predikeubrtbiT «t£W£K6Dt. SEtllUHTEh. Vbcj'r -3tX)^en °P ket lapis roulant. Donderdag 13 Mei (Hemelvaartsdag). RECHTZAKEN. nrohibitie jaarlyks 532.000.000 dollar kost p.I. 440 000.000 aan ontbeerde opbrengs* aan helastingen op aterkedranken88 000.000 aac kosteu voor de handbavjng der wet. Hy verkiaarde dac bet draukverbod zon- der eenige twyfel als verkieszingsleus bij de a.s. president sverkiezicg zal geldeD. PLUNDER A. AR8 DOODGESCHOTEN. De arbeiders Joseph Bieseman en Joseph Fuchs uit Essen, waren 13 April door den bmtengewonen krjjgsraad ter dood veroor- deeld wegens plundering met wapengeweld. D&ar p eudent E bert geen gebruik heefc gemaakt van zijn recht om get ade te ver- Seenen, werd het vonms Zaterdag te Miinchen door fust eering voltrokken. CREDIETBANK TER NEUZEN, 12 Mei 1920. Het weerbericht van het meteorologisch anstituut te De Bildt van heden luidt als volgt: Hoogste barometerstand 770.2 Neufahrwasser. Laagste barometerstand 746.1 Malinhead. verwachting tot den avond van 13 Mei- Zwakke tot matige wind uit Zuideliike icntingen, tijdelijk opklarend, later wellicht weer regen of onweer, zelfde temperatuur. CONCERT. inuziekgezelschap „De Vereenigde werklieden" is voornemens, bij gunstig weer, op morgen Donderdag, des avonds 8 uur,en concert te geven op de Markt en daarbij het volgende programma uit te voe- ren: Kampmarsch Ent. van Wageningen. La fille du Regiment, fantaisie Jos. Kessels. Stephanie-wals G. F. dc Pouw. Une nuit d'ete, ouverture G. Tack. Pauze. Le Trouvere, potpourri sur l'opera de Verdi Alpenrozen, concert wals Marche militair. N.V. MIDDENSTANDS VOOR TER NEUZEN EN OMSTREKEN. Heden middag werd in het .Hotel der Nederlanden de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van bovengenoemde instelling. Na opening door den voorzitter, den heer J A. van Rompu, werden de notulen on- veranderd goedgekeurd. Als commissaris werd herkozen de heer P. Adama Zijlstra, notaris te IJzendijke. De balans en winst- en verliesrekening werden goedgekeurd. Daar het vereischte aandeelen-kapitaal met tegenwoordig was, kon de voorgestelde statuten-wijziging niet in behandeling ko- men, en zal hiervoor een afzonderlijke ver gadering worden belegd. Uit het verslag ontleenen wij, dat op 31 December 1919 het geopend crediet bedroeg 1.365.475 917.675); de deposito's be- droegen f 855.834,12 597.473,96)van rekemng-couranthouders had de Bank te vorderen f 1.319.351,611/2 732.362,43), tenvijl zij aan rekenir.g-courantttou- ders verschuldigd was f 170.644,07 139.965,311/2)door promessen was ge- gedekt een bedrag van f 84.187,50 58.037,50). De kasomzet bedroeg 7.492.944,05 (f 5.112.794,91), terwijl de totaal omzet was f 17.824.497.00 !4 12.247.922,29). Het totaal geplaatste aandeelen bedroeg 851 (783). De zuivere winst bedroeg f 15.872,00, waarvan, na verschillende afschrijvingen, in het reservefonds werd gestort 3.819,70, en in het extra-reservefonds f 2000, zoodat de totale reserve thans 20.000 bedraagt. Aan aandeelhouders werd 5 over het gestorte kapitaal en bovendien /2,50 per aandeel uitgekeerd. De tusschen haakjes geplaatste cijfers zijn die van het boek- jaar 1918. DE BURGERWACHT. Gisteravond werd alhier in het .Hotel de Commerce" de jaarvergadering gehouden van de vereeniging ,,Burgerwacht" alhier. De voorzitter opende deze vergadering, mf een kort inleidend woord en wenschte alien geluk, dat zij niet actief behoefden op te treden. Toch is het zaak steeds gereed te zijn, zooals nog onlangs aan de Oost- grens van ons land gebleken is. Hij bracht een woord van dank aan de Katholieke