Trt Iiuseasciw Gotunait Zaterdag 26 Jnni 1920 Ho. 7003. B I N K E (I L A N 0.- BUITEMLAND. dtMENGOk BERICHTbN. is r i a n. DE WIELINGENQUAESTIE. Van deskundige zijde gewerden ons schrijft iiet Hbid., inzake de Wiehngeri- quaescie nog enkeie tectimsche opmerkmgen die duiaelijK doen zicn noezeer de zaak door de Beigische Kegeering wordt opgebiazen. Men nerinnert zich, uat ue Beigische Re- geering de iNederiandsche- souvereiniteit over de Wieiingen bestnjdt met het oog op de aan iederen staat volkenrechieliik toe- komende heerschappij op zijne kustzee, waarmede het gezag van Nederland over de vaargeul laugs ue Beigische kust onver- eemgoaar zou zijn. Het practisch belarig van Belgie, de Bjtgische kegeerng spreekt zelfs van ,essentieet belang, zoude gele- gen zijn in het reit, dat Belgie ter plaatse zijn eemge oorlogshaven heeft dggen, namelijk Zeebrugge, zoodat de verdediging van de kust, in verband ook met de inoge- lijkheid van hulpverleemng door Dondgenoo- ten over zee, onmogelijk zoude zijn, indien de kust aldaar door Nederlandseh waterge- bied van de volte zee weril afgesloten. De Nederlandsche Regeering heft dit be lang van Belgie, nu het eenmaal een veer- tiental jaren geleden op initiatief van Ko- ning Leopold juist daar ter plaatse eene haven heett aangelegd, niet willen ontken- nen en daarom voorgesteld de vaargeul in tweeen te verdeelen volgens eene lijn loo- pende door het midden van de grootsie diepte, den zoogenaarnden Thalweg". Deze oplossing heeft de Beigische Regee ring verworpen. Waarop nu heeft Belgie volgens zijn eigen sustenuen recht? Op de kustzee, d.w.z. op eene breedte gemeten van de kust van drie zeemijlen of ongeveer vijf kilometers. Deze breedte moge in f*et algemeen niet ge- heel vaststaan, bij verschillende tractaten tusscheu de Noordzeestaten gesloten, met name dat van 1882 betreffende de visscherij- politie in de Noordzee en dat van 1887 tot het tegengaan der misbruiken, voortvloeien- de uit den verkoop van sterken drank onder de visschers op de Noordzee, waarbij ook Belgie partij was, is die breedte uitdrukke- lijk op drie mijlen vastgesteld. Teekent men nu op de kaart nauwkeurig de grenslijn volgens den dalweg'aan, wat ziet men dan? Dat Belgie volgens die grens lijn voor Zeebrugge en ten Zuidwesten daar- van tot in voile zee meer dan drie zeemijlen zal bezitten en aan de andere zijde van Zee brugge eveneens over eene lengte van drie a vier kilometers. Met andere woorden de dalweg vail, behoudens een klein gedeelte in het Noordoosten van de geul, buiten de grens van de tenitoriale wateren. Bij de door de Nederlardsche Regeering voorge- stelde oplossing heeft Belgie dus vrijwel voor het geheel, en in ieder geval daar, waar de Beigische Regeering zegt, dat zij dit vogr de verdediging nofldin heeft, het volie gezag over de territoriale zee op eene breedte van drie zeemijlen. Wat nu betreft het deel van de vaargeul, waar de dalweg binnen de drie zeemijlen zou vallen, rijst de vraag, hoe groot dit gedeelte is. De Beigische Regeering laathare terri- toriale zee loopen tot aan eene lijn, getrok- ken loQdrecht op de kust bij Kadzand ter plaatste waar in het scheidingsiractaat de landg'rens is bepaald. Dat zij daartoe even- wel, rekening houdende. met het beginsel van de tenitoriale.zee, dat zij \>ij uitslui- ting wil toegepast zien, bevdlgd is, kan ern- stig worden betwijield. Inuners, wanner bij de bepaliog van de grens uitsluitend met dat beginsei zou moeten worden rekening gehouden, zou Nederland van ziin kant dit eveneens moeten doen. En dan komv daarbi] in aanmerking, dat, zoo dikwijls de kust een baai vormt, de driemijlengrens gemeten wordt van