TerNeusenscHa UoutMt Zaterdag 10 April 1920. No, 6977, TWEIHJIDJE] blad- BINNEftLAN D.~ BURGERLIJKE STAND. GEMENBDE BERICHTEN. Loop der bevolking van Ter Neuzen. DRAMA AAN BOORD VAN EEN MOTORBOOT. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. VAN DE PR1NSES LLCdT ONGESTELD. Men meldt dat de Prinses een lichte ongesteldheid van influenza achtigen aard doorstaat, waarvan het keloop zieh gunstig laat aanzien. HET EERSTE KAMERLID STORE. Naar de /yN. Ct." verneemt, zal de heor D. W. Stork binnen korten tjjd gevolg geven aan zjjn vooraemen, om ontalag te lemen als lid van de Eerste Kamer. HECTOR TREUB f Woensdagnacht om 4 uur is in de klioiek van prof. Dr. Winkler te Utrecht overleden professor Hector Treub in den leeftijd van 64 jaar. De overledece, een broer van den oud- Minister, was bo venal bekend als een be- kwaam verloskundige'en mengde zich bcen- dien herhaaldelijk in sociale kwesties d:e verband stonden met zgn studie-vak. Dat bij echter ook voor andere kwesties herhaaldelijk naar de pen greep, waarmee hij geestige dingen kon schrijven, maar ook wel eens door scherpte ten onrcchte kwetsto, is de laatste jaren gebleken in zjjn ijveren vo6r de geallieerden. DE STAKING IN DE HAVENS. Op het doode punt. Zooals men weet, hebben zooweldecen- trale bond als de Nederlandsehe federatie van transportarbeiders zich bereid verklaard een bjjeenkomst bjj te wonen, waar ook de werkgevers vertegenwoordigd zullen zgu, om een grondslag te vinden voor beeindi- ging van het conflict. Van den bereidver- klaring heeft Minister Aaiberse, aan wiens adres ze gericht was, mededeeling gedaan aan de besturen van de scheepvaart-vereeni- gingen „Noord" en „Zuii". Deze hebben den Minister tbans doen weten, dat zjj aan een dergelijke conferentie geen deel wenschen te nemen. Zg zijn nict bereid, anders dan aan de Regeering zelve, de verantwoordeiijkheid voor een arbitrage beslissiug en de ^evolgec, weike daaruit in wgderen zin voor ons land zouderi kunnen voortvloeien, zoowel sociaa' economisch als commercieel over te dragen Minister Aaiberse heeft echter in een schrgven aan de scheepvaart-vereenigingen i/Noord" en ffZnid" te kennen gegeven, dat de Regeering geeneriei verantwoordeiijkheid draagt voor bet uitbreken van het conflict h daarom tbans ook niet verantwoor- druugt en jtLh delP6 1 delglr kan steilen voor den inhoud van eeu door anderen g°dane arbitrate uitspraak, waardoor aan dat conflict een einde wordt gemaakt. HEFPING VAN GROENE ERWTEN. De N. U. M. brengt ter kennis van be- langhebbenden, dat, te rekenen van 15 April a. s., de in hare circulaire van 12 Februari j.l. medegedeelde extra-beffing voor den uitvoer van groene erwten komt te vervallen en dns voor endosseering van consenten voor die peuivruchten slechts eiv procent der bruto-factnurwaarde verschuldigd zal zijn, met een minimnm van f 2.50 per consent. HET ORE DIET AAN DUITCHLAND. Naar wij vernemen zullen dezer dagen naar Parjjs vertrekken de heeren jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, administrateur, chef der directie van Economische zaken van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken dr. F. G. Waller en F. H. Fentener van Vlissingen, leden van den raad van bgstand voor EcoDomische zaken van die directie, tot het houden van besprekingen in verband met een aan Duitschland te verleenen crediet. KLACHTEN OVER DEN POSTD1ENST. De Minister deelt in de bovenvermelde Memorie van Toelichiing mee, dat de klachten over den dienst der postergen zijn te onderscheiden in die welke een gevolg zjjn van lo. vertragingen in het verkeer 2o. tekort aan personeel of onvoldoende bekendheid van