ALfiEMEtN NIEUWS- EH ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDERER No. 6994. Donderdag 20 Mei 1920. 60e Jaargang. Militie te Land. AUTO-CHASSIS. Burgemeester en Wethouders van HOEK Wegens het Pinksterfeest zal a.s. Maandag Q8811 nummer van dit blad verschijnen, INRICHTINGEN, aanbesteden BINNENLAND. BUITENLANff. welke GEVAAR, SCHADti of HINDER kunuen veroorzaken. Onderzoek van Verlofgangers. Voorts wordt do aandacht gevestigd op de volgonde wetsbepalingen Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN vragen voor I Juni 1920 prijsopgave, met duidelijke omsckrijving en Ieveringstijd, van een dpietons auto-chassis, waarop een beerketel van 1500 Liter inhoud kan worden ge- plaatst. Nadere inlichtingen geeft de gemeente-bouwmeester. Ter Neuzen, den 19 Mei 1920. Burg, en Weth. van Ter Neuzen, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. zalien op Qinsdagg I Juni des namid dags ten 3 ure, in het gemeentehuis het maken van 124 M2 nieuwe KE1BESTBATING en het op~ nemen en herleggen van 520 M- K EI BEST It A TING. Bestek en voorwaarden liggen ter inzage op het gemeentehuis en zijn aldaar tegen betaling van 1.verkrjjbaar. Bnrgemeester en Wethouders van Hoek. A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. De behandeli,ng van de Lager Onderwijs- wet wordt voortgezet. Het amendement-Ossendorp betreffende de vastlegging van *de politieke neutraliteit \an het openbaar onderwijs wordt verwor- pen met 51 tegen 24 stemmen. Het amendement-van Ravensteyn om te laten vervallen, dat het openbaar onderwijs moet opleiden ook tot christelijke deugden, wordt verworpen met 73 tegen 20 stemmen. Het amendement-Ossendorp tot verzeke- rjng van de pensioensbepalingen wordt in- getrokken, nadat de Minister heeft betoogd, dat deze kwestie beter behandeld wordt bij de herziening van de pensioenswetten. Het amendement-Ossendorp tot verbete- ring van de wachtgeldbepalingen wordt ver worpen met 41 tegen 26 stemmen. Het amendement-Otto om aan onderwij- zers-kamerleden de helft der jaarwedde als verlofstractement ten laste van het rijk toe te kennen wordt door den Minister overge- nomen. NEDERLAND—BELGIe. Het verschil tusschert gunst en recht. Het is verbijsterend, te aanschouwen, hoe de Belgische pers welbewust voortgaat, de publieke opinie om den tuin te leiden. Van organen als de .Action Nationale", de ,,Soir" en de Nation Beige" is men zulks gewend geraakt en men neemt er geen bij zondere notitie meer van, aangezien deze bladen in de Belgische pers nu juist niet de eerste viool-partij spelen. Doch als men moet constateeren, dat zelfs een orgaan als de Jndependance Beige", hetwelk toch een reputatie heeft op te houden, aan dit on- waardig bedrijf mededoet, gaat men van- zelf wel in twijfel trekken, of de Belgische pers inderdaad nog iets om haar reputatie maalt. De „Indepe,ndance Beige", de kwestie van de Wielingen besprekend, valt zoowaar on- ze Regeering weer eens aan wegens den doortocht der Duitsche troepen, in Novem ber 1918, door Nederlandsch-Limburg. Niettegenstaande dit feit reeds lang tot zijn juiste proporties is teruggebracht en men zeer goed weet, dat het toestaan van dien doortocht allereerst in het belang van Bel gie zelf was, gaat men door, te speculeeren op de geringe ontwikkeling van het gros der Beigen, en geeft daarom aan het ge- beurde met opzet een valsche lezing. Wij kunnen de „Independance Beige" er niet mede gelukwenschen, dat zij zich eveneens voor deze misleiding binden laat. Verder beschuldigt het blad onze Regee ring van „slechten wil", van „vijand- schap" en van „ontoelaatbare gevaarlijke bedoelingen" in de kwestie van de Wie lingen.. En het schrijft: ,,Nedcrland