vvijzingen tegen de vermoedelijke daders had gekregen. Er zouden dan van dien kant geen inlichtingen ineer los komen. Er waren, zei- de de inspecteur van politie Mc. Donagh, bewijzen voor de schuld der beklaagden. Maar de burgers, die de manren hadden zien schieten, waren bang om te spreken; zoo groot was het terrorisme. Er waren liede,n die er prat op gingen, een politieagent te vermoorden; maar zeide de inspecteur het leven van een politieagent is meer wajff-d dan de levens van een wagen vol moordenaars. Toen Mc. Donagh deze woorden had ge- sproken, bego,nnen de gedetineerden woe- dend te protesteeren. Dit protest werd over- genomen door de vrienden der moordenaars die in de gerechtszaal aanwezig waren EEN MOEDIG BOERENMEISJE De gewezen burgemeester van Windsor Barir, heeft aan de „Daily Mail" het vol- gende verhaal gedaan: Een boerenmeisje uit St. Gilles, Angelica erkammen, reisde per trein naar Antwer- pen, in gezelschap van een Duitsch officier en een pleegzuster. Op last van den eersten moest zij echter de coupe verlaten. Aange- zien zij echter argwaan had gekregen be- sloot zij zoo mogelijk het gesprek af te'luis- teren. Het toeval wilde, dat in de coupe naast de twee Duitschers de handel van het verwarmingstoestel was gebroken, zoodat zij door de daardoor ontstane opening het fweetal kon gadeslaan. Zij zag toen dat de officier een plattegrond van Brussel ont- vouwde en daarop aanwees welke gebouwen ondermijnd waren. Het meisje deeide hare bevindingen mede aan een conducteur, waarop de twee bij aankomst te Antwerperi .in hechtenis werden genomen. Toen zij de politie wees op het geheime vakje in den tasch van de.: officier, wilde deze haar neer- schieten, doch eenige omstanders ontwapen- den hem. Uit de gevonden papieren bleek, dat de Duitschers van plan waren, om den 19den Februari van het vorige jaar, den dag waarop koning Albert de vertegenwoordi- gers der geallieerden zou ontvangen, het koninklijk paleis in de lucht te laten sprin- gen. Het edele tweetal is later te Luik dood- geschoten. Koning Albert ontbood het meisje bij zich en verleende haar het grootkruis der Konin- gin Elisabeth-orde. TER NEUZEN, 19 MEI 1920. Hifl weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bildt van hffien luidt als volgt: Hoogste barometerstand 763,6 Miinchen. Laagste barometerstand 739,3 Lerwick. Verwachtlng tot den avond van 20 Mei: Krachtige, later afnemende Zuidwestelijke tot Westelijke wind, zwaar bekwolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk nog re- genbuien, zelfde temperatuur. EXAMEN VOOR TANDARTS. Geslaag«l voor het tweede theoretisch examen voor tandarts, de heer L. de Rijke Jz., te Utrecht, geboren te Zaamslag. CHEF VAN DIENST BIJ 's RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. Wij vernemen dat met ingang van 1 Mei jl. de heer F. Elders te Ter Neuzen, door den Minister van Financien is benoemd tot chef van den geheelen actieven en visitatie dienst der belastingen aan scheepvaart en spoorwegverkeer alhier. Voor beiangtiebbenden bij den handel en scheepvaart, ongetwijfeld een aangenaam bericht. Zij die den heer Elders in zijn ar- beid leerden kennen, weten bij ervaring, dai het hier een superieur ambtgnaar betreff, die bijzoudere tact heeft om bij stinte beharti- ging van de belangen van de schatkist te paren eene aangename en voorkomende be- handeling van zijn minderen« en van hen die door hun zakep bij de uitoefening van den dienst met hem in aanraking komen. VOETBAL. Jl. Zondag hadden te Axel op het con- cours-terrein bekerwedstrijden plaats. Er werden drie wedstrijden gespeeld, nl. tusschen de voetbalclub ,,Wilhe!mina" van Axel en „S. O. C." van Stoppeldijk-Hengst- dijk, die door eerstgenoemde gewonnen werd met 9-—0, door de ,,Grensstrijders" van Clinge en „De Vrijheid" van Kuitaart, waarbij eerstgenoemde wan met 30, en een wedstrijd tusschen „T. F. C." van Ter Neuzen en ,,Oranje" van Sas van Gent wel ke dodr laatstgenoemde werd gewonnen met 3—0. Naar aanleiding van het verslag in de ,,Z. K." omtrent den match tusschen laatst genoemde vereenigingen, waarin een juich- toon wordt aangeheven over het „versiaa,n" door ,,Oranje" van den „meest gevreesden tegenstander" (de Ter Neuzensche club T. F. C„ die bezitter was van den beker) en die ,,nu niets tegen het kordate spel der Sassenaars had in te brengen" merkt men ons op, dat, om der waarheid getrouw zijn, omtrent die ,,groote overwinning" er bij be- hoort te worden verteld: dat „T. F. C." door het achterblijven van 1 der spelers slechts met 10 man opkwam, dat 1 der spelers door Sas van Gent werd geweerd, omdat deze, ofschoon van af de oprichting lid van T. F. C. „niet op de lijst der opgegeven spelers voorkwam", zoodat die club den strijd met 9 spelers moest beginnen, waarvan in de eerste helft nog een der spelers buiten ge- vecht gesteld werd, en, toen deze na de pauze weer iri het veld verscheen, kort daar op een der nog resteerende spelers door een schop tegen den enkel voor het verdere van den wedstrijd buiten gevecht gesteld werd, zoodat voor een groot deel van den tijd van die club slechts 8 spelers in 'tveld waren. NED. HERV. KERK. De Ned. Herv. gemeente t'e St. Kruis heefi besloten combinatie aan te vragen met de gemeente Aardenburg. GEREF. KERK. Op de classicale conferentie va/i de Clas- sis Axel der Geref. Kerk, werd door den heer Goris van Schoondijke een referaat ge- houden over ,,zijn de diakenen krachtens hun ambt verplicht bij hun huisbezoek in den gebede voor te gaan?" Na eenige be- spreki.ng werd de volgende conclusie vast- gesteld: ,,Dat de voorbede verplichtend is bij officieel diaconaal bezoek, zoo dikwijls als dit gevraagd, of volgens omstandighe- den dit door de bezoekende broeders noo- dig wordt geacht. Een vraag van Zaanmslag of het wen- sfchelijk is op het terrein van de diaconie den kindertoeslag in toepassing te bren gen, werd na breedvoerige bespreking met de uitspraak beantwoord, dat verschiHende bezwaren oprijzen tegen zulk een inaatstaf en men het absoluut uitgesloten acht kinder toeslag op het terrein der barinhartigheid toe te passen. UITVOERING INVALID1TE1TSWET. Een weikgever te IJzendijke, tegen wien ten dwangbevel wegens het niet betalen van premie was uitgevaardigd en die tot heden absoluut weigerde zegels te betalen heeft onmiddellijk na beteekening van het dwangttvel van den ontvanger der directe belastingen het verschuldigde voldaan. HET KOOPEN VAN HOFSTEDEN DOOR NEDERLANDERS IN BF.LGle. Een correspondent van de „Libre Bel- gique" in de streek van Gent klaagt er- over, dai vele iiofsteden en iandbouwgron- den in de grensstreek van Z.-Vlaanderen in harden van Nederlanders ovcgaan, die dank zij den hoogen stand der gulden prij- zen kunnen betalen, waartegen de Belgische landbouwers niet kunnen opbieden Het blad geeft de regeering den raad, om gelijk andere landen, bij wettelijke be- palingen te verbieden, dat vreemdelingen eigenaar worden van grond en huizen op het platteland. ZAAMSLAG. Dinsdag j.l. werd alhier door de notaris- sen Va,n der Moer te Ter Neuzen en Dreg- mans te Axel, ten verzoeke van de erven van Cornelis Leunis gn Neeltje van de Velde verkocht, een winkelhuis met schuur en turn, groot 3 A. 50 c.A. Kooper werd de heer C. A. Wisse te Zaamslag voor /8100. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van -Dinsdag 18 Mei 1920, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer L. J. den Hollander, Bur- gemeesiter. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel. C. Th. van de Bilt, A. E. C. Kruijsse, Ph. J. van Dixhoorn, J. VVejjns, J. de Kraker, J. M. Baert, F. Dieleman, J. de Feijter en M. W. Koster, benevens de Secretaris. Afwezig de heer J. Dekker. De Voorzitter opent de vergadering met het uitspreken van het gebed. De notulen der vergadering van 9 Maart en die van 13 April 11. worden met algemeene stemmen onveranderd vastgesteld. Daama komt aan de orde: 1. Mededeeling ingekomen stukken. a. Eene-missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dd. 16 April 1920, waarbij, van het be wij s hunner goedkeuring, voorzien, \vordt teruggezonden het primitief kohier der' belas- ting- op de honden, voor het dienstjaar 1920. Aang-enomen voor kennisgeving. b. Eene missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dd. 23 Apri 