GEMEN6DE BERICHTEN." Na 1 Jannari !920 zijn respectievelijk vveer 31 en 78 boekjes uitgegeven. oorts deelde de voorzitter mede, dat de rente voor inlagen op 3% is vastgesteld. Er zou 4 kunnen gegeven worden, doch het bestuur met den raad van toezicht nieen- de uit een voorzichtigheidsoogpunt dit jaar niet verder te moeten gaan, om de gelegen- heid te hebben flink te kunnen afschrijven op gebouw en inventaris. Ook werd onder het oog gebracht, dat door de leden indirect een voordeel is genoten van ruim f 12000. in het afgeloopen jaar waren niet minder dan 28 bestuursvergaderingen noodig. Na Iezing en goedkeuring der notulen van de vorige algemeene vergadering werd door den kassier rek©ning en verantwoor- ding afgelegd. De rekening over 1919 wijst de volgende cijters aan: Aan spaargelden werd ontvangen j 102684,74 en terug betaald f 29022,76. Aan terugbetaalde voorschotten f 50. V an de Centrale bank werd f 684102 89 ontvangen; terwijl f 813081,46 bij die in. stelling werd gestort. In ioopende rekening kwam f 1640299 11 bmnen en ging er 1631249,08i/2 uit! Aan deposito obligaties van de C B vo'or ^9000 V°°r f 11500 e" t6rUggekochi Op inventaris werd f 139,41 afgeschre- ven. op het gebouw 1007,63. Voor het ge uw werd nog betaald f 8120,80 en voor en inventaris f 1294,15.' Aan rente van voorschotten wrd ontvan- 712,50, voor gelden in Ioopende re- 4g verstrekt f 24033.97, aan provisie >,95y2 en diverse ontvangsten f 952,43°. verschuldigde rente voor spaargelden ,JL*1808,71, voor Ioopende rekening ^e uitgaven aan provisie en 'oopende rekening belienen Sassier be- verse uitgaven werd p de reserve f 461,67 t ekening beliep in ont- PraC h ij?:543777,08i/?De balans -ijst een eindcijfer aan van 808115,51 y2. Aan den kassier, den heer L. Ch. Wabeke, werd dank gebracht voor zijn accuraat en nauwkeurig beheer. De bestuursleden Ph. J. van Dixhoorn. te Axel, K. de Koeijer te Zaamslag en G. van Fraaijenhove te Axel, werden met bijna algemeene stemmen herbenoemd, evenals den heer C. Wolfert te Ter Neuzen in de hoedanigheid van lid van den raad van toezicht. Op voorstel van het bestuur werd met algemeene stemmen besloten toe te treden tot een op te richten ring van boerenleen- banken voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Even- eens werd op voorstel van het bestuur met algemeene stemmen besloten het bestuur van de Centrale Bank te Utrecht uit te noo- digen voorstellen in te dienen tot het stich- ten van cen hypotheekbank naast de Cen trale Bank, ten einde het daarheen te leiden, dat de leden van boerenieenbanken niet meer afhankelijk zijn van andere hypotheek- banken. i WEENSCHE KINDEREN. jl. Zaterdag zijn in Zeeuwsch-Vlaanderen een groep Weensche kinderen gearriveerd, die door de zorgen van het daartoe gevormd Rbomsch-Katholiek icomite zullen worden verzorgd. Het laatste deel der reis ging niet zonder moeilijkheden, doch dank zij de dames van het comite die de kinderen waren tegemoet gereisd en de medewerking der directie van den stoombootdien'st, werden verschillende bezwaren uit den weg ge- ruimd. De kinderen reden per trein te Vlake en werden van Hansweert met de stoom- booten der provincie overgezet naar Wal- soorden, waar de trams van Hulst naar Walsoorden en de Zeeuwsch-Vlaainsche Tramwegiriaatschappij gereed stonden om de hulpbehoevende kinderen te vervoeren naar de woonplaats hunner aanstaande pleegouders. Regelmatig verliep alles