het personeel met de dienst- voorschriften 3o. zonderlinge begrippen omtrent dienst- vervulling en plichtsbetrachting onder het personeel 4o. gebrek aan kantoorruimte tfngevolge van een op sommige eogenblikken abnorraale toeneming van het verkeer bo. onjuiste of slordige adresseering of van andere oorzaken, vreemd aan den dienst. Pl.m. 50 pCt. der ingekomen klachten valt onder die bedoeld in sub 5. Aan de klachten bedoeld sub 1 kan eerst worden tegemoet gekomen wanneer trein- en bootverkeer tot den voor 1 Juli 1914 gebruikelijken omvang is opgevoerd. Aan de klachten sub 2 wordt de noo- dige aandacht geschonken door aanneminw op groote schaal, gepaard met verbeterde opleiding^ op daartoe in het vorig jaar op- meuw ingerichte cursussen. Door de groote behoeften aan personeel in den handel, laten velen zich door het aanhieden van wat meer aanvangssalaris overhalen hun ontslag te vragen. Dit is vooral op kleinere plaatsen vaak een oorzaak van personeelsgebrek. Tegen overtredingen van het personeel wordt steeds met kracht op- getreden, waarby de Minister gaarne melding maakt van de medewerking op dit punt van de vakorganisatiea ondervonden. NEDERLAND EN BELGIE. Den 15den April zal te Pargs een nieuwe bgeenkomst plaats vinden voor de regeling van de hangende kwestie tusschen Belgie en Nederland nopens de herziening van de verdragen van 1839. Naar men weet, be- treft het slechts een geschil over de redactie ten aanzien van het zeegat de Wielingen. DE BOMAANVAL OP GOES. In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid De Sayornin Lohman betreftende uitkeering door de Britsche Regeering van vergoeding wegens schade, veroorzaakt door een bomaanval op Goes op 22 December 1917 deelt de minister van Buitenlandsche Zaken mede, dat de Nederlandsehe Regeering van oordeel is dat in het geval van Goes de Britsohe Regeering ten onrechte haar aansprakelgkheid verwierp en dat in dit geval nadere/ overweging die Regeering tot een gewgzigd inzicht zal kunnen brengen. Dientengevolge is in Februari j.l. aan Hr. Ms. gezant te Londen opgedragen deze aangelegenheid nogmaals onder de aandacht der Britsche Regeering te brengen en haar te verzoeken de zaak aan een nieuw en nauw- keurig onderzoek te onderwerpen. Het re- sultaat van deze demarche is nog niet bekend, zoodat over het tijdstip, waarop een even- tueele schadevergoeding kan worden uitge- keerd, niets met zekerheid is te zeggen. DE MIJ. ZEELAND. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Van Beresteyn, betreff'ende stop- zetting van den aanbouw van een derde mailboot der Mg. Zeeland, de opheffing van den dienst Zeeland-Engeland, het verkeer van Duitschland over ons land naarEDgeland, en verbetering van het sneltreinverkeer met Zeeland, enz., heeft de Minister van Water- staat geantwoord dat met den afbouw van het derde schip minder haast is, wijl in de naaste toekomst de omstandigbeden nog wel niet zoo zullen zijn, dat een nachtdienst en een dagdienst tezamen zullen worden uitgevoerd. Met het oog daarop en op de kasmiddelen, de moeilijkheid om de in het bezit van de Zeeland zijnde ponden sterling en eftecten behoorlijk te verkoopen, is de verdere bouw van het derde schip uit- gesteid, maar niet afbesteld. Er bestaat geen groud voor de vrees dat de spoorwegpolitiek zal moeten leiden tot opheffing vau den dienst Zeeland Engeland. Een internatioiale conferentie ten op- zichte van het verkeer van Duitschland over ons land naar Engeland, heeft niet piaats gehad. Wel is onlangs te Wurzburg een bespreking gehouden in hoofdzaak over de OstecdeWeenen Express; daarbjj is goedgevonden dat op dien trein van Rot terdam