ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6981 Dinsdag 20 April 1920. 60e Jaargang, BUITENLAND. BINWEWlANQ GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN, PLAATSELIJKE KEUZE. Blijkens het voorloopig verslag der Twee- de Kamer over het wetsvoorstel Rutgers kouden veie leden zich met dit voorstel niet vereenigen. Sommigen hunner waren van meening dat aan de invoering van een stelsel van plaatselijke keuze bezwaren van ethischen en socialen aard verbonden zyn. Men wees ook op de gemeentelgke gren zen, dear het, in gevai van droogleggipg van een dier gemeeDten, zeer gemakkelgk zal ~zyn, drank over de gemeentegrenzen te bekomen. Dit zal sleeps kunnen worden voorkomeu. door gemeecten te combineeren of wel bet geheele land droog te leggen en tevens den invoer van sterke drank te verbieden. Vele andere leden juichten het wetsont- werp toe. Zy wezen op het kwaad, dat door den sterkediank wordt veroorzaakt en op de vele gezinnen, die er door in het ongeluk worden gestort. Aangenomen dat de Regeering niet te veel door wettelyke maatregelen de zedelijke verbetering der bevolking moet dwingen, zoo kan dit ver- wyt niet tegen het onderhavige wetsontwerp worden gericht, daar het zich geheel be- weegt in de lyn, sedert tientallen jaren door de Draokwet getrokken. Het groot aantal vergunningen is een verleiding voor de zwakke naturen. Zelfa een bescheiden ge- brnik oefent nadeeligen invloed. Sportoefe- naars hebben dit ingezien en onthouden zich dan ook van ieder gebruik. Deze leden achten het eisch van demo- kratie, dat de bevolking gelegenbeid brijgt om zich over deze aangelegenheid uit te spreken. HET VERDRAG WORDT WEL .GETEEKEND. Minister Hymans heeft Woensdagavond op een banquet te Brussel van het tgd- schrift vLe Flambeau" dat zyn 2jarig be- staan rierde, een rede gehouden. waarin hij over de buitenlandsche politiek o.m. het volgende zeide Men «ertelt elken dag, dat het verdrag ter herziening der verdragen van 1839 den volgenden dag zal gefeekeud worden. Den volgenden dag meldt iu#n echter dat de teekening is verdaagd, tot een onbe- paalden datum. Neen, het verdrag zal morgen niet ge- teekend worden (Bravo)Wacht even, verzoek ik u. De overeensu-mmiag met Nederland is verkregen en het verdrag zal binnen zeer korten tgd geteekend worden. Om alle misverstand te voor- komen, zal ik a zeggen dat de voorzitter der commissie op het oogenblik bezig is het rapport te redigeeren, hetwelk aau de verschillende regeeringen zal gezonden worden en zoodra het door deze regeeringen is goedgekeurd, zal de teekening van het NederlandschBelgisch verdrag plaats hebben. (Opschudding Daarna weidde hy uit over de aan- vallen op zijn persoon, om te eindigen wWe hadden een mooien droom, wanneer die niet verwezenlijkt is, dan komt het, omdat we niet den steun hadden verkregen van degenen, waarop we meenden te kun nen rekenen." De correspondent van de Maasb. aan wiecs mededeelingen wy dit ontleenen, voegt er aan toeDeze verklaringen op het banquet, waaraan tal van nationalisten aanzaten, kwam op het gepaste oogenblik" n.l. toen de gasten jjs werd rondgediend. COLIJN EN DE POLITIEK. z/De Tyd" verneemt, dat binnen e6a a twee jaren de directie van de Bataafsche Petroleum My. het niet meer noodzakelgk zal maken, dat de heer Coign voortdurend te Londen aanwezig moet zijn. Hp zal zich dan weer in patria vestigen en heeft onder Wassenaar reeds veel terrein gekocht, om zich daar een villa te bouwen. Het spreekt van zelf dat de heer Coign zich