Landbouwtentoonstellmg te Hulst. GEMEN8DE BERICHTEN. Loop der bevolking van Ter Neuzen. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. node der Geref. korken in Nederland het verzoek gericht otn Dy de behaudeliog in in de Generate Synode van de kwestie Ne- telenoos, ter wille van de oojectiviteA, alleen die ieden der Synoue toe te laten, die in de vorige instauties met aan de gevoerde bebandeling en de gevatlen uiispraken heb- ben medegewerkt. (Vervolg.) Ter .gelegenheid der Donderdag gehouden .entoi.nsteiling zijn de volgende prijzen toege- kend; Afdeeling Paarden. It categoric, nieines gcuuieii in ii)iA. Fujzen verguid znveren meuadie, one groo- te en cine kieine zilveren medaules. le pnjs uama van joii. rtameiinck te btop- peluijx; At prijs rioes van K. van Hoeve te Zaamsiag; de prijs Christine van P. A. Mag nus it (Jraauw; 4e prijs Margnet de Nemrod van Fj. van Campen te Stoppeidijk; 5e prijs Judith u Absdale van C. Plasscnaert te it. jan steen; toe prijs Presette van P. Neve te Lanis- waarde, rokxer J. de Putter te Graauw; 7e prijs Laboureuse van wed. B. C. /sebaert te Axel, Lervolie vermelding Dora van C. de Feijier te Boschkapelle en Marie van P. J. van Cam pen te Stoppeidijk. Prijzen veigula zilveren medaille, drie groo- te en une kieine zilveren niedailles. 2e categorie. Merries, geboren in 1918. le pnjs uiga van E. B. van Acker te West- dorpe; 2e prijs Bianca van K. van Hoeve te Zaamsiag; 3e pnjs uperia van C. J. Vaei te Hontenisse; 4e prijs INora van J. P. Verstraa- ten te Graauw; 5e prijs Hubertina van S. van Hoeve rz. a 6e.prijs Marguerite ii'Al- steijn van J. Th. van Ueijt te Hontenisse, fokker j. Volleman te Graauw; Ida de Labou- reur van joh. de Feijter te Zaamsiag. Eervolle verm. Annie van E. B. van Acker te Westdorpe, Erudice van Jos. Cornelissens te Hontenisse en Lady van wed. A. Plasschaert te Graauw. 3e categorie. Merries geboren in 1917. Prijzen verguid zilverey. medaille, drie groo- te en drie kieine zilveren medailles. le prijs Fiora van E. P. Staal te Stoppeidijk; 2e prijs Arabelle van G. j. Kegelaar te Clinge; 3e prijs Henriette van S. van Hoeve F2. te Axel; 4e prijs Celina van j. de Waal te Osse- nisse; 5e prijs Irma van J. E. Wolfert te Honte nisse; 6e prijs Nolda van S. van Hoeve te Axel; 7e prijs Flora van E. P. Staal te Stoppeidijk. Eervolle verm.: Roza van E. Maerman tc Graauw; Raria van P. F. Kock te Hontenisse en Mietje van H. Plasschaert te Koewacht. 4e categorie. Merries vier jaar en ouder. Prijzen: 1 verguid zilveren, 4 groote en 10 kieine zilveren medailles. le prijs Caline van B. L. IJsebaert te Axel; 2e prijs Cubus van Ph. J. van Dixhoorn te Axel; 3e prijs Bertina van E. P. Staal te Stop peidijk; 4e prijs Bobette van H. P. Puylaert te Zuiddorpe; 5e prijs Gazelle van Ph. J. van Dixhoorn te Axel; 6e prijs Helena van A. j. Daelman te Westdorpe; 7e prijs Coquette van P. B. van Hoeve te Axel, fokker F. C. 0. M. Hombach te' Hulst; 8e prijs Julian van Ph. J. van Dixhoorn; 9e prijs Rosette van H. P. Puy laert; !0e prijs Beate van P.. Vael-ljsebaert te St. Jansteen; lie prijs Duchesse de Mullem van B. de Deckere te Hulst, fokker A. de Craine te Mullem (Belgie); 12e prijs Roza d'Hulst van B. de Deckere te Hulst; 13e prijs Clarette van S. van Hoeve Fz. te Axel; 14e prijs Florine van Ph. j. van Dixhoorn; 15e prijs Galette van Ph. j. van Dixhoorn. 