ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD YOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No 6979 Donderdag 15 April 1920. 60e Jaargang. Bekendmaking. BINNENLAND. BlIITENLAND. Burgemeester en Wethouders van de gemeen e HOEE maken bebeud dat, de ouders ot jvoogden, die hunne kinderen of pupillen op 3 Mhi a.s. lot de openbare lag-re school wenschen toegelaten te zien, daarvan tot en met 30 dezer bij het hoofd der school aangifte kunnen doen. Kirderen die zes jaar oud zgo, of dit in den loop van die jaar worden, worden toegelaten. Hoek, 12 April 1920. Burgemeester en Wethouders van Hoek, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. NEDERLAND EN BELGIE. Wanneer binnenkort, schrijft het Hbl., zooals men schijnt te mog-en verwachten, te Parjjs de verdragen tot herziening van de verdragen van 1839 zullen worden geteekend, zal dit blijkbaar in Belgie bij zeer velen met spijtige teleurstelling worden begroet. Wie eraan mocht twijfelen, neme het „Belgian Number" ter hand, dat de Times" van 1.1. Vrijdag aan het Belgische volk heeft gewijd. Men vindt daarin artikelen van den heer Hymans, den Minister van Buitenlandsch Zaken, den heer Carton de Wiart, korten tijd gezant in onze residentie, den heer Hennebicq, voorzitter van de Scheepvaartvereeniging, den heer Bourquin, professor aan de Brusselsche Universiteit en adviseur van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, die alle min of meer uitvoerig de Nederlandsch-Belgische quaestie behandelen en uitdrukking geven aan de groote teleurstelling, dat zij op voor Bel gie zoo onbevredigende wijze wordt opgelost. Ook uit verschillende andere artikelen, waar- onder een van den Minister-president Dela croix, blijkt van de diepe ontgoocheling die men in Belgie heeft ondervonden, toen men bemerkte in hoe geringe mate de bewondering en dankbaarheid, welke de bondgenooten voor den Belgischen moed, offervaardigheid en vrij- heidszin heette te koesteren, in daden werden omgezet, toen het Belgische volk zijne ,,Schuldigkeit" had gedaan, het zijne en meer dan het zijne tot de eindelijke overwinning der Duitschers had bijg-edragen; maar het bit- terst werd toch de toon, wanneer men spijtig in herinnering brengt, dat de mogendheden, de machtige bondgenooten, de Belgische Re- geerig zoo weinig hebben gesteund in.de vor- dering, die zij tegen het kleine Nederland meenden te mogen instellen. Dat de mogendheden zoo min mogelijk ten eigen koste voordeelen aan de Belgen wilden geven, men kan het nog begrijpen, al is men er weinig door gesticht. Maar dat zij Lim- burg, Zeeuwsch-Vlaanderen en de Schelde aan Belgie hebben misgund, terwijl deze haar toch niets behoefden te kosten, dat schijnt aan den Belgischen geest volkomen onverklaar- baar. En opnieuw worden de bekende fabelen weer opgedischt, die men elkander sinds an- derhalf jaar zoo dikwijls heeft voorgepraat, dat men er zelf aan is gaan gelooven. Dat de mogendheden, die in 1839 de verdragen aan Belgie en Nederland hebben opgelegd, volko men bevoegd zijn deze weder ongedaan te maken; dat in dat jaar aan Belgie grof on- recht is gedaan, omdat men het behoorlijke strategische grenzen heeft geweigerd, van oordeel zijnde, dat de nieuwgeboren staat door de garantie der permanente neutraliteit voldoende tegen vijandelijke invallen was be- veiligd; dat Pruisen zifh machtigen invloed heeft doen gelden om Limburg als Duitschen bon4sstaat aan Nederland toe te voegen, ten einde daardoor zelf de Maas'inie des te ge- makkelijker te kunnen beheerschen; dat men er niet tegen heeft opgezien, Limburg, van ouds Belgisch