Handelsberich ten. BEMEN6DE BERICHTEN. Laatste Berichten. Loop der bevolking van Ter Neuzen Overigens noemt hij het oolc onjuist, als men sou meenen. dat de havenarbeiders met heb ben getracht op andere wijze werk te vmden Br is dikwijls elders geinformeerd om men schen aan het werk te krijgen en dat is ook wel eens gelukt. Er hebben er vooral het ••-erste jaar van den oorlog overal gewerkt De heer Hamelink: In Noord-Scharwoude. De voorzitter stemt dat toe; hij zou nog Iruimen nagaan hoe groot dat aantal geweest is, maar het is niet gemakkelijk om voortdu- rend werk te vinden voor dat aantal van 25U ongeschoolde arbeiders. Maar het is voor de menschen thans moeilijk, om het werk dat hier komt, te verrichten. Als besloten werd, om geen steun te verleenen, zou men den schijn op zich laden, of men hen daardoor wilde nood- zaken dat werk op te vatten. De heer Nolson: Dat wilden ze toch doen ik acht dat niet goed! De voorzitter zou een afwijzend besluit niet verstandig achten, de raad moet zich niet "tegen de maatregelen van den minister ver- zetten. De heer Hamelink geeft te kennen, in de vergadering van burgemeester en wethou ders De heer Scheele: Is u ook wethouder? De heer Hamelink: Ik ben, als afgevaardig de van den Centralen Bond naar burgemeester en wethouders gegaan om in hunne vergade- ring den toestand te bespreken en naar hun voomemen te informeeren, Daarvoor heb ik toch van u geen vergunning noodig? Dat we ons op dit tijdstip tot het gemeente bestuui- gewend hebben, vindt zijn oorzaak in de om stand ighe id, dat de minister, die eerst de l-egeling aan zich trok, ons thans weer heeft weggestuurd en verwezen naar het ge- meentebestuur. Nu waren wij toch minstens beleefdheidshalve verplicht, te voldoen aan den wenk dien de minister ons gaf. We konden nu. toch niet dat schrijven eenvoudig naast ons leggen en er geen notitie van nemen, even- ala de eerste de- beste ruwe bootwerker? De voorzitter bevestigt, dat de heer Hame link zich tot burgemeester en wethouders wendde met de vraag, wat het verloop der zaak zou zijn. De heer De Jager merkt op, dat de voor zitter zich plaatst op een theoretisch stand- punt, dat hier theoretisch werkeloosheid heerscht, terwijl er, practisch beschouwd, wel werk is. Hij acht dat geen juist standpunt. De voorzitter wijst er op, dat in de circu late wordt gesproken van crisiswerkeloosheid. De heer Van Hasselt merkt op, dat, als de Bond zich eerst tot den minister heeft ge wend, om steun, daar de genomen maatregel niet voldoende werd geacht, dit een juist standpunt is, maar dat het toch beter ware geweest als die brief gekomen was op een tijdstip dat er geen vuiltje aan de lucht was. De heer De Meijer meent uit de besprekin- gen te hooren, dat verschillende leden er niet tegen zouden zijn steun te verleenen indien de omstandigheden dit na de staking noodig maakten, maar dat ze daartegen op het oogen- blik bezwaar hebben, omdat er werk is. Zou in dien geest niet een besluit kunnen geno men worden? De heer Hamelink geeft in overweging om te berichten, dat er hier crisiswerkeloosheid bestaat maar dat er nu, tengevolge van de staking, werk is. De minister mag dat laatste gerust weten, spreker verwaeht dat deze zich op een veel breeder standpunt zal weten te plaatsen dan met verschillende raadsleden al- hier het geval blijkt te zijn. De heer De Bidder kan met dat voorstel vol- komen meegaan. De heer De Meijer eveneens. De voorzitter meent, dat tegen het voorstel met die toevoeging, in het geheel geen bezwaar kan zijn. Hij formuleert het voorstel thans, om aan den minister te schrijven, dat hier inderdaad crisiswerkeloosheid heerscht, doch dat hier, tengevolge de staking in de havens van Rot terdam en Amsterdam, schepen ter lossing komen, waardoor er dus geen gewone werke loosheid is. Dit voorstel wordt aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. Voor stemmen de heeren De