ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAP VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No 7004 Dinsdag 15 Jum 1920.60e Jaargang. Broodbureau. H. H. Werkgevers BIWWENLAND. BUIT ENLAND. Gemeenteliike-, tevens Districtsarbeidsbeors Bureau Schoollaan 4. Geopend: alle werkdagen 9-12 en 2-4uur. iJlachinisten, Grond workers, Losse Arbeiders, Opperlieden. De Directeur, J. F. DE COOKER. BEVOORRECHTING OP AARDAPPELEN EXPORTEN? TER NEUZENSCHE CO U RANT. De Leider van bet Broodbureau maakt bekend, dat met ingang van 15 Juni a.s. bet kantoor in den voormiddag zal zijn gesloten en des namiddags zal zjjn geopend van 2 tot 5 uur. Ter Neuzen, 14 Juni 1920. De Leider voornoemd, J. F. DE COOKER. TER NEUZEN. Wend U om arbeidskracbten tot de Beuis. NEDERLAND—-BELGIE. Een debat in de Belgische Kamer. Havas-Keuter meldt uit Brussel, dat bij de beraadslagmgen over de begrooting van Buitenlandscbe Zaken, welke Woensdag zijn begonnen, de socialist Pierard betoogde, dat de herziening der verdragen van 1839 rnoet uitgesteid worden tot het oogenblik, waarop ue aiploinatieke positie zal zijn ver- zekerd. Segers, de Belgische gevolmachtigde bij de onderhandelingen, gal een overzicht van de besprekingen nopens de herziening der verdragen van 1839. Hij verklaarde vervol- gens, dat Belgie met of zonder teekenen zijn waarborgen behoudt. Wij moeten, zeide de heer Segers, in ze- kere mate op Nederland rekenen, dat, evenals wij, blootgesteld is, en in groote mate op de groote geallieerden, want als de Belgische kust bezet wordt is de En- gelsche kust bedreigd. Ook moet Belgie re kenen op den Volkenbond, waarvan Neder land deel uitmaakt. Op grond van het Vol- kenbondsverdrag zelf kunnen wij, in geval van den aanval uit het Oosten in Limburg en aan de Schelde, op Nederland rekenen; maar het land moet in de eerste plaats op zichzelf rekenen. De heer Segers gaf vervolgens een over zicht van de kwestie der Wielingen, be- streed de argumenten van Minister Van Karnebeek in de Nederlandsche Kamer en meende, in de Nederlandsche geschiedenis de onweerlegbare bewijzen te vinden, door Nederland geleverd, dat het er nooit aan gedacht heeft de Wielingen op te eischen. De vrije toegang tot Zeebrugge is een kwes tie van levensbelang voor Belgie en de groote geallieerden; de Nederlandsche pre- tenties zijn, volgens Segers onmogelijk. De katholiek Woeste zeide, als staatsman te moeten verklaren, dat Zeeuwsch-Vlaan- deren sedert twee eeuwen Nederlandsch is en dit wil blijven, dat Luxemburg neutraal wenscht te zijn en dat er ten opzichte van Limburg geenszins eenstemmigheid bestaat; doch als hij, als mensch, naar de stem van zijn hart luisterde, dan zou hij dit doen kloppen met hen, die deze gebieden op- eischen. Spr. herinnerde er aan, dat de ver- klaringen van Hymans en die, welke de regeering den Koning in den mond heeft gelegd, de noodzakelijkheid voor Belgie be- vestigen; om waarborgen te hebben en hij vroeg, waar deze zijn. Hij verklaarde, dat het Iaten varen der neutraliteit een fout was, want men had zich te voren tenminste van een equivalent moeten verzekeren. Vol gens Woeste is men veel te laat met de Ne- derlandsch-Belglsche onderhandelingen be gonnen. Deze leverden niets op, wij heb ben, zeide Woeste, thans niets meer dan onzekerheid en vrees, ingegeven door het wraakgevoel van Duitschland in de toe- komst. De onderhandelingen zijn afgebro- ken en niets waarborgt, dat zij binnenkort zullen worden hervat. Wij hebben nu niets, niets van de zijde van Nederland, niets ten aanzien onzer waarborgen, noch van Frank rijk. noch van Engeland. Woeste besloot, met de regeering te ver- zoeken de Kamer en daardoor het volk in te lichten. de Vrijdag in de Belgische Kamer voortgezette behandeling