8EMENGDE BERIGHTEN. WERKELOOSHEID IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN. Op de vragen van den heer VarCde Bilt betreffende het nemen van maatregelen tegen werkeloosheid in Zeeu wsch-Vlaanderen antwojrdde de Minister van Arbeid, dat het hem befcecd is, dat onder Ned^rlandsche arheiders in Zeeuwsch-Vlaanderen hier en daar werkeloosheid heerseht en dat aidaar in eenige gemeenten Belgische arbeidets dageiijks van over de grens komen werken. Hetzelfde doet zich voor ten aanzien van Duitsche en Belgische arbeiders in Liniburg. De aandacht van den Minister was op deze zaak gevestigd. Met den Minister van Justitie wordt reeds overleg gepleegd over de mogelijkheid, om bij de regeling van het grensverkeer, aan- iacht te schenken aau de vraag, of de vreemde arbeiders, wanneer zjj van over de grens hier komeu werken, werkioosheid oader Nederlandsche arbeiders zouden ver- oorzaken. BE3METTELIJKB Z1EKTEN. Blgkens het Maandblad van den Centralen VTezondheidsraad kwamen gedurende de rnaand Februari l.l. in de provincie Zeeland voor11 gevalien van roodvonk en 48 gevallen van diphtheritis, aan laatstgenoem- de ziekte kwamen 4 sterfgevallen voor. In meer dan gewone mate kwam diph theritis voor te St. Maartensdyk. ZEEUWSCHE HYPOTHEEKBANK. De Zeenwsche Hypotheekbank wordt met Ingang van 19 April door de Maas Hypo theekbank te Rotterdam overgenoinen. Aan aandeelhouders der Zeeuwsche Hy potheekbank wordt voorgesteld over 1919 een dividend van 18 pCt. uit te keeren. FESTIVAL TE GROEDE. Ter gelegenheid van het 80jarig hestaan der muziekvereeniging „Eendracht maakt Macht" te Groede zal op 1 Augustus aidaar een festi val gehouden worden. RECHTSZAKEN. Bg vonnis der Arrond.-Rechtbank te Middelburg van 19 April 1920 is L. J. G., notaris te Maarsen, vroeger te Middeiburg, wegens overtredmg der wet op het notaris- ambt (te laat doen van een aanteekening) veroordeeld tot 9 X 3 of 9 X 1 dag hecht. f Naar het huis van bewaring te Mid delburg zjjn overgebracht S. M. B., oud 37 j., werkman te Eecloo (B.), en E. H., oud 28 j werkman te Bassevelde, beiden ter zake van frauduleuzen invoer. Gevangenhouding is bevolen van 0. 0., oud 28 j., werkman te Watervfiet, gede- tineerd, eveneens beklaagd van frauduleuzen invosr. der geneigdheid zijn, om die wonmgen te gaan betrekken. De heer Dieleman: Maar de basis blijft toch vier gulden per week. De heer Van de Bilt: De werklieden van den heer Buijsse kunnen dat wel betalen. De heer Dieleman: Zelter, maar er is een breede sciiare, die daar beneden staat. De heer Van de Bilt: Dan krijgt men op- schuiving, waardoor goedkoopere woningen vrij komen. De heer De Feijter is het eens met den heer De Kraker, om te beginnen met het bouwen van 24 woningen en dan het rapport af te whchten der commissie omtrent het bouwen van woningen buiten de kom. De grond die open blijft is dan toch nog wel op een of an dere wijze productief te maken, zoodat de schade niet zoo groot zal zijn. De Voorzitter: We kunnen den grond ver- huren voor 1 per roede, Het grootste bezwaar om minder dan 48 woningen te bouwen is, dat spoedig zou kunnen blijken, dat er tekort zijn. De heer De Feijter: Ik zie daarin geen be- zwaar, de voorbereiding heeft nu wel veel tijd gevorderd. maar dat zai voor 24 volgende toch zoo lang niet behoeven te duren. Men krijgt, zooals gezegd, opschuiving, en ik denk, dat met 24 nieuwe woningen al heel wat verlich- ting zal worden verkregen. De heer De KrakeV: Het is toch wel moge- lijk om een paar maanden na de eerste met de tweede 24 te beginnen De Voorzitter: Om te beginnen is niet zoo moeilijk, maar we dienen toch eerst officieel of officieus iets te weten omtrent de goed- keuring van ons in te zenden bouwplan en verzoek om een voorschot. Ik heb daaromtrent informatien ingewonnen bij secretarissen van bouwvereenigingen en mijn indruk is, dat het wel een paar maanden zal duren, eer we kun nen beginnen. De heer De Kraker: Voor de tweede ook? De Voorzitter: Ja, dat moet natuurlijk weer denzelfden weg gaan. De heer De Kraker: Hoe lang denkt u nu, dat het nog