GEMEW6DE BERICHTEN. BECHTZAKEN Arr. Bechtbanb te Middelburg. SPOOR WEGONGELUK IN EGYPTE. reeds gedeelten van voor vervvezenlijking rijp zijn. Het voorstel van den voorzitter wordt aan- genomen met 36 tegen 5 stemmen, die der hee- ren Welleman, Adriaanse, Van Niftrik, Diele- man en Nolson. Het adres van het comite voor behartiging van de belangen van Ter Neuzen am verbete- ring van het verkeer van en naar Zeeuwsch- Vlaanderen wordt eveneens in handen gesteid van Gedep. Staten om bericht en raad. Het verslag over het eerste boekjaar der P. Z. E/M. met balans, winst- en verliesreke- ning, accountants-rapport en verslag van den raad van commissarissen, zal in het Provin- ciaal verslag worden opgenomen. an de P, Z. E. M. is nog een schrijven ingekomen betreffende den stand der werk- zaamheden. De voorzitter had aanvankelyk plan voor te steilen dit in handen van Gedep. Staten te stellen. maar hij acht het zeer belangrijk en stele daarom nu voor het in de afdeelingen te behandelen, waartoe besloten wordt. Wei wordt in handen van Gedep. Staten gesteid een adres van H. Adriaanssens, hoofd- agent, W. Rademaker, gepensionneerd kapi- tein, H. Kakebeeke, machinist en J. Lucasse, stuurman bij den Provincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde, lijn WalzoordenVlake, om dienstjaren bij de oude exploitante van deze lijn doorgebracht, voor de berekening van hun pensioen te doen medetellen. Een adres van de sluis- en pontonknechts aan het kanaal door Walcheren te Vlissingen om vrij vervoer op de booten van de lijn Vlis singenBreskens—Ter Neuzen, wordt ter zijde gelegd, daar het niet geteekend is. Nog wordt in handen gesteid van Gedep. Staten een drietal verzoeken, van de geweste- lijke combinatie van afdeelingen van den Ne- der:. r-ond van vakschoolleeraren; van de leera- ren en verder personeel van de ambachtsschooi te Goes en van het bestuur der Zeevaartschool te Vlissingen om aanvulling van het subsidie voor vakscholen ten einde de verhoogde sala- rissen te kunnen uitbetalen. De voorzitter deelde mede dat het drukken van het versl■- - van den toestand der Pro- vincie over 1019 nog niet geheel gereed is, maar dat het binnenkort aan de leden zal wor den toegezonden. Mededeelingen. Onder de nu volgende mededeelingen van Gedep. Staten was er een, dat de uitslag varf de tegen de Provincie door vrouwe H. G. d> RanitzTak van Poortvliet ingestelde appei- procerure door het gerechtshof in den Haag in het voordeel van de Provincie is berecht. Bij de reeds vroeger gepubliceerde mede- deeling betreffende de resultaten van de mo- ties Hensel en Vienings betreffende verrui- ming van het belastinggebied ten behoevc van de Provinciale geldmiddelen en verhooging van het Rijkssubsidie voor de Provinciale stoom- bootdiensten, bracht de heer Vienings Gedep. Staten dank voor hunne activiteit, waardoor het behaalde succes ten opzichte van het laat- ste is bereikt. Buitengewoon lid Gedep. Staten. Aan de orde was de benoeming van het lid der Staten, bedoeld bij art. 89 der Provinciale wet. Gekozen werd de heer Mr. A. A. de Veer, aftredend, met 31 stemmen; de heer Lindeijer had 4, de heer Van Niftrik 3, de heeren Mul der en Van der Weijde ieder een stem, terwijl een stem in bianco was uitgebracht. De heer De Veer verklaarde zich bereid de herbenoeming te aanvaarden. Op voorstel van Gedep. Staten werden tot de najaarszitting aangehouden de verzoeken van Burg, en Weth. van Goes om subsidie voor de avondschool voor handwerkslieden, van het gemeentebestuur van Kapelle om subsidie in de kosten van herstel van den kerktoren; van het gemeentebestuur van Nisse voor herstel ,van den kerktoren en van de Nederl. Herv. kerk aldaar voor herstel van het kerkgebouw; van den raad van Serooskerke (W.) om een renteloos voorschot voor wegsverbetering; van J. D. de