uit aansluiting zal worden gegeven. Wegens de mogelgkheid, dat deze aan sluiting zal worden doorgetrokken naar Hoek van Hol)an<M«ai de verbinding naar Engeland over den Hoek hierdoor gedieni kunnen worden. Wanneer de spoorweg- dienstregelmg aan zjjn goedkeuring wordt onderworpen, zal de Minister gelegen hebben, tevens de belangen van de Vlissinger lijn in het oog te houden. Ofschoon rekening gehouden moet wor den met de kolenrantsoeneering, die ook voor de spoorwegen groote belemmeriug blyft geven, zal met de eerstvolgende nieuwe dienstregeling, welke vermoedelijk op I Juli a. s. zal worden ingevoerd, getracht worden een belangvyke verbetering van het snel treinverkeer met Zeeland tot stand te brengen. DE VLIEGTOOHT NAAR INDIE. De beer March ant heeft aan den Minister van Buitenlandsche Zaken de vol gende vragen gedaan lo. Kan de minister voor het uitbljjven van de sedert lang gevraagde toe?temming der Britsche regeering voor het landen van den luiterant Koppen op zijn vliegtocht naar Nederlandsch-Indie op Britsch territoir een redelijken g ond aannemen en dezen mededeelen 2o. Indien de toestemming nog lar.ger uitblijft, is dan de Regeering, die in Ne derlandsch-Indie den Britsche vlieger Ross Smith met zoo voorkomendheid heeft ont- vangen en bijgeataan, voornemeas, ondanks de behandeling, thans van Britsche zjjde ondervonden, harerzijds op dien weg voort te gaan In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: F. Bareman. landbouwer, P 78, uit Hoek. M. Bareman, dienstbode, P 38, uit Hoek. A. J. Hak, Off. Leger des Heils, Donze- Visserstraat 61, uit Hoorn. M. Monster, Off. Leger des Heils. Donze- Visserstraat 61, uit Hoorn. L. Legs, zonder, 0 196, uit Ri'land Bath. P. J. de Regt, matroos, Dekkerstraat 44, uit Rotterdam. J. de Groote, landbouwersknecht P 94, uit Hoek. L. Bierens, agent van politie, M. Eijke- stradt 19, uit Leerdam. J. de Vos, veldarbeider, 0 48, uit Zaamslag. Vertrokken: W. C. Kool, dienstbode, naar St. Nico- laas (B.) 1. J. Michielsen, dienstknecht, P 96, naar Westdorpe.* H. W. van Aalst, bootwerker, Tholens- straat 33, naar Vlissingen. R. Vermeulen# zonder, Grennlaan 2, naar Wemeldinge. M. P. Moggre, bankbediende, Axelsche weg 12, naar Amsterdam. J. Bal,^kommies, Nieuwediep 102, napr Rotterdam. E. M, Dierickx, dienstbode, naar Rou- chaute (B.) L. C. H. Wiers, rgwielhersteller, Donze- Visserstraat 177, naar Vlissingen. 0. E. Schieman, dienstbode, Noordstraat 66, naar Axel. C. M. Neeteson, zooder, Verbindingstraat 14, naar Sas van Gent. M. Damman, winkelbediende, Noordstraat 78, naar Middelburg. Th. Smet, klompenmaker, P 110, naar Bouchaute (B.) J. Dieleman, zonder, P 140, naar Axel. A. B. Nijhof, pater capucijner, P 183, naar Tilburg. J. de Ritter, scbippersknecht, Elleboog 3, naar Rotterdam. G. J. de Bleaij, zonder, Klaassenstraat 6, naar Hardingsveld. N. J. Rouw, dienstbode, Steenkamplaan 10, naar Hoek. L. C. Witte, dienstbode, P 121, naar Maria-Hoorebeke (B). (Nadruk verboden). TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 1 April. Izaak Hoek, oud 26 j., jm. en Elizabeth Auriana Jozina van Driel, oud 20 j., jd. Johannes Petrus Mobach, oud 33 j., jm. en Louisa Maria van Aerde, oud 25 j., jd. Clement Johannes Schelstraete, oud 23 j., jm. en Bertha Augusta van Aerde, oud 21 j., jd. Willem Frederik Geldof, oud 21 j., jm. en Pieternella Hamelink, oud 20 j., jd. Anthonius Bernardus Ploegaert, oud 28 j., jm. en Maria Louisa de Koeijer, oud 32 j., jd. Iluwelijks-voltrekkingen. 1 April. Wessel Jacobus Vermeulen, oud 26 j., jm. en Neeltje van der Klooster, oud 27 j., jd. Jacobus Jan Pauw, oud 28 j., jm. en Emma Jozina Rijnberg, oud 29 j., jd. Geboorten. 