Hoogwatergetij te Ter Neuzen Handelsberich ten vaxigen- Het heet dat het miniaterie van bmtenlandsche zaken te Londen voortdurende bescherming heeft beloofd voor deze in dustrie. VRAAG NAAR NIEUWE DRANKEN. Sedert Amerika is „drooggelegd", is de verkoop van niet-alcoholhoudende dranken sterk toegenomen. Die drunken noemt men soft drinks", maar hat Amerikaansche pu- bliek is met de tegenwoordige//soft drinks" niet erg ingenomen. Vandaar dat fabrikanten fabelaehtige sommen uitloven voor de ontdekking van «en nieuwen //soft drink", die in den smaak valt bp het publiek, Tot nog toe is er eebier niemand in geslaagd een nieuwen alcohoDrpen drank te bereiden, die aan de gestelde eischen voldoet. Alies wat bis nieuwe „soft drink" werd aangeboden, was champagnepils of vruchten-limonade in een nieuwe variatie, of een of ander cacao-pro duct, waar niemand aan wil. Voor den ontdekker van een weikelijk nienwen drank ligt echter een fortuin be- schikbaar. De kwestie is maar of bet wel mogelpk is een drank te bereiden die sti- muleert en smakelijk is zonder dat de al cohol te hulp geroepen wordr. (Hbl.) TANK-WEDSTRIJD. In het Sartory-kamp bij Parjjs is Zondag eei. tank-wedstrjjd gehouden, waaraan 27 tanks deelnamen. De weg dien ze moesten afleggen was bezaaid met granaattrechters, prikkeldraad, loopgraven en andere hinder- nissen. Natuurlpk had de wedstrjjd veel bekpksonder de toeschouwers waren Le- fevre, minister van oorlog en Breton, minister van volksgezondheid. De presi dent en de andere ministers hadden zich latec vertegenwoordigen. DOORNS A LS G R AM OFOO IN -N A A L DE N In de //Sound Box", 't maandblad van de gramofoonhouders in Liverpool, schrijtt iemand, dat de dooms van den gewonen hagedoorn uitmuntende gramofoonnaalden vormen. Men moet ze afkrabben en ineen tamelijk warmen oven bakken, totdat de pnnt donkerbruin wordt. De beste en scherpste dooms zal men vinden aan den kant, welke aan den vinnigsten wind is blootgesteld. Elke hagedoorn kan men tot twaalf maal toe gebruiken, wanneer men hem eenvoudig nu en dai met een mes een beetje aan de punt afschrapt. De doom geeft niet 't ouaangenaam krassende geluid op de plaat, doch evenmin den vollen toon van de stalen naald. VAN DEN DOLLAR, DIE NOOIT OPKWAM. Een populair advocaat vertetde onlangs op een gezellig tea, ergens in Amerika, een aardig staaltje van ,,gehaaidheid". Het was in den tijd, toen de Mexicaansche dollar in Amerika de waarde van f 2.40 had, terwijl men er in Mexico 2.50 voor gaf; omgekeerd werd een Amerikaansche dollar in Mexico /0.10 minder waard. Een gladde Amerikaan, die nabij de Mexicaansche grens woonde, wist van dit feit handig profijt te trekken. t Was een arme vent en hoewel hij maar een enkelen Mexicaanschen dollar bezat, wou hij zoo graag eens trak- teeren, maar't mocht niets kosten. Hij trekt per pedes apostolorum naar Mexi co, gaat daar de eerste de beste kroeg en bestelt een biertje tegen 10 cent. Met sier- lijk gebaar werpt hij z'n dollar voor zich op den toonbank en ontvangt een Amerikaan- schen dollar terug. Met deze munt keerde hij op z'n schreden terug, nam onderweg een kennis onder den arm en in Amerika namen ze beiden een klare van 5 cents. Onze vriend betaalde met z'n Amerikaansche dol lar en kreeg nu een Mexicaansche terug. Weer wandelde hij terug, dronk een wisky. Tegen den avond vond men hem smoor- dronken op den weg, in het bezit van een dollar. DE ONTWAPENDE DIANA. Ook de boeven specialiseeren zich. in Duitschland zijn er boeven die alleen de wasch van de zolders stelen. Een andere categorie, beschikkende over de langs. vingers, heeft het gemunt op andermans- zakken. Een