gebied, ondanks het protest der bevolking, van zijn moederland los te ruk- ken, de Schelde onder de souvereiniteit te 'la- ten, van het sinds eeuwen op Belgie jaloersohe Noord-Nederland en zoodoende de ontwikke- ling van Antwerpen te verhinderen; dat deze oorlog heeft getoond, dat de permanente neu traliteit eene waardelooze frase is en dat de ,,trou" van Limburg en de geslotenheid van de Schelde eene behoorlijke verdediging van Belgie hebben onmogelijk gemaakt. Zoo spreekt en schrijft men en men ver- geet te zeggen, dat er in 1839 nooit eenig verband heeft bestaan tusschen de neutrali- teitsgarantie en de grensbepaling van het nieuwe koninkrijk; dat de mogendheden het toen als haren plicht hebben beschouwd de afscheiding van de Zuidelijke Nederlanden, het ongedaan maken van het werk van 1815, niet and ers te doen dan onder volkomen eerbiediging van Nederlands historische rech- ten; dat Limburg slechts voor een klein deel heeft behoord tot de Zuidelijke Nederlanden en dit deel aan Koning Willem I is tpegekend als vergoeding voor een deel van Luxemburg, dat aan Belgie werd gevoegd; dat hierbij Pruisen niet den minsten invloed ten nadeele van Belgie heeft uitgeoefend, van een opzet om Belgie aan de Maas te verzwakken te Berlijn geen oogenblik sprake is geweest; dat de Limburgsche bevolking sinds lang met hart en ziel tot Nederland behoort; dat men ten aanzien van de Schelde, wel verre van Belgie te benadeelen, integendeel een Schelderegiem heeft ingevoerd, dat aan Nederland veel groo- tere beperkingen oplegde, dan welke andere staat zich ten behoeve van den nabuur op zijn wateren behoeft te laten welgevallen; dat Nederland sinds 1839 nimmer in eenig opzicht de ontwikkeling van Antwerpen heeft tegengewerkt, dat dan ook tot ongekenden bloei is gekomen; dat de ligging van Limburg in dezen oorlog van groot voordeel is geweest voor de geallieerden, omdat zij een snel opruk- ken van de Duitsche troepen heeft verhinderd, het gesloten zijn van de Schelde in den aan- vang van den oorlog voor Belgie niet het minste nadeel met zich heeft gebracht, omdat geen der garanten in staat of voornemens was langs dien weg Belgie te hulp te komen, terwiil na de bezetting de Nederlandsche souvereini teit over den Scheldemond Duitschland's po- sitie aanmerkelijk heeft verzwakt. Maar niet alleen. dat men van Belgische ziide dit alles, reeds zoo dikwijls herhaald, niet wil hooren of begrijpen. men schijnt ook maar niet te kunnen komen tot het besef dat er nog zoo iets is als een recht tusschen de volken, een recht, dat ook de Mogend heden ten opzichte van Nederland hebben te eerbiedigen en dat haar belette ons volk, dat in den oorlog neutraal was gebleven, om een deel zijner rechten te brengen ten einde daannede Belgie te beloonen voor wat het voor de zaak der Geallieerden had gedaan. En ok schijnt nog altijd bij onze naburen het besef te ontbreken, dat goede vriendschappe- lijke verhoudingen tusschen ons en hen voor ons beiden van het meeste nut zijn en deze1 niet kunnen bestaan, zoolang het Belgische volk in zijn hart de onrechtmatige begeerte blijft ronddragen naar het verkrijgen, op welke wijze dan ook, van Neerlands onaantastbare vechten. Belgie zal de verdragen teekenen, omdat het niet meer heeft kunnen bereiken, omdat het zijne bondgenooten niet heeft kunnen be- wegen al hun gewicht in de schaal te leg- gen om Nederland van zijne rechten te be- rooven. Wij hebben het dus goed te begrij pen: alle Mogendheden,. de vrienden van Bel gie, hebben verklaard, dat Belgie ongelijk had, Nederland in zijn recht was; niettemin blijft Belgie in zijn