Laatste Berichten, BURGERLIJKE STAND. HET GROOTSTE HOTEL TER WERELD. Chicago zal zich binnenkort kunnen be- roepen in het bezit te zijn van het grootste hotei ter wereld. De plannen ciaarvan zijn dezer dagen bekend gemaakt. Het hotel dat aan het Michiganmeer zal konien te liggen, zal uit vijf afzonderlijke gebouwen bestaan. De architecten hebben 4000 kamers ontwor- pen. Verder zullen er o.a. komen een schouwburgzaal, die 2500 bezoekers zal kunnen bevatte/L 400 keukens voor bezoe kers. die er de voorkeur aan geven om hun eigen maaltijd te bereiden en een afzonder- lijk gebouw van 16 verdiepingen voor de vrijgezellen. MET HOUT GESTOOKTE LOCOMOT1EVEN. Niet alleen Rusland stookt met hout op de locomotief. De dure steenkool heeft zelfs Zwitseriand er toe gebraciit. Op de lijn BodenseeToggenburg heeft men uitgere- kend dat een ton steenkool met 4 kubieke meter beukenhout of 6 kub. meter dennen- hout overeenkomt. En omdat de Duitsche steen daar op 245 francs de ton kwam, kon men per ton 45 frc. veaMenen door hout te stoken. Een hulp-stok*werd noodig om van den tender voortdurend hout aan te voeren, en men moet extra opletten, dat er geen vonken vliegen die brandstichten. EEN FORTUINL1JK WEDDER. Hij zag er allesbehalve netjes uit met zijn bemodderde kleeren, den gedeukten hoed en de gerafelde broekspijpen. Overigens zat hij rustig en op zijn gemak op een bank aan de Quai de Grenelle te Parijs, entelde zijn geld. Zijn rijkdom scheen niet gering. Het eene hoopje geldstukken na het andere telde hij na, en na deze kwamen ettelijke bankbiljetten. Twee agenten naderen de bank. Halt, dat is niet pluis!" Zonder zich te bedenken, grijpen zij den armen man bij de kraag en sleitren hem naar het bureau. En wat blijkt daar? Hij verklaart het volgende: Ik heet Bilgot, ben 51 jaar oud, en gepen- sionneerd onderofficier van de marine. Ik woon daar en daar en wat dit geld betreft, wel ik heb het eens nageteld. Ik speel n.l. niet onfortuinlijk op de wedrennen, en bezit thans 110953 francs 85 aan bankpapier en gemunt geld en heb daarbij nog 4)00 francs aan effecten". Hij had nog nooit verloren, zeide hij, en nog dezer dagen aan de Engelsche Derby 53000 francs verdiend. Natuurlijk werd de heer Bilgot na deze explicatie terstond vrijgelaten. SCHWEINEBRATEN. De inkoopvereeniging der Duitsche land- bouwers heeft met een Nederlandsche firma een contract gesloten omtrent de levering van 750.000 tot 1 millioen K.G. mais binnen twee jaren. Tot Augustus a.s. zal de mais voor brood worden gebezigd, wat daarna geleverd wordt zal dienen voor vetmesten van varkens. CH1NEESCHE BANDIETEN IN FRANKR1JK. Op de kaden te Boulogne-sur-Mer we sedert weken voor meer dan 4 millioen francs aan goederen ontvreemd. De dieven waren Chineezen. Zij waren met geweren of revolvers gewapend en vochten tegen de gendarmes of politieagenten die hen be- trapten. De politie van Rijsel en de Engel: zeepolitie hebben zich met de diefstal e beziggehouden. Te Boulogne hebben z kooplieden aangehouden. Een 30 helers zui len zich wegens hun medeplichtigheid te ver- antwoorden hebben. DE SPREKENDE FILM. B. Grinnell Mat#fews, een bekend Ame- rikaanseh deskundige op het gebied van draadlooze telefonie deelt mede, dat hij juist in geslaagd is; geluidsgolven te foto- grafeeren en ze langs electrischen weg weer te geven, waardoor het mogelijk zal zijn; werkglijk sprekende films te vervaardigen. EEN REUZIN. Te Gistig, in den Eifel; trekt een jonge ,,reuzendame" algemeen de aandacht ook van de mannen der wetenschap. 't Is een 17-jarig sneisje, de dochter van den stoker Herman Kaltwasser. Het nog steeds in gi n gewicht toenemende rneisje is reeds 2.15 M. groot en weegt ongeveer 150 kilo. Vanwege de distributie ontvangt zij de drie- voudige hoeveelheid levensmiddelen, die aan anderen wordt uitgereikt. Het rneisje wekt door harerf reusaehtigen lichaamsomvang de belangstelling vooral van artsen en ge- neeskundige autoriteiten. Ook van officie- ren en manschappen der Engelsche bezet- ting kreeg ze bezoek. Een der g ootste sol- daten van het Engelsche leger, die 2 meter groot is; reikte het rneisje tot aan de schou- ders. (Nadruk verboden). TER N E U Z E N. iooo TERSCHELL1NG. Het Duitsche stootn schip wSaniu Tneres*" is in bet mflnen- veld geraakt, terwiji het gesleept werri door de Eng ische aleepboot »St. Boswells". De sleepboot it op een rojjn g4oopen en ge- zonken. 