en, Iuidens de berichten van verschillende cor- respontienten, werden de kinderen, onder algemeene belangstelling, liefderijk ont vangen. CONCOURS HIPP1QUE TE AXEL. Jl. Maandag werd te Axel weder een con- cours hippique gegeven van wege de ver- eeniging van Zeeuwsche fokkcrs van het zware trekpaard. Het werd begunstigd door zeer gunstig weer, doch de opkomst was niet zoo groot als bij de laatste concoursen te constatee- ren viel. Niettemin was het op het terrein gezellig. Verschillende nummers baarden echter teleurstelling. Dit begon reeds bij het num- mer „drafkoers warmbloed onder den man". Daarvoor waren ingeschreven 18 deel- nemers, terwijl slechts 5 opkwamen. De baan was 2600 meters. De prijzen werden gewonnen: le prijs P. den Harijnck te Tron- chiennes met Florence" in 4.07 min.; 2e prijs Raymond Clemmen te Gentbrugge met Brutus" in 4.31 min.; 3e prijs De Pauw te Lovendeghem met „Nellie" in 4.43 min. en 4e prijs C- Breyaert te Auwerghem met ,,Mitelle" in 5.04 min. Voor het nummer „drafkoers rijtuigpaar- den ondei den man, geen beroepsdravers" waren ingeschreven 11 en kwamen uit 7 deelnemers. le prijs C. Heijnsdijk te Axel met Marie" in 4.41 min.; 2e prijs E. van Haelst te Kieldrecht met „Barra" in 4.18 min.; 3e prijs Cam. Bauwens te Overslag met Bella" in 4.30 min. en P. van Hoeve te Axel met „Marie" in 4.41 min. Drafkoers warmbloed aangespannen. In geschreven 16, opgekomen 3 deelnemers. le prijs P. den Harijnck te Tronchiennes met Florence" in 4.31 min.; 2e prijs Ray mond Clemmen te Gentbrugge met „Brutus" in 4.33 min. en 3e prijs Cam. Breyaert te Ouweghem met „Mitelle" in' 4.39 min. Stoelenwedstrijd met muziek. 12 deelne mers. le prijs Ad. van Arenthals te Axel, 2e prijs J. Heijnsdijk te Hulst; 3e prijs Ver- berkmoes te Hulst; 4e prijs Frans van Hoeve te Axel; 5e prijs Joh van IJk te Axel; 6e prijs J. VisserKoole te Axel. Drafkoers met handicap voor diverse ras- sen. Baan 2600 meter. Ingeschreven 23, opgekomen 8 deelnemers. le prijs P. den Harynck te Drongen met „Florence" in 5.15 min.; 2e prijs Corn. Heijnsdijk te Axel met ,,Tobby" in 5.\6l/2 min.; 3e prijs Raymond Clemmen te Gentbrugge met „Brutus" in 5.23J4 min. en 4e prijs Cam. Breyaert te Ouweghem met „Mitelle" in 5.23f2. Vluchtkoers. Baan 2200 meter. Inge schreven 9, opgekomen 8 deelnemers. le prijs Van Dierkens te Sleydinge met „Bella" in 2.43/2 min.; 2e prijs Poriau te Everghem met ,,Bibi" in 2.34 min.; 3e prijs Hector Boddaert te Mariakerke met ,,Kali" in 2.38j-2 min. en 4e prijs D. van Cadsand met „Lodschen" in 2.42]/2 min. TELEGRAAFD1ENST. Tot kartoorhouder bij den rijkstelegraaf- dienst te Zuiddorpe is benoemd de heer V van Cruijplandt; te Graauw de heer P m! Staal; en te Koewacht de heer P C van de Wal. PASSEN VOOR BELGIE. Men schrijft uit Sas van Gent aan het ribl. "In het ochtendblad van 20 dezer wordt den houders van passen voor Belgie den raad gegeven om zich zoo spoedig mogelijk tot de Belgische consuls te wenden tot het verkrijgen van een eerste visum. Om teleur stelling te voorkomen deel ik mijn eigen ondervinding mede. Hier ter plaatse waren eenige personen, die mij een visum Iieten zien, verstrekt door het gouvernement te Gent, voor den tijd van twee jaren, een ander had echter eenige dagen daarna slechts een visum voor een jaar kunnen ver- krijgc-n. Gt6teren bcyaf ik mij met mijn pas, waarop een visum van den Belgischen con sul hier te lande voor een reis naar