stelt er zich niet mede tevreden, dat de Schelde niet vrij is, dat de toegang tot Antwerpen van Nederland afhangt, maar wil ook, dat de zee niet vrij zij en Belgie aldus niet de beschikking heeft over Zeebrugge". Volgt het »sprookje, dat wij tijdens den oor log den Duitschers toestonden, van het Wielingen-nauw gebruik te maken voor hun duikbooten. Hierop gaan wij natuur- lijk niet nader in. De ,,Independance Beige" zal waarlijk goed doen, om, aivorens op zoo hoogen toon te schrijven eens nauwgezet zich aan de studie te zetten ter zake van het eigen- domsrecht der Wielingen. En wanneer bij onze Regeering v orneme,n mocht voor- zitten, om der wille van 'n goede verstand- houding met onze Zuidelijke buren niet strak en stijf haar rechten te bandhaven, dan zal men toch allereerst in Belgie dienen te gaan begrijpen, dat een andere weg moet worden ingeslagen, zoo men gunsteri wil erlangen, zegt de H.- Crt. De vorige week bracht de .Libre Bel- gique" het slot der onthullingen van den ongenoemden diplomaat over de Belgisch- Nederlandsche tractaten. Niet alleen, zegt hij, heeft Belgie reserves gemaakt doch ook twee belangrijke verklaringen afgelegd op de vergadering van 23 Maart. De eene be- treft de quaestie der Wielingen. Van die quaestie was aanvankelijk geen sprake toen de Nederlandsche delegatie ter elfder ure kwam verklaren, dat Nederland de geul van Wielingen beschouwde als deel uitmakende van de Scheldemondingen, dat Nederland sedert onheugelijken tijd deze geul heeft be- heerscht tot in de voile zee en dat het ge- beurde tijdens den oorlog 19141918 niet van dien aard was om op die souvereiniteit ipbreuk te maken. Nederland bevestigde daarom zijn voornemen om zich voortaan alleen als souverein over die wateren te beschouwen. Deze agtie vond echter, tegen de verwachting en de hoop der Nederland sche delegatie in, de Belgische afgevaar- digden niet onvoorbereid. Dit was een ge- luk, zooals het ook als een geluk dient be- schouwd, dat het Belgisch-Hollandsch ge- schil, ten overstaan der mogendheden, is gebleven voor de onderteekening van het verdrag. De diplomaat zet dan uiteen, welke de consequenties van de Hollandsche eischen voor Zeebrugge en dus voor BelgiS's ver- dediging zijn. Die consequenties kan ik als bekend beschouwen. Segers antwoordde de Hollandsche verklaring op staanden voet. Hij zei, dat de Belgische Regeering haar souvereiniteitsrechten op de wateren langs de zeekust ten Westen van eene gedachte- lijn, die de voorzetting der Hollandsch- Belgische grens zou zijn, ten voile hand- haaft; dat er trouwens in die wateren tegen Belgie gericiue oorlogshandelingen hadden plaats gehad gedurende vier jaar, zonder dat Nederland daartegen eenig bezwaar had ingebracht en dat Belgie bijgevolg achtte, dat Belgie alleen in die wateren daden kon verrichten of laten verrichten, die souverei niteitsrechten onderstelden. Door die tegenverklaring werd de Hol landsche manoeuvre teniet gedaan. Voor Belgie brdcht zij het voordeel mee, dat het conflict beslist voor den dag <s g'ekomen, doch het blijft onopgelost. Alleen kan Ne derland thans geen voordeel meer halen uit een stilzwijgen van het traetaat over de Wielingenquastie. De tweede verklaring geldt de vaart van Belgische oorlogsschepen door de Schelde. Hier is het de Belgische delegatie, die op 23 Maart het belletje heeft aangebonden. Pie verklaring was noodig, omdat het poli tieke verdrag Belgie niet de beschikking geeft over de Scheldemondingen, terwijl het economische verdrag een gemeenschappelijk exploitatie-reginie op die wateren inricht, zonder wiiziging der Nederlandsche souve reiniteitsrechten, met het gevolg, dat Bel gische handelsschepen