dan meer daadwerkelgk dan nu met de dagelgksche leiding der anti revolationaire parti) zal knnnen bezig houden. SPEELKAARTEN. Staatsblad no. 172 bevat het Kon. be- sluit ter uitvoering van de artikels 1, 3 en 5 der Speelkaartenwet van 25 Juli '19. In art. 1 van dit besluit wordt de hoe- veelheid, bij welke speelkaarten, overeen- komstig het laa'ste lid van artikel 1 der bovenaangehaalde wet, zonder betaling van belasting voor handel kunnen worden uit- gevoerd, bepaald op ten minste 144 spellen. In de volgende artikelen worden nadere voorschriften vastgesteld voor de stempeling der kaarten. DE SPOORWEGTAR1 EVEN. Naar aanleidiug van berichten betreffende een tariefsverhooging van het personenver- voer heeft het U. D. zich om inlichtingen gewend tot den directeur van de Neder- landsche spoorwegen, den heer Kalff, die verzekerde, dat de directie van de spoor wegen er eenvoudig niet over gedacht heeft om zulk een voorstel tot tariefsverhooging te doen zy weet nog niet eens het geheel doorgewerkte resultaat van de jongste tariefsverhooging, die in December werd ingevoerd en zoo is het ten eenenmaie on- mogelyk op dit moment te denken aan een nieuwe verhooging der tarieven. DE STAKING IN DE HAVENS. Naar het einde? Het //Hbld." maakt melding van verga- deringen van het bureau van den Loonraad en van de scbeepvaartvereenigingen ffNoord" en tfZuid", welke vergadericgen van zoo groot gewicht moeter. zijn, dat den deel- nemers er aan de meest. strikle geheim honding is opgelegd. Dit, gevoegd by de mtdedeelingeu in het laatste communique van de scbeepvaartvereenigingen en de international transportarbeiders-federatie, geeft, aldus het Arasterdamsche blad, aau- leiding tot de veronderstelling, dat het einde van het conflict niet mter ver af is. Een verworpen voorstel. Het referendum, in den Bond van Ne- derlandsche Onderwgzers gehouden over de uitkeering van steun uit de bondskas, tot een bedrag van duizend gulden, aan de stakende havenarbeiders, georganiseerd in den centralen bond, welk voorstel van het boofdbestuur uifcging, is met 1174 tegen 1088 etemmen verworpen. NEDERLAND EN BELGIE Het Brusselsche comite van protest tegen het Nederlandsch-Belgisch verdrag heeft bericht ontvangen, dat afgevaardigden van het Comite de Politique Nationale 1e Pargs een bespreking gehad hebben methetlran- sche comite van den linker Rijnoever. Deze organisatie heeft aan bet comite de Politi que Nationale haar stenn toegezegd om te voorkomen, dat Belgie, by gebreke van den diplomatieken bgstand, geneigd zou zyn. -.het te Versailles werd omwonden, worden J niet losser gemaakt tenzij ltalie, dat onder het premierschap van Nitti een uiterst verzoeningsgezinde houding ging aannemen zich neer te leggen bg een verdrag, dat zoozeer in strijd is met zijn belangen en met die van Frankrgk, met name wat betreft de kweatie van Limbnrg en het kanaai van de Schelde naar den Rgn. HET HOOGTE PUNT VAN DEN CRISIS Daar zijn er die meenen dat we nu het ergste gehad hebben. Vleesch, eieren, zuivel, dalen in prijs, 't leven wordt dus al wat goedkoo- per. Dat geeft vernieuwing, zeker. Maar men meene niet, dat de crisis aan 't luwen is. Dat zou zoo kunnen zijn, indien de prijsdaling een normale oorzaak had. Maar dat is, helaas, niet zoo. Door den lagen stand der valuta (geldswaarde) in andere landen komt er een te veel in ons land. De prijsdaling treft den landbouw, wellicht op gevoelige wijze. En als straks de productie niet meer loonend is, dan wreekt zich dat in alle