ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No 6977. Zaterdag 10 April 1920. 60e Jaargang. Z E EMILIT IE. iekendmaking. B B R S T H Ij .A. ID. Herhalingsoefeningen in 1920. Broodkaarten. S u i k e r. Uitreiking Broodkaarten. 3INNEHLANQ. PEEDIKBEURTE1," Bijzondere bepalingen. Hij, die zonder geldige reden niet voldoet aan deze oproeping, wordt, na daartoe door den Minister van Marine verstrekt.eu last, als deserteur afgevoerd. 901 en hooger 11/,5 u. nam. Zondag 11 April 1920. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. igaiaBgaggag^sasgsaasg De Burgeineester van TER NEUZEN maakt bekend, dat de in het verlofgangersregister dezcr Gemccnte ingeschreven zeemilieien-verlofgangers, hieronder vermeld, bij dezen, krachtens art. 80 der Militiewet (Staatsblad 1912, No. 21), worden opgeroepen om in 1920. iede'r op den achter zijn naam aangegeven dag, in werkelijken dienst te konien, tot bet volbrengen van hunne berhalingeoefeningen. NAMEN EN VOORNAMEN der VERLOFGANGERS. 1. LichtlngJ Gemeente, Datum van opkomst. 4. SCllIP, aan boord waarvan de verlofganger zal worden geoefend. 5. PLAATS, waar het schip zieh bevind. 6. voor verlofga militie 2. welke de nger bij de is ingelijfd. 3. Meertens Paulus Pieter Johannes van Minnen Jacobus de Putter Anthonie van de Winckel Johannes Tlieophilui 1918 1918 1918 1918 Ter Neuzen idem idem idem 21 April 1920 19 Mei 1920 21 April 1920 19 Mei 1920 Hydra Corn. Drebbel idem idem Vlissingen idem idem idem Wijze en uur van opkomst. De opgeroepen verlofgangers zullen zorg ciragen, dat zij zieh, ieder op den voor hem aangegeven dag, gekleed in de hun bij vertrek met groot-verlof medegegeven militaire kleeding slukken en voorzien van hunne kooigoederen, zoomede van hun zakboekje met verlofpas, aanmelden op het schip, waarop zij zullen worden geoefend, en wel a. zij, die verblijf houden in de plaats van op komst, uiterlijk te 8 uur voormiddags ft. zij, die verblijf houden binnen 20 Kilometer van de plaats van opkomst, uiterlijk te 10 uur voor middags. c. de overige verlofgangers voor zooveoi zij binnen het Rijk verblijf houden, zoodra mogelijk na aankomst in de plaats van opkomst, waarheen zij zieh met het eerstvertrekkend openbaar middel van versneld yervoer langsdeopde vervoerbewijzen aangegeven route en met de op die bewijzen vermelde vervoermiddelen moeten begeven voor zooveel zij buiten het Rijk verblijf houden, voor 4 uur namiddags. Ziekte, Ingeval ziekte of gebreken de opkomst mochten verhinderen, dient de verlofganger hiervan zoodra doenlijk door overlegging van eene gelegali- seerde geneeskundige verklaring ter Gemeentesecre- tarie te doen blijken. Na zijn herstel vervoegt hij zieh onverwijld aan boord van het wachtschip te Willemsoord. f ervoer. De verlofgangers, die per spoor, tram of stoomboot moeten reizen of op de reis een of meer veren moeten passeeren en in wier zakboekje aanwezig zijn de vereischte op wit papier gedrukte en met rooden inkt ingevulde vervoerbewijzen en passagebiljetten, behoeven zieh voor hun vertrek naar boord niet ter Gemeente-seeretarie aan te mel- den, doch begeven zieh rechtstreeks naar het station of de aanlegplaats van vertrek en stellen aldaar hun zakboekje ter hand aan den beambte, met de uit- gifte van plaatsbewijzen belast, of aan den veerman. De verlofgangers behooren er op indachtig te zijn, dat hun het zakboekje wordt teruggegeven, alsmede de strook van het vervoerbewijs, aangezien