Gent (heen) op reis. Volgens aanwijzing moest ik eerst aan het eerste, daarna aan het twee de zegelkantoor mijn pas laten afstempe- len tegen betaling van frs. 3,50. Op het bu reau van het gouvernement, waar ik zeer -f2Tg op mijn beurt moest wachten, verkfeeg ik echter een visum, maar tegen betaling van frs. 10, slechts voor twee maanden. Die twee jaren waren eene vergissing geweest. De termijn van een jaar was echter, door vernieuwde voorschriften, in twee maanden gewijzigd. Wijl ik eerst in de tweede l>eLft van juli op reis kan gaan, moet ik me waar- schijnlijk weer bij veel moeite en tegen nieu- we kosten van een nieuw visum voorzien. De passendwang is hier even veranderlijk als beurskoers. Vandaag wandelen wij, grensbewoners, zonder moeite en zonder pas in Belgie, morgen worden wij onver- biddelijk teruggewezen, om daags' daarna weder gastvrij te worden ontvangen". Ook ons kwamen in den laatsten tijd ge- vallen ter oore van personen die in Gent aan het Gouvernementspaleis tegen den prijs van fr. 10 een pas hadden laten af- stempelen die 2 jaren zou geldig zijn. Van wege het consulaat alhier werd daaromtrent te kennen gegeven, dat dit bepaald onjuist was en op een misverstand moest beiusten. Er waren er dan ook reeds, die met zoo'n pas naar Belgie reisden, welke te Selzaete moeilijkheden ondervonden, daar voor die reis het visum van den consul te Ter Neuzen ontbrak. Als iets nieuws vernamen we ook de laatste dagen, dat in speciale gevallen de consul bevoegd is om een pas af te geven voor het maken van een reis, ook aan hen die niet in het bezit zijn van een buiten- landsch paspoort. Ondertusschen schijnt de tijd dat we weer, als vroeger, zonder formaliteiten de grens konden passeeren, nog verre. BEZOEK VAN DEN COMMISSARIS DER KONINGIN. Door den Commissaris der Koningin worden Maandag 31 Mei a.s. bezocht de gemeenten Hontenisse. Ossenisse en Hengstdijk. BESMETTEL1JKE ZIEKTEN. Volgens het Maandblad van der Centralen Gezondheidsraad kwamen gedurene demaand Maart in de provincie Zeeland voor1 ge- val febris typhoidea, 8 van roodvonk en 54 van diphtheritis. 3 lyders aan diphtheritis zjjn overleden. Diphtheritis kwam in meer dan gewone mate voor te Clinge en te Philippine. WATERSCHAP. Bij Kon. besluit van 19 dezer is aan Tb. Boerjan, te Biervliet, op zyn verzoek met ingang van 1 Augustus eervol ontslag verleend als gezworene van den Angelica- polder provincie Zeeland. DOOR DEN SPOORTREIN OVERREDEN. VYijdagmorgen is door een koemelker op de ^oorbaan nabij Goes het geheel ver- minkte lijk gevonden van den 20jarigen boerenarbeider Zw„ wonende te Wisseker- ke, gem. 's Heer-Arendskerke. De jangeman ijs den vorigen avond door den laatsten trein naar Middelburg overreden. Een been en een arm waren geheel van het lichaam gescheiden. MUZIEKCONCOURS TE MIDDELBURG. Het was Maandag, ter gelegenheid van den derden Bondswedstrijd van den Bond van harmoinie en fanfarevereenigingen in Zeeland, een heele drukte. Niet minder dan 28 gezelschappen met 800 leden waren op gekomen, de meesten vergezeld van yele belangstellenden, die van deze gelegenheid gebruik maakten tot het maken van een uitstapje. In het Schuttershof werden de besturen der gezelschappen verwelkomd door den voorzitter van „Middelburg Vooruit", welke vereeniging de leiding der feestelijkheden op zich had genomen, waarop door den heer Blok, uit Kapelle, voorzitter van den Bond, geantwoord