5e categorie. Merries met veulen. Prijzen: 1 verguid zilveren, 4 groote en 10 kieine zilveren medailles. le prijs Sjora van C. J. Vael te Hontenisse; 2e prijs Dora d'Hulst van B. de Deckere te Hulst; 3e prijs Gisele van Ph. J. van Dixhoorn (e Axel; 4e prijs Blondine van Jac. de Putter Pz. te Axel; 5e prijs Galette van Ph. J. van Dixhoorn te Axel; 6e prijs Tobi van H. P. Puylaert te Zuiddorpe; 7e prijs Flora van F. J. van Campen te Stoppeidijk; 8e prijs Bertha van Th. de Cock te St. Jansteen; 9e prijs Eva van Ph. J. van Dixhoorn; lOe prijs Bertha van j. F. de Maat-Lenisen te Stoppeidijk; lie prijs Clarette van S. van Hoeve Fz. te Axel; 12e prijs Berta van P. Lambrechts te Hontenisse; 13e prijs Flora van P. L. de Waal te Stoppei dijk: ,!4e prijs Cora van P. L. de Waal te Stop peidijk; 15e prijs Brunhilde van C. F. de Deckere te Clinge. Eeervole verm.: Daisy van J. K. Hamelink te Stoppeidijk; Bertha van C. F. de Deckere te Clinge en Margot van K. van Hoeve te Zaamsiag. 6e categorie. Hengsten geboren in 1919. Prijzen: 1 verguid zif.; 2e groote en 4 kieine medailles. le prijs Minos van Jac. Serrarens te Osse- nisse, 2e prijs Certo de Zuiddorpe van H. P. Puylaert te Zuiddorpe; 3e prijs Klaas van B. L. IJsebaert te Axel; 4e prijs Botha Nimrod van C. de Feijter te Boschkapelle; 5e prijs Her man van S. van Hoeve Fz. te Axel; 6e prijs Nero de Nimrod van P. F. de Cock te Hon tenisse: 7e prijs Indolent den Bosch van J. A. Kox te Boschkapelle. Eervolle verm.: Colosse van J. Th. van Geyt te Hontenisse en Cronje Nemrod van C. de Feijter te Boschkapelle. 7c eatgorie. Hengsten geboren in 1918. Prijzen: 1 verguid zjl.; 2e groote en 4 kieine medailles. le prijs Colmar van J. de Waal te Ossenisse; 2e prijs Isaac de Lauboureur van Ph. J. van Dixhoorn; 3e prijs Ivan van C. Plasschaert te St. Jansteen; 4e prijs Ingersol de Laboureur van Ph. J. van Dixhoorn te Axel; 5e prijs Issu de Laboureur van Ph. J. van Dixhoorn te Axel; 6e prijs Carlo de Zeedorp van J. de Waal te Ossenisse; 7e prijs Eduard van J. de Maat te Hontenisse. Eervolle verm.: Carlo van Ph. J. van Dix hoorn te Axel; Zodiak de Nemrod van F. J van Campen te Stoppeidijk. 8e categorie. Hengsten geboren in 1917 Prijzen: 1 verguid zilv., 2 groote en 2 kieine zilveren medailles. le prijs Wilson van de Hengstenvereeniging De Verwachting te Axel; 2e prijs Don van A. Dieleman Pz. te Zaamsiag; 3e prijs Frans van P. F. de Cock te Hontenisse; 4e prijs Casparol d'Oranje van de H. V. Hoop op Volharding te Zaamsiag; 5e prijs Karel Cfinge van M. R. de Craene te Hulst. Eervolle verm.: Leon van H. P. Puylaert te Zuiddorpe en Hans van P. Lambrechts te Hontenisse. J 9e categorie. Hengsten geboren in 1916. Prijzen: 1 verguid zilveren, 2 groote en 2 j kieine zilveren medailles. le prijs Conde van de H. V. te Graauw, fokker P. J. Lannoye te Aardenburg; 2e prijs Espoir van J. F. de Maat-Lemsen te Stoppeidijk; 3e prijs Joubert van de H. V. Hoop op Vooruitgang te Zaamsiag, fokker Math. Boonn te Neer; 4e prijs Barabas van J. F. Steyaert, fokker L. B. Steyaert te Graauw; 5e prijs D'eda van C. Zegers te Ter Neuzen. !0e categorie. Hen'gsteh van 5 jaar en ouder. Prijzen: 1 verguid zilvereji, 4 groote en 5 kieine zilveren medailles. le prijs Successeur van M. R. de Craene te Hulst, fokker J. de Voghel te Audenacken (B.) 2e prijs Nimrod d'Ossogne van de H. V. Stop peidijk, fokker J. van der Warden te Thuilles B3e prijs Laboureur d'lsaac van de H. V. Toekomst te Axel, fokker J. van Landuijt te Ophaen-Boes-Seigneur-Isaac (B.4e prijs Nero van P. Vael-IJsebaert te St. Jansteen, fokker L. Lenaerts te Kieldrecht (B).; 5e priis Indolent van Gebr. De Waal te Ossenisse, 6e prijs