derde op andervrouwshand- tassehen. Dan zijn er speciale kerkhofdie- ven, mausoleum-roovers. Een nieuwe categorie heeft zich letter- lijk op de standbeelden geworpen. In het Westen van Berlijn staat een keurig bronzen monument: een ganzenhoedster. Hier slaat ,,Ganseliesel" met haar stok :n de ruimte. De bronzen ganzen zijn gestolen. In Bfeslau is een Diana ,,ontwapend". De Vredesfanatici hebban haar speer weggeno- men en verkwanseld. Want brons brengt veel geld op. Zooveel, dat het de moeite loom van een bronzen jachtmonument de honden de staart te coupeeren. Het stadsbestuur van Breslau heeft nu genoeg van deze schenderijen. En brengt al- le beeldengroepen, die voor het publiek kunst- en voor de dieven geldswaarde heb- ben, in veiligheid. Ze moeten afstappen van hun trotsch standpunt en verhuizen naar een kelder. Daar blijven, tot het Duitsche volk geeri last meer heeft van de landgenooten, die in en door den oorlog moreel er zoo sterk op zijn achteruitgegaan. EEN HUIS MET VIJF KAMERS VOOR TIEN POND. Te Crockham in Hampshire heeft een met- selaar een huis met vijf kamers gebouwd, dat wel een oplossing lijkt voor de quaestie der hooge bouwkosten. Het huis, dat als restaurant zal dienen voor de troepen in het kamp van Ewshet, is geheel het werk van eesn man in zijn vrijen tijd.-Hij is in Maart begonnen met bouwen en het werk is nu zoo goed als geheel gereed. Het geheim van de lage kosten is de grint-substantie, waar- van de dubbele muren gebouwd zijn. Zoo op het oog lijkt het van grijzen steen opgetrok- ken te zijn. Het is inderdaad een soort goed- koope beton, bestaande uit grint opgegraven uit dqn tuin, oude stukgeslagen steenen, asch van het keukenfornuis en een klein percentage cement. Na menging wordt de substantie in zelfgemaakte houten vormen gegoten en daama tot muren opgetrokken. Als zij gedroogd is, is zij zoo hard als gra- niet. De kosten van het materiaal en het werken waren onbeteekenend, bij elkaar tien pond. De grootste kosten waren drie it vier pond voor een oud, met meer gebruikt huis, waar op nog een goed dak zat. Hiervan kreeg hij het puin voor zijn muren en materiaal voor het nieuwe dak, terwijl het houtwerk gebezigd werd voor de vloeren en het pla fond. De bouwer werkte er 's avonds aan na zijn zware dagtaak te Alderslot, alsmede des Zaterdagsmiddags. Zijn werk te Aldershot lag vijf Engelsche mijlen ver en na's avonds dien al'stand te voet te hebben afgelegd, werkte hij vaak tot den volgenden morgen vier vuur, Hep naar huis om te ontbijten en begon dan zijn eigenlijke dagtaak te Aiders- hot. Dit is het huis, dat hij van hetzelfde materiaal heeft gebouwd. Zijn eerste huis maakte hij zestiei: jaar geleden. Dit was kleiner en is nochtnans nog even soliede, als toen het pas gereed was. SCHUDDEN. Aan tafel staat plotseling kleine Peter op en duikelt drie keer achter elkaar over zijn hoofd. Groote verbazing bij de familie: Ben je dol gewordeq jongen? Neen, maar ik heb vergeten mijn drankje te schudden voor het innemen en daarom doe ik het nu maar daarna. Rotterdam, 28 Juni 1920. VEEMARKT. Aangevoerd werden 507 vette runderen, 274 vette- en graskalveren, 252 schapen en lammeren en 418 varkens. De noteering was als volgt Vette runderen le kw. f 2.10 tot 2,20 2e kw. 2,05 tot 1,95 3e kw. f 1,85 tot 1,75 Ossen le kw. 2,05 tot 2,15; 2e kw. 2,— tot 1,90; 3e kw 1,80 tot f 1,70Kalverea le kw. f 2,40 tot 2,60 2e kw. 2,20 tot 2,— 3e kw. f 1,80 tot f lv60Schapen le kw. f 1,55 tot 1,60 2e kw. 1,50 tot 1,403e kw. 1,30 tot /1,20; Lammeren 1,60 tot 1,70Varkens le kw. 1,65 tot 1.75; 2e kw /1,60 tot y 1,50 3e kw. 1,40 tot 1,30 licht soort 