richtingen: verminde- ring van werk, werkloosheid, daling der loonen in alle bedrijven, armoede en ellende. Geen organisatie, hoe sterk, kan dit keeren. De strijd op maatschappelijk gebied wordt wel licht heftiger dan ooit. Op samenwerking van alle partijen, van werkgevers en werknemers, moet worden gebouwd. Samenwerken tot ver hooging der productie, samen ook deelen in de misere, die ons nog wacht. EX-KEIZER EN EX-KROONPRINS. Nadat Bonar Law in het Engelsch Lagerhuis in antwoord op een vraag had medegedeeld, dat de Nederlandsche Regeering het eiland Wieringen als verblijfplaats van de ex-Kroon- prins en een deel der provincie Utrecht voor den ex-Keizer heeft aangewezen, werden de volgende vragen gesteld en de volgende ant- woorden gegeven: Een lid: Weet gij, dat velen in neutrale landen van meening zijn, dat de tegenwoor- digheid van die beide heeren in Nederland rechtstreeks als oorzaak wordt beschouwd van de jongste samenzweringen in Duitsch- lanl Bonar Law: De geachte afgevaardigde zal hebben opgemerkt uit de nota der Brit- sche en gallieerde regeeringen, dat wij het besluit van de Nederlandsche Regeering zeer betreuren. Een lidZal er Voor worden gewaakt, dat den ex-Keizer of den ex-Kroonprins onder geenerlei omstandigheden wordt toegestaan naar Duitschland terug te keeren? Bonar Law: Zeker. Dit is de opdracht niet enkel van de Britsche regeering, maar van alle geallieerde regeeringen. Eer. lid: Zal de opdracht zoo noodig kracht- dadig worden uitgevoerd Bonar Law antwoordde hierop volgens het verslag: van de Times bevestigend. Een lid: Zou het niet beter voor Europa zijn, ingeval Nederland deze oorlogsmisdadi- gers wenscht te houden, hen naar een van hun kolonien te deporteeren? Bonar Law: Dat is door de geallieerden voorgesteld. Een lid: Zal daarop verder worden aange- drongen Wij hebben er zoo sterk als in ons vermogen lag op aangedrongen. OVERZICHT. De geallieerden gaan een gemeenschappe- lijken stap ondernemen te Berlgn om de Duitsche regeering aan haar verplichting te herinneren ten aanzien van het vredes- verdrag. In plaats van een steeds breeder wordend geschil tusschen de voornaamste Entente- mogendheden, is Engeland na de kwieke wgze waarop Millerand de Engelsche bezwa ren onderving bygedraaid. Pargs en Londen gaan opnieuw eensgezind Duitschland op de vingers tikken, dat het verznimt het Versailler vredesverdrag na te komen. Minister Churchill heeft in hat Lagerhuis meegedeeld, dat Duitschland er nog veel te veel kanonnen op na hield, die al lang versmolten hadden moeten zgn. Churchill heeft mtt zgn Franschen ambtge_ noot Lefivre dezer dagen te Pargs belang_ ryke afspraken getroffen, die den grond_ slag vormden voor «ie thans te Berlgn te stellen eischen van het vernietigen van het overtollig oorlogsmateriaal. In een persgesprek .wees Millerand er op dat de ontwapeniog Tan Duitschland zelfs door een groot aantal Duitsche socialisten wordt gewenscht, die instemmen met de actie van Frankrgk. Wat de vrees hetreft, dat, als het Duitsche leger is teruggebracht tot 100.000 man, deze macht niet voldoende zal zijn om de orde in Duitschland te her- stellen in gezal van een opstand, wees Millerand er op, dat er nog een groote politiemacht is waarn tee rekeniog gehouden moet worden. De mtwapemng is nood- zakeJijk niet alleen voor de veiligheid van Frankrgk, maar-ook voor die van de rest van de wereld. Als Duitschland eenmaal ontwapend is, zal er geen noodzakelijkheid meer zgn om groote staande legers op de been te