werd. De jury bestond uit de heeren W. van Erp, uit Amsterdam, Joh. Zaagmans uit Zeist, en G. Dik uit Leiden. Te ongeveer 11 uur begon het concours en het was 5 uur toen „Ons Genoegen" uit Vlissingen als laatste kampioen in dezen vreedzamen strijd de muziektent verliet, ,na op waardige wijze het concours te hebben besloten. Deze vereeniging, onder directie van den heer C. C- Govaarts, behaalde in de eerste afdeeling harmonievereenigingen den eer- sten prijs met het maximum aantal punten (30) en rhoest om den wisselbeker loten met het fanfaregezelschap van den Hout- handel Walcheren te Middelburg, die in de vierde afdeeling fanfare eveneens met 30 punten den eersten prijs behaalde. De beker viel aan „Ons Genoegen" ten deel, die deze ook het vorig jaar verwierf en alzoo een kans krijgt, deze in eigendom te behouden, daar zij deze dan het volgend jaar voor de derde maal achtereen moet winnen. In de eerste afdeeling harmonie behaalde „Euphonta" van Goes, met 25 punten ook een len prijs. Van de Zeeuwsch-Vlaamsche gezelschap pen die aan het concours deelnamqn, be- haalden in de tweede afdeeling voor har- moniege/elschappen de Harmonie" van Hulst, directeur de heer C. C. Govaars de eerste prijs met 26 punten, de nieuwe har monie .Vlijt en Volharding' directeur de heer Aug. Eeckhout, van Hulst met 20 pun ten een tweeden prijs, en de harmonie „St. Cecilia' van Hontenisse, directeur de heer Delft, met 20 punten een tweeden piijs in de derde afdeeling voor harmonie- gezelschappen. Het was voor de beoefenaars van muziek een schoone dag en zulke samenkomsten moeten bevorderlijk zijn aan de ontwikke- hng der inuziekgezelschappen, daar men ei van elkaar kan leeren en ook de ijver der leden geprikkeld wordt tot vo ,rtdurende studie. PHILIPPINE. Voor den ingang van het nieuwe kanaal aan de Isabellasluis is een mijn op een zandplaat aangetroffen. De mijn werd door enkele visschers spoedig vastgelegd en be- vvaakt omdat Mij voor de visschers en de daar werkende baggervaartuigen, groot gevaar opleverde. De miiitaire overheid werd hiervan dadeiijk in kennis gesteld (Zel.j. VLISSINGEN. Zondagmorgen had hier een treurig on- geluk plaats. In de Beursstraat is een 5jarig knaapje uit het raant van de bovenste ver- dieping gevaflen, tengevolge waarvan het kind zoo ernstig werd gewond, dat het kort na het droevig ongeval is overleden. SAS VAN GENT. Weerier kinderen. Na bijna een halve week tevergeefs op hun aankomst te hebben gewacht zijn einde- lijk Zaterdagavond de lang verbeide Wee- nertjes en Weenerinnetjes per extra-tram hier gearriveerd. Er zijn slechts egn 12tal dezer jeugdige Oostenrijkertjes hier ondergebracht, of- schoon een grooter aantal door de ingeze- tenqn was aangevraagd. Onder veel belangstelling van het toege- stroornde publiek werd dit kleine getal ver- deeld onder de tijdelijke pleegouders, waar van velen teleurgesteld moesten worden. Volgens mededeeling waren de kinderen Donderdagnamiddag ten 3 uur ten getale van 500 uit Weenen vertrokken. De reis was voorspoedig verloopen. ONTHULLING GEDENKTEEKEN. Zondag den eersten Pinksterdag had te Selzaete de inwijding plaats van het door de gemeente opgerichte gedenl.teeken ter eere van de gevallen burgerlijke en miii taire slachtoffers van den grooten oorlog. Begunstigd door een prachtig Meiweer had de plechtigheid, waaraan tegelijkeftijd een reeks feestelijkheden verbonden waren, een schitterend verloop. Van