stelling volharden en wijt het* alleen aan de onverschilligheid der mo gendheden, dat zij deze niet tot de hare maak- ten. Kan het te eeniger tijd die stemming doen keeren, het zal opnieuw trachten aan zijne imperialistische, annexionistische nei- gingen voldoening te doen geven. Dat zal dus het bedroevend einde zijn van de langdurige onderhandelingen, dat er over- eenkomsten werden getroffen, waarbij Ne derland aanmerkelijke concessies aan Belgie doet, niet alleen zonder er eenigen dank voor te oogsten, maar met de wetenschap, dat het een buurman naast zich heeft, die het nog altijd op zijne rechten heeft voorzien en wiens buitenlandsche politiek het daarom met de grootste zorgvuldigheid en argwaan tevens zal hebben te volgen. Zoodra het Belgie zal ge- lukken bij een of meer machtige vrienden den steun te vinden, dien het ditmaal niet heeft kunnen yerwerven, begint de 'campagne opnieuw, dit is het wat het „Belgian Number" van de Times" ons leert. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Na het trekken van de afdeelingen wordt aangevangen met de algemeene beschou- wingen van de nieuwe wet op het lager onderwijs. De heer Ossendorp (s.-d.) is dankbaar voor de aanmerkeJjjke verbeteringen, welke het ontwerp in het onderwjjs wil brengen. Verschillende verbeteringen gaaD hem echter niet ver genoeg en andere worden geheel achterwege gelaten. Spr. bestrijdt de schoolgeldheffing. Ec moet komen een kostelooze school voor alien. De Ie»rp!ichtwet moet worden uitgebreid tot 8 leerjaren in plaats van 7. Het ver- volgonderwjjs moet verplicht worden gesteld. In de wet moet, meent spr nog een verbod komen van Ijjzondere belooning vcor bij zondere onderwijzers. Spr. dient een motie in, onderteekend door vertegenweordigers van alle fracties, uitsprekende, dat de onderwjjzers zullen worden opgenomen in bjjlage A van het bezoldigiDgsbesluit en dat hun salarissen zullen worden geiegeld door georganiseerd overleg met de onderwijzersorganisatie. De motie zal bij de algemeene beschou- wingen worden behandeld. De heer Otto (u.-lzal voor het ontwerp sfemmen, al wil ook hij verbeteringen en al is bet ontwerp geen radicale hervorming, in dezen zin. dat de leerplicht zou gelden van 8 tot 14 jaar met gelijktjjdige regeling van het voorbereidend, buitengewbon en vervolgonderwjjs. U1TBREIDJNG VAN HET AANTAL TREINEN. Hoewel de nieuwe dienstregeling bij de spoorwegen, die over enkele weken zal worden ingevoerd, nog in voorbereiding is, kan reeds thans worden medegedeeld, dat het aantal treinen met ongeveer vjjf- en-twintig procent vermeerderd zal worden. REORGANISATIE VAN DE KAMERS VAN KOOPHANDEL. Aan de afdeeling- handel van het departe- ment van landbouw, nijverheid en handel is thans in voorbereiding de invoering van de wettelijke regelingen betreffende het handels- register en de reorganisatie van de Kamers van Koophandel. Daartoe zal in de eerste plaats het land worden ingedeeld in districten, in elk waarvan een Kamer van Koophandel moet worden ingesteld. Wanneeer het desbe- treffend Koninklijk besluit zal zijn vei*schenen zal in elk district een commissie worden be- noemd, bij voorkeur uit leden van een be- staande Kamer van Koophandel, tot vaststel- ling van het handelsregister, dat den grond- slag heeft te vormen voor de kiezerslijst voor voor de nieuwe Kamers van Koophandel. Ver- wacht wordt dat de nieuwe verkiezingen voor deze Kamers in Januari van het volgend jaar zullen kunnen worden gehouden. TEGEN ONBEHOORLIJKE KLEEDING. In de Roomsch-Katholieke kerken was reeds vroeger, meer dan eens, aangekondigd, dat vrouwen wier kleeding- niet