houden in Frankrgk of in de andere landen, die aan Duitschland grenzen." Aldus sprak Millerand. In hoe ver het door den oorlog tot in merg en nieren ge- militariseerde Frankrgk, na de volkomen ontwapening van Duitschland, zelf dit voor- beeld volgen zal, wordt veelal seeptisch be- oordeeld. Voorloopig is de Duitsche ont wapening nummer e<n. AUe geallieerden, ook Belgie en Italic, gaan daarmee accoord. Dit frit van algemeene overeenstemming zal de samenkomst van Millerand en Lloyd George daar de wjjding geven van 'n verzoeningsfeest der overwinnaars, juist op het oogenblik dat de overwonnene zich met hoop vleide op een niet meer te overbruggen kloof tusschen zgn o»erweldigers. Duitschland zal niet aan zgn noodlot ontsnsppen. De knellende banden, waarmee daarin nog verzachting kan aanbrengen, ltalie heeft door de ontvangst van den Oostemgkechen kanseher Renne'r zijnstreven tot toenadering tot de Oostenrijksehe repu blic k get.oond. Renner heeft te Rome bg zgn officieele ontvangst gezegd //Hetoude Oostemgk der Babsburgers met zgn mili- taristischen geest be laat niet meer, maar het is een vrge republiek geworden, die al haar werkkracht wil aanwenden in het belang van vrede en demokratie en wil samenwerken met haar naburen, vooral met ltalie." Van zgn bant is ltalie er op uit zich vrienden 'e mnken, zelf'' nit zijn oude vijan- deu en de t lenadering tot Oostenrgk is een stap op den weg naar de verzoening met Duitschland. Nitto zal te San Rem Oosten rgk en Duitschland voordragen als nieuwe leden voor den Volkenbond, zelts schrgft men hem het stoutmoedige plan toe de ver zoening der Entente met sovjet Rusland te willen bewerken. De Amerikaacsche gezant te Rome zal als ,/toeschouwer" aan de conferentie van San Remo deelnemen. De Vereenigde Staten houden zich angstvallig buiten de Euro- peesche zaken, maar zij blgven toch gaarae de kat uit den boom kg ken. EEN HOHENZOLLERN VOOR HET GERECHT. Gisteren begon bet ntrafproces tegen prins Joachim Albrecht, van Pruisen. Dit is de eerste keer sedert het bestaan van Pruisen, dat een Hohenzollernprins zich voor een strafkamer moet verantwoorden. De tribune was door elegant publiek bezet. Een groot aantal manschappen van de veiligheidspolitie was aanwezig om de orde te handhaven. Nadat de prins verhoord was, werden de Fransche officieren gehoord. De prins be- weeide niet van de muzikanten geeischt te hebben, dat zij Deutschland, Deutschland fiber alles" moesten spelen. De officieren verklaren daarentegen, dat zg gezien hebben, dat de prins 50 mark gaf, opdat het lied gespeeld zou worden. Ook is er werkelijk met wijnglazen gesmeten. De Fransche kapitein Ronetain zeide verder, dat hij in het hotel nog nooit strgd of onrust mee- gemaakt had en dat hg beslist het ver- moeden koesterde, dat de prins een of an dere aanleiding tot een botsing zocht. Eens had hg gehoord, dat de prins in de garderobe zeide: ;/Wanneerzal Duitschland eindelgk van deze zwijnen gereinigd worden De prins ontkende dit. Het slot van de zaak is, dat prins Joachim Albrecht tenslotte is veroordeeld tot epn geldboete van 500 mark of voor iedere 10 mark een dag hechtenis, ritmeester Von Platen is veroordeeld tot een boete van 300 mark en de eifprins Hohenlohe Langenburg, tegen wien het O. M. 4 maanden ge- vangenisstraf geeischt had, tot 1000 mark boete. DE ONTWAPENING DER BURGERWACHTEN. Duitsche bladen wgzen er op dat tegen- over de bestaande bolsjewistische plannen de door de Entente geeischte ontwapening der burgerwachten