van de begrooting van Buitenlandsche Zaken, is de heer Van Lauwelaert, in het Vlaamsch sprekend, als pleitbezorger voor de Nederlandsche zaak opgetreden; hij voegde erbij, dat, als Nederland iederen afstand van grondgebied als een casis belli" mag beschouwen, het aan Belgie moet waarborgen, dat dit land n(\?7 - t,°uur Maastricht overvalllen wordt. Wij hebben zeide hij, ,,alle sympathie voor Frankrijk, doch wij moeten alleen re- kemng houden met het belang van het land. De heer Segers zette vervolgens uiteen, welke voordeelen aan Belgit? worden ver- zekerd door de bepalingen betreffende de waterwegen van het Nederlandseh-Belr sche verdrag. Hij besloot met de hoop, uit te spreken, dat de Noordelijke buren van Belgie zullen begrijpen, dat er aanleiding is om aan Belgie voldoening te geven no- pens de Wielingen. De Minister van Buitenlandsche Zaken verklaarde inzake de kwestie der Wielin gen, dat, indien de Belgische delegatie op een gegeven oogenblik de mogelijkheid on- uer tie oogen zag, om over te gaan tot het itekenen oer overeenkomsten, voortvloeien- ue uit ae herziening der verdragen van 1839, zonuer erop te staan, dat Nederland a priori de gegrondheid van het recht van Belgie inzake ue Wielingen-kwestie zou er- kennen, doch niet zonder zelve voor de commissie van XIV duidelijk op de voile- i dige souvereine rechten van Belgie te wij- zen, dit geschiedde, wijl men ertoe ge- bracht was, te gelooven; dat de verkiaring der Nederlandsche gedelegeerden zich ertoe zou bepalen, in herinnering te brengen, dat de Nederlandsche Regeering in het verle- den eenige pogingen had gedaan, de beton- ning en de verlichting der geul van Wielin gen op te eischen, en dat deze verkiaring, ingegeven door den wensch, om niet den schijn te wekken van een formed afzien van een door den oorlog verjaarde preten- tie, de voorbode zou zijn van een teitelijk laten varen van iedere aanspraak in ae praktijk. De Minister voegde erbij, dat de Belgi sche delegatie zich nimmer had verbonden at te zien van een oplossing der kwestie. Had zij dit wel gedaan, dan zou de regee ring de overeenkomst niet hebben kunnen ratificeeren. Minister Hymans herinnerde er verder aan, dat in het tijdsverloop tnsschen de verdragen van 1839 en den oorlog, de Ne derlandsche Regeering nimmer de souve- reiniteit over de Belgische wateren op- eischte; zij maakte slechts een vaag voor- behoud, strekkende om te beletten, dat de Belgische souvereiniteit volledig werd uit- geoefend. De geheele oorlogsperiode was een lange bevestiging van de volheid der souvereine rechten van. Belgie op de kust- wateren, omdat de militaire operaties er zich afspeelden, zonder eenig protest van Nederland. In Mei 1916 stelde het Nederlandsche departement van Marine aan de Britsche marine-autoriteiten een kaart en een mede- deeling ter hand, waarbij met juistheid de grenzen werden omschreven van de Neder landsche territoriale wateren buiten de monden der Schelde. De Belgische kust- wateren werden daarbij buiten het Neder landsche zeegebied gelaten en er werd al leen een recht van doorvaart opgeeischt. De Minister zeide, dat de Nederlandsche pretentie op de Wielingen een nieuw feit is. Het is onmogelijk, dat de besprekingen over be herziening der verdragen van 1839 worden voortgezet, alvorens de Wielingen- kwestie is opgelost in overeenstemming met de essentieele Belgisch rechten en belan- gen. De eenige oplossing voor Belgie is de handhaving van deb tijdens den oorlog er- kenden toestand. De Minister sprak de hoop uit. dat Ne derland een beshssing zou nemen; waarbij de hinderpaal, door Nederland in den weg gesteld aan een voortzetting der besprekin gen, zal worden opgeheven. Tot nu toe hebben de Belgische bladen slechts weinig commentaar