Glouglou van Rene J. de Waal te Hon tenisse, fokster wed. L. Stallaert te Hontenisse; 7e prijs Clairon de Wesdorpe van H. Bonte te Koewacht, fokker De Ridder te Westdorpe; 8e prijs Opera de Fosteau van de Absdaalsche H. V., fokker J. Hazard te Leers et Fosteau (B.)9e prijs. Elegant de Laboureur d'lsaac van de H. V. Excelsior te Kamperland. fokker H. J. Aernaudts te Sluis; lOe prijs Dodu van de wed. F. Hoefnagels te Clinge. lie categorie. Hengsten met minstens 5 ar stammelingen in 1 jaar geboren. Prijzen: 1 verguid zilveren en 2 groote en 2 kieine zilveren medailles. le prijs Laboureur d'lsaac van de H. V. Toekomst te Axel; 2e prijs Nemrod d'Ossogne van de H. V. te Stoppeidijk; 3e prijs Mon Reve de Roeulx van de H. V. Biezelinge en omge- ving, fokker F. Jamez te Saint Vaast (B.); 4e prijs Opera du Fosteau van de Absdaalsche H. V., 126 categorie. Vierspannen merries van 1 eigenaar. Prijzen: 3 groote zilveren medailles. le prijs Ph. J. van Dixhoorn te Axel; 2e prijs B. de Deckere te Hulst; 3e prijs H. P. Puylaert te Zuiddorpe. Eervolle vermelding: P. Vael-ljsebaert te St. Jansteen en Ph. J. van Dixhoorn te Axel. 13e categorie. Vierspannen merries van eigenaars uit 1 gemeente. Prijzen: Groote zilveren medailles. le prijs C. Plasschaert e. a. te St. Jansteen; 2e prijs G. Verstraaten e. a. te Graauw. 14e categorie. Kampioen der hengsten. Prijs: Verguid zilveren medaille van H. M. de Koningin. Successeur van M. R. de Craene te Hulst. 15e categorie. Kampioen van de merri. Prijs: Verguid zilveren medaille van Z. K. H. den Prins. ^Caline van B. L. Ysebaert te Axel. 16e categorie. Reserve kampioen der heng sten. Prijs: Groote zilveren medaille. Nemrod d'Ossogne van de H.V. te Sn peldijk. 17e categorie. Reserve kampioen der merries. I Prijs: Groote zilveren medaille. Cubus van Ph. J. van Dixhoorn te Axel, i Afdeeling Pluimvee en Konijnen. Hoenders. Eerste prijzen. Minorcas; A. Pa- teer te Hulst; Patrij^leghorns (met zilv. med.), P. Weemaas te Hulst; Witte leghorns, P. H. vi Wesemael te Schuddebeurs; Zilver Wyan- dotten, E. Wilking te Hulst; Barnevelders (met zilv. med. Bsse Collot d'Escury, Mechelsche Koekoeken, idem. Tweede prijzen: Wyandotten, P. Lust te Hontenisse; Patrijs Leghorns, E. Wilking te Hulst; Goud Wyandotten, idem. Zwanen: Zwanen met jongen (zilv. med.). P. H. v. Wesemael te Schuddebeurs. Kalkoenen: Eerste prijs C. de Deckere. Konijnen: Black and tan, le prijs voor ram en 2e prijs voor jongen A. P. Pateer te Hulst; Witte Weener voedster met jongen le prijs A. H. Loonen en H. Verwilghen te Hulst; Witte Weener ram le prijs H. Verwilghen te Hulst; Lotharinger voedster le prijs K. J. de Putter te Steenbosch; voor id. met jongen zilv. med.; voor id. jonge Witte Weeners 2e prijs Jos. de Lozanne te Hulst; Lotharinger ram, 2e prijs K. J. de Putter; Blauwe Weener met jongen, le prijs en zilv. med. P. de Gijsel; Witte reu- zen, 2e prijs Alex de Cock te Hulst. Afdeeling Bijenteelt. le categorie: Beste volken in kast. Prijzen een groote en een kieine zilv. med. en een bronzen med.: le en 3e prijs H. C. Begheijn te St. Jansteen; 2e prijs P. v. d. Branden te Hulst. 2 categorie. Beste volken in korven, prijzen als voren: le en 2e prijs H. C. Begheijn; 3e prijs A. Avermoethe te St. Jansteen. 3e categorie: Mooiste honing in raat, niet ingezonden. 4e categorie: Grootste en mooiste inzending van slingerhoriing. Prijzen medailles: le prijs P. v. d. Branden; 2e prijs H. C. Begheijn. 5e categorie. Doelmatige woning lossen bouw. Prijzen med.: le prijs J. Muller te Stop peidijk; 2e prijs H. C. Begheijn. 