niet alleen voor Duitsch land, maar ook voor geheel Europa be- slissend kan worden. Het ontnemen van de wapens, welke voor oorlogsdoeleinden volkomen onbrnikbaar zgn, aan de landbe- volking heeft onder deze de grootste on rust gewekt. Want de voeding in het land en de steden kan slechts dan worden on- derhouden, indien de boeren het kunnen verdedigen tegen gespuis. Het gaat er dus om of de Entente de grondwettige Duit sche regeering de machtsmiddel wil laten welke noodig zgn om het verval en de ineenstortingen te verbinderen. TER NEUZEN, 19 April 1920. Het weerbericht van het meteorologisch in- stituut te De Bildt van heden luidt als volgt: Hoogste barometerstand 767,9 Bodo. Laagste barometerstand 748,1 Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 20 April: Zwakke tot matige Zuidoostelijke tot Zuid- westelijke wind, tijdelijk opklarend, later toe- nemende bewolking en kans op regen, iets zachter. PERSON EEL RIJKS BELAST1NGEN. Met ingang van 6 dezer zgn verplaatst de commiezen bg 's rgks belastingen A. F. lJsenbrandt van Asbeck naar Hulst, C. P. Bogte van Nieuw-Namen naar Zuiddorpe, A. M. den Hollander van Hulst naar Nieuw- Namen, L. J. Gilbers van St. Jansteen naar Cadzand, M. Blok van St Jansteen naar Ter Neuzen, A. J. V. F. Scholten te Sas van Gent van de visitatie- naar den ge- wonen en liniedienst, en met ingaug van 1 Mei J. M. Damhoff van Nieuw-Namen naar Amsterdam. TIENDE VOLKSTELLING. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de tiende volkstelling ten doel heeft de aanwijzing van alien, die te middemacht tusschen 31 Decem ber 1920 en 1 Januari 1921 hun werkelijke woonplaats hebben binnen Nederland, onver- schillig of zij op dat-tijdstip in hun woning al dan niet aanwezig zijn of zich tijdelijk bui ten het Rijk in Europa bevinden, alsmede van hen, die, zonder werkelijke woonplaats binnen Nederland te hebben, op dat tijdstip aldaar aanwezig zjjn. Het houden der volkstelling is opgedragen aan de gemeentebesturen, die daarvoor een nader vast te stellen vergoeding uit 's Rijks kas ontvangen. DE BREEDE WATERING EN DE Z. B. LOKAALSPOORWEG. Onder het opschriftffHet Zuid-Beve- landsche Lokaalspoorwegplan in gevaar" schrgft de N. Z. Courant. Wij gaven ons de moeite in het Polder- huis van de Breede watering Bewesten lerseke de stukken te zien van de verga- dering van Ingeianden, te houden op 21 April a.«,en zagen tot onze verbazing dat het praeadvies van het bestuur. d. i. dijlrgraaf en gezworenen luidt om niet de gevraagde subsidie van J 20604 voor den Lokaalspoor op Zuid- Beveland toe te staan, doch slechts 14.000. Dus f 6000 minder. Reeds werd van de oorspronkeliik gevraagde 24000 op 20604 afgedaald, zoodat nu het verschil circa 10.000 bedraagt. Wij kunnen de verzekering geven, dat, wanneer de ingeianden zich niet krachtig tegen dat praeadvies verzetten, en meegaan met een voteering van slechts 14000, het geheele plan van den aanleg van een lokaalspoor- weg door Zuid-Beveland in duigen ligt en voorgoed van de baan ij. Indien toch door belanghebbende polders en gemeenten niet het bepaalde bedrag gezamenlijk wordt ge voteerd, zullen noch de Proviucie noch het Rijk het hunne daartoe bgdragen en de Maatschappij tot Exploitatie van Staats- spoorwegen zal haar hand van 't werk af- trekken. SLU13K1L. Alhier werd Zondag 1.1. opgericht een Roomsch-Katholieke Kiesvereeniging voor mannen en vrouwen, genaamd de kiesver eeniging //Sint Franciscus". Het woord werd gevoerd in deze ver- gadering door den heer