zal duren eer met de eerste kan wor den bgonnen Dp Voorzitter: Drie maanden en dan zal er hard gewerkt moeten worden. De heer De Kraker: Ik ben nu nog niet vol- doende op de hoogte. ik zou ook eerst het rap port van de commissie omtrent het bouwen buiten de kom willen kennen, want het spreekt van zelf, dat, als er buiten 18 woningen zouden mogen worden gebouwd, buiten de kom, dit ook op de behoefte binnen de kom van invloed zou zijn. Als ik zeker wist, dat daarvan niets komen kan, zoude ik des te gemakkelijker aan de 48 woningen mijn stem geven. De Voorzitter geeft te kennen, met plezier de commissie, die zal onderzoeken of het ook mogelijk is buiten de kom woningen te bou wen, te hebben benoemd, hij is er zelf voor zitter van, doch hij is vast overtuigd, dat daarvoor van wege het rijk geen gelden zullen gegeven worden. Het zal ook bezwaarlijk zijn, om van huizen buiten de kom een huurprijs van f 4 te krijgen. Men heeft daar te doen alleen met landarbeiders. Als het menschen zijn, die in de fabrieken of het vlas werken, zullen ze er geen bezwaar tegen maken, maar om aan de Kijkuit, het Spui en Margrette (aan de Sassing zou het nog' gaan) huurders te krijgen voor 4 per week, daar ziet spreker bezwaar in. Er dient ook te worden uitgemaakt, of men daarvoor liefhebbers verwaehten kan. Daarbij komt, dat ze zullen zeggen: dan won en we toch nog bui ten en als ze binnen de kom wonen hebben ze toch verschillende gemakken. waar ze van ge- nieten kunnen. De menschen die op de fabrie ken werken, zullen liever in de kom wonen. Van dat denkbeeld moeten we uitgaan. De heer De Kraker merkt op, dat ze buiten ook op verschillende plaatsen in het vlas wer ken, dat staat dus gelijk. Ze zullen toch het liefst dicht bij hun werk wonen. Het zou goed zijn, als er op drie plaatsen 6 woningen lcon- den worden gebouwd, en de Voorzitter zal toch wel niet willen ontkennen, dat de behoefte buiten even groot is als binnen de kom. De Voorzitter wil wel toegeven, dat er bui ten ook behoefte is, maar niet dat de behoefte buiten even groot is als binnen. Men heeft hier met een grooter aantal menschen te doen en als er gclegenlieid is, wonen ze liever binnen dan* buiten. Hij meent, dat in elk geval het bouwen bin nen niet afhankelijk kan worden gesteld van het bouwen buiten, want als de raad dat zou doen, dan kan hij wel zeggen, dat men ook ditmaal nog geen woningen bouwen zal. De heer De Kraker geeft te kennen, dat het heeiemaal zijn bedoeling niet is, het bouwen binnen de kom daarvan afhankelijk te stolen. Daarom heeft hij gezegd, te willen beginnen met 24 woningen binnen en die laten betrek- ken en dan kan gezien worden, of men ook aan de andere 24 beginnen moet. Als het van eigen geld was, was het wat anders, en hij meent volstrekt niet als een huisjesmelker te spre- ken, wanneer hij tot voorzichtigheid aanmaant. want juist als het van anderer geld gaat, moet men voorzichtig zijn. De heer Kruijsse wijst er op, dat hij er per- soonlijk geen belang bij heeft, dat weten de heeren allemaal, hij heeft getoi huis noodig. Maar hij vraagt, of, als men nu ineens 20 ge- zinnen kan noemen die een woning noodig heb ben, die nu in krotten verblijven, of het dan niet verstandiger is om ineens 48 woningen te bouwen, daar men kan voorzien, dat 24 ter stond te weinig zal zijn. Men ziet op het bedrag, dat de gemeente er bij riskeert; dat lijkt nu echter erg, omdat het iets nieuws is. Als echter de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur wordt vastgesteld, waaraan een f 6000 subsidie moet worden ge geven, dan kijkt men er eens naar en zegt: ,.het is veel", maar daar blijft het bij en men staat de gelden klakkeloos toe. Is het dan nu zoo erg indien men voor f 2000 's jaars 48 ge- I z;nnen een fatsoenlijke woning kan verschaf- fen? Hij meent, dat men daarover heen moet stappen, al zijn we alien overtuigd, dat er ri- sico aan verbonden is. De heer De Kraker: We zijn er jaren over bezig geweest, om zoover te komen als we nu zijn, maar dat komt ook, dat nu alle voorbe- reidende maatregelen moesten genomen wor- den, en als het om de volgende 24 gaat, zal een en ander spoediger voor elkaar kunnen staan.