if Snperfosfaat 14 pastol VOETBAL. De Weegbrug Betonbuizen, Een woon-en Winkelhuis Koffie-, Thee-enTafel- serviezen, Hoogwatergetij te Ter Neuzen ADVERTENTIEN lej, de Wed P.J. de Feiitei-Scheele GESL0TEN. Bottelen m alle soorten Wijnen. 55 stuks idem 50 x 75 c.M., Openbare Vsrkooping. Gazelle Transvalia Zeeland s Glorie Rijwielen Waschstellen en allertiande glaswaren, Openbare Verkooping. Slaapkaraerameubleraent en verder Huisraad, 5 H.A. puike Gerst, 8 H.A. zware Tarwe, 13 H.A. puike Erwten, 7 H.A, Tarwe, Openbare Verkooping. 1 H.A. af 15 gem. Tarwe, 472 H.A. of 10 gem. Haver, 272 H.A. of 5 gem. Aardappelen, scheepvaartbeweging. DAG E N. Voorm. Nam. Donderdag 8 Juli 5.53 6.16 Vrjjdag 9 u 6.42 7.11 Zaterdag 10 7.42 8.16 Zondag 11 8.51 9.28 Maandag 12 n 10 5 10.40 Dinsdag 13 n 11.14 11.45 Woensdag 14 12.14 HH Landbouwersi 1.11 H.A. (27s Gemet) Gerst. 1.33 H.A. (3 Gemet) Haver. 2.67 H.A. (6 Gemet) Tarwe kunnen uit voorraad geleverd worden door den Agent A. DE JAGER, Smederij, SPU1, Ter Neuzen. D. E. W0LFERT Hz. Ter Neuzen, Juli i920. Zaierdag 17 Juli 1920, De Notaris J. A. DREGMANS te Axel, zal ten verzoeke van dhr. Th. VAN DE VIJVER, landbouwer te ljzendijke, op Maandag den 19 Juli 1920, des namiddags 3 uur, Zomertijd, verkoopen Te vergaderen bij Aug. Boon, Koe- wacht, Hazelarenhoek. Te beginnen aan de Tarwe in den Oudenpolder. Betaling 1 December 1920. hooging van tarief voor stroom levering enz. -met de rapporten van het deskundig onderzoek om- trent den toestand der centvale en de naar aanleiding daarvan met de Industrieele Maat- schappij gewisselde stukken. (Deze stukken zijn opgenomen in het ver- slag der vorige raadszitting). De heer Nolson moet zijn verwondering te kennen geven, over de wijze waarop deze zaak wordt behandeld. Voor een week of drie werd de financieele commissie bijeengeroepen om met de commissie van fabricage deze stukken te behandelen, nadat de leden 24 uur te voren de stukken voor de helft hadden ontvangen. Terecht is toen ingezien, dat dit niet op ging en is de behandeling dezer zaak van de agenda der toen te houden raadszitting afgevoerd, en aangehouden tot de volgende vergadering. Spreker had verwacht, dat inmiddels de finan- cjeele, commissie zou worden bijeengeroepen, hoorde daarvan echter niets, doch ontving in- eens de roeping voor het bijwonen dezer raads zitting en hoorde van terzijde, dat voor de be handeling dezer stukken thans alleen de com missie van fabricage is opgeroepen. Hij wil nu vragen wat toch de bedoeling is met de commissie voor de financien. Wordt die nu totaal voor den gek gehouden? Een van tweeen, zij heeft er niets mede te maken, maar dan had men haar ook de eerste maal niet moeten oproepen of zij heeft er wel mede te maken en dan had men er haar niet buiten mogen houden. Spreker is van meening, dat bij het verlee- nen. eener concessie de financien der gemeente dermate zijn betrokken, dat er alle reden is om daarover ook de financieele commissie te raadplegen, alvorens een voorstel in den raad k'offit. Minst genomen had men uit weilevend- heid de commissie de tweede maal behooren op te roepen. Hij vraagt echter nogmaals, wat eigenlijk met deze commissie bedoeld wordt. Is dat dan werkelijk in de oogen Van burge meester en wethouders alleen een commissie om de ihenschen in de belasting aan te slaan en hunne reclames te hooren? Hij meent, dat dit onderwerp ook wel degelijk aan haar oor- deel moet worden onderworpen. Spreker heeft van deze wijze van doen be- paald ongerief, omdat hij vast overtuigd was, dat de behandeling niet zou voortgezet, wor den, alvorens die in de' eommissievergadering verder