1920, waarbij zij, overeenkomstig artikel 167 der Gemeentewet, de ontvangst berichten van een afschrift van de op 13 April 1920 vastgestelde motor- en rijwiel-verordening. Aangenomen voor kennisgeving. e. Eene missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarbij, van het bewijs hunner goedkeuring voorzien wordt teruggezonden een exemplaar der gemeentebegrooting voor 1920. - Aangenomen voor kennisgeving. d. Een adres van het hoofdbestuur.van den Nederlandschen Bond van Gemeente-Ambte- naren, luidende als volgt: In de wet tot verhooging van de pensioenen van de Rijks burgerlijke ambtenaren met 40 pCt. is aa*i de gemeentebesturen de be- voegdheid toegekend om de pensioenen ten la site van het pensioenfonds voor de Gemeente- ambtenaren te verhoogen op den voet, voor- geschreven voor de verhooging van de pen sioenen ten laste van den .staat. Is de Regeering tot het voorstellen van de verhooging der pensioenen overgegaan met het oog- op de belangrijke waardedaling van het geld, in niet mindere mate geldt dit ge- grond motief voor de pensioenen van de ge- meenteambtenaren en van hunne weduwen en weazen. Vandaar, dat wij de aandacht van Uwen Raad meenen te mogen vestigen op den nood van de betrokkenen en het vertrouwen uit spreken, dat in Uwe gemeente, voorzoover zulks nog' niet mocht hebben plaats gevonden, in navolging van vele andere, die zulks uit eigen initiatief reeds deden, evenzeer spoedig tot verhooging van de reeds verleende pen sioenen zal worden overgegaan. Wij willen er hierbij op wijzen, dat bij de bepaling van de pensioenbijdragen heeft voor- gezeten de stilzwijgende bedoeling aan de ge- pensionneerden te verzekeren een bepaald ge- deelte van' de welstand, vertegenwoordigd door het salaris, dat zij genoten. Waar nu de wedden van de in functie zijnde ambtenaren zijn of worden verhoogd in Ver- band met de waardevermindering van het geld, daar is het rechtvaardig, dat de reeds ver leende pensioenen in evenredigheid evenzeer worden verhoogd. Overtuigd, dat ook Uw college den schrij- nenden toestand zal beseffen, waaronder tal van gepensionneerde gemeente-ambtenaren en weduwen en weezen van gemeente-ambtenaren leven, zouden wij het bijzonder op prijs stellen spoedig te mogen vernemen, dat op Uwe piede- werking in deze urgente aangelegenheid mag gerekend worden. e. Het in de vorige vergadering in handen van Burgemeester en Wethouders, om bericht en raad gestelde adres van Gebrs. Wiemeersch alhier, aannemers van het bouwen eener noodwoning, die daarin verzochten 1?m vrijstelling der hen wegens te late oplevering opgelegde boete, op grond, dat niet waren af- getrokken de onwerkbare dagen. Uit het rapport van den gemeenteopzichter blijkt, dat bij de berekening van den termijn van oplevering was verzuimd rekening te houdeiy'5 onwerkbare dagen, zoodat deze dus behooren te worden afgetrokken. Burgemeester en Wethouders, overwegende, dat eene boete was opgelegd van f 48 wegens 16 dagen te late oplevering, stellen voor kwijt- schelding te verleenen voor 5 maal f 3 is f 15. Overigens wensehen zij de boete te handhaven, als deze niet wordt toegepast kunnen zulke bepalingen ook wel uit de bestekken worden weggelaten. De heer Baert bepleit oplegging eener lich- tere boete; men moet toch rekening houden met den tijd van het jqar waarin de woning is gebouwd en dan is een aannemer niet altijd zijn eigen meester. Hij kan wel verzekeren, dat, indien de boete wordt gehandhaafd, dit van grooten invloed zal zijn op de later van wege de gemeente te houden bestedingen, dan zullen de inschrijvers daarmede rekening hoy den. Een ambachtsman kan vandaag wel veel beloven, maar is niet altijd in staat zijn be- lofte te houden, hij kan niet van een persoon leven en moet ook al eens anderen plezier doen, waardoor het zeer verklaarbaar kan worden, dat hij te laat klaar is, ofschoon, dat dan niet altijd zijn schuld is. Hij zou eene boete van f 26 voldoende achten. De Voorzitter stemt volkomen toe, wat de heer Baert gezegd heeft, dat een ambachtsman niet van een persoon kan leven. Hij wil hier niet persoonlijk spreken, maar wijst er op, dat het toch veelvuldig