* De heer Kruijsse: Het heeft zoolang ge- duurd omdat er geen durf in ons zat en om dat we niet over de bezwaren die er aan ver bonden zijn. heen konden stappen. De heer De Kraker merkt op, er reeds voor een paar jaren op aangedrongen te hebben. dat men tot bet bouwen zou overgaan, omdat hij wel begreep, dat de prijzen der materialen zouden stijgen. maar er werd toen geen vol- doende aandacht aan gesehonken. De Voorzitter betwist dit, er werd wel de- gelijk aandacht aan gesehonken, maar de zaak was toen nog niet zoover gevorderd, dat men beginnen kon. De heer Dieleman meent, dat na de scha- duwzijden te hebben besproken, de lichtzijden toch ook wel eens bekeken mogen worden en dan meent hij ook, dat. als men voor f 2000 's jaars 48 vioningen heeft, het er nog zoo kwaad niet uitziet. Hij wijst er op, dat er thans veel menschen bij hun ouders in huis wonen, die er graag uit zouden willen. De heer Kruijsse: Er wonen in verschillende woningen twee, soms ook drie gezinnen, en als men dat nu alles weet, is het toch in het geheel niet verstandig om maar 24 woningen te bouwen. Als men voor de risico bevreesd is, moet men in het geheel niet bouwen, dan heeft men geen uitgaven er voor. De heer Oggel wil nog in het licht stellen, dat voor weekhuur gerekend wordt het dag- loon, en dat bedraagt fi tot /3,50. De heer Dieleman: Dat is niet algemeen. De Voorzitter bevestigt, dat de daghuur wordt gevraagd; het is thans nog niet juist te zeggen, of men in Den Haag een huurprijs van f 4 voor Axel zai goedkeuren. Wordt de huur minder dan 4, dan zal er ook meer moeten worden bijgedragen, want dan wordt het tekort op de exploitatie grooter. De heer Kruijsse: We spelen volkomen open kaart, de bezwaren worden evengoed als de voordeelen in het licht gesteld. De Voorzitter: W> zien goed in, dat het een groote onderneming is. De heer Kruijsse: Ja, als men het bedrag van het voorschot, ad 252.000 ziet, zullen velen er van schrikken. Het voorstel van Burgemeester en Wet- houders, om het voorschot voor het bouwen van 48 woningen toe te staan, wordt ver- wo-'pen mot 5 tegen 4 stem men. Voor stemmen de heeren Dieleman, Ogg'el, Van de Bilt en Kruijsse; tegen stemmen de heeren De Feijter, Koster, Baert, De Kraker en Dekker. De heer Koster stelt nu voor, om een voor schot te verleenen voor het bouwen van 24 woningen. De Voorzitter wijst er op, dat het geheele plan en de berekeningen zijn gebaseerd op het bouwen van 48 woningen. Hij geeft dringend in overweging, om het voorstel aan te nemen zooals het daar ligt, voor de 48 woningen, on der voorwaarde dan evenwel, dat zal begon- nen worden met het bouwen van 24 woningen. Het rijk geeft dan toch niet meer voorschot als noodig is. Blijkt dan. dat het gewenscht is om spoedig ook de andere 24 woningen te bouwen, dan kan worden voortgegaan, zonder dat weer al de verschillende tijdroovende for- maliteiten moeten wol'den verricht. De heer Koster: Dat was ook mijn bedoeling. De heer De Feijter: Als de raad dan in elk geval eerst weer zal beslissen of met bouwen wordt voortgegaan, kan ik mij daarmede wel vereenigen. Het gewijzigd voorstel wordt aangenomen met algemeene stemmen. 7. Vaststellen verordening aanwijzing stem- lokalen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, te besluiten vast te stellen de volgende VERORDENING tot aanwijzing- der stem- lokalen in de gemeente Axel. Art. 1. Als stemlokaal voor «tomdistrict I wordt aangewezen de raadzaal van het ge- meentehuis. Als stemlokaal voor stemdistrict II wordt aangewezen het gvmnastieklokaal d§r open- bare lagere school alhier. Als stemlokaal voor stemdisrict III wordt aangewezen het lokaal der bijzondere school in de Nieuwstraat alhier. Als stemlokaal voor stemdistrict IV wordt aangewezen een lokaal der Roomseh-Katho- lieke school alhier. Art. 2. De verordening regelende bovenge-. noemd onderwerp, vastgesteld den 6 Mei 1919 wordt hierbij ingetrokken. De heer Kruijsse vraagt, of het niet ge wenscht