eene rechte lijn, dwars door de baai getrokken, zoo dicht mogelijk bij den ingang oo het eerste punt, waar de opening der baai lien mijlen niet te boven gaat. Dit beginsel, is ook met zoovele woorden in de bovengenoemde tractaten door Belgie aan- vaard. Waar komt dit nu op neer? De Schelde- mond, wanneer men hem niet geheel als riviermond als Nederlandseh gebied be- schouwt, zooals ons standpunt altijd is ge- weest, vormt een baai, die juist, wanneer men liaar meet van de uiterste punt van Walcheren tot aan de landgrens bij Kad zand, tien zeemijlen breed is. Deze baai is dan ondubbelzinnig Nederlandseh waterge- bied en de territoriale zee strekt zich dan nog drie zeemijlen boven de genoemd-e lijn in zee uit. Wil men dus, krachtens dit begin sel de grenslijn tusschen het watergebied van Nederland en Belgie bij Kadzand bepa- len, dan moet men aldaar niet eene loodlijn op de Rust plaatsen, maar eene loodlijn trekken op de lijn, die Walcheren met Kad zand verbindt. Doet men dit, dan zal men zien, dat deze loodlijn den dalweg snijdt vrij wel juist terzelfder plaatse, waar deze de Beigische kust dichter zoude naderen dan drie zeemijlen. De uitkomst is dus deze, dat de verdee- ling volgens den dalweg Belgie, overal waar het daarop volgens het beginsel van de ter ritoriale zee recht zou hebben, zijne drie zeemijlen waarborgt en, wanneer men den dalweg doortrekt tot aan het verlengde van de landgrens, voor een deel nog breedere territoriale zee aan Belgie zou geven dan waarop het krachtens de volkenrechtelijke regelen betreffende baaien, belichaamd in de beide genoemde tractaten, aanspraak zou kunnen maken. Wanneer men dit alles overweegt, en zonder twijfel heeft men in Belgie dit alles overwogen dan wordt men opnieuw ver- sterkt in de opvatting, dat het Wielingen- incident niet is in het leven geroepen ter wille van bedreigde Beigische defensiebe- langen maar eensdeels om de voile macht over den Scheldemond in handen van Bel gie te brengen, anderdeels om de ondertee- kening van de revisietractaten te kunnen uit- stellen in de verwachting, dat een spoedig verbond met Frankrijk de binnenlandsche positie der Beigische Regeering ten aanzien der ontworpen tractaten zal vergrooten en wellicht ham bovendien in staat zal stellen, in het bij/.orider len aanzien van I imburg en de Scheldt', Nederland nog tot meer con- eessies te bewegen. DE NIEUWE FRANKEERZEGELS. Geljjk men weet, is door het Ministerie van Waterstaat een prjjsvraag uitgeschreven voor het ontwerpen van nieuwe frankeer- zegeis. De Minister heeft nu een jury ingesteld om de ingekomen ontwerpen te beoordeelen, bestaande uitK. P. C. de Bazel, architectW. A., van Konjjnenburg, kunstschilderJ. G. Pull, controieur bij de P. en T.Mr. J. F. van Royen, algem. secretaris der P. en T.G. V. van der Scbooren, voorzitter van den N-d. Bond van postzegelverzameiaars en J. G. Veldheer voorzitter der vereeniging tot bevordering der graphische kunst. De bestaande frankeerzegels .zijn sedert 1898 in georuik. De 0. H. Grt. kan cog raededselen, dat het niet onwaarschijnljjk is, dat onze minder fraaie postzegels door nieuwe ver- vangeo worden. THEOLOGISCHE SCHOOL. Men deelt aan De Zeeuw mede, dat 82 studenten der Theologische School te Kam- pen aan het college van Curatoren het verzoek heoben gericht, niet over te gaan tot den verbouw der school maar die te verplaatsen caar eea andere stad. Dit met het oog op een meerguostige ontwikkeling onzer a.s. predikanten. Naar wjj vernemen werd o.a. sterk aangedrongen op verplaat- sing der school naar't Woorden en wel naar Groniogen omdat vele van de Studenten van Gronmgschen of Friescheu bloede zjjn. EERVOL