op de verklarin- gen van Segers en Hymans in de Kamer be treffende het afbreken van de onderhande lingen met Nederland. Geen enkel raakt de grondkwestie aan. In de Nation Beige van Zaterdagavond heeft de bekende annexio- nist Pierre Nothomb een hoofdartikel. Hij schrijft, dat door het Nederlandsch-Belgi- sche tractaat Belgie niet alleen niets bekomt maar ook de toekomst afstand doet van zijn rechten. Wat moeten wij nu aanvangen? heeft Mi nister Delecroix uitgeroepen. Wij moeten wachten, meent Nothomb; een verbond slui- te met Frankrijk en vervolgens de onderhan delingen hernemen. De Nederlanders hebben wel negen jaar weten te wachten, vooraleer de verbrokkeling van ons gebied in 1839 door Europa is goedgekeurd. Ditmaal ech- ter kan de onverschilligheid van Europa niet zoo lang aanhouden, omdat het spoedig tot het besef zal komen, dat het gevaar, dat ons bedreigd, ook haar bedreigt. De toe komst zal zorg dragen, dat de wenschen q.nzer vaderen verwezenlijkt worden. Het Vlaamsche Land wijdt in zijn week- overzicht eveneens een stukje aan de Wie lingen en schrijft: Onze Noorderbroeders zijn niet in hun schik met onze eischen aan- gaande de "Wielingen. Dat is best te be grijpen. De Belg, zeggen en schrijven zij, de Belg, die nu over de 'Wielingen twist, loert eigenlijk op de Schelde en wie de Schelde heeft, heeft Zeeland, idem Neder land. Met andere woorden: de Belgen heb ben de kwestie van de Wielingen niet op- geworpen om ze uitgemaakt te zien, dan hadden ze ons arbitrage-aanbod aanvaard. Ze willen de Wielingen om den Schelde- mond en daardoor de Schelde te beheer- schen. Beste Noorderbroeders, bezit'in vre- de het deel van de Schelde, dat u toekomt. Wij benijden u dat niet, doch wees eens zoet als uw Zuiderbroertjes, vraagt hetgeen mo- derne principen in tegenstelling met antieke lang verjaarde opvattingen ons toekennen. Wij zijn thans in het jaar Christi 1920 en niet meer 1648, zelfs niet meer 1839 en schik u naar hetgeen een uwer dagbladen onlangs schreeft: zich krampachtig vasthouden aan oude aanspraken tot ver voorbij de vreemde kust en zelfs tot in de open zee buiten de drie zeemijlenstrook kan niet goed zijn, vooral niet; wanpeer ze dateeren uit de vroegere eeuwen, toen de heerschappij over de deelen van de zee op niet veel anders dan willekeur berustte. Door enkele Kamerleden zijn inlichtingen gevraagd over enkele punten in verband met den export van aardappelen. Zij meen- den te weten, dat bij dien export naar de centrale rijken de leden van den exporteurs- bond waren bevoordeeld en dat de 18 leden waaruit de bond bestond een winst van f 450.000 hadden gemaakt. HET PERSONEELV RAAGSTUK BIJ DE MARINE. Naar het Ned. Corr. Bureau meent te we ten is bij de Regeering in overweging om onze scheepsmacht in Nederlandsch-Indie met een pantserschip te verminderen, een maatregel welke onmiddellijk verband zou houden met het personeelvraagstuk bij de marine. W1TTEBROODKAART. De directeur \Jn het Rijksbureau voor de distribute van graan en meel maakt be kend, dat als wittebroodkaart voor het 140ste tijdvak, hetwelk loopt van 15 tot en met 23 Juni a.s: zal dienen de lijksbrood- kaart in de roode kleur op groenen onder- grond. SUIKERKAART. De Minister van Landbouw maakt bekend, dat in het tijdvak van Maandag 14 Juni tot en met Zondag 20 Juni a.s. geldig zullen zijn de bons no. 36 en 37 van de Rijkssuiker- kaart. PREDIKANTENNOOD. Hoe groot de predikantennood in de Geref. Kerken is. moge bij vernieuwing blij- ken uit het feit, dat de drie candidaten der theol. school te Kampen, die onlangs be- roepbaar gesteld werden, niet minder dan 38 beroepen op zich vereenigden. Verschei- dene dezer gemeenten zijn reeds geruimen tijd, twee zelfs al 5 en 6 jaar vacant. Er moeten dus 32 gemeenten worden teleur- gesteld. 