16 opvarettden zijn verdronken. Huwelijks-aangiften. 4 Juni. Francois Gerrit Buter, oud 23 j., jm. en Catharina Pieternella de Hulster, oud 22 j jd. Dominicus Johannes de Waele, oud 22 j., jtn. en Jaeoba Riemens, oud 21 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 3 Juni. Petrus Cornells Laro, oud 33 j., jm. en Neeltje Bouterse. oud 28 j., jd. Marinus Adrianus van der fist, oud 23j.,jm. en Clasina Rom -iju oud 22 j., jd. Geboorten. 30 Mei. Martha Maria, d. van Edmond Florent Erregeerts en van Maria Franeisca Vantricht. t Juni. Anthonia. d. van Frederik Hendrik van der Peijl en van Magdalena Sophia Bonze. 2 Juni. Hubertina Irma Elisabeth, d. van Thomas Lahau en van Johanna Lisa de Schepper. 4 Juni. Abraham Elias Jan, z. van Aarnout Jacobus Bliek en van Aaltje de Witte. Leuntje, d. van Hendrik Kiel en van Catharina den Deurwaarder. Jacomina Adrianna a. van Leunis de Doelder en van Adrianna Jansen. 5 Juni. Janna Elisabeth, d van Alphonsus Isidorus Benedictus Schirris en van Leuntje van Aalst. Overlijden. 30 Mei. Janneke Riddering, oud 81 j., wed. van Cornelis Hercules van Dixhoorri. 31 Mei. Pieter Pijpelink, oud 88 j., echtg. van Janna Riemens 1 Juni. Seraphina Hemelaar, oud 54 j.. wed. van A. A. de Clercq en echtg. van Franciscus Meijskens 2 Juni Catharina de Jonge, eud 89 j., d. van Jan en van Sara Meeuse. GRAAUW. liuwelijks-aangiften. 21 Mei. Desire Ludovicus Reijns, oud 28 j., jm. en Bertha Mathilde Rens, oud 25 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 7 Mei. Cornelis Johan nes Maas, oud 53 j., weduwn. en Anna Maria Maas. oud 46 j., wed. Honore van Damme, oud 26 j., jm. en van Maria Louisa Dnurinck, oud 29 j., jd. 8 Mei. Edmundus Petrus Franciscus Muiler, oud 22 j., jm. en Anna Catharina Smet, oud 23 j., jd. Geboorten. 8 Mei. Joseph Desire, z. van Petrus van Damme en van I.eonie de Smit, 9 Mei. Eugenius Alopsius, z. van Josephus Boone en van Apolonia Maria Daalman. 11 Me Irena Paulina, d. van Pe trus Franciscus Josephus Goossens en van Adorina Apolonia van den Bergen. 17 Mei. Garmaine Ula- iia. d. van Johannes Franciscus Steijaert en van Maria Einelie Buijsse. 24 Mei. Benilde Sophia, d. van Petrus Verms en van Celina Louisa Ram- melo. 25 Mei, Andrea Edmunda Maria, d. van Jo sephus Johannes van Gasten en van Augusta Ste- phania Breijaert. Overlijden. 2 Mei. Maria Virginia lvindt, oud 15 j., d van Alphonsius en van Rosalia Maria Bogacrt.. 23 Mei. ten als levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht van Petrus Franciscus Vlasveld en van Mathilda van de Voorde. HENGSTDIJK. Huwelijks-aangiften. 6 Mei. Joseph Petrus Menu oud 26 j., jm. en Magdalina Maria van Hijfte, oud 24 j., jd. 14 Mei. Aloijsius Petrus Pieters, oud 24 j., jm. en Paulina Petronella Apolonia de Meijer. oud 28 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 7 Mei. Josephus van Ileese, oud 25 j., jm. en Maria van den Bosch, oud 24 j., jd. 14 Mei. Jacobus Johannes Tieleman, oud 32 j., jm. en Maria Anna Josephina Willems, oud 30 j., jd. 25 Mei. Joseph Petrus Menu, oud 26 j., jm. en Magdalena Maria van Hijfte, oud 24 j jd. Geboorten. 1 Mei. Henriette Maria, d. van Joan nes Cornelis Burm en van Maria Theresia van Gijsel. 20 Mei. Rosalia, d. Josephus Alphonsius Bloemen en van Anna Maria de Witte. Overlijden. 19 Mei. Daniel de Witte, oud 89 j., weduwn. van Paulina Kurfmaker. 23 Mei. Jan Francies de Roos, oud 85 j.. weduwn. van Johanna de Wilde. HOEK. Huwelijks-aangiften. 6 Mei. Pieter Wiilem Ha- rnelink, oud 25 j., jm. en Antje van Tatenhove, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 6 Mei. Jacobus Daniel Deij, oud 28 j., jm. en Neeltje Bosnian, oud 21 j jd. 12 Mei. Pieter de Jonge, oud 25 j., jm. en Ja comina de Blaeij, oud 25 j.. jd. 20 Mei. Pieter .Wiilem Hamelink, oud 25 j., jm. en Antje van Ta tenhove, oud 23 j., jd. Geboorten. 3 Mei. Levinus, z. van Wiilem de Bokx en van Dina Michielsen. 7 Mei. Hubrecht Jacob, z. van Cornelis de Smidt en van Johanna Neeltje van Drongelen. 