Ridder, De Meijer, Colsen, Hamelink, Geelhoedt, Van Hasselt en Nolson: tegen stemmen de heeren De Jager, Scheele, Van den Ouden, en Van Cad sand. De heer De Jager heeft gelezen, dat de mi nister van financien thans heeft te kennen gegeven, dat 60 millioen uit de oorlogswinst- belasting ter verdeeling onder gemeenten, die daarvoor in aanmerking kunnen komen, zal worden beschikbaar gesteld. Hij vraagt of burgemeester en wethouders er op bedacht zijn, ook te trachten voor deze gemeente daar van nog wat te krijgen. De voorzitter kan mededeelen, dat dit de voile aanclacht van het college heeft. De vergadering wordt gesloten. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Dinsdag 13 April 1920. (Vervolg). 6. Verzoek van de vereeniging tot verbe- tering der volkshuisvesting om een voor schot voor den bouw van arbeiderswo- ningen. Naar aanleiding van het ingekomen verzoek der Woningbouwvereeniging om haar een voor schot te verleenen voor het aankoopen van bouwgnond, het onteigenen van 2 woningen en het bouwen van 48 woningen (opgenomen in de notulen der vergadering van 9 Maart 11.) en welke stukken inmiddels voor de leden hebben ter inzage gelegen, stellen Burgemees ter en Wethouders thans voor, gezien het advies der Gezondheidseommi^j, sie, wier zetel is gevestigd te Ter Neuzen-, besluiten le. aan te vragen en te aanvaarden uit 's Rijks kas, tegen eene, overeen^ppistig de be- trekkelijke koninklijke besluiten te bepalen rente en aflossing in gelijke annui'teiten, een voorschot groot f 240.000 en 8000 en f 4000 voor de door de vereeniging tot verbetering van de Volkshuisvesting te Axel uit te voeren bouwplannen op bovengenoemde terreinen; 2e. na ontvangst uit 's Rijks kas van het onder le vermelde voorschot dit te verstrek- ken aan de daar genoemde Woningbouwver eeniging tot het voor&chreven doeleinde, zulks onder de volgende voorwaarden en bepalingen: a. het voorschot zal verstrekt worden tegen dezelfde rente en aflossing in vijftig en 75 an nui'teiten als de gemeente aan het Rijk moet betalen en tegen terugbetaling van het even- tueel door het Rijk in rekening te brengen 0.1 pCt. van het voorschot als vergoeding van kosten van toezicht; b. het voorschot moet uitsluitend worden aangewend voor den bouw van woningen en aankoop grond; c. het juiste bedrag van het voorschot, de uitkeering daarvan en de aflossing bij wijze van annuiiteiten zal bij nadere overeenkomst door Burgemeester en Wethouders met de Wo ningbouwvereeniging worden geregeld op den voet van hetgeen te dezen opzichte door het Rijk tegenover "de gemeente zal worden be- paald; d. de Woningbouwvereeniging verbindt zich jegens de gemeente, op de voor de voorge- schoten gelden verkregen onroerende goederen eerste hypotheek te verleenen tot een aan het onder le bedoelde voorschot gelijk bedrag. Bovendien moet de Woningbouwvereeniging voor al hetgeen zij te eeniger tijd ingevolge het door de gemeente te verstx-ekken voorschot aan deze mocht schuldig worden, hypotheek verleenen tot een zoodanig bedrag en op dat gedeelte der aan haar toebehoorende onroeren- de zaken, als Burgemeester en Wethouders zullen noodig oordeelen; e. tot waarboi-g der betaling van de door de vereeniging aan de gemeente verschuldigde annuiteit en alle andere aan de gemeente ver schuldigde gelden zal een door Burgemeester en Wethouders te bepalen bedrag, op door hen vast te stellen tijdstippen en tegen door haar te bepalen rentevergoeding, door of vanwege de vereeniging bij den gemeente-ontvanger moeten wiorden gestort; f. bij faillissement of bij ontbinding der Wo ningbouwvereeniging, alsmede indien een of meer der voorwaarden, waaronder het voor schot is verleend, niet worden nageleefd, zal het voorschot of het onafgeloste gedeelte daar van terstond opvorderbaar zijn. Heeft een dergelijke opvordering plaats, dan zullen de termjjnen van het voorschot, tot welker be taling der gemeente