ONTSLiG RAPT. N. A. BOUWMAN. Bij kon. besluit is aan den kapt. N. A Bouwman, directeur der Kon. Mil Kape van het reg. Grenadiers, op zijn aanvraag terzake van iangdurigen dienst, onder toe- kenning van pensioon, eervol ontslag uit den militairen dienst verleendhet bedrag van het pensioen is vastgesteld op 1500 's jaars. GEWETENSGELD. Aan gowetensgeld ontving 's Lands kas weer ongeveer 67.000. Er was een bjjdrage bij uit Amsterdam groot 61,800. EEN GESCHENK. De beer R. Dinger, notaris te Lunteren» heef< in veroand met zijn zilveren ambts- jubileum, een som van 10.000 besehik- baar gesteld voor de opricbtiug van een Vereeniging voor Wjjkverpleging aldaar. DE HEER D. W. STORK. De heer D. W. Stork, lid van de Eeiste Kamer der Staten-Generaal voor Overijssel, heeft dezer d£gen op medisch advies zyn ontslag als lid dier kamer genomen. VACATURES IN DE TWEEDE KAMER. In de vergadering der Tweede Kamer heeft mm ster De Visser meiegedeeld, dat de heer De Savorniu Lohmau binnenkort zijn ontslag als afgevaardigde zal indienen. De heer Lobrnan is met een korte tusschenposize als minister en als lid der Eerste Kamer bijna 41 jaar lid der Tweede Kamer geweest, en met bem zal een oierkwaardige figuur heengaan. De eerste opvolger op de chrisieijjk- historische Ijjst is de heer B. J. Gerretson te Rotteidam. Deze is echter voortdurend ongesteld en ueernt geen openbare functies ineer waav. Daarop volgt de heer mr. dr. J. Ankerman. oud lid der Kamer te's Graven- hage, die den heer Lohman zal- opvoigen. Zooals m«p weet, zal ook Jhr. Mr. D. J. de Geer, burgemeester van Arnhem, binneu- kort als Kamerlid aftreden. Zij a opvolger is dan de heer H. J. de Groot, inspector van het Middelbaar Ouderwijs te 's-Graven- hage. Wauneer de heeren Ankerman en De Groot als Kamerlid zijn opgetreden, bevat de christelijk-bistoritche hoofdljjst geen eukelen naam meer. DE M1LITAIRE WEDUWE-WETTEN. Naar wij vernemen is vanwege de De- partementen vac Oorlog en Marine gezamen- lijk een commissie ingesteld tea einde de militaire weduwe-wetteh met die van de burgerljjke ambtenaren in overeenstemming te brengen. In deze commissie bebben zittingde gep. generaal-majoor Becking als voorzitter, de kapitein ter zee Wolterbeek Muller de officier van administratie le klasse der Kon. Marine Kempen de kapitein der militaire administratie v. d. Ervede adspirant- onderofficier-vaandeldrager v. d. Berg van de Vllle infauterie-brigade en de majoor- schrflver der Kon. Marine Prins. DE 2e U1TKEERING UIT DE OORLOGSWINSTBELASTING. Bljjkers het afdeelingsverslag der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot ver- hoogmg van hoofdstuk V11B de Staatsbe- grooting voor 1920, merkten sommige leden op, dat groote gemeenten als Amsterdam, Rotterdam, 's Gravenhage en Utrecht, ook Arnhem, minder krijgen dan waarop zg hadden gerekend. Daarom meenden deze leden er op te moeten aandringen, dat bjj de derde uitkeering niet alleeu met de schade over het jaar 1919 zou worden reke ning gehouden, maar ook met de nog niet ge- restitueerde schade overde jaren 19141918 opdat zooveel mogelijk een integrale ver- goeding zou plaats hebben. Ook spraken zij den wensch uit, dat niet te streng zou worden vastgehouden aan het denkbeeld om, de uitkeering tot 1/6 van de opbrengst der oorlogswinst-belasting te beperken, omdat deze veel meer hetft opgebraeht, dan aan- vankelijk was geraamd. De groote gemeen ten zitten in zorgen en geen Staatsbelang; haar daarin te laten bljjven. Andere leden merkten echter op, dat bjj de herd" uitkeeriug ifi de eerste plaats re- keniug zai moeten worden gehouden met de factoren, die in het jaar 1919 schade aan de gemeenten