11 Mei. Johannes Anthonie, z. van Adam Moens en van Cornelia Pieternella van Es. Pieter, z. van Abraham Koole en van Jelijntje. Jan sen. 12 Mei. Geertruida Pieternella, d. van Levi nus de blaeij en van Pieternella de Pooter. 20 Mei. Levinus Jan, z. van Christiaan Donze en van Janneke Scheele. 21 Mei. Janneke, d. van Abraham de Zwarte en van Elizabeth Cornelia de Ruijter. Elisa beth en Anna, d. van Jan Pladdet en van Adriana Willemina Pijpelink. 25 Mei. Jacobus Franpois, z. van Frangois Jan Stoffels en van Jacoba Alida de Back. Jacobus Francois, z. van Jacobus de Braal en van Adriana Pijpelink. Maatje d. van Floor van de Velde en van Elisabeth de Groote. Overlijden. 6 Mei. Albregt Meeusen, oud 11 j., z. van Daniel (overl.) en Jacoba Pieternella Brugge- man. 20 Mei. Cornelis van Langevelde, oud 75 j.. eclitg. van Maria de Fonw, STOPPELDIJK. Huwelijks-aangiften. 2 April. Henricus Dominicus Roegiest, oud 33 j., jm. en Mathilda de Smet, oud38 j., jd. 9 April. Petrus Ludovicus van Leemput, oud 28 j., jm. en Isabella Nathalia Cappenpijk. oud26 j., jd. Jan Francies de Schepper, oud 28 J., jm. en Maria Rosolia .lahanna de Klerk, oud 24j.,jd. 24 April. Alphonsus Leonardus Verbraeken, oud 31 j., jm. en Angelina Coleta Danckaert, oud 29 j., jd. 14 Mei. Petrus Vernimmen, oud 29 j., jm. en Philomena Christina Veeken, oud 32 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen 20 April. Henricus Domini cus Roegiest, oud 33 j., jm. en Mathilda de Smet. oud 38 j., jd. 27 April Jan Francies de Schepper, oud 28 j., jrn. en Maria Rosalia Johanna de Klerk, oud 24 j., jd. 28 April. Petrus Ludovicus van Leem put, oud 28 j., jm. en Isabella Nathalia Cappendijk. oud 26 j., jd. 12 Mei. Aphonsus Leonardus Ver braeken, oud 3i j., jni. en Angelina Coleta Daukaert, oud 29 j., jd. Geboorten. 2 Mei. Andreas, z. van Jan Francies Baart en van Maria Louisa d'Hont. 5 Mei. Arthur Victor August, i. van Benignus Josephus Boeding en van Maria Apolonia Alphonsa Mangnus. 18 Mei. Joseph Johannes Franciscus, z. van Alphonsus Her mans en van Bertha Clementina de Roover. 19 Mei. Maria Melania Leonia, d. van Aloisius Jacobus Johan nes Maenhout en van Valentina Dina Buijsrogge. 21 Mei. Antoinette Marie, d. van Wiilem Henri Fia - cois Joseph van Son en van Catharina Christina van den Hurk. 23 Mei. Maria Cornelia Louisa, d. vaa Jacobus Pieters en van Apolonia Dobbelaar. 27 Mei. Leonardus Constantinus, z. van Francies van den Bosch en van Maria Louisa van Wolffelaar. Petrus Albertus, z. van Alphonsus Bonn en van Elisa Haulez. Overlijden. 4 April. Maria Johanna Charlotta Verdurmen (overl. te Hulst),-oud 65 j., wed. van Theo- dorus Cornelis Serrarens. 29 April. Josephus Augi stinus Jansen. oud 6 mnd., z. van Alphonsus en van Stephanie Maria Michielsen. 14 Mei. Alphon sius Caopaert (overl. te Ilulst), oud 54 j., echtg. van Anna Catharina van Poecke. 17 Mei. Alplmnsus Aloijsius van Kruijssen, oud 18 j.. z. van Petrus Franciscus en van Rosaha Wouters. 30 Mei Lam bert Magdalena, oud 39 j.. echtg. van Willielmus Gelderland. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN.. Vergadering van Donderdag 3 Juni 1920, des namiddags 2 uur. (Slot). V. Stroomlevering voor licht. Het tarief van f 0,30 per K. W. U. vermeld in art. 9 van het reglement ook geldende voor g-emeente-gebouwen voor openbare diensten en onderwijs, zoomede voor bijkoken (waterver- warming enz.) en voor verwarming en het speciaal tarief voor liehtstroom, vermeld in de tariefsaanvullingen van het reglement, voorts het tarief voor straatverliohting vol- gens de overeenkomst van 22/31 Augustus 1910, te berekenen met een toeslag vast, te stellen als volgt: Indien de anthracietprijs franco kolenbunkei hooger is dan f 160 per 10 ton voor anthraciet van ca. 8500 calorien per K.G 0.032 cent cent voor iedere gulden of gedeelte 1000 van een gulden, dat de prijs boven f 160 per 10 ton zal zijn gestegen. Het weektarief, vermeld sub b van art. 4 der concessievoorwaarden, zou met 50 worden verhoogd. In de overeenkomst voor straatveriichtmg van 22/31 Augustus 1910 zou bet artikel 1 vervallen. .15. Stroomlevering voor kracjtt. Het tarief van 0.20 per K. W. U., ver meld in art. 9 van het