Koster te Colijnsplaat om subsidie voor een autodienst tusschen het Kortgeensche veer en Colijnsplaat; van W. de Smidt te Cad- zand om subsidie voor een autodienst tusschen Breskens en CadzaiKl; van de Katholieke Mid- delbare schoolvereeniging te Hulst om subsidie voor de Middelbare Handelsdagschool en van de Z. L. M. om een crediet ter bevordering en aanmoediging van de verbetering der paarden- fokkerij in Zeeland. De overige vroeger alle vermelde voorstel- len van Gedep. Staten werden naar de afdee lingen verwezen. Bij dat tot afwijzing van het verzoek om vrijverklaring van den calamiteuzen polder Borssele was nog een adres van C. Smits en 31 andere stemgerechtigde ingelanden van die polder ingekomen om het voorstel van Gedep. Staten te verwerpen, daar de voorstanders van vrijverklaring, al is hun aantal kleiner dan de tegenstanders, over veel grooter oppervlakte grond in den polder beschikken. Thans werd overgegaan tot de trekking der afdeelingen, waarbij de voorzitter zeide dat er bij de trekking van de leden van Gedep. Sta ten rekening mede zal worden gehouden dat in iedere afdeeling een lid zitting heeft uit de commissie voor de stoombootdiensten. In de eerste afdeeling hebben zitting de heeren: Gerlach, Welleman, Van den Ouden, Kakebeeke, J. W. van Oeveren, Hartoog, Lin deijer, Vienings, Stieger, Moelker, Hensel, Adriaanse en van Gedep. Staten de heeren Van Rompu en Blum. In de tweede afdeeling de heeren: W. van Oeveren, Timmerman, Dekker, Verhorst, Van Niftrik, de Veer', Overhoff, Lantsheer, Mul der, Van Zuijen, Viruly, Van Alten en van Gedep. Staten de heeren Sprenger en Fruijtier, In de derde afdeeling mevrouw Duiker en de heeren: Van Waesberghe, Erasmus. Onderdijk, Van Dixhoom, Nolson, Hendrikse, Van Nieuw- kuijk, Dumoleyn, Van der Weijde, Vogelaar, Van de Putte en van Gedep. Staten de heeren De Casembroot en Dieleman. Op voorstel werd besloten de eerst volgende vergadering te houden op Maandag 19 Juli des namiddags te twee uur, waama deze vergade ring gesloten werd. De rechtbank heeft in hare zitting van 6 Juli 1920, de volgende vonnissen uitge- sproken de C., oud 53 j., arbeider te St. Jansteen, is wegens diefstal veroordeeld tot f 15 boete of 15 dagen hecht. E. M. de B., oud 16 j., zonder beroep te Koewacht, is wegens alsvoren ter be- schikfcing der Regeering gesteid zonder toe- passiog van eenige straf. J. J. K oud 20 j., varensgezel te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hecht. J. P. D., oud 24 j., landbouwersknecht ce Axel, is wegens dierenmishandeling ver oordeeld tot 14 dagen gevang. J. 0., oud 23 j., landbouwersknecht te Ter Neuzen, is wegens wederspaunigheid veroordeeld tot 20 boete of 20 dagen hecht. J de S., oud 29 j., vrachtrijder te Graauw, is wegens verboden vervoer veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hecht. A. de W., oud 15 j., schildersknecht te Hengstdflk, is wegens verduistering ver oordeeld tot een maaud tuchtschool, voor- waardeljjk proeftijd 3 jaar. GEZONKJ3N. De stoomtreiler JJ.M. 257 Pacific, der Mjjj, Blauwe Ster te IJmuiden, is Maandag- middag aldaar aangekomen met de geheele bemanning, zyjude 12 man, van den stoom treiler IJ.M 112 W lhelmina, der Mg Batavier, aan boord. Laatstgenoemd schip is, waarschpalpk tengevolge ven een mijn- ontploffing, op de Noordzee gezonken. De bemanning heeft het schip in eigea boot veriaten, Zij is later opgepikt door den treiler Pacific, welke haar in behouden ha ven bracht. De Pacific heeft de Wilhemina, welke in zinkenden toestand verkeerde, opsleeptouw genomen, doch nadat ze het vaartuig drie kwartier had gesleept, moest het in de steak worden geiateu. TEREENIG1NG TEGEN DIEFSTAL. Te Angerlo heboeu een aintal laudbou- wers zich aaueengesloten en een vereeni- ging gesticht, waarvan de leden met alge- meene stemmen besloten 