sociale actie in deze gemeente; voor den betoonden ijver, in_zake de btir- gerwacht en vrijwilligen landstorm. t het verslag van den secretaris bleek, Hij wees er op, dat men stond voor de opening eener inrichting, die de eerste van dien aard is in geheel Zeeland. De vennootschap heeft als leider aange- wezen den heer N. J. Acke, die reeds on- der lei ding van zijn grootvader het vak van kachelmaken heeft aangeleerd. Ofschoon de tijden moeilijk zijn, hebben aandeelhou ders gemeend dit bedrijf te moeten openen, dat aan meerdere handen werk en brood zal kunnen verschaffen, De spreker herinnerde de opgekomenen aan den tijd der gilden, er op wljzende, dat het optreden der vakvereenigingen weer naar dien tijd terugvoert. De fabriek is een inrichting, die aan den handel en kooplieden levert en voor hen werkt. Van die categorien zal dus het wel- slagen der fabriek afhankelijk zijn Ten sjotte bracht de spreker dank aan het college van burgemeester en wethouders voor de ondervonden steun bij de stichting, deed een beroep op de medewerking der Kamer van Koophandel en Fabrieken om de onderneming, voor zoover dit op haren weg ligt te steunen, en dankte vervolgens alien die tot den bouw der fabriek hebben meegewerkt, zoowel ontwerpers als werk- lieden, terwijl hij de tevredenheid der com- missarissen betuigde over het geleverde werk, waarbij 00k de aannemer de heer Casteleijn die oorspronkelijk voor zichzelf gebouwde timmermanswerkplaats aan de vennootschap overdeed, niet werd vergeten. Hierop werden aan de opgekomenen ver- verschingen gepresenteerd en het bedrijf in werking gesteld. De fabriek maakt een solieden indruk. De verschillende lokalen zijn ruim en ons lijkt de onderneming degelijk opgevat. We kregen kijkjes op het hoofdbedrijf, het kachelmaken, en 00k zagen we de doffe ge- nikkelde voorwerpen onder de handen van de werkman glanzend maken, zoo, dat we ons er in konden spiegelen. Ook de emailleerinrichting is van betee- kenis. In de verschillende opgestelde lak- ovens kunnen vele voorwerpen het verhit- tingsproces doormaken, wat voor een eeo- nomische exploitatie ook noodig is. En al is het hoofddoel kachels maken, we ervoe- ren, dat men daar de kunst verstaat om van onooglijke rijwielen op het oog fonkelnieuwe karretjes te maken, terwijl wij ook het bou- wen van nieuwe frames konden aanschou- wen. Het lijkt ons een onderneming met eene toekomst. Een bevredigend aantal handen vindt daar reeds werk. DTe bestellingen vloeien, naar we vernamen reeds in vol- doende mate toe. Moge dat z66'n vaart nemen, dat weldra de fabriek te klein is en daardoor het aantal werklieden een stij- gend getal aanwijze, hetgeen voorzeker ook een voldoening zal zijn voor commissarissen en aandeelhouders*, die deze onderneming hebben gesticht. gie en werd niet alleen benoemd tot pro fessor aan de Gentsche universiteit maar ook, mettegenstaande hij Nederlander was, tot vertegenwoordiger van Oud-Vlaanderen in den raad van Vlaanderen. Volgens de Nieuwe Gentsche Courant" van 9 April 1918 had Godee zich niet al leen voorstander verklaard van een cultu- reele unie tusschen Vlaanderen en Neder- land, maar ook van een politleke unie. Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatschappij. De jl. Zaterdag- aLhier guhouden vergade- nng- van aandeelhouders van de Zeeuwsch- Vtaamsche Traimwegmaatschappij, is door den president van het college van commissarissen den heer M. Lippens, g-eopend met de volgende toespraak: dat de vereeniging thans 130 leden telt, en bestaat uit 3 afdeelingen, n.l. Smiskil, Drie.