zich nog in de toekomst had verbonden niet meer verschuldigd zijn; g. bij vervreemding of bezwaring van on- roerende goederen door de Woningbouwveree niging zonder goedkeuring van Burgemeester en Wethouders, of, bij weigering, zonder die van Gedeputeerde Staten der provincie Zee- land, zullen de leden van het bestuur der Wo ningbouwvereeniging te zamen aan de ge meente verbeuren een som van een duizend gulden (f 1000.waarvoor de leden van het bestuui- hoofdelijk, ieder voor het geheel, aan- sprakelijk zullen zijn, onverminderd het recht der gemeente om, zoo daartoe termen zijn, in plaats van de geldboete schadeloosstelling to eischen en om de vervi-eemding of bezwaring niet als geldig te erkennen; h. dat de gemeente, zoolang het voorschot niet geheel is afgelost met goedkeuring van Gedeputeerde Staten of bjj weigering met onze goedkeuring, het recht zal hebben alle bezittingen, met het voorschot verkregen, met de daarop rustende lasten en verplichtingen en alle schulden der vereeniging, vennootschap of stichting voor zoover die ten behoeve van die bezittingen zijn gemaakt, gezamenlijk over te nemen tegen betaling van een bedrag, door Gedeputeerde Staten goedgekeurd of bij wei gering door ons vast te stellen, met dien ver- stande, dat boven het voor de verwerving of instandhouding van die bezittingen aange- wende deel van het eigen vermogen van de vereeniging, vennootschap of stichting slechts een billijke vergoeding voor noodzakelijke met den eigendomsovergang verband houdendc kos ten wordt uitgekeerd. i. de balans en de winst- en verlie'srekening der vereeniging zijn aan de goedkeuring van Burgemeester en Wethouders onderworpen; k. de bouw moet geschieden volgens door Burgemeester en Wethouders vooraf in alle op- zichten goed te keuren plannen en bestekken; de gunning van aanbestede wei-ken geschiedt niet dan na bekomen goedkeuring van Burge meester en Wethouders; 1. de uitvoering zal gedurende den geheelen bouw moeten geschieden volgens de aanwijzin- gen door Burgemeester enWethouders en onder toezicht van een daai*toe onder hun goedkeu ring te benoemen dagelijkschen opzichter, waarvan de kosten moeten worden gedragen door de vereeniging; m. de huurprijzen der woningen moeten door den gemeenteraad worden goedgekeurd; bovendien zal de gemeenteraad bevoegd zijn een bedrag te bepalen, hetwelk fie inkomens der huurders ten tijde der verhuring niet mo- gen te boven gaan, behoudens door Burge meester en Wethouders, voor elk geval afzon- derlijk, te verleenen goedkeuring; n. het bestuur der vereeniging, is verplicht aan Burgemeester en Wethouders alle ge- vraagde inlichtingen te verstrekken; daaren- boven zijn Burgemeester en Wethouders be voegd zoo dikwerf zij dit noodig oordeelen, het- zij in persoon, hetzij door een door hen aan te wijzen persoon, inzage, afschriften of uit- treksels te nemen van de boeken en bescheiden der vereeniging; het bestuur is verplicht die boeken en bescheiden daartoe op eerste sehrif- telijke aanvrage van Burgemeester en Wet houders op door dezen aan te geven plaats en tijd ter beschikking te stellen; o. de gebouwen moeten terstond na de op- levering tegen brandschade worden verzekerd bij een door Burgemeester en Wethouders te bepalen muatschappij en voor door hen goed te keuren bedragen; de gemeente zal desver- langd steeds den voorrang hebben op de assu- rantie-penningen hetgeen in de polis moet worden vermeld; p. Burgemeester en Wethouders zijn te alien tijde bevoegd den toestand der woningen te doen opnemen en op kosten der vereeniging de door hen noodig geoordeelde herstellingen te doen uitvoeren, indien het bestuur, na tot het aanbrengen daarvan door hen te zijn aan- geschreven. nalatig is aan die aanschrijving binnen den door hen gestelden termijn te vol doen; q. alle rechten en kosten vallende op de verleening van het bedoeld voorschot en op de gevolgen van die verleening, zullen zonder eenige uitzondering voor rekening zijn van en betaald worden door de vereeniging, terwijl de noodige akten verleden zullen worden voor een door BurgemeesteT en Wethouders aan te wijzen notaris; en voorts onder de voorwaarden en bepalingen welke Burgemeester en Wethouders overigens noodig zullen oordeelen. 