250 uit fekee- ren aan dengeue, die bp eventueelen dief stal van een paard van een der leden zoo- danige aanwijzingen kan geven, dat de dief kar; worden veroordeeld. De waarde vaD hft gestoleu dier zal tot en maximum van 800 worden vergoed het uit te keeren bedrag zal door de leden worden opgebracbt, naar gelang het aan tal ingeschreven paarden. VERDACHTE IND1YIDUEN. Door den stationsdienst te Elten werd er Zondagmiddag de aandacht op gevestigd van het station Zevenaar dat een naar Nederland reizend jonge dame door een verdacht individu met oneerlijke bedoelingen zou worden meegevoerd. Bp aankomst van den trein te Zevenaar bleek inderdaad een 16-jarig meisje in banden van een vreemdeling te zpn gevallen. Het kind moest naar Breda, doch de man wilde haar meenemen naar Rotterdam. De man wist de poiitie te ontkomen. GEHEIMZ1NNIGE VERDW1JN1NG. De Londensche pers houdt zich bezig met de geheimzinnige verdwpning van het Lagerhuislid Lyon, een coalitie-unionistisch afgevaardigde, die het bekende Engelsche avondblad (/The Globe" met.finantieele hulp van Engelsche bankiers bestuurde. Er loopen geruchten over een nieuwen verkoop van het blad. Men zegt ook, dat Lyon zijn huis verliet om de gevolgen van gemaakte schulden te ontloopen. EEN BLOED1G STIERENGEVECHT. Te Lunas (in het Zuid-Eransche depar- tement Herault) had Zondag een stieren- gevecht piaats. De opbrengst kwam ten bate van etn standneeld ter gedachtenis vhd de gesneuvelde soldaten. Een overtalrijke menigte woonde het gevecht bp. De 30- jarige matador Malla plaatste zich geknield voor een stier met de bedoeling een morto" uit te voeren. Piotseiing wierp zich het woedende dier op den matador, die een hoorcstoot in de volie borst ontving en weldra overleed. Viuchtende stieren kwetsten later nog een picador en een banderillero. TRAMBOTSING IN DE VEREENIGDE STATEN. Bij een botsing van drie trams bij Sonth Pittston in (Staat Pennsylvania) zijn 18 menschen omgekomen en bpna 100 gewond. De ramp was een gevolg ervan, dat een telegraafpaal, die door den bliksem was getroffen, dwars over de rails was gevallen. Uit Kairo wordt gemeld, dat een trein, bestaande uit verschillende wagons met petroleum, bestemd voor Palestina in de buurt der stad ontspoorde en vuur vatte. Het ongeval greep piaats aan een kromming der spoorlijn en scbijnt te wijten aan de onvoorzichtigheid van den machinist, die in voile vaart door de bocht reed. Zeven personen verkoolden in het vuur en een groot aantal andere, waaronder de Britsche geleiders van den trein, liepen 7.ware brandwonden op. EEN L1EFHEBBENDE ST1EFMOEDER. Een politieagent te Augsburg is piotse iing multi-millionair gewoxden. Zpn stief- moeder, die vroeger naar Ameiika getrokken en daar thans gestorven is, heefc hem haar geheele vermogen, zijnde 21/s miliioen dollar of volgens den huidigeu koers 95 miliioen mark nagelaten. De gummistok bergt hp natuurlpk voor goed op. BEROEP YAN AUTODIEF, Het beroep van autodief, dat tot dusver aan het sterke geslacht scheen voorbehouden, heelt aanhangers gemaakt onder de vrou- wen. Woensdag huurde een jonge vrouw te Parps een au-o om zich te laten bren- geu naar Mantes, in den omtrek van Parps. zij liet den shaufieur een bittertje brengen, waarin vergift was gedaan. en terwpl de chauffeur in zijn dood9strpd lag te veutelen, trachtts de jonge vrouw, onder voorwendsel van een dokter te gaan halen, zich meester te maken van de auto. Toen dit echter werd verhinderd, vluchtte zp. De poiitie is er nog niet in geslaagd om haar weer te vin- den. Bergisteren evenwel heeft de poiitie te Mantes een individu aangehouden op wien verseheidene voorwerpen werden be- vonden, die hem niet toebehoorden. Men gelooft, dat er verband bestaat tusschen deze twee zaken. EEN GRUWEL1JK VERHAAL. De vMatin" doet een gruwelpk verhaal van een 