Landbouwberichten. BEMEW6DE BEBICHTEN. kende Weensche kinderen nog eens aan, dat uitvoer van 10 K.G. levensmiddelen is toegestaan. Hierbij wordt niet gerekend de mondvoorraad voor ruim 3 dagen, welken fret A. N. C. O. verwacht, dat ieder kind mee gegeven zal worden. Geeft men den kinderen geld mee, dan liefst papier. Ziiveren munten hebben alleen de zilver- waarde. Heden morgen zijn weer een 130tal Ween scfre kinderen in Zeeland aangekomen. Een gedeelte hiervan vertrok heden m.ddag naar Ter Neuzen. De meeste dezer kinderen zijn bestemd voor Zaamslag. 1NTERCOMMUNALE ARBEIDSBEM1D- DELING EN WERKLOOZEN- VERZEKERING. Op initiatief van den onlangs benoemden directeur der gemeentelijke, tevens distrio^s- arbeidsbeurs alhier, den heer J. F. de Coo ker, werd 12 Mei 11. in het „Hotel de Com merce" alhier eene vergadering gehouden van het bestuur, de directeur en correspom- denten der onder het district Ter Neuzen ressorteerende gemeenten. Aan de tot hen gerichte uitnoodiging was door ruim 30 personen gevolg gegeven. Yertegenwoordigd waren de gemeenten Ter Neuzen, Hoek, Axel, Zaamslag, Hulst, Koewacht, Overslag, Boschkapelle, Stop peldijk, Biervliet, Oostburg, Westdorpe, Phi lippine, Breskens en Hoofdplaat, terwijl mede waren opgekomen de besturen van de vereenigingen met werkloozenkassen, de Neclerl. Schildersbond en de afdeeling der Bouwvakarbeiders te Ter Neuzen, de cen- fralt Bond van Transportarbeiders te Sas van Gent en Werkmansbelang te Hoek. Door aen heer j. Huizinga, voorzitter der districtsarbeidsbeurs, werd de vergadering geopend, terwijl hij, na een kort inleidend woord, het woord gaf aan den inleider, den heer Anth. Folmer, directeur der Arbeids- bemiddeling en Werkloozenverzekering te *s Gravenhage. Deze sprak in de eerste plaats over de samenwerking van den directeur der Ar- beidsbeurs met de Correspondenten der Ar beidsbemiddeling. Hij wees er op, dat, om een goede en nuttige iurichting, een naar de eischen des tijds werkende arbeidsbeurs te verkrijgen, een goede en geregelde samnwerking van Directeur en Correspondenten een eerste vereischte is. Had de vorige directeur der arbeidsbeurs alhier zijne beste krachten aan een en ander besteed, thans is reeds geble- ken, dat het den nieuwen directeur volkomen ernst is, de beurs aan zijne ware taak te doen beantwoorden. Ook de gemeentebesturen behooren daar- toe het hunne bij te dragen, en de functio- narfssen goed bezoldigen, opdat deze hunne taak met lust en ijver kunnen volbrengen. Voorts moeten de gemeentebesturen zoo- wel de arbeidsbemiddeling als de controle op de werkloozenkassen zooveel mogelijk irs eene hand geven. Immers, de werklooze nioet zich, teneinde uitkeering uit de steun- kas ziiner vereeniging te kunnen krijgen, aanmelden bij de arbeidsbeurs. Is nu ook de controle der werkloozenkassen bij de di- rectie der beurs ondergebracht, dan is de controle gemakkelijk en naar behooren uit te voeren. lii dit verband wees hij er op, dat burge- meestet en wethouders van Ter Neuzen een goeden kijk op de zaak hebben gehad. De Minister van Arbeid heeft het ook de vereenigingen met werkloozenkassen ge- makeliik gemaakt, door de kassen in eigen beheer te geven, wel is waar onder controle der gemeenten, maar toch is dat voor die vereenigingen al heel wat waard. Met het oog