Vienings uit Goes. De opkomst van belangstellenden was niet bijster groot. HOEK. In de Vrijdag- aldaar gehouden raadszitting, welke wij, door toevallige verhindering, niet konden bijwonen, is, naar men ons mededeelde, besproken de circulaire van den Commissaris der Koningin in Zeeland, betreffende regeling der jaarwedde van den veldwachter (zie het verslag- der raadsziting van Axel). Besloten werd, de jaarwedde van den gemeenteveld- wachter aldus te regelen. Bij den raad bestaat geen neiging om in te gaan op het voorstel van Gedeputeerde Staten betreffende vereeniging- van gemeenten of wijziging der grenzen. Men voelt er weinig voor, om voor grensverbetering een deel der gemeente af te staan aan de eene, in rail voor een stuk van een andere gemeente. De raad achtte het zelfs overbodig daarover met be- sturen van andere gemeenten te raadplegen. De jaarwedde van den ambtenaar ter sec- retarie werd verhoogd van f 500 tot f 800. Voorts werd in besloten vergadering vast gesteld het kohier van den hoofdelijken omslag. KOEWACHT. Vrijdagavond werd ten huize van Gh. Swartelee alhier, de jaarlgksche algemeene vergadering gehouden van de eere-, eontri- bueerende- en werkende leden der f'anfare- maatschappg »De Eendracht". De opkomst was zeer gering. Van de 13 bestuursleden waren er slechts 4 aanwezig en van de 50 contribueerende leden slechts 1. Van de 4 afcredende leden werden er 3 herkozen, nl. de heeren A. Dierick, G. Boddaert en P. Poppp. In plaats van dpn heer J. de Vleeschon wer werd gekozen de heer A, de Waele. In plaats van deD heer E. Cce'aert, die als bestuurslid bedankt had, werd gekozen de heer E. Dierick. De ontvangsten over het dienstjaar 1919 bedroegen f 412,78, de uitgaven 315,25. Daar over 1918 etn te kort was van 184,37, was het nadeelig saido nog f 86,84. In verband met den minder gunstigen toesland der kas, deelde de Directeur mede, dat hg zgne jaarwedde 50,gaarne wil missen en aan de kas schenken, als hg in 't vervolg meer bewijzen van belangstelling mag onder- vinden van wege bestuurs-en contribueerende leden. Ten slotte werd met algemeeae stemmen besloten, dat de secretaris aan alle utwezige bestuurs- en contribueerende leden een schrijven zal zenden, waarin de teleurstelling zal worden uitgedrukt over de geringe opkomst bij de algemeene vergaderingen. In deze gemeente zal binnenkort een R. K. Vronwenbond wotden opgericht, die zich ten doel stelt de a.s. vrouwelgke kiezers in te lichten omtrent het kiesrecht dat hen door de wet verstrekt is. Spoedeischende vergadering van Vrijdag *16 April 1920, des avonds 8 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge- meester. Tegenwoordig de leden: L. J. Geelhoedt, L. T. van Hasselt, J. J. de Jager, D. Scheele, H. J. van den Ouden, P. van Cadsand, R. G. E. Nolson, G. de Ridder, F. B. G. de Meijer, H. J. Colsen en N. A. Hamelink. Afwezig mevrouw G. B. Duiker-Blekkink en de heer P. C. Geensen. De voorzitter opent de vergadering en stelt voor, het vaststellen van de notulen der voor- gaande vergadering aan te houden. Aldus wordt besloten. Aan de orde komt: Uitkeering aan werkelooze leden-havenar- beiders. De voorzitter geeft lezing van het volgende schrijven van den minister van arbeid: Ik heb de eer uw college het volgende mede te deelen. De reglementaire uitkeeringsduur in de reg- lementen der werkeloozenkassen van trans- portarbeiders, waartoe havenarbeiders behoo- ren, zal 78 dagen zijn. Het kan zich dus voordoen, dat leden- havenarbeiders van die