ware geweest, ook een besluit te ne men voor de verdeeling der gemeente in stem- districten voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad, want dit voorstel zal wel een uitvloeisel zijn van de door Gedeputeerde Staten g-emaakte verdeeling der g-emeente voor de verkiezing van de Staten. De Voorziter antwoordt, dat er geen bezwaar is, dat besluit later te nemen. De heer Dieleman wijst er op, dat er vroe ger ook op 't Spui een stembureau is geweest. Nu zijn alle stembureaux in de kom. Had men er ook buiten geen kunnen inrichten Of, zien Burgemeester en Wethouders het nut daarvan niet in Nu moeten ook de vrouwen naar de stembus komen en als ze dan niet ver moeten loopen, was het makkelijker voor het eten koken. De heer Kruijs'se geeft te kennen, dat met een stembureau op 't Spui een proef is geno men. maar dat hot geen gemak gaf. De bedoe ling was, om het stembureau op het stadhuis te ontlasten, maar dat gaf -Weinig reslutaat, niettegenstaande het zoo verdeeld was, dat menschen wonende nabij de kom, ook naar Spui moesten. Er wonen in de kom veel men schen bijeen en buiten krijgt men niet die groote getallen. De Voorzitter bevestigt, dat het practisch geen nut gaf; bovendien ondervindt het ook bezwaar, om buiten overal lokalen voor stem- bureaux tee beschikking- te hebben. Ook moe ten de ingezetenen eenigszins evenredig over de stembureaux verdeeld kunnen wprden. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. 8. Verzoek van J. de Putter om vergoeding voor distributiewcrkzaamheden. Ingekomen is een schrijven van P. de Putter, gemeente-ontvanger, die daarin te kennen geeft, dat hij zich ten zeerste verplicht ge- voeld, wegens zijne opdracht tot verder beheer der distributie, hem door heeren Burgemeester en Wethouders met 1 Februari j.l. geworden. Tevens veroorlooft hij zich de vrijheid, den raad te wijzen op de meerdere werkzaamheden hem daardoor op de schouders gelegd, welke hij gaame op billijke wijze beloond wilde zien; reden waarom hij zich tot den raad wendt met het beleefd verzoek, deze werkzaamheden hem wel te willen beloonen. Burgemeester en Wethouders stellen vooi, dit verzoek in hunne handen te stellen om e richt en raad. De heer De ICrakea- vraagt, of de ontvanger dat werk gratis doen moet. De Voorzitter deelt mede, dat, in verband met de afsohaffing van het distributiebedrijf, door Burgemeester en Wethouders met ingang van 1 Januari 11. den gemeente-ontvanger ook de geldelijke verantwoording van de broodver- strekking enz. is opgedragen. Zij willen nu nagaan of die werkzaamheden al of niet kun nen geacht worden tot zijne werkzaamheden voor de gemeente te behooren en naar aan- leiding van de uitkomsten van dat onderzoek een voorstel doen. Daarom stellen zij vooi. het verzoek naar hun college te renvoyeeren om advies. - De heer De Kraker meent, dat het werk is, dat apart moet betaald worden. De Voorzitter: Indien wij ook tot die mee- ning komen, zullen we daaromtrent een voor stel doen. Het voorstel om het schrijven aan Burge meester en Wethouders te zenden om advies wordt aangenomen met algemeene stemmen. 9. Verzoek van alle ambienaren en werk lieden in de gemeente om eene nieuwe salarisregeling vast te stellen. Ingekomen is een adres van C. den Beer, G. M. van den Berge, C. van den Broeke, J. Comelisse. A. P. Freekenhorst, A. J. Lensen, A. Olijslager, F. Seghers, A. H. Sorber, A. van de Wcge, K. V/iechmann, A. IJzebaart, G. Agterhuis, J. A. de Smidt, J. C. J. Olij slager, alien ambtenaren en werklieden in vas- ten of tijdelijken dienst der gemeente, dat zij met vreugde hebben kennis genomen van de mooie salarisregeling voor de gemeente-veld- wachters. Zij verzoeken daarom den gemeenteraad be leefd, ook voor hen eene nieuwe salarisrege ling vast te stellen, met periodieke verhoo- gingen, met terugwerkende kracht tot 1 Ja nuari 1920, in verband met de betrekking die zij bekleeden, gebaseerd op het loon, dat thans aan de veldwachters wordt of moet worden uitgekeerd. Adressanten wenschen daarbij op te merken, dat de maximumbelooning van den