tr'1?19 - is-iister *-«-"* - GEMENSDE BERICHTEN. DEMONSTRATE MET X-STRALEN. Loop der bevolking van Ter Neuzan. EXECUTORIALE VERKOOPING. MOTORONGELUK. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. Seville mg bepaUnS' "P^'men, gebouwen™ mmd€r dan 20 M' van ^<^krdabtIJdtendh6erJan f'n ^r- J?e .vr,rZitt<T te kennen, dat het uit Wg waren niet in de gelegenheid om jl. Vrgdag ie voldoen aan de tot ons ge- riebte vriendelijke uifnood'ging tot het bgwonec eerier demonstratie met X-stralen in het Liefdehuis te Hulst. ij ontleenen nu daaromtrent het vol gende nan Zel. In tegenwoordigheid van de ledea van het gemeenteoestuur en den gemeenteraad van Hulst, van burgemeestersdnroiftliggeDde gemeenten. van verschiitende genees- kundigen, van de regenten van het Liefde- fluis, alsmede van eenige geesteiijkea werd heden in een der zalen van het Liefdehuis door den heer Breebaart van Amsterdam eene demonstratie gegeven van de toesteiien voor het opwekkea van Roatgenstralen <n van een hoogtezon, weike toesteiien gelyk wg vroeger hebben gemeld door een milddadigen gever aan het Liefdehuis zijn geschonken. De heer P. M. Fruytier opende als ge- neesheer van het Liefdehuis de oijeenkomst met eeD toespraak, waarin hg in het kort eehetste het ontstaan en ds ontwikkeiing van het Liefdehuis, dat gesticht was als een verblgf voor oude lieden, doch zich door de lengte van den tgd heeft ontwikkeld tot een inrichting van ziekenverpleging, waarvan een geheele vleugel thans als ziekechuis is ingericht met een behoorlijke operatiekamer. Echter ontbrak da»raan nog de voor heelkunde zoo nutcige inrichting van X-stralen. Thans is in deze behoefte voorzien, dat de behandeliug van zieken en verwonden ten goede zal komen. De heer Breebaert gaf vervolgens eene uiteenzetting van de verschiilende onder- deelen der toesteiien, waarna hg deze liet werken, waardoor de aanwezigen in staat waren te kunnen zien de beenderen in een hand, het inwendige van het hart en het hoofd van een knaap, een armpje van een zuigeling, dat vermoedelgk verlaoid is, enz. De heer F. van Waesberghe burgemeester van Hulst, was de tolk der aanwezigen om« de heereu Fruytier en Breebaart liun dank te betuigen voor hetgeen men gehoord en gezien had, maakte van deze gelegenheid gebruik om den wensch te uiten dat deze nieuwe inrichting voor het Liefdehnis niet de laatste zo* zgn en dat het Liefdehuis zich zou blgven ontwikkelen tot een zieken inrichting in den uitgebreidsteu zin des woorde, dat onze stad en de omheving tot aegen cou zgn. Nadat aog de electvische installatie in oogenschouw was genomec, ging boogst voldaan over hetgeeu men gezien had huis GELD SMOKKELEN. Aan het Hold, wordt gemeld De gendarmerie van Gent was te weten gekom jn, dat bewoners van het dorp Wachte- beke ziltfergeld over de Ho'landsche grens smokkelden. Dezer dagen werd de wagen van een bode tusschen SVacbtebeke en Gent door de geudarnoen aaDgehoudeu en ondei- zocht. Zg vonden dri? koffirs die 28,000 francs in zilvergeld, in stukken van 5, 2 en 1 fr. inhielden De kuifjrs werden in beslag genomen. De voermai verklaardec dat hij handelde voor rekening van een bewoner tau 0 ver sing. DrZ die ondertussehen per aut van Gent naar Wachtebeke reed, werd bjjtgds van het voorgevallene verwittigd, en vluchtte de Hollands she grens over. Het schijot dat verscheidene personen in deze zaak oetrokken zjjn. RUNDVEEKEURINGEN IN OOSTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. De rundveekeuringen in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen zullen gehouden worden op 3 Mei te Hulst, op 4 Mei's morgens te Kloosterzande en 's middags te Lamswaarde en op 5 Mei 's morgens te Stoppeldijk en 's middags te Ter Neuzen. Deze keuringen gaan uit van de Provinciale Commissie voor de Rundveefokkerij en van het Nederlandsche Rundvee stamhoek. Ieder veehouder kan dekstieren boven de 6 maanden en koeien, die minstens eenmaal ge- kalfd. hebben, inzenden