deze strook hun gewoonlijk gedurende de reis moet die- nen als plaafsbewijs. Verlofgangers, die niet in het bezit zijn van een vervoerbewijs of passagebiljet, ingericht om daarop de reis te kunnen volbrengen dan wel van het veer of van de veren gebruik te maken, moeten lich op den laatsten werkdag voor hun vertrek naar boord, des voormiddags tusschen 10 en 12 uur, ter Gem'een- tesecretarie aanmelden, teneinde aldaar in het be zit te worden gesteld van de vereischte bescheiden. Het is noodigzieh ten minsle een half uur vdor het vertrek van den treinde tram of de stoom boot aan het station of de aanlegplaats te bevinden. De verlofgangers, die zieh vier of meer uren voor het tijdstip van aanmelding op reis moeten begeven, genieten desgewenscht op de dagen der reis een daggeld van 0.25, ongeacht de rang dien zij be- kleeden. Zij, die aanspraak hebben op daggeld en dit wenschen te ontvangen, moeten het in ontvangst nemen ter Gemeente-seeretarie, den laatsten werkdag voor het vertrek naar boord. Ter Neuzen, den 7 April 1920. Hij, die zonder geldige reden zieh te iaat aan boord aanmeldt, maakt zieh straf- schuidig. Het niet-ontvangen van eene persoonlgke kennisgeving van de oproeping ontheftden verlofganger g( enszins van zgne verplichting tot opkomst in werkeljjken diensf, daar de openbare kennisgeving, tenzij de verlof ganger zieh op den dag van laatstbedoelde kennisgeving buitenslands ophoudt en zgn adres bij den Burgemeester bekend is, EENIG 'en ALLEEN als BEW1JS geldf, dat hij behoorlijk is opgeroepen, Vrijstelling. Gelieele of gedeeltelijke vrijstel- iing van herhalingsoefeningen kan worden verleend aan hem lo. die na volbrachte eerste-oefening gedurende zoodanigen tijd in werkelijken dienst is gebleven of gekomen, dat op grond van de door hem in dien tijd verkregen geoefendheid herhalingsoefeningen voor hem niet of slechts gedeeltelijk noodig worden geacht 2o. die tijdens den duur der herhalingsoefeningen onmisbaar is hetzij voor het bedrijf, waarin hij werkzaam is, hetzij voor de instandhouding der mid- delen van bestaan van zijn gezin of van dat, waar- toe hij behoort of waarin hij als pleegkind is op- genomen, dan wel vosr personen, die hem in den eersten of den tweeden graad van bloed- of aanver- wantsehap bestaan een en ander ter beoordeeling van den Minister van Marine. Wie op een van deze gronden voor vrijstelling in aanmerking wenscht te komen, behoort spoedig ee«e aanvrage daartoe te zenden aan den Minister van Marine. Het verzoek kan op ongezegeld papier worden geschreven en beboeft, tenzij het uit het buitenland wordt verzonden, niet gefrankeerd te worden. Vergoeding. Indien tengevolge van het ver blijf in werkelijken dienst van den opgeroepen ver lofganger voldoende middelen tot levensouderhoud ontbreken of z.ouden komen te ontbreken aan zijn gezin of aan dat, waartoe hij behoort of waarin hij als pleegkind is opgenomen, dan wel aan personen, die hem in den eersten oi den tweeden graad van bloed- of aanverivantsehap bestaan, dan kunnen be- langhebbenden zieh rechtstreeks tot den Mi nister van Marine wenden met een ongezegeld, door den verlofganger mede-onderteekend, verzoekschrift tot het ontvangen van eene geldelijke vergoeding. Het verdient aanbeveling het verzoekschrift spoedig, zoo mogelijk ten minste zes weken voor de opkomst, in te dienen. Het behoeft niet gefrankeerd te wor den, tenzij het uit het buitenland wordt verzonden. De Burgeineester voornoemd, J. IIUIZINGA. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat voor het 133e tijdvak (13 t/m 21 April) geldig zijn de iwapi gekieurde wittebroodkaarten met paarsen ondergrond. Ter Neuzen, 9 April 1920. De Burgemeester voornoemd, J. BUIZINGA. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat bon No. 28 der Rjjks- suikerkaart geldig is van Maandsig 12 t/m Zondag 18 April. Ter Neuzen, 9 April 1920. De Burgemeester voornoemd, J. HU1ZINGA. u ,De Jidxera van het Bro°dbureau maakt bekend, dat de uitreiking der nieuwe brood kaarten der 133e-136e week zal plaats hebben op fflaandag 12 April en wel voor de houders van Rantsoeneerings- kaarten6 N°' on,1""!10 Van 12 u" voorn»- De ingezetenen worden er op attent ge- niaakt dat zg bp het in ontvangst nemen der broodkaarten zieh behooren te overturn, dat het juiste aantal Kaarten in het pakje zit, daar na het verlaten van heft bureau geen reclames meer worden aangenomen Voor de bewoners van Driewegen en Sluiskil zijn deze Kaarten verkrggbaar bij de heeren Jansen en Meulbkoek aldaar. Ter Neuzen, 9 April 1920. De Leider van het Broodbureau, D. VAN W1JCK. De Burgemeester der gemeente ZAAM8LAG maakt bekend, datde uitreiking der Broodkaarten geldende voor de 34ste periode zal plaats hebben op vertoon van de rantsoeneeringskaarten voor de nummers 1 tot en met 500 op 14 April. 500 en hooger op 15 April. De Burgemeester voornoemd, JOH. DE FEIJTER. NEDERLAND—BELGJE. Waarin een klein land werkelijk klein kan zijn. Men herinnert zieh, dat op een te Brus- sel gehouden vergadering van het Comit4 voor Nationale Politiek, waar aangedrongen werd o. a. op annexatie van Nederlandsch Limbnrg, een aanwezig Hollander inter- rumpeerde, dat Limburg en de Limburgers van geen annexatie wilden weten, maar bij Nederland wenschten te blijven. Naar de Brusselsehe redacteur van de /yMsb." thans meedeelt, was hg, die voor ons land in de bres sprong, de beer Edu- ard RegotR. En hij vertelt over het inci dent nog het volgende a de wilde verwarring welke daarop onder de nationaal politiekers ontstond het leek of de blik^etn ingeslagen was kwam een zekere Dr. Ginst, die meende beleedigd te zijn. den heer Regout tot een duel uitdagen. Hoewel de heer Regout dadeljjk aan den dokter mededeelde, dat hg zijn getuigen niet zou ontvangen, heelt de vechtluatige toch zgn getuigen gezocden. in de personen van rnajoor Gilson en kapitein graaf Adrien van der Burch, twee comite leden. Zorals beloofd, heefi de heer R°gont hnn het deurgat doen wgzea. Sindsdien is het comite voor nationale politiek, of althans leden daar van, een ge- niepige en lasterlijke 'ampagne tegen den heer Regout begoncen. Aan al zgn Brus selsehe buren zijn briefkaarten gezonden van den volgecden inh nid Uw buurman Regout. die op nummer 24 van uw straat woont, is de boche, die in de Union Colo- niale pp een vaderlandlievende Belgische manifestatie heeft geroepen //Ik ben anti- Belg". Wij bopen derhalve, waarde heer dat gij aan dit individn het leven onmoge- lijk zult maken en gg uw best zult doen, om hem over de gren» te krijgen, te meer, daar bij Belgie aan den vgand heeft vet- kocht." Was geteekend •'omi'e voor nationale politiek. De heer Regout heeft van dezeifde hand, maar ditmaal en dat is wel kenschet- send niet onderteekend met comit4 voor nationale politiek, een schrijven ontvangen, waarin hem gezegd wordt, dat hij binnen acht dagen Belgie moet verlateD, zoo niet dan zal