werkloozenkassen, n.l. zoo zij van het begin van het jaar af voort durend uitkeering uit de kas hebben genoten, spoedig geen recht op uitkeering krachtens werkloosheidsverzekering meer hebben. Het is mij echter niet bekend, of dit en zoo ja, in welke mate in uwe gemeente het geva! is Echter is door de besturen van den Centralen Bond van Transportarbeiders en van de Federatie van Transportarbeiders rriine aandacht erop gevestigd, dat zich in uwe ge meente zoodanige gevallen spoedig zullen voordoen, en is mij gevraagd, te bevorderen, dat steun door werklooze leden ook na het verstrijken van den reglementairen termijn van 78 dagen kan worden verkregen; op grond, dat zij werkloos zijn ten gevolge eener crisis. Uitteraard zal dit punt ook reeds door u zijn overwogen, en ik zal het op prijs stellen, uwe meening omtrent den toestand in uwe gemeente en de wijze van voorziening spoedig uiterlijk 15 April a,*. te mogen ver- nemen. Daarna kan worden nagegaan, op welke wijze hulp zij te verleenen. De beste weg, om zoo noodig inmiddels in de behoefte te voorzien, was, naar het mij toescheen, de toepassing van' het bepaalde in art. 2 der werkloosheidverzekeringsnoodwet, luidende: „Behalve subsidign, verleend aan de ver- ,,eenigingen met werkloozenkas op den grond- „slag der werkelijk ingekomen bijdragen, kan „teh behoeve van de leden dier kassen gedu- „rende een door onzen minister aan te geven „termijn steun worden verleend, tot door onzen minister te bepalen bedragen, om die ver- „eenigingen in staat te stellen: „a. enz. ,,b. de uitkeeringen geheel of gedeeltelijk „voort te zetten na het verstrijken van den „termijn, gedurende. welken de leden recht op uitkeering konden doen gelden, indien naar ,,het oordeel van onzen minister buitengewone „omstandigheden een grootere en langere „werkeloosheid veroorzaken dan waarop bij de ,,goedkeuring van het reglement te rekenen ,,viel". De toepassing zal voor niet meer recht- hebbende leden daarom gelden uiterlijk tot en met de week, die 1 Mei a.s. eindigt tenzij nader vroegere beeindiging gewenscht blijkt, hetgeen mij dan uit uw bericht zou kunnen blijken. De uitkeeringsbedragen zullen zijn: voor gehuwden en kostwinners 75 °fe van de over- eenkomstig het reglement der werkloozenkas tot dusverre uitgekeerde bedragen, voor on- gehuwden 60 van de bedragen, waarop zij tot dusverre recht hadden, voor zoover zij niet in het gezin hunner ouders inwonen, en 40 van deze bedragen, voorzoover zij bij de ouders inwonend zijn. Gelijk bekend is, komen de uitkeeringen dan voor de eene heift voor rekening van het rijk en voor de andere helft voor rekening der ge meente. Ofschoon in mijne u toegezonden circulaire van 12 Januari 1920, No. 490 werd veimeld, dat uitgetrokken leden in 1920 geene uitkee ring zouden ontvangen, kw-am mij, waar in sommige havenplaatsen blijkbaar een crisis- toestand zich nog doet gelden, een ovevgangs- maatregel als bovenbedoeld niet ongewenscht voor. Ik vestig er echter nadrukkelijk uwe aan dacht op, dat na 1 Mei 1920 geen uitkeeringen krachtens werkloosheidsverzekering aan uit getrokken leden der bovenvermelde kassen meer zullen kunnen worden verstrekt; in ver band daarmede behoef ik zeker op het groote belang van het zoeken van andere werkgele- genheid (werkverruiming) voor deze groep van uitgetrokkenen uwe aandacht met te vestigen. Voorts is ingekomen het volgende schrijven van den Centralen Bond van Transportarbei ders te Rotterdam:

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 1