reglement en het spe- ciaaltarief voor krachtstroom vermeld in de tarief saanvullingen van het reglement, zoo mede de overeengekomen pry's van f 0,15 per K. W. U. voor de te leveren stroom ten be hoove van de motorpomp voor de gemeentelijke rioolbemaling, te berekenen met een toeslag vast te stellen als volgt: Indien de anthracietprijs franco kolenbunker hooger is dan f 160 per 10 ton voor anthraciet van ca. 8500 calorien per K.G. 0.015 cent 15 i000 V°°r cent iedere gulden of gedeelte van een gulden, dat de prijs boven /160 per 10 ton zal zijn gestegen. De hiervoren bedoelde toeslagen zullen tel- kens, in verband met de kostcnde prijzen franco kolenbunker van anthraciet voor een tijdvak van de drie daarop voigende maanden worden vastgesteld en in de Ter Neuzensche Courant worden aangekondigd. Aangezien echter de noodige verhooging der te berekenen stroomprijzen niet uitsiuitend in verband staat met de stijging der kolenprijzen, doch ook met de stijging der loonen, waarin zelcer geene daling (eerder nog verdere stij ging) is te verwachten, zou aan de vorenver- melde berekening der stroomprijzen voor licht en kracht de voorwaarde moeten verbonden zijn, dat, wanneer de bedoelde tariefsprijzen, vermeerderd met de uit de kolenclausules vol gende toeslagen minder zouden bedragen dan de tariefsprijzen vermeerderd met 20 de tariefsprijzen met 20 verhooging in reke- ning zouden gebracht worden. Ter toelichting diene als voorbeeld: De tarief spry s voor licht volgens art. 9 van het reglement is 30 cent per K. W. U. Bij den tegenwoordigen anthracietprijs zou de toeslag volgens de kolenclausule bedragen 15 cent per K. W. U. en alzoo worden be- rekend 45 cent per K. W. U. Daalt nu de toeslag volgens de kolenclausule tot beneden 6 cent per K. W. U. dan zou be rekend worden 30 cent plus 20 36 cent per K. W. U. In g-elijken geest zou worden gehandeld voor de andere tariefsprijzen. II. Schrijven van. J. Groot, accountant te Amsterdam. Onder terugzending der mij met uw missive no. 596 van 19 Maart gezonden siukken, heb ik de eer u het volgende mede te deelen: Ik acht het voorstel der industrieele maat- schappij voor uwe gemeente onaannemelijk. Het is mij onverklaarbaar, dat de industrieele maatschappij zich tracht te verzetten tegen de door mij genomen conclusie, omtrent de ei- genaardige begrippen omtrent waardevermin- dering, welke uit hare boeken blijkt. In haar brief no. 573 neemt de maatschappij voor de bepaling van het bedrag dat zou mo- gen worden afgetrokken, de boekwaarde "aan, zonder rekening te houden met de door haar genoemde afschrijvingen Ook bij de vaststelling der onderhoudskos- ten wordt met de afschrijvingen gcen rekening gehouden. Ik acht hiermede tevens aangotoond. dat mijne conclusie, met betrekking tot de meters, ook niet is weerlegd. Weigert de concessionaris hare balans in overeenstemming te brengen met de werke- lijkheid, dan geef ik u in overweging de ver hooging' niet goed te keuren, tenzij een andere maatstaf voor winstberekening kan worden vastgesteld. Wat uw opmerking betreft omtrent de vol- doening mijner declaratie, verklaar ik gaarne, dat ik mij nimmer ongerust heb gemaakt over de voldoening daarvan. Waar een belangrijk gedeelte der declaratie uit verschotten bestaat, heb ik echter gemeend gerechtigd te zijn u aan te sporen de voldoe ning te bespoedigen. III. Voorstel van burgemeester en wethou- ders aan de Industrieele Maatschappij, d.d. 13 April 1920. Naar aanleiding uwer missive dd. 9 Maart 1920 hebben wij de eer u bijgaande voorstellen ter kertnisname toe te zenden, aangezien wij het gewenscht achten, alvorens deze in den raad te doen behandeien, uwe meening dien- aangaande te vememen. Ter toelichting het volgende: Op bijlage A zult u zien, hoe wij ons voor stellen, dat de tariefprijzen geregeld mceten worden. Deze regeling komt vrijwel overeen met uw voorstel: alleen willen wij de overeenkomst van 1910 betreffende de straatverlichting laten vervallen en stellen daarvoor in de plaats eene regeling analoog aan de verlichting voor pirticulieren. Wij hebben gemeend, dat, waar u vasthoudt aan een minimum van 20 percent verhooging, het ons ook billijk voorkomt, een maxim