ter keuring en ter mededinging naar de prijzen. Het Nederlandsche Rundvee atamboek keurt filleer. dieren van leden, waarvoor tijdig in spect,ie aangevraagd is in Den Haag. Te Lamswaarde en Stoppeldijk wfrden al- leen koeien gekeurd. Op de keuring wordt door de keui-meesters verslag gedaan, daarom te meer moeten ze door alle veefokkers worden bijgewoond. De belangstelling voor de rationeele rund veefokkerij neemt in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen sterk toe. Dit blijkt o. a. uit het groote aantal stierenvereenigingen dat daar opgericht wordt. Willen de fokkers op de hoogte komen, dan moeten zij de keuringen bezoeken! HAVEN VAN VLISSINGEN. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen stellen den gemeenteraad voor eene bijdrage van een half millioen gulden te verleenen in de kosten van uitbreiding der buitenhaven. BRANDSTICHTING. Naar het huis van bewaring te Middelburg is overgebraoht P. S. wonende te Oostkapelle, verdacht voor eenige weken brand te hebben gesticht in een schuur onder Koudekerke. MOSSELZAAD. Het bestuur van den polder Walcheren heeft het reclit van weghalen van het mosselzaad aan de Westwatering voor de tijd van 1 Mei 1920 tot 30 April 1923 gegund aan C. G. Rammeloo te Philippine voor f 1661,26 per jaar. ELECTRISCHE LICHTKABEL GEBROKEN. De vorige week was een schipper verplicht voor de brug bij de Keersluis te Vlissingen zijn anker te laten vallen, daar hij anders averij zou gemaakt hebben. Bij het ophalen van het anker werden drie kabels van de elec- trische lichtleiding mede naar boven gehaald, waarbij de hoogspanningskabel afbrak. Tengevolge hiervan kon aan de marine en aan de Staatssnoor geen electrische stroom -worden geleverd. ZAAMSLAG. Door het bestuur van den calimiteuzen polder Margeretha c. a. werd Zaterdag jl. aanbesteed het herstel de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1921 van de aai-de-, kram-, rijs- en steenglooiingswerken aan de waterkeering van bovengenoemde polders. De inschrijvingen waren als volgt: R. Verschelling te Ter Neu zen voor f 5946; J. Wolfert te Hoek voor /5900; J. F. Comelis te Hoofdplaat voor /5800; J. P. de Vos te Ter Neuzen voor 5700; A Wiskerke te Philippine voor 5684; J. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor f 5540 en J. C. Klaas- sen te Zaamslag voor 5500. Behoudens goed- keuring van Ged. Staten is het werk gegund aan den laagsten inschrijver. Bij verschiilende landbouwers komen reeds geruimen tijd veel gevallen voor van droes onder de paarden. Ofschoon de dieren er erg onder lijden, kwamen slechts enkele sterfge- vallen voor, terwijl onder de veulens de sterfte des te grooter is. Nu de uitzaaiing van de verschiilende gewassen heeft plaats gehad, valt voor dit jaar bijzonder in het oog, de geringe opper- vlakte die is bezet met aardappelen, en indien de oogst van deze vrucht mocht tegenvallen, dan is het te vreezen, dat voor deze gemeentc de opbrengst niet zal toereikend zijn voor de behoefte. Tarwe staat ook zeer weinig te velde. Mas en bieten hebben de plaats ingenomen van de bovenstaande gewassen. In de afgeloopen week hebben zich alhier gevestigd J. van Driel, zonder beroep, aan boord uit Rupelmonde. xi J- ,Koli-,n. zonder beroep, O 53, uit Axel. N. Blok, kommies by sRyks belastingen Dijkstraat 72, uit St. Jansteen. F. van Dixhoorn, zonder beroep, Noord- straat 66, uit Kediri (Ned. O.