voorkomt, dat men zeg't: o, het is maar voor de gemeente, dat komt wel terecht, en dan lijkt net wel of'men van gemeentewege is overgeleverd aan de wil- lekeur van den ambachtsman en het eens af- geniaakt wordt als het hun gelegen valt. Dat gaat toch niet. En al loopt het hier ov^r zaken in het algemeen meent hij er toch de aandacht op te moeten vestigen, dat tegen de Gebr. Van Wiemeersch herhaaldetijk maatregelen moesten worden genomen, dat ze maar overal hun materialen op de straat lieten liggen en meermalen zijn er kiachten omtrent hen in gekomen, dat de materialen er 's nachts nog lagen. Er behoort toch orde te zijn, ook voor de werkzaam heden, die in opdracht van het gemeentebestuur moeten worden uitgevoerd. Zoolang Burgemeester en Wethouders niet overtuigd zijn, dat overmacht de oorzaak is van de vertraging kan hun voorstel niet anders luiden dan het nu ingediend is. De heer Baert geeft toe, dat het moeilijk is, maar beweert, dat hetgeen in een rapport ge- schreven staat ook altijd nog niet juist is en dat is voor de raadsleden ook niet g'emakke- lijk in korten tijd te controleeren. Als men zoo aan de bepalingen vasthoudt, moet er na- tuurlijk met geweld gewerkt worden. Men kan den eenen dag een aantal knechts hebben en den volgenden dag zoo goed als zonder staan. Is dat dan geen reden van reclame? Hij her- haalt, dat een ambachtsman niet van 1 persoon kan leven en niet overal tegelijk kan zijn. Als er geen kwaadwilligheid in't spel is, is er wel reden de boete niet ten voile toe te passen, waarom hij er bij blijft, dat hij er iets zou wil len af doen. De Voorzitter wijst er op, dat sommige aan nemers, naar het hem voorkomt, veel te veel werk aannemen, meer dan ze af kunnen en daardoor in moeilijkheden komen. Nu zou het niet billijk zijn om van de bepalingen af te wijken, waar anderen, die er op staan trouw hun piicht na te komen misschien niet inschrij- ven, wetende dat ze niet op tijd klaar kunnen zijn. De heer Oggel wijst op het geringe prac- tische verschil tusschen het voorstel van Bur gemeester en Wethouders en dat van den heer Baert. Volgens het voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt de boete 33 en de heer Baert wenscht f 25, dat scheelt dus niet veel. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt aangenomen met 9 stemmen tegen 1, die van den heer Baert. Voor stemmen de heeren Oggel, Van de Bilt, Kruijsse, De Feijter, Koster, Van Dix hoorn, Weijns, De Kraker en Dieleman; tegen de heer Baert. f. Een schrijven van C. T. Moerdijk, ge- meentevroedvrouw, die daarin beleefd doch dringend verzoekt, de regeling van haar sa laris te willen herzien. Zij is bijna 16 jaar in de gemeente werk zaam en jonge collega's worden overal op hoogere salarissen aangesteld dan zij geniet. Ook ziet zij geen kans haar particulier ta- rief zoo hoog op te drijven, dat het geheel haar een behoorlijk bestaan kan verschaffen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, dit adres te behandelen bij de vaststelling der begrooting voor 1921. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. g. Naar aanleiding van het in de vorige vergadering in hunne handen om ericht en raad gestelde adres van P. de Putter, gemeen- te-ontvanger, om vergoeding voor de hem op- gedragen distributiewerkzaamheden, stellen Burgemeester en Wethouders voor, hun college te machtigen aan dien titularis daarvoor uit te betalen eene blllijke vergoeding tot een maxi mum van f 35 's maands. Het is hun bij ond^rzoek gebleken. dat de ontvanger niet wettelijk tot het verrichten der distributie werkzaamheden verplichit is. Zij doen hun voorstel aldus, om naar bevindt van zaken te kunnen handelen en de belooning uit te keeren in verband met den omvang der werkzaamheden. Thans, nu de brooddistribu- tie nog bestaat zijn deze nog vrij omvangrijk en is er veel geldolijk beheer. Vermindert het werk, dan kan de belooning ook lager gesteld worden. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen h. Een verzoek van de wed. Joz. de Feijter, Noordstraat B 41, te Axel, die daarin te ken nen geeft, dat de stoep voor hare woning tel- kens wordt stuk gereden, door het te korce draaien der wagens. Zjj verzoekt haar in ver band hiermede vergunning te verleenen. tot het plaatsen van een paal opr den hoek. De Voorzitter geeft te kennen, dat dit adres zoo juist met een rapport van den gemeente opzichter is terugontvangen. Deze heeft geen bezwaar tegen het plaatsen van de paal, mits dit geschiedt op door Burgemeester en Wet houders aan te wijzen plaats. Het is volgens den rapporteur volkomen juist, dat die stoep dikwijls wordt beschadigd, doordat de voer- lieden een te korten draai nemen. Er is nog geen gefegenheid geweest, deze zaak bij Burgemeester en Wethouders te be- handelen, doch spreker meent, dat er w°i geen bezwaar zal zijn dit terstond af te handelen, daar het v erk dan kan worden uitgevoerd. De heer Weijns: Het zou toch wel gewenscbt zijn, de toestand ter plaatse eerst eens te be- kijken. De Voorzitter: De plaatsing moet geschie den op de plaats aangewezen door Burge meester en Wethouders, die wel zullen zorgen. dat de paal niet hinderlijk voor het verkeet komt te staan. De heer Oggel: Ik zou het toch ook nog wel eens eerst willen zien en daarom de zaak wensehen aan te houden. De heer Van Dixhoorn: Als de paal gezet wordt in de stoep, kan er geen bezwaar tegen zijn, terwijl de stoep dan daardoor toch be- schermd wordt. Het zoude verkeerd zijn, door het plaatsen van een paal den hoek te ver- scherpen. De heer Kruijsse: Het dient alleen voor de wagens die uit de Molenstraat komen. De heer OggelHet zal er daar niet mede verfraa.ien. De heer Van Dixhoorn: Neen, maar er zon ook kunnen voorgeschreven worden, dat het een lage, ronde paal moet zijn. De Voorzitter: Als voorwaarde jouden we dan kunnen stellen, dat de plaats en de af- meting der paal moeten zijn ten genoege van Burgemeester en Wethouders. Met algemeene stemmen wordt besloten on- der die voorwaarden het verzoek in te willigen. i. Ingekomen is een reclame van Com. Hamelink, tegen zijn aanslag in den hoofdelij- ken omslag. AangeZien de termijn voor inzen- ding van renames is verstreken, stelt de Voor zitter voor, het voor kennisgeving aan te nemen. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. j. Een adres van de Nederlandsche ver- eeniging ter bevordering der belangen van Verpleegsters en Verplegers NoSokomos, te Amsterdam, die daarin de vrijheid neemt, den gemeenteraad het volgende in overweging te geven le. Wijkverpleging in uwe gemeente te maken tot een gemeentelijken tak van dienst. 2e. Slechts gediplomeerde verplegenden aan te stellen. 3e. Den wijkverplegenden naast de rechts- positie van den gemeente-ambtenaar, een aan- vangssalaris van /1800 te verzekeren. Ie. In afwachting van de regeling, bedoeld sub 1, aan de subsidie voor de wijkverpleging aan particuliere vereenigingen als Het Groene Kruis enz., te verbinden den eisch van gediplo meerde verplegenden en een aanvangssalaris van f 1800, benevens eene rechtspositie, ook wat betreft ziekte, invaliditeit en ouderdoms- verzekering, overeenkomende met die van den gemeente-ambtenaar. Bij dit adres is gevoeg'd de volgende toe- lichting: De ontwikkeling der maatschappij gaat in de richting van een uitbreiding der gemeen- telijke bemoeiing. In alle gemeenten vormen zich nieuwe takken van dienst voor arbeid, die vroeger overgelaten werd aan het particu lier initiatief. Algemeen wordt reeds erkend, dat de zie- kenverpleging deel van het gemeentehuishou- den moet vormen. De wijkverpleging op haar beurt wordt al gemeen erkend een noodzakelijk onderdeel der zickenverplcging te zijn. Bovenditn bestrijkt de wijkverpleging niet alleen het gebied der sociale gezondheidszorg, maar ze heeft ook een sociaal-paedagogische zijde. In overcenstemming hiermede is Nosokomos van meening, dat niet alleen een 'wijkverple ging in elke gemeente moet worden ingesteld, maar, dat de gemeente zelf deze belangrijke gemeenschapsdienst aan zich moet trekken. Nosokomos dringt hier met te meer klem op aan, waar blijkt, dat het particulier initia tief ook hier over het algemeen te kort schiet. Behalve, dat in meerdere gemeenten, die drin gend een wijkverpleging noodig hebben, geen wijkverpleging bestaat, is ook de wijkverple