um- verhooging aan te geven van 60 percent. Naar wij verder vernemen, dat uit art. 4 der concessievoorwaarden kunnen vervallen de be- palingen aangaande het tarief, hebben wij ook het verstrekken bii abonnement in onze over- eenkpmst geregeld. Wat betreft de yerandering in de concessie voorwaarden, vookomende op bijlage B, het volgende: Art. 1 en 2 zijn slechts wijzigingen van red actioneelen aard. Art. 3 le lid is eenigszins veranderd om daar- door de mogelijkheid te openen tot .het betrek- ken van gas voor kookdoeleinden. Art. 4. Om de quaestie uit te maken wat onder „kom" begrepen wordt, is in overleg met rnveti administrateur een kring getrokken binnen welken uwe maatschappij licht leveren moet. De uitkeering aan'de gemeente is door ons op een andere leest geschoeid dan door u was vastgesteld. Deze wijze van uitkeering is voor de gemeente zeer gemakkeli.ik te controleeren. Art. 20. Waar in dit artikel het aantal lan- tarens niet meer klopt met den werkelijken toestand, hebben wij een nieuwe redactie daar voor in de plaats gesteld, Dit wat betreft de concessievoorwaarden. In het reglement voor de verlichting stellen wij u voor, art. 1 laatste lid te wiizigen ge- Hjk is aangegeven, terwii) wij aan het regle ment nog een nieuw artikel wenschen toe te voegen. Kunt u zich met deze voorstellen vereent- gen, dan bestaat er hij ons geen bezwaar. om nadere voorstellen van uwe maatschappij te overwegen omtrent het wijzigen van art. en 4 van het reglement, omtrent het invoeren van pen spertijd, mits u ons alsdan geformuleerde voorstellen voorlegt. Gaarne zien wij uwe berichten spoedtg te- gemoet. VOORSTEL BURGEMEESTER EN WET- HOUDERS INZAKE TARTEFVER- HOOGING. 1 Stroomlevering voor licht. Het tarief van f 0,30 per K. W. U. vermeld in art. 9 van het reglement ook geldende voor gemeentegebouwen, voor openbare diensten en onderwijs, zoomede voor bijkoken (waterver- warming enz.) en voor verwarming en het speciaal tarief voor liehtstroom, vermeld in de tariefsaanvulling van het reglement, te be rekenen met een toeslag, vast te stellen als volgt: Indien de anthracietprijs franco kolenbunker hooger is dan f 160 per 10 ton voor anthra ciet van ca. 8500 calorieen per K .G. f 0,032 09 cent cent voor iederen gulden of ge deelte van een gulden, dat de. prijs boven f 160 per 10 ton zal zijn gestegen. Wanneer tengevolge van de daling van de kolenprijzen de bedoelde tarieven lager dalen dan de tarief prijzen vermeld in art 9 boven- genoemd, verhoogd. met 20 percent, dan blijven (lie prijzen met de 20 percent verhooging ge- handhaafd. (In geen geval zal, ondanks ver- hoogden kolenprijs, het tarief stijgen met meer dan 60 percent.) Het bovenstaande is ook van toepassing voor de straatveriichtmg naar een basis van f 0,25 per K. W. L cent cent; voor iederen gulden of ge- Bij levering van electrischen stroom bij abonnement zal berekend worden volgens een basis van 30 cents per licht van 10 normaal- kaarsen per week. Onder abonnement wordt verstaan een brandtijd van zonsondergang tot half twaalf des namiddags. De overeenkomst voor straatverlichting van 22/31 Augustus 1910 is hierbij vervallen. 2°. Stroomlevering voor kracht. Het tarief van f 0,20 per K. W. U., vermeld in art. 9 van het reglement en het speciaalta- rief voor krachtstroom, vermeld in de tariefs- aanvullingen van het reglement, zoomede de overeengekomen prijs van f 0,15 per K. W. U. voor den te leveren stroom ten behoeve van de motorpomp voor de gemeentelijke rioolbema- ling te berekenen met een toeslag, vast te stellen als volgt: Indien de anthracietprijs franco kolenbunker hooger is dan f 160 per 10 ton foor anthra ciet van ca. 8500 calorieen per KG f 0 015 15 deelte van een gulden, dat de prijs boven f 160 per 10 ton zal zijn gestegen. (In geen geval zal, ondanks verhoogden kolenprijs, het tarief stijgen- met meer dan 60 percent). De hiervoren zoowel onder 1° als 2° bedoel de toeslagen zullen telkens in verband met de kostende prijzen franco kolenbunker van an thraciet voor een tijdvak van de drie daarop volgende maanden worden vastgesteld en in de Ter Neuzensche Courant worden aange- kondig'd. Deze regeling geldt voor 10 jaar. Burgemeester en