dat de gemeenteraad in deze geen zeg- - chap heeft en b.v. niet bepalen kan, dat ichtdienst moet worden gedaan, dat de i in deze maar even ver staat als Jan Pu- Aan den dag van vandaag zou het toch i jker noodig zijn, dat des nachts dienst werd gedaan en over dag kunnen ze, wat hem be treft wel thuis biijven, maar "ais men ziet wat er tegenwoordig des nachts gestolen wordt, was het toch wel gewensoht, dat de raad, al was het maar tijdelijk, kon ingrijpen. De Voprzitter: Ik heb nu jnist weer 5 per- sonen voorgedragen om benoemcl te worden tot onbezoldigd rijksveldwachter; met 2 ge- 37 eeiite-veldwachters des nachts dienst te la te® doen, zijn in onze uitgestrekte gemeente die diefstallen toch niet tegen te houden. De heer Oggel: Voor bepaalde gevallen kan de gemeenteraad wel regelingen vaststellen in de politieverordening. De heer Dieleman: Ik geloof, dat het maar fceier geregeld is, zooals het thans gaat. De Voorziter: Als de raadsleden het te re- gelen hadden kregen de veldwachters 12 chefs. De heer Kruijsse: Wat zou daarvan terecht moeten komen De heer De Kraker: Het is er mij niet om te doen, om iets over de politie te zeggen te hebben, maar ik meen, dat de benoemers ook maar voor de bezoldiging moeten zorgen. De Voorzitter: Daar zou wel iets voor te 2eggen zijn. Met algemeene stemmen op 1 na, die van den heer De Kraker, welke verklaart zich buiten stemming te houden, wordt het voorstel van Burgemeester en Wethouders aangenomen. De heer Oggel: U mag eigenlijk niet buiten stemming biijven; u kunt u uit de vergadering verwijderen. 16. Verzoek om intrekking van de veror- dening op de winkelsluiting. Ingekomen is een adres van J. A. van der Wide en 69 anderen, alien winkelier, wonende te Axel, die daarin de vrijheid nemen den raad «er gemeente Axel te verzoeken, de verorde ning op de winkelsluiting in te trekken, om volgende redenen: dat de winkeliers zelve hebben bewezen, dat nie* gediend zijn van een vast uur voor de sluiting; dat verschillende onderteekenaars van het verzoek, indertijd gedaan voor vervroegde winkelsluiting, juist de eesten waren, die de winkelsluiting, juist de eersten waren, die de verordening overtraden; dat alzoo ontstond een ongeoorloofde con- s rrentie, daar zij die de verordening na- volgden, in die uren niet verkochten; dat zij nieenen, dat het voor de meeste win keliers niet noodig is, waar hunne bedrijven in aoofdzaak door eigen personeel worden be- eiend dat vooral voor den kleinen winkelier een vervroegde winkelsluiting nadeelig is, daar tfeze juist des avonds het meest verkoopt; dat ook zeen1 zeker de sigaren- en tabaks- winkeliers door de winkelsluiting schade heeft, daar dan teg-enover de herbergier sigaren en *sbak mag verkoopen, in een tijd dat het voor tltvi winkeliei' is verboden. De Voorzitter: Wij hebben destijds voor- aesteld de verordening in te voeren, omdat de winkeliers het vroegen. De toenmalige adres- santen redeneerden, een winkelier mag' ook wel eehs rust hebben. Toen heeft de gemeente raad gezegd, als jullie dat willen, dan stellen we die verordening vast. Nu vragen ze om die ■verordening weer af te schaffen, omdat zij vrijheid voor ieder beter vinden, nu zeggen wij ook weer: Best, dan schaffen we de ver ordening af. Burgemeester en Wethouders stellen daar- om voor, die in te trekken. De heer Van de Bilt: Ik vorm de minder- heid in het college, die daartegen is. De heer Oggel: De heer Van de Bilt was bij de behandeling dier zaak in de vergade ring van Burgemeester en Wethouders niet aanwezig. De heer Van de Bilt: Toen het eerste adres •zecirculeerd heeft. hebben er velen op ge- ieekend om de winkels te sluiten en nu tee- it ener. ze weer op een ad res om die verordening te laten vervalien. De heer Oggel: De verordening had ten wel, de winkeliers tegen zichzelf te bescher- men, als ze dat niet meer noodig