28 Maart. Elisabeth Cornelia, d. van Joost van der Bent en van Elisabeth LucresiaBalnikker. 1 April. Francois, z. van Frederik Dekker en van Pieternella Dekker. 2 April. Jan Jacobus, z. van Jah van Hoeve en van Johanna de Regt. 3 April. Adriana, d. van Marinus Kielen en van Hendrina Catharina Dobbelaar. IN DE BOLLENSTREEK. 'By de ontzettende drukte die Maandag in de Bollenstreek heerschte, is 's avonds half zes nabij Hillegom een treurig ongeluk gebeurd. De 31-jarige T. A. uit Haarlem reed met zijn verloofde per rijwiel, toen de stoomtram van Leiden aankwam. Doordat hij zijn verloofde waarschuwde, kwam hij zelf onder de machine en werd op slag gedood. ARME KLEINE. Het tweejarig- kind van den heer v. V. te Eindhoven is in een ketel kokend water ge- vallen en aan de gevolgen overleden. BUURVROUWEN TWIST. Te Etten kregen dezer dagen twee buur- vrouwen die in onmin leven, opnieuw twist. Ze vlogen elkander in de haren en verwonden elkaar zoo emstig, dat beiden in levensgevaar verkeeren. SOLDAAT DOODGESCHOTEN. Tijdens het luohten van de provoost der arrestanten in de nieuwe kazerne te Maas tricht wilde gistermiddag de 21jarige soldaat Scharis, wonende aldaar, ontvluchten. Na vruchtelooze waarschuwing schoot een der schildwachten hem door het hoofd, zoodat de man op slag dood was. Vrijdag maakte een drietal personen een toch per motorboot van Dordrecht naar Rot terdam. Ter hoogte van Kralinschveer bemerkte C. F. v. d. H., dat zijn broer, de 30jarige J. P. v. d. H. en'(liens vriend, de 32jarige C. J. B., bewusteloos in den roef lagen: Waarschijnlijk door een defect aan deh mo tor, waren vergiftige gassen binnengedrongen. Onmiddellijk ging men aan wal en werd de hulp van dr. Noorderberg ingeroepen. Deze kon echter slechts den dood van beide perso nen constateeren. EEN ALLER-ONAANGENAAMSTE VERRASSING. Een boer te Marans nabij Bordeaux kwam dezer dagen tot een aller-onaangenaamste verrassing. Hij had een vijftigduizend francs bijeengespaard, en, zooals de meeste Fran- sche boeren, stelde hij weinig vertrouwen in banken, zoodat hij zijn geld stilletjes in een oude kous verborg. Toen hij nu zijn schat weer eens wilde tellen, waren de ratten hem voor geweest. Zij hadden de mooie bankbil- jetten klaarblijkelijk naar hun smaak ge- vonden en het geheele fortuin van den armen boer opgepeuzeld. ECHTSCHEIDINGS-PROCESSEN. Een rechter te Chicago heeft ontslag ge- nomen omdat hij naar zijn zeggen beu is van het aanihooren van echtscheidings-processen. Het huwelijk beteekent niets meer, verklaarde hij aan een journalist. Tal van vrouwen trou- wen alleen om zich gauw te laten scheiden; dan zijn ze aantrekkelijker in de oogen van de mannen. Vergadering van Donderdag 1 April 1920. des namiddag.s 2 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge- meester. Tegenwoordig de leden: L: J. Geelhoedt, J. J. de Jager, D. Scheele, H: J. van den Ouden, P. van Cadsand, F. B. G. de Meijer, H. J. Colsen, N. A. Hamelink, G. B. Duiker- Blekkink en P. Geensen; later ook de heer L. T. van Hasselt. Afwezig de heeren: R. G. E. Nolson en G. de Ridder. De voorzitter opent de vergadering en deelt mede, dat de heeren Nolson en De Ridder heb ben bericht wgens uitstedigheid de vergade ring niet te kunnen bijwonen. Aan de orde komt: 1. Notulen. De heer Van Cadsand merkt naar aanleiding der notulen van 4 Maart 1920 op, dt daarin niet vermeld staat zijne aanwezigheid dier vergadering; hij heeft daarop de aandacht van den verslaggever gevestigd, doch ten slot.te is de fout bij het afdrukken niet hersteld. De voorzitter zegt toe, dat met de opmer- king rekening zal worden