ging- daar, waar het particulier initiatief haar instelde, veelal onvoldoende, omdat de midde- len ontbreken, de wijkverpleging- tot een goe- den dienst uit te bouwen. Niet alleen lijdt de gemeenschap onder dit te kort, maar ook de aangestelde wijkverple genden,- aan wie meestal naast een te zware taak en een te langen werktijd, een salaris wordt gegeven, ver beneden hetgeen hun als minimun van bestaan moet worden toegekend. Wij wijzen er met nadruk op, dat hierdoor de gemeenschap eene ernstige tekortkoming op zich laadt tegenover deze jonge menschen. wier arbeid ten bate van de gemeenschap wordt verricht. De arbeid der wijkverplegenden is geschool- de arbeid, die bovendien speciale eischen van karakter vordert. Het is zeer verantwoordelijke arbeid die toewijding en liefde eischt. Het is zware arbeid, die extra uitgaven aan kleeding en vervoer vraagt. Het is, gezien de omg'eviiig, waarin de hulp verleend moet worden, niet alleen vakkundige arbeid, maar ook opvoedende arbeid. De wijk verplegenden vervullen een dubbele taak: ge ven hulp en brengen voorlichting en begrip. Welnu, deze jonge menschen, die hun arbeid verrichten, zoowel op de afgeleger, dorpen als in de achterbuurten der steden. hebben na hun dagtaalc recht op een goede harmonische om- geving, waar zij niet alleen liehamelijk, maar ook geestelijk zich kunnen herstellen. Zij heb ben niet alleen voedsel en kleeding- on onder- dak noodig, zij moeten ook in staat gesteld zijn geestelijk frisch te blijven, contact met de wereld buiten hun arbeidsveld te houden. Zij hebben daartoe couranten en tijdschriften en boeken noodig en andere ontspanning. Zij moeten een geruimeu tijd vacantie hebben, terwijl een goede ziekte-, invaliditeits- en pen- sioens-verzekering hun moet ontheffen van de zorgen voor den tijd, waarop zij niet meer in staat zullen zijn door werken in hun onder- houd te voorzien. Dit alles is het minst wat men eischen mag voor de wijkverplegenden, die vaak onder de mceilijkste omstandigheden zulk nuttig en opvoedend werk verrichten van zoo groot belang voor de volksgezondheid, ook waar het geldt ziekte te voorkomen. Het particulier initiatief schijnt niet in staat hieraan te voldoen; dit blijkt o.a. a! hieruit, dat de advertentien voor wijkverpleegsters bijna alien onder de f 1500 blijven; redenen waarom Nosokomos met de meeste klem er bij de gemeente op aandringt, de wijk verpleging te maken tot een gemeentelijkc insteding, die aan de u ijjjverpiegende een gocd salaris en goede rechtspositie verzekert. Verder dringt Nosokomos aan op het aan- stellen van gediplomeerde verplegenden, niet alleen omdat de gemeenschap recht heeft op deskundige hulp, maar ook omdat, gezien de omgeving waarin het werk geschieden moet, de wijkverplegenden vaak tegenover grove on- kunde en vooroordeel staan en zij, gelijk wij reeds zeiden, niet alleen hulp hebben te bie- den, maar ook belangrijken opvoedenden arbeid hebben te verrichten, waarom een vakkundige kracht van groot belan£ is voor de gemeen schap. De Voorzitter wijst er op, dat de wijkver pleging, dank zij de vereeniging „Het Groene Kruis alhier gelukkig in goede banen is geleid. Hij stelt voor, van den inhoud Van het adres goede nota te nemen, en daarmede bij voor komende gelegenheden voordeel te doen, en het nu voor kennisgeving aan te nemen. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 2. Aanbieding beredieneerd verslag van den toestand der gemeente. Door Burgemeester en Wethouders wordt aangeboden het beredeneerd verslag van den toestand der gemeente in het jaar 1919. Dit verslag zal voor de leden ter lezing lig gen of desverlangd aan huis ter lezing wor den bezorgd. 3. Aanbieding rekening Algemeen Burger- lijk Armbestuur over 1919. In gekomen is de rekening van het Burger- lijk Armbestuur over 1919, waaruit blijkt, dat de ontvangsten hebben bedragen f 7904,31, de uitgaven f 7879,62 Vzbatig slot f 60,6812. De Voprzitter stelt deze rekening in handen eener commissie bestaande uit de heeren De Kraker, Baart en Dieleman, om daarover rap port uit te brengen. 