achten, treft het geen doe!, die verordening te bestendigen. De heer Baert: Ik vind het toch aardig, dat ze afschaffing van die verordening vra- aen, als de winkels op een bepaalden tijd ge- sioten worden, hebben ze toch ook eens rust. De heer Oggel: Die willen geen rust, die lijn onvermoeid. Men zegt wel eens, dat de winkeliers den geheelen dag door rusten, ter- wijl ze wachten op klanten. De heer Van Dixhoorn: Een winkelier kan toch ook zijn rust nemen wanneei- hij dat ver- kiest; als hij zijn winkel wil sluiten op een bepaalden tijd kan uiemand hem daarvan tegen houden. Ik zie ook niet in, dat dit een onder- werp van staatszoi'g behoeft te zijn. De heer Van de Bilt: Een winkelier kan niet sluiten als hij wil, van wege zijne concurren- ten Biijven die open, dan is hij verplicht dat ook te doer.. Dat er te weinig gelet is op toe- passing der verordening is aanleiding, dat men nu de afschaffing vraagt. De Voorzitter: Het is niet waar, dat er met ap de toepassing zou gelet zijn, toen daar- omtrent aanmerkingen gemaakt zijn, heb ik alle winkeliers laten waarschuwen. De heer Van de Bilt: Het is overigens waar, wat in het adres staat, dat er van de eerste onderteekenaars van het eerste adres waren. die hunne winkels lunger openhielden dan anderen en dus zelf de door hen gevraagde verordening overtraden. Het voorstel tot in trekking der verordening wordt aangenomen met 10 stemmen tegen 1. Voor stemmen de heeren Dekker, Dieleman, Oggel. Kruijsse. De Feijter, Koster, Baert, Van Dixhoorn, Weijns en De Kraker; tegen stemt de heer Van de Bilt. 17. Vereoek van de Vereeniging van ver- gunning- en verlofhouders te Axel om de politieverordening te handhaven zoo als die was voor 21 October 1919. Ingekomen is een adres, onderteekend door 41 personen, van den volgenden inhoud: Geven met eerbied te kennen de Vereeni ging van Vergunning- en Verlofhouders „Sta Pal" e. a. te Axel: dat in Uwe laatste zitting het verzoek van bovengenoemde vereeniging tot wijziging van de Politieverordening betreffende de tappe- rijen is afgewezen onder het naive, doch alles dooddrukkende advies van Burgemeester en Wethouders, dat geen termen aanwezig waren het verzoek in te willigen; dat als voomaamste grief tegen het ge- wraakbe raadsbesluit ter dege door de veree niging is naar voren gebracht het flormeel ©ntnemen van het brood aan een deel van Axel's zware belasting betalende burgerij; dat zulks toch wel een reden is die ten voile overweging verdient, waar menschlievendheid zich thans tot over de grenzen uitstrekt; dat de Nieuwjaarsdag, de Paaschdagen, kortom de zoogenaamde „Hoogdagen" waarop vroeger muziek voor den dans werd toege- staan, beteekenden de oogst van den cafehou- der evnals die dagen ook beteekenden de oogst van winkeliers, bierhandelaars, slijters in drunken, enz., getuige de ellenlange adverten cies in de plaatselijke bladen; dat aan dezen, in tegenstelling met de cafe- toouders, geen beperkende bepalingen worden •pgelegd; dat het schromelijk onbillijk mag genoemd worden den een den vrijen teugel te laten en den ander aan banden te leggen; dat in ons vorig verzoekschrift geen enkele persooniijkheid voorkomt, zooals de wethouder Van de Bilt en het raadslid Baert beweren, on wij van die heeren zeer gaame zou den we- ten, waar en op welke manier wij ongepast persoonlijk zijn geweest, waarvoor wij dan gaarhe onze deemoedige verontschudiging willen aanbieden; dat voor zoover ons bekend, nierrvand del' onderteekenaars van het vorige verzoekschrift er berouw van heeft, te hebben geteekend, en mocht er al eens een zijn dan toch bederft een zwart schaa.p niet de gansche kudde; dat integendeel alien met de onderteekening hebben bewezen er ten voile van overtuigd te zijn, dat hun ten zeerste onrecht wordt aan- gedaan; rederien waarom zij eerbiedig' verzoeken de verordening te