gehouden; hij ver- zoekt, opmerkingen aangaande het concept verslag ter kennis van den gemeente-secre- taris te brengen. De heer Hamelink heeft ook eene opmer- king over de notulen; hij hefift daarover nog met den voorzitter gesproken, doch verzuimt. de correctie in te zenden. Na zijne opmerking, op bladzijd 10, tweede kolom der notulen, ,,dat de brandstoffen-commissie wel eens stropped heeft" staat vermeld: „Het is toch voorgekomen dat, dat aan men- ,,schen die hier iiviamen een meuw boekje ge- .geven werd, tervviji men er met op gelet had, „dat die cldeis reeds meerdere eenheden „hadden ontvangen, welke van de uitgegeven „kaarten moeten zijn verwjjderd. Waar moet „de commissie ue -oesiag der teveel gegeven .eenheden op verhalen". Dit heeft spreker niet gezegd en kan hij niet gezegd henben, daar hy te goed weet, dat er op ae kolen geen bysiag- meer gegeven wordt. Hi] verzoekt die zinsnede te schrappen. Aldus wordt besloten en ae notulen daarna met aigemeene stemmen vastgesteld. 2. ingekomen stukken. a. Eene missive van gedeputeerde staten van Zeeland, dd. 5 Maart 1920, waarbij, van het bewijs der" koninklijke goedkeuring voor- zien, wordt toegezonden het raadsbesluit dd. 9 October 1919, betreffende het heffen van opcenten op de personeele belasting. Aangenomen voor kennisgeving. b. Eene missive van gedeputeerde staten van Zeeland, dd. 5 Maart 1920, waarbij, van het bewijs hunner goedkeuring voorzien, wordt teruggezonden het raadsbesluit dd. 29 Janu- ari 1920, tot uitgifte van grond in erfpacht aan de woningbouwvereeniging „Werkmans- belang". Aangenomen voor kennisgeving. c. Overgelegd wordt het volgende antwoord van burgemeestei- en wethouders: In de vergadering van den raad op 29 Ja- nuari jl. werden door het lid den heer Hame link onderstaande vragen ingediend, met het verzoek daarop antwoord te mogen ontvangen. Is het burgemeester en wethouders bekend: le. dat de bestuursvergaderingen van de vereeniging „Voorzorg" gehouden worden op het gemeentehuis 2e. dat de controle over "de werkloozen der vereeniging „Voorzorg" geschiedt, door de ambtenaren van het distributiekantoor, in hun gewone diensturen? Zoo ja, zijn burgemeester en wethouders dan niet van meening, nu alles er op wijst, dat de vereeniging ,,Voorzorg" geen crisis- maar een gewone organisatie btijkt te zijn, dit een sterke bevoordeeling is tegenover andere or- ganisaties, welke zich voor vergaderingen en controle hunner leden "kosten moeten getroos- ten, welke voor de vereeniging .Voorzorg" fei- telijk door de gemeente worden betaald? Op de eerste vraag kan het antwoord be- vestigend luiden. Immers de voorzitter van het college is tevens voorzitter van de ver eeniging „Voorzorg", en het was gebruikelijk dat in zijn kamer de bestuursvergaderingen werden gehouden. Eendeels omdat de vereeniging vanaf 1 Nov. '19 tot a.s. 1 April werkzaam was in ge- meentedienst en eigenlijk beschouwd kon worden als eene openbare instelling. Anderzijds zij opgemerkt, dat de raad tot nu toe een zeer mild standpunt heeft ingeno- men tegenover de vereenigingen, en waar mo- gelijk geholpen, omdat in deze gemeente geen groot aantal voor dat doel bescbikbare loka- len zijn. Immers de vereeniging „Recht en Plicht" heeft tijdens de mobilisgtie ruim twee jaren gebruik gemaakt van een lokaal van een der openbare scholen, Daarop is van de zijde van den raad nooit eenige aanmerking gemaakt, evenmin, dat er tot heden aanmerking op werd gemaakt, dat genoemde vereeniging een lokaal gebruikt van het distributiekantoor. Wat de tweede vraag aangaat, zij het ons vergund het volgende te antwoorden. De voorzitter van het college, meer