ALBEMEEN NIEUWS- EH ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6989. Zaterdag 8 Mei 1920. 60e Jaargang m Beschuitbloem. ABONNEMENT: ADVERTENTlEN: Dit Blad verschijnt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagayond, uitgezondeni r«p Feestdagea, by de Firma P. J. VAB DE SODE te Ter Kenzen. Broodkaarten. S u i k e r. Verhooging prijs Bruinbrood. Melk, BtNftENLAND. BUITENLAND. Per 3 maanden binnen de stad 1,40. Franco per post voor Nederland 1,60. Bij vooruitbetaling voor het Buitenland pt r 3 maanden J 2,20, per ja<r j 8, Voor NederlandPer jaar bij vooruitbetaling 5,80. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, -Postkantoren en Hulppostkantoren. Telefoon 25. Van 1 tot 4 regels f 0,80. Voor elken regel meer 0,20, Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertertien liefst dag VOOF de uitgave. IBIELRaSTIE blad INRIGHTINGEN, wetke GEVAAR, SCHADK of HINDER kannen veroorzaken. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat voor de 136e tjjdvak (10 t/m 18 Mei) geldig is de bruin gekleurde wittebroodkaarten met paarsen ondergrond. Ter Neuzen, 7 Mei 1920. De Burgemeester voornoemd, J. BUIZ1NGA. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat bon 32 der Rjjks- suikerkaart geldig is van Maandag 10 t/m Zondag 16 Mei. Ter Neuzen, 7 Mei 1920. De Burgemeester voornoemd. J. HU1ZINGA. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat met ingang van 10 de zep den prijs van het bruinbrood is bepaald op 18 cent per 8 ons. Ter Neuzen, 7 Mei 1920. De Burgemeester voornoemd, J. HU1ZINGA. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat dcor Zjjne Excellence den Minister van L., N. en Handel, de maximumprjjs voor Melk, met ingang van 1 dezer is ingetrokken. Tot deze beslissing is Zjjne Exc. gekomen uit overweging, dat voor verschillende plaatsen voor het zomerseizoen de grens- prjjs van 18 cent te hoog is te achten. Ter Neuzen, 4 Mei 1920. De Burgemeester voornoemd, J. HU1ZINGA. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekeud, dat de Bakkers die gewoon zjjn beschuil te bakken, hunne aanvragen om Regeeringsblvem, voor de Beschuit- bereiding hebben te richten tot den Secretaris van den bond van Bescbuitfabrikanten in Nederland, Mauritskade 2 te Dordrecht, v66p 10 dezer. Aanvragen na 10 Mei ingezonden, zullen niet in behandeling worden genomen. Tegeljjk met de aanvragen zal door de aanvragers aan voornoemden Secretaris zijn over te maken een bedrag van 0.20 per 100 E.G. aangevraagde bloem ter vergoeding van adrainislraiit-kosten. Ter Neuzen. 7 Mei 1920. i)e Burgemeester voornoemd, J. HUIZING A. DE HULP AAN DE KWEEKERS. Een crediet van 3/2 millioen in uitzicht gesteld. Door de leden der Tweede Kamer, de heeren Dresselhuys, Rink, Teenstra, Van Ryckevorsel, Rugge, Zijlstra, Engels en De Groot, werd heden een bezoek gebracht aan de Ministers van Landbouw en van Finan cier ten einde op hulpverleening aan te dringen aan de in moeilijkheden verkeerende bonafide kweekers, die bij de verduurza- ming van hun groenten in schulden zijn ge- raakt en thans dreigen onder te gaan. Beide Ministers zegden welwillende over weging van de door de Katnerleden voor- gestelde oplossingen toe. Het bleek, dat een wetsontwerp, strek- kende om naast de hulpbehoevende boom- kweekers ook de groentendrogers en -zou- ters door crediet te helpen en wel tot een gezamenlijk* bedrag van drie-en-een-half- millioen gulden, eerlang de Kamer zal be- reiken. Daarnaast werd echter aangedrongen op steun door het schenken van een bedrag in- eens aan die kleine kweekers, die door een credietverleening niet zouden worden ge- baat. De Ministers verklaarden ook dit denkbeeld in beginsel sympathiek te vinden en zonder reeds thans toezegging te kun nen doen, ook omtrent deze regeling ernstig te overleggen. ZONDAGSWET. Wij laten hier nog volgen de toelichting op artikel 9: Althans in de ochtenduren behooren de openbare vermakelijkheden en wat daaron- der begrepen wordt de algemeene rust niet te storen. In beginsel geldt