stemmig genoeg was, te laag uitgesneden b.v. niet tot de Hei- lige tafel zouden worden toegelaten. Gisterefi is in de kerken van het bisdom Haarlem een schrijven van den bisschop voor- gelezen, dat vrouwen wier kleeding te door- ziehtig is, die te laag uitgesneden halsbedek- king dragen en te korte mouwen in het ver- J volg zelfs uit de kerkgebouwen zullen worden geweerd. GEEN CHEF VAN DEN GENERALEN STAF. Het Corr. Bureau vemeemt in goed inge- ■ichte militaire kringen bevestiging van de geruchten, dat het in de bedoeling ligt de functie van chef van den Generalen Staf, opengevallen door de benoeming van luit.- generaal Pop tot Minister van Oorlog en in- terimair Minister van Marine, voorloopig niet te doen vervullen. NIEUWE ZONDAGSWET. Het wetsontwerp nopens een nieuwe Zon- dagswet, voorbereid naar men weet door een interdepartementale commissie, is thans bij den Raad van State in onderzoek. NEDERLAND EN BELGIE. Naar uit Brussel wordt geseind, zal op 15 dezer te Parijs de eindvergadering worden ge houden van de definitieve vaststelling van het Nederlandsch-Belgisehe tractaat. De Belgische Bond van Middenstanders heeft een motie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat het Nederlandsch-Belgische verdrag, dat door d? meerderheid van den Ministerraad is goedgekeurd, in strijd is met de economische belangen, de vei'jg-heid en de waardigheid van het Belgische vc *k. In de motie wordt de wen- schelijkheid uitgsproken, dat het parlement zijn goedkeuring aan het verdrag zal ont- houden. HET KAMERLID SCHAPER NAAR POLEN. Blijkens het „Volk" heeft de heer Schaper gevolg g-egeven aan zijn reeds vroeger ver- meld voornemen, om als lid eener intematio- nale commissie naar Polen te vertrekken, wel ke commissie een onderzoek naar de pogroms aldaar zal instellen. LOTING BLIJVEND GEDEELTE. Nu de duur der. eerste oefening van hen, die ingedeeld zijn bij de administratie-troepen, op zes maanden is bepaald, zullen ook deze mili- ciens deelnemen aan de loting voor het bly- vend gedeelte. Van deze loting zijn vrijgesteld de dienst- plichtigen, die met het eerste lichtingsdeel der lichting 1920 hun eerste oefening zijn aange vangen en wien verlof is verleend in afwach- ting van de nog te verleenen vrij stelling, ten- zij ze om de een of andere reden van dat ver lof zijn teruggekeerd. NATIGNALE BOND TEGEN REVOLUTIE. Het voorloopig comite van den Nationalen Bond tegen Revolutie heeft een bijeenkomst uitgeschreven tegen W-oensdag 14 April, des nam. 1 3/4 uur, in de Dierentuin, om daar te komen tot constitueering van den bond. Voor de Roomsch-Katholieken zou daar op- treden pater WeTtnirik S. J. en voor de Pro- testansch-Christelijken Ds. K. Jansen, veld- prediker. Van R. K. zijde is thans besloten, aan dezen bond niet mede te doen en in verband hier- mede heeft pater Wennink aan het voorloo- pige comite medegedeeld, niet te zullen op- treden. Bij de Protestantsch-Christelijken was men nog niet tot een definitief besluit gekomen, maar ook daar is de kams zeer groot, dat zij zich geheel uit dezen bond zullen terugtrekken. DE BOYCOT DER NEDERLANDSCHE SCHEPEN. Wij hebben meegedeeld, dat de heer Damm, algemeen secretaris van de Inter national Seafarers Federation, er op ge- wezen heeft, dat de bovcot, uitgesproken over Hollandsche ?eb0pon in vrepmde ha vens, niet kan worden opgeheven alvorens voor de flollandsche 2eelieden de interna- tionale loonschaal 180 per maand) zal gelden. De scheepvaartvereeniging „Zuid" te Rotterdam legt er thans in een schrjjven aan den heer Tlamm nadruk op dat de boycot in kwestie ook wordt gebezigd