-I.). J. A. de ICok, metselaar, Tholensstraat 134, uit Hulst. E. J. G. van Bockstaelede Smet, zonder beroep, Nieuwstraat 22, uit Utrecht. M. N. Moes, dienstbode, Nieuwstraat 54 uit Hoek. G. Zoutewelle, koopman, Klaassenstraat 11, uit Bergen op Zoom. Vertrokken: A C. P. van Graefschepe, zonder beroep. Markt 6. naar Etten. Wed. P. F. de Rooij—van Megen, zonder be roep, aan boord, naar Waspik. A. A. Geers, dienstbode, Molengang 4, -naar Antwerpen. R. P. F. Pauwels, zonder beroep, naar St. Nicolaas (B.). C. F. Bookelaar, onderwijzeres, Q 176 naar Goes. H. Hartog, zonder beroep, Nieuwstraat 56, naar Hellevoetsluis. E. M. de Block, dienstbode, Baandijk 13, naar Brussel. A. P. de Doelder, timmerman, Steenkamp- laan, naar Haarlem. A. Casteleyn, schilder, Dijkstraat 9, naar Haarlem. M. F. Groothaert, zonder beroep, O 193c, naar Hooge en Lage Zwaluwe. A. C. Bal, handelaar, Steenkamplaan 1 naar Noordwijk. ONGEVAL. Een 91-jarig man te Weesp werd dezer da gen door een kar aangereden. De oude viel en beliep een bloedende hoofdwond, ten gevolge waarvan hij overleden is. GOEDE VANGST. De politie te Oosterbeek heeft na een drijf- jacht, waarbij met vuurwapenen moest worden gedreigd, iemand gearresteerd, die bij de woe- lingen te Duisburg een van de leiders der Spartacisten was geweest. De man bleek Ne- derlander te zijn, die gesignaleerd stond voor het ondergaan van een maand gevangenisstraf. waardoor hij door de rechtbank te Arnhem was veroordeeld. Hij is ter beschikking van de Amhemsche justitie gesteld. UIT DEN TREIN GEVALLEN.. Een 5jarig jongetje uit Oosterbeek, dat in den sneltrein uit Arnhem naar Utrecht op de knietjes uit het zijraampje zat te kijken, is doordat door onbekende oorzaak plotseling het portier openging uit den trein gevallen ter hoogte van de Lunetten bij Utrecht. De moe- der, die nog een lcindje van drie jaar bij zich had was wanhopig. Daar de noodrem weiger- de, stoomde de trein naar Utrecht, waar aan- gifte gedaan werd. Het knaapje wera gevon- den en in de rijksklinieken te Utrecht onder- zocht, doch was nagenoeg ongedeerd en kon de reis met zijn moeder voortzetten. Men meldt aan het Utr. Dgbl. uit Bilthoven: Donderdagmiddag is in het z.g. Broeder- schapshuis te Bilthoven de woning van den heer Kees Boeke een executorial verkoo ping gehouden, wegens niet betialde rijksbe- lasting. Er waren ongeveer 30 belangstellen- den. Voor de verkooping stelde de deurwaar- der den heer Boeke in de gelegenheid alsnog het bedrag der belasting aan te zuiveren, maar de heer Boeke wenschte dat niet te doen. Duar- op ving de verkooping aan. Begonnen werd met een Uhineesch gebeeldhouwde boekenkast. Deze bracht, f 85 op. Daarmede was het be drag voor de belasting al ontvangen. En de verkooping eindigde dus met die boekenkast. De heer Boeke deelde mede, dat hij de belas tingen niet wilde voldoen, omdat hij als Chris ten er niet toe kon medewerken, dat met be- lastingpenningen militaire doeleinden worden bekostigd. De heer Wolf, die met zij a stoomca- roussel te Assbd staat, vcwoerde achterop zjjn motor den knecbt. Op de Rolderstraat wilde de heer Wolf voir een passeerenden wagea uitwijken doch raakte her, stuur kwjjt en reel tegen een boom. De knecht werd van den motor geslin- gerd en werd ernstig gewond naar het ziekenhuis vervoerd, waar hjj is overleden. CORRESPONDENTIE. Den heer H. d. V., Sas van Gent. In verband met de strekking van ons Wad kunnen wij geen plaats verleenen aan stukken die polemieken tusschen politieke partijen tengevolge kunnen hebben. Wij moeten uw stuk dus ter zijde leggen. Red, Vergadering van Donderdag 22 April 1920, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge meester. Tegenwoordig de leden: L. J. Geelhoedt, L. T. van Hasselt, J. J. de Jager, D. Scheele, H. J. van den Ouden, P. van Cadsand. R. G. E. Nolson, G. de Ridder, H. J. Colsen en N. A. Hamelink. Afwezig zijn: de heer F. B. G. de Meijer, me- vrouw G. B. Duiker-Blekkink en de heer P. C. Geen sen. (Slot). 