was voorbereid en die overtuiging wercl ook door de andere leden der commissie ge- deeld. Nu komt, zonder, dat er verder iets is ge- beurd, de oproeping voor de raadszitting. Een lid der commissie kon zich daamaar niet meer regeien en is afwezig, terwijl het ook voor spreker, die zich voor zaken elders had ver- bonden niet dan met groote moeite mogelijk is nog een deel der zitting bij te wonen, daar hij toch gaame over deze aangelegenheid zijne meening wilde zeggen. Hij wil nog wel waar- schuwen, dat, indien burgemeester en wethou ders voortgaan met de financieele commissie op deze wijze te behandelen het tijdstip niet ver meer af is, dat alle leden der commissie zullen bedanken. Komende tot het bespreken der rapporten constateert spreker, dat uit het technisciv rap port van den heer Nagtglas Versteeg blijkt. dat de toestand der electrische centrale in orde is en dat daaruit gehaald wordt wat er uit te halen valt, dat zij op de meest economische wijze wordt gedreven en dat zij dus, wat het technisch gedeelte betreft, in orde is. Wat het rapport over de boekhouding be treft. kan spreker zich aansluiten bij het rap port van den accountant, den heer De Groot, dat deze niet in den haak is. Het kapitaal van de centrale te Ter Neuzen is niet in de boeken te vinden. Er wordt bij het kapitaal maar steeds bijgeschreven, zonder rekening te hou den met de afschrijvingen, terwijl er posten op rekening der exploitatie worden gebracht, die er niet op thuis behooren. Spreker wil daaromtrent geen blaam werpen op het perso- neei te Ter Neuzen, daar dit natuurlijk om- trent de wijze van boekhouden orders krijg't van de directig te Amsterdam, maar een feit is het, dat Amsterdam die boekhouding zoo heeft doen inrichten, dat de gemeente Ter Neuzen eventueel een zoo klein mogelijk deel zou krijgen van de winst, die haar bij de con- cessievoorwaarden is toegezegd. Daar die winst is toegezegd, zoude de boekhouding op een an dere wijze, meer overeenkomend met de wer- kelijkheid moeten worden gevoerd. Uit de correspondence die burgemeester en wethouders met de Industrieele Maatschappij hebben gevoerd, blijkt aan spreker, dat zij met den besten wil bezield zijn geweest, om voor de gemeente een beteren toestand te verkrij- gen en voordeelen te behalen, maar uit het- geen verder volgt, blijkt, dat zij tegenover de Industrieele Maatschappij zeer zwak hebben gsscaan, want zoodra deze maar op een of an- ■de~ punt te kennen gaf, dat zij daarop niet wilde ingaan gaven burgemeester en wethou ders terstond toe, terwijl zij toch in dezen toe stand het heft in handen hadden. Als men het goed nagaat hebben zij toch zonder eenig bezwaar direct alle voorstellen overgenomen, zooals de electrische centrale die aangaf. Men oordeele. Waar de Industrieele Maat schappij vasthoudt aan een minimum-tariefs- verhooging, wenschten burgemeester en wet houders terecht ook een maximum te bepalen. Neen! zegt de Industrieele Maatschappij en burgemeester en wethouders gaan daarmede terstond accoord. Burgemeester en wethouders stellen eene regeling voor, dat aan de gemeente als winst- uitkeering 2 per aansluiting zal worden uit- gekeerd, hetgeen gemakkelijk te controleeren valt en dan kan de wijze van boekhouding daarop niet van invloed zijn. Neen! zegt de Industrieele Maatschappij, dat kost ons te veel, maar, we zullen je 2 7< van de bruto-ontvangst geven, enburge meester en wethouders vinden het weer ter stond goed. Als de Industrieele Maatschappij met een particulier had te doen gehad, dan zou het al- lerminst zoo gemakkelijk zijn gegaan. Hij herhaalt: burgemeester en wethouders heb ben zeer zwak