BURGERLIJKE STAND. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. TER NEUZEN. PHILIPPINE. ZAAMSLAG. eemigst kindhet jongetje was tgdelijk a!- iaar gelogeerd. Zgn ouders kwamea met kan vaartuig juist de haven binnen toeu kun kind werd «pgehaald. Die is het tweede kind dafc dezen schipper door verdrinkiog ontvalt. Er heerschte groote verslagenheid •n deelneming in de kleine gemeente. WAAR DE BRANDWEER VOOR GEBRUIKT WORDT. Het was Dinsdagavond op den O.Z. Voorburgwal, bg den Zeedgk te Amsterdam, naar de Tel. meldt, een heele drukte. De 25--]»rige schoorsteenveger Barbiri (een wel- bekende naam daar ter plaatse) had het in z'n hooft gekregen in een booge telefoon- paal te klimmen, die voor perceel nummer 4 staat. Toen een agent aankwam klonk het Dekende joe! joe! vau z'n makkers be- neden. Het was te laat naar beneden te komen, weshalve Barbiri het zich boven gemakkelgk maakie. Dat de politie het beneden gemakkelgk had, kon niet gezegd worden. Want steeds stroemdenmeuwsgierigen en Zsedgk-ongure- lingen toe. Af en toe moest een charge worden uitgevoerd. Intnsschen bleef Barbiri hoog en droog zitten en scheen zich al heel weinig van die drukte beneden aan te trekken. Nu en dan stak hg een ^safiFiaantje" op of spoog in het water. Totdat hij claxongehuil en belgerinkel hoc -de. Toen wist hg dat hij verloren was. Een brandweerwagen, met donderviid geloei en geschreeuw begroet, hield onder den paai stil en twee brandwachts klommen in de peal. Maar Barbiri's gemoed, dat zich steeds had verzet tegen ailes wat op werken leek bg kon een ander evenmin zien werken werd week en hg klom de brand weer- lieden hoffelgk haltverwege tegemoet. Samen zakten ze toen tot den voet van de paal at. Barbiri viel toen in handen van een paar agenten, die zich naarstiglgk begverden den schoorsteenvegerszoon naar het bu>eau W»r- mt>eeetraat te brengen. EEN PAARD IN EEN CAFE Vrgdagavond Hep een paard, ten gevolge van het uitwijken voor een auto, het cafe binnen op den hoek van de Oude Lelie- straat en den Singel, te Amsterdam. Hier- ioor werd een aanzienlijke schade aan- gericht. EEN E1GENAARDIGE D1JKVUI.LING. Sir William Wilcoks, een Engelsch inge- nieur, die jarenlang werkzaam is geweest bij de irrigatie-werken in Egypte en daar vele moeilijkheden op waterbouwkundig gebied heeft overwonnen, vertelt een ver- makelijke geschiedenis, die bij een door- braak van een grooten dijk voorviel. Daar hij op dat oogenblik niets bij de hand had, om het gat te stoppen, liet hij enkele wa- geniadingen satijnen kussens, zijden dekens, matrassen en gordijnen uit het paleis van den Khedive halen en slaagde er in hiermee de opening te dichten. Tewfik Pasja lachte hartelijk toen de ingenieur beslag bet leggen op zijn huisraad, en zeide, dat dit de eer-ste keer was, dat zijn paleismeubelen tot een mittig doel werden aangewend. DRAADLOOZE TELEGRAFIE bestaat reeds eeuwen. Een natuuronder- zoeker, die in het Amazone-gebied reist, deelt mede, dat de bewoners dezer streken er een primitief systeem van draadlooze telegrafie op na houden, dat reeds eeuwen bestaat. Een holle boomstam tusschen twee masten opgehangen, dient als afzendsta- tion. Binnen in zijn snaren als bij een viool. Met een gummihamer slaat men op dit in strument, waarop het vibreert. De ontvan- ger bestaat uit een dergelijke inrichting, met dit onderscheid, dat de boomstam op een harde houtplaat rust, 30 mijlen ver hoort men de zingende tonen, waarvan het systeem iederen inboorling bekend is. EEN KOLENTREIN BESTORMD Te Rotterdam schoolden een groot aantal mannen en jongens te samen om een aanva! te doen on een met briketten en steenkool geladen trein der Ned. Spoorwegen, die juist den overweg aan de Slaghekstraat pr-seerde. Groote hoeveelheden briketten en steenkolen werden gestolen. De assistent- rh:- bij de spoorwegen, de heer G. T. Z:, heeft met een met scherpe patronen gela den revolver vier schoten op de bende ge- lost. Allen zijn ontkomen. ONWEER EN PANIEK. Te vijl Zaterdagavond-in het ,,Volkspark" te Enschede bal werd gehouden sloeg de bliksem eerst in een eikenboom onmiddellijk bij het gebouw en even later op de licht- leiding, waardoor alles in het donker werd gezet. Onder de talrijke bezoekers ontstond groote consternatie" en een paar ruiten wer den ingedrukt door bezoekers die spoedig naar buiten drongen.