3. Voorstel tot aankoop van een motor- beerwagen. Burgemeester en wethouders geven te ken- nen, dat het in hunne bedoeling ligt, om, ter vervanging van den versleten beerwagen, aan te koopen een autochassis, waarop geplaatst kunnen worden de beerbak, benevens de oude beerbak, waaraan een sproed-inrichting zal ge maakt worden. De geheele beerruimingsdienst zal dan ge- schieden met autotractle. De kostenberekening hiervan is als volgt: Aankoop autochassis f 10800; aankoop beer wagen 3500; aankoop sproei-inrichting /500; aankoop inrichtingen om de verschiilende bak- ken op het chassis te plaatsen f 200; totaal f 15000. De desbetreffende leening moet afgelost worden in 10 jaar, per jaar dus 1500 bene vens 800 rente, berekend over de voile 10 jaar naar een rentetype van 6 procent, is te zamen f 2200. Ilierbij komen de kosten van benzine, onderhoud enz. van de auto. Volgens de opgave moeten die kosten bere kend worden op 40 cts. per K.M. Per dag zal ongeveer 10 K.M. gereden worden, en per jaar, ruim berekend 150 dagen, dit maakt dus een jaarlijksch totaal van 600, zoodat de auto enz. met rente, aflossing plus onderhoud zal kosten f 2300 per jaar. Houdt de gemeente vast aan paardenvervoer voor de asch, dan zullen de onkosten der vrach- ten kunnen worden gerekend op 300 dagen. met I f Per dag, is 2700, te zamen dus j 5500. Bljjit alies paardenvervoer zooals het nu is, 7^rmk?St dat 300 dageai a 18 per dag, is o400 benevens ongeveer 500 voor rente en aflossing van het kapitaai voor het aanschaf- len van den beei-wagen, die toch in elk geval aangekocht moet worden. De totale kosten zullen dan zijn ongeveer /5900. Het voorstel van burgemeester en wethou- ders heeft dus een voordeel van ongeveer f400 en de gemeente heeft alsdan tevens de beschikking over een sproeiwagen. De bedoeling is, dat een der werklieden als chauffeur zal optreden. In verband met een en ander geven wij uwen raad in overweging boveastaand vooi-stel te aanvaarden. De heer Scheele merkt op, dat omtrent deze zaak aan de leden eerpt een ander voorstel is gezonden, waaruit bleek, dat door het voor stel een besparing zou worden verkregen van .(2300, terwfjl dit nu teruggebracht is tot f 400. Welke motieven hebben bij de commissie voorgezeten, om in het oorspronkelijk plan van burgemeester en wethouders verandering te brengen? In het eerste voorstel werd voorge- steld, ook het ophalen van de haardasch met autotractie te doen geschieden. Wat is de reden dat dit geheel uitgeschakeld is. De heer Nolson merkt in de eerste plaats op, dat het gewijzigd voorstel van burgemees ter en wethouders geen gevolg is van een ad- vies der commissie. Toen het voorstel van burgemeester en wethouders bij de commissie in behandeling is gebracht, heeft de commissie te kennen gegeven, dat zij daardoor omtrent verschiilende punten niet voldoende was inge- licht. De commissie heeft o.m. gevraagd, of het ophalen van haardasch practisch wel voordeel zoude opleveren. Daarom is gevraagd, daar- naar eens te informeeren, opdat de commisie daama zou kunnen oordeelen. De nu inge- diende begrooting is echter niet van de com missie uitgegaan. De commissie was van meening, dat het op halen van het huisvuil per motorwagen niet doelmatig- zoude zijn, omdat dit dan ook elders wel reeds zou zijn toegepast en nu blijkt wel, dat de commissie ook goed gezien heeft. Daar om is er van burgemeester en wethouders een andere begrooting uitgegaan, de commissie staat daar buiten. De heer Hamelink vraagt. of burgemeester en wethouders denken, dat ze hier veel kunnen uitrichten met en sproei-inrichting. Hij denkt, dat daaraan heel wat meer zal vast zitten. Hij verwacht, dat daarvan in den regel zeer weinig gebruik van zal gemaakt worden en ziet dan ook geen reden, om daarvoor f 500 uit te geven. Zoo'n sproeiwagen zonder veger er aan, beteekent naar zijne meening niet veel, want als men de straat nat maakt, zonder deze te vegen, is het meer e^e modderverdeeling. en zou men wel waterLaarzen moeten aandoen, om door de straat te passeeren. Hij verwacht daarvan alleen resultant, wanneer men daar voor eene degelijke grootere inrichting zoude bezigen. Men moet in het oog houden, dat we hier geen waterleiding hebben, en dat het wa ter dus uit het kanaal of ergens anders moet gehaald worden en daar dan toch ook weer in- gepompt moet worden, wat aanleiding heeft tot stijging der kosten. Neemt men dien sproeier niet, dan kan ook het toestel om de verschii lende bakken op het