- wegen en Ter Neuzen. De rekening van den penningmeester ver- meldde, dat er op 1 Januari 11 een tekort was van f 203,53, door het afsluiten der rekening op dien datum, doch het eigenlijke tekort over 1919 is J 88,48. Aan het eind dezer maand zullen schiet- wedstrijden worden gehouden, waarvoor aan bijdragen is ingekomen een bedrag van f 165. Tot bestuurslid werd herbenoemd de heer A. L. de Jong. DE EERSTE ZEEUWSCHE EMAILLEER-, NIKKEL- EN KACHELFABRIEK. Sinds het slechten der vestingwallen ten zuiden van de kom onzer gemeente is daar een geheel veranderde toestand ingetreden. Daarjiebben zich, tijdens de oorlogsjaren beseheiden werkplaatsen en industrien ge- vestigd. *Thans heeft zich daar gevestigd eene in richting, die, naar het ons voorkomt, eene goede toekomst heeft. We waren tegen jl. Maandagnamiddag genoodigd voor de opening van de achter den Schuttershofweg staande emailleer-, nikkel- en kachelfabriek die aldaar door de vennootschap van dien naam in exploitatie is gebracht. Op het bepaalde uur kwamen in een der lokalen van de fabriek een groot aantal ge- noodigden, aandeelhouders, architecten, burgemeester en wethouders der gemeente, bet bestuur der Kamer van Koophandel en Fabrieken, het personeel, verdere belang- stellenden bijeen. Ze werden alien verwelkomd door den beer J. J. de Jager, voorzitter van het col lege van commissarissen, die alle opgeko menen dank bracht voor hunne tegenwoor- digheid ter plaatse. HET S.S. MAGDALENA. Voor een paar weken liepen in onze stad sombere geruchten omtrent het lot van het s.s. „Magdalena", kapt. R. Visser, van Ter Neuzen, van A. C. Lensen's stoomvaart- maatschappij. Uit de informaties dien we toen inwonnen bleek ons, dat er geen reden was om aan dat alarmeerend gerucht waar- de toe te kennen. Ter volkonien geruststelling kan thans worden meegedeeld, dat dit stoomschip met „alles wel aan boord" is gearriveerd te Louisville-in. Canada. I BEZOEK VAN DEN COMMISSARIS DER KONINGIN. Door den Commissaris der Koningin wor den Maandag 17 Mei de gemeenten Zuid- dorpe, Overslag, Sas van Gent en West- dorpe bezocht. IN V ALIDITEITSWET. De Raad van Arbeid te Middelburg heeft benoemd tot controleur F. E Par te Groede, voor de gemeenten Groede, Breskens, N ieu wvliet, Schoondy ke, Hoofdplaat, Biervliet en IJzendijke. J. A. van Dorst te Aardenburg, voor de gemeenten Aardenburg, Oostburg, Sr. Kruis, Sluis, Ede, Waterlandkerkje, Zuid- zande, Retranchearent en Cadzand. A. L. de Pauw te Sas van Gent, voor de gemeenten Sas van Gen', Westdorpe, Zuiddorpe, O verslag, Koewacht en Axel N. Hamelink te Ter Neuzen, voor de gemeenten Ter Neuzen. Philippine, Hoek, Zaamslag en Boschkapeile. A. A. Mangnus te HonteDisse, voor de gemeenten Hontenisse, Ossenisse, fiengst- dijk, Stoppeldyk, Graauw, Hulst,-Ciinge en St. Jansteen. ACTIViSTEN-INVASIE. Voor eenige dagen aldus wordt uit Sas van Gent aan de Tel: geschreven heeft onze grensplaats weer een ducapo beleefd van den activisten-exodus uit Bel- gie, dien wij in het begin der maand No vember 1918 hier hebben bijgewoond, al leen met dit verschil, dat hun aantal toen- maals veel kleiner was dan thans en het grootste gedeelte uit professoren van de Duitsche universiteit bestond. De meesten hunner, waaronder ook veel dames, hebben hier onderkomen gevonden in de hotels, maar er zijn er ook nog verder getrokken, omdat voor het onderdak-brengen van groo- tere gezinnen Sas van Gent op het oogen- blik in een criterium verkeert. De vlucht uit Belgie had's nachts plaats, nadat hun vonnis aldaar was uitgesproken. ACTIVISTEN VEROORDEELD. Blijkens een bericht uit Brussels aan de Maasbode, is jl. Zaterdag voor het Hof van Braband het proces behandeld tegen een 14tal activisten, die sinds den wapenstil- stand naar Nederland of naar Duitschland gevlucht zijn. Bijna alien waren professor aan de- Gentsche universiteit, tijdens de Duitsche bezetting. 