alle oordesn waren de belangstellen den toegestroomd om het nationale feest, immers dit karakter moeten dergelijke feestelijkheden dragen, bij te wonen. Het gedenkteeken stelt voor de vader- landsliefde gesymboliseerd in de figuur van eqn soldaat, dragende in den eenen arm de vlag als zinteeken van het Vaderland en rustende met de linkerhand op een krans van lauwerbladen, het teeken der onsterfe- lijkheid. Het monument, staande vlak voor den in gang der kerk in een passende omgeving, geflankeerd door twee kanonnen maakt een diepen indruk op iedereen- Het voetstuk draagt de namen van 48 slachtoffers. 32 burgerlijke en *16 miiitaire en is gegoten naar een ontwerp in klei geboetseerd door den beeldhouwer G. Willems, aldaar. Deze laatste werd, door den Gouverneur der Provincie Oost-Vlaanderen, den heer Lippens, die het feest met zijn tegenwoor- digheid vereerde, gecomplimenteerd. WESTDORPE. Jubileum. Vrijdag 1.1. vierden de echtelieden Van Bastelaere alhier den dag, waarop zij voor vijftig jaar in het huwelijksbootje stapten. Door familieleden, buren en kennissen was zorg gedragen, dat deze zoo heuglijke gebeurtenis voor de beide oudjes niet onop- gemerkt voorbij zou gaan, alhoewel deze, wars van alle wereldsch vertoon, liefst ge- wild zouden hebben, niet in hun rustige rust gestoord te worden. Edoch, zulke mijlpalen op het huwelijks- pad doen zich niet twee maal in het men- schelijke leven van man en vrouw voor en daaroin hadden de gemeentenaren het an- ders besloten. Een eerepoort opgericht voor de woning der jubilarissen, en eeine serenade gebracht door de muziek, bovendien eene onafzien- bare schare van toegestroonide mede-dorps- genooten, waarbij de club „de Koets" een groot aandeel heeft genomen om de feeste- lijke gelegenheid ,nog in hooge mate aan aantrekkelijkheid te doen winnen, heeft de jubilarissen doen zien hoeveel waardeering hun van hunne dorpsgenooten te beurt is gevallen. Moge het de otiden van dagen nog lange jaren heugen! ST. JANSTEEN. Op de Zondag 1.1. gehouden ledenverga- dering der Coop. Boerenleenbank werd rekening enverantwoording gedaan over het afgeloopen jaar. Uit de gedane mededeelinge^n kunnen wij aanstippen, dat er in 1919 werd ontvangen aan spaargelden /139.250.21%, aan terug betaalde voorschotten /250.28; in rekening- courant f 212.099,43%uitgegeven werd: aan spaargelden 140.751,981^aan voor schotten f 53.805,90; in rekening-courant f 179.380.80. De rente der spaargelden wordt gebracht op 4 en de rente van voorschotten op 5 BIERVLIET. De heer G. D. Hemmes, gemeentegenees- heer voor deze gemeente en Hoofdplaat is als zoodanig benoemd te Heteren (Betuwe). De gemeenteraad besloot een bedrag van f 1900 toe te staan voor een te Oostburg te stichtep landbouwschool. rechtzaken. 1 EEN BIJZONDERE ZAAK. zal 11 Juni aanstaande voor de rechtbank te Middelburg worden behandeld. Onze lezers zullen zich herinneren, dat in den avond van 31 Augustus 1.1. te Vlissingen een meisje door een tot nu toe onbekend gebleven dader is gestoken en later aan de gevolgen is overleden. Nu zal voor de rechtbank moeten terecht staa,n de geneesheer P. M., uit Vlissingen onder verdenking, dat hi] het meisje niet goed heeft behandeld en dit mede den dood tengevolge heeft gehad. DE MOORD OP KORPORAAL VOS. De Arnhemsche rechtbank veroordeelde Albert Snnt uit Beilingwolde, den beklaag- ue in de zaak van den moord op korporaal Vqs te. F.de, wegens doodslag en diefstal tot 15 jaar gevangenisstraf. GEDOOD. Bij de uitspanning de Groene Jager onder VVarnsveld is de rijwielhandelaar G. Beek uit Brummen met zijn motorfiets tegen een boom opgereden e,n op slag gedood. AANGEREDEN. Op den Amsterdamschen st-aatweg te Utrecht is Vrijdag een 9jarig meisje door een auto aaogereden. Het kind is kort daar- op aan de bekomen verwondingen over leden. EEN RAADSLID MISHANDELD. 