op den beschikbaren tijd kon niet alles in de bijzonderheden worden uit- eengezet, doch daarvoor bestond gelegen- heid bij de eventueel te stellen vragen. Doar den heer Schirris, Ned. Bouwvak- arbeidersbond, werd de wenschelijkheid uit- gesproken, dat ook een lid uit dien bond zitting in fret bestuur der arbeidsbeurs kreeg. Deze kreeg dan ook stem in het ka- pittel, wat nuttig kon zijn om zich te doen hooren, als b.v. een gewoon bootwerker grondwerk ging verrichten aan woningbouw of daaraan geparenteerde bedrijven. De heer Niermans, van Breskens, deelde mede. dat, wanneer werklieden eens een en- kele maal naar elders gaan werken, dit bij voorkeur naar Walcheren is, doch zelden naar het 5e district. Ook werken de wferk- overs niet mede om de beurs bij het aan- nemen van werkkrachten bemiddelend te doen optreden. Een gelijke klacht werd ongeveer geuit door den heer Bliek, van Hoek. Er zijn daar vee! werkjieden werkloos. De landbouwers willen echter van geen bemiddeling weten. De valuta is oorzaak, dat Belgische werk lieden den Nederlandsche het werk vodr den neus wegnemen. De heer Vervaart. van Hulst, bespreekt de groote werkeloosheid in Zeeuwsch- Vlaanderen en geeft daarvan voor een groot deel de schuld aan den kinderaibeid. Niet zelden ziet men ploegen werken waarvan het oudste kind slechts 9 jaar is. Te Philippine werd een werk aangenomen door een Belgischen aannemer, die daar voor bij voorkeur Belgische werkkrachten genomen heeft. He zc'.fde betoogt de heer Dierickx voor wat betreft de Nederlandsche fabrieken te Sas van Gent. Hij wijst er op, dat de Bel gische werklieden veel gemakke'ijker de vi- sums op hunne passen krijgen (in vele ge- vallen hebben ze zelfs geen passen noodig) dan de Nederlandsche. Zij loopen dagelijks heen en weer, en nemen aldus het werk uit de handen onzer werkmenschen. De heer Geirnaerdt, van Philippine, is het gedeeltelijk met de vorige sprekers eens, maar moet opmerken, dat de Nederlandsche werklieden den aannemer te Philippine in den steek lieten, om ander werk, waaraan meer te verdienen viel, te aanvaarden. Zulke werl J^meten op tijd klaar en als men met menscnen te doen heeft, waarop men niet vertrouwen kan, zoekt men betere. De heer Visser uit Axel vreest, dat, als men de Belgische werklieden zou gaan we- ren, £r vooral in den tijd van het vlastrek- ken veel gebrek aan werkkrachten zal zijn. In Axel is het in dienst hebben van Bel gische werkkrachten op de werkloosheid niet van invloed, aangezien daar geen werk loosheid is. De heer Hamelink, van Ter Neuzen, be toogt, dat, wanneer in de bestekken van aan te besteden werken, het mimumloon meer in den geest van den tegenwoordigen levensstandaard was, de Nederlandsche werklieden niet zouden wegloopen. Volgens hem is het noodgedwongen, dat men naar andere werkgevers loopt. Hij vraagt, of de Brandstoffencommissie ook niets kan doen, bij het beschikbaar stellen van kolen voor de fabrieken met Belgische werkkrachten, door b.v. als eisch te stellen, het in dienst nemen van Neder landsche werklieden uit de grensgemeenten. Naar zijne meening moet de heer Schir ris niet bang zijn voor concurrence van de bootwerkers, bij te verrichten grondwerk. Indien alle categorien er zoo goed voor stonden als de bouwvakarbeiders, was het nog zoo kwaad niet. Hij