2 werden ter dood veroordeetd, 5 tot 20 jaar dwangarbeid, 1 tot levenslange op- sluiting,3 tot 15 jaar en 2 tot 10 jaar ge- vangenisstraf. Onder de 15 jaar gevangenisstraf ver- oordeelden komt voor de heer Godge Mols- bergen, vroeger o. m. directeur der H. B. S. alhier. In de acte van beschuldiging was een speciaal hoofdstuk aan dezen bekiaagde gewijd. Hij kwam bij de bezetting naar Bel- Mijne Heeren! Ik heet U alien wellcom in deze buiteng-ewone vergadermg- van aandeelhouders onzer Maat- schappij. Het is mij een behoefte mijn blijd- schap uit te drukken, dat ik weder in Uw mid den mag verkeeren en actief kan deelnemen aan de werkzaamheden van de Zeeuwsch- Vlaamsche Tramwegmaatschappij na den moeilijken tijd welke wij hebben doorgemaakt. et gropte voldoening heb ik gezien de enorme vordenngen welke gemaakt zijn gedurende den oorlog met de werken van aanleg onzer maat- schappij. Hierdoor is het voorgenomen net ge heel in exploitatie gekomen. Maar toch zijn er ter voltooiing van een en ander nog belang- njke werken te doen. De tijdsomstandigheden hebben hierop storend gewerkt. Wij hopen, dat zoo spoedig mogelijk tot ieders voldoening de exploitatie zal kunnen worden gevoerd, zooals dit billijk mag worden verwacht. Intusschen kan geconstateerd worden, dat de eerste periode van bouw zoo goed als afge- loopen is en dat voor de toekomst een nieuwe periode is aangebroken waarbij het er op aan- komt, om op de meest deugdelijke en energieke wijze. de lijnen te exploiteeren, zoo, dat de be- langen van het publiek en de streek worden gediend maar evenzeer die der aandeelhouders niet worden verwaarloosd. Br is in onze maatschappij zoowel aan maat- schappeljjk kapitaal als aan rentelooze voor- schotten van de provincie en den staat, evenals aan obligation in de obligatieleening, lang- zamerhand een enorm bedrag gekomen. Dat bedrag zal nog ter verdere voltooiing aanmerkelijk moeten worden verhoogd, afge- scheiden zelfs van de doortrekking onzer lijn van Hoofdplaat naar Breskens, de havenplaats van Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Dat bedrag is begroot op ten minste nog f 800.000. Wij kunnen u echter de verheugende mede- deeling doen, dat de Minister van Waterstaat bereid is de helft daarvan als extra renteloos voorschot te geven, mits de andere helft als maatschappelijk kapitaal wordt genomen. Dit behoort dan dus te worden uitgebreid. Tegenover deze verblijdende mededeeling staat de streek zeer pover, dewijl verschillen de poldels en gemeenten zoo onredelijk zijn, dat zij de kleine verhooging van de subsidies, die wij gevraagd hebben om aan den eisch der provincie Zeeland te voldoen. of niet geven of slechts geven willen onder het stellen van voor- waarden welker vervulling de maatschappij nog meer zoude kosten dan het bedrag der subsidie. Dit hadden uw commissarissen niet kunnen en mogen verwachten. Veeleer mogen zij aanspraak maken op dank dat zij in de moeilijke dagen die achter ons liggen, den moed hebben gehad door te' gaan met de werkzaamheden en de lijnen hebben aangelegd in het vertrouwen, dat de door den oorlog verhoogde kosten van aanleg door ieder in evenredigheid van zijn vroegere bijdrage zouden worden betaald. Dat vertrouwen is door veel polder- en gemeenteraden