- Gelukkig liep alles zonder ongelukken af. GASVERSTIKKING. Te Rotterdam werd de 37jarige artist M. J. Dagmar bewusteloos op zijn kamer aan de St. Laurerisstraat gevonden. De kraan der gaslamp stond open. Met behulp van een zuurstofapparaat en kunstmatige adem- haling trachtte men de levensgeesten van D. op te wekken. De patient bleek echter reeds te zijn overleden. DE KERSENOOGST TE UDEN VERWOEST. De kersenteelt, die voor de gemeente Uden (N.-Br.) een voorname bron van in- komst was (het vorig jaar werd voor f 130,000 kersen aan de veiling aldaar gele- verd) wordt thans tot totalen ondergang gedoemd door het voorkomen van een rupsje, bekend onder dem naam van Trek- made van den kleinen Wintervlinder, welk rupsje voor een tweetal jaren het eerst werd opgemerkt in een boomgaard van de heeren D en v. d. P. in de Bitswijk en thans zich zoodanig over het heele dorp heeft ver- spreid, dat het geheele gewas van dit jaar zoo goed als mislukt is. Men is thans, op voorlichting van Rijkstuinbouwleraren be- zig met de uitroeii'ng dezer rupsenplaag door middel van inspuiting der boomen, o.s. met Avenaris corbilincum van Spat- cholz uit Amsterdam. Dit middel werki uit »totoe>nd, maar moet vakkundig worden toe- gepast, daar het anders voor mensch en dier zeer gevaarlijk is. DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. De 20jarige D. A. M. te Wanneperveen is door den bliksem gedood. Zijn broer sloeg bewusteloos. Verg-adering van Donderdag 3 Juni 1920, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge- meester. Tegenwoordig de leden: L. J. Geelhoedt, L. T. van Hasselt, J. J. de Jager, P. van Cad- sand, R. G. E. Nolson, G. de Ridder H. J; Colsen en N. A. Hamelink: Afwezig de heeren D. Scheele, H. Jvan den Ouden, F. B. G. de Meijer en P. C. Geensen, benevens mevrouw G. B. Duiker-Blekkink. De voorzitter opent de vergadering en deelt mede, dat van de heeren De Meyer, Scheele en Van den Ouden bericht is ingekomen, dat zij wegens uitstedigheid de vergadering niet kunnen bijwonen, terwijl mevrouw Duiker- Blekkink wegens ziekte afwezig is en de heer Geensen wegens werkzaam heden A Daarna komt aan de orde: 1. Notulen. De notulen der vergaderingen van 1, 16 en 23 April 11. worden met algemeene stemmen onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. Eene missive van gedeputeerde staten van Zeeland, waarbij, van het bewijs der ko- ninklijke goedkeuring voorzien wordt terug- gezonden de op 18 Augustus 1919 vastgestelde verordening, regelende de heffing van school- geld op de herhalingsschool met de inrictiting van elementair handelsonderwijs aangevuld leerplan en een daartoe voorbereidenden cur- sus. Aangenomen voor kennisgeving. b. Het raadsbesluit van 11 Me*! 1920. tot aankoop van grond voor het bouwen van nood- woningen, voorzien van het bewijs der goed keuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. c. Eene missive van gedeputeerde staten van Zeeland, dd. 21 Mei 1920, waarbij wordt toegezonden een uittreksel uit. he:: koninklijk besluit van 5 Mei 1920, no. 25, waarbij aan de gemeente Ter Neuzen, wegens het verlies van ryksbijdrage, bedoeld in artikel 48 (oud) der wet tot regeling van het lager onderwijs, eene tegamoetkoming uit's rijks kas wordt verleend tot een bedrag van f 1783,33%. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een schijven van het gemeentebestuur van Oud-Beijeriand, waarin wordt bericht dat in een op 19 Maart 1920 gehouden vergadering van den gemeenteraad by de behar.deling van eene missive van gedeputeerde staten van Zuid-Holland, omtrent het toelcennen eener bij- drage voot de op te richten polit'eschool te Hilversum en politiecursussen, een motie aan genomen van den volgenden inhoud: „De raacl der gemeente Oud-Beij'rland: „Overwegende dat een reorganisatie van de .politie in het algemeen en in het bijzonder, „dat de gemeentepolitie, rijkspolitie wordt, als „zeeir urgent is te beschouwen." „Spreekt de wenschelijkheid uit, dat hiertoe „zoo spoedig mogelijk wordt overgegaan en be- „sluit deze motie ter kennis te brengen van „de Tweede Kamer der Staten-Generaal". In dezelfde vergadering werd verder beslo- ten, deze motie ter kennis te