chassis te plaatsen ook missen en wordt de begrooting dus 700 min der. Ook het voortdurend verplaatsen van die verschiilende toesteiien op den auto-wagen zal aan die toesteiien niet ten goede komen, hij weet wel hoe dat gaat. De heer De Ridder, er op wijzende dat in het voorstel gezegd wordt, dat een kilometer rijden op ongeveer 40 cent wordt geraamd, alle onkosten inbegrepen en dat dagelijks 10 K.M. zal gereden worden, vraagt, of dan ook het rijden met den sproeiwagen daarin be- grepen is. De voorzitter: Ja, och, het is... De heer De Ridder: Ik geloof niet, dat een sproeiwagen hier nu direct noodig is en zou dat er willen aflaten. De heer Van Hasselt heeft te kennen, dat hij ook ten deele van het gevoelen der com missie was, dat het de vraag zoude zijn, of het ophalen van huisvuil, met een autotractie aanbeveling zoude verdienen. Op heit congres met betrekking tot de stadsreiniging te Keulen gehouden is ook te kennen gegeven, dat het ophalen Van huisvuil op die wijze voor kleine bedrijven geen voordeel opleverde. Bij een informatie in Den Haag kreeg hij van den directeur van den reinigingsdienst een ongeveer gelijkluidend antwoord. Wat de beme' kingen omtrent den sproeiwa- gen betreft, merkt hij op, dat het niet de be doeling is dien wagen te bezigen voor het schoonmaken der straten, maar om deze bij warme dagen wat koel te houden. Hij acht die uitgaaf van j 500 daarvoor niet bezwarend en die is voldoende. Het is de bedoeling de oude ketel, waaraan die sproeiinrichting zal gemaakt worden, te koppelen achter den motorwagen. De nieuwe ketel heeft een zuigvermogen tot de dubbele hoeveelheid van zijn eigen inhoud, zoodat die ook een eigen aanhangwagen kan vol zuigen en niet zoo dikwijls heen en weer zal behoeven te worden gereden. Dat is de bedoeling met de sproeiinrichting. Spreker was van meening. dat het nu een goede gelegenheid was om den ouden ketel te benutten en dat de sproeiinrichting, al zou deze dan misschien niet dikwijls worden gebruikt, toch van groot nut zoude zijn in warme dagen voor verkoeling en het neerslaan van stof. Hij laat overigens de beslissing daaromtrent aan den raad over. De heer De Jager merkt op, dat de vragen van den heer Scheele ontstaan zijn uit de in den raad heerschende stroomingen, bij welke op den voorgrond stond, dat het ruimen van beerputten vlug-ger zoude geschieden door ge bruik te maken van een motorwagen. en dat men voorts ook verwachtte, dat dit aldus bij den reinigingsdienst zoo zoude zijn. Dan zou het gebruik van paavden geheel afgeschaft ge- worden zijn. Als we die nu toch voor den reini gingsdienst blijven noodig hebben, vervalt er een groot deel van het verwachte voordeel. De heer Scheele geeft te kennen, dat hij door de antwoorden wel eenigszins tevreden is ge steld, maar wijst er op, dat er toch een groote moeilijkheid biijft bestaan, nl. het bergen van de vuilnis. Als we dat ver weg moeten bren gen, zal het met paarden heel duur worden, want die paarden hebben geen al te vluggen tred, als men ze ziet rijden, zou men dikwijls moeten beginnen met ze de zweep te geven. Hebben burgemeester en wethouders die moei lijkheid al eens overwogen V De heer Nolson geeft te kennen, dat hij nog met is ingegaan op het voorstel zelfhij meent, dat die f 500 voor een sproeiinrichting van zeer weinig invloed zullen zijn op de exploi- tatie, maar hij voelt er niet veel voor, Daar het water telkens uit het kanaal moet worden gehaald, zullen de kosten daarvoor wel wat hooger loopen. Hij verwacht ook, dat het voorgespiegelde voordeel van 400 'sjaai-s, zal verdwijnen als sneeuw voor de zon Er wordt gerekend 40 cent per Kilometer voor benzine en onderhoud; hij gelooft niet, dat men daarmede in de praktijk zal toekomen. Ai i1 i ^et dus geen voordeel brengen. Als de man, die nu de paarden levert, in het vervolg maar de helft paarden moet leveren, zal hij op grond daarvan ook wel meer vra gen, want dan zullen zijn paarden meermalen