tot hier- toe emstig beschaamd. Wij verkeeren hierdoor in groote moeilijkheden. Iramers de pro-vindie is wel bereid 42 der verhoogde kosten van aanleg te betalen als extra renteloos voorschot, maar alleen op voorwaarde, dat de streek de eerst belanghebbende dus de polders en gemeenten, naar evenredigheid hun subsidien verlioogen, terwijl de staat ook in de verhoogde kosten 1/3 als renteloos voorschot wil geven, als de provincie het doet. Ik merk op, dat de f 400.000 waarvan ik zoo juist sprak, afge- scheiden zijn van deze verhooging, waarvan ik nu spreek en beschouwd moeten worden als een buitengewone bijdrage van het rijk, omdat nadat voor de verhoogde kosten provinciaal en ri.jksrenteloos voorschot was toegezegd, bleek dat er nog f 800.000 te weinig was gerekend. Ik spoor -u alien aan om in de polders en gemeenten, die nogi niet tot de verhooging be- sloten, ernstig daarop aan te dringen. Zoo- lang zij dat niet doen betaalt de provincie de extra verhoog-ing niet uit en ook niet de staat. Van de provincie alleen is dat een bedrag van f 240.000 welk bedrag wij dus nu hebben moeten opnemen bij de bank, waarvoor wij natuurlijk rente moeten betalen. De nalatigheid der polders ofn te stemmen voor verhooging der subsidie zooals is ge vraagd, kost ons dus alleen reeds door het ge- ir is van die f 240.000 uit de provinciekas, ten- minste 6 fy van dat bedrag, of plus minus f 15000 per jaar, waarbij een even groot be drag komt van het rijk. De uitgaven vermin- deren dus zeker met plus minus 30.000 da- delijk zoodra de polders en gemeenten aan ons verzoek voldoen. Niet emstig genoeg kan hier op worden aangedrongen. Te zeggen of te denken: nu de lijn er een- maal ligt moet men maar zien aan de kosten te komen, is niet een te waardeeren gedachte en moet streng worden gelaakt. Er zal dan ook wanneer dat niet verandert, zeker ten na- de. Minister eischte deze verandering, evenals de nieuwe aandeelhouders. Het is daarom, dat wij een geheel stel veranderingen standregels U voorstellen. Deze fijn gepubliceerd en daarover moeten wij thans Maat<a^a - het. leven en werken onzer Maatschappy Zljn zij van de grootste betee- LTnS:m-COlriSSariSSen dl'ingen dan ook op aannemmg daarvan ten zeerste aan Tevens deelen wij U mede, dat wij'naar onze meerung er m geslaagd zijn iemand te vinden die geschiktheid en bekwaamheid heeft, om de a gemeene directie te voeren, n.l. de heer C. l ^rkesteijn. Wij hebben dezen nog met als directeur kunnen benoemen, maar wel als ambtcnaar in algemeenen dienst. ,3 aanname van de wijziging in de statuten zooals WIJ U die voorstellen verzoeken wij U oiTneel dien heer tot algemeen directeur te benflemen, opdat hij als zoodanig zoo spoedig m°gel\]k ken optreden, hetgeen wij dringenil noodzakehjk achten. De ingewikkeldheid van v-lnet', het groote veiwoer o.a. wan suiker- bieten, de rijkdom der streek, waardoor het vervoer nog veel meer kan opgevoerd worden, dat alles eischt een energiek, werkzaam per- ledel: ^h vergissen. en ge- deele van die weigereilde polders en gemeen- ten, met de exploitatie, moeten gerekend wor den. Deze kunnen in geen geval op faciliteiten rekenen. Aan den anderen kant staat wederom een verblijdend feit, namelijk, dat de f 400.000 waarmede het maatschappelijk kapitaal ten- minste moet worden vergroot om die f 400.000 extra, extra-renteloos voorschot van de Staat te verkrijgen, is bijeengebracht door de be langhebbende suikerfabriekh«7 J>eze stellen daartegenover natuurlijk hun voorwaarden en het is billijk, dat zij eert vertegenwoordiging kri.igen in het