eersten veldwachter -)- emoulenienten zal bedragen f 1954, zoodat dit cijfer een juist beeld geeft van hetgeen eigenlijk wordt genoten. In dat bedrag- is begrepen f 100 periodieke verhoo- ging, waarvan reeds 1 is genoten. De Voorzitter stelt namens Burgemeester en Wethouders voor, dit adres te stellen in handen van hun college om bericht en raad. De heer, Dieleman maakt daartegen be zwaar, aangezien pas het salaris van alle ambtenaren en werklieden is verhoogd zou hij het. adres maar ineens willen afhandelen en er niet op ingaan. Van verschillende ambtenaren heeft de raad brieven liggen waarbij zij be- tuigen met die nieuwe regeling ingenomen te zijn. De raad kan toch niet ieder oogenblik dc jr.arweddcn opnieuw gaan regelen. Het komt. hem voor, dat nu alle loonen van dien aard zijn, dat ieder een fatsoenlijk bestaan heeft. Hij stelt daarom voor, het adres niet te zenden naar Burgemeester en Wethouders, doch terstond af te wijzen. Verschillende leden betuigen hiermede hunne instemming. De heer Oggel: Te meer, daar meerderen hun dank hebben betuigd voor de voor hen vastgestelde nieuwe regeling. Het voorstel van den heer Dieleman wordt aangenomen met algemeene stemmen. 10. Verzoek van J. Naeije om ontheffing van liondenbelasting. Ingekomen is een verzoek van J. Naeije, die ontheffing van hondenbelasting' verzoekt, om dat hij geen hond heeft. Burgemeester en Wethouders stellen voor, daaraan te voldoen. De heer Koster vraagt, wie onderzoekt of men een hond houdt. De Voorzitter: Dat laat ik opnemer, door den gemeente-veldwachter. De heer Koster: Dan wilde ik u vragen, of de markt daarvoor de plaats is, om die hon- den op te nemen; de veldwachter heeft mij op de markt gevraagd, of ik een hond hield. Ik heb daaromtrent een eerlijk antwoord ge geven maar ik geloof, dat er wel zijn, die de belasting ontduiken. Ik mis er wel op het kohier die 1. of misschien wel 2 en 3 honden bouden. Op die wijze is echter niet na te gaan of de opgayen juist zijn. De Voorzitter erkent. dat de markt niet de plaats is, om de opneming te doen en controle uit te oefenen. Hij dankt voor de mededeeling en zal daartegen maatregelen nemen. De heer Dieleman merkt op, dat het ook ge- beurt, dat men niet op de markt wordt aan- gesproken en op het kohier geplaatst, zonder, dat men een hond bezit. Dit is hem het vorig jaar overkomen. Hij heeft de moeite van recla- meeren maar niet gedaan en den aanslag be taald. Enkele leden veronderstellen, dat dit een gevolg kan zijn van gelijkluidenden naam. De heer Dieleman zegt, dat dit niet het geval was. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt met algemeene stemmen aange nomen. 11. Aanschaffing van waarschuwings- borden. De Voorzitter deelt mede, dat door Burge meester en Wethouders informatics zijn inge- steld voor het plaatsen van waarsJhuwings- borden, in verband met het rijden met be- perkte snelheid binnen de bebouwde kom. Zij hebben ook hier naar den prijs geinformeerd, om ze te laten maken van bout en ook wan neer ze hier zouden worden gesehilderd, doch het voordeeligst komt het hen voor, om in te gaan op het aanbod van een leverancier uit Maastricht, die ijzeren borden en palen, over- eenkomstig de voorschriften der wet, met de letters er ook in ijzer op aangebracht, wil leveren voor f 41,50 per stuk. Er zijn 7 stuks noodig. De heer Koster vraagt, of dit dan geema+i- leeuie borden zijn, zooals die van den Wiel- rijdersbond. De Voorzitter antwoordt ontkennend; het zijn gegoten ijzeren borden. daaraan zal zoo goed als geen onderhoud zijn. Geemailleerde borden springen stuk als er iets tegen gewor- pen wordt. De heer Kruijsse meent, dat men, aange zien de borden aan de ingangen der bebouwde kom, met 4 borden zou kunnen vol staan, n.l. de Buthdijk, de Brug, de Armendijk en het Station. De Voorzitter wijst er op, dat de borden moeten staan aan den ingang van de be bouwde kom, en daarom moeten er reeds eer- der borden staan, dan op de plaatsen door den heer Kruijsse genoemd. De gemeente- opzichter had er 7 opgegeven. Het zal worden nagezien en er zal natuurlijk geen bord meer geplaatst worden dan noodig is. Hij noemt o. m. als plaatsen voor een bord den Nieuwen- dijk, den Ouden weg en Beoostenblij. De heer De Feijter vreest, als er daar een geplaatst moet worden, dat de rijders de waar- schuvving al vergeten zullen zijn eer ze in de bebouwde kom zijn. De Voorzitter merkt op. dat, naar de erva- ring leert, aan. het verbod op enkele uitzon- deringen na,, door de rijders de hand wordt gehouden. Met algemeene stemmen worden Burge meester en Wethouders gemachtigd de noodige borden aan te koopen. 