hetzelfde voor het verder deel van den dag, doch plaatse- lijke toestanden kunnen eene gemeentelijke uitzonderingsregeling motiveeren. Ten be- hoeve van openluchtspelen is eene wettelijke uitzondering gemaakt. De bedoeling zit niet voor de deelnemers aan openbare vermakelijkheden door wets- dwang op te voeden tot hooger levensop- vatting. De wetgever alleen is hiertoe on- machtig. Wanneer desniettemin dwang wordt geoefend zoo geschiedt zulks vooral ter wille van hen, die krachtens ambsplicht of om den broode aan datgene wat anderen vermaakt, moeten deelnemen, dikwerf met persoonlijken tegenzin. Nog onlangs ves- tigde het hoofdbestuur der Rijkspolitie-ver- eeniging de aandacht der Regeering op de vliegdemonstraties, voetbalwedstrijden, turnfeesten en dergelijke openbare verma kelijkheden, die meer en meer op Zondag gebruikelijk worden. Het hoofdbestuur merkt op, dat zulks veelal om redenen van particulier winstbejag geschiedt, terwijl der rijksveldwacht, die gerequireerd wordt om de orde te handhaven, de weinige tijd dien zij heeft tot Zondagsrust en Zondagsheilj- ging, wordt ontnomen en zij de gelegenheid om de godsdienstplichten te vervullen, daar- door nagenoeg geheel derft. Soortgelijke beschouwingen kunnen worden gewijd aan hen, die het vermakelijkheidsbedrijf bedie- nen om in hun levensonderhoud te voorzien. Naar mag worden vertrouwd zullen de gemeentebesturen bij eventueele uitzonde- rings-verordeningen ten deze rekening hou- den met de belangen van het betrokken per- soneel, waaronder gemeentelijke politie, hulpdienst, brandweerwachts enz., te wiens behoeve de wet het beginsel heeft uitgespro- ken, dat alleen in geval van volstrekte nood- zakelijkheid door of vanwege de Overheid burgerlijke of militaire dienst op Zondag zal worden verricht. Op hulp van de rijks veldwacht tot handhaving der openbare orde zal als regel niet gerekend kunnen worden. DE OORLOGSWINSTBELASTING. De uitkeering aan de gemeenten. Het advies van de Commissie uit Gede- puteerde Staten der verschillende provin- cien, onder voorzitterschap van Mr. Kolk- man, voor de voorbereiding van de tweede uitkeering uit de Oorlogswinstbelasting aan de gemeenten is thans binnen zeer korten tijd te verwachten, waarna de onverwijlde indiening van het daartoe strekkend wets ontwerp kan worden tegemoet gezipn. DE UITVOERING DER INVAL1DITEITS- WET. Gevolg gevende aan de opdracht door de algemeene vergadering verstrekt, heeft het Centraal Bestuur in zijn vergadering van 26 April een schrijven tot den Minister van Arbeid gericht, met het doel de aandacht van den Minister te vestigen op verschil lende zaken, de uitvoering van de Invalidi- teitswet betreffende. In dat schrijven dringt de Ned. Tuin- bouwraad er bij den Minister met kracht op aan: le. dat premiebetaling voor inwonende zoons en dochters vrij wordt gelaten; 2e. dat het plakken van zegels worde vervangen door een doelmatiger betalings- systeem 3e. dat voor losse arbeiders slechts be- taald worde voor den werkelijken arbeids- tijd; 4e. dat onderscheid gemaakt worde tus- schen premies voor industrie en tuinbouw; 5e. dat onderlinge organisaties practisch in de gelegenheid worden gesteld de uitvoe ring der Invaliditeitswet ter hand te nemen. NEDERLAND—BELGIE. De redactie-duim van de Nation Beige". Bij gebrek aan nieuwe vondsten, om de pubueke cpinie in Belgie tegen ons land op te hitsen, haalt de ..Nation Beige" oude koeien uit de sloot. En wat kan beter dienst doen dan de terugtocht der Duitschers door Nederlandsch Limburg? Het lieflijke blad laat schier geen dag voorbij gaan, om op •deze kwestie de aandacht te vestigen en zoo is het thans weer gekomen met een ar tikel, waarin uiteengezet wordt, om welke reden de Belgen in November 1918 de af- trekkende Duitschers niet door Neder landsch Limburg gevolgd zijn en dat ge- deelte van ons land niet bezetten. De .Nation Beige" Joeweert „uit de beste bron en men aenke toch vooral niet gering over de „beste bron" van dit annexionistische orgaan! het volgende vernomen