gestaan bij hun onderhande- lingen. Spreker zou ook gaarne gezien hebben, dat burgemeester en wethouders eenige zekerheid verlangd hadden, dat in het aanstaande herfst- seizoen de centrale zoodanig in orde zou zijn, dat niet alleen de voile straatverlichting zou kunnen worden ontstoken, maar ook alle aan- sluitingen, zonder beperking, zouden kunnen worden gegeven. Het is voor hem nog de vraag, of burge meester en wethouders overtuigd zijn, dat de zaak tijdig in orde zal zijn, en ook of er vol- doende stroom voor kracht zal kunnen worden geleverd, dan wel of de Maatschappij het weer maar zal laten loopen. Het maakt bij hem een groot punt van over- weging uit, dat, als de verhooging van den stroomprijs wordt goedgekeurd, de maatschap pij wel degelijk moet worden verplicht, dat zij hare verbintenissen moet nakomen. De mededeelingen die in de vergadering van 27 October van het vorig jaar zijn gedaan om- trent woorden van den heer Streefkerk, heb ben spreker op. dat gebied wel eenigszins wan- trouwend gemaakt, want het zoude kunnen zijn, dat de centrale de zaak sleepende wilde houden, tot de provinciale centrale in werking zoude zijn, wat dan tengevolge zoude hebben, dat zij geen kostbare uitbreiding meer moest maken en goedlcooper de stroom van de pro vinciale zou kunnen 'petrekken. Wat dit laatste betreft, dit is een kwestie waar de raad niet op behoeft in te gaan, dat is eventueel een zaak die de Industrieele Maat schappij aangaat, maar de raad behoort te zorgen, dat ieder voldoende stroom kan krij gen voor licht en kracht, zonder opschortings- tijd, nu er zekerheid bestaat, dat aan de voor- nemens tot uitbreiding gevolg kan worden ge geven. Ondanks dit, wordt nog gedurende eenige maanden van het jaar het recht voor eene be perking voor de levering van krachtstroom toegestaan, hetgeen niet overeenkomt met de belangen der gebruikers en spreker had ver wacht, dat burgemeester en wethouders ook op dit gebied meer dilligent zouden geweest zijn, zij hebben zich ook op dit punt evenwel zwak betoond. Ook met betrekking tot de kolenelausule zijn burgemeester en wethouders in het eerst niet zoover gegaan als Amsterdam dit wenschte, doch zijn er ook weer terstond mee meegegaan. Men is daarbij van de veronderstelling uitge- gaan. dat voor het opwekken der electriciteit- zuiggasmotoren zullen worden gebruikt. Maar spreker vraagt in gemoede af, wat de kolen elausule als prijsbepaling beteekent, wanneer de maatschappij in plaats van zuiggas eens oliemotoren zou gaan gebruiken. Hij ziet daar- om geen enkele reden, om deze overeenkomst aan te gaan voor een tijd van 10 jaar, te meer waar ook de kans bestaat dat er binnen 2 of 3 jaar een rijks- of provinciale centrale in werking komt en de Industrieele Maatschappij alsdan zal ophouden met zelf den stroom te produceeren. Het liefst zou spreker deze over eenkomst maar voor 1 jaar tegelijk aangaan, desnoods voor 2 jaar. In December is beweerd, dat aan het eind van '21, laten we zelfs zeggen '22, de provin ciale centrale er zou zijn. Als de Industreele Maatschappij dan in de gelegenheid is om goedkoop stroom af te nemen, zou de gemeente en de ingezetenen bij aanneming van het voor stel van burgemeester en wethouders voor 10 jaren gebonden zijn. Hij meent, dat niet ver der mag gegaan worden dan 2 jaar. Dan is er nog wat; de prijs voor licht bij abonnement. Men zal zeggen: dat is een klein belang, daarvan wordt weinig gebruik ge maakt. De prijs daarvoor is indertijd vastge- steld op 20 cent per week voor een lamp van 10 kaarsen, berekend op kooldraadlampen. Nu is van wege de centrale steeds beweerd, dat de metaaldraadlampen