4. Aanbieding rekening gasfabriek over 1919. Aangeboden wordt de rekening der gemeen- telijke gasfabriek over 1919. De ontvangsten hebben bedrag-en f 74.122,26, de uitgaven f 76.448,05, het kwaad slot alzoo 2325,79. De Voorzitter merkt op, dat dit kwaad slot administratief bestaat, doch in werkelijkheid er niet is, hetgeen zal blijken uit het accoun- tantsrapport. Dat kan afhangc-n van de voor- raden die op zeker tijdstip op de' fabriek aan wezig zijn. Hij stelt deze rekening in handen oener com missie bestaande uit de heeren Weijns, De Feijter en Van Dixhoorn, om daarover rap port uit te brengen. 5. Wijziging der gemeentebegrooting voor 1919. Burgemeester en Wethouders stellen voor, in de begrooting voor 1919 onder de uitgaven te verhoogen de volgende posten: kosten der straatverlichting f 40, kosten van het van noodzakelijke politiemaatregelen f 28,50, jaarwedden der onderwijzers, pensioensbijdra- gen 200 uitgaven voortvloeh nde uit de Distributiewet ,f 2580,88 en uitgaven met tot de voorgaande behoorende 5; en te verminderen de volgende posten der uitgavenjaarwedde van de ambtenaren ter secretarie f 300,88, briefporten. vrachten, ze- o-els enz f 30, nationale militie f 50, jaarwed de van de veklwachters f 250, vergoeding voor het gemis van vrije woning f 50, jaarwedden en vergoedingen voor de brandweer f 150, aansehaffen en onderhoud brandbluschmate- rieel f 275, onderhoud van straten, pleinen en markten f 28,50, onderhoud van wegen en voetpaden f 150, onderhoud van fonteinen en wandelplaatsen f 100, uitbreiding van de be- graafpiaats f 525, teigemoetkoming in de huis- huur (voor onderwijzers) 200, bedrag- (der. onvoorziene uitgaven) waarover alleen met goedkeuring van Gedeputeerde Staten kan wor den beschikt f 200, idem wa'arover zonder machtiging van Gedeputeerde Staten kan wor den beschikt 450. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 6. Verzoek van J. van Splunder om eervol ontslag als onderwijzeres. Ingekomen is een verzoek van J. van Splun der, onderwijzeres aan de openbare lagere school, om haar tegen 1 September aanstaande uit die betrekking eervol ontslag te verleenen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, het verzoek in te willigen. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 7. Verlenging van sluitingsuur gedurende de kernusdagen. Ingekomen is eeh adres van het bestuur der vereeniging van Vergunning-, Verlofhouders „Sta 1'ai", gevestigd te Axel, welke, omdat zij het sluitingsuur van 10,30 uur 's avonds, ge- wonen tijd voor de kermisdagen te vroeg vm- den, beleofd verzoeken om dat met de aan staande kermisdagen te verlengen tot 1 uur, middernacht, zooals bij vorige kcrmissen ge- woonte was. Voorts zouden zij gaame vergun ning verkrijgen, indien het sluitingsuur ver- lengd wordt, van af 10,30 uur zooals het sluiUmgsuui thans bepaald is, tot 1 uur daar- opvolgende dansmuziek te mogen houden. Voorts is ingekomen een adres van het uit- voerend Comite der Concours-hippique ver eeniging, waarin, met het oog op de bevorde ring van het vreemdelingenverkeer in de ge meente, in den nacht van 24 op 25 Mei a.s. het sluitingsuur der herbergen te willen bepalen op 1 uur 'snachts. De Voorzitter geeft te kefftien, dat Burge meester en Wethouders met het oog op den nu geldenrien zomertjjd waardoor het voor de buitenbewoners, die aan de kermis komen deei- nemen op het sluitingsuur feitelijk nog slechts half tien uur is, geen bezwaar hebben, om op Pinkster Maandag het sluitingsuur te bepalen op half twaaif en het dus een uur later te stellen. Voor de andere dagen, waarop er zoo goed als niets omgaat, achten zij dat niet noodig. Wil de gemeenteraad liierop ingaan, dan zal daarvoor wijziging der politieverordening noo dig zijn. Vroeger was dit geregeld in het in gott"ok Ken artikel 67. Hij acht het minder ge- wenscht orn nu weer artikel 67 te herstellen, doch wijst er op, dat het ook kan geregeld worden in artikel 66, door aldaar achter de uit- zondering waarop een cafe niet te 10,30 uur sluiten moet ook te voegen: iqi den tweeden Pinksterdag, wanneer het sluitingsuur op 11,30 is bepaald. De heer Weijns betuigt zijn spijt, dat Bur gemeester ♦n Wethouders met c.it voorstel komen; de verordening is