brengen van alle gemeentebesturen en dezen te verzoeken, daar- aan adhaesie te betuigen. Bui'gemeester en wethouders stellen voor, dit adres voor kennisgeving aan tc nemen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. e. Een adres van het Hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond, lui- dende ais volgt: In verband met de groote en blijvende duur- te en het omhoog gaan der loonen in het al gemeen, zijn wij zoo vrij uw college als onze meening kenbaar te maken, dat de salarissen der politieambtenaren belangrijk ver'oeterd dienen te worden, wil niet een toestand intre- den, dat er van een onomkoopbare. vertrouw- bare politie geen sprake meer lean zijn, wat voor ons land en volken dus ook voor uwe ge meente, een van de grootste rampen zou zi.jn. De salarissen van de laagst in rang zijnde politieambtenaren mogen o.i. wel 25 hoo- ger zijn dan die van geschoolde vakarbeiders, omdat zij bebalve eenige algemeene ontwikke- ling en vakkennis (voor de verschillende ran- gen varieerende) vele eigenschappen moeten bezitten (b.v. onomkoopbaar. rechtvaardig. drankvrij, enz.) die van den vakarbeider niet verlangd worden, terwijl de politieambtenaren verplieht zijn, zonder extra vergoeding, nacht- en Zondagsdienst te verrichten. waarvoor de arbeider 50 a 100 procent verhooging krijgf, en de poiitiebetrekking den ambtenaar aan verschillende ernstige gevai*en van de zijde van kwaadwilligen en het klimaat, blootstelt, terwijl zij niet onder de ongevallenwet vallen. Voorts meenen wij uwe aandaclvt te mogen vestigen op het feit, dat periodieke verhoogin- gen de meerdere waai*de voor de gemeente van ambtenaren, die langdurig in dienst zijn en daardoor meerdere plaatselijke en vakkennis hebben opgedaan, dienen te vergelden. Na ernstige overweging en rekening hou- dende met verschillende factoren, zijn wij ge- komen tot de volgende regeling die gewenscht geacht tnag worden: Agent, proefjaar f 30 per week. Agent of veldwachter, vast f 34 tot 40 per week in hoogstens 4 jaren. Hoofdagent of chef-veldwachter ,f 42 tot 45 ner week in hoogstens 4 jaren. Rechercheur f 3 per week extra. Vrije k!ceding, schoeisel, wapens en zoo- noodig rijwiel. Premievrij pensioen. Voor vrije woning geen hoogere korting dan 10 der aanvangswedde. Tenslotte zij ons vergund u te vermelden, dat het bezit van het Politie-diploma en het Politie-diploma met de aanteekening naar onze meening extra beloond dient te worden respec- tievelijk met een toelage van f 50 en ,f 100 per jaar, zijnde het voor eene gemeente van het hoogste belang goed onderlegd personeel te bezitten, wat vooral het diploma met de aanteekening garandeert. Dat het van zoo groot belang is deze ver- langens, die zeer billijk genoemd mogen wor den, tijdig te bevredigen, behoeven wij u zeker niet te zeggen. Wij vertrouwen dan ook. dat u net groote belang dezer aangelegenheid zult mzien en w_ij verzoeken u beleefd de regeling der jaarwed- den van het politie-personeel zoo spoedig mo gelijk ter hand te willen nemen in den geest als hierboven bedoeld. f. Een adres van W. van Doom, agent- rechercheur van politie in deze gemeente, die daarin verzoekt, het raadsbasluit van 13 No vember 1919, houdende regeling van de bezol- dig'ng der agenten van politie te willen wijzi- gen en in overeenstemming te brengen, met de regeling aangegeven in het adres ingezon- den door het hoofdbestuur van den Algemee nen Nederlandschen Politiebond. waarvan de agenten alhier alien lid zijn, en hieraan terug- wefrkende kraeht te verleenen van af 1 Janu- ari 1920, zulks op de volgende gronden: Het kan bekend zijn, dat reeds lang ;n het kvcnten-nersonecl het ernstig streven bestaat, den politieetand te verheffan. Om echter tot Jio verheffing to geraken, moeten de salarissen van dien aard zijn, dat de betrekking aanlok- keiijk word. Vandaar dan ook, dat het agen- ten-personeel zich emstig met dit vraagstuk heeit bezig gehouden en als haar overtuiging heeft uitgesproken, dat geen verheffing mo gelijk is, dan dat onder meer den politieman een loon worde verzekerd, 't geen hem vrij- waart voor de groote financieele zorgen. Als een der eerste en noodzakelijkste eischen die den agent kan worden gesteld, is, zijn plicht met opgewektheid te vervullen. Hoe