te hebben. Toen de Duitschers in 1918 door^Lim- burg trokken, vroeg de bevelvoerende Belgische generaal om orders aan de Bel- "gische regeering. Deze liet haar gezant te Parijs aan Pichon, den Franschen Minis ter van Buitenlandsche Zaken vragen of de geallieerden niet aan 't Belgische leger het bevel zouden kunnen geven, de Duitschers door Limburg te volgen. Pichon gaf een ontwijkend antwoord. Hij zond den Belgischen gezant naar maar- schalk Foch in het hoofdkwartier te Sen- lis. Foch antwoordde: „Bevel geven zal moeilijk gaan, maar gaat er heen". Uit den toon, waarop de opperbevelhebber der geallieerden sprak, bleek voldoende. dat hij't plan goedkeurde en zoo noodig Belgie zou dekken. Deze machtiging scheen ech ter niet voldoende voor de Belgische re geering. De heer Paul Hymans, Minister van Buitenlandsche Zaken, ging daarop om raad bij Engeland. Dat was een fout: men had dadelijk moe ten ingrijpen en de mogendheden voor een voldongen feit stellen. Terwijl Frankrijk ,,ja" antwoordde, zei Engeland „neen" en Hymans boog voor het veto der Engelschen. Deze onderwer- ping werd de oorsprong van Belgie's gan- sche diplomatieke capitulatie. Aldus de ..Nation Beige". Natuurlijk is de geheele kwestie met op- zet hier valsch voorgesteld, maar daar trekt het orgaan zich niemendal van aan; als de .Nation Beige" slechts haar doel kan bevorderen, bekommert het zich er niet om, welke middelen het daartoe te baat moet nemen. Doch welk een gebrek aan respect voor zijn lezers blijkt het blad te hebben! Wat men ver haalt Een ander staaltje uit hetzelfde kamp. Volgens de Brusselsche bladen is een deputatie van het (annexionistische) co- mite voor nationale politiek naar Dalmatie gegaan om zich te Sebanico te laten be- fuiven. Verschillende redevoeringen wer- den afgestoken, o.a. door een advokaat Ferrari en een luitenant Timolo de re clame voor persoonlijke eerzucht gaat ver tegenwoordig! speechten ten gunste van de „bevrijdmg" der Schelde en den terugkeer van Limburg bij Belgie. Nu de Belgische „nationale politiekers" in hun eigen land geen succes hebben, gaan ze het blijkbaar maar een heel eind van honk zoeken. Men seint uit Brussel: De volgende terechtwijzing met verzoek tot opname heeft de Nederlandsche gezant aan den hoofdredacteur van de Action Na tionale te Antwerpen toegestuurd: In het nummer van 30 April is door u een artikel gepubliceerd onder den titel De Huichelarij der Hollanders, betreffende den doortocht over de Schelde van het Engelsche oorlogsschip Dragon. Onder meer wordt daarin beweerd, dat de Hollanders deden, alsof zij het niet zagen en dat van zijn kant kapitein Hawke zich kon gedragen, alsof Holland niet bestond. Ik heb de eer u mede te deelen, dat de Britsche gezant in den Haag de toelating en de doortocht van het Britsche oorlogsschip gevraagd heeft en dat de toestemming verleend is bij brief van den Minister van Buitenlandsche zaken der Koningin, datum 21 April jongstleden, num mer 10094. BELGie's BINNENLANDSCHE POLITIEK In eqn bijeenkomst der Katholieke frac- ties uit Kamer en Senaat, werd nogmaals door de Kamerleden Seghers en Carton de Wiart aangedropgen op een spoedige op- lossing der Vlaamsche kwestie. Verder kwamen het vrouwenkiesrecht en de organi- satie van een burgerwacht ter sprake. Tepslotte werd met algemeene stemmen een door Seghers e. a. voorgestelde motie aangenomen, waarmee minister-president Delacroix zich verklaarde te vereenigen en welke luidt: ,,De Katholieke fractie, haar programma handhavende, van oordeel, dat de Katho lieke partij in het algemeen belang de re geering moet blijven steunen bij het her- stel van het land, overtuigd, dat de Katho lieke leden der regeering er voor zullen waken, dat de toezeggingen, waarin de partij heeft toegestemd, zich zullen beper- ken tot het noodzakelijke, zonder in srijd te komen met de belangen der natie, den socialen vrede en orde en de algemeene welvaart, blijft vertrouwen stellen in de Katholieke ministers." EUPEN EN MALMEDY. Naar aanleiding van de