8e. aan te vragen en te aanvaarden uit ^jRjjjcs kas een jaarlijksche bijdrage tot dek- ^ing* van het te. kort op de exploitatiekosten d-qp te bouweir woningen, welke bijdrage zijn aan van het verschil tus- schen de huur-e-die op grond van de werkelijke bouwkosten, alles inbegrepen, noodig wezen zou om ec'ri uitsluitende exploitatierekening te verkrijgen, en de huur, die door de huurders moet worden opgebracht. Het overige (4 ge deelte zal door de gemeente worden betaald, een en ander overeenkomstig de circulaire van den Minister van Arbeid d.d. 25 Juni 1919, Afd. Volksgezondheid No. 6658. Zulks onder voorwaarde dat zoodra de vereeniging te eeni ger tijd naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders door zoodanige verbetering der toestanden, in staat moet worden geacht de haar verleende bijdrage geheel of gedeeltelijk te restitueeren, de vereeniging op schriftelijke aanvrage van Burgemeester enWethouders een zoodanig bedrag stort in handen van den ge meente-ontvanger en tegen afgifte door dezen van een behoorlijke kwitantie, als zij zullen bepalen tot het geheele bedrag der bijdrage zal zijn terugbetaald. De Voorzitter, het voorstel nader toelich- tende, wijst er op, dat dus gevraagd wordt f 8000 voor het aankoopen van den grond, en voor het onteigenen van 2 woningen, om voor die straat verbinding te krijgen met de Oosterstraat ,f4000 (in den beginne heeft de heer Lamaiter voor die twee woningen f 5000 gevraagd, hetgeen de vereeniging wat veel achtte, doch na onderhandeling heeft hij met f 4000 genoegen genomen) en voor het bouwen van 48 woningen 240.000, dus samen f 25.000, of zooveel meer of minder als na aan- jesteding daarvoor zal blijken noodig te zijn. De huur is, zooals reeds in de vorige ver gadering medegedeeld bepaald op 4 per week, waarna er nog een tekort is op de ex- ploitatie van f 7016, waarvan drie vierden door het rijk en een vierde door de gemeente zal worden gedragen. Door deskundige leden der vereeniging is nog eene wijziging gebracht in het plap der woningen, doch dit zal wel niet worden goed gekeurd. Zij hebben namelijk de ontworpn 3 slaapkamers tot 2 teruggebracht, doch er wordt door het rijk geen subsidie verleend voor woningen met minder dan drie slaapkamers; die zijn ook noodig, als men er op let, dat voor een gezin van man en vrouw„ met kin- deren van beiderlei geslacht boven de 12 jaar reeds drie slaapkamers beslist noodig zijn. Voorts kan spreker mededeelen, dat eene commissie is benoemd, om te onderzoeken of het gwenscht is, dat ook buiten de kom op een of meer plaatsen woningen zullen gebouwd worden en zoo ja, of daarvoor ook rijkssteun zal kunnen worden verkregen. De heer Koster vindt het wel een beetje grootsch plan, om ineens 48 woningen te bou wen; hij zou willen beginnen met 24 en, als dan blijkt, dat er nog behoefte bestaat nog 24. Men weet niet wat de tijd ons brengen zal, en als er 48 gelijk gebouwd worden zou het wel eens kunnen zijn, dat er ledig blijven staan, wat een schadepost zou worden. De Voorzitter stemt toe, dat er voor die redeneei-ing wel wat te zeggen valt; de ver eeniging heeft dat ook overwogen. Het be zwaar is echter, dat, als er geen. 48 tegelijk worden gebouwd, de kosten van grond en ver schillende andere uitgaven, dan zullen dnxkken op de 24 woningen, die daardoor weer duur- der worden. De heer Koster geeft te kennen, dat het zijn bedoeling is, om, wanneer na het bouwen der 24 eerste mocht blijken, dat er nog nood heerscht, terstond te beginnen met den bouw Jer 24 anderen, zoodat de waarde van den grond dan toch weer over de 