1' Men meldt uit Elburg: De gisteren uitgeschreven raadsverga- dering, die belegd was v.n.l. ter behandeling van voorstellen inzake voorziening der werkloosheid, werd verdaagd tot Zaterdag. Daarna begaf zich een gedee'te van het publiek naar de werkplaats van het raadslid Stephan, gooide daar een ruit in en tracht- te met geweld binnen te dringen. Toen de heei Stephan naar buiten kwam werd hij door eer.ige vrouwen gegrepen, die hem dusdanig toetakelden, dat hij bebloed naar zijn woning vluchtte. Van politie was geen spoor te bekennen. Het was verder den ge- heelen avond erg rumoerig in de stad. EEN ONGELUKKIG BEGINNEND HUWELIJK. Onder de te Leiden getrouwde paren was er een, waarvan de man,nelijke helft na de plechtigheid ten raadhuize door de politie in arrest werd genomen, ter zake van de- sertie. Dat was wat anders dan met vrouw- lief de zoete geneugten des huwelijks te gaan sntaken! Het geval werd druk be- sproken op de Breestraat, waar het arme vrouwtje zoo gauw al zonder haar natuur- moest, achterbleef. Zij kon het ,,de vrouw zal den man overal volgen", helaas niet in toepassing brengen. TEGEN DE DUURTE. In Spanje probeert men de fabrikanten en kooplieden in schoenwerk te dwingen tot het verlagen van de prijzen tot het nemen van minder winst, zeggen de 'eiders der beweging door het dragen van z. g. n. alpargatas, d. z. schoenen van doek met Zolen van hennep-touw, die veel goedkooper zijn dan leeren schoenen. Vooral in den middenstand onder ambtenarSn, artisten, enz. wint de beweging veld. Een Madri- leensch blad, „A. B. C." beweert zelfs; dat er al schoenwinkels te Madrid gcdoten zijn. Ook de „overall" schijnt in Spanje al gedragen te worden. SENSATIONEEL VERHAAL. De correspondent van de Globe" te New-York heeft een sensationeel verhaal aan zijn blad, geseind van eon particulieren detective, die zijn eigen zoon arresteerde. Een bende indringers had maandenlang de buitenwijken onveilig gemaakt. Zeer brutaal traden de heeren op. Zij belden ergens aan, hielden de dienstbode met een revolver in bedwang, traden dan gemaskerd binnetf en wisten onder bedreiging der bewoners vaak met ^en aanzienlijken buit weg te komen. Zoo brutaal werd de bende, dat zij vooruit haar komst schriftelijk aankondjgde! Een zakenman, die ook een dergelijke aange- naine aankondiging ontvangen had, nam der! detective Bronson in den arm. Deze stelde zich verdekt op en nadat hij drie avonden vergeefs gewacht had, verschenen den vierden avond drie gewapende gemas- kerde mannen, die binoengelaten werden; in de gang kwam de bewoner hen tegemoet. De detective ging plotseling achter hen staap: „hands up!" riep hij, drie paar han- den gingen de hoogte in, drie revolvers vie- len op den grond. Daarop gelastte de de tective hen hun maskers af te doen. Twee van de drie deden dit, de derde weigerde. Onder bedreiging met zijn revolver gelastte Bronson hem het voorbeeld zijner kamera- den te volgen. „Goed", was het antwoord, ,maar bedenk, dat ik u dit had willen