steeds onbelemmerd de Schelde mogen gebruiken, doch Belgi sche oorlogsbodems aan Holland toelating zullen mogen vragen. Welk oordeel de En- gelsche en Fransche deskundigen er in zake het sluiten der Schelde in oorlogstijd op na houden, Belgie mocht toch geen afstand doen van zijn eischen, omdat het oordeel der deskundigen alleen rekening houdt met de belangen der Geallieerden, waaronder wel- iswaar Belgie is begrepen, doch niet alle mogelijkheden. welke zich voor Belgie kun nen voordoen, voorziet. Sommige politieke en militaire hypothe- sen worden veronachtzaamd en vooral nog wordt geen rekening gehouden met de na- tuurlijke en noodzakelijke eischen van de exploitatie der Ajitwerpsche haven. Daar om verkla'arde Segers officieel aan de Com- missie der Veertien, dat, daar de quaestie van het gebruikmaken van de Schelde door Belgische oorlogsschepen in oorlogs- zoo wel als in vredestijd in het politieke traetaat evenmin was geregeld als de andere quaes- ties in verband met Belgie's verdediging en veiligheid, de Belgische Regeering zich ver plicht achtte haar standpunt beslist te hand- haven en dat Belgie nu, voordat het de neu traliteit had opgegeven, volkomen vrij ver- keer met de zee moest genieten voor zijn handels- en oorlogsvloot. De Belgische de legatie herinnerde eraan, dat zij in de ver gadering van 8 Augustus 1919 er op had gewezen, dat zoolang Belgie sedert zijn on- afhankelijkheid een oorlogsvloot had gehad, zijn oorlogsschepen vrij naar en uit Antwer pen waren gegaan en zelfs vaak Antwerpen als aanleghaven hadden gehad. Belgie kon van die eischen niet afzien, tenzij een ge- meenschappelijke regeling in den toestand voorzag. Op die verklaring antwoordde de Neder landsche delegatie, dat Nederland noch voor het verleden, noch voor de toekomst kon er- kennen, dat Belgie het recht had, van de Hollandsche Schelde gebruik te maken voor zijn oorlogsschepen. Nooit had men daar- over openlijk van gedachten gewisseld tus- schen beide Regeeringen, zoodat de Belgi sche verklaring moest worden beschouwd als een nieuwe eisch die trouwens onge- grond was. De Hollandsche delegatie voeg- de daaraan toe, dat Nederland all66n in het bezit was der souvereiniteit over de Schelde mondingen en derhalve alleen het passeeren van Belgische oorlogsschepen had te re- gelen. Weer stonden dus beide landen tegenover elkaar met tegenstrijdige en onopgeloste eischen. Dit dan zijn, aldus besluit de on- genoemde diplomaat, wat men kortheidshal- ve de reserves noemt. Onder het licht dezer reserves dient de beteekenis beschouwd van de handteekeningen, die Belgie onder het Hollandsch-Belgische verdrag plaatsen zal. Havas seint uit Gent: In de vergadering van de Kamer van Koophandel gaf de socialistische senator Coppieters een overzicht van het traetaat tusschen Belgie en Nederland en zeide, dat wat Gent en de maritieme installaties betreft Belgie een maximum heeft verkregen. Het recht van veto over de vaart op de Schelde, door het verdrag van 1839 aan Nederland gegeven, is opgeheven, het traetaat erkent onze (Belgische) volstrekte souvereiniteit en wij hebben dus geen reden om te pro- testeeren. SCHRIFTEL1JKE VRAGEN. De heer Polak heeft tot den Minister van Buitenlandsche zaken in zake het schaden van de belangen van in Belgie wonende Nederlanders door d6 aldaar tot stand ge- komen Huishuurwet de volgende vragen ge- richt: 1. Is het den Minister bekend, dat in Belgie onlangs tot stand gekomen is een Huishuurwet, houdende bepalingen tot be- perking van huurprijzen, enz., waarvan art. 25 luidt als volgt: „Tot het voordeel dezer wet worden al- leqn toegelaten: 1. de Beigen; 2. de burgers der landen, die in den oor log bij