1NVOERRECHT OP TABAK EN PAPIER. In zijn inemorie van antwoord op het voorloopig verslag betreffende het wetsont- werp tol herziening van het invoerrecht op tabak en papier erkent de Minister van Financial het nauwe verband met het wets- ontwerp tot heffing van een tabaksaccijns, Wat met het eerste zou moeten geschieden indien het laatste werd verworpen wil de Minister nu nog niet zeggen. Een protectio- nistische strekking heeft hij in 't onderha- vige ontwerp niet willen leggen. Het per centage van het invoerrecht is noodig om de verlangde opbrengst te verkrijgen. Daar door wordt dan tevens bereikt, dat de ac- cijns op tabak en sigaren tot geen hooger percentage dan TO ewdie op sigaretten geen hooger percentage dan 15 behoeft te wor den geheven. Het sigaretten-papier moet ook worden belast, omdat de rookers anders hun sigaretten zelf zullen gaan rollen. DE DROOGLEGGGING VAN DE ZUIDERZEE. Men schrijft van het eiland Wieringen aan het ,Hbld.": Thans begint de afdamming van het Am- steldiep begin van het grootsche werk, de drooglegging der Zuiderzee vasten vorm aan te nemen. Reeds prijkt daar, als een kasteel op de hoogte, de fraaien houten directietent. De aanlegsteiger voor lossing der steenschepen functionneert reeds, ber- gen rijshout voor zinkstukken zijn aange- voerd, en nu verwacht men hier de eerst- volgende week een groot aantal werklieden. Voor hun verblijf op Wieringen zijn drie groote pakhuizen aan de haven gehuurd. Wieringen, voorloopig door den dam in het Amsteldiep verbonden met Noord-Hol- land's vasten wal, straks door den dijk van den oever naar Piaam met Friesland, zal dan niet langer het „Wieringen typeerende" kunnen bewaren. TEGEN-STAKINGEN. Na de stakingen van personeels-groepen op jl. Dinsdag, bedoeld als demonstrate tegen de invoering van de anti-revolutiewet, kwamen daags daarna verschillende tegen- stakingen van patroons voor. Dit was het geval bij de heer Strating aan de Transvaalkade te Amsterdam, die Woensdag het werk stillegde, omdat daags te voren zijn volk staakte, en ook werd op de Amsterdamsche lettergieterij Woensdag het personeel niet toegestaan aan den ar- beid te gaan omdat Dinsdag gestaakt is. Door de directie der Hengelosche Bont- weverij werden eenige jeugdige arbeiders, die Dinsdags zonder verlof te vragen van het werk waren weggebleven om aan de proteststaking deel te nemen voor een week naar huis gezonden, terwijl aan ouderen die staakten met 14 dagen het werk is opgezegd. TOEPASS1NG 1NVAL1DITEITSWET. Bij uitspraak van den Centralen Raad van Beroep werd in het geschil, ontstaan tusschen den voorzitter van den Raad van Arbeid te Utrecht en iemand te Maarssen, verstaan, dat de zoons en dochter van laatstbedoelde niet-verzekeringsplichtig zijn krachtens de lnvaliditeitswet wegens hun werkzaamheden voor hem, en de vader voor hen geen premie verschuldigd is, op grond: dat in het algemeen kinderen, die van hun ouders vrije kost, inwoning, kleeding en zakgeld genieten en werkzaam zijn in het bedrijf of de huishouding dier ouders, niet kunnen geacht worden met hun ouders een arbeids-overeenkomst te hebben gesloten; dat inimers't verrichten van die werkzaam heden voortvloeit uit het familieverband, dat weliswaar in bepaalde gevallen zich om- standigheden kunnen voordoen, welke tot het bestaan van een arbeidsovereenkomst zouden moeten doen besluiten, maar in het onderhavige geval niets van zoodanige om- standigheden is gebleken. DE TIENDE VOLKSTELLING TOT 1930 UITGESTELD. De Minister van Binnenlandsche zaken heeft bij schrijven van 5 Juni j.l. den Com- missarissen der Koningin in de verschillende provincies o.m. medegedeeld, dat de hooge kosten die in verband met de duurte van