nu pas zoo vast gesteld, en nu wordt weer een voorstel gedaan om het toen vastgestelde te verzwak- ken. Hij is er tegen, om de kermis langer te laten duren, bij hem is het hoe korter hoe liever en 't liefst zag hij die heelemaal ver- dwijnen. De heer Van Dixhoorn zou iiever hebben ge zien, dat Burgemeester en Wethouders voor- stelden om yolledig in te gaan op het gedaan verzoek, en geeft alsnog in overweging, om toch minstens het sluitingsuur op 12 uur te stellen. De heer Dieleman is het eens met den heer Weijns, dat men niet telkens moet beginnen met het wijzigen van pas vastgestelde veror- deningen, en vooral niet op dit kardinale punt. Hij achit die verlenging van het sluitingsuur op Maandag in Pinksteren heelemaal niet noodig, daar de vreemdelingen dan de gemeente allang verlaten hebben, maar het zijn juist de eigen stadgenooten die dan nog op gang zijn. En een uur langer openstellen der kermis beteekent ook weer het scheppen van de gelegenheid tot het toedienen van eenige flesschen sterken drank meer, tot schade voor de jeugd en waar van de gevolgen dikwijls niet zijn te overzien. De heer Van Dixhoorn geeft be kennen, dat het niet zijn voornemen is, hier een pleidooi te gaan houden voor de kermis, want dit is, gezien de samenstelling van dezen gemeente raad, toch boter aan de galg gesmeerd Hij zal ook niet ingaan op de bewering vi.n den heer Dieleman, dat een langere openstelling van de herbergen aanleiding zoude zijn tot het ver- koopen van meerdere flesschen drank. Maar hij wil er toch wel op wijzen, dat nog niet ge- bleken is, dat de vroegere sluitinc- aanleiding geeft tot verminderd dr&nkgebruik, aangezien toch ook reeds gebleken is aan de stukken fles schen die hier en daar buiten gevonden zijn, dat zij, die drank wensehen te gebruiken na het sluitingsuur, die toch wel w-ten te ver krijgen. Hij die tijd van leven heeft, zal kunnen na- gaan, wat het resultaat zal zijn van al die maatregelen en of die werkelijk de verbetering van het menschdom zal brengen, die de voor- stellers daarvan zeggen te verwachten. Hi| voor zich verwacht, dat het resultaat gelijk nul zal zjjn. De Voorzitter wijst er op, dat hier een plei dooi zou kunnen worden gehouden door voor- standers van de kermis en een afkeurende rede door tegenstanders, zonder dat men daardoor iets zou vooruitgekomen zijn om elkaar te overtuigen. Een vruchtbare discussie is daar van niet te verwachten. Burgemeester en Wethouders zijn niet tot hun voorstel gekomen omdat ze zooveel sympathie voor de kermis gevoelen, maar ze meenen ook practisch te moeten blijven en achten half tien uur zonne- tijd, in dezen tijd van het jaar te vroeg, oYn de menschen ter gelegenheid der kermis al naar huis te drijven. En nu zoude het de zaak die de tegenstanders aanbevelen zeer bevorderen, indien de tegen standers begonnen zich op een vroeg- uur naar huis te begeven. Als men de kermis wil be- strijden moet dat niet gaan mid els dwang, doch dient men van onder af te Deginnen en de menschen doordringend van het beginsel, dat ze er uit eigen bewegmg wegbli.iven. Als men het zoover stuurt, dat de menschen er krachtens hun beginsel wegblijven, zou de ker mis van zelf verminderen. Er zijn echter nog steeds een groot aantal menschen, die aan de kermis houden en deze komen meevieren. En in verband met deze omstandigheid, achten Burgemeester en Wet houders. dat een sluitingsuur te half tien uur zonn-etijd moeilijk is te handhaven. A1S de raad zich echter tegen hftt voorste uitspreekt, en de verordening niet gewijzigil wordt zal de bepaling gehandhaafd woiden. De menschen die tegen de kermis zijn moe ten maar beginnen om er zelf weg te blijven en er ook hunne kinderen van weg te houden; men moet niet alles van boven af willen. Het voorstel van Burgemeester en Wet houders om de algemeene politieverordening zoodanig te wijzigen, dat den cafehouders ge- oorloofd wordt in den avond van den 2en Pink sterdag hunne gelegenheden geopend te hou den tot half 12 ure, in plaats van tot 10,30 uur, wordt aangenomen met 7 tegen 3 stem- Voor stemmen de heeren Oggel, Van d®

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 2