ziet, ook wat betreft de werkloos- heidsverzekering, de tofekomst donker in. Hij vieest, dat de uitkeeringen, door het op den bodem zijn der kas, vooreerst niet meer zullen kunnen plaats vinden. Overigens dweepte zijn organisatie niet zoo erg met die werkloozenkassen. De heer Niermans wees nog op de wei- riige medewerking van ploegbazen voor het vormen van werkloozenkassen, terwijl de heer Vervaet gaarne wat meer medewerking tusschen gemeentebesturen en correspon denten der arbeidsbemiddeling zoude zien. De heer Folmer zou niet gaarne zien, dat de vreemde werkkrachten werden gewe£rd, hij is daar althans persoonlijk niet voor. Hij vreest, dat van zoo'n maatregel represail- les het gevolg zouden zijn. Het moge waar zijn, dat de Belgen niet erg op gewone arbeiders zijn gesteld, om bij hen te komen werken, de diamantbewerkers hebben ze daarentegen wat graag. Voor het heen en weer trekken der werk- zoekende Belgen kan, naar hij meent, een stokje worden gestoken. De directeur zou hierover wel eens kunnen spreken met den commandant der militaire politie te Vlis singen, voor wat betreft het nauwkeurig nazien en niet te veelvuldig verstrekken van visums. Het opnemen van een vertegenwoordiger der bouwvakarbeiders in het bestuur der arbeidsbeurs kan worden overwogen; als dan echter ook andere organisaties weer maar niet jaloersch worden, want dan zou dat bestuur een aardig parlementje kun nen worden. De heer Folmer verklaarde de toekomst niet zoo donker in te zien als de heer Ha melink. Ook de heeren Drop en Van Krie- ken, resp. voorzitter en penningmeester van de werkloozenkas van den Centralen Trans- portarbeidersbond, met welke heeren spre ker den vorigen dag nog had geconfereerd, waren niet zoo pessimistisch gestemd, en slechts een drietal gemeenten waaronder Ter Neuzen zitten in de misere. Spreker kan eenigszins begrijpen, dat men niet met de werkloozenkassen dweept, doch de heer Hamelink zal spreker moeten toegeven, dat er, na -de opheffing van het Steuncomite toch iets riioest gebeuren. Na de omvraag bracht de voorzitter na- mens het bestuur, directeur en correspon denten dank voor zijne uiteenzettingen. De aangename gedachtenwisseling was hem borg, dat deze de vruchten zal dragen, welke er van kunnen worden verwacht. Met een woord van dank voor de opkomst werd de vergadering gesloten. MIJN GERAPORTEERD. Heden nacht is door het loodswezen een mijn gerapporteerd in de buitenhaven van Vlissingen. Een van morgen ingesteld on- derzoek heeft geen resultaat opgeleverd, zoodat vermoed wordt, dat de mijn weer naar buiten is weggedreven. De beide Prov. booten naar Breskens en Ter Neuzen zijn hierdoor een half uur te laat vertrokken. ONDERWIJS. Tot onderwijzer aan de bijzondere neu- trale school te Lobith is benoemd de heer M. J. Vermeulen. TELEGRAMMEN NAAR BELG1E. Met ingang van jl. Zaterdag is het tarief voor telegrammen naar Belgie bepaald op 6 cent per woord met een minimum van 50 cent per telegram. Voor de woorden boven de 50 is het tarief 3'cents per woord. Voor perstelegrammen is de helft van bo- venbedoeld tarief verschuldigd nochtans met een minimum van 50 cent per telegram. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 2 tot en met 8 Mei werden ter kennis van den Centralen Gezondheids- raad gebracht de volgende gevallen van besmettelijke ziekten in Zeeland: roodvonk: een geval te 's Gravenpolder, St. Maartensdijk, Souburg en Oostkapelle; diptheritis: een geval te Hoek, Honte- nisse, Kruiningen, Philippine en Zietlkzee, en drie te Vlissingen. Men schrijft aan de ,,A\ondpost": UIT HET OVERJORDAANSCHE. NEDERLAND—Z.-VLAANDEREN. ,,Van d'Ee tot Hontenisse Van Hulst tot aan Cadzand, Dat is ons eigen landje Maar deel van Nederland." (Zeeuwsch-Vlaainsch Volkslied). Van Nederland sprekende zegt men ge- woonlijk, dat het zich uitstrekt van ,,de Dollard tot aan de Schelde" maar dat over de Schelde de vruchtbare streek Zeeuwsch-Vlaanderen ,ons eigen landje, maar deel van Nederland" zich bevond, daarvan was men voor den oorlog niet door- drongen, en nog minder werd dit gewaar- deerd. Zeeuwsch-Vlaanderen werd voor den oor log zoo stiefmoederlijk bedeeld. Ja zelfs in dezen tijd, toen de klachten over de slechte verbinding tusschen Z.-Vl. en Holland zich vermenigvuldigden, werd niets gedaan om daarin verbetering te brengen, Wel kwamen regeeringspersonen, die, om te onderzoeken, deze reis maakten. Maar de auto'6 stonden gereed om hen van de eene plaats naar de andere te brengen, om correspondence te hebben, en de afvaarttijd der boot werd veranderd. Is 't te» verwonderen, dat de conclusie was: „de verbinding is goed?" Toen tijdens den oorlog Z.-Vl. gevaar liep, om van Nederland gescheiden, geroofd, gestolen te worden, toen bemerkte men, dat de Zeeuwsch-Vlamingen N e d e r 1 a n- ders waren in merg en been; dat geheel Z.-Vl. als een eenig man pal stond; dat wij van binnen en van buiten Oranje waren; dat de roof door de Belgen van onze streek, erger zou zijn dan een moord, dan een siuipmoord. In de oorlogsjaren vroeg men in Neder land om brood, maar daar was geen brood, maar hoeveel hooger zou die nood gestegen zijn, als Z.-Vl. niet eens tot Nederland had behoord! Bij de Israelieten was het Overjordaan- sche een ruw bergachtig land, maar Z.-Vl. (het Overjordaansche van Nederland) is een vruchtbaar bouwland, de korenschuur van Nederland. „Daar trekt de ploeg de voren, Daar klinkt de zicht in 't graan, Daar ziet men 't Zeeuwsche koren, Het allerschoonste staan." Z.-Vl. met zijn 54792 H.A. vruchtbaar bouwland, bezit o.a. 1/9 deel van al het tarweland van Nederland, en 1/7 van het suikerbietenland. Toen Z.-Vl. gevaar liep en zich krachtig toonde, heeft men ons meer dan gewone belangstelling getoond. Maar wat zal men doen, nu het gevaar geweken is; zal men nu de schoone beloften in daden omzetten? Maar al of niet stiefmoederlijk behandeld, wij gevoelen diep: „Dat is, en blijft ons ei gen landje, maar deel van Nederland", omdat het ons zit in 't bloed. GEI.DKONINGEN OF ARBEIDERS- KONINGEN? In de dagen der staking hoorde men tel- kens zeggen; ,,Het is een strijd tegen het kapitaal. tegen het kapitalisme. De goud- koningen moeten er aan!" Nu zullen wij het niet opnemen voor de groote werkgevers, veel minder hen vrij- pleiten, omdat wij weten, welk een onge- rechtigheid er bedreven is o.a. door woeker- winsten en prijsopdrijvjpg. Maar toch zouden wij willen vragen: Zal 't onder de heerschappij van de arbeiders- koningen minder drukkend zijn? Laten alien zonder bitterheid en zonder zelfverblinding eens emstig tot zichzelven inkeeren. Als wij eens de vreeselijke ellende