48 verdeeld wordt. Bovendien acht hij die meerdere kosten, welke op de 24 eersten zouden komen niet van zooveel gewicht, als het verlies, dat men zou hebben, als er later woningen leeg bleven staan. De Voorzitter merkt op, dat administratief hiertegen wel bezwaar is; nu gaat alles in een besluit door en als men later weer 24 wonin gen zoude willen bouwen, krijgt men weer denzelfden weg te bewandelen. Hij moet daar- om toegeven, dat het over een heel bedrag loopt. We staan natuurlijk voor een toekomst die voor ons duister is, we weten ook niet, of de tegenwoordige loonen zich zullen handha- ven, dan wel of die zullen verminderen. Maar, dat kunnen toch geen reden zijn, om niet met bouwen door te gaan. De heer Koster: Het is ook niet mijne be doeling, om niet door te gaan, maar slechts het halve plan uit te voeren en de rest weer na gebleken behoefte. De heer De Kraker: Ik kan me volkomen met het betoog van den heer Koster vereenigen; ik meen, dat wel niemand beter dan ik van den woningnood op de hoogte zal zijn, door mijne kwaliteit als voorzitter der Huurcom- missie, doch waar de menschen f 4 per week aan huur zullen moeten opbrengen, acht ik het ook voorzichtig, om maar eens eerst met 24 woningen te beginnen, dan kunnen we zien of ze dat kunnen en ook willen. Gaat het goed, dan kan terstond met het bouwen der 24 an dere worden aangevangen. Het bouwen der woningen vergt een groot kapitaal en ik meen, dat het verlies van den grond niet zou op- wegen tegen het verlies, dat men zou hebben op het kapitaal, dat in ledig staande woningen zit. De Voorzitter: Als er woningen overblijven kunnen die door middenstanders ook betrokken worden en ze worden zoo gebouwd, dat ze daarvoor ook geschikt zijn. De heer De Kraker: Zoolang er arbeiders- gezinnen zijn, moeten die voorgaan, maar als men nu met een categorie te doen krijgt, die de vier gulden niet kan betalen? Wat moet daar dan tegen gezegd worden? De Voorzitter: Dan zal de gemeente er moe ten bijpassen; hij weet ook niet, of een huur van f 4 per week goed geoordeeld zal worden en of de Minister, dat voor Axel niet te hoog zal vinden, dat moet later nog beslist worden. Het is in elk geval goed, dat de zaak van alle kanten onder de oogen wordt gezien. De heer Do Kraker vindt het jammer, dat "Met op eenvoudiger wijze mag gebouwd wor den; er staan hier in de gemeente, ook op het Plaatje, woningen die heel wat eenvoudiger zijn dan de nu ontworpene, en die toch gaarne door de arbeiders bewoond worden. Al was het. nog maar, dat er dan 24 volgens het plan en 42 op eenvoudiger wijze konden worden ge bouwd die konden dan worden betrokken door menschen die wat minder kunnen betalen. De Voorzitter: U weet, dat de inspecteur andere plannen niet goedkeurt. De heer De Kraker: Ik weet dat wel, maar vindt het daarom toch jammer, dat het niet anders mag. De Voorzitter: Er wordt van regeerings- wege gezegd: je kunt van ons geld krijgen voor het bouwen van woningen, maar dan ma- ken wij uit, hoe ze zullen gebouwd worden. Ik zeg dit, om het goed te doen uitkomen en opdat de ingezetenen zullen weten, dat het niet aan de bouwvereeniging ligt, dat ze aldus worden gebouwd, doch dat dit een eisch is van den inspecteur. De heer Oggel: We hebben, hetgeen de heer De Kraker zegt, ook wel ovei*wogen, maar als men eenvoudiger bouwde, zou de gemeente zelf voor het geld moeten zorgen, en dan kwam het nog onvoordeeliger uit. We zijn dus wel verplicht om aan de gestelde eischen te voldoen. De heer Kruijsse wijst er op, dat het wel voorzichtiger lijkt, om te beginnen met het bouwen van 24 woningen, maar meent, dat dit toch met verstandig is en acht het beter er 48 te bouwen. Hij wijst er op, dat in de Oude Wijk lo noodwoning'en st£13.11, op hot tcrrclii vsn Buijze 3, bij de Ronde Putten 2, aan de Sas- sing 1 en dat er ook een gezin verblijft in een woonwagen, dus te samen 20 gezinnen, die feitelijk zonder