hebben verooizaakt, b.v. de kosten wegens marken- en franken-by- slag, wegens herstel van wegen, die door veelvuidig troepenvervoer hebben geleden enz. Sommige leden merkten op, dat als ge- volg van het gekozen systeem de gemeenten, die vrjjgevig zijn geweest bij het doen der uitgaven, een ruimere vergoeding krijgen dan de gemeenten, die de spaarzaamheid hebben betracht. Zjj achtten dit in hooge mate b^fcenkelijk. Tenslotte stelden sommige leden de vraag, of de te verkrjjgen sommen niet zullen.. worden aangeweud om over een iuttel aantai jaren de inkomstenbelasting kunstmatig laag te houcten. Zjj zouden gaarae zien, dac de geboden steun van meer duurzamen aard werd gemaakt, HET OREDlEf VAN 200 MILLfOEN AAN DUITSCHLAND. Het Verbond van Nederlandsche Fabri- kantenvereenigmgen Leefc een adres gericht tot de Tweede Kamer, waann een aantai bezwaren worden aacgevoerd tegen Ifet wetsontwerp tot goedkeuring van het ver- leenen van een crediet van 2u0 miilioen gulden aan Duitschlai d en de Kamer ver- zocht wordt te overvegen of de door de Regeering aaugevoerde argumenten, aan- nerning vail het wetsontwerp wettigen. Het adres gaat vergezeld van een uit- voerige memorie van toelichting. v R U JyL AND. Russisch vredesaanbod aan de O e k»r a i n e. Een Lembergsch blau meent te weten dat de Moskousche regeering aan de Oekraine vredesonderhandelingeu zou heb ben voorgesteld, op dezen grondsiag, dat, Moskou de onafhankelykheiu der Oekraine zou waarborgen onder voorwaarde, dat er communissische sovjets zouden worden in gesteld. Evtuzoo zou de Moskousche re geering hulp hebben aangeboden voor de vereeniging met Oost-Gaiicie onder voo#- waarde, dat de Oekraine aan den strjjd tegen Polen zal deelnemen. BELGIE. De vervlaamsching der Gentsche Hoogeschool Volgens de Libre Belgique" zou de koning onlangs de rectors der vier Bei gische universiteiten, alsmedede^gouverneurs der Viaamsche provincies, ten paleize heb ben ontboden om hun advus in te wiunen n zake de Viaamsche universiteit. Aan het slot van het ouderhoud zou de koning bebben gezegd: De verdubbeling der leergangen (colleges dus in Fransch en Viaamsch) aan de tientsche umveisiteit is het minimum van mijrT*"wensch. Dreigende ministercrisis, De onderhandelingan met Krassin. Volgens sommige Beigische bladen zou er wederom een miuistercrisis dreigen in verband met het regeeiyngsbesluit, om deel te nemen aan de onderha^ideiiugen met Krassin. Jaspar, minister van biunenland- sche zaken, die onlaugs naur Londen is gegaan, zou zich daarcj^or de zoete stem van Lloyd George hebben laten verleiden om het Engelsche standpunt oy te treden, en zou in dien zin instrueties hebben gegeven aan de Beigische delegalie. Daarop heeft een ministerraad plaats gehad, die aantoonde dat de ministers het iang met eens waren. De socialistische ministers, alsmede Poullet, traden Jaspar's standpunt by, doch Hymans en eemge apdere minis ters kwamen er tegen op en maakten be- zwaar tegen het onderhandelen met de ISovjetregeering. Zjj wenschten, dat Belgie zich geheel en al op het Fransche stand punt zou stellen. Vandaar wederom crisisgeiuchten en ook het voorbehoud, door de Bslgische regeering ten aanzien der onderhandeiingen gemaakt. HET MIL IT AIR VERjRAG MET FRANKRIJK. Generaal Maglinse, de chef van den staf, heeft aan den konmg rapport uitgebracht over de besprekingen, welke hjj te Parijs heett gehad met maarscbalk Foch over het militaire verdrag tusschen Fraukryk en Bel gie. De ministers Jansou, Wauters en Jaspar waren uaarbjj tegenwooidig. WOEKERW1 vST MET KLEEKEN. Te New-York is Frederick Gimbar, vice- president van Gimbal Brothers, een van de grootste warenbuizen