1,20. GRANEN. Binnenlandsche granen. Te weinig aanvoer om noteering te kucnen opmaken. Buitenlandsche granen. Mais La Plata dispouibel 388,-- tot 392,stoomende 386,ladende of geladen 372,stoomende Donau-Bul- gaar f 400,Rogge Amerikaansche Western II aangekomen f 33,dito Mei/Juni afladende 32,50 Ger3t La Plata stoomende naar Rotterdam 495,dito naar Antwerpen en naar Rotterdam te verladen f 485 Haver Canada disponihel 24,—r Amerikaansche Clipped disponibel 23,75 La Plata disponibel f 21,tot 21,50Erwten Chineesche disponibel 21,25 Donau disponibel 21, De in veiling aangeboden 100 ton raap- koeken bracht j 10,op. VLASBEURS. Aangevoerd was uitsluitend seboon. Blauwbloem, 770 steen, f 6,tot 8,Groningsch, geen aanvoerHol- landsch Geel, 2600 steen, 6,tot f 8,— Witbloem, 600 steen, 4,tot 6, AARDAPPELEN. Westlandsche zandaardappelen 5,50 tot /6,Westlandsche kleiaardappelen 5, tor 5,50Duke of York 4,75 tot 5,25 Poters 3,— tot 4,alles per kin. Noord-Hollandsche muizen 14 tot 15 ct. Malta spring 22 tot 24 ct., alles per K.G. EIEREN. Zeeuwsehe en Overmaassche dooreen 11,75 tot 13,25. W1SSELKOERS. Londen 11,13s/4 Berljjn 7,47i/r Partjs 23, Brussel 24.321/,. Weenen 1,95. SCHEEPVAARTBEWEGING*. 25 Juni Eng. s.s. Margaret, 618 M3., steenkolen, van New Castle naar Gent. Eng. s.s. Goldfinch, 697 M8., stukgoed, van Londen naar Gent. Italiaansch s.s. Antoniette Accame, 9195 M3., erts, van Huelva naar Sas van Gent. Eng. s.s. Fulmar, 4804 M8., stukgoed, van Gent Daar Belfast. 26 Juni Duitsch s.s. Annix Holkon, 1922 M3., hout, van Wiborg naar Gent. Eng. s.s. Abbeville, 3783 M3., ledig, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Ouse, 2841 M3., stukgoed, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Margaret, 618 M3., ledig, van Gent naar Antwerpen. Eng. s.s. Stanislas, 30T5 M3., stukgoed, van Gent naar Leitb. Eng. s.s. Katnleon Lilly, 1446, M8., ledig, van Antwerpen naar Gent. Grieksche sch. Hararghi, 549 M'., pijp- aarde, van Fowey naar Gent. Eng. s s. King Fisher, 818 M3., stukgoed, van Gent naar Londen. Zweedsch. s.s. Man'fred, 1992 M3., ledig, van Gent naar Amsterdam. 27 Juni: Eng. s.s. Goldfinch, 697 M3., stukgoed, van Gent naar Antwerpen. Eng. s.s. Kelvinsi c, 621 M3., stukgoed, van Londen naar Gent. Eng. s.s. Alt, 2840 M3stukgoed, van Goole naar Gent. Van 25 tot 28 Juni zgn langs ie Mid- densluis alhier 32 binnenvaartuigen op- en 30 afgeschutlangs de Westslnis 6 op- en 1 afgeschut. (Zonnetijd.) DAG E N. Voorm. Nam. Dinsdag 29 Juni 0.22 12.43 Woensdag 30 u 1.4 1.22 Donderdag 1 Juli 1.40 1.58 Vrpdag 2 2.15 2.32 Zaterdag 3 2.49 3.6 Zondag 4 3 22 3.59 Maandag 5 3.56 4.14 GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Dinsdag 22 Juni 1920, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer L. J. den Hollander, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, C. Th. van de Bilt, A. E. C. Kruijsse, J. de Kraker, J: Dekker, J. M. Baert, F. Dieleman, J. de Feijter en M. W. Koster, benevens de Se- cretaria. Afwezig de heeren Ph. J. van Dixhoorn en J. Weijns. De Voorzitter opent de vergadering met het uitspreken van het gebed. Hierna wordt op zijn voorstel het vaststel- len van de notulen der vergadering van 18 Mei 11. aangehouden, daar die nog niet zijn ontvangen. Daarna komt aan de orde: 1. lngekomen stukken. a. Eene missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dd. 21 Mei 1920, waarbij wordt toegezonden eene beschikking van dat college op een reclame tegen den hoofdelijken omslag van M. A, van Borssum WaalkesVan Tuijll te Ter Neuzen, welke aansiag daarbij is ver- nietigd. Aangenomen voor kennisgeving. b. P. A. Wondergem, welke aansiag is te- ruggebracht van de 15e naar de lie klasse. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dd. 28 Mei 1920, waarbij over- eenkomstig art. 167 der gemeentewet de ont vangst wordt bericht van een afschrift van de door den raad op 18 Mei 1920 vastgestelde ver- ordening tot wijziging der algemeene politie- verordening. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dd. 4 Juni 1920, waarbij van het bewijs hunner goedkeuring voorzien wordt te- ruggezonden het raadsbesluit van 18 Mei 11. tot wijziging der begrooting voor 1919. Aangenomen voor kennisgeving. e. Proces-verbaal van de op 17 Mei 1920 door Burgemeester en Wethouders ten kantore van den gemeente-ontvanger gehouden opne- ming der boeken en kas, waarbij is gebleken, dat gedurende het jaar 1919 is ontvangen f 176.169.80'/a en over het jaar 1920 f 35.951,95%, samen 212.121,76, en dat is uitgegeven in 1919 f 156.881,12 en over het jaar 1920 f 32.060,46%, samen 188.441 ;58%zoo- dat meer is ontvangen dan uitgegeven 23.680,17 het restant goed slot der reke- ning over 1917. dat nog niet was geboekt be- draagt f 419,17%, het goed slot der rekening over 1918 hetwelk niet op de loopende begroo ting in uitgaaf is gebracht bedraagt 2485,32%, zoodat in kas moest zijn 26.586,32%, hetgeen overeenkwam met de vertoonde gelden en geldswaardige papieren. Aangenomen voor kennisgeving. f. Een schrijven van het gemeentebestuur van Oud-Beijerland, waarin wordt bericht, dat in een op 19 Maart 1920 gehouden vergadering van den gemeenteraad bij de behandeling van eene missive van gedeputeerde staten van Zuid-Holland, om.trent het toekennen eener bij - drage voor de op te richten politieschool te Hilversum en politiecursussen, een motie aan genomen van den volgenden inhoud: ,,De raad der geimeente Oud-Beijerland; ,,Overwegende, dat een reorganisatie van de ,,politie in het algemeen en in het bijzonder, ,,dat de gemeentepolitie, rijkspolitie wordt, als ,,zeer urgent is te beschouwen." ,,Spreekt de wensehelijkheid uit, dat hiertoe ,,zoo spoedig mogelijk wordt overgegaan enbe- ,,sluit deze motie ter kennis te brengen van ,,de Tweede Kamer der Staten-Generaal". In dezelfde vergadering werd verder beslo- ten, deze motie ter kennis te brengen van alle gemeentebesturen en .dezen te verzoeken, daar- aan adhaesie te betuigen. De Voorzitter geeft te kennen, dat Burge meester en Wethouders het niet noodig oor- deelen hieraan adhaesie te betuigen; zij stellen voor, het schrijven Voor kennisgeving aan te nemen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. g. Een schrijven van C. A. Faas, te Spui bij Ter Neuzen, houdende een. bezwaar tegen zijn aansiag in den hoofdelijken omslag. De Voorzitter geeft t^kennen, dit straks in de commissoriale vergadering in behandeling *te zullen brengen. h. Naar aanleiding van de in de vergade ring van 13 April 11. in hunne handen om be richt en raad gestelde circulaire van Gedepu teerde Staten. betreffende samenvoeging van gemeenten of eventueele wenschelijk geachte grenswijzigingen, geven Burgemeester en Wet houders te kennen, dat zij na rijpe overweging er geen belang in zien voor de gemeente Axel dat de grenzen worden gewijzigd, terwijl er naar hun oordeel ook geen voordeel in gelegen kan zijn voor gemeenten die voor samenvoeging met Axel in aanmerking zouden kunnen ko- men, daarbij te worden getrokken. Spreker stemt toe, dat het in sommige ge- vallen voor kleine gemeenten die nabij groote gemeenten liggen, wenschelijk kan zijn daarbi' te worden gevoegd, daar zij niet in staat zijn de noodige verplichtingen na te komen, maar dat kan van Axel niet gezegd worden. Ook verandering der