handhaven, zooals deze was voor 21 October 1919. De Voorzitter stelt namens Burgemeester en Wethouders voor, het verzoek af te wijzen, zij achten geen motieven aanwezig, om op het besluit terug te komen. De" heer Van Dixhoorn: Het bevreemdt my wel eenigszins, dat Burgemeester en Wethou ders, die zoo gemakkelijk voorstelden om aan de winkeliers de vrijheid te geven, die ze ver- langden, die aan de herbergiers niet wenschen te geven. Aan de een wordt de gelegenheid gegeven wat te verdienen, wanneer ze daartoe kans zien en aan de anderen niet. Dat is het- geen ik hieromtrent op te merken heb. De heer Van de Bilt: Ik was ook tegen die vrijheid voor de winkeliers en blijf dus in dezelfde lijn. De heer Van DixhoornDat stem ik toe. De Voorzitter: In een vorige vergadering zijn de motieven voor en tegen deze zaak be- sproken; er is uitgesproken dat den burge meester in Axel geen vrijheid zal worden ge- laten om in bijzondere gevallen vergunningen voor danspartijen enz. toe "te staan en dat behoudens de kermis geen danspartijen zouden mogem worden gehouden. Daarvan is een prin- oipieele kwestie gemaakt, daarover discussie te heropenen, zou geen vrucht hebben. Of het in Axel in de toekomst zoo biijven zal, weet ik natuurlijk niet, maar ik meen dat thans het voorstel .van Burgemeester en Wethouders in stemming kan komen. Het wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. Voor stemmen de heeren Dekker, Dieleman- Oggel, Van de Bilt De Feijter, Koster, Baert en Weijns; tegen stemmen de heeren Kruijsse, Van Dixhoorn en De Kraker. 18. Benoemen grafdelver. De Voorzitter deelt mede, dat voor de va- cante betrekking van grafdelver hebben ge- solliciteerd; G. A. Jonkman, Abr. Moes, W. P. van Meurs, A. IJzebaart, C. van Bendegem Pz., L. P. Ortelee, R. Dieleman Mz:, C. N. Jansen van Roosendaal, W. Mieras Mz. Door Burgemeester en Wethouders is een alfabetische aanbeveling opgemaakt, waarop geplaatst zijn C. N. Jansen van Roosendaal, G. A. Jonkman en W. P. van Meurs. De leden zijn echter vrij eene keuze te doen. Op uitnoodiging van den Voorzitter vormen de heeren Weijns en De Kraker met hem het stembureau. Bij eerste stemming worden uitgebracht: 4 stemmen op Jonkman en 4 op W. C. van Ben degem, 1 op Jansen van Roosendaal en 1 op Van Meurs. Bij tweede stemming verkrijgt Jonk man 5, Van Bendegem 4 en Van Meurs 1 stem. Hierop wordt bij herstemming benoemd met 6 stemmen Jonkman, terwijl 4 stemmen zijn uitgebracht op Van Bendegem en 1 brief je van onwaarde is (uitgebracht op Van Meurs). 19. Vaststellen kobier houden belasting. Door Burgemeester en Wethouders wordt het kohier der belasting op de honden aan- geboden op een bedrag van f 547 met 181 aanslagen. Het wordt aldus vastgesteld met algemeene stemmen. 20. Ingekomen plans voor den bouw van 48 woningen. De Voorzitter deelt mede, dat thans is in gekomen het definitieve plan met de verschil lende bijlagen, opgemaakt door de woning- bouwvereeniging, voor het bouwen ran 48 woningen. Het is niet de bedoeling om den gemeente raad thans reeds voor eene beslissing te plaatsen, doch om de leden van den toestand op de hoogte te brengen. De ontworpen woningen zijn heele nette wo ningen, die ook wel door kleine burgermen- schen zullen lcunnen bewoond worden. De huur zal bedragen f 4 per week, terwijl er dan nog een tekort op de exploitatie zal biijven van ruim f 7000, waarvan drie vierden door het rijk en een vierde deel door de gemeente zal worden gedragen, die dus ruim genomen f 2000 voor de 48 woningen zal hebben bij te dragen. De bouwgrond voor de 48 woningen is aan- gekocht voor 8000 van de heeren Dieleman en Buijze, terwijl wordt onderhandeld met den heev Lamaitre over aankoop van 2 woningen om een directe verbinding te kunnen krijgen met de Oosterstraat. Voor die woningen wordt als koopsom gevraagd f 5000. De onkosten en het aanleggen