zgn huis in brand gestoken worden en hjj zelf er slecht afkomen. Het ultimatum van 8 dagen is onder- tusschen verstreken. Natuurlgk is er nog niets gebeurd. TER NEUZEN, 9 April 1920. Het weerbericht van het meteorologisch Instituut te De Bildt. van heden luidt als olgt Hoogste barometerstand 757.9 Neufahr- wasser. Laagste barometerstand 743.1 Haparanda. Verwachting tot den avond van 10 April: Zwakke tot matige Zuid Oostelgke tot Zuideljjke wind, meest zwaar bewolkt, waar- schgnlgk regenbuien, zelfde temperatuur. AANBESTEDING SLECHTEN VESTING- WALLEN. Heden werd alhier in het ,JIotel des Pays- Bas" door den ontvanger der registratie en domeinen te Hulst aanbesteed: het slechten van het resteerende gedeelte hoofdwal van Bastion IV der voormalige vesting Ter Neuzen en het maken van een hoofdrioleering met uit- wateringsduiker in den Oosthavendijk aldaar met bijkomende werken. Ingeschreven werd door de heeren A. Zanen te Ammerstol voor f 186.400; A. van der Meijden te Ammerstol voor f 169.500; A. A. Gneep te Amsterdam voor f 160.200; G. W. de Wolf te Dordrecht voor f 154.000; G. A. van der Straaten te Ter Neuzen voor f 151.000; G. H. Weijnen te Papendrecht voor 145.700; Jac. van Drongelen en Nap. de Meijer voor 87.450; J. van 't Hoff J. Tholens te Hoek voor 87.000; Gebr. H. J. L. J: van der Velden te Ter Neuzen voor 86.800; P. J. Rijnberg te Ter Neuzen voor f 86.500; A. J. Wiskerke te Philippine voor 86.444 en H. Kaijser te Ter Neuzen voor 84.000. Nog werd geopend een nagekomen biljet, hetwelk bleek te zijn van de heeren R. Ver- schelling en J. P. de Vos te Ter Neuzen, die hadden ingeschreven voor 86.900. SPOORWEG MECHELEN—TER NEUZEN. Naar we vememen zal de staking op het Belgische gedeelte van den spoorweg Meche- lenTer Neuzen worden opgegeven. Met in- gang van a.s. Maandag zal de dienst weer op het geheele traject worden uitgevoerd. De eerste trein naar Mechelen zal alhier vertrekken te 9,25 des voormiddags. ZEEUWSCH GENOOTSCHAP TE MIDDELBURG. Tot lid van het Zeeuwsche Genootschap der Wetenschappen te Middelburg is o.m. benoemd de heer Dr. H. G. ten Bruggeneate te Ter Neuzen. NOTARIAAT TE SLUIS. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris te Sluis de heer H. van Mazijk, candidaat-notaris aldaar. GRENSWACHT. Op 15 Mei worden aile grenswachten veryangen«door militaire politie en burger- Igke ambtenarer. R. H. B. S. OOSTBURG. Naar we vememen worden de lessen aan de nieuwe Rgks Hoogere Burgersebool op 1 September begonnen. De lessen zullen voorloopig gegeven worden in de Iokalen van de Ambachtsschool aldaar. Voor deze school hebben zieh tot nu toe in 't geheel 64 leerlicgen aangemeld. Voor de lste klasse 45 nl. uit Biervliet 2, Breskens4, Cadzand 1, Groede 3, Hoofd- plaat 1, IJzendijbe 4, Nieuwvliet 1, Oost- burg 7, Retranchement 2, St. Kruis 1, Schoondjjke 7, Sluis 4, Waterlandkerkje 2, Zuidzande 6. Voor de 2de klasse: uit Groede 2, IJ- zendijke 2, Oostburg 2, Schoondgke 7. Voor de 3de klasse uit Oostburg 3, Schoondgke 1 en Sluis 2. (N. Z. Crt.) KOEWACHT. Woensdag werd bier voor 't eerst na 1914 weer eene jaarmarkt gehouden van paarden en ander vee. Aangevoerd waren 35 paarden, 49 runderen en 7 geiter. Uitslag der keuring WerkpaardeD. le pr. H. Baert te Koe- wacht. Veulens. le pr. H. Bonte-te Koewacbt. Veuiens 1919. le pr. J. Steenaert te Koewacht. Koeien. le pr. E. Boon te Koewacht. Id. 2e pr. E. Dieriek te Koewacht. Vaarzen. le pr. Wed. J. van de Vjjver