materialen en den tegenwoordigen stand van arbeidsloonen en salarissen, naar aan- vankelijke raming verbonden zullen zijn aan de in 1920 te houden algemeene tienjaar- lijksche volkstelling, de vraag doen rijzen, of het nut aan de telling verbonden evenredig is aan die kosten. Op grond van het feit, dat de bevolkings- register in de laatste jaren mede gestrekt hebben tot grondslag voor de uitreiking van de identiteitskaarten ter zake van de distri- butie van levensbenoodigdheden en uit dezen hoofde thans eene volledigheid en nauwkeurigheid verkregen hebben, te voren ongekend, acht de Minister het oogmerk van de thans voorgenomen telling, namelijk de correctie van de bevolkingscijfers, niet in aanmerking komen. Daar dientengevolge de voornaamste aan leiding voor het houden van de volkstelling vervalt en het overig statistisch doel der telling als bijkomstig. is te beschouwen, meent de Minister, dat het aanbeveling ver- dient als uitzonderingsmaatregel te bevor- deren dat de eerstvolgende volkstelling in 1930 plaats heeft. DE VLAAMSCHE LANDBOUWHOOGE- SCHOOL TE GENT. In October zal het eerste leerjaar van de te Gent te stichten Vlaamsche I.andbouw- hoogeschool, met het Nederlandsch als voer- taal, worden geopend. De benoemingen der professoren zullen in de loop der volgende week, bekend worden gemaakt. Daar het eerste studiejaar overeenkomt met dat in de natuurkunde, zullen enkele thans aan de Gentsche universiteit doceerende professo ren voor deze benoemingen in aanmerking komen. De Vlamingen beschouwen de stichting" eener Vlaamsche Landbouwhoogeschool te Gent als een eerste stap in de richting van de totale vernederlandsching van de Gent sche universiteit. DE VERARMDE WERELD. Een Parijsch blad geeft de volgende cij- fers over de verarming van onze wereld. Sedert 1913 is de wereldproductie van steen- kool afgenomen met 2.150 millioen cente- na'ar, die van tarwe met 3.322 millioen, die van ijzer met 140 millioen; die van suiker met 6.200 000 centenaar. De Amerikaansche katoenoogst ging met 6.300.000 centenaar achteruit. Daarentegen stegen de schulden in ontzaglijke mate, die van alle oorlogvoe- renden tezamen bedraagt thans 1200 mil liard francs. De Vereenigde Staten hebben thans 171 pCt. bankpapier meer dan in 1913, Frankrijk 373 pCt.. Duitschland 875., Enge land 244 pCt.; Italie 435 pCt.; Oostenrijk 3900 pCt. De kosten van het levensonder- houd stegen in de Vereenigde Staten met 206 pCt., in Engeland met 257 pCt., in Frankrijk en Italie met 330 pCt.in Duitsch land met 1000 pCt. en in Oostenrijk met 4000 pCt. TER NEUZEN, 11 Juni 1920. Het weerbericht van het Meteorologisch Instituut te De Bildt van heden luidt als voigt Hoogste barometerstand 771.4 Lerwick. Laagste barometerstand 758.1 V'alentia. Verwachting tot den avond van 15 Juni: In het Doordoosten matige oosteljjke tot zuidoostelflke wind, gedeelteljjk bewolkt, weinig of geen regenin het znidwesten zwakke tot matige veranderlgke wind, meest zwaar bewolkt, kans op regen of onweer zelfde temperatuuur. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Bg de Gertf. gemeente (Vlooswijkstraat) alhier is tot predikant beroepen Ds. B. van Neerbos, predikant by die gemeente te Bruinisse. BOUW MIDDENSTANDSWONINGEN. Aan deze gemeente is uit's rijkskas eene bijdrage toegekend voor den bouw van 12 middenstandswoningen door de Woning- bouwvereeniging „Werkmansbelang" tot een bedrag van ten hoogste f 55.582. ,,HULP IN NOOD." Het uitkeeringsfonds bij ziekte „Hulp in Nood" alhier, hield j.l. Zaterdag ten huize van den heer M. J. Ad'riaansen de gewone drie- maandelijksche vergadering. Door den penningmeester werd allereerst verslag uitgebracht over de maanden Maart, April en Mei, waaruit bleek, dat was ontvan- gen aan