een stroombesparing geven van 50 Door die besparing alleen zou de maatschappij dus reeds een verhooging van stroomprijs genieten van 100 procent, terwijl als de prijs wordt bepaald op 30 cent per 10 kaarsen metaaldraadlamp er dan nog eens 100 procent bij zou komen, dus totaal 200 procent. Spreker stemt toe, dat door het weinige ge bruik dat daarvan gemaakt is, of wordt; dit belang niet zoo groot is, maar het is toch ty- peerend voor de wijze waarop de Industrieele Maatschappij de voorwaarden tracht te ver- anderen in haar eigen voordeel. Spreker wil niet beweren, dat het nieuwe voorstel lichtzinnig in elkaar is gezet, maar toch luchthartig. Als bewijs daarvoor moge dienen, dat in het oorspronkelijk voorstel voor het bepalen der kom o.m. was omschreven een lijn loopende van de Zuidpunt van het ,,eiland" naar de Moffenschans. Spreker begreep niet, hoe hij het daarmede had, daar dan het sta tion en de De Feijterstraat buiten de kom zou den gevallen zijn! Uit een nader voorstel van burgemeester en wethouders blijkt nu, dat men bedoeld heeft de Zuidpunt van het schiereiland bij Notebaart. Men is er dus wel wat lucht hartig overheen gegaan. Ook de wijze waarop de gemeente zooge- naamd een deel van de winst zoude krijgen is volgens spreker niet in orde. Bij de concessie is de gemeente een deel van de winst toege zegd, wanneer die boven een zeker bedrag zou de gaan, was dus werkelijk een deel van de winst bedoeld. Zooals het nu wordt voorge- steld, om aan de gemeente eenvoudig uit te keeren 2 van de bruto-opbrengst, is het niets anders dan een licht-belasting die den gebruikers wordt opgelegd. want de feitelijke toestand is dan zoo, dat de Industrieele Maat schappij den stroom 2 voordeeliger zou kun nen leveren. En wat zal dit nu opbrengen Naar sprekers berekening acht a negen hon- derd gulden. Hij vond het voorstel van burge meester en wethouders om f 2 per aansluiting uit te keeren veel beter, maar zoo gauw uit Amsterdam het ,,neen!" arriveerde, hebben burgemeester en wethouders dat ook maar gauw veranderd. Van wege de Industrieele Maatschappij is in haar schrijven beweerd, dat wanneer ze de afschrijvingen hadden gedaan zooals de heer De Groot aangeeft, dat die behooren gedaan te worden, de hoofdbalans harer maatschappij geen goed figuur zou maken. Naar het spre ker voorkomt, heeft de gerfteente daarmede niets te maken, en moet het bedrijf te Ter Neuzen niet dienen, om de algeheele maat schappij een goed figuur te doen maken. Van de maatregelen die genomen worden om voor het algemeene bedrijf gunstige reSultaten voor te stellen, mag de gemeente Ter Neuzen niet de dupe worden. Evenals tijdens den noodtoestand wenscht de maatschappij de bevoegdheid om het leve ren van krachtstroom binnen bepaalde uren te weigeren. Dit kan hinderlijk zijn voor de In dustrie, die voor haar bedrijf gebruik maakt van electrisshe kracht. Toch nemen burge meester en wethouders dat ook zonder verdere overweging over. Het komt aan spreker voor, dat, indien het bedrijf op voldoende capaciteit zal zijn gebracht, beperking van stroomleve- ring niet moet behoeven voor te komen. Is het bepaald noodig, dan zijn de bepalingen, zooals die er nu staan te bezwarend en zouden de sper-uren zoowel des morgens als des avonds met 1 uur behooren te worden ingekrompen. Spreker kan dus ook met deze bepaling niet meegaan. Hij herhaalt, dat burgemeester en wethou ders werkelijk hebben getracht een en ander voor de gemeente te bereiken, maar bij alles waartegen een veto kwam uit Amsterdam, hebben ze zich neergelegd; dit spijt hem, ze hadden voor het recht der gemeente en der gemeentenaren