Belgie aangesloten waren; 3. de burgers van vreemde landen, die, onder den oorlog, gediend hebben in het Belgische leger, of bij dat van een der lan den, welke in den oorlog aan de zijde van Belgie streden, alsmede de voor- en nazaten in rechtstreeksche linie, breeders en zusters dier vreemdelingen, indien deze hunne kost- winners waren en bij hen inwoonden." Enz. II. Acht de Minister door deze bepaling niet de belangen geschaad van de zeer tal- rijke Nederlanders, in Belgie woonachtig? III. Zoo ja, acht hij het dan niet ge- wenscht, bij de Belgische regeering stappen te doen, teneinde deze bepaling te doen ver vallen? IV. Acht hij het, ingeval de Belgische re geering weigert zulks te doen, niet ge- wenscht, in ons land woonachtige Beigen uit te sluiten van de voordeelen, die soort- gelijke wetten in ons land den ingezetenen verschaffen? HET ZILVEREN JUB1LEUM VAN DEN AARTSBISSCHOP VAN UTRECHT. Te Utrecht wapperde gisteren van alle katholieke gebouwen en vele particuliere woningen de vlag, veelal met den pause- lijken wimpel, ter eere van het zilveren ju- bileum van den aartsbissChop van Utrecht, mgr. H. v, d. Weteri,ng. Hedenochtend droeg de jubilaris in de kathedraal een Hoogmis op, welke plechtig- heid door een zeer groot aantal personen werd bijgewoond. De aartsbisschop begaf zich naar de kerk in de auto die hem gis teren door de Hilversumsche katholieken werd geschonken. DE OPENING VAN DEN LUCHTD1ENST NEDERLAND—ENGELAND. Maandagnamiddag 10 minuten over half een is het eerste vliegtuig, dat een geregel- den passagiers- en goederendienst tusschen Nederland en Engeland zal onderhouden, in het vliegkamp Schiphol aangekomen, na een zeer voorspoedige reis, begunstigd dooi schoon, maar ietwat heii'g weder. Het had de reis van Londen (Croydon) naar Am sterdam langs de voorgeschreven route in 2 uur en 10 minuten gemaakt Twee Engelsche journalisten, beiden uit Londen, kwamen als passagiers mee. Te- vens vervoerde de machine eenige pakken Engelsche ochtendbladen, de gistermorgen verschenen nunimers van Times en de Daily Mail. Bij de aankomst was een aantal autori- teiten tegenwoordig. De opvarenden brach- ten een brief mee van den Lord Mayor van Londen aan den burgemeester van Amster dam. „Bij de opening van den eersten geregel- den luchtdiqnst tusschen Engeland en Ne derland", zoo las men daarin, ,,zend ik aan de stad Amsterdam de hartelijke groeten van de stad Londen. Ik hoop van harte, dat deze dienst in belangrijke mate tot de goede ver- standhouding tusschen de beide steden, enz." DE EERSTE VROUW AAN DE STEMBUS. I,n Limburg heeft de wijziging in de gren- zen van sommige gemeenten nieuwe raads- verkiezingen noodig gemaakt, en daardoor hebben de vrouwen, die daar op de kiezers- lijst staan, voor het eerst gelegenheid gehad te stemmen. Hjet begon Zaterdag in de gemeente Gronsveld bij Maastricht, waar de vrouw van den burgemeester, mevr. Spauwen de historische daad verrichtte, als eerste vrouw in Nederland een 'stembiljet in de bus te stoppen voor de raadsverkiezing Maandag had de stemming in Maastricht plaats. Als resultaat daarvan zijn gekozen 22 R.-K., 7 S. D. A. P.'ers en 2 Vrijz. Dem. RlJKSGELDEN VOOR DE HOHENZOLLERN. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Schaper betreffende het besteden van gel- den uit 's Rijks schatkist ten behoeve van den voormaligen Duitschen keizer en den gewezen kroonprins, heeft de Minister van Binnqnlandsche Zaken als volgt geant- woord: „Ten behoeve van den ex-keizer is uit 's Rijks schatkist nimmer eenig geld besteed voor bestemming als in deze vraag bedoeld. Met betrekking tot den ex-kroonprins geldt hetzelfde, voor zooveel levens- of genotmid- delen aangaat. Daarentegen is te zijnen behoeve op uiterst bescheiden schaal een woning op het eiland Wieringen ten laste van's lands kas beschikbaar gesteld en ingericht. Op ont- vangst van gasten is daarbij niet gerekend. In tOtaal is ten behoeve van den ex-kroon prins f 14.501,98^2 uitgegeven. Het ligt in de bedoeling, zoolang de bestaande toe- stand voortduurt, op denzelfden voet met soortgelijke uitgaven voort te gaan." NIEUWE POSTZEGELS. Er zijn thans nieuwe postzegels van 40 cent uitgegeven. De geelbruine beeltenis is omgeven door een groene omlijsting. EEN MISLUKTE COMMUNISTISCHE ..PUTSCH". In het stadje Langerhausen waren Zater- dagochtend bijetten aangeplakt, welke me- dedeelden, dat de regeering in handen der links-radicalen was overgegaan. Wapens en munitie moesten op het stadhuis worden in- geleverd, en strenge straffen werden gesteld op ongeregeldheden. Gewapende arbeiders bezetten de stad en persten met wapenge- weld een half millioen mark af van het postkantoor en particulieren. Bovendien onderwierpen ze de treinen aan een scherpe controle. Volgens de .Frankfurter Zeitung" waren de biljetten onderteekend door Holz. Reeds in den middag was de putsch geeindigd. Een deel der communisten reed in gesto- len auto's weg, terwijl anderen op het sta tion werden gearresteerd. DE MOORD EN DOODSLAG IN IERLAND. Dinsdag zijn er te Cork weer eens twee poiitie-agenten op straat doodgeschoten, terwijl een derde zwaar gewond werd. De politiemannen, onder wie een sergeant, wil- den juist in een tram stappen, toen ze door de aanvallers beschoten werden. De ser geant stond reeds op het achterbalcon, waar hij dood neerviel. De moordenaars wisten te ontkomen, hoewel onmiddellijk een aantal agenten uit het nabijzijnde pobtiebureau ter hulp snelden. Te Kavan werden het po- litiebureau en het gerechtsgebouw totaal verwoest. Alle documenten werden op straat verbrand en daarna werden de ge bouwen met breekijzers en houweelen met den grond gelijk gemaakt. Op drie plaatsen in het graafschap Du blin zijn Woensdag de kazernes van de politie in brand gestoken. Een persoon werd op straat doodgeschoten. Te Belfast drongen de Sinn Feiners het gebouw van den ontvanger binnen en verbrandden al le documenten. Te Thurles stalen Sinn Feiners de in twee rijtuigen vervoerd wor- dende post. In de buurt van Skibbedeen haalden gemaskerde mannen iemand 's nachts uit zijn bed en smeerden hem daar na met teer in. Van tal van andere plaatsen komen eveneens berichten van aanvallen en brandstichtingen. Bonar Law verklaarde in het Lagerhuis dat generaal Mac-Ready maatregelen ge- troffen heeft voor een nauwe samenwerking tusschen de politie en de militairen in ler- land. Men verwacht zeer veel van deze sa menwerking. De regeering zal niet schro- men alle niogelijke maatregelen te treffen om de politie in Ierland te beschermen en de orde te herstellen. Toen daarop een Lagerhuislid vroeg hoe lang het zoowat zou duren aivorens in Ier land alle politieagenten waren vermoord, zeide Bonar Law, dat het vroeger ook wel lang geduurd heeft, aivorens een terreur in Ierland was onderdrukt. De regeering doet al het mogelijke en indien zij niet slaagt in het herstellen der openbare orde en veilig heid in Ierland, zal een andere regeering haar plaats moeten innemen. In het Lagerhuis is het amendement van Asquith, om een enkel parlement voor Ier land te vormen, verworpen met 259 tegen 55 stemmen. UITSTELLING VAN BETALINGEN. Op verzoek der Belgische regeering heeft de Engelsche regeering aan Belgie 6en >aar uitstel verleend voor de terugbetaling van 4 millioen pond sterling, die thans betaald hadden moeten worden. VERBLUFFENDE TOESTANDF.N IN