nagaan als gevolg van de ophitsing der harts- tochten en van de staking ondervonden, is daar niet van toepassing, het woord, van een van Israels profeten: ,,Houten jukken liebt gij verbroken, nu zult gij in plaats van die ijzeren jukken maken". (Jer. 28 13)? Als we letten op Rusland, wordt daar door de Bolsjewieken niet het woord van Reha- beam in toepassing gebracht: ,,Mijn vader (vadertje Czaar) heeft ,u met geeselen ge- kastijd, maar ik zal u met scorpioenen kas- tijden" (1 Kor. 12 14)? En als de arbeiderskoningen in plaats van de goudkoningen de macht in handen kre- gen, zou dan op deze laatsten niet van toe passing zijn, de profetie van Jotham aan- gaande den koning Abimelech: „Zoo ga vuur uit van Abimelech en vertere de bur- geren van Sichem en vuur ga uit van de burgeren en vertere Abimelech" (Richteren 9 20)? Eu hoe vreeselijk en bloedig zulk een burgeroorlog zal zijn, vernemen we uit Duitschland en Rusland. Toen daar 10 we- ken lang de werkstaking duurde, is daar vreeselijke armoe en honger en ellende ge- leden door de stakers, en inzondcrheid door hunne vrouwen en kinderen; maar hebben de leiders hun voile tractement moeten mis- sen, of er een boterham minder om moeten eten, of hun huismeubelen of kleeren in de lommerd moeten brengen? En als de arbei derskoningen het volk hebben opgehitst tegen het kapitalisme, zijn er daar niet van die leiders geweest, die in buitenlandsche lste rangs-hotels logeerden, waarvan de kapitalisten zouden watertanden? Moge die staking den werkgevers geleerd hebben, barmhartigheid te beoefenen en te bedenken, dat de arbeider zijn loon waardig is, en moge het volk opgewekt worden tot trouw en werkwilligheid. En mogen alien bedenken, werkgevers en werklieden beiden, dat de mensch bij brood alleen niet zal leven! Moge hiemand vergeten, dat wie wind zaait, storm zal oogsten! Slaan wij 't oog op de toestanden in Duitschland en Rusland. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. CONCOURS-HIPP1QUE TE BIERVLIET. Het concours-hippique op 13 Mei j.l. te Biervliet is uitstekend gesiaagd. Er waren 10 nummers, en vooral de beidg vluchtkoersen, zonder en met handicap, trokken veler attentie. Van de zes te winnen prijzen, werden er vijf door Belgische ren- ners behaald. Ook in de afdeeling „Drafkoers warm- bloed aangespannen" waren de drie prijs- winners Belgen. Zeven honderd gulden aan prijzen wa ren uitgeloofd. Bovendien werden eenige ziiveren medailles uitgereikt, o.a. aan de Harmonie, die haar muzikale medewerking verleende, en waarvan de muzikanten en bestuursleden voor het eerst met een tini- formpet prrjkten. (M. Crt.) AXEL. Aan de Zaterdag alhier gehouden stem ming voor een notabel der Ned. Herv. kerk namen 154 kiezers deel. Gekozen werd de heer P. van Alten met 80 stemmen; verder werden op de heeren F. van Driel 64, A. van 't Hoff 4 en G. van Fraaijenhove 1 stem uitgebracht. - Van onwaarde waren 5 biljetten. VLISSINGEN. De staking in de bouwvakken, die heden de dertiende week inging, is heden geheel opgeheven. TEGEN NACHTVORST-SCHADE. Te Heerenveen was een gaardenier zeer bevreesd en terecht dat het Dinsdag den vroegen morgen zou vriezen. Voor zonsopgang besproeide hij daarom zjju boon< n met koud water. Ofschoon het flink vroor, bleken de boo aen geen nadeel te hebben