grenzen wordt niet gewenscht. Burgemeester en Wethouders stellen voor, dit aan Gedeputeerde Staten te antwoorden. De heer Van de Bilt merkt op, dat in di voorstel ook besloten ligt de bedoeling, dat moet opgepast worden, dat Ter Neuzen geen stuk van Axel neemt. De Voorzitter wijst er op. dat daartegen na- tuurlijk bezwaar zou gemaakt worden, dit ligt ook reeds opgesloten in het voorstel van Burge meester en Wethouders, dat geen wijziging van grens gewenscht wordt. Iadien eene andere gemeente zou te kennen geven, dat het ge wenscht was, dat een deel van Axel bij haar gebied werd gevoegd, dan zou toch de nood zakelijkheid daarvan behooren te worden aan- getoond. Hij gelooft niet, dat daarvoor termen zouden te vinden zijn. De heer Oggei meent ook, dat door het voor stel van Burgemeester en Wethouders, waarin gezegd wordt, dat zij grens wijziging niet wenschelijk achten" reeds voldoende wordt aangetoond, dat zij daar tegen zouden zijn. Hij gelooft ook niet, dat dit plaats zal hebben. Met algemeene stemmen wordt overeenkom- stig het voorstel besloten. i. Naar aanleiding van de in hunne han den om bericht en raad gestelde adressen van het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van Gemeenteambtenaren betreffende het verleenen van een toeslag op de pensioenen van de gepensionneerde gemeenteambtenaren en van hunne weduwen en weezen, en dat van de weduwe Hottinga en Van Bendegem, ver- zoekende hun pensioen te willen verhoogen, stellen Burgemeester en Wethouders voor, de pensioenen van de na te noemen personen te verhoogen met 30 waardoor zij het achter hun naam genoemde bedrag meer zullen krij- gen, hetgeen voor de gemeente een hoogere uitgaaf van 300,90 beteekent. De verhoogingen zullen zijn als volgt: A. Olijslager 155,10, wed. G. W. Hottinga f 55,20, mej. P. van Vessem 34,80, wed. P. C. van Bendegem f 29,40, wed. P. de Visser 24,30, A. van der Welle 2,10. De heer Kruijsse vraagt, of 30 wel vol doende mag genoemd worden. De salarissen zijn alle veel verhoogd en de pensioenen, die voor 1914 zijn verleend, kunnen, wegens d< stijging van den levensstanuaard, op verre na niet toereikend geacht worden. Hij meende, dat er 50 verhooging zoude worden toegekend Hij acht daarvoor alle termen aanwezig. De heer Oggel wijst er op. dat de hoogste op de lijst, door hem in verschillende bijbetrek- kingen te benoemen, een voldoend inkomen heeft. De heer Kruijsse meent, dat dan bij het vast- stellen dezer regeling daarmede rekening kan worden gehouden, maar bij de anderen doet zich die omstandigheid toch niet voor. De Voorzitter deelt mede, dat het toekennen van 40 °/r bij Burgemeester en Wethouders ook nog is besproken, maar men is ten slotte er toe gekomen om 30 voor te stellen. De heer-Oggel zou ook wel met een hooger percentage kunnen instemmen, indien het we duwen en weezen betrofmaar de anderen dan De heer Kruijsse meent, dat het moeilijk zal gaan am 1 ambtenaar van de toekenning der verhooging uit te schakelen. Hij betoogt voorts, dat men bij de beoordeeling dezer zaak alleen de billijkheiclsgrond in het oog moet houden. De heer Dieleman vraagt of de raad zich, als hierop wordt ingegaan, voor de toekomst niet vast legt. De Voorzitter antwoordt ontkennend; daarom wordt de toeslag ook maar voor 1 jaar toe gekend, opdat we er, als het geld weer meer waarde krijgt en de levensomstandigheden ver- anderen, niet door gebonden zouden zijn. De heer Kruijsse merkt op, dat de gemeente profiteert van de pensioenen die vroeger zijn ingegaan. De heer Oggel komt daartegen op, want niet de gemeente, doch het rijk betaalt de pensioe nen, uit. Da toe te Kennen verhooging moet