te Koewacht. Vaarzen. le pr. H. Vergraauwen te St. Jansteen. Vette Vaarzen. le pr. J. Braem te Koewacht. Ossen. le pr. D. Caluwe te Koewacht. Stieren. le pr. H. Vergauwen te St. Jansteen. Geiten. le pr. J. Coone te Koewaoht. Id. 2e pr. S. Rombaut te Koewacbt. Grootste getal hoornvee. le pr. D. de Caluwe te Koewacht. Verder werden nog een 8-tal prgzen on der de verscbillende deelnemers verloot. Verschillende omstar digheden werkten mee om de markt nog niet te doen zgn wat zg voor den oorlog was, maar gezien de kooplust mogen we verwachten dat ze spoedig haren vroegeren bloei weer bereikt zal hebben. RECHTZAKEN. Rechtsingang is verleend met last tot gevangenhouding tegen A. B. M., oud 29 j., werkman te St. Lauregcs, beklaagd v n diefstal te Ede. Naar het huis van bewaring te Middel burg is overgebrac'ut C. C., oud 30 j., werkman te Bouchaute, verdacht vaa frau- duleuse iovoer. Hervormde Kerk. Ter Neuzen, 94 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 94 u. en 2 u., dhr. L. Dek. Reek. 9 u. en 2 u., Ds E. Raams. Z*amslag. 9 u. en 2 u„ Ds. G. van Dis. Axel. 94 u. en 2 u., Ds. J. B. Tli. Hugenholtz. Sas van Gent. 94u.,Ds. H.'Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. Hermanides. Hontenisse. 10 u., Ds. W. J. van Lindonk. Wereformeerde Kerken. Ho <k. 94 u. en 24 u., Ds. Van de Wall. Chr. Oereformeerde Kerk, Zaamslag 94 u. en 24 11., Ds. L. de Bruij*. Gereformeerde Gemeente. (Vlooswijkstraat). TerNeuzen. 9 u., 2 u. en 54 u. (oude tijd), leeskerk. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 54 u. foude tijd), leeskerk. Lokaal „Eben-HaBzer". (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. 54 u., Evangelisatie. K. K. Kerkdiensten te Ter Jfeuzen. Zondag zijn de H. H. Diensten om 7, 84 en 10 uur 's Namiddags om half drie Lof. Vergadering van Donderdag- 1 April 1920, des namiddags 2 uur. (V e r v o 1 g). C. Het hoofd der openbare school C schrijft als volgt: Op school C werden van 1 Mei 1919 tot en met heden 19 Februari 1920 een honderd zeven en twintig (127) verzuimen aangeteekend met a armoede). Die letter a werd gezet, als de onderwijzer de boodschap kreeg, dat er geen klompen waren of dat een broek of een buis stuk was. In de meeste gevallen duurde die afwezigheid een of twee schooltijden. Dik- wijls moest men lang zoeken, voordat er klom pen gevonden waren, die pasten. Ook dit werd aangeteekend met a, hoewel het toch eigenlijk niet onder armoede is te brengen. Ook kleeren, die stuk waren, werden meestal in den loop van een of twee schooltijden her- steld. In een paar gevallen duurde de reparatie (anger. Of dit echter een gevolg was van ar moede, rneen ik met recht te mogen betwij- felen. Slordigheid was m.i. hier meer in 't spel. Nog wordt door sommige leerlingen ver- zuimd om „kolen" te gaan zoeken. Dit „kolen zoeken" bestaat in het wroeten van het vuil, dat uitgestort wordt langs den Stationsweg. Een paar leerlingen trachten wat te ver- dienen met boodschappen te doen voor anderen. Een leerling uit-de 4e klasse blijft om boven- genoemde redenen voortdurend van de school weg en uit datzelfde gezin, verzuimen ook de jongere kinderen vaak. Of hier nu steeds ar moede in 't spel is, kan ik moeilijk aapnemen. Geen enkele maal is het in de laatste jaren voorgekomen, dat de een of andere leerling de school verzuimde, omdat er geen eten in huis was. Dit is wel een heel enkele maal voorgekomen voor het uitbreken van den jong- sten