be- sparen". Bronson liet van verbazing haast zijn revolver vallen; hij stond tegenover zijn eigen zoon! Toen volgde een vreemd tooneel; de zoon trachtte zijn vader te over- teden hem en zijn metgezel te laten gaan, belovend een ander leven te zullen leiden. Bronson bleef zijn revolver op het drietal gericht houden, dacht diep na en gelastte drie mannen voor hem uit te loopen; hij bracht ze alle drie naar de gevangenis. Van daar uit zond de zoon een gelukwensch aan zijn vader, dat hij zoo sterk was aan de verleiding weerstand te bieden om hen vrij te laten. Hij betuigde daarin, dat hij trotsch was op zijn vader. IN- EN UITVAL. Pietje was met een van mama's vriendin- nen even alleen, want mama werd aan de telefoon geroepen. „En Pietje", zei de vriendin, ,,waar gaan jullie dezen zomer naar toe?" „Ik weet het niet", zei Pietje. ,,Ik kan er niet uit wijs. Volgens mama's uitlatingen gaan we 6f naar Scheveingen of naar Dom- burg, maar te oordeelen naar wat papa zegt, gaan we naar het armenhuis". (Hbl.ji BIGAMIE. De politie te Heerlen heeft aangehouden een vrouw, die drie maal in het huweiiik is getreden: een maal in Nederland en twee keer in Duitschland, terwijl de drie echt- genooten alien nog leven. De vrouf- is ter oeschikking van de justitie gesteld. MISLUKTE DIEFSTAL. Des nachts is ingebroken in de oliefabrie- kenu."de Liefde" van de firma Jan Prins te Wormerveer. Gestolen werden 1200 K.G hjnkoeken. Het bootje, waarmede de vracht bhjkbaar is vervoerd, is onder den last be- teTwm" Henudrfef oniSekeerd <n de Zaan, terwijl de koeken op den bodem zijn ge- teerd6"' P°''de heeft den dader gearre's- U „GETU1GE PER TELEFOON. Het N. v. d. D. verteld, dat te St. Pancras bij Alkmaar Vrijdag een huwelijk voltrok- Se? te'leT31 J d° VadCr van den bruidegom per telefoon ,,getuige" was. Deze is n i om nmi {fer,uimen djd ziek en kon daar.' om met op het raadhuig k0men ^lefoonka"toorhouder heeft toen iets Jcdacht, waardoor de oude vader het hu- weiijk van zijn zoon en naampenoot dan ten minste( kon hobren. Hij wist gedaan te Kiijgen, dat s mans woning telefonisch werd verbonden met de trouwzaal en zoo heeft de vader de voltrekking van het hc- wehjk geheel kunnen volgen. SCHANDELIJK .nmnf h" Mnger dan drie weke" vvoont, zoo meldt de Haagsche Crt., het gedn van den grondwerser J. Hakker, bestaande uit het echtpaar met vijf jonge kinderen, in een hok, waarin eveneens twee varkens zijn ondergebracht, aan het verlengde der Hoef- kade, tegenover de Wolmaransstraat te s Gravenhage. Het is een hok van eenige yierkante meters oppervlakte met halfslui- tende deuren. Achter in deze ruimte'een paar hekken, waarachter varkens liggen te snorken. Links en rechts de plaatsen, waar des winters de koeien staan daartus- schen een paar kisten, op elkaar gezet, die aan de eene zijde op een ladder rustem, aan den anderen kant op een hoop graszooden, dient voor zitplaats. De houten muren zijn nog bedekt met de uitwerpselen van het vee Op de plaatsen, waar 's winters de koeien staan, ligt een hoop vuil stroo met vodden en koeiendekken. De vroegere woning van het gezin, aan het einde van de Beeklaan, is tot verblijf- plaats van honden ingericht. DE GEMASKERDE ROOVER. De gearresteerde voormalige reserve-iui- tenant, die Woensdag gewapend en gemas kerd in het kantoor van de „Oranje-Nassau Levensverzekering Maatschappu" te Am sterdam was gedrongen zal morgen ter be, schikking van de