mededeelingen door minister Hymans gisteren in de Bel gische Kamer over de conference van San Remo gedaan, bracht de nationaiistische socialist. Pierard, Eupen en Malmedy ter sprake. De minister verklaarde, dat er niet aan valt te twijfelen, dat Dtiischland door zijn huidige manoeuvres poogt om een her- ziening van het verdrag te verkrijgen ten opzichte van deze beide districten. Hij had de overtuiging, dat deze herzieningspogin- gen zoowel door den Volkenbond als den Oppersten Raad zullen worden verworpen, want de Belgische regeering heeft vertrou wen in zijn bondgenooten. Het doel der sta king in Eupen en Malmedy was om in druk op de openbare meening te maken en deze te doen gelooven in een algemee-- nen opstand tegen de Belgische tyrannie. Tenslotte deelde de minister nog mede, dat de grenscommissie aan Belgie de on- ontgonnen streek van het district Montjoy heeft gegeven opdat de spoorlijn Eupen Malmedy geheel in Belgisch gebied zou liggen. Koning Albert heeft Maandag per vlieg- tuig een bezoek aan Malmedy gebracht en er schietoefeningen bijgewoond. DE REVOLUTIE IN MEXICO. De Britsche onderstaatssecretaris voor buitenlandsche zaken heeft gisteren in het Lagerhuis meegedeeld, dat de Britsche re geering den toestand in Mexico met groote bezorgdheid gadeslaat. Gisteravond te Londen uit Amerika ont- vangen berichten melden, dat twee Ame- rikaanscht burgers, vader en zoon, in dienst van een Britsche maatschappij te Palaza- dos, door Mexicaansche bandieten werden gedood. De revolutionnaire beweging heeft zich uitgebreid tot Juarez en volgens dit be- richt hebben de opstandelingen Texcoco, een voorstad van Mexico, na een gevecht ingenomen. De spoorlijn tusschen Vera- Cruz en Mexico werd opgebroken. De po litie te Puebla heeft zich bij den opstand aangesloten. THOMAS TEGEN HET L1JDELIJK VERZET. Na de viering van den eersten Meidag in Engeland, die overal een kalm verloop had, werd het werk allerwegen hervat. De voornaamste takken van dienst, zoals de spoorwegen, het transportbedrijf, de levens- middelenvoorziening en de posterijen wer den in het minst niet beinvloed, niettegen- staande het feit, dat enkele spoorwegar- beiders in verschillende centra er op aan- drongen, dat alleen strikt volgens de re- gels gewerkt zou worden. Dit plan werd door alle spoorwegarbeiders met verant- woordelijkheidsgevoel afgekeurd. Thomas, de secretaris van den bond van spoorweg arbeiders zeide naar aanleiding hiervan tot de arbeiders van het Derby-district, dat zij er op moesten rekenen, dat het volgen van deze politiek alleen maar een verde- re prijsverhooging en een duurder worden van het levensonderhoud tengevolge zou kunnen hebben. De spoorwegmaatschap- pijen zouden er niet onder lijden, omdat zij er tegen gewaarborgd zijn. De uitvoe- rende commissie van den bond van spoor wegarbeiders heeft deze politiek niet goed gekeurd en men zou niet anders kunnen doen dan ze betreuren. Ik raad de spoor wegarbeiders aan, zeide Thomas, om zich niet te laten verleiden tot deze wijze strijdvoeren. Laat u niet bei'nvloeden door hen, die slechts voor den dag van hedw leven en dien van morgen vergeten. Maakt de Engelsche wijze van eerli|fc:e* en open strijd tot den uwen en niet een strijdwijze, die anti-Britsch is. Tegen afkeurende woorden van Thomas werd feen enkele stem gehoord. DE „IJZEREN HINDENBURG". Een zonderling lot is het geweldige swad- beeld van den „ijzeren Hindenburg" be- schoren. Naar we vroeger reeds meldde*. ging dit standbeeld, toen besloten was %er op te ruimen, in handen van een particaSer over, die het wilde afbreken. De rijksminister van binnenlandscbe z«- ken deelt thans mede, dat het standbeCM uit elkaar is genomen. Over een verkoop naar het buitenland is niets bekend. Daar echter de wegvoering van het 9ta*»d- beeld mogelijkerwijze onder de bevoHdng opwinding zou kunnen veroorzaken, heeft de politiepresident van Berlijn het voorloo- pig in beslag genomen. MOORD UIT WRAAK. Tijdens de jongste onlusten in het Ruhr- gebied werd het kasteel