oorlog, toen het gebeurde, dat huisvaders van November tot Mei zonder werk waren en zonder steun. Wat de kleeren aangaat, wil het mij voor- komen, dat de bovenkleeren over 't algemeen beter in orde zijn dan de onderkleeren. Is er een scheur in buis of-4/roek, dan ziet men het bloote lichaamsdeel er sonis door heen. In aanmerking genomen, dat le. bovengenoemde 127 verzuimen verdeeld moeteu worden ovei 225 eeriingen, 2e. vaak met a IS (.oeekend, wat niet altijd be lis ken en 3c. mcerlere verzuimen in hetzelfde g voorkomen, kan ik gae viseeren, over te gaan tot schoolvoeding- of schoolkleeding. In het belang van het schoolgaand kind zou het uiterst heilzaam werken, als vele ouders van schoolgaande kinderen beter doordrongen werden van het groote belang van goed onder- wijs. Ook zou, volgens mijn bescheiden meening, het uitvaardigen van eene verordening als be- doeld in art. 29 der Leerplichtwet, veel goeds kunnen uitwerken. D. Het hoofd van de openbare school D te Sluiskil schrijft, dat, naar zijne meening, voor het oogenblik te Sluiskil voor schoolvoe ding geen redelijken grond bestaat. Die om- standigheden zouden echter kunnen verande- ren. Momenteel wordt de school D alleen door behoorlijk gevoede kinderen bezocht. lets an- ders is de kwestie van kleeding, vooral ran schoeisel. Vooral in de sneeuwrijke kwakkelwinters komen de kinderen vaak met natte voeten op school, omdat hun klompen aan de onderzijda lek zijn. Die klompen, plus een paar dunn* kousen, vaak met gaten, vormen eene onvol- doende beschutting van de beenen. Z. i. zou het daarom aanbeveling verdienen. bons te verstrekken voor kinderkleeding, met name voor klompen, wollen sokken, kousen. onderbroeken, borstrokken en hemden. Het hoofd van school D te Sluiskil schrijft nader, dat het aantal kinderen, dat op zijn school waarschijnlijk voor schoolkleeding in aanmerking zou komen, 12 bedraagt. E. Het bestuur der vereeniging voor Chris- telijk onderwijs (Jozinastraat) deelt mede, dat het besloot om principieele redenen voorloopig niet in te gaan op het deswege tot haar ge- richt schrijven van burgemeester en wethou- ders. F. Het bestuur der R. K. bijzondere school in de kom der gemeente, schrijft, dat het, ge- hoord het hoofd der school, kan melden; le. dat tot heden nog nimmer „tekort aan voedsel" werd opgegeven als reden tot school- verzuim, tepvijl slechts zelden de wijze, waar op de leerlingen het onderwijs volgden, aan- leiding gaf tot het vermoeden, dat te geringe voeding oorzaak was van minder vorderingen; 2e. dat bij een vijftal gezinnen schoolver- zuim wegens kleeding, voomamelijk schoeisel, werd geoonstateerd. Ook zijn er enkele leer lingen, wier kleederen zeer armoedig zijn. Indien tot schoolvoeding en -kleeding zou worden overgegaan, meent het bestuur, op grond van bovenstaande, dat daarvoor in aan merking zouden komen 20 tot 25 leerlingen. G. Het bestuur der vereeniging voor Chris- telijk schoolonderwijs te Driewegen schrijft: le. dat het eenparig is tegen schoolvoeding en -kleeding; 2e. dat het van meening is, dat een onder- zoek, als deor burgemeester en wethoudeis bedoeld, niet behoort tot den arbeid van het schoolbestuur. H. De voorzitter van het bestuur der R. K. school te Sluiskil schryft, dat'het bestuur van meening is, dat er aan hare school geen be- hoefte bestaat tot schoolvoeding en -kleeding over te gaan. Mocht de gemeenteraad toch besluiten klee ding en voeding aan schooikinderen te