in de Ver. Staten, dat filialen heeft in varscheidene ste.ien, in hechtenis genomen op bevel van het departement van justitie, ingevolge het ma ken van woekerwinst met kleeren in heo warenhuis, dat te New-York gevestigd is. DE BESLUITEJSi VAN BOULOGNE. De Beigische ministers Hymans en Jaspar jjn van de conferee tie te Boulogne terug- gekeerd en Woensdagmiddag te Brussel aangekomen, waar zjj aan journalisten ver- klaarden, dat zy als Belgen zeer voldaan waren over de genomen besluiten. Alle geallieerden zijn, wat de Duitschers er ook van mogen denken, vaster dan ooit besloten, om de bepalingen van het verdrag van Versailles te doen eeibiedigen. Lloyd George zelf heeft de nota opge- steld, welke aan de Duitscbe regeering is gezonden in zake de kwestie van de nauw- keurige vaststelling van de sterkte der rjjks- weertroepen op 100.000 man. Deze nota is vervat in zeer krachtige termen. De conference van Boulogne heeft, aldus deelden zjj verder mede, besloten, Duitsch- land te machtigen, een districtspolitie op de been te hebben van totaal 150.000 man. De Opperste liaad is het volkoinen eens geworden over het aauttd aunuiteiien, dat van Duitschlaud zal worden gteischt. Het cyfer zal niet eerder officieel worden mede- gedeeld dan op de conference van Spa. Het percentage van deze annuiteiten, dat aan elk der geallieerde landen zal worden uitgekeerd, zal vastgesteld worden op de couferentie, welke op 2, 8 en 4 Juli te Brussel zal worden gehouden, d. w. z. ou- middellyk voor de bijeenkomst te Spa, welke op Juli bepaald biyft. Van nu af tot 2 Juli zulleu de deskun- digen van elk der heiangbebbende naties een rapport samenstellen over de schade, door huu landen geleden en dit rapport zai als basis dienen by de vaststelling van het percentage, dat aan elk land zal worden tuegewezen. De couferentie te Biussel zal ten slotte de definitieve besluiten nemen. In tegenstelling met hetgeen zekere Duitsche persooniykheden denken, zal te Spa geen sprake zijn van de herziening van bet verdrag -van Versailles. De DuittChe gedelegeerden zullen gemacntigd worden, voorstelleu op zekere punten te doen, doch er is geen sptake van de mogeiykheid vau een debat over de her ziening van het verdrag van Versailles. De Opperste Raad is in deze kwestie vol- komen sohdair, evenals by dat geweest is in zake de kwestie van de ontwapening en nopens de vaststelling van het rjjks- weereftectief op houderdduizend man. Men verzekert, dat de Duitschers zullen trachten, de regeling, welke zal worden voorgesteld voor de levering van steenkool aan de geallieerden, gewjjzigd te krijgen. Op de conference die op 2, 3 en 4 Juli te Brussel .byeenkomt, zullen 110 personen uit de geallieerde landen tegen- woordig zjjn, ENGELAND. Dreigende staking by de gas- fa b rieken. Tenzjj er deze week nog een schikking komt, zullen in geheei Groot-Brittannie Zaterdag a. s. de gasfabrieken stilstaan. Alle pogingen om tot een oplossing te komen zyn mislukt en de hoop is nu ge vestigd op een conference, die de betrokken vakvereeniging, de //National Federation of General Workers" bjj het ministerie van arbeid heeft aangevraagd. De werklieden eischen een ioonsferhoo- ging van 10 sh. per week, een 44i.uige werkweek en 14 dagen vacantia. De federatie van gasdirecteuren heeft deze eischen afgewezen. De bond van den middenstand organiseert een vry willigerscorps en hoopt althans in Londen de gasvoorziemng te kunnen ver- zekeren. DUITSCHLAND. Oniusten wegens de duurte. Te Krefeld kwam het Maandag avond, caar de ,/Koin. Ztg." meidc, op den West- wail tot een groote betooging tegen den levensmiddelenwoeker. Het aantai betoo- gers wordt op 1O.0O0 