wethouders stellen voor in de concessievoorwaarden, vastgesteld 1 Juli 189b de navolgende wijzigingen aan te bren gen: Artikel 1 te lezen als volgt: Binnen een maand, nadat aan den conces sionaris door burgemeester en wethouders is kennis gegeven van de concessieverleening, is hij verplicht schriftelijk te verklaren dat ze door hem wordt aangenomen, bij gebreke waarvan de concessie is vervallen En artikel 2: De concessie vangt aan oj^ dato der schrif- telijke verklaring van aanneming door den concessionaris en eindigt den 31en December negentienhonderd negen en dertig des nachts te twaalf uur. Artikel 3: De concessie omvat het uitsiuitend recht tot het leggen en hebben van electrische geleidin- gen in en over de openbare straten, pleinen, wegen, voetpaden en wateren in de gemeente Ter Neuzen dienende voor de levering van stroomen voor verlichting, voor het overbren- gen van electrische beweegkracht en voor ver dere electrische doeleinden, en sluit elke ver dere concessie voor centrale verlichting, elec trische kvachtsoverbrenging enz. uit, behalve ingeval industrieele ondernemingen stroomen willen produceeren voor verlichting of beweeg kracht voor eigen gebruik in werkplaatsen, fa- brieken, kantoren en op pleinen, tot die onder nemingen behoorende. Voor woningen, mede deel uitmakende der bedoelde ondernemingen, eonciergewoningen uitgezonderd, blijft de in den aanvang van dit artikel vermelde regeling, geldig. Indien gedurende het bestaan van deze con cessie eene nieuwe ontdeklring of vinding op het gebied van verlichting, het overbrengen van beweegkracht of voor verdere doeleinden mocht worden gedaan en de 'gemeente daar voor concessie wenscht te verleenen, heeft de concessionaris het recht van voorkeur op die concessie op door de gemeente vast te stellen voorwaarden, met dien verstande, dat de ge meente in geen geval aan anderen concessie zal mogen verleenen op, voor een concessio- naris voordeeliger voorwaarden, dan zij den bestaanden concessionaris aanbood. De concessionaris moet zich omtrent de hem op bovenbedoelde wijze aangeboden concessie verklaren binnen, drie maanden, nadat hij daar van schriftelijk kennisgeving heeft ontvangen. Neemt hij de hem aangeboden concessie aan. zoo staat het hem vrij gelijktijdig te verklaren, dat hij van de bestaande concessie afziet, welke alsdan eindigt met den dag van aanvang der nieuw e exploitatie. Artikel 4. De concessionaris verbindt zich tot de leve ring van ongestoorde en voldoende electrtsche stroomen ten behoeve van den publieken dienst en van de ingezetenen in (4c: gemeente en houdt daartoe de capaciteit van zijn bedrijf op de benoodigde sterkte. Hij is verplicht, be- houdens eventueele benoodigde goedkeuring van derden voor het aanleggen der leiding des- veriangd stroom te leveren aan de gemeente zooals aan particulieren, binnen een kring der gemeente, welke wordt begrensd door den meest westelijken kanaalarm tot aan de zuide- lijke punt van het zoogenaamde eiland, van- daar een denkbeeldige rechte lijn getrokken naar de .Moffenschans" op den hoek van den Axelschen weg en den Molen- en Koedijk, vol gende vandaar 50 meter N. O. van den Axel schen weg, gemeten vanuit de as tot waar deze lijn de grens van het rijkseigendom snijdt, volgende deze grens tot aan de oostelijke wa- terleidinp,', volgende deze.oostelijke waterlei- ding tot de Sehelde en vandaar naar het punt van uitgang. Wenscht de concessionaris een deel der gemeente button dezen bring niet aan zijn net aan te sluiten, zoo heeft de gemeente het recht daarvoor eene vevgunning aan an deren te geven, of het zelf te doen, evenwel zonder aan te sluiten aan het net van den concessionaris. De concessionaris verklaart binnen drie maanden na uitnoodiging door burgemeester on wethouders of hij al dan niet genegen is het aangewezen deel te verlichten, en is hij daar toe genegen, dan moet hi.i dit deel binnen een jaar daarna in werking hebben gesteld. De concessionaris verbindt zich aan de ge meente een jaarlijksch bedrag uit te keeren, berekend naar twee gulden per aansluiting. De aansluitingen te bepalen naar het aantal op 1 Juli van ieder jaar. De verrekening betreffende het uit dien hoofde aan