Sythen, toebehoo- rende aan baron Von Westerholt-Ysenburg, door de roode benden geplunderd. Alle kasten werden opengebroken, klokken, meu- bels, schilderijen stuk gestagen, gordijnen, kleeden meegenomen alle eet- en drirtkvoor- raden gestolen. Zelfs geen stuk vee werd achtergelaten. De vrouw des huizes en de bedienden moesten toekijken-hoe de roode soldaten met de „roode kruis-zusters" den beest speelden. Eerstdaags zou het proces beginnen tegen enkele dezer belhamels. Als eerste getuige. zou gehoord worden baron Von Westerholt. Op diens hoofd had het roode leger echter een premie gezet. Men wilde hem onscha- delijk maken, voor hij een mond onder eede kon opendoen. Wij hebben reeds meegedeeld, dat de heer Westerholt inderdaad onschadelijk is gemaakt. De Duitsche bladen geven nadere bijzonderheden. De heer Westerholt was Zondagmiddag met zijn vrouw aan het wan- delen, die, moCde geworden, alleen naar huis terugkeerde. Toen hij's avonds dm elf uur nog niet terug was, gingen de bedien den aan het zoekeh. Zij ontdekten de voet- sporen van zes mannen, waarbij ook de voetsporen van den baron. Gemakkeliik te herkennen, omdat hij kreupel liep. Het spoor volgende in het bosch, vonden zij den heer Westerholt vermoord liggen, met een kogel in het hoofd. ROODE BENDEN VERDREVEN. Naar uit Dusseldorf bericht wordt, heb ben rijksweer en veiligheidspolitie Dinsdag avond de roode benden, die zich ten zuiden van Dusseldorf, tusschen de stad en het door de Engelschen bezette gebied. verza- meld hadden, aangevallen en ze na een kort gevecht naar het bezette gebied terugge- dreven, waar ze ontwapend werden. Hier- mede is het gevaar, dat sedert eenigen tijd de stad bedreigde, geweken. DU1TSCHLANDS SCHADELOOS- STELLING. De Fransche premier, Millerand zal zich binnenkort naar Londen begeven, om met Lloyd George vooraf besprekingen te voe- ren met het oog op de a.s, conferentie te Spa. Men schijnt het nog niet eens te zijn over de vaststelii.ng van het bedrag. dat door Duitschland zal moeten worden. be- taald. In Frankrijk is, gelijk men weet. door Poincare reeds een campagne geonend tegen het vaststellen van een vast bedrag, zooals het te San Remo ter sprake is ge komen. De Matin heeft vernomen, dat de Fran sche regeering zich in geen geval zal neer- leggen bij een onveranderlijk bedrag van de Duitsche sehuld, dat thans zou worden vastgesteld. Het blad verzekert, dat de Fransche regeering eischt, dat het bedrag zal toenemen naar gelang van de verbete- ring in Duitschland's financieele positie. Volgens de Echo de Paris zijn de eer ste ministers te San Remo overeengeko- men, dat Duitschland drie milliard in goud gedurende dertig jaar als minimum zal be- talen. Hierbij zal worden gevoegd een be drag, vastgesteld in evenr£digheid met de economische herleving van het rijk. TER NEUZEN, 7 Mei 1920. L1GTENTEN. Zooals vroeger gemeld, werd op de al gemeene vergadering der vereeniging ,,Het Groene Kruis" alhier de wenschelijkheid be- toogd van het aanschaffen van ligtenten atifcasxssaMBBKseii Burgeineester en Wethouders van TER NEL ZEN, brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente- secretmie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van E. VAN DOESELAAR, om VERGUNNIXG tot plaateing en in werking brengen van een ruw-olie- motor op het perceel, kadastraal bekend in sectie G, ho. 1207. Op Maandag den 17 Mei a s., des namiddags half 3 nur, zal ten gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te Hehten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor hetboven- gei»elde tijdstip, ter Secretarie der Gemeente ken nis n e m e n van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gereehtigd zijn zij, die niet overeen- komstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor bet gemeentehestuur zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Ter Neuzen, 3 Mei 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester/ J. HUIZING A. De Secretaris, B. I. ZONNEVIJLLE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 1