bijzon- der belast met de aigemeene zaken zag zich genoodzaakt, de mschrijving der werkloozen regelma.tig te vorderen, in verband met de geldende voorschriften. Waar de vorige directeur der Arbeidsbeurs niet beschikte over een officieel bureau, kon niet gevorderd worden, dat zulks geschiedde ten zijnen huize. Aanvankelijk geschiede dit in de kamer van den burgemeester, wat niet voor onbepaalden tijd kon voortduren. Dit was door den voorzitter van ons college aanleiding, de hulp te vragen van een der ambtenaren van het distributiebureau. Deze ambtenaar heeft dit eenigen tijd ge daan, en schreef alle werkloozen in, overeen- komstig de bepaalde voorschriften. Waar bij burgemeester en wethouders geen klachten zijn ingekomen, dat het distributie- bedrijf onder dezen arbeid schade leed, noch van de zijde van den ambtenaar, dat hij over- belast werd met werkzaamheden en daardoor stagnatie vreesde voor het levensmiddelen- bedrijf, was ingrijpen onnoodig. Trouwens reeds met 1 Februari 1920 zijn de werkzaamheden overgegaan in handen van den tegenwoordigen directeur van de Arbeids beurs. Zoodra met 1 April de vereeniging „Voor- zorg" ophoudt met voor de gemeente den steun uit te keeren, zal de vereeniging worden beschouwd als iedere andere en geholpen wor den overeenkomstig de voorschriften. De heer Hamelink meent, dat burgemeester en wethouders iets in zijne vraag hebben ge- lezen, wat Yiij niet bedoelt. Hij heeft volstrekt niet willen te kennen geven, dat hij er bezwaar tegen heeft, dat aan vereenigingen lokaliteit voor vergaderingen wordt afgestaan. Er is echter destijds ook in de pers bekend ge maakt, dat de vereeniging Voorzorg" was eene vereeniging, opgericht voor een bijzonder doel, en crisisvereeniging dus, terwijl nu later door de Koninklijke goedkeuring der statuten eene doodgewone vereeniging is geworden en nu gaat het, volgens spreker, niet op, dat de eene vereeniging wordt bevoordeeld boven de andere. Als de eene vereeniging aan de ge- stelde voorwaarden voldoet ten koste van groote opofferingen, dap moet eene andere vereeniging "daarvan niet worden vrijgesteld. Dat de fractie van spreker geen bezwaar heeft tegen het in gebruik geven van een lo kaal is wel gebleken bij de behandeling van het verzoek der consumenten-vereeniging. Volkomen juist is het, dat door de afdeeling Ter Neuzen van den Centralen Bond van Transportarbeiders niet door „Recht en Plicht", tijdens den oorlog gebruik is gemaakt van een schoollokaal, maar dat was alleen voor het doen der uitkeeringen, niet voor het hou den van vergaderingen. Nu houdt de organi satie met vergunning van burgemeester en wethouders zitting in een lokaal van het di stributiekantoor voor het controleeren voor de werkloozenverzekering, maar daarin is nog geen enkele vergadering gehouden, spreker meent daartoe niet het pechb te hebben, omdat dat lokaal daarvoor niet is afgestaan. Bij de verplichtingen. die het rijk en de gemnente aan de werkloozenkassen opleggen kan het niet anders, of het nakomen dier verplichtingen komt eene vereeniging op groote financieele offers te staan. WaaV de eene vereeniging die financieele bezwaren ten voile ondervindt, is de verhouding niet juist als een in overigens ge- lijke vereeniging daarvan wordt vrijgesteld. Ook de tweede vraag is niet juist beant- woord. Spreker heeft gevraagd of het bekend was, dat de controle van de werkeloozen werd uitgeoefend door beambten van het distribu- tiebedrijf, dus door gemeenteambtenaren in hun gewonen dienst. Die controle is heel iets anders als de gewone inschrijving van werke loozen. Dit laatste ligt op den weg van de gemeente, maar