ver strekken, dan zouden er pi. m. 25 kinderen onder de armen kunnen gerekend worden. De heer De Jager mist, bij de antwoorden der verschillende scholen, er een van de bij zondere schristelijke school te Sluiskil. hoofd de heer Nobels. De voorzitter deelt mede, dat van wege dat schoolbestuur geen antwoord is ingekomen. De heer De Jager meent, dat uit de ant woorden der verschillende besturen en school- hoofden te lezen is, dat behoefte aan school voeding en -kleeding niet zoo groot is als van wege zekere fractie wel beweerd wordt. Ove- rigens geeft hij te kennen, dat zijne fractie daarmede om principieele redenen ook niet kan mede gaan en dat zij van meening zijn. dat de verzorging der kinderen behoort bij de ouders en niet bij de gemeente. Mevrouw Duiker is van meening, dat uit de rapporten, waaronder er zijn van princi pieele tegenstanders, nog niet blijkt. dat schoolvoeding en -kleeding niet zou noodig zijn. Als de heeren op grond daarvan en op die der hoofden van scholen, waaronder dat van het conservatieve hoofd van school C conelu- deeren, dat het niet noodig is, moet zij ver- klaren, dat deze in het g-eheel niet weten wat er in de maatschappij omgaat. Zij wij st op het rapport van het hoofd van school C, welke schrijft, dat, als er een scheur is in de bovenkleeren, men het bloote lichaams deel er doorheen ziet. Daaruit blijkt dan toch zeker wel de behoefte aan onderkleeren. Zij weet hieromtrent ook uit mededeelingen van verschillende leerkrachten meer, dan deze rap porten aan den dag brengen en zij acht het een plicht van gemeenschapszorg, dat deze voorziet in hetgeen de kinderen te kort komen als de ouders niet bij machte zijn daarvoor voldoende te zorgen. Als een kind niet goed gevoed en niet goed gekleed is, kan er ook geen sprake zijn van het goed volgen van het onderwijs. Er valt op de beweringen in de rapporten ook nogal wat af te dingen. Het is toch niet de vraag, of er kinderen zijn die de school niet kunnen bezoeken omdat zij geen eten had den. maar wel of de kinderen in het algemeen voldoende gevoed worden. En als men beweert, dat dit in Ter Neuzen het geval is, dan staat rrfen buiten de werkelijkheid. Er zijn gezinnen, waar de kinderen niet voldoende kunnen wor den gevoed en daar behoeft niet juist slor digheid der moeder de oorzaak van te ziin. Zij haalt als voorbeeld aan een gezin, waarvan het oudste kind 8 jaar is en het achtste ver- wacht wordt. In zpo'n gezin heerscht, zonder dat er-broodsgebrek behoeft te zijn, toch be hoefte en ieder moet dat kunnen beseffen, als men dan bovendien denkt, dat zoo'n gezin drie tot vier jaar heeft moeten leven van hetgeen het steuncomite uitkeerde, kan men toch wel begrijpen, dat er afmoede moet zijn. De kin deren zijn ondervoed, dat oudste kind groeit daardoor in elkaar. Zij herhaalt, het een plicht der gemeen- schap te achten, in deze voorzienend op te treden, waar de ouders daartoe niet bij machte zijn, dat is in het belang der gemeenschap zelve, die later weer profiteeren kan van de werkzaaniheid der kinderen wanneer ze vol- wassen zijn geworden en vindt het lang nie": erg, dat daarin van gemeentewege wordt- voorzien. Ieder kind, dat de lagere school bezoekt kost aan de gemeenschap niet meer dan f 28 's jaars, terwijl aan hen die worden opgeleid voor domine, advocaat of dokter van f 400 tot jh id vmden ie sv - voor domine, advocaat of dokter van f

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 1