6e categorie. Prachtigste inzending huis- vlijt. Prijzen zilveren en brons verg. med.: le prijs Oscar Steyart te Hulst; 2e prijs H. Me- hauden te Hulst. 7e categorie. Mooiste inzending imkersbe- noodigdheden. Eerste en tweede prijzen, med.; 3e prijs een imkerglas: le prijs H. C. Begheijn; 2e prijs H. Mehauden; 3e prijs R. v. d. Velde te Hontenisse. 8e categorie. Mooiste versierde uitstalling. Prijzen beker, imkerglas en honingvlootje; le prijs P. v. d. Branden; 2e prijs H. C. Begheijn; 3e prijs H. Mehauden. 9e categorie. Mooiste inzending was., Prijzen beker en glas: le prijs P. v. d. Branden; 2e prijs H. C. Begheijn. lOe categorie. Diversen. Prijzen med. (te verloten): le prijs F. Voet te Hulst; 2e prijs L. Kegels te St. Jansteen; 3e prijs Hombach te Hulst. lie categorie. Observatiekast. Prijzen een med. en een honingvlootje: le prijs H. Mehau den; 2e prijs D. Butler te Zaamsiag. De medaille van de gemeente Hulst voor de mooiste inzending huisvlijt, werd toegewezen aan Oscar Steyart, voor penteekeningen. Een zeer eervolle vermelding verkreeg bo- vendien de inzending van H. C. Begheijn, ter- wijl eervol vermeld werden de inzendingen van Steyart; Van Avermoethe, Mehauden en Van d. Brande. Afdeeling Werkiuigen. Eervolle vermeidingen verkregen de inzen dingen van R. A. v. d. Velde te Terhole (voor verzamelingen)Fa. 1. Cappon te Heinkens- zand (beste verzameling ploegen); A. Wee- maes-Brand te Hulst (grootste verzameling en voor Meiotte)J. A. Rademakers te Hulst (voor paardentuig)Ch. v. Gijsel te Hulst (montee- ringen)Amsterd. Rijtuigmaatschappij (voor motoren en tractor-oefeningen)C. de Jager te Driewegen bij Goes (verstelbare landeggen). in deze afdeeling werd een eervolle vermel ding ioegekend aan den iider W. de Schrijver te Middelburg voor ingezonden landbouw'mo- toren en tractoren. Vlasindustrie. In de afdeeling vlasindustrie werden toege- kend: le prijs N. V. ,,Canisvlief' te Sas van Gent; 2e prijs Gebr. Verstraten te Ter Neuzen; eervol weraen vermela: E. Buysse te Sas van Gent; 0. Hamerlinck te Westdorpe; Aug. Ma- thijs te Koewacht, en de Fa. v. d. School Gea- ker en Steensma. De uitslag der bekroningen werden ons van bevriende zijde verstrekt; dringend werk riep ons huiswaarts, en op het tijdstip; dat van alle zijden de geleiders met de kostbare paarden naar het tentoonstellingsterrein stroomden, aanvaardden wij de terugreis. Wij willen niet nalaten hier een woord van dank te brengen aan het Hoofdbestuur en het Bestuur der Afdeeling Hulst, voor de gastvrije ontvangst en de onde'rvonden niedewerking, waardoor onze taak zoozeer veraangenaamd en vergemakkelijkt werd. Omtrent de tentoonstelling vernemen we nog, dat deze enorme belangstelling trok. Veel belangsteling was er voor de motoren en tractors. Voor de Cleveland tractors was naast het tentoonstellingsterrein een veld haver beschikbaar hetwelk met een door een tractor getrokken zelfbinder werd gemaaid en op scho- ven gebonden, terwijl onmiddellijk daarachter een tractor met een schijven egge het stoppel- land bewerkte, dat hierna met de tractorploeg werd bewerkt, zoodat het golvende haverveld op een tijd dien er voor noodig is om het even zoovele malen heen en weer te loopen was her- schapen in een geploegd stuk land, dat op- nieuw bezaaid kan worden. Dat de fraaie paarden-verzameling belang stelling trok spreekt wel van zelf; 00k was dit het geval met de inzending op het gebied van vlasbewerking, de landbouwmachine en de bijenteelt. We mogen ons verslag niet eindigen, met 00k nog een woord van hulde te brengen aan de Hulstersche muziekgezelschappen, die van al Dinsdagvond tot en met Donderdag op ver- schillende tijdstippen concerten gaven, om het feest en de tentoonstelling op te luisteren. Met een welgeslaagd vuurwerk is het feest besloten. Gedurende de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: L. Leendertse, waterbouwkundige, Lange Kerkstr. 