contributie der leden f 417,77 buiten- gewone inkomsten 32,09%, totaal f 449,86%; uitgegeven is voor uitkeering aan zieken f 447,56, bodeloon f 78 en buitengewone uit- gaven f 43,54, totaal 569,10, zoodat dit ver- loopen kwartaal een nadeelig slot opleverde van 119 24%. Voorts werd door den penningmeester reke- ning en verantwoording gedaan over het laatst verloopen jaar. Daaruit bleek, dat is ontvangen f 1957,10 en uitgegeven f 1900,76%, zoodat de jaarrekening sluit metr een batig slot van f 56,93%. Het vorig goed slot bedroeg f 3390,26%. zoodat nu een totaal bedrag van f 3447,20 het bezit der vereeniging uitmaakt. Ook bracht de secretaris verslag uit van den toestand der vereeniging. Deze telde op 1 Juni 1919 330 leden; in den loop van het jaar werden 6 nieuwe aangenomen en moesten 20 wegens overlijden, vertrek naar elders of an dere redenen worden geschrapt, zoodat het ledental met 14 verminderde. Het getal donateurs was op 1 Juni 1919 42 en op 1 Juni 1920 37. zoodat ook dit aantal met 5 verminderde. De hoop werd echter hier- bii uitgesproken, dat meerderen zich zullen ge- roepen voelen om die bres weer aan te vullen en deze zoo hoogst nuttige vereeniging met eene bijdrage te steunen. CHR. LANDBOUWWINTERSCHOOL: Jl. Woensdag werd. alhier in het .Hotel Cen- traal" eene vergadering gehouden van de af- deeling Zeeuwsch-Vlaanderen O. D. van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond, onder leiding van den voorzitter, den heer Joh. de Feijter, van Zaamslag, die de goed bezochte vergadering met gebed opende. Met den wensch dat het doel, hetwelk in deze vergadering zou worden uiteengezet hier spoe dig zou mogen worden bereikt, gaf hij het woord aan den uitgenoodigden spreker, Prof. Mr. P. A. Diepenhorst, die zou spreken over het onderwerp „Christelijk landbouwouderwijs gewenscht in Zeeuwsch-Vlaanderen 7" Hij verklaarde met de vergadering twee pun- ten te willen nagaan, ten le op welke wijze den laatsten tijd in Nederland de behoefte aan landbouwonderwijs zich heeft geopenbaard en ten 2e dat, waar voor het algemeen lager on- derwijs de neutraliteit niet kan bestaan, ook voor landbouwonderwijs denzelfden strijd daar- tegen moet worden gevoerd. Wat het eerste betreft schetste hij de ont- wikkeling van den landbouw, die sinds de ne gen tiger jaren door verse lull ende oorzaken is gemoderniseerd, met name'Moor de verbetering en uitbreiding van de verkeersmiddelen, wat op aanvoer van grondstoffen en afzet van de producten van invloed was en de verschillende industrien, die aangewezen zijn op landbouw- producten als grondstoffen. Daarbij kwam een oplevend vereenigingsleven en de ontwikkeling en populariseering van de landbouwweten- schap. In den breede toonde spreker aan de hand der gebeurtenissen aan, dat de tijd voorbij is, dat het mogelijk is het landbouwbedrijf te be- oefenen naar de van vader op zoon overge- leverde ervaringen, en dat daarbij ook de we- tenschap een groote rol speelt, welke zich be- paalt tot kennis van den bodem, de planten en de verbindingen, ten einde een intensiever cul- tuur te kunnen verkrijgen. Sinds 1884, toen de in ons land gehouden intemationale landbouwtentoonstelling een schande voor ons land bleek, wegens den ach- terstand bij andere landen, is het landbouw onderwijs met kracht aangevat. Als gevolg daarvan bestaan de Landbouw Hoogeschool te Wageningen en de Middelbare Landbouwschool te Groningen, alsmede die voor den kolonialen landbouw te Deventer. In verband met de hooge eischen van toela- ting op die scholen, kunnen deze voor de breede massa niet dienen. Een gevolg daarvan was de oprichting van landbouw-winterscholen en tuinbouw-winterscholen, waarvan in Zee- land te Goes de rijkslandbouwwinterscliool is gevestigd. Daarop