18-jarig meisje te Orleans dat na een heftigen twist met haar moeder deze met een scheermes deu hais afsneed. De toestand van de zwaar gewoude vrouw is levensgevaarlijk. Helene Germaine Jarry was arbeidster in een weverp, maar wegens wangedrag ontslageu. Toen haar moeder haar onderhauden nam, mtstond een hevige scene. Het jonge me:sje greep een in de keuken liggend scheermesch en bracht er haar moeder een woDd aan deu hals mee toe. De vrouw poogde het mes af te weren en kiveg ooor eon oweeden slag met net mes diepe verwondingen aan de handen. Zp ontvlnchtte aan de furie en werd door voorbijgangers naar het ziekenhuis gebracht. De daderes ging kort daarop zichzeLe bp de poiitie aangeven. Zonder omslag of ont- roering vertelde zij aan de iaspecteurs //Ik heh mijn moeder deu hals afgesneden". En zp ging voort op onversehilligen toon over het gebeurde te spreken en vertelde dat zp thuis mishandeld was. wIk ben nog jong eerst stoppen ze mp in de doos, maar daarna zal ik vrij zpn". De gevaarlpkrr misdadigster is aehter slot gezet. OOK EEN STAKING. Aan het Flower Hospital" te New- York waren enkele personen verbonden die tegen een premie van /250 zich bloed aftappen lieten, ingevai de operaties tip bioedverlies den dood tengevolge zouden kunnen heOben Eenigen tpd geleden eischten deze bloed- gevers /350 met het oog op de dure om- standigheden. Dit werd nen toegestaan Doch onlangs, toen eeo operatie aan den gang was, eischte de aanwezige //bloedge ver" f 500 of adders geen bloed. Zpn collega's gingen hiermede aecoord. Daar direct ingrppen bp deze operatie natuurlpk noodzakelpk was, ontblootte een der ver- pleegsters haar arm om zich bloed te laten aftappen. Zeven andere zusters stelden zich gratis beschikbaar voor volgende operaties. De staking was verloren. BRUTALE TREINROOF. Men meldt aan de //Msb.", dat een Zwitsersche horlogemaker, die op weg was van zijn vaderland naar Christiania, des avonds tusschen Esschen en Roosendaal het slachtofier van 'n paar brutale treindieven is geworden. Met hem zaten in de zelfde coupe twee minder gunstig uitziende man- nen-typen, die een voor den Zwitser onver- staanbare taal spraken. De trein kon hoogstens enkele minuten in gang zpn geweest, toen een van de twee medereizigers den Zwit9er om vuur vroeg. Terwpl de man aan het verzoek wilde vol- doen. kreeg hij aldus luidde zpn verhaal bp het verhoor door de politia een slag op het hoofd, waarop een worsteling ont- stond. De horlogeihaker voelde, dat men hem een steek in den hals toebracht en dat hp aan de borst verwond werd. De twee b.veven hebben deu man ver volgens uit den trein geworpen, na hem zpn portefeuille, met ruim 800 francs, zijn horloge en gouden kettiug ea zjjn valies te hebben afgenomen. Nadat de man gedurende geruimen tpd bewusteloos was blpven liggen, iangs den spoorweg, is hp naar het buurtschap Nis- pen geloopen, waar hp overnachtte. De man is per auto naar Roozendaal overge'oracht, waar hij zich onder dokter's behandelicg stelde. EEN ONTPLOFFING. Te Jiiterbogk bp Berlpn is een kruit- magazpn van het artilleriekamp met 3000 K.G. kruit tengevolge van brandstichting in de lucht gevlogen. Alle kantoorgebou- wen en werkplaatsen, die, daar het nacht was, gelukkig ledig waren, werden binnen een omtrek van 800 meter vernield. Acht soldaten werden gewond. DE CHAMPAGNEFUIF YAN DRIE SNA PEN. Het New-Yorksche Kinaer-Gerechtshof had dezer dagen een ongelooflpke zaak te behandelen. Drie jongens. van tien en elf jaar, die onder tranen bekenden, de aaD- voerders vau een „rooverbende" te zpn, bleken sedert tien dagen elken nacht via den brandgang en het dak, in de Metropo litan opera House te zpn doorgeirongen. Te voren hadden zij ing^broken in de voor- raad ruimte van den buflfethouder en met den buit immiteerdefi zij op den zolder van de opera