justitie worden gesteld Op het oogenblik wordt hij nog in het po- litiebureau Stadhouderskade in arrest ge houden. Het voortgezet politie-onderzoek heeft niet veel nieuws opgeleverd. Wei heeft het echter den indruk versterkt, dat wij hier met een zeer tragisch geval te dotn hebb^ De geheele opzet van de berooving wijst op een onbeholpen amateurisme. Toch had waarschijnlijk die arrestatie niet zoo'n vlot verloop gehad als de chauffeur van de auto niet zoo kwiek was geweest, om te weigeren te rijden. De chauffeur had intusschen reeds dade iijk eenigen argwaan gekregen toen de ex- luitenant het kantoorgebouw binnen ging. Deze verwijderde n.l., zoodra hij de deur had geopend het kussentje, dat het dicht- slaan moet voorkomen. Hij deed daarna de deur op slot. Veel hechtfo de chauffeur evenwel niet aan deze hanaeling, immers, het zou een der directeuren kunnen zijn, die de deur sloot. Even daarna zag de chauf feur een heer. zonder hoed, sne! het kan toor uitloopen in de richting van het politie- bureau. Hij vermoedde toen reeds dat er iets .niet in den haak was en in dat vermoe- den werd hij gesterkt, toen hij zijn „vrach- tje" zoo zonderling toegetakeld naar buiten zag komen. De poging van den vtuchteling om zich zwemmende te redden was tame'iik onhan- dig, maar zij is verklaarbaar, omdat hij een zeer goed zwemmer was en nog een aantal medailles, gewonnen in zwemwedstrijden, bij zich had. Ook zijn op den man verschil lende brieve,n gevonden, waarin hij zijn re- laties van zijn poging tot roof in kennis stelt en tevens" meldt, dat hij gearresteerd is. De bedoeling was blijkbaar, dat deze brieven zouden worden verzonden door de politie, als hij gearresteerd mocht worden. Het is ook gebleken, dat de gearresteer de reeds eenige dagen met de plannen tot roof rondliep. Hij had een lijstje gemaakt van verschille.nde firma's, die voor een in- val in aanmerking zouden komen. O.a. be- vatte het de namen van de Credietvereeni- ging, van de Maatschappij voor Gemeente- crediet, Pampus, (vermoedelijk de goud- handelaar) en nog een firma aan het Ro- kin, waarvan het adres echter niet duidelijk was. De gearresteerde had in het buitenla"d geld verbrasd en was daarover door een familielid onder handen genomen. Daarna schijnt het een id£e-fixe van den ongeluk- kige te zijn geworden, dat hij aan geld moest komen en hij heeft daarvoor de ge- melde romantische wijze gekozen. ZOO DE OUDEN ZONGEN De hDeutsche Friedensgesellschaffwendt zich in een oproeping tot de ouders, waarin zy erop wjjst, dat alom in straten en pleioen de jeugd burgeroorlog speelt, waarbjj de gevechten tusschen de roode troepen en de rijksweer getrouw weergegeven worden en allerlei baldadigheden en ruwheden worden gegleegd. Zelfs de voorbygangers worden door hen gemolesteerd. Zij verzoekt den ouders den kinderen in te prenten, dat de treurige gebenrteuissen van een burgeroorlog niet by spelen na- gebootst mogen worden, doch de gedachte aan oorlog en burgertwisten by de kinderen te verdryven en hun in het belang van de wederoprichting van het Duitsche volk met het begrip van vreedzame ontwikke- ling vertrouwd te maken. Merkwaardigerwijze waren dezen dag geen formaliteiten rtoodig om de grens te passeeren, waaraan dan ook moet toege- schreven worden, dat de drukte in de plaats zoo overweldigend was. lijken l>eschermer, die van haar deserteeren

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 2