op hun standpunt moeten blij- ven staan. De heer Hamelink verklaart, dat het hem genoegen doet, dat ook door den heer Nolson is geklaagd over de behandeling der financieele commissie. Hij beklaagt zich over de behandeling van de commissie van fabricage. Als men toch prijs stelt op het advies der commissie, had men niet moeten wachten met haar oordeel in te roepen tot op het laatste moment, na de on- derhandelingen met de Industrieele Maat schappij, doch had dat behooren te geschieden nadat de rapporten van de deskundigen ter kennis van den raad zijn gebracht. Dan had den burgemeester en wethouders kennis kun nen nemen van de stroomingen in den ge- meenteraad, naar aanleiding van de rapporten, en, die stroomingen kennende, onderhandelin- gen kunnen beginnen. Zij hadden echter geen potentaatje moeten spelen en eigendunkelijk onderhandelingen beginnen; als zij zich eerst van's raads meening hadden vergewist, zou dat aan de behandeling der zaak ten goede zijn gekomen. Thans nog adviezen inwinnen leidt tot niets, want, indien ingrijpende wijzigingen daarvan het gevolg waren, zoude geen zeker heid bestaan dat de maatschappij daarop zou ingaan en moet weer opnieuw onderhandeld worden. Als het langer zoo blijft gaan, moet spre ker verklaren er geen prijs op te stellen deel uit te maken van de commissie van bij stand voor de 'fabricage. Spreker weet wel dat men hem straks zal toevoegen. dat de verschillende leden der commissie dan maar bij den voorzitter hadden moeten aankloppen, om te kennen ,te geven, dat zij wel een vergadering wenschten, maar hij meent dat dit niet op hun weg ligt, om te gaan vragen of er ook correspondentie is die behandeld kan worden. Naar zijn meening be hooren de leden te worden opgeroepen en moe ten zij met de stukken in kennis gesteld wor den. Het is nimmer sprekers bedoeling geweest, hier alleen critiek uit te oefenen, hij wil ook verantwoording dragen, hij heeft dit in de laatste jaren op openbaar terrein wel bewezen en er zijn hier misschieh heeren aanwezig, die in dat opzicht heel wat minder gepresteerd hebben. Hij meent evenwel thans een woord van protest te doen hooren ten opzichte van het technisch rapport, hetgeen ook door den heer Nolson is onderschreven, dat op de centrale alles zoo piekfijn in orde zou zijn. Spreker is geen ingenieur en kan zich daarmede in de verste verte niet meten, maar hij heeft in het bedrijf veel ervaring opgedaan en dat heeft hem den indruk gegeven, dat verschillende be- weringen in het rapport wel heel gemakkelijk zijn neergeschreven. Deze schrijft, dat de capaciteit der centrale wegens het gebruik van kolen van mindere kwaliteit met drie vierde is vertninderd. Als die stelling opging, zou dit moeten blijken uit een vermeerderd kolenverbruik per geprodu- ceerde 1000 K. W. U. stroom. Maar wat blijkt nu, dat ook in de jaren 1911, '12 en '13; toen uitsluitend de goede Belgische anthraciet werd gebruikt, een stijgend kolenverbruik viel waar te nemen. Die cijfers waren voor 1911 1080 Kg., 1912 1270 Kg., 1913 1325 Kg. en in 191S toen Limburgsche anthraciet werd gestookt 1435 Kg. en in 1919 1450 Kg. Er was dus steeds een verminderde opbrengst aan stroom per gebruikte hoeveelheid kolen, maar daaruit blijkt dan ook, dat er andere oorzaken moeten zijn, dan de slechte kwaliteit der anthraciet. Het verschil tusschen 1913 en 1918 is als men de regelmatige stijging der voorafgaande ja ren nagaat niet zoo bijzonder. Wanneer eene machine een aantal ja ren geloopen heeft, slijt de zuiger en dit kan toch zeker ook aanleiding zijn van ver- mindering der productie. Dat zulks hier het geval kon zijn, kan wel