eer. straod op een koraalrifhet strand werd voorgesteld door groote massa's suiker en met behulp van een hoeveelheid champagne ter waarde van zesduizend gulden schiepen zp de zee. Toen zij dit gewrocat hadden, kwamen zp tot de ontdekkiDg, dat de sinaak van het mengsel niet slecht was. La'er voer de handeisgeest in hen en zp gingen over tot verkoop van het verboden vocht. Voor de opbrengst kochten zp vuur- werk. Een detective is hen echter op een a*ond gevolgd en heeft op wreede wijze een einde gemaakt aan deze phantastische avonturen, welke den buflfethouder meer dan 12,000 heeft gekost. GEMEENTERAAD YAN TBR NEUZEN. Vergadering van Donderdag 1 Juli 1920. des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge- meester. Tegenwooi'dig de leden: L. J. Geelhoedt, L. T. van Hasselt; J. J. de Jager. D. Scheele, H: J: van den Ouden; P. van Cadaand, R. G. E. Nolson, L: J: Colsen; N: A: Harmelink en P: C. Geensen. Afwezig de heeren G. de Ridder en F. B. G. de Mefjer en mevrouw G. B. Duiker-Blekkink. (Vervolg). De heer Hamelink is van meening, dat bur- gemeester en wethouders zich op ee» erg ge- makkelijke wijze van deze zaak hebben afge- maakt. Zij hebben dat gedaan in den vorm van de toezending van vier op stellen der hoof- den van scholen. Het is natuurlijk niet gemak- kelijk voor iemand die niet meer dan de lagere school heeft gehad, de opstellen dier school- hoofden te conigeeren. Toch zullen die heeren dit nu moeten gedoogen van iemand die reeds iang geleden tot hunne leeriiagen behoorde, omdat de door die heeren ingezonden opstellen omtrent de kwestie waar het over gaat nog wel iets leeren. Volgens spreker hadden bur- gemeester en wethouders echter ook wel in 't kort kunnen antwoorden, ter besparing1 van papier en drukkosten. In de eerste piaats bespreekt hfi het schrij ven van het hoofd van school A, meldende, dat in de Paaschvacantie de kachels waren wegge- nomen. De voorzitter en ook de heer De Jager ■zuiien zich wel herinneren, dat juist in de ver gadering der commissie van fabricage de wen- schelijkheid was besproken op dien tijd de kachels nog niet weg te nemen, doch daarmede, in het belang der leerlingen, in verband met de mogelijkheid van koude dagen, te wachten tot de Pinkstervacantie. Nu hadden we een zeer vroege Paschen, het is gebleken, dat de kachels niet konden worden gemist en zou hij gaarne vemomen hebben, hoe het mogelijk was, dat, niettegenstaande het advies der commissie van bijstand, toch de kachels weggenomen zijn. terwijl de vrees, die in de commissie werd uit- gesproken, bewaarheid is, en in de practijk is bewezen, dat het met Paschen te vroeg is om de kachels weg te nemen. Hoewel het hoofd van school A in den aan- vang van zijn opstel schrijft over koude dagen, en dat, als de periode langer zou geduurd heb ben, hij niet zou geaarzeld hebben om de kachels te laten herplaatsen, schrijft hij een eind verder, er zich niets van te herinneren dat de temperatuur na de Paaschvacantie zoo laag was, dat het onderwijs er onder heeft moeten lijden. Spreker gelcoft. dat, als dit opstel voor een prijsvraag werd ingezonden, het zeker buiten beoordeeling zou blijven, en dat hetzelfde hoofd, als een zijner leerlingen een opstel inleverde waar de logica zoo manic ging, hij er hem wel 100 straf re gels voor zou laten schrjjven. De verschillende schoolhoofden doen vooral uitkomen, dat het van spreker gek was, te vra- gen. om in het leerplan een bepaling op te nemen, dat de lokalen een bepaalde tempera tuur zouden moeten hebben, en burgemeester en wethouders teekenen daarbij aan, dat zi; het niet noodig achten bindende bepalingen te maken. Dat hij zich vergist in de wijze waarop zulks moet worden voorgeschreven, moet men maar weer schrijven op sprekers tekort aan wetenschappelijke ontwikkeling, maar hij moet er toch op