7, uit Wissenkerke. F M. Kruysee. dienstbode. Vlooswijkstr., uit Vlissingen. P. G. F. van Jole, schiider. NieuweJiep 101. uit Middelburg. P. Joosse, tuinier, Donze-Visserstr. 69, uit Middelburg. P Fenyn. Kommies Ryksbel., Donze- Visserstr. 46, uit Rotterdam. C. A Geuze, onderbaas, Stationsweg 10, ui' Rotterdam. H. Wolfert, werkmau, P 59, uit Hoek. S de Ridder, dienstbode, P 14, uit Zaamsiag. W. Philipse, Ryksambt., Donze-Yisserstr. 46, uit Herwen en Aardt. M. C. van Troost, zonder, Baandyk 42, uit Ossenisse. W. S. Verlinde, zonder, Grenulaan 27, uit Vlissingen. Vertrokken: J. ran Langerelde, vuurwerker, Javastr. 21. naar Rotterdam. E. Scheele, zonder, Baandyk 1, naar Rotterdam. J. C. van Qassel, Kommies Ryksbel., Tholenssir. 66, naar Gemert. J. C Jansen, leerling-verpleegster, 8 N, naar Bergen op Zoom. A. D. 't Glide, arbeider, Feijterstr. 19, naar VeJseroord. A. Th. van Kouteren, hulpkommies, naar Vlaard'ngen. W. F. Bos, dienstbode. De Feyterstr. 28, naar Gent (B.). K. Herrebout, veldarbeider, 0 155, naar Oterleek. V1SITE UIT DE LUCHT. De vorige week was de moeder van den oud minister Colyn jarigZy vierde haar 79en geboortedag/ De beer Colijn, die te Londen verblyf boudt, is zijn moeder per vliegmachine komen geluk wenschen. BRANDEN. Tijdens het on weer van Vrijdagmiddag is te Opheusden de groote boerderjj van den heer G. Heuff geheel afgebrand. Te Haulerwyk (Fr.) is de boerderij van R. Feenstra door den bliksem getro&en en geheel afgebrand. De geheele inboedel verbrandde, een koe kwarn inhetvuurom. LA AT NIETS IN DEN TRE1N AOHTER Door de directie der Nederl. Spoorwegen is bepaald, dat voor voorwerpen op den weg, in of by de stations of in de rytui- gen achtergelaten die niet binnen drie da- gen zyn opgevraagd en door de zorg van den spoorwegdienst worden bewaard, enn bewaarloon zal worden gebeven van f 025 voor elk colli, ongeacht den duur der be waring. Zware straf voor vergeetachtigheid VERDWENEN. Een theehandelaar aan de Geldersche- kad«t te Amsterdam, die zyn knecht had uitgezonden met ruim f 10,000 om wissels te voldoen, beeft aaDgifte gedaan dat de man niet is teruggekeerd, zoodat hij ver- duistering vermoedt. RIJWIELONGELUK. Te Emmen reed ae rjjwielhersteller R. met zijn fiefs tegen een boom. Hjjiseenige oogenblikken daarna overleden. OPGEL1CHT. Een bankinsfelling te Amsterdam is door middel van een valscben wisselbrief voor een bedrag van ruim 9100 opgelicht. APPELEN VAN 't VOORJAAR. Als een bijzonderheid mag wel vermeld worden, dat op de veiling Tiel en Omstre- ken nog znete reinetten van het vorig jaar waren aangevoerd. Zjj brachten 24~ cent per K.G. op. BELANGRIJKE DIEFSTAL. Ten nadeele van den kassier van den Boerenbond te Volkel (bij Uden) is Don- derdagnacht voor een bedrag van 40.000 aan bankpapier en effscten gestolen. Voor een waarde van 13.000 aan ef- fecten werd in een greppel in een naburig gehucbt teruggevonden. BIjjkbaar hadden de dieven deze bij hun vlucht verloren. lot nu toe zijn de daders onbekend. M1SDADTG POGEN. Vrydagnacht onfdekte de politie teZwolIe, dat personen zich