niet de controle over de le- t den der vereeniging .Voorzorg", tot dit laat ste heeft het bestuur der vereeniging zich f moeten verpliehten, toen werd goedgekeurd, dat zij ook als werkeloozen voor rijks- en ge- meentesteun in aanmerking zou komen, maar nu wordt dat werk vorricht door een ambte naar van de gemeente. Trouwens, spreker heeft nog niet kunnen merken, dat de werkeloozen dier vereeniging bepaald worden gecontroleerd en heeft daaraan wel eens meenen te moeten twijfelen. Nu is er echter inmiddels geruimen tijd verloopen sedert hij zijne vragen stelde en zal hij daarop nu niet te diep meer ingaan, omdat daarbij toch geen belang meer is. De voorzitter geeft te kennen, dat de eerste vraag gold het gebruik der burgemeesters- kamer voor het houden van vergaderingen. Daaromtrent hebben burgemeester en wet houders steeds een zeer ruim standpunt inge- nomen. Toen de vereeniging .Voorzorg" is opgricht, na het vervallen van het steun- comite was deze zeker in dienst der gemeente. Wat het houden der controle betreft, is het den heer Hamelink ook bekend, dat deze werd opgedragen aan de gemeentebesturen en deze werden verzocht daarvoor eene regeling te treffen. Burgemeester en wethouders zouden dus de controle over alle werkeloozen aan zich hebben kunnen houden. Er is echter voldaan aan het verzoek van „Recht en Plicht" en aan dat van de afdeeling Sluiskil van den Bond van K. K. transportarbeiders om de controle over hunne leden aan de besturen (flier vereeni gingen te laten. Voor de anderen is zoodanig verzoek niet ingekomen en is die controle dus by burgemeester en wethouders gebleven die zoolang de directeur van de Arbeidsbeurs nog met als zoodanig in functie was, nadat die controle eenigen tijd ten kantore van spreker gehouden was, een ambtenaar van het distri butiebureau verzochten dat te willen verzor- gen, hetgeen zonder dat dit voor den dienst van het broodbureau bezwaar opleverde is tre- schied. 6 Dat die controle nu dus door de Arbeids- heurs geschiedt, is niets buitengewoons die zou daar ook voor de leden van andere vereeni- gmgen geschieden, als niet op verzoek der be sturen een andere regeling voor hen was goed gekeurd. Wat nu de vraag betreft of die controle voldoende is, spreker meent dat ze vrij vol- doende is, want bij de enkele gevallen, die naar aanleiding van klachten werden onderzocht, ''leek, dat de werkeloozenuitkeering terecht was geschiedt. d. Rapport van burgemeester en wethou ders betreffende de al of niet noodza- kelijkheid van het verstrekken van schoolvoeding en -kleeding. In de i-aadsvergadering van 13 November i 19 werd ter sprake geuracht het verstrek ken van schoolvoeding en -kleeding aan sehool- gaande kinderen. Ons college werd opgedra gen een onderzoek in te steilen dienaangaan- de. Ten einde ons hierover een oordeel te kun nen vormen, en mede ter voldoening aan art. icon11 oet koninkliJ'k besiuit van 19 November 1900, bt. 202, hebben wij bij de hoofden der openbare iagere scholen en de schoolbesturen der byzondere scholen gevraagd ons ter zake hunne meening te doen kennen. de aan uw college hierbij overgelegde stukken zal u blijken, dat van de 8 hoofden en besturen 5 zich verklaren tegen school voeding en -kleeding, omdat er naar hun oor deel oi geen behoefte aan bestaat, of omdat ze prmcipieele bezwaren hebben. Niet een der hoofden of besturen ziet de noodzukelijkheid in van schoolvoeding, terwijl wat schoolkleeding- betreft, wij uit de rap- poit.en niet den indruk krijgen, dat invoering v an het verstrekken van schoolkleeding zoo absoluut noodzakelijk is. In verband met het bovenstaande kunnen wy dan ook geene termen