wijzen, dat het idee als zoodanig niet is aangevochten. Als het dan niet in het leerplan thuis behoort, kan het toch in eene andere verordening, al was het er eene op het schoonhouden enz. der scholen, worden voorge schreven. Men heeft getracht, dat denkbeeld belache- lijk te maken, maar hij meent, dat het vol- strekt niet zoo onzinnig is. Hij is ook niet zoo juist meer op de hoogte van de temperaturen, die als goede kamertemperatuur moeten wor den beschouwd dat moet men hem veer niet kwalijk nemen maar als het tot invoering van dergelijke bepaling komt, zijn er toch wel menschen die weten, hoe dit voorgeschreven behoort te worden. Het schrijven van het hoofd van school is leerzaaro, Als we er vroeger naar infor- meerden, werd te kennen gegeven, dat de ver- warming goed was; maar uit dit schrijven blijkt, dat de verwarming daar zoo slecht was, dat men nog liever onderwijs gaf bij een koude April-temperatuur, dan de kachels te laten aanmaken. Hii hoopt, dat deze mededeeling aahleiding zal geven, dat er in de toekomst beter voor de verwarming dier school wordt gezorgd. Hij wijst er nog op, dat de leeraren der rijks hoogere burgerschool hoogst verwonderd waren, dat in die dagen in school A geen kachels meer werden gestookt. Die hadden moeten herplaatst zijn, of liever, ze hadden niet weggenomen mogen worden, voor het daarvoor tijd was. De geheele commissie van bijstand was het er over eens, dat dit eerst met Pinksteren had mogen geschieden. De handelwijze van het hoofd van school C noemt spreker onzin. Deze neemt op zich, zelf te beoordeelen, of de kachel al of niet behoort te worden aangemaakt. Dan zou hij ook tijdig behooren op te staan en zich van de tempera tuur te vergewissen, opdat dan voor schooltijd gestookt wordt en de kinderen in een verwarmd lokaal komen. Dat doet hij echter niet; hij wacht, tot een onderwijzer komt klagen, gaat dan beoordeelen of het noodig is en als hij het daarovei! eens is laat hij nog niet terstond, maar eerst den volgenden dag de kachel aan maken. Bovendien acht spreker het een on- juiste regeling, dat het al of niet aanmaken van een kachel wordt overgelaten aan de uit den aard der zaak willekeurige beoordeeling van een onderwijzer. De lokalen moeten toch ter wille van de kinderen verwarmd worden Het hoofd van school D heeft geen opmer- kingen, die heeft zijn opstel met een bijzonder goed humeur geschreven; er zijn ook altijd van die boffers. In elk geval meent spreker, dat het, om wil lekeurige beslissingen te voorkomen noodig dat er vaste regelen worden gesteid omtrent de temperatuur die in de school moet heer- schen. Of dit nu 50 ef 55 graden Fahrenheit of Celsius moet zijn weet hij niet, maar dat is wel in orde te maken. Hij betwist ook, dat dit tot vele vacantiedagen aanleiding zou behoe- ven te geven, en dat men, bij een geringe af- wijking, de schooltjjd zou moeten laten voorbij- gaan, maar er zou dan althans een regel zijn waarnaar gestreefd werd. Hij herhaalt, dat het door hem geopperde denkbeeld als zooda nig, door geen enkel schoolhoofd is weggere- deneerd. De heer Scheele geeft te kennen, dat in het rapport h'em ook bijzonder heeft getroffen de handelwijze van het hoofd van school C, die zich blijkbaar geheel regelt naar de onderwij- zers, terwijl toch de temperatuur zou moeten worden beoordeeld met het oog op de kinderen. Hij zou ook beter achten dat het naar de ther mometer werd geregeld, dan het te laten af- hangen van een koud- of van een warmbloedi- gen onderwijzer. De heer De Jager oppert het denkbeeld, dat het misschien wenschelijk is, dat de commissie bij de volgende periode tracht een oplossing voor deze kwestie te zoeken, die in de prak- tijk kan voldoen. Het zou wel gewenscht zijn, dat overal centrale verwarming was, maar dat zou op te hooge kosten komen te staan. De heer