de gemeente wel betalen. Dat is dus een nadeel. De heer Kruijsse: De gemeente heeft voor de ambtenaren die vroeger tegen een veel lager salaris in dienst waren ook minder premie moeten betalen, dan tegenwoordig bij de ver- hoogde jaarwedden het geval is. De heer Oggel: Maar die jpeerdere premie- bed ragen houden toch op ve^rg na geen ver- gelijking met de verhoogingen die nu worden voorgesteld. De heer Kruijsse: Of het /400 of 1000 kost, moet bij de beoordeeling geen gewicht in de schaal leggen; de raad moet zich alleen af- vragen: is het billijk? De Voorzitter. De berekening is alleen ge- makshalve gegeven, daar de raad'dan terstond weet, over welk bedrag het gaat. De heer Kruijsse: Daar is niets tegen, maar het bedrag mag in deze geen gewicht in de schaal leggen. De Voorzitter bespreekt met de wethouders de vraag, of zij genegen zijn hun voorstel te veranderen in 40 De heer Kruijsse: Is het mogelijk daarvan 1 ambtenaar uit te schakelen? Dat maakt ook maar 10 verschil. De Voorzitter: Het rijk betaalt 40 en daarover hebben we ook eerst gesproken. Bur. gemeester en Wethouders hebben geen be zwaar, hun voorstel op 40 te wijzigen. Da heer De Feijter: Ik zou deze zaak nog maar eens willen aanhouden, dan kan inmiri- dels onderzocht worden, of het mogelijk daarvan een ambtenaar uit te sluiten, wiens positie op andere wijze reeds is geregeld. Daar van kunnen toch andere menschen niet de dupe worden. De heer Kruijsse: Nu ik merk, dat de laat- sten wat meer zouden kunnen krijgen, als men den eersten minder kan geven, verandert dat de zaak wel eenigszins. De Voorzitter: Als het aangehouden wordt duurt het weer zooveel langer eer de menschen een hooger pensioen kunnen krijgen. Kunnen de wethouders zich ook met 50 vereenigen De heer Oggel: Ik zou daartegen geen bezwaar hebben, als we dan de eerste op de lijst 30 konden geven. De heer Kruijsse: Ik zal mij, om tot een be- slissing te geraken, ook maar bij 40 voor alien neerleggen. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders, aldus gewijzigd dat een verhooging van 40 °7t op de pensioenen zal worden toegekend ingaande 1 Januari 1920, wordt aangenomen met algemeene stemmen. j. Een schrijven van de commissie tot het houden van een festival op 29 Juni a.s. om haar wel te willen toestaan het gebruik van de raadzaal ter gelegenheid van het festival. Burgemeester en Wethouders stellen voor. •het verzoek in te willigen. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 2. Af- en overschrijving van posten in de" gemeentebegrooting voor 1919. Burgemeester en Wethouders stellen voor, in de begrooting voor 1919 af te schrijven van de posten: beiooning van de deskundigen voor het vergunningsrecht wegens den verkoop van sterken drank in 't klein 3,15; uitkeering steun aan gedemobiliseerden f 61,84; over te schrijven op: vervolgingskosten van belastingschuldigen f 3,15; verpleging, over- brenging en geleide van krankzinnigen en als hersteld uit geneeskundige gestichten ontsla- gen personen 61,84, samen f 64,99. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten, 3. Verzoek van de Commissie van de Chris- telijke Volksbibliotheek om verhooging van subsidie. Een schrijven van het bestuur der Christe- lijke Volksbibliotheek, dat daarbij doetf toeko- men een verslag over het jaar 1919. Daaruit blijkt, dat de ontvangsten hebben bedragen: leesgeld f 120,29%, verkoehte boe ken f 50,45; van Stemmen des tijds f 8,75; sub sidie van de gemeente f 75; saldo op 1 Febr. 1919 ,f 31,66%, totaal ,f 286,16. Citgaven: boeken j 166,97%; bindwerk f 52,10; intrest 8,75; assurantie f 0,75; de helft betaald in een nieuwe least 