IERLAND. Omtrent de verbluffende toestanden in Ierland, geeft het volgende berichtje uit London-Derry eenig inzicht. In het gerechtshof van Derry werden vier ontslagen soldaten ervan beschuldigd, een moordaanslag te hebben gepleegd op twee politieagenten. Een verzoek om de beklaag- den onder borgtocht in vrijheid te stellen, werd niet toegestaan omdat dan bekend zou worden op welke wijze de politie haar aan- TER NEUZENSCHE COURANI Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN. brengen ter openbare konnis, dat ter Gemeente- seeretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van OEBRs. HAMB'RUNCW. om VERGUXNIXG tot het plaatsen van een stoomketel voor het leveren van stoom aan een inalaxenr voor Viet vervaardigen van eierkolen in een gebouwtje op een gedeelte van het perceel, plaatselijk gemerkt 12. en gelegen aan dpfi Sohuttershofweg, kadastraal bekend in sectie C, no. 4674. Op -Maandag, den 31 Mei as., ties namiddags 2J uur, zal ten gemeentehuize gelegenheid bestaan om benvaren tegSi de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeiing en schriftelijk toe te Vichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunrien gedurende drie dagen. voor hetboven- gemelde tijdstip, ter Secretarie der Gemeente k e n- n i s u e m e n van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen- komstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeiing toe te lichten. Ter Neuzen, 17 Mei 1920. Burgemeester en Wethouders voornoernd, De Burgemeester, J. HUIZINGA. B. De Secretaris, I. ZONNEVIJLLE. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat het onderzoek van de in het verlofgangersregts- ter dezer gemeente ingeschreven verlofgangers der militie te land zal worden gehouden te Ter Neuzen in de Arsenaalkazerne, gelegen aan de Nieuwstraat, op J9inn«l»i; 1% Juni 19341 des voormiddags negen uur. Aan het onderzoek behoeven alleen deel te nemen de verlofgangers der liehtingen 1915, 1916 en 1917. Aan het onderzoek behoeft niet te worden deel- genomen door hen, die hun eerste eefening nog niet hebben volbracht, en voorts niet door a. de verlofgangers, die in het loopende jaar, voor den dag, hierboven als dag van onder zoek aangegeven, in werkelijken dienst zijn geweest, uit anderen hoofde dan voor straf b. de verlofgangers, die bestemd zijn om in het loopende jaar voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst te komen e. de verlofgangers, die bestemd zijn om met 1 Augustus van het loopende jaar naar de land- weer over te gaan d. de verlofgangers, aan wie vergunning is ver- leend tot uitoefening van de zeevaart of de zeevis'iherij buitenslands of tot verblijf in het buitenland en aan wie hetzij gelijktijdig met die vergunning, hetzij in verband daarmede later at'zonderlijk, vrijstelling van het onder zoek is verleend dan \ypl is toegestaan dat onderzoek in de maaud November of Decem ber van het loopende jaar te ondergaan; e. de verlofgangers, aan wie ter zake van de uit oefening van hun beroep of bedrijf dan wel wegens andere bijzoudere omstandigheden ver gunning is verleend het onderzeek in een der onder d genoemde1 maanden te ondergaan f. de adsplrant-militie-officieren en g. de verlofgangers van de Exploitatie-Compagnie van het Regiment Genietroepen. Daarentegen moeten aan het onderzoek w e 1 deel- nemen de verlofgangers, die in het loopende jaar voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst zou- den moeten komen, doch wien voor 1 Juni van dit jaar door den Minister van Oorlog uitstel van opkomst voor die oefeningen is verleend tot het vol- gende jaar. Uiteraard geldt deze bepaling niet voor de verlofgangers, wien uit andereuhoofde, bijv. in verband met