zal men echter met redelijken grond kunnen eischen, dat hij, die zoo vaak door de handelingen van het publiek wordt geprikkeld, dat hij kalm, bezadigd en opgewekt zijn plicht doet, wanneer hij bovendien nog gekweid wordt met financieele zorgen in zijn gezin. Daarom is een der eerste eischen voor eene richtige vervulllng van zijn ambt, een behoorlyk loon. Wanneer wij nu nagaan de verbazeaide duur- te der levensbehoeften, die in de stad onzer inwoning bestaat en nog zwaare'er drukt dan in de groote gem een ten van ons land en wij bezien dan de bestaande salarisregeiing der agenten alhier, zynde 24 per week, na 2 4; 6 en 8 jaren dienst resp. 24,50, 25, 25;50 en t 26 per week, na aftrek van 4 pensioen- storting dan komt men beneden de financieele draagkracht der agenten van voor den ooriog, en ook toen hadden reeds verschillenden te kampen met een voortdurend te kort. Een agent van politie mag toch zeker verwachten, dat zijn arbeid, bij aldien niet meer, dan toch gelijk die van een spoorwegbeambte der maait- schappij Mechelen—Ter Neuzen woi-dt beloond wier salaris bedraagt f 35 tot 40 per week en gelijk gesteld wordt met een rijksveldwach- ter en andere personen, genoemd in het bezol- digingsbesluit der burgeriijke rijksambtenaren. Adressant hoopt, dat aan het verzoek kan worden voldaan. Buigemeester en wethouders stellen voor, op de adressen vermeld onder letter e en f voorloopig niet in te gaan en ze te bespreken bij de behandeling der begrooting voor 1921. De heer Colsen kan zich met het advies van bui'gemeester en wethouders wel vereenigen, hij is overtuigd, dat de raad bij de vaststeJling- der jaarwedden in het vorig jaar wel wat te karig is geweest. Hij is misschien voorbarig, maar zoude wenschen, dat eene commissie uit den raad werd benoemd, die de reg*eling der jaarwedden eens grondig onderzocht. Da heer Hamelink wil direct toegeven, dat in deze vergadering geen beslissing omtrent het verzoek kan worden genomen, maar kan zich toch niet vereenigen met het voorstel van burgemeester en wethouders om met een her- ziening der jaaj-weddea te wachten tot bij de begrooting. Hy wenscht to constateeren en is overtuigd, dat alle leden het er mede eens zullen zijn, dat de minimumjaarwedden der mindere beambten alhier geen minimumbe- staan opleveren en bij deze loonen moet er dus in hunne gezinnen noodzakelijk gebrek geleden worden Zelfs wanneer er geen kinderen zyn en het gezin uit twee personen bestaat, is het nog scharrelen en onder zulke omstandigheden kan er geen liefde voor de taak zijn. Bij de vorige behandeling is er door spreker en zijne fractie voor gewaai;schuwd, dat, als er niet een meer doortastende regeling getrof- fen werd, herhaaldelijk zulke verzoeken zouden komen. De raad is toen te kfenterig geweest en dit zijn er nu de gevolgen van. En als men nu zoude wachten met deze adressen pas te behandelen bij de vaststelling der begrooting voor 1921 zal er weer een stroom van adressen komen van de andere categorien Hij zoude er daarom voor zijn, dat eene commissie werd benoemd, om eene algeheele herziening der jaarwedden voor te bereiden, na daaromtrent gepleegd overleg met de be- trokken ambtenaren. Als men thans overtuigd is, dat de loonen te iaag zyn, en dat dr gebrek geleden wordt, is het niet verantwoord om die toostand nog tot 1 Jaunari a.s. te bestendigen, want dan wordt de achterstand steeds grooter. Hij zoude daarom gaarne zien, dat een hoo- ger loon, met teiugwerkende kracht, overeen- komstig het verzoek, werd toegekend en dat in ufwachti-Lg daarvan werd goed gevonden aan die ambtenaren bereifls een voorschot op hun toekomstige verhooging werd verleend. Spre ker, die zelf in gelijke omstandigheden ver- keert, kan zich best in de omstandigheden dier gezinnen verplaatsen. Hij wijst voorts op de vorig week gehouden vergadering van burgemeester en secretaris- sen, waarin gewezen werd op de waardever- mindering van het geld en de verhooging van den levensstandaard en als dat zoo is voor de hoogere ambtenaren, zal de toestand toch zeker voor de politieagenten en minderen nog nijpen- der zijn, in die gezinnen wordt ellende geleden. De heer De Jager ziet niet in, dat het noodig zoude. zijn, hiervoor een afzonderlijke commis sie te benoemen. Burg-emeester