ongebruikt staan. Hij kan ze per dag goed- •kooper verhuren wanneer ze zes, dan wanneer ze man- 3 dagen gebruikt worden. Spreker vreest van een en ander ten slotte stijging der uitgaven. Hij is anders wel voor den voor- uitgang, maar nu toch huiverig om hierop in Van Cadsand wijst er op, dat het moeilijkheden zoude baren, om met een auto te komen op de plaatsen waar hij al eens vuil nis zag storten, v. bij Van der Peijl (N V Bouwmatenalenmaatschappijdaar kan geen auto komen. Evenmin zou men daarmede kun nen komen aan den put, bij Wolfert waar hii yroeger ook al eens haardasch heeft zien uit- storten, Hij gelooft, dat burgemeester en wet- denkenS Zekel" Wel eens over De heer Hamelink merkt naar aanleiding der mededeelmgen van den heer Van Hasselt op, dat hij uit het voorstel niet heeft begrepen, dat de oude beermachine zou worden gebruikt als aanhangwagen voor de nieuwe, aangezien er dan geen toestel noodig zoude zijn om on de autochassis de verschiilende bakken te plaatsen. Hij leest er uit, dat op den auto- wagen zullen worden geplaatst of de beer- machine, of de tank met sproeiinrichting Hii geeft volkomen toe, dat die f 700 op de exploi- tatie de som niet zullen uitmaken. maar ver wacht, dat de andere uitgaven niet zullen mee- vallen. De heer Van Hasselt wijst er op, dat burge meester en wethouders een crediet vragen, voor het aanschaffen van een h^errnachine op autochassis enz. Zij stellen nog niet vast- staancl voor, tot aankoop van een en ander te besluiten. Als bij de verdere onderhandelingen blijkt, dat een onderdeel niet voor practische uitvoering vatbaar is, dan wordt daarmede natuurlijk niet voortgegaan. De bedoeling is, om de oude tank nog tot iets nut te doen zijn Voor de beerruiming is noodig de in het voor stel aangegeven autochassis, voor het vervoer van den nieuwen ton en de slangen. Als zou worden besloten om ook het ophalen van vuil nis met motorische kracht te doen. zou daaivoor een lichtere auto moeten aangeschaft worden, ongeveer zooals die van den heer J. K. Kolijn! daiar het huisvuil niet zoo'n zwaar gewicht vorrnt. dat is er een van 1 ton, terwijl nu ge rekend wordt op een auto voor een vervoer van 3 ton. Wat de berekening van 40 cent per K.M. voor rijden, onderhoud enz. betreft, dat is een zaak van informatie en voorts van ondervin- ding. Br was eind '19 (en de omstandigheden zullen inmiddels wel niet zooveel verschillen) in Den Haag een groote auto centrale die de kosten voor benzine, smeerolie, slijtage op ban- den enz., kortom het geheele onderhoud, be- rekende op 32,2 cent. Als dus burgemeester en wethouders 40 cent per K.M. berekenen, gelooft hij, dat dit een goed cijfer kan ge- noemd worden. Het thans voorgestelde systeem, vindt in verschiilende gemeenten toepassing. De heer Colsen zal niet op de cijfers ingaan; waar het gemeentebestuur nalatig biijft om voor Sluiskil te zorgen voor een andere beer- kar en een hokje om deze te bergen, kan hij niet meewerken om voor de kom een nieuwe machine aan te schaffen; de oude reukelooze werkt nog goed genoeg, De voorzitter acht de bemerking van den heer Colsen niet juist; burgemeester en wet houders willen ook Sluiskil met de automati- sche beerwagen bedienen. maar dat zij vandaar niet zooveel aanvragen krijgen, dat de wagen daar ongeveer een dag kan werken, kunnen zij niet helpen. Tot de zaak zelf komende, wijst spreker er op, dat de geheele kwestie hierom gaat, dat tegenwoordig voor de beerruiming wordt uit- gegeven f 5400, en dat al wat men daar be- neden biijft. winst is. Bij het opmaken der begrooting blijkt, dat er winst kan genwakt worden. Dan kost het aan de gemeente dus niet meer. Als er wat ervaring is omtrent het ophalen van de beer met den motorwagen is er ook mogelijkheid, de gelegenheid te openen daar mede huisvuil op te halen. Spreker wil dien- aangaande zijn meening maar niet te kennen geven; deskundigen zeggen, dat dit met een motorwagen minder geschikt gaat. Er