hun verblijf in het buitenland, vrij stelling van het onderzoek is of alsnog wordt ver leend. De verlofganger moet bij dit onderzoek verschijnen in uniform gekleed en voorzien avan de tot zijn voorgeschreven uit listing ver- der behoorende kleeding- en uitrustingstukken b. van de wapenen, het ledergoed, de reglemen- ten en de dienstvoorschriften, hem uitgereikt; c. van zijn zakboekje en van zijn verlofpas. De verlofganger staat niet alleen gedurende den tijd dien, het onderzoek duurt, maar ook voor zoo- lang hij ter gelegenheid van het onderzoek in uni form gekleed is, onder de bevelen van den Militie- commissaris, zoodat indicn hij ongeregeldheden pleegt of zich aan een strafbaar feit schuldig maakt, hetzij bij het g-ian naar de plaats, voor het onderzoek be stemd, hetzij gedurende het onderzoek of bij het naar huis keeren, te dier zake zal worden gestraft volgens het Crimineel Wetboek en het Reglement van Krijgstueht voor het krijgsvolk te land# Een arrest van A6n dag tot zes dageu, te onder gaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring; of een kwartierarrest van een dag tot zes dagen, te ondergaan in een kazerne. kan door den Militiecommissaris worden opgelegd aan den verlofganger lo. die, zonder geldige reden niet bij het onder zoek verschijnt 2o. die daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van al de hiervoren vermelde voorwerpen 3o. die de hiervoren vermelde voorwerpen bij het onderzoek niet alle in den vereischten staat vertoont 4o. die een of meer van de hiervoren voormelde voorwerpen, aan een ander toebehoorende, als de zijne vertoont. Is den verlofganger ter zake van het onderzoek kwartierarrest opgelegd, dan wordt hij tot het onder gaan van die straf in werkelijken dienst geroepen. OnvermiDderd de genoemde straf is de verlofganger. die zich schuldig maakt aan een der feiten, onder lo. tot 4o. genoemd, verplicht om op een nader te bepalen tijd en plaats voor den Militiecommissaris te verschijnen of opnieuw te x erschijnen tot het onder gaan van een onderzoek. De verlofganger, die, opgeroepen voor dit ONDER ZOEK, daarbij niet verschijnt of, daarbij verschenen zijnde, zich schuldig maakt aan een der feiten, onder 2o.—4o. vermeld, wordt in werkelijken dienst ge roepen of gehouden voor den tijd van ten lioogste twee maanden. De duur van dezen werkelijken dienst wordt bepaald door den Minister van Oorlog. De verlofganger, die niet voldoet aan een oproe- ping voor den werkelijken dienst, wordt als deserteur behandeld, na op daartoe door den Minister van Oorlog te verstrekken last ais zoodanig te zijn afge- voerd. Nog worden de verlofgangersopmerkzaain gemaakt, dat het niet ontvangen van een bijzondere kennis- geving hen niet ontheft van hun verpliohting tot deelneming aan het onderzoek, maar dat deze open- bare kennisgeving EENIG en ALLEEN als bewijs geldt, dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen. Ingeval ziekte of gebrekende deelneming aan het onderzoek mochten verhinderen, dient daar- van z o o d r a m o g e I ij k ter gemeentesecretai-ie te worden overgelegd een gelegaliseerde geneeskundige verklaring, welke op o ngezegeld papier kan worden gesteld. Aan den verlofganger kan op zijn daartoe aan den Militiecommissaris te richten en met redenenomkleed verzoek worden vergund, het onderzoek in een andere gemeente te ondergaan. Het verzoekschrift moet tijdig en GEFRANKEERD worden toegezonden. Maakt een verlofganger, aan wien een zoodanige vergunning is verleend, daarvan geen gebruik, dan wordt deze geacht niet te zijn verleend. Ter Neuzen, 17 Mei 1920. De Burgemeester voornoernd, J, HUIZINGA.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 1