37,50; bu- reaukosten 5,57, samen 271,64y2. Batig slot alzoo f 14,51%. Door de van wege de gemeente verkregen subsidie ad 75 is het der vereeniging thans gelukt eenige nieuwe boeken aan te schaffen. Evenwel is er uit dit overzicht te zien, dat de vereeniging de tering naar de nering moet zetten. Dit overwegende, ziet het bestuur zich geuoodzaakt, met het oog op bet nuttige der instelling (er werden in dat jaar 2400 boeken ter lezing- gegeven) nog-maals bij den raad aan te kloppen om eene subsidie tot een bedrag van f 150. Lettende op het bedrag dat aan andere ver- eenigingen aan subsidie wordt uitgekeerd (Concordia kreeg op eerste verzoek 300) hoopt het bestuur, dat de raad ook deze ver eeniging, in verband met het doel dat zij be- oogt, waardig gevonden moge worden om den steun van den raad te ondervinden. De Voorzitter stelt namens Burgemeester en Wethouders voor, ditj verzoek te behandelen bij de vaststelling der begrooting voor 1921 De heer Dieleman kan zich daarmede wel vereenigen, maar spreekt de hoop uit, dat Bur gemeester en Wethouders alsdan met een voor stel tot verhooging der subsidie zullen kunnen komen. Men is er van verzekerd, dat door Pa- trimonium goede, gezonde lectuur ter lezing wordt gegeven en het zal den gemeenteraad toch wel niet onverschillig zijn, welke boeken het volk leest. Het voorstel tot aanhouding wordt aange nomen met algemeene stemmen. 4. Verzoek van J. VisserKoole tot het aanbrengen van rolluiken. lngekomen is een verzoek van .J. Visser Koole, die daarin verzoekt aan zijn woning in de Noordstraat B no. 10 opstaande rolluiken te mogen aanbrengen. Overeenkomstig het advies van den gemeen- teopzichter stellen Burgemeester en Wethou ders voor de gevraagde vergunning te verlee nen, onder voorwaarde dat de rolluiken opge- zet, minstens 1,90 M. boven de straat moeten staan. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 5. Benoemen ondervvijzer aan de openbare lagerc school. De Voorzitter verzoekt de leden over te gaan tot het benoemen van een onderwijzer aan de openbare lagere school. Op de voordracht zijn geplaatst de heeren A. Pieterse te Oost- en West-Souburg, J. Lan- gebeek te Amemuiden en C. J. Overbeeke te Ossenisse. De heer Van de Bilt drukt zijn spijt uit, dat deze zaak geen zoodanige oplossing heeft gekregen, dat er mogelijkheid bestond om den heer Olieslager, een slachtoffer van den oorlog, te benoemen. Hij meent, dat men tegenover een mgezetene die in zulke omstandigheden verkeert, verplicht was geweest een poging te doen om hem te helpen. Men heeft hem eigen- hjk laten zitten. Indien het hoofd der school er in toegestemd had, om hem tijdelijk te be noemen om hem gelegenheid te geven te zien wat hij presteeren kon, zou men wellicht een ander resultaat hebben verkregen. Hij weet, er is nu niets meer aan te doen, maar hij meent dit toch eens te moeten zeggen. De Voorzitter geeft te kennen, den heer Van de Bilt met eenige verwondering aldus te hoo- ren spreken; deze kwestie is in den boezern van het dageiijksch bestuur uitvoerig bespro ken en rijpelijk is de vraag overwogen, of het mogelijk was den heer Olieslager als sollicitant in aanmerking te laten komen. De heer Van de Bilt weet toch echter ook, dat Burgemees ter en Wethouders daarin volstrekt niet vrij zijn. dat zij zich ook aan regelen hebben te houden en dat het niet mogelijk was den heer Olieslager als sollicitant aan te nemen, omdat hij de akte voor vak J mist. Als men de mededeeling van den heer Van de Bilt hoort, zou men daaruit de conclusie kunnen trekken, dat Burgemeester en Wethou ders op de belangen van dien heer niet gelet hebben, terwijl we