en wethouders en de financieele commissie kunnen, naar hij meent, deze zaak voldoende onderzoeken. De heer Nolson is het hiermede eens; dat is echter niet het principieele punt, door den heer Hamelink aangeroerd, daar deze, in af- wijking met het voorstel van burgemeester en wethouders niet zouden willen wachten tot bij de behandeling der begrooting'. Als de loonen inderdaad te laag zijn, dan stemt hij toe, dat daarop niet moet worden gewacht. Hij moet er ecliter op wijzen, met bevreemding den heer Hamelink zoo te hebben hooren spreken, daar deze, bij de nieuwe regeling der jaarwedden voor de politie .tegen een voorstel van spreker stemde, dat voor de agenten gunstiger was dan de regeling die ze nu hebben. Hij wil het graag aan de prudentie van bur gemeester en wethouders overlaten, of ze het, in verband met de jaarwedden noodig achten, vroeger met een voorstel te komen. Zijn ze te laag, dan behoort dat te geschieden. De heer Hamelink ,herinnert, bij de behan deling der jaarwedden to hebben gestemd voor het voorstel van burgemeester en wethouders, nadat een voorstel van zijne fractie, van ver- dere strekking, verworpen was. En hij hun voorstel waren zij al wat lager gegaan dan gevraagd werd door de agenten, omdat zij wel begrepen die cijfers er bij dezen raad niet door te zullen krijgen. Er werd een minimum van f 30 gevraagd, terwijl spreker toen f 28 voor- stelde. En dat voorstel heeft de heer Nolson ook helpen kelderen. Deze zal echter wel weten, dat een gezin tegenwoordig van 26 in de week, waar dan nog penSioenstorting af moet, niet kan leven. Hij zou wel eens willen zien, als de heeren zelf eens zoo'n bedrag in de handen kregen, hoever ze daarmede zouden komen, omdat ze dat heelemaal niet gewoon zijn. Of er eene nieuwe commissie wordt be noemd of wel de financieele commissie wordt opgedrag'en met, een voorstel te komen, is hem om het even, als maar bij de voorbereiding der organ! saties van de verschillende fracties wor den gehoord. en er een voorstel 'komt, dat tot betere verhoudingen leiden zal, en we in de verschillende betrekkingen ook geschikte werk- kraehten zullen kunnen krijgen. De voorzitter acht het benoemen eener af zonderlijke commissie ook niet noodig; als de zaak bij burgemeester en wethouders wordt bnb.andcld. ziin er twee raadsleden bij betrok- ken, worden de adressen nu gesteld in handen der financieele commissie, met verzoek om de loonen over alle categorien na te gaan, dan zijn er nog drie leden bij betrokken en dan kan het aan de commissie liggen. of zij overleg met de ambtenaren noodig acht. De heer Hamelink zoude wenschen, dat de raad zich daaromtrent «itsprak. E»e heer tie Jager is er voor, dat aan de financieele commissie een opdracht wordt ge- geven, maar dan voor een herziening over de geheele linie. De heer Hamelink: Zeker, anders komen we er nooit van af. De voorzitter wil den heer Hamelink maar terstond de illusie ontnemen, dat zulks ooit het geval zou zijn. De raad is over het algemeen van goeden wil en reeds meermalen is hier de wensch uitgesproken, dat de salariskwestie nu eens finaal zoude worden opg'elost, doch steeds heeft de eryaring geleerd, dat dit zelfs na in- g'rijpende nieuwe regelingen nog niet het geval was. Hij heeft er geen bezwaar in, dat aan de financieele commissie bij het verzoek om deze zaak in studie te nemen wordt medegedeeld, dat de raad den wensch heeft uitgesproken, dat dit zal geschieden na overleg met de werk- neniers. De heer De Jager kan zich daarmede ver eenigen, mits dan ook de werkgever zal worden gehoord. Het gaat dan over een financieele vraag- en die behoort van beide zijden te worden belicht. De heer Hamelink: En het g'even van een voorschot De heer Colsen meent, dat, als de commissie voor de financien deze zaak behandelen moet, ze dan met 1 Juli a s. wel al kunnen klaar zijn, en dat er dan niet tot de vaststelling der be grooting behoeft te worden gewacht. De voorzitter stelt voor, aan de financieele commissie te verzoeken, zoo spoedig- mogelyk rapport uit te brengen en rekening te houden met den wensch van den heer Hamelink. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. g. Een sehrijven van gedeputeerde staten van Zeeland, dd. 21 Mei 1920, waarbij zij voor zien van het bewijs van definitieve vaststel ling terugzenden het besluit van den gemeen teraad tot voorloopige vaststelling der ge- meenterekening over 1918. Opgemerkt wordt, dat blijkens' de nota's 0,40 te veel aan reis- en verblijfkosten is uitbetaald, waarom de post van hoofdstuk VII, afdeeling- 2, artikel 10 met dat bedrag is verminderd. Aangenomen voor kennisgeving. h. In de vergadering van den raad op 11 Mei jl. is door den heer Hamelink gevraagd naar overlegging van den diensttijd der poli tieagenten van voor 1 Januari 1920 en van thans, om te komen tot eene vergelijking be- treffende de invoering van den 8urigen werk- tyd. Door my is, schrijft de voorzitter, deze vraag doorgezonden aan den heer inspecteur van politie. Het antwoord van genoemden inspec teur laat ik hier onder volgen: ,,In beleefd antwoord op uw verzoek om in- liehtingen betreffende de diensttyden van de agenten van politie van 26 April jl. no. 523 B. heb ik de eer U Edel Achtbare het navol- gende te berichten De g-emiddelde diensttijd over de jaren voor 1920 was voor iederen agent 10% uren, met twee vrije dagen om de 5 weken, waarvan een dag op een Zondag viel. De nieuwe dienst regeling met ingang van 1920 kon door mij nog niet definitief worden vastgesteld; immers Verpoorten en Verbiezen zijn eerst met Febi-uari en de agent Bierens is eerst op 1 April in dienst gekomen. Bovendien werden wij begin April voor bui- tengewone diensten geroepen, terwijl de agent Sol al zes weken wegens ongesteldheid buiten dienst is, wat mij aanleiding gaf overleg te plegen met het koi-ps agenten, waarbij de dienst in onderling overleg werd vastgesteld. Nu alles tot den norinalen toestand terug- gekeerd is werd de diensttyd zoo vastgesteld, dat gestreefd wordt naar een achturigen diensttijd. De vrije Zondagen zijn zoodanig geregeld, om de acht dagen en vrijen dag-, waarvan dus van de acht vrije dagen lrof 2 op een Zondag vallen. Een eenigszins behoorlijk overzicht is pas te verkrijgen als b.v. de regeling een half jaar heeft gewerkt, en dient het oordeel tot zoolang te worden opgeschort." Het komt mij voor, dat aan dit antwoord niet veel behoeft te worden toegevoegd. Vol- komen juist schrijft de inspecteur, dat eerst na eenige maanden, Ik zou zeggen eerst na een jaar, ten opzichte van deze regeling iets positiefs vast te stellen is. Mij dunkt, er kan geen bezwaar bestaan, nog eenigen tijd ons oordeel op te schorten, nu alvast een betere toestand bij vroeger ver- geleken, werd verkregen, en de agenten van politie over meer vrijen tijd kunnen beschikken. De voorzitter voegt hier nog aan toe, dat de agenten in het bezit zijn van dienstorders, doch dat het niet gewenscht is, deze publiek te maken. De heer Hamelink verklaart zich niet vol daan; heel de opzet van zijn vraag was juist, om inzage te krijgen van die dienstorders, om daaruit te kunnen zien, hoe de dienst geregeld is. Hij ziet b.v. niet in, waarvoor het noodig is. Aat de agenten des avonds nog eens naar het politiebureau moeten, om te gaan infor- meeren hoe hun dienst zal zijn, en dat ze niet vooruit weten wellce dagen ze vrij zullen zijn. Het is green juiste regeling, dat bp een ge- geven oogenblik tegen een agent gezegd wordt: ,,nu ben jij vandaag maar eens vrij". Aan zoo'n vrijen dag heeft de betrokkene niets. In onze kringen zegt spreker geeft men aan zoo'n vrijen dag een bestemming, daar maakt men z'n plannen naar, maar dat is niet moge lijk als men dat niet dagen vooruit weet. En nu kan de voorzitter wel zeggen, dat het niet gewenscht is, de dienstorders te pu- bliceeren, doch hij meent, dat er toch wel geen bezwaar tegen kan zijn, dat de leden van den gemeenteraad daarvan inzage krijgen. Hij krijgt echter den indruk, dat er geen dienst- order was. Beter ware het dan daarvoor uit te komen, dan er omheen te draaien. Spreker wensehte de dienstorders, opdat de gemeenteraad zou kunnen nagaan wat de ge volgen zijn van de uitbreiding van het perso neel met drie agenten. Het was niet de be- doeling opi daardoor gelegenheid te geven tot uitbreiding van,den dienst en meer agenten op straat te krijgen, hij althans zoude, als hij geweten had dat dit het uitvloeisel van de uit breiding kon worden, zou hij er zich beslist tegen hebben verzet. Die