bevonden op het terrein, waar de magazynen van Gebr. Bervoets worden gebouwd. Bij onderzoek bltek, dat bet touwwerk van een 15 meter hoogen steiger was losgemaakt. Op dat werk werken christeljjke en katbolieke arbeiders. De politie is uitgesloten arbeiders op bet spoor. Z1CHZELF VERRADEN. Het is de politie te Brunsum gelukt de hand te leggen op een zckeren P. 8., be- schuldigd van den moord, gepleegd op J. Pijpers. van Schrij versheide in den nazo- aaer van 1919. De aangehoudene woonie destijds in de nabyheid van zjjn slachtoffer, doch was sindsdien naar Duitscbland uitge- weken. Onder den invloed van sterken drank beeft hjj zelf verraden, dat hjj de misdaad had gepleegd. EEN //DEN" INGESTORT. Met donderend geweld bezweek in den nacht van Woeosdag op Donderdag een jjzeren den (bewaarplaats van zout) van de zoutziedeiy der firma J. J, Bouw en Zn. te Muiden. Er lag tusschen de 6 en 700 ton ruw zout. Al eenigen tijd verzakte de den en eeus had men hem 15 c.M. opgevjjzeld. Thans is het gebouw gespat. De straat is versperd en «en groentetuin onder het zout bedolven. De luchtbrug en een kanaal zijn gebroken. De pekel stroomde over de errant. Er is aileen materieele schade. EEN POSTWIS8ELVERVALSCHER GEVAT. In de laatste dagen was tot tweemaal toe aan het Hoofdpostkantoor te Rotterdam een valsche postwissel aaDgeboden, eenmaal ten bedrage van 50 en etns van f 75. Op vermoeden, dat de vervalscher wederom zyu geluk zou beproeven, stelde eergistermorgen een inspecteur van politie zich verdekt op in de nabyheid van bet loket r/Uitbetaling van post wissels" en na eenigen tyd wachten verscheen dan 00k een jongmensch, dat niet minder dan drie vervalschte postwissel#. een van f 50 en twee van f 75 aanbood. Hij werd onmiddeilyk gearresteerd en over- gebracht naar het politiebureau. waar hy de! I5jarige steendrukker D. R. bleek te zyn. Hjj bekende by zyn verhoor de post- wisseU, met hulp van twee ooms, vervalscht te bebben. DE BLIKSEM IN EEN BU8KRUIT- FABRIEK GESLAGEN. in Rosenheim sloeg Donderdagavond om- streeks zeven uur de bliksem in de bus- kruitfabriek Winterholler. E^rst had een aantal kieine ontploffingen plaats. Tegen acht uur had een geweldige ontploffing plaats in het hoofdmagazjjn. De gebouwen werden geheel verwoest, terwjjl in de stad duizeDden vensterruiten werden vernieid en andere verwoestingen werden aangeiieht Om 10 uur 's avonds duurden de ontplof fingen nog voort. De omgeving van ,de fabriek is door veiligheidspolitie afg-'zet. Daar er nog steeds gevaar voor ontploffin gen bestaat heett men nog niet kunnen nagaan of menschenle»ens te betreuren zjjn. ONTPLOFFEN VAN EEN HAND- GRANAAT. Door het ontploffen van een baudgra- naat, welke door eenige personen in een moeras in Aken gevondeu werd en die zjj probeerden te openen, zjjn twee jongelieden gedood en is een derde ernstig gewond. Vergadering van Donderdag 1 Juli 1920. des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge- me ester. Tegenwoordig de leden: L. J. Geelhoedt, L. T, van Hasselt; J, J. de Jager, D. Scheele, H: J: van den Ouden; P. van Cadsand, R. G. E. Nolson, L: J: Colsen; N: A: Hamelink en P: C. Geensen. Afwezig de heerem G. de Ridder en P. B. G. de Meijer en mevrouw G. B. Duiker-Blekkink. De Voorzitter opent de vergadering en stelt aan de orde: 1. Notulen. De notulen der vergadering van 11 Mei 11. worden met algemeene steounen vastgesteld; de vaststelling van de notulen der vergadering van 3 Juni 11., die pas aan de leden zijn uitge- reikt, wordt aangehouden. 