geleden. Boonen in de omge- ving, die niet besproeid waren, vroren af. MOND- EN KLAUWZEER, De sterfte onder het jonge vee, schapen) varkens en geiten aan mond- en klauwzeer is in Noord-Holland groot. Het verloo der ziekte is bjj kaiveren dikwjjls snel en heng. Als de beesten niet kunnen //schui men is Bpoedig de dood er mee gemoeid KEURING VAN STIEREN EN KOEIEN TE TER NEUZEN OP 5 MEI 1920. Op de keuring te Ter Neuzen werden 5 den- jarige, 3 tweejarige en 3 oudere sberen aan- geboden. De kwaliteit van de jonge stieren liet te wenschen over. Drie werden afgekeurd. Zeer goed was de „de Jonge Witzijde" van A. E. de Moor te Vogelschor bij Ter Neuzen. Deze stier van puike afstamming kreeg 75.9 punt vocu exterieur en 4 punten voor afstam mingen dus een eerste prijs. Vrij goed was ook „L>iaan van K. de Kraker te Zaamslag ooor hem zelf gefokt. Deze stier kreeg 74 punten en een tweede prijs. Een tweejarige stier werd afgekeurd. „Thijs" van de Stierenvereeniging te Othene en ^Bertus" van de stierenvereeniging te Hoek, beide van goede afstamming kregen elk 76 2 punt, dus een eerste prijs. De drie andere stieren alle in het stamboek en van puike afstamming verdienden alle drie zeer ruiqi een eerste prijs van 75. Het zijn: „Hertog" van de stierenver. Drie- wegen met 79.4 punt; ,,Griejes verwachting" van de Stierenver. Zaamslag met 78.6 punt; j,Dumas X" van de Stierenver. Philippine met 77.8 punt. Met zulke stieren kan de veestapel vooruit- gaan. Op de koeienkeuring waren 12 stamboek- koeien aangevoerd. De gemiddelde kwaliteit was heel goed. Boven de 77 punten ontvingen: „Boerinne" van M. YVolfert te Hoek 80.2, ,,Mina" van G. Dees te Zaamslag 79.1, „Bonte van R. J. Scheele te Ter Neuzen 78.8, „Janke" van A. van Hoeve te Ter Neuzen 78.3, „Mar- tha" van G. Dees te Zaamslag 78 3, Rika" van denzelfde 78.2, „Nora" van R. J Scheele te Ter Neuzen 77.8, „Mina" van Ant. H Dek- ker Jz. te Zaamslag 77.7 en „Lena" van G Dees te Zaamslag 77.4. Voor insehrijving.in het stamboek waren 27 koeien aangeboden. Slechts een .werd inge- schreven en een paar aangehouden. De f. middelde kwaliteit viel tegen. Te fijn beenwerk, te smal en te ondiep was de algemeene klacht. Deze kant moeten we in Zeeland niet uit* Op beenwerk, diepte en breedte mogen we niets toegeven. De belangstelling van de fokkers was zeer goed. i. KEWR1NG VAN KOEIEN TE STOPPELDIJK OP 5 MEI 1920. Het vorig jaar was hier een stierenvereeni ging tot stand gekomen. Deze was er in ge siaagd in Friesland een zeer goede stier aan te koopen, die in Kloosterzande zeer ruim een eerste prijs verkreeg. De jonge vereeniging wenscht de veeverbetering krachtig aan te vat ten en vroeg daarom een extra koeienkeuring aan. Waar nieuw leven komt, gaat de Pro- vinciale Commissie steeds gaarne on zulke ver- zoeken in. De keuring wordt dan ingericht hoofdzakelijk als demonstratie. Behalve de vereenigingsstier waren er ruim 80 koeien aangevoerd. Er was een prachtig terrein en de regeling was uitmuntend in orde. Door de Commissie werden 16 stamboek- waardige dieren uitgezocht. Dit is voor een beginnende vereeniging een zeer mooi per centage. Deze dieren wandelden T volgorde van kwaliteit een poosje over het terrein en werden alle uitvoerig besproken. De fokkers toonden hiervoor groote belang stelling. De volgende dieren