gesch&t. Na de be- tooging trokken de massa's naar de binnen- stad, waar op verscbeidene punten uitspat- tingen plaats hadden. De merngte bestoricde de maikthai, die werd leeggepiunderd, daarop trok men naar het warenhuis van iietz, waar alle spiegelruiten werden in- gesiagen en de etalages werden leeggeroofd. De politie was tegen de woedeude menigte machteioos. V ersehiliende andere wickels, voorai schoenenwinkeis, werden geplunderd. Eerst in de avonduren gelukte het aan de Bei gische bezetting met een sterke troepsn- macht de rust te herstellen. By de bot- singen werden tal van personen gekwetst. Spartacisten uit het rechter Ryngebied hebben in de oniusten de hand gehad. Meerdere millioenen schade is door de plunderingen aangericht. De stad maakie Dinsdag nog steeds een onrustigen indruk. Beigische patrouilies trekken door de straten en duiden geen samenscholingen. Te Osnabruck werden in de laatste dagen kerkaaldeiijk wiukels van levensmiddelen en schoeuenmagazynen geplunderd. Het gcstolene wordt aanstonds op straat ten verkoop aangeboden. Een groote politie-macht kwam uit Han nover hulp verleenen. Bjj botsingen vielen een aactal gewonden. Op de vruchteumarkt te Frankfort ont- stondeu eergisteren tengevolge van de iiojge ooftpryzen een ernstig opstootje. De op- gewonden menigte wierp de manden omver en vertrapte de kersen, aardbeien en andere vruchten. DOOR DEN BL1KSEM GETROFFEN. Zaterdagmiddag is te Kootwyk de 27jarige arbeider G. van Beek, gehuwd en vader van vjjf kmderen, terwyl hjj per fiets huiswaarts keerde, door den bliksem getroffen en ge- dood. Twee hem vergezellende wielrjjders werden bewusteloos geslagen. EEN JONGE TJE VERMOORD? Nabjj sluis 12 der Zuid-Willimsvaart onder de gemee .e Ntderweerf) is het lyk gevonden van den 7jarigen v. d. H. uit Helmond. Daar kwaadwilligheid wordt vermoed, onderzoekt de politie de zaak zeer streng. KINBERMOORDENAAR8. Zaterdagavond vond men te Venlo een inaapje met een prop in dea mond. Het vei Llaarde, dat men hem zyn geld, waar- voor hjj winkelwaar moest koopen, had ontnomen. Bjj nadei onderzoek bleek, dat op Duitaek grondgebied een ijjkje is gevonden, van een knaapje uit Kaldenkirchen. Dit knaapje werd reeds veertien dagen vermist en was door worging om het leven gebracht. Het Ijjkje verkeerde reeds in staat van ontbinding^ uoor de Duitscbe politie zjjn twee per sonen, die van den moord verdacht worden, aangehouden. Nog meer kinderen zouden in de omgeving vermist worden. ONTPLOFF1NG. Omstreeks halt twaalf Dinsdagvoormiddag was men op het teirein van het station D. P. te Rotterdam uabij den tunnel van den Beukelsdjjk, bezig kisten met knalkur- ken te lossen uit een trein en te vervoeren naar een groote houten goederenioods. Plotselmg ontplofte de inhoud van een der kisten met knalkurken, tengevolge van den schok, veroorzaakf door het wer- pen van de kist van den steekwageu, waar- mee zy vervoerd werd, op den vloer der ioods. De ontploffing was zoo hevig dat een der bestellers tengevolge van den lucht- druk opgenomen en tegen de zyde van de goederenioods geslingerd werd. Zwaar aan net hoofd verwond en met een afgerukt oeen zakte de man ter plaatse ineen. Een andere besteiler werd eveneens weggeslin- gerd en met een gebroken been en ernstig in de lies gewond opgenomen. Beide mannen zjjn per brancard naar het ziekenhuis vervoerd, waar de eerstgenoemde by aankomst reeds overleden bleek. Dadelyk na de ontploffing brak in de groote houten goederenioods, waarin veel bestelgoed lag opgestapeld en waarvan ten gevolge van de ontploffing de ruiten en lainpen stukgeslagec en planken losgerukt waren, brand uit. HEV1GE WOLKBREUK. Een hevige