goede woning zijn. Als men dat nagaat, kan men toch wel op de vingers na- tellen, dat men met 24 woningen totaal niets opschiet, om in den nood te voorzien? Die noodwoningen kan men niet als woningen be- schouwen, dat zijn te nauwemood varkenshok- ken. Hij wil volstrekt niet zeggen, dat de men schen uit die noodwoningen nu juist alle zoo'n nieuwe woning zullen betrekken, maar men krijgt overal, waar woningen gebouwd worden eene opschuiving. Menschen, die door hun ver- diensten die hoogere huur betalen kunnen, betrekken die nieuwe woningen, doch maken dan in de goedkoopere woningen weer plaats voor anderen. Het is geen wijs beleid. om in het vooruit- zicht, dat men nu reeds kan zeggen, dat de 24 woningen direct betrokken zullen zijn, tot het bouwen daarvan te besluiten, om dan eenige maanden later met het bouwen van nog 24 woningen aan te vangen. De Voorzitter waarschuwt ook, dat, als men niet in aens het volledig plan bouwt, er weer wel een jaar ovenheen zal gaan, eer men met de volgende zal kunnen beginnen, al moet hij ook toegeven, dat het een heele aanpak is. De heer -Kruijsse acht de redeneering van den heer De Kraker er een van een huisjes- melker, die angstvallig overweegt, of hij wel rente van zijn kapitaal zal trekken. Het is niet het doel. der vereeniging om er aan te verdienen, maar om te voorzien in den wo ningnood. Als we eens in de omgeving zien, heeft men daar al overal gebouwd of de plan- Bovendien moet de Woningbouwvereeniging nsri daartoe goedgekeurd, in Ter Neuzen, Hulst, Sas van Gent, Zaamslag en hier zijn we er al vier of vijf jaar over bezig, en nog niet verder gekomen dan dat we bouwgrond in vooi-koop hebben. Er is vanzelf aan zoo iets altijd risico verbonden, Het zal aan de ge meente geld kosten, maar dit kan niet anders, de woningtoestand behoort toch dringend ver- beterd te worden. De Voorzitter is het met het betoog van den heer Kruijsse eens, maar acht toch ook goed, dat de zaak van alle kanten bekeken wordt. We moeten toch ook niet uit het oog verliezen, dat, als de woningen er staan en de huur zou niet kunnen worden opgebracht, de menschen, als ze hun daardoor stijgende be- lasting zouden zien, niet zullen zeggen: dat hebben we er graag voor over. De woningen zijn in de gemeente zeker noodig, maar het is goed er op te wijzen, dat de gemeente er eeix financieelen last door krijgt. Spreker gelooft echter niet, dat aan het bouwen van de 48 woningen zooveel risico ver bonden is, dat dit voor de gemeente een strop zou worden. Er zal natuurlijk een tekort zijn en dat moet worden gedragen, door de ge meente voor een vierde gedeelte. De heer Kruijsse wijst er op, dat men door het geheele land woningen ziet bouwen. Door het rijk wordt overal voor drie vierden in het tekoi-t bijgedi-agen. De belastingschuldigen van Axe! helpen daarin ook hun deel betalen, zoo dat hij meent, dat er veel voor te zeggen valt, dat men er nu hier ook van genieten zal. De Voorzitter moet hierop toch eene be- merking maken, men moge die misschien con- servatief noemen, maar hij moet er op wijzen, dat het in verschillende gemeenten een zoo danig hangetje gaat, dat daarvan moet ge zegd worden, dat die zeker zullen vastloopen. Als er een malaise mocht komen in den land- bouw, weet hij niet, hoe het bedrag van den hoofdelijken omslag zou moeten' binnenkomen. De heer Kruijsse meent, dat dit gevaar toch niet alieen zal ontstaan door het bouwen van woningen. De Voorzitter stemt dat toe, maar er is in vele gemeenten een beslist wanbeheer, maar men gaat toch maar door, en als de menschen hun belastingbiljet thuis krijgen zijn ze er niet goed van. De heer Krujjsse merkt op, dat men hier maar altijd noodwoningen heeft gebouwd, en daar heb je niets aan, dat is, blijkt nu, weg- gewoi-pen geld. De Voorzitter: Dat is zoo, dat hadden we niet moeten doen. De heer Kruijsse: Als we nu niet besluiten tot het bouwen van een behoorlijk