verkregen meer dan 77 punten, Aiormden dus de keurcollectie ..Elizabeth" van M. de Putter te Zaamslag 78.1; „Let" van E. P. Staal te Stoppeldijk 77.8; „Star" van P. Serrarens te Stoppeldijk 77.7; „Emma" van Joh. Scheele te Boschkapelle 77.5; „Sara" van A. J. Michielse te Stoppeldijk 77.3 en „Emma" van C. Hermans te Stoppel dijk 77.1. Bovendien werden er nog een 20 koeien uit gezocht die niet geheel stamboekwaardig wa ren, maar toch niet ver daarvan afstonden. Ook deze dieren werden vrij uitvoerig be sproken. Ook onder de andere dieren \yaren verschil- lende flinke diepe koeien, echter waren deze van vrij ongelijkmatig type. Een goede kern van vrouwelijk fokvee is dus in deze nieuwe vereeniging wel aanwezig. Wanneer men er voor zorgt te blijven werken met eerste klasse stieren, die robust en sterk van bouw zijn, zal men zeker vlug vooruit kunnen gaan. Deze keuring kan in alle opzichten gesiaagd genoemd worden. Alle eer aan de voormannen van Stoppeldijk. Z. C. van Damme, dienstbode, Dekkerstr. 45, naar Middelburg. E. W. van der Horst, koopman, Donze- naar ouderwjjzer, P 42, E. naar A. naar A. n»ar Loop der bevolking van Ter Neuzen. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: O. E. M. de Decker, landbouwer, P 104, uit Bouchaute G. Verwaal, zonder, Kandeelstraat 3, uit Dordrecht. Th. J. Kas, stucadoor, le Kortestr. 1, uit Breda. C. E. Goethals, commissionair, Tholens straat 20, uit Zaamslag. H. Overdulve, chauffeur, Klaassenstraat 25, uit Zaamslag. F." G. Buter, broodbakker, 0 175, van Hoek. P. M. van Eikeren, timmerman, Donze- Vissersiraat 77, uit Goes. Vertrokken: C. M Wieland, zonder, 2e Koriestraat 8, naar Rotterdam. J. A. Pijpelink, dienstbode. P 53, naar" Westdorpe. W. Weeda, ambtenaar Raad van Arbeid, Van Bovenstraat 3, naar Rotteidim. E. Batsleer, landbouwersknecht, P 104, naar Sas van Gent. Cb. L. Obrie, veldarbeider, P 99, naar Sas van Gent. M. Richard, dienstbode, Noordstraat 35, naar Rotterdam. J. Martens, vlasbewerker, Steenkamplaan 96, naar Graauw. G. W. van Kessel, zonder, Westkolkstr., naar Antwerpen. A. den H ulster, bakker, O 176, naar Gioede. P. de Vuijst, sehippersknecht, Tholens- straat 20. naar Vlissingen. Visserstraat 69, naar Rotterdam. M. J. Brandes, zonder, P 113, Axel. M. J. Vermeulen, naar Graft. K. A. Baljeu, kantoorbediende, Donze- Visserstraat 46, naar Amsterdam. J J. Kamerik, sehippersknecht, Sehool- weg, naar Rotterdam. D'hane, landbouwersknecht, Q 244, Sas van Gent. Ateca, scheepsmeter, Rosegracht 13, Hoek. Jongman, winkelier, Noordstr. 28, Rotterdam. Ch. de Rjjke vareusgezel, Dekkersrt. 22, naar Rotterdam. F. Dekker, landbonwer, Nieuwediep 26, naar Hoek. G. Poppe spoorwegarbeider, Q 44, naar Sas van Gent. J. P. Stasse, gep. loods, Djjkstr. 28, naar Antwerpen. R. Hamelink, werkman, Tholenstr. 10, naar Rotterdam. L. A. Stuer, klompenmaker Baandjjk 23, naar lemsche. DOOR DEN OI.IKSE.il VETROFFEN. BENNEKOM. Woensdagavond sloeg tjjdeus een hevig onweder de bliksem in een arbeiderswoning, alhier, bewoond door de familie H. H. zelf werd aan den voet gewond eu is dientengevolge kreupel, terwjjl een zoon bewusteloos tegen den grond werd geslagen. De onmiddellijk ontboden dokterconstateerde, dat hjj aan het hoofd en een der beenen getroffeu was. Vrouw H. werd een bord in de handen stuk