van de straat zijn geraamd op f 12.400, totaal dus f 25.400. De bouwkos- ten worden per woning geraamd op f 4800 en in totaal, inbegrepen renteverlies, toezicht, administratie, architect enz. op 239.000. De jaarliiksche uitgaven worden geraamd als volgt: annui'teit van het grondvoorschot in 75 jaar met een rentevoet van 5 f 1303,53, idem van het bouwvoorschot (in 50 jaar af te betalen) f 1392,42, onderhoud, ge- middeld f 30 per woning f 1356,47, algemeene onkosten f 1217,58, totaal f 17.000. Als ontvangsten wordt berekend 48 X f 4 X 52 9984,aan huuropbrengst, zoodat er een tekort zou zijn van f 7016, waarvan. zoo als reeds gezegd het rijk drie vierden betaalt en de gemeente de rest. Voor de bijdrage van ruim genomen t 2000 kunnen dus 48 gezinnen onder dak worden ge bracht. Dat er woningnood heerscht, is den gemeenteraad voldoende bekend. Er is uit ge maakt, dat het de meest voordeelige weg is, 48 woningen tegelijk te bouwen. De ge.- meenteraad zal nu uit te maken hebben, of hi) ineens zoover wenscht te gaan. De bedoeling is, om de stukken acht dagen voor de leden ter inzage te leggen en dan zoo spoedig mogelijk daarna eene vergadering te beleggen, teneinde daaromtrent eene beslissing te nemen. De heer Baert raadt aan te zorgen, dat de dakkepers van voldoende zwaarte zull6n wor den genomen. De heer Oggel geeft te kennen, dat die met gebruikt worden, omdat het dak overschoten wordt. De Voorzitter; Is er met de bouwcomnnssie ook gesproken over de hier gesteldo^ vaag om woningen buiten de kom te bouwen De Voorzitter: Daarover is nog niet gespro ken, want dat behoort niet bij dit plan, maar er is niets tegen, om daartoe over te gaan als het kan. De heer De Feijter: Het is wel jammer, dat de vergadering van de bouwvereeniging op zoo'n voor de buitenwonenden ongeschikt uur, 8 ttor des avwnds, gehouden is, and era had ik daarover gaarne eens gesproken. Ik moet echter namens verschillende aaadsleden mede- deelen, dat wij niet genegen zijn op het plan in te gaan, indien ook niet overgeg'aan wordt om buiten woningen te bouwen. Ineens 48 wo ningen achten wij toch te veel, doch wij zou den er aan kunnen meewerken om hier binnen 20 en buiten 10 woningen te laten bouwen. De Voorzitter: Dat zal dan voor de bouw vereeniging heel gemakkelijk zijn; niemand ;al ontkennen, dat er hier woningnood is, de bouwvereeniging tracht nu "daarin te voorz'ien, zij heeft de plannen daarvoor laten ontwerpen en de noodige maatregelen getroffen, doch als nu de gemeenteraad den daarvoor noodigen steun niet verleenen wil, welnu, dan is de zaak uit en moet weer maar ieder voor zich zien onderdak te komen. De heer De Fester: Ik wensch er op te wijzen, dat ik te kennen geef, wel degelijk het bouwen van woningen in de kom te willen steunen, al is het dan ook niet tot het voile aantal van dat hetgeen de woningbouwver- eeniging vraagt. Maar wij wenschen ook, dat er buiten woningen zullen gebouwd worden en daar kan toch geen bezwaar tegen zijn De grond is daar ten minste veel goedkooper. De Voorzitter: We willen dat ook wel, of- schoon de uitvoering nog niet zoo gemakkelijk zal zijn, w'ant de eene zal het noodig achten tc Kijkuit, een ander op het Spui en een derde te Schapenbout. De heeren die dat noodig achten, zullen dan toch met een opgaaf moe ten komen, om uit te maken, waar die wonin gen buiten zullen moeten worden gebouwd. Ik geloof ook, dat de bouwvereeniging zich dat belang moet aantrekken en een poging daartoe moet aanwenden. De heer De Feijter: Het is maar de bedoe ling, dat met de uitgesproken wenschen re- kening zal worden gehouden en dat schijnt nu nog niet gebeurd. De Voorzitter: Dat is wel zoo, maar u moet niet vergeten, dat er vroeger nooit is ge sproken over -het bouwen van woningen buiten <le kom. U moet ook een ding niet vergeten: de vraag- of het uitvoerbaar is, want ik