2. Ingekomen stukken. a. Een besluit van gedeputeerde staten van Zealand, dd. 16 April 1920, goedgekeurd hjf koninklijk besluit van 20 Mei 1920, no. 93, waarbij, naar aanleiding van het raadsbesluit van 1 April 1920 de jaarwedde van den ge- meente-ontvanger met ingang van 1 Januari 1920 wordt bepaald op 1700. Aangenomen voor kennisgeving. b. Eene missive van gedeputeerde staten van Zeeland, dd. 4 Juni 1920, waarbij, van het bewijs hunner goedkeuring voorzien. wordt terugg-ezonden het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor het jaar 1919/20. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een verklaring van Ch. van de Bilt, te Ter Neuzen, .die daarin verklaart, te aanvaar- den de voorwaarden waarop hem door den raad der gemeente Ter Neuzen bij beschikking van 11 Mei 1920 vergunning wordt verleend tot af- wijking van art. 10 der bouwverordening. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een veiklaring van de Nationale Bank- vereeniging, kantoor Ter Neuzen dat zij de voorwaarden aanvaardt, waarop haar door den gemeenteraad bij beschikking van 3 Juni 1920 vergunning wordt verleend tot he* leggen van een riool in gemeentegrond en dit riool aan te sluiten op het gemeenteriool. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een schrijven van de wed. D. Tolhoek, die daarin haren hartelijken dank betuigt, voor de haar in de laatste raadsvergadering toege- kende vernooging van pensioen. Aangenomen voor kennisgeving. 1'. Het raadsbesluit van 3 Juni 1920, tot wijziging der begrooting voor 1919, voorzien van het bewijs der goedkeuring door gedepu teerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. g. Een schrijven van gedeputeerde staten van Zeeiand, dd. 4 Juni 1920, luidende als voigt: Omtrent het besluit van 22 April j.i. ont- vangen wij het in afschrift hierbij gevoegd schrijven van den inspecteur Jhr. G. de Graeff van 27 Mei j.l. no. 483/101. In overeenstemming daarmede verdagen wij onze beslissing- op het bovenbedoeld raads besluit van 22 April j.l.; alsmede op de be- sluiten van 11 Mei j.l. tot borgstelling voor de vereenigihg ,,Werkmansbelang" en tot het aangaan van eene geldleening van f 24000. tot dekking van eene bijdrage van f 24230 aan genoemde vereeniging, tot het oordeel van den Minister van Arbeid omtrent de door den in specteur gestelde vraag, aan ons bekend is gemaakt. Bij dit schrijven is ingezonden het rolgende rapport aan gedeputeerde staten, van den in specteur voor de volksgezondheid Jhr. G. de Graeff, dd. 27 Mei 1920: Ik heb de eer uw college het mij bij uwe nevenvermelde apostille in handen gestelde raadsbesluit van Ter Neuzen van 22 April j.l. weder terug te zenden onder mededeeling van het volgende: Het besluit is bedoeld als herziening van dat van 1 April j.l., waarbij de gemeente Ter Neuzen in het bouwkapitaal voorziet van den bouw van 18 middenstandswoningen door de vereeniging ,Werkmansbelang" en tevens eene subsidie uit de gemeentekas toezegt. Aanvankelijk werden de stichtingskosten, ge- raamd op f 140.000 (voor 18 woningen) waar- van door de gemeente een rentegevend voor- schiot grooc 76950,werd verleend en eene subsidie ten haren laste groot 15.762,50 en ten laste van het rijk, groot f 47.287,50 140.OOO of per woning gemiddeld f 7800 per wotling. Thans zijn slechts 12 woningen aanbesteed, waarbij voor /134.000 als laagste werd inge- schreven, waama aan stichtingskosten werden berekend noodig te zijn f 148.220 (voor 12 woningen) of f 12.350 per woning ergo eene zeer belangrijke