woikbreuk heeft groote ver- woestingen aangericht in de buurt van Napels. Zondagmorgen barstte een ontzet- tecd on weer los, gepaaru me bevigen re- gen en z waren hageisiag, waardoor aan- zieniyke schade werd verooizaakt, voorai te Posiiipo. Het water stroomde als een woeste nvier de hellingeu af en sleepte groote steenen in zyn vaart mee. De groot ste schade werd aangericht aan het kinder- ziekenhuis te Posiiipo, waar een muur door den hevigen druk van het water over een lengte van ongeveer acht meter in- stortte. Verschillende villa's werden over- stroomd. Naar berickt wordt is ook aan- zientyke schade toegebracht aan dedorpen, welke den Vesuvius onringenvoorai de oogst beeft geleden. EEN ON VERSCHROKKEN //DAME". Eene tjjdelyk iD een hotel te Weenen verioevende dame Erna-Niessbacher ontbood een juwelier om hem kostoare juweelen te verkoopen. Tydens het gesprek bood ze hem een gias bier aan, wat de juwelier echter weigerde. Daarop sloeg ze hem met een bierflssch op het hoofd. De man werd echter niet bewusteloos en hep de straat op. loen de politie kwam vond men de dame dood in haar kamer. Ze had van het met blauwzuur vermengde bier gedronken, waar mede ze den juwelier bad willen vergiftigen om hem te berooven. HET STUUKRAD NIET LINKS. De in Amenka meer en meer gebruikte automobieien met het stuur aan den linker- kant, en die in dat land, waar, evenals in ons land, reehtshouden is voorgescbrreven, practisch zyn, deugen minder voor landen waar hnkshouden is bevolen, als in Euge- iand en de Engelsche dominions. Vandaar dat majoor Barnett Vrydag in het Lagerhuis voorgesteld heeft den invoer van dergelyke automobieien bjj de wet te verbieden. TEGEN WOEKER. Een kunsthonigfabrikant te Keulen kocht een party vijgen voor 300.000 mk. Hy (naakte er evenwei geen honig van, maar verkoeht de partj] voor het dubbele bedrag aan een koffiesurrogaatfabnek. Da rechtbank veroordeelde bem tot 3 maanden gevange- uisstraf en 100.000 mk. boete, en de vijgefi werden in beslag genomen. De eisch van het O. M. iuidde slechts 30.0u0 M. boete, maar de woekerrechtbank achtte bovenge- noemd vonnis meer in overeenstemming met de overtreding. BESTIJGING VAN DEN HOOGSTEN BERG. Door Engeiand zal getracht worden den 29.000 voet hoogen Mount Everest van de Himalaja te bestygen. De president van het Engelsche aardryks- kundig genootschap heeft medegedeeid, dat de Engelsche Alpenclub en genoemd genoot schap de voorbereidingen hebben gecroffeu en dat eenige bekende Alpenbeklimmers als Charles Brude en Major Rawlins de uitvoering van het plan op zich heboen genomen. 3 NEGERS GELYNCHT. re Duluth in Minnosota (Vereen. Staten) zijn 3 negers gelyncht door een menigte van 5000 personen, die de politie overweldigden; liet hoofdbureau van politie bezetten en de negers; die daar in verband met den aanval op een blank meisje waren opgesloten, in handen lueeg. Drie van de negers werd schuldig bevonden en drie werden vrijgela- ten. Er werd niet geschoten, maar met steenen en al wat voor de hand kwam werd geworpen en ten slotte werd gebruik ge maakt van een waterstraal op de' brandspuit der politie zelf. Toen 2 compagnieen natio- jijie gaide in de stad kwainenj vonden ze slechts een beschadigd politiebureau en een opgebroken straat als getuigenis van het optreden aer menigte. Vier rechters van het distnctsgerechtshof hebben een speciale grand jury bijeengeroepen tot instelling van een onderzpek naar de lynchpartij. 3inneh* VA.N Op verschillende plaatsen in West- Duitschlaud, zoowel in bezet als onbezet gebied, hebben de laatste dagen oniusten wegens de duurte plaats gehad.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 5