toch alien weten, dat er rijpelijk oyer gesproken is, doch dat hij wegens het gemis van een der vereischten niet kon genomen worden. Hij kon absoluut niet op de voordracht komen en daaraan moet men zich nu houden. De heer Van de Bilt: Daarom druk ik ook mijn spijt er over uit; indien er medewerking ware geweest van het hoofd der school, zou het wel gekund hebben. De Voorzitter: Er zijn sollicitanten opge- roepen, die aan bepaalde eischen moesten vol- doen. Het is zeker onzen plicht, om menschen, die door den oorlog getroffen werden, zoo mogelijk te helpen, maar dat kan er toch niet toe leiden, dat wettelijke bepalingen opzij ge- zet kunnen worden. We moeten voor oogen houden, dat er, om benoemd te kunnen worden, aan alle eischen moet kunnen worden voldaan. De heer Oggel: We hebben de zaak van alle kanten bekeken en, waar we hier een overvloed hadden van ten voile bevoegden, was er geen gelegenheid om den heer Olieslager te benoe men. Als we een onbevoegde op de voordracht hadden geplaatst zoudgn we daarvoor juist door den raad ter verantwoording kunnen wor den geroepen. Ook de schoolopziener mist de bevoegdheid er een onbevoegde op te brengen. Ik heb mij ook over de woorden van mijn col- lega verwonderd, want, die hoorende, zou men zeggen. dat het de schuld van Burgemeester en Wethouders was. De heer Van de Bilt: Dat heb ik volstrekt niet willen zeggen. De heer Kruijsse: Ik moet ook mijn verwon dering- uitspreken over de woorden van den wethouder Van de Bilt, welke naar het schijnt de schuld op het hoofd der school wil werpen. Ik moet daartegen opmerken, dat het hoofd der school op de samenstelling der voordracht geen invloed kan uitoefenen. De voordracht wordt door Burgemeester en Wethouders sa- mengesteld, het hoofd der school gehoord. In dien Burgemeester en Wethouders dus van meening waren, dat deze zaak in een andere richting moest worden gestuurd. hadden zij het in hun macht, dat te doen. Het hoofd dei- school geeft wel adviezen aan Burgemeester en Wethouders, maar oefent toch geen invloed uit op de beslissing. Als Burgemeester en Wet houders er iets voor gevoeld hadden am den heer Olieslager tijdelijk werkzaam te stellen, dan hadden ze dit kunnen doen en dan had het hoofd der school dat niet tegen kunnen houden. Ik vind het vreemd, dat een zaak, die blij - kens mededeeling van den Voorzitter in den boezem van het dageiijksch bestuur is behan- deld, hier op deze wijze wordt ter sprake ge bracht. De Voorzitter: Men moet de zaak niet in- gewikkelder maken dan zij is, zij is vrij een voudig: iemand die niet aan de eischen voldoet, kan geen sollicitant zijn! De heer Van de Bilt: Ik wil omtrent de ver- dere oplossing der zaak van het hoofd der school niets kwaads zeggen, ik ben overtuigd, dat hij goed zijn best gedaan heeft om een zoo- danig onderzoek naar de sollicitanten in te stellen, dat wij uit de op de voordracht ge- plaatste personen een goed onderwijzer kun nen kiezen. De heer Dieleman meent, dat, hetgeen de heer Van de Bilt gezegd heeft, bij de omvraag ter sprake had kunnen komen. maar dat het bii deze zaak absoluut niets te maken heeft. De Voorzitter wilde den heer Van de B gelegenheid geven, zijn meening te uiten, maar stemt toe, dat het hierbij niet tbuis hoort. De uitslag der stemming is, dat de heer Pieterse met 8 stemmen wordt benoemd; 1 briefje is van onwaarde. De indiensttreding wordt bepaald op 1 Juli a. s. De Voorzitter merkt op, dat de raad met deze benoeming toch ook een goed werk ge daan heeft, want de benoemde is ook een oor- .logsslachtoffer. (Wordt vervolgd). ii i H II

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 3