vinden om uwen raad voor te steilen van gemeentewege over te gaan tot het verstrekken van schoolvoeding oi -kleeding. Daar enkele hoofden evenwel aandringen op it.erstrekken van kleeding zijn wij evenwel met ongenegen ter zake hulp te bieden. Wij steilen ons dan ook voor, om, wanneer een vereeniging zich de zaak der schoolkleeding aantrekt, en ons van de noodzakelijkheid daarvan kan overtuigen, uw college voor te steilen aan die vereeniging een jaarlijksche subsidie tot dat doel te verleenen. Uit de bij deze mededeeling overgelecde stukken blijkt, dat op de tot hem door burge- meester en wethouders gerichte verzoeken om mhchtingen is geantwoord als volgt: A. Het hoofd van de openbare school A kan geen vrijheid vinden te verklaren, dat er voor zoover zijne school betreft, aan school voeding behoefte bestaat. Gedurende ruim 7 jaren, dat hij als hoofd van school A fungeert is het hem van slechts twee gezinnen geble ken, dat de kinderen een heel enkele maal onvoldoende of niet gevoed ter school kwa- men. Het waren de hier in Ter Neuzen zeer bekende gezinnen V. en W. In de nooden van het eerste gezin is reeds voorzien: de nu ouderlooze kinderen worden t( Middelburg' op gevoed. VYat, het tweede gezin betreft, zal het er smds het overlyden van den vader nog wel eens mjpen, hoewel het hoofd der school moet verklaren, dat juist na dit overlijden de twee nog schoolgaande jongens nooit meer thuis gebleven zijn, omdat er geen brood in huis was. Ook de overige leden van het personeel zijn de meening toegedaan, dat de leerlingen van school A over 't algemeen voldoende, voor een goed deel zelfs goed gevoed ter school komen Om te voorkomen, dat eventueel eenige leer lingen niet voldoende gevoed zjjn wat uit den aard der zaak zelden met zekerheid vast te steilen is, zou het misschien aanbeveling ver- dienen, elken morgenschooltijd aan hen die daarvoor in aanmerking willen komen,' een glas (warme) melk te verstrekken. Eigenlijke schoolvoeding acht het hoofd der school voor zijne leerlingen beslist onnoodig. Wat schoolkleeding betreft, meent hij wel te mogen adviseeren, dat er in die richting iets van gemeentewege gedaan wordt. Over t algemeen is de bovenkleeding der leerlin gen met 4 a 5 zeer ongunstige uitzonde- ringen voldoende, doch kousen, schoenen en lonipen laten bij velen te wenschen over en naar het oordeel der onderwijzeres, die daar over uit den aard der zaak beter kan oordee- len, dan het mannelijk personeel, is de toe- stand der onderkleding by de kinderen uit de armste gezinnen beslist onvoldoende. Er waren dezen winter in de laagste klassen zelfs een paar meisjes zonder broekje; hierin is door de onderwijzeres uit eigen middelen voorzien. Na nauwkeurig onderzoeken in over- leg met het personeel heeft het hoofd der school kunnen vhststellen, dat van de 210 leerlingen zijner school voor het oogenblik rmnstens 31 leerlingen uit 14 gezinnen in dit opzieht steun van overheidswege noodig heb ben. Dit aantal, dat allieht- tot 40 a 50 uitge- breid kan worden, omdat de nood haar 'tui- terlyk niet steeds vast te steilen is, geeft hem de vrijheid te adviseeren, de gelegenlieid te stheppen om in gevallen als boven aange- i?b-i ''e ou<^ers verzorgers in het aan- schaffen van kleeding en schoeisel by te staan. Ook zou hij het ten zeerste toejuichen, in- 'ben aan alle leerlingen schoolpantoffels wer den verstrekt. B Het hoofd van de openbare school B in de kom schryft, dat hij het voor zijne school met noodig acht, tot het verstrekken van voed- sel en -kleeding aan leerlingen over te gaan. (Zie verder het Eerste blad.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 5