daaruit blijken, dat men bezig geweest is in een der motoren een nieuwen cylinder aan te brengen. Toch schuift de rapporteur de verminderde capaciteit alleen op de brandstof. Op gebrek aan kolen behoeft het ook niet gestoken te worden, want,- in verband met de uitbreiding der verlichting werden grootere hoeveelheden kolen toegewezen. Spreker betoogt,.wat hij ook in October van het vorig jaar reeds naar voren bracht, dat de centrale niet tijdig maatreg-elen heeft ge nomen tot uitbreiding, en toen er nog gelegen heid voor bestond. Moge de toename der aan- sluitingen in de eerste jaren niet zoo groot geweest zijn, uit het gepubliceerde staatje blijkt, dat het in de laatste jaren voor den oorlog in sneller tempo ging. In 1913 waren die toegenomen met 60 en in 1914 was dit in de 7 maanden voorafgaande aan den oorlog 84 zoodat deze dat jaar zeker de 100 zouden heb ben overschreden, hetgeen nog overtreft het aantal aansluitingen tijdens den lichtloozen tijd in den oorlog, daar in '18 het aantal nieuwe aansluitingen 76 was, terwijl het aantal aan sluitingen in 1919 volgens het staatje klom tot een totaal van 700. Die cijfers zijn, naar spreker opmerkt: wel zeer pikant; want het is wel vreemd, dat, waar er 700 aansluitingen waren; de administrateur opgaf dat er eind November 1919 slechts 622 meters waren geplaatst. Hoe zit dat? Er zijn toch tijdens den oorlog niet zooveel afnemers per abonnement bij gekomen Dat waren er het vorig jaar naar hij meent hoog- stens een stuk of 19 van de woningbouwver- eeniging. Dit levert wel een bewijs hoe het met de cij fers staat. Spreker kan ook niet begrijpen, dat de des- kundige een verminderde opbrengst der cen trale heeft kunnen releveeren. Spreker beweert, dat de eenige fout is, dat de centrale niet op tijd heeft uitgebreid. Hoe zit het met die verminderde capaciteit. Het jaar 1914 kan niet naar voren gebracht worden, omdat daarvan geen cijfers worden gegeven, en hij moet zich dus bepalen tot 1913. Hij laat de krachtstroom buiten beschou- wing, die in 1918 veel hooger was dan in 1913. Om de capaciteit der centrale te beoordeelen, moet men niet in rekening brengen het aantal aansluitingen, doch wel de geproduceerde hoe veelheid stroom. En nu blijkt, dat in 1913 werd geleverd 89.000 K. W. U. stroom voor licht, terwijl zulks in 1918 bedroeg 91.180 K. W. IJ. een vermeerdering dus van slechts 2000 K. W. U., hetgeen aantoont dat de centrale in 1913, het jaar voor den oorlog; reeds vrijwel het hoogtepunt van hare capaciteit had bereikt. Men moet toch aannemen, dat een bedrijf als dit, niet met uitbreiding wacht tot de ma chine op het maximum der capaciteit gekomen zijn? De oorlog is voor de Industrieele Maatschap pij in 1914 juist op tijd gekomen om zich daar op te kunnen beroepen, maar bij den vooruit- gang die de aansluitingen in dat jaar maakten hield het personeel zijn harj vast, omtrent de vraag hoe het in den aanstaanden winter gaan zou, want het vooruitzicht bestond, dat de cen trale niet aan hare verplichtingen zou kunnen voldoen. Om te betoogen, dat de centrale nog niet aan het eind harer capaciteit was kan men zic! niet baseeren op het feit, dat het aantal aan sluitingen na 1914 nog zooveel is uitgebreid, want die meerdere aansluitingen heeft men alleen kunnen bedienen, doordat belangrijke afnemers op bepaalde uren van den avond werden buitengesloten. Men moet hier in het oog houden het aantal geproduceerde K. W. U. voor licht. En dan meent spreker voldoende te hebbe' aangetoond, dat in 1914 het maximum der ca paciteit er reeds was en dat dus voor dien tijd de maatregelen tot uitbreiding hadden geno men moeten