uitbreiding moet al- leen ten goede komen aan de verbetering van den dienst der agenten. Hij acht het niet noodig, dat bij het. vertrek van elke boot, elke tram en elke trein een agent staat, hij meent, dat het de taak der rijkspolitie is om op het reizigsrsverkeer toe- zicht te houden en we zitten niet zoo in de duiten, dat we er politieagenten op kunnen na- houden om diensten te doen, die bij de ryks- politie thuis behooren. Het grenst aan het gelachelijke, by het vei - trek van iedere boot minstens 4 politiemannen te zien, een agent, een marechaussee en twee man der militaire politie; Ter Neuzen is toch <*een plaats van boosdoeners Het kan op dat gebied heel wait minder. De agenten moeten nu loopen van boot naar trein, vim tram naar boot en het is nimmer de bedoe.mg van den gemeenteraad geweest, zoo n uitgebreiden dienst te organiseeren Als de gemeenteraad de dienstorders kan inzien, kan hij controleeren hoeveel diensturen de agenten hebben en het valt spreker al tegen, datze na de uitbreiding al Met elke week een vrijen Zondag kunnen hebben en dat dit pas om de 8 dagen is. Da heer De Jager stemt toe, dat er geen bezwaar zoude zijn, dat de gemeenteraad In- zagxj van cle dienstorders zoude krijgen, maar acht het ook gewenscht, dat die niet aaa de groote klok worden gehangen. De heer Hame link merkte op, dat Ter Neuzen geen plaats is, hewoorid door boeven, maar als de die*<3t- ordecrs bekend werden, zou een boef of boeven daarvan toch kunnen profiteeren door de we- tonschap wanneer de agenten" van de straat rijn en dan inmiddels hun slag slaan. De heer De Jager moet wegens ambtsbaaig- heden even de vergadering verlaten. De voorzitter geeft te kennen, dat het niet aangaat den dienst van de agenten te beoor- deelen in verband met den dienst van de rijks politie. Het is nog maar sedert eenigen tijd, dat de controle op de passen aan de rijkspoli tie is opg-edragen en nu vaart er voortdurend een sergeant met de stoomboot op en neer. De dienst moet zoodanig worden geregeld, dat die voldoende is voor het beveiligen der openbare orde. Er zal zeker rekening worden gehouden met den uitgesproken wensch van den gemeeate- raad by de uitbreiding van het personeel, maar er moet toch rekening mede gehouden worden, dat de eerste twee agenten pas met Februari gekomen zyn en de derde met April, zoodat de dienst nog niet volledig op het g'route re aantal agenten kon ingericht zijn op 11 Mei, toen de vraag werd gesteld. Daarbij komt, dat ook buitengewonen dienst gedaan is by het lossen der booten en dat het werk is geheel oyereehkopistig het goedvinden der agenten uitgevoerd, doch daardoor konden ze nog niet komen aan den achturen-dag- en een vrijen dag per week. De heer Hamelink moet er, in verband met dit antwoord van den voorzitter op wijzen, dat, toen daarover in de vergadering van 8 Augus tus 1919 een vraag' werd g-esteld, b-6 be handeling van het werklieden-reglement, de voorzitter hoopte ook nog voor Januari klaar te zijn met een reglement voor de agenten en nu sal het spoedig een jaar later zijn en dan zal dat reglement nog- Met bestaan. Indien het niet kan, is het beter, geen belcfte te doen, want spreker acht het zaak, dat gedane belof- ten ook in vervulling komen. De voorzitter geeft naar aanleiding dezer woorden te kennen, dat de door hem toege- zegde regeling betrof eene vaststelling van den minimum en maximum werktijd maar dat deze niet loopt over de regeling der dienst- tijden. (Zie verder het Tweede Blad). (Nadruk verboden). Hinvelijbs-aangifteri. 28 Mei. Izak van Gerkom, oud 34 j., jm. en Janna Elisabeth Klaassen, oud 26 Huwelijks-voltrekkingen. 27 Mei. Levinus Ber nardo? Dominicus Doppegieter, oud 25 j., jra. en Maria Elisabeth Clemminck oud 22 j., jd. Geloorten. 23 Me'i. Francois Gerardus Maria, van Francois Bernard Gastaaf de Meijer en van Francisca Maria Wauters. Francina, d. van Jacobus Francois Stoffels en vau Francina Jolijt. 24 Mei. Sophia Suzanna, d. van Pieter Dielaman* en van Cornelia Maria van Maelsaeke. 25 Mei. Christinan. z. van Guiljaam Klaassen en van Cornelia Anna Maria van der Gouwe. Corneli6, z. van Louis de Kraker en van Sara Jacornina Donze. Joris Abraham, z. van Willein Moermari eu van Maria Janna Kolijn. 