kunnen jongens van 1516 jaar, die met vrucht de lagere school hebben doorloopen, worden toegelaten. De Roomsch-Katholieken zijn de eersten ge- weest, die voor het landbouwonderwijs een an- deren weg uitgingen, die te Boxtel hun eerste landbouwwinterschool stichtten en daama eene te Breda en te Rozendaal. Thans wordt dit voorbereid te Hulst en te Raalte. Ook de Ohristelijke Boeren- en Tuindersbond meent nu tot het stichten van dergelijke scho len op Christelijken grondslag te moeten over- gaan. Vermoedelijk zullen die nog dit jaar te Haarlemmermeer en te Hardenberg tot stand komen. Met den wensch dat Zeeuwsch-Vlaan deren het volgend jaar ook zal volgen, eindig- de hij het eerste deel van zijn rede. Vervolgens beantwoordde hij de vraag: waarom niet kan volstaan worden met de tot nu toe gevolgde methode. Hij acht het noodig den strijd voor het christelijk hooger. middel- baar en lager onderwijs over te brengen. Ook voor het landbouwonderwijs kan met de on- waarachtige neutraliteitsleuze geen genoegen worden genomen. De geschiedenis van het neutrale lager onderwijs, waarbij plaats zou moeten zijn voor alien, toont dit aan, wat hij onder aanhaling van uitlatingen van verschil lende schrijvers in den breede uiteenzette. Onjuist is, hetgeen beweerd wordt, dat op een landbouwschool het onderwijs slechts een technisch karakter draagt, want vak bij vak komen tegenstellingen aan den dag. Is alles vrucht van schepping of evolutie? Staat de ontwikkeling onder leiding van de blinde stof of onder Gods voorzienig- bestel Wordt bij de leer der plantenziekten rekening gehouden met de zonde? Dikwijls zegt spreker wordt bij de aardrijkskunde geieerd, dat de laatste mensch op aarde eenmaal bibberend van koude op den evenaar zal sterven. Wij daarentegen ver- wachten niet dien dood dezer aarde, doch we ten het, dat er eenmaal een nieuwe hemel en een nieuwe aarde zullen zijn. Evenals op natuurkundig gebied, ook op economisch gebied komt meermalen een tegen stelling te voorschijn, daar de christenen be- lijden, dat zoowel de patroon als de arbeiders verantwoording schuldig zijn aan God. Christen ouders kunnen niet anders dan toe- juichen, dat christelijke inrichtingen worden in het leven geroepen voor de opleiding hunner kinderen. Door zich op andere scholsn te be- wegen, tusschen den strijd der meeningen, hebben velen hun geloof verloren. In verband met de veranderde meeningen, zal de strijd voor invoering van dit onderwijs niet zoo zwaar, zoo bitter zijn, als die gesti e- den is voor het wetenschappelijk onderwijs. Door Minister van IJsselsteijn is eene rege- ling voorgesteld, die de verwezenlijk;ng- van onze plannen zeer zeker mogelijk maakt. Voor de oprichting van een school is noodig: a. een gebouw; b. het bestrijden der kosten van de inrich- ting en c. het salaris der onderwijskrachten. Voor het eerste moeten de organisaties zorgen, hoewel men in Haarlemmermeer po gingen aanwendt dit van gemeentewege te verkrijgen. Het rijk zorgt voor de inrichting, o.a. de leermiddelen, en de salarissen van het vaste personeel worden voor drievierden door het rijk gedragen, die van het losse personeel geheel. Deze regeling lijkt spreker zeer gun- stig. Waar bij de anti-annexatie-beweging is ge bleken van de onwankelbare trouw der Zeeuwsch-Vlamingen, hebben de landbouwers emtuinders het recht, zich met vertrouwen tot de regeering te wenden om hulp voor hun streven: het verkrijgen eener school, waar hunne beste nationale tradities gehandhaafd blijven en bunne jongelingen gevormd worden tot flinke bedrijfsleiders. Zij behooren vooral niet te vergeten, dat aan 's Heeren zegen alles is gelegen. Als tolk van de gansche vergadering dankte

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 1