de gemeente toekomend bedrag zal plaats hebben binnen 3 maanden na afloop van het dienstjaar. Burgemeester en wethouders zullen te dien einde te alien tijde inzage mogen nemen of doen nemen der boeken en beschei- den van den concessionaris betreffende hare ondememing ..electrische centrale" TerNeuzen Art. 20. De gemeente verbindt zich. voor de straat verlichting geen ander Ljmstlicht te gebruiken dan dat gelpverd wordt door de centrale. Bur gemeester en wethouders geven binnen den Itring, omschreven in art. 4 de straatverlichting aan, zooals zij die noodig oordeelen. De aan- leg komt voor rekening der centrale. Voorts stellen burgemeester en wethouders voor: Art. 1, laatste lid, van het reglement van aansluiting aan het leidingnet en van levering vafn electrischen stroom volgens metertar te lezen als volgt: Indien zich geen hoofdleidmg langs den openbaren weg bevindt, tot aan be per< e of de perceelen, waarvoor aanvraag tot aan sluiting wordt gedaan, kan die aartsl uiting v< 1- K*egen worden, wanneer de betrokken persoon of personen of wel de gemeente zich verbm- den, dat in de vijf eerstvolgende jaren uit de aan te leggen leiding electrische stroom zal worden afgenomen tot een hoeveelheid, waar van de gezamenlijke opbrengst telken jare een bedrag vertegenwoordigt van minstens 20 per cent der aanlegkosten van bedoelde hoofdlei- ding gen "N Ten slotte stellen zij voor, nieuw in te voe- n een artikel 18, luidende als volgt: Art. 18. Wanneer omtrent de toepassing dezer bepalingen en mede wat betreft de be- palingen, vervat in de tariefaanvulling van dit reglement verschil van meening mocht ont- staan, tusschen burgemeester en wethouders van Ter Neuzen en den concessionaris, zullen irtijer. zich onderwerpen aan een arbitrage 3 bedoeld in art. 5 van de concessievoor waarden. 14. Schrijven van de Industrieele Maat schappij te Amsterdam, dd. 10 Mei 1920. ontyingen uwe missive dato 13 April 19J1, no. 79 met uw daarbij gevoegd voorstel mzake tanefsverhooging enz. en hebben wjj de eer u in antwoord daarop, in de volgorde van uwe voorstellen, het volgende te berichten. De dato Maart j.l. door ons voorgestelde oepalmg, dat, wanneer de tariefsprijzen voor hcht en kracht, vermeerderd met de uit de kolenclausules volgende toeslagen, minder zouden bedragen dan de tariefsprijzen ver meerderd met 20 de tariefsprijzen met 20 verhooging in rekening zouden gebracht worden, staat in verband met de reeds plaats gehad hebbende stijging der loonen: In welke mate, bij verdere stijging der ko lenprijzen, die stijging zal zijn, is onmoge- lijk te voorzien en kunnen wij dus uw voorstel om aan de toepassing der kolenclausules de bepaling te verbinden, dat ondanks verhoog den kolenprijs de tarieven voor licht en kracht niet meer zullen stijgen dan met 60 procent, niet aanvaarderi. De eventueele stijging zal echter steeds in juiste verhouding zijn met de stijging der ko lenprijzen en dit is toch zeker niet anders dail regelmatig. Wij kunnen er ons mede vereen'gen, dat de basis stroomprijs voor de straatverlichting op f 0.25 per K. W. U. in plaats van f 0,27 per K. W. U. zal worden gesteld, voorts met toe passing der door ons bedoelde kolenclausule. Wat betreft uw voorstel om de overeenkomst voor straatverlichting dato 22/31 Augustus 1910 geheel te doen vervallen en in de plaats daarvan een regeling te stellen analoog aan de verlichting voor particulieren en voorts om voor artikel 20 der C. V. de nieuwe door u aan gegeven redactie in de plaats te stellen van de thans bestaande redactie, gaan wjj daar- mede accoord, wanneer die regeling zou ge maakt worden op de basis van artikel 3 van het contract dato 22/31 Augustus 1910, en aan de nieuwe redactie van artikel 20 del' con cessievoorwaarden achter de woorden ,,De aanleg komt voor rekening der Centrale" wordt toegevoegd: „Aanleg van straatverlichting zal echter niet ,,geeischt kunnen worden, daar, waar nog geen „woningen staan." Wij gaan accoord met uw voorstel om in ar tikel 4 sub b. der concessievoorwaarden de be paling betreffende de levering van stroom bij abonnement te doen luiden als volgt: ,,Bij levering van electrischen stroom bij (abonnement zal berekend worden