worden. De maatschappij beroept er zich op, en de ingenieur Nagtglas Versteeg bevestigt dit, dat er tijdens de oorlogsjaren geen mogelijkheid was om de noodige machi nes aan te schaffen. Dit laatste wil spreker niet betwisten, maar hij herhaalt: men was toen reeds te laat, en had vroeger maatregelen moeten nemen, want zonder den oorlog bestond groot gevaar, dat het reeds in den winter van '14 spaak zou hebben geloopen. Ook de bewering, dat de straatverlichting zeer spaarzaam is en op de meest economische wijze geschied is toch bij spreker nog aan twij- fel onderhevig. Daarvoor worden gebruikt de gewone Philipslampen. Maar, als dit de meest economische wijze van verlichting is. begrijpt spreker niet, hoe de firma Philips dan zoo'n reclame maakt voor de Argalampen, welke volgens opgaaf nog 30 meer stroom bespa- ren; werden die dus gebruikt, dan zouden we nog minder stroom noodig hebben, en valt er dus nog meer te bezuinigen. Spreker merkt dit alleen op, omdat gezegd wordt, dat de zaak zoo in orde was. De technische adviseur beweert, dat met dowsongas meerdere bedrijfszekerheid is te verkrijgen. Is het dan echter niet vreemd, dat, als er maar een machine werkt juist de zuiggasmo- tor in werking wordt gesteld? Spreker weet ook bij ondervinding, dat die zuiggasmotor zeer voldoende capaciteit kon ontwikkelen. De met dowsongasmotor gedreven machine wordt steeds alleen als liulp gebruikt. Boodt alleen die motor zekerheid, dan zouden ze het toch niet wagen de andere steeds alleen te ge bruiken. In 1913 waren we op de centrale reeds bang, dat het niet houden zou. De inrichting voor het dowsongas durfde men niet meer schoonmaken zooals het be- hoorde, in plaats van deze tweemaal per jaar af te krabben werd ze eenmaal per jaar met afspuiten schoongemaakt en moest ze overal ter voorkoming van gasontsnapping met stop- verf worden dichtgemaakt. Toch verklaart de technische adviseur, dat alles keurig in orde is. Spreker wil niet h weren, dat het niet iemand van ervaring is, maar, dan heeft hij toch zijn oor te veel te luisteren gelegd bij den administrateur. En als de heeren meenen, dat het niet zoo is, dan moet hij verwijzen naar de beantwoording zijner vraag, betreffende het maken der licht- geleidingen in de 17 woonhuizen der woning- bouwvereeniging. Hij heeft daaromtrent ge- vraagd, of het bekend was, dat de aansluiting van de buitenaansluiting naar den meter bin- nenshuis in strijd met het gebruik werd ge maakt voor rekening der vereeniging. Het daaromtrent gegeven antwoord slaat als een tang op een varken en men krijgt daardoor den indruk, dat de steller gezegd heeft, we zullen er die menschen maar eens tusschen nemen. Wat het accountantsrapport betreft, dit is voor spreker moeilijk uit elkaar te halen, maar die mijnheer heeft toch dingen neergeschreven, die; plat uitgedrukt er op neerkomen: ,,'tis me daar een zoodje!" Door den heer Nolson zijn daarvoor reeds verschillende voorbeelden aangehaald. Zoowel bij de berekening der winstuitkeeringen en de afschrijvingen blijkt alles gebaseerd op ver- grooting van het in de zaak gestoken kapitaal, opdat er des te minder kans zou zijn, dat aan de gemeente winst moet worden uitgekeerd. Spreker zal hier het minder nette woord niet gebruiken, waarmede men dergelijke praktij- ken kan bestempelen, maar het is op zijn zachtst genomen flessehentrekkerij. Verschillende dingen die afgevoerd zouden moeten worden, bleven maar steeds op de ba- lans prijken, om het kapitaal te helpen ver- grooten. (Wordt vervolgd.) 5 Juli Eng. s.s. Ialine, 517 M3., creosootolie, van Londen naar Selzaete. 