ge loof nooit, dat het rijk het zal goedvinden, dat in niet aaneengebouwde complexen buiten de kom hier en daar langs een dijk een paar woningen worden gebouwd. Het is echter te beproeven. De heer De Feijter: De huizen behoeven niet hier en daar langs een dijk te worden ge bouwd, maar ze kunnen ook in de bestaande buurten worden gebouwd, daar is ook wel grond te koop. Overigens geloof ik niet, dat er hier in de kom 48 noodig' zijn, als men die alle bouwt, dan zullen er wel een aantal van leeg biijven staan. Men moet niet uit het oog verliezen, dat, niettegenstaande de gemeente er 2000 's jaars bij legt, die huizen toch nog i 4 per week aan weekhuur moeten opbrengen. De Voorzitter: Ik acht het noodig te prote- steeren tegen uwe kennisgeving, dat een aan tal leden niet bereid zouden zijn, het plan te steunn indien ook niet buiten de kom wo ningen worden gebouwd, hetgeen bovendien nog niet eens van de bouwvereeniging afhangt ook. De heer De Feijter: Ik ben, zooals gezegd, voor het bouwen van een 30tal woningen en zou het noodig achten, dat er daarvan een tiental buiten de kom werden gbouwd. De Voorzitter: Ik heb zooeven ook reeds te kennen gegeven, dat de raad onder de oogen behoorde te zien of de vraag, hoeveel wonin gen er zullen moeten gebouwd worden. Maar het gaat niet aan, om de stem over het al of niet verleenen van het voorschot arhankelijk te maken van de vraag of er ook buiten wo ningen worden gebouwd. De heer De Feijter: Ik heb er naar gevraagd en het bleek nu, dat er geen werk van ge maakt is of een onderzoek ingesteld. Mocht later blijken dat het niet kan, dan blijft het zoo. De Voorzitter: Het is iets nieuws, dat nog nergens voorgekomen zal zijn. De heer Oggel: Ik heb er ook reeds over gesproken en wat nu de mogelijkheid betreft, is er op gewezen dat men in de gemeente Ter Neuzen in Sluiskil ook woningen gaat bouwen. Dat er dus over gesproken is geeft wel een eenigszins anderen kijk op de zaak. De .heer Dieleman: Kan niet eens geinfor- meei'd worden of het mag? De Voorzitter: De inspecteur moet het goed- keuren. De heer Dieleman: Kunt u er iets van zeg gen, of er dit jaar ook al menschen aan een woning kunnen geholpen worden? Zou dit jaar de helft al kunnen klaar zijn? De heer Oggel: Het ligt in de bedoeling, om het bouwen der woningen in perceelen te be- steden. De Voorzitter: Het is moeilijk, om nu te beoordeelen hoeveel woningen er zullen noo dig zijn; misschien is 48 to veel, tegen een huurprijs van f 4 per week, maar er zijn weer anderen die van meening zijn, dat 20 te wei- nig is. Er schijnen zich een 40 liefhebbers te hebben aangemeld. Hoeveel er zullen noodig zijn, dat moeten de gemeenteraad en de ver eeniging maar uitmaken, ik ben hier plaatse- lijk nog niet zoo goed op de hoogte om daar over te beslissen. De heer Dieleman: Het zou nuttig zijn, om ze in 4 gedeeltcn aan te besteden en dat de eerste wat vroeger klaar waren dan de laatste. De heer Van de Bilt: Zou het niet gewenscht zijn, dat de bouwvereeniging, met het oog op de menschen van buiten. pp een vroeger uur vergaderde Voorzitter We hebben al op een vroeger uur vergaderd, maar dan zag men toch ook nie mand van buiten, met uitzondering van den heer Van Dixhoorn. De heer Kruijsse: We hebben hier al vele jaren voor het bouwen van woningen door de bouwvereoniging vergaderd. Er is gewezen op Sluiskil, maar daar- is er een afzonderlijke vereeniging voor opgerieht, er is niets tegen. dat er ook een afzonderlijke vereeniging wordt opgerieht voor het bouwen van woningen bui ten de kom. Die zou zich dan daarmede kun nen bezighouden. Hij zou het jammer vinden, als het plan voor het bopwen van woningen binnen de kom nu nog moest struikelen op den eisch, dat ook buiten woningen moeten gebouwd worden. De Voorzitter: Dan kunnen we wel zeggen, dat er niets van komt. De heer Kruijsse: Ik geloof