26 Mei. Johan Josephus, z. van Machiel Slot en van Anna Theodora Koch. Overlijden. 25 Mei. Isaac Gaza n, oud 7Ij,echtg. van Jacornina Mielen. 29 Mei. Madaleine Nathalie van Aerde, oud 18 j., d. van Josephus Theodorus eu van Maria van Acker (overl.). Florimond Johan Meij, otid 64 j., echrg. van Maria Theresia van Hertum. Corrrelis Schijf, <jud 73 j., echtg. van Bonkje Los. BOSCHKAPELLE. Huwelyks-aangiften. 6 Mei. Jacobus vau de Voorde, (van Honienisse/. oud 41 j. jm. ell Rozalia Jansen. oud 45 j., jd. 20 Mei. Jan Francies de Smit (van Hontenisse), oud 24 j. jm., en Apoloriia Corne lia Vink, oud 24 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 25 Mei. Jacobus van de Voorde (van Hontenisse), oud 41 j., jm. en Rozalia Jansen, oud 45 j.. jd. Geboorten. 2 Mei. Omer Petrus Ludovicus, z. van Theophiel Petrus Ver brst en van Silphia van Dorselaer. 16 Mei. Simon, z. van Johannes Adriaansen Neeteson en van Magdalena Johanna de Pagter. Huwelijks-aangiften. 3 Mei. Alexander Henricus van Hurck, oud 26 j.. jm. en Irma Carolina Mussche, oud 23 j., jd. 26 Mei. Emiel Leonard Wijne. oud 32 j., jm. en Adelaida Louisa van Hurck, ond 27 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 25 Mei. Alexander Henricus van Hurck, oud 26 j., jm. en Irmd Carolina Mussche, oud 23 j.. jd. Geboorten. 7 Mei. Emma Stephanie, d. van Arthur Johannes Franciscus Voerman en van Celina Carolina Amelia Wijne. 24 Mei. Jacobus Petrus Johannes, z. van Franciscus Johannes Leonardus Marie llhooge en vail Florentina Johanna Maria Rammeloo. Overlijden. 1 Mei. Leonardus Franciscus de Buck oud 25'j., z. van Edemondus en van Emelie Haers. WESTDORPE. Huwelijks-voltrekkingen. 4 Mei. Maurice Auguste Puylaert, oud 24 j., jm. en Elvira Stephania Govaert, oud 22 j., jd. 12 Mei. Franciscus de Jaeger, oud 29 jm. en Magdalena Maria Yervaeck.oud 29 j jd. 20 Mei. Cvrillus I erschelden. oud 23 j.. jm. en Martha Honorina Acke, oud 23 j., jd. Geboorten. 12 Mei. Maurice, z. van Dominicus Franciscus Thomas en van Maria Alina Kamoen. 23 Mei. Jozef Desire Marie, z. van Leonardus Petrus Bruggeman en van Florentina Maria Iloenne. 28 Mei. Richard, z. van Franciscus Bruno de Vrieze en van Julma Bernardina Kamoen. Overlijden. 16 Mei. Adrianns de Fever, oud 77 j.,* wedn. van Christina Schieman. 25 Mei. Maria Anna de Koning, oud 92 j., wed. van Johannes de Munck. Huwelijks-aangiften. 6 Mei. Jacobus Pieter Roose, oud bO j., jin. en Neeltje van Hoorn, oud 34 j„ jd. Huwelijks-voltrekkingen. 6 Mei. Krijn Leendert Sol (van Ter Neuzen;, oud 21 j.. jm. en Tanneke Geense, oud 24 j., ,|d. Abraham Hamelink, oud 24 j jm. en Cornglia Krane, oud 24 j jd. 13 Mei. Marinus IJzebaert (van Axel), oud 26 j., jm. en Cornelia Wilhelmina Moens, oud 25 j.. id. 20 Mei. Jacobus Pieter Roose, oud 30 j., jm. en Neeltje van Hoorn, oud 34 j., jd. Geboorten. 4 Mei. Pieternella, d. van Abraham Gppeneer en van Sara Maria van der Hooft. Johanna Maria, d. van Jacobus Haak en van Johnnna An- thonia ten Kaate. 6 Mei. Jacob, z. van Jail Wisse en van Adriana Jozina Wisse. 7 Mei. Adriana, d. van Simon Mechielsen en van .laeoba Maria van Hoorn. Pieternella Jacornina, d. van Jacob Jansen en van Johanna Jacornina van Arenthals. 8 Mei. Suzanna Pieternella, d. van Dingenus de Pooter en van Janna Verberkmoes. 40 Mei. Pieternella d. van Aarnout Hamelink en van Adriana Pieternella Goossen. 14 Mei. Martha, d. van Jan vandeWege. en van Elizabeth Hamelink. 20 Mei Adriaan Ja cobus, z van Cornelis Mechielsen en van t'atharina de Kraker. 22 Mei. Wilhelmina Elizabeth, d. van Daniel de Kubber en van Elizabeth de Feyter. 24 Mei. Eduardus Arthur, z. van Eugcnins Fran ciscus de Moor en van Catharina Louisa Mel 25 hei Maatje Elizabeth, d. van Daniel Koekoek m van Maatje van Ham. 27 Mei. Pieternella Jaeomina, d van Adolf van Arenthals en van Elisabeth Jaasen. 31 Mei. Martina, d. van Krijn Hamelink ea va* Cornelia Bakker. Overlijden. 6 Mei Catharina Cornelia Pladd* m.d 71 i wed. van Cornells de kraker. 17 Mei. Cornelia de Waal, oud 69 j.. echtg. van C.r.el.ua Franaiscus Michielsen. 18 Mei. J^oba R.emen, oud 78 j., wed. van Jacobus Jansen. 27 Mei. Kea ,!s levenloos aangegeven kind van het maaualyk geslacht van Jan Steutal an van Geertrmda Scln|v8r,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 2