geslagen, doch bleef zelf ongedeerd. Terzelfder tjjd scbjjnt die slag brand te hebben veroorzaakt op den zolder van een onmiddellijk daaraan gren- zende woning. De brand werd echter ter- stond geblust. In de huiskamer aldaar werd een schil- derg vernield en werden de muren be- schadigd de inwoners bleven ongedeerd. De toestand der getroffenen is naar om- standigheden redelgk wel. ROSMALEN. Door het inslaan van den bliksem is de winamolen van de erven Van Lith totaal vernield. POEDEROYEN. De woning vsn den landbouwer De Boer is tengevolge van het inslaan van den bliksem geheel afgebrand. DEVENTER. Bij een onweer Woensdag avond boven de buurtschap Djjkethoek (Holten) werd de woning van den land bouwer G. J. Nikkels getroffen door den bliksem met het gevolg dat de oudste zoon, een jongeu van 16 jaar, werd gedood en fet huis en de inboedel in den asoh gelegd werden. WAGENJNGEX. Bjj het zeer hevige onweder, dat Woensdagavond boven deze gemeente woedde, werden tal van onge- lukken aangericht. Da 19jarige arbeider G. Reijerse, die een paard naar de weide had gebracht, werd door het hetnelvuur gedood; zgn lijk werd eerst eenige uren later gesonden. 8 koeien werden getroffen. waarvan 5 op een weide. Achter het ho tel eModerne" werd de tulnzaal, een stee nen gebouw van pi m. 20 bjj 10 M., to taal verbrgzeld. Bp den landbouwer R. van Velzen kwam de bliksem door de voor deur het huis in en ging er door de ach- terdeur weer uit; beide deuren werden vernield. ZIERIKZEE. Tjjdens een hevig onweer, dat zich boven deze gemeente ontlastte, is de 22jarige J. Legemate, die met drie andereD van 't land naar huis ging, door den bliksem doodgeslagen. Zjjn metge- zellen bleven ongedeerd. ZWOLLE. Te Dalfsen is Woensdag avoad de bliksem in den toren geslagen zonder brand te veroorzaken. De brug over de Vecbt werd getroffen, waardoor schade aan het boutwerk werd veroorzaakt. De bliksem is ook ingeslagen in de boerderij van den landbouwer Gols, die geheel af- brandde. Zes kaiveren kwamen in de vlam- sn om. LAAGHART1GE MOORD. Men meldt uit Maastricht aan hetVad. De 21 jarige Leo Curvers, afkomstig uit Tegelen (Limburg), werkzaam als grond- werker te Hoog-Emmerieh, gemeente Berg- heim, is 26 April aldaar door militairen der Belgische bezettingstroepen op laag- hartige wgze vermoord. De jingeman kwam meermalen in eea cafe aldaar en gekscheerde dan weleens met de 15jarige docbter. Dat was niet naar den ziu van een paar Belgische wachtmeesters, die zich dan ook zouden hebben uitgelat<»n, dat zjj wel eens zouden laten zien wat de Belgen waren. Op den 26 April s' avonds qm half negen oen C. reeds te bed lag, droDgen ze zjjn huis binnen met hun zessen, waarbjj de twee wachtmeesters doelloos een paar revolver- schoten losten. Met kettingen geboeid sleepten ze hem mede naar een afgelegen plaats. Verscheidene personen hebben dien avond het slachtoffer erbarmeljjk hooren huilen en kermen, terwjjl overal op den weg bloedsporen werden gevonden. Men heeft het slachtoffer schandeljjk mishandeld en Later door twee revolver- schoten in hoofd en hart doodgeschoten. Het Igk werd door andere militairen in een cafe binnengedragen. Thans zjjn de twee wachtmeesters ge- arresteerd en in de gevangenis te Mors op- sloten. in

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 2