aantal wo- mngen dan houden we dezelfde geschiedenis. De heer De Kraker verdedigt zich tegen de woorden van den heer Kruijsse, dat zijn rede neering een huisjesmelkers redeneering zoude zijn, omdat hij voorzichtig,wil zijn. Er zal nu ook onderzocht worden, of er aanleiding en mogelykheid is, om buiten, hetzij op een plaats 18, of op 3 plaatsen 6 woningen te bouwen. Dan zouden er toch meer dan 24 woningen komen. Ook kan hij niet inzien, dat er weer een jaar zou moeten gewacht worden, eer men weer met het bouwen van 24 woningen zoude moeten beginnen. Dat zou toch evengoed ook binnen twee maanden kunnen geschieden. Als er een oproeping wordt gedaan van liefhebbers om de woningen te huren, kan men dadelijk zien hoe het staat. Is er dan veel aanvraag, dan begint men terstond met de volgende ook. Maar als er geen voldoende aantal huurders zou opkomen. zaten we, als ze gebouwd ziin er mede vast. (Wordt vervolgd.) ZENUWZIEKE AMBTENAREN. Dr. v. Dieren verklaarde op een te Am sterdam ^gehouden vergadering, dat de on- derwjjzers meer moesten verdienen en ook de ambtenaren. Maar de ambtenaren moe ten harder werken. Spreker had als dok- ter twee ambtenaren behandetd, die zenuw- ziek waren geworden van het luieren. (DavereDd gelach). EEN EERLIJKE DIEF De vorige week bleek in de kas van het postkantoor te Harderwjjk een tekort van j 1000, nadat een onderofficier van het garnizoen met een burger een bedrag van J 36,000 had ge'ind. Het vermoeden was, dat bjj de uitbetaling 1000 te veel was gegeven. Bij navraag verklaarden echter de ontvangers, dat hun het juiste bedrag was nitbetaald. Volgens een vischhande- iaar, die t.oevallig aan het loket aanwezig was, zou 37,000 iDplaats van het juiste bedrag zijn ontvangen. Een uitgebreid politie-verhoor had geen resultaat, Gistermorgen ontving de betrokken post- ambt6naar per spoor een margarine-doos, afgegeven door Jacsen, Leidscheweg Utrecht, in die doos bevocd zich het bedrag van J 1000 met een getypt briefje van den volgenden inhoud ffTen einde een onschuldige niet in een verkeerd licht te zetten en een postman niet in moeiljjkheid te brengen, stort ik bierbij het geld terug, dat nooit te veel is nitbetaald geworden, doch op een andere manier verkregen is. Was dit geld van den rtaat Nederland, dan kwam dat geld nooit *>rug". DE GROOTSTE ELECTRISCHE BROED 1NRICHTING. Deze bestaat natuurljjk in Amerika en wel te Artensia in Californie. In de broed- toestellen is plaats voor 100.000 eieren er. per week zien gemiddeld 30.000 kuikens 't levenslicht. EEN LEEUW OP HET FEEST. Het restaurant van Margnery te Parijs h- Zaterdag 1.1. onder zijn gasten een dertigtal schouwburg- en circussterren, die eens een nieuw gerecht kwamen proeven. De hoofd- schotel bestond uit den rug van den 4 jaar ouden leeuw Mascotte, dien de temmer Marcel verleden jaar voor 3000 francs kocht. Mas cotte kreeg onlangs een ongeluk en moest dood geschoten worden. We behoeven niet te zeg gen, dat in deze dure tijden een gebraden leeuwenboutje niet te versmaden is. Als tafel- presidente fungeerde de actrice Mistinguette. Eon belangstellend toeschouwer was Mas- cotte's eenjarig zoontje Adolphe, dat begeerig aasde op de overgeschoten brokjes. De gas- ten vonden het leeuwenvleesch vrij smakeloos, hoewel het sterk gekruid was. In den loop der vorige week hebben zich in deze gemeente gevestigd: C. Donze. veldarbeider, O 60, uit Zaamslag. C. J. de Fouw, kleermaker, Kazcrfcoplein 8, uit Brussel. E. M. Notte, dienstbode, O 185, uit West- dorp e. J. M. Bookelaar, kleermaker, Q 176, uit Maastricht. D. Verpoorte, zonder beroep, Q 114, uit Axel. Vertrokken: S. J. de Bruijn, fabrieksarbeider, Nieuwe- diep 91, naar Axel. E. Doolaeg'e, schilder, Donze-Visserstraat 77, naar Oostburg. A. C. Gijsel, zonder beroep, Schuttershofweg 11, naar Oostburg. L. J. Scheele, zonder beroep, Nieuwediep 35, naar Rotterdam. V. J. Vilain, scheepsmeter, Donze-Visser- straat 