Nolson wijst er op, dat men hier te doen heeft met eene zaak, die administratief wordt geregeld.Er wordt eenmaal een tijd aan- genomen, om de kachels weg te doen. Dat is hier de Paschen, in verband met het schoon- maken der scholen. Het kan zijn, dat die tijd te vroeg is en dat het beter was er een vasten datum voor aan te nemen, maar, regel moet er toch zijn. Het gaat er mede als met een hmisvrouw, die, als ze heeft schoongemaakt, de kachels wegdoet. Het gebeurt dan ook, dat men nog wel eens een konden dag krijgt, maar dan wordt de kachel toch niet teruggezet, dan schilct men er zich in, dat heeft men in enkele scholen ook gedaan. Hij vindt het goed, dat er eene regeling wordt gemaakt, wjmt hij is het er ook mede eens, dat het niet van willekeurige opvatting der onderwijzers mag aihangen. De voorzitter meent op de besprekingen ook een paar kantteekeningen te moeten maken. Het is niet gemakkelijk, om steeds een juiste grens aan te geven voor het tijdstip waarop de kachels kunnen worden opgeruimd. In verband met gehoorde klachten hebben burgemeester en wethouders dij den gemeentebouw meester geinformeerd, omtrent het wegmemen der kachels. Deze gaf te kennen, dat het hoofd van school A daaromtrent zeer gemakkelijk oor- deelde. Deze had er geen bezwaar in, tijdens de Paaschvacantie de kachels te laten wegne- men, in verband met de schoonmaak, doch de bouwmeester nad hem uitdrukkeiijk toegezega, dat hij de kachels zou laten herplaatsen, incUen zulks, in verband met de temperatuur noodig geacht werd. Spreker deeit mede, dat burgemeester en wethouders ook volkomen zijn toegedaan het denkbeeld, dat de schoollokalen voldoende ver- waimd moeten zjjn. Wat nu de bemerking van den heer Hame link betreft, moet spreker opmerken, dat deze geen reden heeft om te klagen dat burgemees ter en wethouders zijn vraag niet juist be- handeld hebben. Er is een vraag gesteid. Rechtstreeksch kunnen burgemeester en wet houders dien niet beantwoorden en zij vragen daarvoor inlichtingen aan de ambtenaren die de noodige opheldering-en kunnen geven. Wat is nu beter dan die antwoorden aan den raad mede te deelen? De raad heeft er recht op, volledig te worden ingelicht. Wat verder betreft: alle schoolautoriteiten vinden het niet goed, de bepaling omtrent de warmte der vertrekken in het leerplan op te nemen. In de H. B. S. is centrale verwarming, dat maakt wel een verschil. Het is aan burge meester en wethouders niet bekend, dat aan school B slechtere kolen zijn geleverd dan aan andere scholen, er is in geen enkel opzicht on- derscheid gemaakt; is zulks het geval geweest dan is dit aan bioot toeval te wijten. Ten slotte Kan hij toezeggen, dat waar bur gemeester en wethouders ook overtuigd zijn, dat in het belang van het onderwijs in de lo kalen een goede temperatuur moet heerschen, zij zullen trachten te zorgen, dat daarvoor wordt gezorgd. De heer Hamelink betoogt nog, dat voor het wegnemen der kachels een bepaalde datum zou moeten worden aangegeven. Om te zeggen met Paschen gaat niet, daar Paschen nu vroeg; dan laat in het seizoen valt. Het opgeven van een vasten datum was beter. j. Een adres van Mr. G. Schot Dijkman, kantonrechter te Ter Neuzen, die daarin te kennen geeft, dat het hem, onaanks vele po- gingen, niet is gelukt eene woning te vinden in deze gemeente; dat koopen eener woning onmogelijk is ge bleken, daar de betreffende eigenaars zooda- nige prijzen vragen, dat hij bij eventueele be noeming in een ander kanton slechts met ver- lies van dergelijke woning- za! kunnen van de hand doen; dat dat zelfde bezwaar zich doet gevoelen bij het eventueele bouwen eener woning; dat de natuurlijke oplossing der kwestie nl. het huren eener woning eveneens onmogelijk is; dat nl., nog daargelaten, dat de meeste ei genaars, door de Huureommissiewet gebonden aan de