misrekening bij ile lamincr van kosten en dus bij den opzet van deze on- derneming. Te dezen aanzien is nu bij mij eene vraag gerezen, nil. of het wel aangaat het hoogere bedrag der bouwkosten geheel als verhoogde subsidie te verstrekken. Daarmede zou, indien slechts een bouwprijs voor 1914, die uit den aard eenigszins wille- keurig is, wordt aan- en overgenomen, het overige aan de vereeniging onverschillig laten. Rijk en gemeente toch betalen de rest. Deze vraag werd mijnerzijds aan het oordeel van den Minister van Arbeid onderworpen, waarbij ik de mogelijkheid opperde, dat ook de kosten van 1914 wel te laag konden zijn ge- weest en waarbij ik in overweging gaf de op arvaring gegronde verhouding van de bouw kosten 1914 (1) tot die van heden ,(3) ook hier aan te leggen. Geschiedt dit, dan zouden de stichtingskosten in 1914 hebben bedragen f 148.220; 3 of f 49.407,vermeerderd met 50 of f 24.703,50: bouwkapitaal f 74.110,50; subsidie f 74.110,50, waarvan ten laste der gemeente f 18.527,62% en van het Rijk f 55.582.87%. Ook de post rente en aflossing in de exploi- tatierekening verandert in dit verband en dus ook de huur der woningen, hetwelk een en an- der de vereeniging zal hebben te ovrrwegen De goedkeuring van het raadsbesluit door uw college echter heeft betrekking op het ver- schaffen van bouwkapitaal en de subsidie en daarvoor veroorloof ik mij uw college in over weging to geven. de beslissing van den Mi nister van Arbeid in zake voornoemde kwestie af te wachten. h. Eene beschikking van den Minister van Arbeid, waarbij deze: Gezien het ingevolge raadsbesluit van 22 April 1920 door burgemeester en wethouders van Ter Neuzen gedaan verzoek cm eene bij- drage uit 's-Rijks kas ten behoeve van den bouw van 12 middenstandswoningen door de Woningbouwvereeniging ,Werkmansbelang"; gezien het ingewonnen ambtsbericbt van den Insnecteur der Volksgezondheid, den heer Jhr. G. de Graeff. dd. 26 Mei,1920 no 512/toi; gelet op de bepalingen van het Koninklijk besluit van 6 November 1919, no. 51; keurt het plan voor den bouw van de be- doelde woningen zooals het door burgemeester en wethouders bij het verzoek om de bijdrage is overgelegd goed en kent aan de gemeente Ter Neuzen ten behoeve van den bouw van die woningen uit 's-Rijks kas eene bijdrage toe van ten hoogste f 55.582.87% en zulks onder de voorwaarden. vermeld in artikel 4 van het aangehaalde Koninklijk besluit, met dien ver- stande. dat door de gemeente het recht van naasting moet worden voorbehouden en voorts onder de volgende nadere voorwaarden: a. dat door de gemeente aan de genoemde vereeniging ten behoeve van den bouw van de bedoelde woningen eene bijdrage worde toe- gekend ten bedrage van 4/3 maal het bedrag der bijdrage, die de gemeente ter sake van het Rijk ontvangt; b. dat, indien de woningen na afloop van den termijn, genoemd in artikel 4. lo. van het Koninklijk besluit, worden verkocht, die vep- koop niet mag gesehieden beneden den prijs, die voor de woningen zal zijn te bedingerr: c. dat een batig saldo alsdan zal moeten worden uitgekeerd aan de gemeente tot ten hoogste het bedrag van het door dez® ve»- leende subsidie, en de gemeente van het terng- ontvangen bedrag 75 terugstort in 's-Rijks kas; V- d. dat de bestuurslsden der vereeniging in»- geval van niet naleving dezer voorwaarden boofdelijk ieder voor het geheel aansprafceljjk zijn voor het bedrag, dat het Rijk en de ge meente zouden hebben kunnen bevorderen, in-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 2