als een hefboom ter ondersteuning van de plaatselijke staking van 'navenarbeiders. De scheepvaart-vereeniging noemt dit een geheel andere zaak en de werkgevers zullen nimmer kunnen toestaan, dat buitenlandsche organisaties zich op deze wijze mengen in den loonstandaard der Nederlandsche arbei- ders aan den wal. Verder wijst de scheepvaart-vereeniging //Zuid" er op, dat de tegenwoordige Engel- sche loonen voor stokers van vijftien pond sterling per maand gelijk zijn aan 159 en niet aan 180 zooals de heer Damm, die met den stand der valnta geenerlei rekeningschgnt te willen houden, verklaarde. GOEDEREN VOOR DU1TSCHLAND. Hier te lande is een delegatie van Duitsche transportarbeiders onder leiding van Daumig aangekomen om met de organisaties van Nederlandsche transportsnsbeiders te onder- handelen over het vervoer van voor Duitsch- land bestemde in Nederland opgeslagen goederen. RUSSEN NAAR HUN LAND TERUG. Het ligt in de bedoeling, het stoomschip H Lingestroom", van de Hollandsche Stoom- boot-Maatschappij, Maandag 19 dezer van Amsterdam naar Reval te doen vertrekken met een aantal Russan, thans gedetineerd in het kamp te Harderwijk. De kapitein der mariniers J.'G. Griischke zal het bevel voeren over het begeleidend detachement mariniers. BEPERKING POSTVERVOER OP ZON- EN FEE8TDAGEN. In verband met den beperkten dienst op de spoorwegen op Zon- en Feestdagen en de wenschelijkbeid, om ook aan het personeel der postergen op genoemde da- gen zoo W9inig mogeljjk dienst op te dra gen, is tot belangrjjke beperking van het postvervoer op Zon- en Feestdagen moeten worden overgegaan. Hierdoor zal men er niet op kunnen rekenen, dat stukkeD, welke des Zaterdags na 12 uur middags worden ter post be- zorgd, steeds des Maandags in de eerste hostelling worden opgenomen. LEV EN SMIDDELEN VOOR DUITSCHLAND. Nu de Duitsche regeering overeenkomst betreffende het voorschet van 25.000.000 op het levensmiddelen-crediet van 60.000.000 heeft goedgekeurd ralien, naar het //Hbd" weet mede deelen nog slechts enkele onder- deelen (prgzen van verschillende artikelen) te regelen. lnmiddels zal waarschijnlijk binnen zeer korten tijd tevent de bestemming van de overige f 35.000.000 worden geregeld in afwachting van de goedkeuring der alge meene overeenkomst door het Nederlandsche parlemeut, Thans wordt geleverd 5000 ton graan tot een bedrag van ruim 1.500.000; 5000 a 6000 ton vleesch voor 5.000.000; haring (waarschgnlijk 100.000 vaten Zui derzee-haring) voor 2.000.000 kokos- koeken voor ruim 2 500.000kaas voor ruim 2.500.000 marmelade f 1.G00.0Q.0; andere levensmiddelen, ter keuze van de Duitschers, voor ruim 7.000.00(^. DE TOESTAND. In niet meer te verkroppen ergernis heeft een der Pargsche bladen, de Oenvre, het eruit geflaptHet politieke stelsel van Engeland bernst niet op den wereldvrede, maar op de tegenstelling tusschen de groo te mogendheden op het vasteland. Dus snelt het altgd den zwakken te hulp Daarmee is, schrglt de N. R. Crt., de verandering in den algemeenen politieken toestand tretfend geteekend. Zoo iets had een Fransche krant knnnen schrjjven in de dagen van Fasjoda, zij sc'urgft het in de dagen van Frankfort. De vergelgking gaat veider op; geljjk Fasjona in 1898, moet Frankfort in 1920 door Frankrijk op aan- dricgen van Engeland ontruimd worden. In de twee en twintig jaar tusschen beide incidenten ligt de langzame groei van de entente cordiale, haar stialende hoogtepunt door de met bloed bezegelde wapenbroeder- schap en haar nedergang. Pargs en Londen spreken elkaar niet meer in vertrouwelijke onderonsjes, zij schrijven nota's aan