college van commissarissen. Wij stellen daarom voor, dat college uit te breiden met tenminste twee leden, opdat een vertegenwoordiger der Cooperatieve suikerfa- briek te Sas van Gent en een van de Holland- sche suikerfabrieken zoude kunnen gekozen worden, Het groote kapitaal waarvoor wij verant- woordelijk zijn eischt een energiek en krachtig bestuur. Wij meenen ook, dat het oogenblik gekomen is om in de directie thans wijziging te brengen. De Raad van Bestuur heeft gedurende al die jaren emstig zich gewijd aan onze belangen, maar de taak wordt te omvangrijk. Hij moet worden een Raad van Toezicht, terwijl voor den goeden gang van zaken het naar onze mee- ning noodzakelijk is een eenhoofdige directie te hebben, die krachtig de algemeene leiding heeft en voert onder toezicht van een gedele- geerde commissie uit de commisssarissen en onder hoofdtoezicht der commissarissen zelf. Deze algemeene directeur zal dus in be paalde gevallen machtiging behoeven, in 'tbij- zonder in zaken rakende de finantien, van den Raad van Toezicht of soms zelfs van de aan deelhouders. De inform alien omtrent den heer Wind, zijn aanleg, energie en eivaring zijn van dien aard. dat wij met vertrouwen de toekomst met hem kunnen ingaan. Het is de bedoeling, dat de tegenwoordige directeur als directeur van bij stand aan de Maatschappij verbondcn blijft de werkzaaniheden bij instructie worden regeld en afgebakend. Uit den aard der zaak moet dat aan Com missarissen worden overgelaten. Wij zijn be reid alle gewenschte verdere inlichtingen te geven. Wij zeggen U dank voor Uw opko-mst. Ech- ter moet formeel voor wijziging der statuten 4/4 van het maatschappelijk kapitaal tegen woordig zyn met 2/3 der stemmen. Mocht dat met aanwezig zijn, dan moeten wij formeel nog een vergadering houden, alwaar ongeacht net dan tegenwoordig kapitaal over de wiizi- ging wordt beslist. Mijne heeren, wij spreken nogmaals het ver trouwen uit, dat gij onze voorstellen zult aan- nemen en met ons zult medewerken zooveel in Uw vermogen is om de Z. V. T. M. tot grooten bloei te brengen, onze leiding moet gesteund worden door Uw groot vertrouwen. Moge daardoor een periode van bloei aanbre- ken, waarin zeer spoedig een behoorlijk divi dend Kan worden uitgekeerd en waardoor Zeeuwsch-Vlaanderen tot groote welvaart zal komen. DE ROKKEN DER MIDDELBURGSCHE MEISJES. Uit een artikel in de Figaro: Iemand, die kort geleden een reis naar Nederland maakte, heeft ons verteld, dat nij in de straten van Haarlem een Parisienne tegen gekomen was en haa'r gevraagd had, wat haar het meest getroffen had op haar reis in Nederland, de Rembrandt's, de ka- nalen, de oude stadswijken? De Parisienne protesteerde: O neen, de lange rokken van de meisjes in Middelburg. Krijgt men daar dan nooit een modeblad? SAS VAN GENT. Werk staking. Maandag morgen hebben de werklieden van de Glasfabriek het werk neergelegd. De eisch door hun gesteld is eene loons- verhooging van 3 per week. Voor het meerecdeel ijjo bij deze staking Beigische werklieden betrokken. Het Passenstelsel. Het scbijnt, dat ook voor de BelgeD, welke hier in de verschillende bedrijven werkzaam zijn, eene verandering in het passenstelsel zal worden ingevoerd en wal in dier voege, dat ook hun pas telkens zal moeten geviseerd worden inderdaad zou, wanneer dit weckelijk mocht het geval zjjn, deze maatregel eene groote belemmering in het verkeer gaan veroorzaken, zooals trouwens de Nederlan- ders, die Belgie wenschen te bezoeken, thans reeds geruimen tijd meer dan hun lief is tot hun groot ongemak ondervinden. Feitelpk