12. Onderhoud van de Stationsstraat. De Voorzitter deelt mede, met den ing-e- nieur van den Provincialen Waterstaat te hebben gesproken over het onderhoud van de Stationsstraat. Deze heeft toegezegd, dat hij de bestrating zou laten verbeteren, voor zoo ver het den hoofdweg betreft, maar dat hij voor de provincie geen verplichtingen kon er- kennen vogr de zijpaden. Hij meende ook, dat wel in overweging' zou kunnen genomen wor den, om den weg aan de gemeente over te geven. nudat die dan eerst in goeden staat zoude zijn gebracht, zoodat we er dan gedu rende 1520 jaren geen onderhoud meer aan zouden hebben. Dan kan de gemeente dus verder de zijpaden in orde brengen, of anders zal moeten wol'den gevraagd, om zulks van gemeentewege te mogen doen. Besloten wordt het resultaat der verdere on- derhandelingen af te wachten. 13. Onderhoud Spuipadje. De heer De Feijter, die met de heeren Die leman en Weijns is benoemd als lid eener commissie, om een voorstel voor te bereiden voor in orde brengen van het Spuipadje, deelt mede, dat de commissie, met den gemeente- opzichter, den heer Van den Broeke, den toe- stand van het pad hebben opgenomen, en dat zij daarbij hebben geconstateerd, dat dit alles- zins verbetering behoeft. Die verbetering zal een groote uitgaaf vorderen, maar, dan is men er ook voor jaren van af. De commissie heeft ook den ligger der wegen en voetpaden eens nagegaan, om te zien, hoe het pad behoort te zijn en daarbij is gebleken, dat dit niet ten voile beschikbaar is, zooals daarop is aangegeven. De commissie stelt voor, om eerst een zui- vere scheiding te maken, van uit de helft del aangrenzende sloot, met de aanpalende eige- uaars De sloot moet zijn 60 c.M. diep met een bodembreedte van 60 c.M. en van boven 1,20, terwijl het pail daamaast eene breedte meet hebben van 1 M. en dit laatste laat wel iets te wenschen, d#t is op sommige plaatsen heel wat minder. De sloot is op sommige plaat sen dieper, waardoor de kanten meer gevaar loopen weg te vallen en op andere plaatsen is het geen sloot meer, terwijl de sloot ook wel wat uit de richting gegaan is. De com missie zou dus, voor zooveel noodig, de sloot lecht willen laten maken, op de aangegeven diepte, en dan de grensscheiding van het pad aangeven door paaltjes, op afstanden van 40 M., waardoor dan voorkomen wordt dat er bij het ploegen van het aangrenzende land te dicht langs het pad wordt gereden. Dan zouden er sintels op gebracht moeten worden en de weg geteerd, dan zal, naar de meening der commissie, het pad langen tijd in goeden staat blijven. De kosten worden geraamd op f 1000. Spreker geeft nog te kennen, dat het teren van den weg wel goede resultaten kan afwer- psn. in hot algemeen, maar hier zijn aan hot pad geen vaste kanten. Als er te dicht langs het pad geploegd wordt, brokkelen de kanten af en dan is het natuurlijk niet te houden. De Voorzitter vraagt, of de commissie in de verg-adering hieromtrent een voorstel aanhan- gig wenscht gemaakt te zien, of dat het werk later kan uitgevoerd worden. Hij weet niet of de financien daarvoor op deze begrooting zouden kunnen worden gevonden. De heer Dieleman acht het gewenscht, dat het hoe eerder hoe beter volledig wordt ge maakt, want in den staat waarin het nu ver- keert, met gaten er in, kan het toch niet blijven liggen: het pad ligt te veel aan de zwakke zijde der sloot. Daar moet rekening mede worden gehouden. De paaltjes zouden toch zeker behooren te worden geplaatst, omdat die dan beter de richting zullen aangeven, bij de bewerking van het land. De Voorzitter zegt toe, dat door Burge meester en Wethouders tegen de volgende vergadering een voorstel hieromtrent zal worden overwogen. De heer Baert informeert, of het in orde brengen der grens van het pad geen moellijk- heden met de eigenaars zoude kunnen geven. De heer De Feijter deelt mede, dat daar omtrent reeds overleg is gepleegd, dat zal geen moeiliikheden veroorzaken. 