kan dan echter ook een proef genomen worden en dan is het uitgemaakt. Eerst is een aanbieding gekomen voor het leveren van een autochassis van f 10.800, nu wordt ook al een goede aangeboden voor f 7000. Dat verschil zou al rente en aflossing over een jaar uitmaken. Hij acht aanneming van het voorstel aan- bevelendswaard, dan kan worden doorgewerkt. De oude ketel, zouden we moeten verkoopen en die zal dan niet veel opbrengen, zoodat burgemeester en wethouders het een goedkoope gelegenheid achtten, om op deze wijze in het bezit te komen van een sproeiwagen. Door een en ander wordt de begrooting der gemeente niet zwaarder belast. De heer De Jager vraagt. of die goedkoopere aanbieding een tweedehandsch auto betreft? De voorzitter antwoordt ontkennend; als het voorstel wordt aangenomen, is het zijn voor- nemen de commissie bijeen te roepen en ver- der over de zaak te onderhandelen; hij gelooft, dat dan bijhet aankoopen nog wel zooveel voordeel zal kunnen worden behaald, dat men er een deskundige uit betalen kan, die de com missie omtrent de kwaliteit van den motor wagen zal kunnen inlichten. Do heer De Ridder zou toch maar willen besluiten, om de sproeiinrichting te laten ver- vallen. De heer Scheele meent, dat daaromtrent thans geen besluit behoeft genomen te wor den; de commissie zal zich toch nog over een en ander moeten beraden. De heer De Ridder neemt daarmede ge- noegen. Het voorstel van burgemeester en wethou ders wordt aangenomen met 9 stemmen tegen 1. Voor stemmen de heeren Hamelink, Geel hoedt, Van Hasselt, De Jager, Scheele, Van den Ouden, Van Cadsand, Nolson en De Rid der; tegen atemt de heer Colsen. 4. Verzoek van Ch. van de Bilt om ont- heffing van de bouwverordening. Door Ch. van de Bilt, vlashandelaar te Ter Neuzen, Sluiskil, is een adres ingezonden, met verzoek hem vergunning te verleenen om af te wijken van art. 19 der bouwverordening, voor het bouwen van een houten loods, geheel vrij staande van nevenstaande gebouwen. De loods zal worden afgedekt met sluitpannen en ge plaatst worden op een steenen fundeering, al ies nader omschreven in een by het verzoek- schnft ingezonden teekening. De gemeente-bouwmeester, in wiens handen dit verzoek is gesteld om advies, geeft te ken nen, dat het oprichten van een houten gebouw eertto r van,Slldskil in striJd is met art. 19. eerste alinea der bouwverordening 00r h,et oprichten van houten gebouwen buiten de kommen, is in genoemd art 19™ mogen worden opgericht op een i ket °P te richten gebouw zal worden ngencht voor het bewerken van vlas en f, n geb<""",n "°k <>"<- vol- h 3311 v bepalmg VOor het oprichten van 1>,?.keer Colsen deelt mede, dat de heer Van aan vraag ht'St'g.'ilaan" malr'faThem dlSij abnek, maar van een zwingelary Hem wvrd rtrid''J", ^G^ ^vraag als voorwaarde ge- worden geledigT Hi/hee^Len^ok e^^" Zhllf u-! ,de Putten om de 24 uur leeg vaarSn J e VOO,"w'aarde niet aan daar de schuur te bouwen. Deskundlo^T, u' weren wel, dat de vlasindustrie niet van blii Z iard zal zi'in- dat is Jn slotu" at te wachten. Hij heeft buiten Sluiskil geen gelegenheid om die schuur te zetten en f'fweSn^^S-ee^^ de schuur verwijderd van dan li£r C°1Sen: Het zeker 15 M en dan ligt er een groote leiding tusschen De heer Van Cadsand deelt mede dat er st°mntan ,andere ziJ'de der leiding- 'noo- wr, shook grond van zeven a acht meter biijft lit gen. Daar de gemeente er toe overgee-aan is it" t" uf m der g'emeente planken gebouwen te stichten, meent hij, dat er geen bezwa^r kan zyn deze vergunnmg te verleenen. Het is geen pakhuis, het vlas komt er maar in om bewerkt te worden en gaat er weer direct uit. De heer De Ridder zou de beslissing willen aanhouden, en het verzoek stellen in handen der commissie van bijstand om advies, welke alsdan plaatselijk een onderzoek kan instellen Hij acht het moeilijk om er nu een oordeel over uit te spreken.. De heer Van den Ouden steunt het voorstel van den heer De Ridder; ook hij acht