moet erkend worden, dat by nauwkeurige toepassing der voorschriften het verkeer met Belgie onder de tegen woordige omstandigheden zoo goed als on- mogelyk is. H"t ware van oneindig meer practische beteekenis wanneer van weerszijden gestreefd weid naar eene betere regeling. waarbij moet opgemerkt worden, dat de tot dusverre van Nederlandsche zij de ingevoerde regeling verreweg de voorkeur verdient boven de Beigische. Mocht eehter de in 't "ooruitzicht liggende bedoeling werkelijkheid wordeu, en men van Beigische zjjde de groote inconvenienten van een lastigen maatregel ondervinden, dan bestaat wellicht de mogeljjkheid om langs diplomatischen weg tot eene mildere toepassing van de grensformaliteiten te gerakcn. Hetgeen zou zijn. DE MOORD OP KORPOEAAL VOS. Door net (J. M. by de rechtbaDk te Arnhem is tegen A. S., beklaagd dat hij korporaai os op 31 Augustus 1919 van het leven beroofd heeft met het oogmerk diefstal te plegen en zich daarna weder- rechteljjk heeft toegteigend de aan korporaai Vos behooiende voorwerpen, 15 jaar ge vangenisstraf geeiseht. de ingestorte RODELBAAN Omtrent het ongeluk op de Rodelbaan op e kermis te Groningen, ontleenen we aan zonderheden?"' Crt "°g de V0'gende bij" nr!Lhe?, zo°genaanide klein Zwitserland, opgetrokken aan Hp Groote van beneden aan de Noordzijde van de i' was een enonne toeloop gegadigden voor een sleevaart naar en onophoudelijk gingen er lief- dan ook de verstandigste weg BIERVLIET. In de Maandag gehouden vergadering van den Beukelspolder werd in plaats van den heer A. Bliek, die als zoodanig had be- dankt, tot gezworene gekozen de heer J. Bliek, met 13 stemmen, tegen 12 die op den heer C. Thorrraes waren uitgebracht. IJZENDIJKE. Het gerechtshof te 's Gravenhage ver- leende op zijn verzoek aan den heer J. Th. Hendrikse met ingang van 1 Juni a.s. eervo! ontslag als deurwaarder bij de rechtbank te Middelbu'g, ter standplaats IJzendyke. Hervormde Kerk. 9| u. en 2 n., Ds. A. Timmerraan. Ter Neuzen Sluiskil. Zaamsltj H oek. 9| u. en 2 u., dhr. L. Dek. 9J u Ds. G. van Dis. 9) u. en 2$ u., Ds. E. Raams. INYAL1D1TEITSWET. De kantonrechter te Oostburg veroor- deelde twee werkgevers te IJzendijke, welke geweigerd hadden zegels te plakken op de rentekaarten hunner arbeiders, tot eene boete, respectievelyk van 25 X 2 gld. en 44 X 2 gld. boete. 1 me" Platvorni bereikt moet het laatste eindje worden afgelegd langs een nlinlf' g.ebouwc| als een kippenloop, een plank met dwarslatjes. Steeds meer kwamen er naar boven en verbazend druk was het daar hoog in de lucht, onophoudelijk slier- en de sleetjes omlaag. Duizenden stonden naar deze meuwigheid op de Groningsche kermis te kijken. 8 Op het pJatvorm, maar vooral in den gang was net benauwend vol, de menschen kon den niet heen of weer, en volgens vele toe- scliouwers zag men het gevaarte heen en weer zwaaien. Plotseling, zoo vertelt een toeschouwer in genoemd blad, buigt het laatste gedeelte van den toegang tot het platvorni, tusschen twee of dne steunjukken, naar binnen als een boek dat dichtgeslagen wordt. In 'n ondeelbaar oogenblik klinkt 'n kra- kende slag; zien we vallende lichamen mannen en vrouwen, tusschen vallend hout- werk, latten en planken, die sneller of min der snel meegeven en bezwijken. Twee menschenlichamen slaan van het hoogste punt achterover in den gapenden afgrond. Anderen vallen horizontaal of ko men op dwarsiatten terecht en maken bui- telingen in hun val. Boven aan een platvorm-steunjuk hangt een man in doodsangst; iets meer naar bo ven hangt een meisje boven den afgrond aan 'n diagonale