14. Vernnderiug van de secretarie. De Voorzitter deelt mede, dat Burgemeester en Wethouders overtuigd zijn, dat eene ver- andering aan de secretarie niet Linger kan uitblijven. De toestand is niet houdbaar. Om een afdoende verbetering te krijgen, zou het geheele stadhuis wel moeten worden afge- broken docih dat is thans te kostbaar. Bij dit plan is ontworpen een vestibule van glas voor het publiek in den gang. De secretarie blijft alsdan geheel vrij. Dit plan zal nailer ter tafel worden gebracht. 15. Omvraag. a. De heer Dieleman vraagt, of het nog geen tijd zou worden, dat de grond aan den Singelweg wordt opgeruimd. Hij zoude wen schen, dat het polderbestuur daarop werd gewezen. De Voorzitter zal daaraan gevolg geven. b. De heer Baert geeft te kennen, dat het ontgraven van de buizen bij Dieleman geen resultaat heeft gehad, het water kan nog niet weg. De Voorzitter zal den gemeente-opzichter hier naar laten zien. 16. Reclames hoofdelijken onislag. Ter behandeling van reclames tegen den hoofdelijken omslag wordt de openbare zitting geschorst en gaat over in eene zitting met gesloten deuren. Na het weder openbaar worden der verga dering deelt de Voorzitter mede, dat gehand- haafd zijn de aanslagen van P. A. Wondergem en mevrouw van Borssum Waalkesvan Tuyll. De vergadering wordt hiema door den Voor zitter met dankzegging gesloten. EEN POLITIE-AGENT DOODGESCIIOTEN. Men meldt uit Amsterdam: Zondagnacht is bij een inval door de politie in een zeer ongunstig bekend staand nacht- huis aan de Z.O. Achterburgwal de politieagent F. J. Draad doodgeschoten. Een andere agent F. J. Breuker, is eveneens door een kogel ge- troffen en wel in het dijbeen. Deze is echter buiten gevaar. Omtrent den toedracht vememen wij het volgende. Omstreeks half drie begaf zich een detachement agenten, onder leiding van den inspecteur Cohen naar het bewuste huis, om event, overtreding van de Drankwet vast te stellen. Zij vonden de voonleur gesloten, doch braken deze met bijlslagen open en drongen naar binnen. Daar vonden zij in de grootste verwarring een gezelschap van 20 of 30 per- sonen. Toen sommigen hunner niet onmid- dellijk aan het ontruimingsbevel voldeden werd van sabel en gummistok gebruik gemaakt, waarop de bezoekers in zeer korten tijd naar buiten waren gevlucht. De agenten zijn daar- na begonnen het sous-terrain te onderzoeken, maar werden daar met revolverschoten ont- varigen. Doodelijk door een der schoten ge- troffen viel de agent Draad neer met een ko gel in de fcorst en een in het hoofd. Stervend is hij opgenomen en naar het Binnengasthuis vervoerd. waar hij zeer spoedig bezweken is. Hij laat een vvouw met een kind na. De agent Breuker, was, gelijk wij reeds meldden, even eens gewond, doch minder ernstig. Van den kant der politie zijn ook schoten afgevuurd, doch hierdoor is niemand getroffen. Het moet vaststaan dat de dader van dezen doodslag de eigenaar van het nachthuis van P. is. De politie begon onmiddellijk het heele huis te doorzoeken, maar vond hem niet. Klaarblijkelijk had hij in de eerste verwamng de vlucht genomen. In den vroegen morgen echter troffen eenige agenten, die hun na- sporingen ook in de omliggende huizen hadden uitgestrekt, hem op een zolderkamertje aan, waar hii te bed lag. Hij is thans in bewaring aan het politiebureau Warmoesstraat. Naar wij vememen, is er geen twijfel aan, of hij is de schuldige. Reeds vroeger is bij hem een politie-inval gedaan en daama moet hij meer- malen gezegd hebben, dat hij er op los zou schieten als zij bij hem terugkwamen. DOODGESCHOTEN. Terwijl een der familieleden van een zekeren v. G. te Rietachoten een geladen geweer aan het poelsen was, giDg plotseling het schot af en trof de vrouw van v. G. in het hoofd met het noodlottig gevolg dat zjj onmiddellijk overleed. SCHIETEN OP DE POLITIE. Dinsd8gmorgPB is de te Zaandam be- kende H. C. Sch., die voor het ondergaan van een straf, w&artoe hij voorwaardeljjk was veroordeeld, zou worden gearresteerd onder hevig verzet in hechtenis genomen en gevankeljjk naar Haarlem overgebracht. Scb? die zich in zijn woning had verschanst, loste verscheidene schoten op de politie, die door deze werden beantwoord, echter zonder dat een der beide zjjden letsel werd toegebracht. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Dinsdag 13 April 1920. (Slot). De Voorzitter wijst er op, dat door den heer Kruijsse is aangetoond, dat er terstond een 20 gezinnen zijn, die een andere woning moe ten hebben, want voor die noodwoningen is maar voor een jaar vergunning tot bewonen verleend. De heer De Feijter meent, dat er onder die gezinnen geen zijn, die de hooge huur zullen kunnen betalen. De Voorzitter meent, dat dit met verschei dene, die goede verdiensten hebben, wel het geval is. De heer Koster: Maar men kan die menschen toch niet dwingen om zoo'n woning te huren, als ze niet willen? De Voorzitter: Als ze betalen kunnen, moe ten ze er in, want in die noodwoningen mogen ze niet bljjven. De heer Kruijsse; Zooals ik reeds zeide, in die gevallen krijgt men opschuiving'. Het is gewenscht, om het geheele complex in eens te bouwen; de prijzen zijn nu al gestegen en als er een maand of drie, vier over heen gaat, zullen de woningen weer al meer moeten kos ten. Het is niet te voorzien, dat de prijzen van de materialen zullen dalen. De heer Oggel: En van het werkloon ook niet. De heer Kruijsse: Het is zelfs de vraag, of men wel in voldoende mate bouwstoffen zal kunnen verkrijgen. De Voprzitter: Gehoord de verschillende op- ■merlringen, geloof ik wel, dat het toch aanbe- veling verdient, om maar terstond de 48 wo ningen te bouwen. De heer Dieleman: Ik heb gelezen, dat geen bijdragen meer zullen gegeven worden voor woningen hooger dan 2,70 M. en hier zijn ze 3 M. Is dat juist? De Voorzitter: Dat is zoo, doch als het be sluit genomen is, krijgt de architect, die zich vele jaren met plannen voor woningen heeft bezig gehouden, het plan terug en zal er dan wel de noodige wijzigingen in brengen, om te voldoen aan de door de regeering gestelde eischen. Hij is daarvan op de hoogte. De heer Dieleman zou ook wel wenschen te weten hoe het gaan zal met mA«£hen, die wer- kelijk de 4 huur niet zullen kunnen opbren- gen, want die zullen toch voor komen. De Voorzitter geeft te kennen, al vervult hij de taak van voorzitter der bouwvereeni- a-ing, hier geen pleidooi te willen houden, voor het beslist doordrijven van het bouwen van 48 woningen. Op de vraag van den heer Die leman, meent hij te kunnen zeggen, dat voor de menschen, die het beslist niet kunnen be talen, een hoogere toeslag zal moeten worden gegeven. De gemeente betaalt daaivan het een vierde gedeelte. Het is echter juist, wat de heer Kruijsse zeide, we moeten hier ook betalen in het tekort van andere gemeenten; en waar nu hier ook nood is, is het noodrg uitvoering aan het plan te geven. De heer Dieleman: Ik ben ook overtuigd, dat er zeer veel nood is. Maar, wat zullen we_met die 18 menschen doen, die nu in de noodwonin gen zitten, als ze te kennen geven, liever te blijven waar ze zitten. We kunnen ze er toch niet uitzetten? De heer Oggel: De noodwoningen moeten ontruimd worden. De heer.Kruijsse: Als ze kunnen betalen, moeten ze er uit, naar een nieuwe woning. De heer Dieleman: Het is waar, dat er dan woningen vrij zullen komen, De heer Van de Bilt merkt op, dat f 4 per week niet zooveel verschil maakt met ande- ren; his iemand zelf bouwt, bouwt hij ook duur en de huren zullen alle verhoogd moeten worden, daar de kosten van onderhoud stijgen. Er zijn er nu toch ook al reeds verschillenden, die meer betalen dan de Huurcommissie heeft aansretreven. Daardoor 2al er toch ook te eer-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 2