elkaar, omdat de pro- testeerende partij zwart op wit wil hebben waartoe de andere zich verbindt. Ook Roemenie en Italie kregen nota's van de geallieerden toen zjj bevliegingen van eigen- gereidheid badden. Lioyd George gaat over zee langs den indireeten weg naar San Remozooals Poincare naar St. Pe tersburg ging, omdat hij niet door Duitsch- land been wilde sporen. Engeland heeft nu een stiileu wenk te Berljjn gegeven, dat men de troepen boven het geoorloofde getal uit het Roergebied moeten terugtrekken, en is het oude getal weer bereikt, dan zullen de Franschen ook uit Frankfort, Darmstac^, en de andere plaatsen bniten de oude bezettingszone heengaan. De lOde April, de datum waarna Duitsch- land in het geheel geen troepen meer in het onzijdige gebied mocht hebben, is wel voorbg, maar in dit opzicht zal Engeland niet zoo nauw zien, nu Duilschland het verzoek om verlenging van den termijn heeft ingediend. Ook Frankrgk zal in de verlenging toestemmen, want alles zal ein- digen met een apotheose van de eendracht, waarna de Fransche en Engelsche ministers vermoedelgk in denzelfden trein uit San Remo terug zullen keeren. De dagen toen Clemenceau te Parjjs de lakens uitdeelde, zjjn voorhg. Zooveel vermocht de kracht van het karakter van een o ^erheerschende persoonlgkheid. Millerand moet het voortaan maar laten om Clemenceau na te bootsen want Lloyd George is aan hem gewaagd. Eigenlijk zou hij na zulk een dipiomatieke nederlaag het veld moeten ruimen, maar de toch al bitter gekwetste eigenliefde van de Franschen zal dat op dit oogenblik niet kunnen hebben om het leedvermaak, waarmee men in Duitschland zjjn aftreden zou aanzien. De Belgen komen nu in de nachtschuit met hun bezettingstroepen. Hun mosterd komt op het oogenblik, dat de Fransche gasten al aan het nagerecht zitten. Bonar Law heeft eergisteren in het Lager- huis maar niet. veel meer gezegd en ook aan het parlement vriendelijk verzocht om niets te zeggen, omdat /,elke mededeeling tot recht zaardiging van Engeland's houding den schjjn zou kunnen hebben van een kritiek op de houding van bondgenooten, em dergeljjke mededeelingen bovendien ten gevolge konden hebben dat de Duitsche regeering erdoor op de gedachte zou komen, dat er geen volmaakte overeenstemming onder de bondgenooten ten aanzien van het doorzetten van de bepalingen van het trac taat bestond." Het Engelsche Lagerhuis is een in de politiek te goed opgevoede vergadering om bij zulke ernstige en ge- wichtige woorden te lachen, maar Berljjn is ver en als men daar mocht lachen, zal let aan den overkant van den Rjjn niet te hooren zjjn. DE GRUWELEN IN SAKSEN. De Duitsche ijjksiegeering breekt de macht van Hoelz in bet Vogt-gebied. De regeeringstroepen rukken overal uit den omtrek op naar het cenfrum. Zaterdag- avond brak er in Piauen een groote paniek uit. Op het sein, dat de regeeringstroepen in aantocht waren, lieten de Roode Gar- disten de klokken luiden. Zjj gingen over tot ernstige uitspattingen, plunderden villa's en andere particnliere woningen, verder de wijnrestaurants en koffiehuizen, braken de brandkasten open, persten den menschen onder bedreigingen geld af en stelden zich in het bezit van gjjzelaars. Zondagochtend in de vroegte ontruimden de roode gardisten de kazernes, het stad- huis en het station. In auto's namen zjj, met medeneming der gjjzelaars, de »lucht van Piauen naar Falkenstein. Daar begonnen Zondagnacht op het ver- nemen van het bericht dat de rjjksweer- macht in aantocht was, door Hoelz ge- vormde brand-commando's hun werkzaam heid, staken alle villa's in brand en sloegen aan het