tegenwoordige omstandigheden lage huurprijzen, weigeren te verhuren, het hem uit den aard zijner betrekking moreel on mogelijk is hoogere huurprijzen te betalen dan de door de Huurcommissie vastgestelde, en zoo- doende mede te werken aan de veelvuldige ont- duikingen van genoemde wet; dat ook het huren van een der nieuw te bouwen zoogenaamde middenstandswoningen geen behoorlijke oplossing geeft, daardeze \vo- ningen niet bedoeld zijn voor ambtenaren als requestrant, wat blijkt uit de beperkte ruimte, die deze huizen aanbieden, en vooral uit de piaats waar zij zijn geprojecteerd; dat requestrant derhalve de oplossing dezer moeilijkheid zoekt in het van gemeentewege bouwen of koopen van een kantonrechters- woning en deze aan hem te verhuren tegen een desnoods hoogen huurprijs; dat hij de vrijheid put den gemeenteraad een dergelijk voorstel te doen, uit het notoire feit, dat door de gemeente Ter Neuzen al haar invloed is gebruikt de kantonrechtersplaats al- hier wederom vervuld te krijgen, en daarin klaarblijkelijk een belang voor de gemeente zag; dat er voor de gemeente geen bezwaren ver bonden zijn aan het koopen of bouwen van een kantonrechterswoning, daar, afgezien van de geringe kans, dat later de kantonrechters plaats alhier wederom niet meer vervuld zal worden, ook in dat geval naar een dergelijke woning hier steeds vraag- zal blijven; dat de wet hem nu wel toestaat te wonen in elke piaats van het kanton, welke hem goed- dunkt, en hij dus niet op Ter Neuzen alleen is aangewezen als woonplaats, maar dat in de laatste jaren duidelijk is gebleken, dat het voor de justitiabelen het meest wenschelijk is. dat de kantonrechter in de hoofdplaats van het kanton woont; dat hij daarom gemeend heeft, alvorens zich tot andere gemeentebesturen te wenden, zich te richten tot het gemeentebestuur van Ter Neuzen, dat getoond heeft het herbergen van een kantonrechter op zoo grooten prijs te stellen; redenen waarom hij zich wendt tot den raad. met het verzoek, het daarheen te leiden, dat hij in de gelegenheid gesteid wordt een hem pas- sende woning te huren. De voorzitter stelt voor, dit pas ingekomen adres, te stellen in handen van burgemeeste*- en wethouders om bericht en raad; hij gelooft, dat deze kwestie in een stadium gekomen is! dat zij zonder tusschenkomst van de gemeente kan opgelost worden. Zonder hoofdelijke stemming- wordt overeen- komstig het voorstel besloten. k, Een adres van het bestuur van den Nederl. Chr. Bond van Personeel in Pub' -ker. dienst, afdeeling Ter Neuzen, dat daarin te kennen geeft: dat de loonen der gemeentewerklieden, gelet op den levensstandaard en de loonen in parti- culiere bedrijven, niet meer beantwoorden aan redelijk te stellen eischen; dat Ter Neuzen, volgens levensstandaard, in het Bezoldigingsbesluit voor de burgerlijke rijksambtenaren 1920, staatsblad no. 37, :s geplaatst in de tweede van de drie klassen, wpr.rn de Nederlandsche gemeenten zijn ge- rangschikt; dat gemeenten met Ter Neuzen op een lijn gesteid, ten deele reeds loonregelingen hebben. die belangrijk uitgaan boven de voor deze ge meente peldende regeling, en ten deele bezig zijn om te herzien; redenc-n waarom adressarrten den raad ver zoeken, te besluiten dat het minimumloon voor den laagst bezoldigden ongeschoolden vali- den arbeider zal worden gebracht op f 28,80 per week, en het loon van geschoolde werk lieden en vaklieden naar billijke evenredigheld hooger. Overeenkomstig het voorstel van den voor zitter wordt dit adres in handen van burge meester en wethouders gesteid om bericht en raad. 3. Rapport centrale. De voorzitter brengt thans in behandeling het voorstel van burgemeester en wethouders naar aanleiding van het verzoek van de Tn- dustrieele Maatsehappij te Amsterdam om ver-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 2