58, naar Heijst aan Zee (B.). J. P. Greebe, kinderjuffrouw, Nieuwstraat 54, naar 's-Hertogenbosch. M. C. van Troost, dienstbode, Nieuwstraat 13, naar Ossenisse. J. Maas, landbouwersknecht, P 47, naar Hoek. A. Bal, loods, P 15, naar Gent. C. Laute, koopman, 2e Verbindingsstraat 11, naar Sas van Gent. E. A. M. de Foeljager, verpleegster, N 8, naar Nunspeet. INVAL IN EEN SPEELHU1S. AMSTERDAM. Hedennacht is bjj een inval in een speelhuis de politieagent Braad doodgeschoten, zjjn collega Broeder werd gewond. De vermoedelijke dader, Van Ritten, is gearresteerd, alsmede een aantal ver- daehten. Rotterdam, 19 April 1920. VEEMARKT. Aangevoerd werden 665 vette runderen, 176 vette- en graskalveren, 181 schapen of ammeren en 638 varkens. De noteeriDg was als volgt Koeien le kw. f 1,90 tot 2,2e kw. 1,80 tot y 1,703e kw. 1,60 lot f 1,50 Ossen le kw. f 1,85 tot 1,95 2e kw. 1,80 tot 1,653e kw. 1,55 tot 1,45Stieren le kw. f 1,60 tot y 1,65 2e kw. /1,40 tot /1,30 Kalveren le kw. 2,60 tot 2,802e kw. 2,40 tot 2,20 3e kw. 2,tot 1,80 Schapen le kw. f 1,60 tot 1,552e kw. 1,50 tot 1,403e kw. 1,30 lot 1,20; Lammeren per stuk 25, tot 32,— Varkens le kw. 1,80 tot y 1,852e kw. 1,70 tot y 1,603e kw. f 1,50 tot f 1,40licht soort /1,30. Vet vee werd aanvankelijk matig ver- bandeld, later werd het meer gevraagd maar tegen lagere prijzenschapen en lammeren bjj beperkten aanvoer matig verhandeld varkens waren bij h?t begin van de markt met weinig handel, later iets williger doch met teruggaande prjjzec. GRANEN. De^ beste kwaliteiten inlandsche tar»e is hedenochtend ter beurze van 35 to 48 opgeloopen. Naar men zegt wegens het verkoopen door de Regeering van 3000 ton tarwe. De heden in veiling aaDgeboden partjj eikelmeel en aardappelschillenmeel zjjn ver- kocht respectieveljjk voor 1,70 tot 1,90 en 3,tot 5,40. AARDAPPELEN. Zeeuwsche Eigenheimers, 6,50 tot 7,Spuische Eigenheimers 7,tot 7,40 Blauwe Eigenheimers 6,80 tot 7,10 Bravo's 8,— tot 8,50 Poters 4,— tot 5,— Red Star 6,— tot 6,50 Regeerings zandaardappelen /3,90. ZADEN. Koolzaad 55Karwjjzaad 30 tot 31Bruin Mosterdzaad 90 tot 95 Geel Mosterdzaad 60 tot f 80. VLASBEURS. Aangevoerd was uitBluitend schoon. Blauwbloem,2300steen, 5,tot /8, Groningsch, 3000 ateen, 5,— tot 9,—, Hollandsch Geel, 550 steen, 6,— tot 8,— Witbloem, 1640 steen, 4,tot 5,—, Dauwroot, 1972 steen, j 4,— tot 5,Alles schoon. EIEREN. Zeeuwsche en Overmaassche dooreen 9,— tot 10,50 per 100 stuks. WISSELKOERS. Londeu 10,981/4. Berljjn 4,271/,. Parijs 16,55. Brussel 17.50. Weenen 1.377s- New York 2.70®/8- SCHEEPVAARTBEWEGING. 16 April, Noorsch ss. Lijderhom, 5320 M3., ledig, van Ter Neuzen naar Rotterdam. 16 April. Japansch ss. Yaye Maru, 19190 M3„ ledig van Ter Neuzen naar New-York. 16 April, Eng. ss. Glasgow, 3022 M3., stuk- goed van Gent voor Leyth. 17 April, Eng. ss. Irwell, 2977 M3., stuk- goed, van Goole voor Gent. 17 April, Amerik. motors. Helen Swanzy, 2112 M3., ledig, van Antwerpen voor Gent. 17 April. Duitsch ss. Kate Vick, 1859 M3., hout, van Kragero voor Gent. 17 April, Belg. ss. Stad Antwerpen, 1896 M3., ledig van Gent naar Ostende. 17 April, Noorsch ss. Nordfiel, 9964 M3., ledig van Ter Neuzen naar Rockton-Harbour". 18 April, Duitsch-ss. Pruton, 943 M3., aard- appels van Gent naar Londen. 18 April, Eng. ss. Kelvinsde. 621 M3., stuk- goed, van Londen voor Gent. 18 April, Eng. ss. Zephyr, 606 M3., ledig, van Dover voor Gent. 18 April Eng.. Irwell, 2944 M3:, stukgoed, van Gent naar Goole. 18 April, Eng. ss. Ruth, '640 M3., stukgoed, van Londen voor Gent. 18 April, Duitsch ss. Elbing VIII, 2500 M3., hout-vlas, van Memel voor Ter Neuzen. 18 April, Eng. ss. Fulmar, 4804 M3., stuk goed. van Gent naar Belfast. Van 16 tot en met 18 April werden langs de Middensluis alhier 72 binnenvaartuigen op- en 44 afgeschut; langs de Westsluis 6 op- en 4 afgeschut.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 3