plunderen. De stad leek een vlammenzee. Daarop verliet Hoelz met zjjn roode gardisten Falkenstein in de richting van Klingenthal. IN HET RUHRGEBIED. De Duitsche bladen vernemen van be- voegde zgde, dat de toestand in het Rufar- bekken niet toelaat dat de rgksweertroepen. zooals oorspronkelgk in het voornemen lag, Zondag uit de neutrale zone worden terng- genomen. De aflevering der wapens is nog aan den gang en nog lang niet afgeloopen. De nieuwe veiligheidsweren zjjn nog niet in voldoende mate gevormd, en er zullen nog eenige dagen voorbjjgaan, alvorens de rjjksweer in het bezette gebied gemist kan worden. De troepen die de Ruhr waren overgetrokken, zjjn weer op den noorde- ijjken oever teruggekeerd. Te Duisburg zjjn vertegenwoordigers van de geallieerden aangekomen om de ont- ruiming van de neutrale z6ne te contro- leeren. De verliezen van de rijksweer bedragen 170 dooden, 120 vermisten en 350 gewonden, SPOORWEGSTAKING IN AMERIKA, 50.000 stakers. De New Yorksche correspondent van de ffTime8" meldt, dat de aandacht van het publiek in Amerika andermaal door arbeids- geschillen in beslag wordt genomen. Er is n.l. een staking onder het spooiweg- personeel uitgebroken, die wel is waar slechts 50.000 van de 1 millioen man betreft, maar aangezien de stakers voor- nameljjk uit seinwachters bestaan, zeer be- lemmerend op het spoorwegveikcer dreigt te zullen werken. Dit is reeds het geval te New York, Chicago, St. Louis en andere groote stedeu. Het uitbreken van deze staking wekt algemeene verbazing, ook in de regeerings- kricgen. De erkende vereeniging van spoorwegpersoneel en federaties van de arbeiders keuren de staking af, omdat een der oogmerken is, een algemeenen bond van spoorwegpersoneel op te richten. Met den eisch tot loonsverhooging van de stakers gaan de federaties van de arbeiders accoord. De schuld tan het uitbreken van de staking wordt gedeelteljjk toegeschreven aan het feit, dat president Wilson er niet in geslaagd is, een arbeidersraad samen te stellen, zooals bepaald werd, toen de spoor wegen weer aan het particulier beheer werden teruggegeven. DE QUARANTAINE VOOR HET NEDERLANDSCHE VEE IN BELGIE. #Het Laatste Nienws" dringt aan op af- schaffiDg van de strenge quarantaire maat- regelen, waardoor het Nederlandsche vee lien dagen aan de Belgische grens wordt opgehoulen. Bet blad wjjst er op. dat deze maatregelen wel voor het goede Hollandsche, maar niet voor het miDderwaardige Duitsche vee gelden, en dat de Belgische regeering veel geld uitgeeft voor den invoer van be- vroren vleesch, doch den invoer van Hol landsche koeien, die den Staat niets kost, belemmert. Het wenscht dat het vee direct naar de koopers zal mogen doorgaan eh daar onder foezicht zal worden gerield, daar de ophouding aan de grens het verspreiden van ziekten zeer bevordrrt. DE ZWARTE TROEPEN UIT FRANK FORT TERUGGETROKKEN. Het eerste gevolg van het Eugelsch- Fransehe dispuut is de vervanging van de zwarte troepen door blanke. In plaats van de Senegalnegers, de Marokkarer. en Alge- rjjnen is de lie Fransche divisie van Nancy naar Frankfort gezonden, bestaande uit vier linie-regimenten. De stad Franfort werd wegens een aan- val op een Franschen jager, waarbij dezen rjjwiel en karabjjn ontnomen werden, Zater- dag tot eene boete van tien rjjwielen. tien revolvers en 10.000 goud-marken veroor- deeld. Later werd deze boete weer kwijtgeschol- den, EEN B0LSJEWIST1SCH „GRAPJE". Engelsche bladen weten te vertellen dat het negende Russische communistencongres zich de grap heeft veroorloofd om aan de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 1