de zaak zoo eenyoudig niet, want hij heeft ook a! iemand bij hem gehad, die kwam verzoeken met mede te werken aan het verleenen der rgunmng. Hij ziet dus ook 1 iever een nader onderzoek, om in de volgende vergadeiing te De heer Scheele moet zich, als de meerder- heid voor uitstel is, daarbij neer leggen doch hij wijst er op, dat uitstel adressairt in zijn belangen schaad, daar er tijdverlies uit voort- spruit, en het voor dezen met het oog op den nieuwen oogst gewenscht is, zoo spoedig mo- gelijk voort te kunnen werken. Als er 15 M ruimte biijft en een waterleiding tusschen de gebouwen meent hy, dat het bouwen der gestaan°P PJG gr''oncl weI kan worden toe- stel met lang behoeft te duren; over 14 dager moet de raad toch weer bijeenkomen en kan dan een beslissing vallen. Dc heer ^Nolson kan niet goed begrijpen het verschil dat de heer Colsen maakt tusschen een fabnek en een zwingelarij. Hy acht een plaats waar het vlas bewerkt wordt. wel degelijk een labnek. Maar dat is bijzaak. Als het kan moet de man geholpen worden, maar aan deii andet en kant moet niet uit het oog verloren worden, dat een inrichting voor vlasbewerking gevaar oplevert voor de omgeving en dus vooral in een houten gebouw in de nabijheid van womngen. Hij acht het dus ook noodza- kelijk, dat eerst een nader onderzoek wordt ingesteld, hij begrypt de zaak nu ook niet goed. De heer Hamelink wijst er op, dat door den heer Colsen naar voren is gebracht, dat adres- sant eerst een steenen gebouw heeft willen zetten, maar dat hem toen bezwarende voor- waarden zijn gesteld. Hij ziet ook niet in. dat het noodig was voor te schrijven, dat de root- putten juist des nachts moeten ledig gemaakt worden, aangezien we hier midden in de hoofd- kom een inrichting van dien aard hebben, waarbij dat niet is voorgeschreven. Dat ver- oorzaakt wel geen aangename reuk, maar er zijn wel meer inrichtingen, waar we last van hebben. Het is voor de arbeiders niet zonder be- teekenis, of de werkplaats in de kom kan wor den gezet, want als die buiten Sluiskil komt te staan, moeten ze weer verder loopen om er te komen. Het is volkomen juist, dat de houten loods eene fabriek voor vlasbewerking zal zyn, maar, waar er in de onmiddellijke omgeving volop water is, meent hij, dat er geen overwegend bezwaar zal zijn, om vergunning tot bouwen te geven. Het is zeker gewenscht, dat adres- sant zoo spoedig mogelijk aan het werk zal kunnen gaan. De heer Colsen geeft te kennen, dat de root- putten niet in die loods moeten komen. De loods zal alleen dienen voor het zwingelen van het vlas. Hij geeft in overweging, de beslis sing niet uit te stellen, doch reeds nu vergun ning te verleenen, opdat kan worden voortge gaan. Het vlas ligt er op te wachten. Het is nu reeds gebookt, gelooft hij, dat ze dat noe- men, en voor het zwingelen stuurde adressant het vroeger naar eene andere fabriek. Er is echter overal zooveel werk, dat hij dat nergens gedaan kan krijgen, warom hij dat nu zelf zoude willen doen. Dan kan hij zijn werkmen- schen daarvoor ook gebruiken. De heer Van Cadsand voegt hier nog aan toe, dat de machine in een steenen bijge- bouwtje staat en dat er naar zijn meening wat brandgevaar betreft geen bezwaar behoeft te worden gemaakt. Met algemeene stemmen wordt besloten overeenkomstig het voorstel van den heer De Ridder en de beslissing dus aangehouden. 5. Reclames hoofdelijken omslag. Ter behandeling van reclames tegen den hoofdelijken omslag over de 4 eerste maanden van 1919, wordt de openbare zitting geschorst, die overgaat in eene met gesloten deuren. Na het weder openbaar worden der vergade ring deelt de voorzitter mede, dat omtrent de ingekomen reclames de volgende beslissingen zijn genomen: 6. Reclames schoolgetd. De voorzitter deelt mede, dat omtrent in gekomen reclames tegen de aanslagen voor school geld is beschikt als volgt: ontheffing is verleend aan: J. C. Huyasen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 2