lat. Beiden komen geluk- kig boven. De menigfe kijkers, rondom ons, staan roerloos ontzet. Even klinkt het ,,ach God": men begrijpt nog niet ten voile het ontzettende, dat ge- beurd is, daar in dien hellen feestschijn van de elcetrische lichtzee. Toen renden we naar de pick waar licha men en houtwerk als een doode massa door elkaar lag. Ik zie een jongen, ietwat in den schaduw van den zijwand, uitgestrekt, het hoofd in 'n bloedplas en de vuist gebald. Meer naar binnen ligt 'n andere jongen met 'n gapende hoofdwonde. Wat verder liggen twee meisjes, jong nog. Een met zwarte lokken door 'n lintje saamgebonden; op het stervend, bleek be- bloed aangezicht is de lach der jeugd nog niet geheel dood. Van het andere meisje goft het blonde haar over de hartie blauwe steenen, als wilde het 't doodelijk getroffen hoofd nog beschermen. n' Jonge man ligt met zijn hoofd op den gekromden rechterarm, alsof hij sliep. 'n Ander mannenlichaam ligt achterover- gebogen over een griize lat en heeft de ar- men tastend uitgestrekt. Een enkele figuur rijst steunend op en poogt weg te strom- pelen. Twee jongens van 17 jaar bleken kort na aankomst in het ziekenhuis te zijn overle- den; 's nachts te 4 uur overleed een meisje van 18 jaar aan de bekomen verwondingen. Nog vijftien andere gewonden werden in het ziekenhuis opgenomen, alle tusschen 15 tot 23 jaar oud. Zij verkeerden gisteren niet in levensgevaar. De burgemeester liet onmiddellijk de ker mis voor dien avond sluiten. Wat de rodelbaan betreft, deze blijft op last van hoogerhand gesloten, totdat eerst rapport is uitgebracht door twee deskundi- gen aan wie door den burgemeester een onderzoek is opgedragen naar de construc- tie en den aard van de stellage Als de oorzaak van de ramp meldt het Nieuwsblad van het Noorden, dat de re- dactie op het poljtieburea« de balk zag, die doorgebroken was. Die balk heeft het ge- daan. Op de breuk was zij vermolmd, in- gewaterd^ ingeroe^t bij een bout en het gave deel was. op de breukvlakte maar en kele vierkante centimeters groot. Die balk heeft het gewicht niet kunnen dragen van al die menschen, die de controleur bij het trottoir roulant beneden maar naar boven liet gaan en toen van dit ranke gevaarte een balk zich begaf moesten de andere wel volgen. Een wonder is 't nog, dat er niet een grooter gedeelte van de stellage mee naar beneden is gekomen, want het was op het oogenblik van het ongeval boven zeer vol. ZONDERL1NGE VERGISSING. Te Huissen gaf W. Lentjes de geboorte van een dochtertje aan. Twee dagen later bemerkte men eerst, dat het een jongen was. Zoolang de rechtbank (te Arnhem) nog niet heeft beslist, blijft de jongen een meisje. •DE NACHTVORST. De nachtvorst van de vorige week heeft ook in de Beemster aan de tufnderijen veel sell ade aangericht. Sla- en snijboonen, welke boven den grond stonden, zijn bevroren en ook aard- appelvelden zijn bedorven. Het overzaaien brengt veel bezwaar mee, daar bijna geen zaaiboonen meer verkrijgbaar zijn. Oofc in den afgeloopen nacht heeft het weer ge*ro- ren tot schade der tuinbouwgewassem, INBREKER GEARRESTEERD. Dezer dagen arresteerde de gemeenfq*i&- tie te Eindhoven zekeren V. uit Strijp, ee* berucht inbreker, bijgenaamd ^Bonmif toen hij betrapt werd op het wegdragen va« een groote partij gestolen sigaren. Dit heer- schap maakte door zijn inbraken de ganscfie streek onveilig, zoodat de politie door toem te arresteeren een goede vangst heeft ge- daan. EEN OPRUIENDE REDEVOERING. Mevr. Nijenhuis Ockhuyzen, echtgenoote

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 2