6 Juli Eng. s.s. Darlington, 3044 M3.. stukgoed, van Antwerpen naar Gent. Italiaansch s.s. Cadmea, 6447 M3., ledig, van Gent naar New-Castle. Eng. s s. Nitrogen, 221 M3., ledig, van Selzaete naar Londen. Eng. Lettv, 960 M3., ijzer, van Gent naar Ipswich. Eng. s.s. Ialine, 517 M3., ledig, van Selzaete naar Londen. Van 5 tot en met 6 Juli zjjn langs de Middensluis alhier 16 binnenvaartuigen op en 17 afgeschatlangs de Westsluis 8 op en 1 afgeschat. (Zonnetfjd.) ti it t Sil Heden overleed na een lang- durig en smartelijk lijden, in bet Ziekenhuis te Utrecht, onze geliefde Moeder, Dochter en Zuster, in den ouderdom van 41 jaar en 5 maanden. Namens de kinderen en verdere familie- W. SCHEELE- Zaamslag. 5 Juli '20. De begrafenis zal plaats hebben Vrijdag 9 Juli. Hiermede betuigen wij onzen hartelljken dank voor de bewijzen van deelneming ontvangen bij het zoo droevig verlies van ons ge- liefd Dochtertje, Zusje en Behuwdzusje ANTHONIA. Uit aller naam, J. D. JANSEN. Ter Neuzen, 7 Juli 1920- Bestuurders van Automo- bielen, Motorrijwielen, Wa- gens,"Camions, Karren, enz, worden gewaarschuwd niet in aanraklntf te willen komen met den Parapluiewagen van Mijnheer Steenkamplaan 42, anders kom je In de Ter Neuzensche Courant als Staatsgevaarlijk, volgens de nieuwe revolutiewet van Java. F. VAN DE REE. Opgave van najaarsleverlng, worden ingewacht. Aanbevelend, W. BEDET. TE KOOP gelegen te Walsoorden. T e b e v r a g e n bij den bewoner A. ADR1A ANSENS-DE NIJS. Zij, die lid of donateur wenschen te worden van de nieuwopgericbte Voet- balvereenlging T. S. c. kunnen zich opgeven aan den Voorzitter L. SCHALK. den Secretaris J. JURRIJ. den Penningmeester E. VAN DEN EECKHOUT. aan het Schuttershof, is Vrijdag wegens Iter stelling HET BESTUUR. Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan voor het tegen billijke conditiSn. Aanbevelend, A. H. KOLIJN, Lange Kerkstr. 81. TER NEUZEN. TE KOOP 35 stuks ijvormige GO X 90 c.M. opslagplaats Staaltabriek Ter Neuzen. Aannemersfirma A M. KUIJPER Co., Woningbouw, Ter Neuzen. Deurwaarder HUINEMAN te Ter Neuzen zal op Zaterdag IO dull 1920, namiddag 3 uur (Zomertijd), ten verzoeke van den heerj. R. SCHEELE, rustend landbouwer te Zaamslag. publiek verkoopen Verdeeld in koopen; wassende In den Zaamslagpolder n/b de Groenstraat, alwaar te vergaderen .Onkosten 5 u/o Betaling: 4 Augustus 1920. en zijn steeds voorhanden bij Notaris CALLENFELS te Ter Neuzen, zal oo Woensdag 14 dull 1920, des nam. I uur. ten verzoeke van den heer TH. J STANDAERT- Witlox, wegens vertrek naar elders, v66r en in het pakhuis aan de Lange Kerkstraat 65 te Ter Neuzen, in het openbaar verkoopen alsBuffet, Tafels, Stoelen (waarbij met pluche- en leerbekleeding), Leuningstoelen, Klapstoelen, Thee- tafels, Spiegels; Ledikanten, Wasch- tafels, Vloerzeilen, Vloerkleeden, Cocosmatten, Theestoof, Kachels, Kolenbakken, Loopers, mahonie- houten Kastje en andere Hasten, Kleerenhanger met Parapluiebak, Lessenaar, Pendule en Klokken, Glas- en Aardewerk, en hetgeen verder zal worden gepresenteerd. Betaling contant. KRUBER'S TONIC. van H. VAN AKEN, Apotheker Spe cialist te Selzaete (Belgie). V ersterkend geneesmiddel voor Zenuwlijders. Prijs per flacon f 2,—. Hoofd-depot voor Holland N.V. v/h. C- A. SCHULTE Co., Middelburg Verkrijgbaar bij de bekende dep&thouders. De Notaris E B. DUMO- LEYN te Hontenisse, zal ten verzoeke van den WelEdel Geb. Heer F. C. O. M HOMBACH te Capelle, bij Antwerpen, op des namiddags D/o uur, in het open baar verkoopen geschikt voor zaaigraan, wassende in den Koningin-Emma- polaer, gemeente Clinge. Te vergaderen op de Maria- Hoeve.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 3