volgens een .basis van f 0,30 per licht van tien normaal- ,,kaarsen per week. Onder abonnement wordt „verstaan een brandtijd van zonsondergang „tot half twaalf uur des namiddags." De wijziging van 0,20 in ,f 0,30 zou dan ook aangebracht worden in artikel 6 van het Reglement van Aansluiting aan het Leiding net en van Levering van Electrischen stroom bij abonnement volg'ens Weektarief." Wat het doel is der door u voorgestelde re- dactie-wijziginjgen van de artikelen 1 en '2 der concessievoorwaarden is ons niet duidelijk. Aan artikel 1 der concessievoorwaarden is reeds door onze maatschappij voldaan bij mis sive van 1 Juli 1899. Volgens artikel 2 der concessievoorwaarden is de concessie aangevangen op dato der schiftelijke verklaring van aanneming door de concessionaris (alzoo op 1 Juli 1899) en ein digt 40 jaar nadat de gemeentelijke straatver lichting in dienst is gesteld. Dit geschiedde op 15 Februari 1901. Wij achten het dus onnoodig in de redactie van de artikelen 1 en 2 wijziging aan te brengen. Volgens uwe missive van 13 April jl. No. 779, heeft de door u voorgestelde gewijzigde redactie van het eerste lid van artikel 3 der concessievoorwaarden ten doe! om daardoor de mogelijkheid te openen tot het betrekken van gas voor kookdoeleinden. Wij hebben geen bezwaar de mogelijkheid te laten tot het betrekken van gas voor kook doeleinden benevens voor verwarmingsdoel- einden, mits onder de hierna te noemen be palingen. Daar het echter uitsiuitend betreft de even tueele levering van gas voor kook- en yerwar- mingsdoeleinden, achten wij het, instede van een gewijzigde redactie van artikel 3 del concessievoorwaarden, juister, de mogelijkheid tot het betrekken van het bedoelde gas te openen door de volgende toevoeging aan arti kel 3 der concessievoorwaarden als derde alinea. ..In afwijking van het in de eeste almea van „dit artikel bepaalde zal de concessionaris de „eventuee'e levering, van gas voor kook- en yjYiingsdoelemden mocten toestaan, mits ".daaraan «p" staffe van afsluiting, de uitdruk- ..kelijlce bepaling wordt verbonden, dat het gas ..niet gebruikt mag worden voor eenig ander ''.doeleinde dan voor koken en verwarming en ,.de eigenacr of bewoner van de perceelen. waarin gas voor kook- en of verwarmings- „doeleinder. wordt geleverd verplicht is ten 'alien tijde aan den administrateur der Elec trische "centrale of zijn gemachtigde toegang ,,te verleenen in die perceelen, ten eindete .kunnen controleeren of bedoelde bepaling „wordt nagekomen." Met de toevoeging aan de tweede alinea van artikel 3 der concessievoorwaarden van de woorden „mede deel uitmakende der bedoelde ondernemingen, concierge-woningen uitgezon derd" zoodat die alinea dan zal luiden. ,Voor woningen mede deel uitniakenue del .bedoelde ondernemingen concierge-wonmgen uitgezonderd, blijft de in den aanvang van „dit artikel vermelde regeling gelajg. Even zoo kunnen wij onsvereeiugen, datde eerste, tweede en derde alinea van artikel 4 der concessievoorwaarden zullen verwangen worden door hetgeen dienaangaande m de bij- lage van uwe missive, dato 1., April 1920 no. 779 is vermeld. Wnt echter betreft uw voorstel om de door nns in onze missive van 9 Maart 1920 aange- hoilen iaarlijksche uitkeering aan de gemeente, te vervangen door de door u in uwe missive dato 13 April j.l. bedoelde, zoo kunnen wy ons daarmede niet vereenigen. Onder de thans aangesloten perceelen zyn reeds een aantal met een zeer gering stroom- verbruik. terwiji het te voorzien is, dat de nog te verkrijgen aansluitingen in hoofdzaak wel aansluitingen zullen zijn met een zeer gering iaarlijksch stroomverbruik, waarop een uit keering van f 2 per aanslmtmg per jaar te zwaar zou drukken Een veel juister basis is de door ons aan geboden uitkeering van de jaariijkrehe^bruto stroom opbrengst, en de controle dienaangaande mverzijds kan toch waarlyk geen bezwaar op- ^wTblijven dus de door ons in van 9 Maart j.l. aangeboden uitkeering hand- h-ven in te gaan van den datum af, dat de door ^>ns voorgestelde nieuwe tarieven m wer king treden. Omtrent het door u voorgstelde nieuwe artikel 20, verwijzen wij naar hetgeen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 6