ook, dat 20 woningen veel te kort zoude zijn, maar boven dien worden de kosten dan ook per woning veel hooger, aangezien die voor den grond, de bestrating en rioleering hetzelfde biijven. De Voorzitter: Om als huurder in-aanmer- king te komen, moeten de werklieder voor- gaan. Het is noodzakelijk, dat er gebouwd wordt, de woningnood is ontzettend, evenals dat te Hulst, Ter Neuzem an Sas van Gent waar men al gebouwd heeft ef bezig is, het geval is, en hier komt er maar niets van, er behoort wat te worden gedaan. - De heer Oggel: Het bouwen van noodwo- ningen is nog slechter. De heer De Feijter: Ik geloof wel. dat er eenstemmigheid zal bestaan in de erkenning van den woningnood en de noodzakelijkheid om te bouwen. Maar wij achten het buiten ook noodzakelijk. De Voorzitter: Ik ben bereid om direct te onderzoeken, of pogingen in die richting bij het rijkstoezicht kans van slagen zouden heb ben. Het zal dan in elk geval in een der on- derdeelen van de gemeente moeten zijn, bij Kiikuit, de Sassing, het Spui of de Margrette. De heer Van Dixhoorn: Als er buiten ge bouwd wordt, zou ik niet te dicht bij de grens der gemeente wenschen, want andevs beloopt men de kans, dat in deze gemeente voor een woning gezorgd wordt, maar dat de menschen in een aangrenzende gemeente gaan werken, daarvoor schept men dan een gemakkeiijke gelegenheid. Ik acht daar Kijkuit en Spui minder geschikt voor. Margrette en Schapen bout ligg-en meer in het centrum. Dp Voorzitter: Als er gebouwd wordt, dan zal het ook voor buiten zijn; hoe meei hoe beter, De heer Weijns: Er is toch geen bezwaar om een aantal woningen op de Margrette te houwen; het zal voor de werkmenschen vrijwel t zelfde zijn, of ze daar of in de kom wonen. De heer Dieleman: Ik maak my, wat de grondprijzen buiten de kom betreft, geen il- lusies. want daar durven ze ook g'eld vragen. Het zal met hot bouwen buiten de kom "ook niet zoo n vaart loopen, daar bestaat ook wel bahoefte, maar toch niet in die mate als bin nen de kom. En er is buiten ook meer risico aan om ze verhuund te krijgen. De Voorzitter: We zullen het in elk geval onderzoeken. 21. Omvraag. ..De heer Van Dixhoorn heeft met genoegen bij de stukken het schryven gezien van de werklieden der gasfabriek, dat ze hun dank betuigen voor de nieuwe regeling hunner jaar- wedde. Het verheugt spreker, dat ze nu hebben in- gezien, dat de gemeenteraad ook tot verhoo- ging hunner jaarwedde kan besluiten, zonder dat daarvoor aandrang komt van een vereeni ging uit Rotterdam, en dat ze daarover hun ne tevredenheid betuigen. De Voorzitter heeft zich hierover ook ver- blijd; ze kunnen hieruit zien, dat daarvoor geen vereenigingen noodig zijn en dat, als ze zich rechtstreeksch tot den raad wenden, deze hunne verzoeken ook onder de oogen ziet. 22. Reclames in zake hoofdelijken omslag. De openbare vergadering wordt geschorst en gaat over in eene met gesloten deuren. Na het weder openbaar worden der verga dering deelt de Voorzitter mede, dat in ver- band met zijne ingekomen reclame F. de Feij ter is teruggebracht van de 6e naar de 3e en M. de Fouw van de 6e naar de 4e klasse. Voorts deelt de Voorzitter mede, dat hem van bevoegde zyde is medegedeeld, dat de plannen voor de doortrekking van het kanaal van <le_ Axelsche Sassing door de betrokken autoriteiten in ernstige studie is genomen. Omtrent den stand der waterleiding heeft de ingenieur hem medegedeeld, dat te St. Jan- steen in voldoende mate zuiver water is te krijgen, dat de plannen binnenkort aan de ge- meenten zul'en worden toegezonden en dat mag verwacht worden, dat do waterleiding binnen 2 jaren in exploitatie zal kunnen komen. De Voorzitter sluit de vergadering. GEMEENTERAAD VAN HOEK. Vergadering van Dinsdag 30 Maart 1920. Voorzitter de heer A. Wolfert, Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering worden ge- lezen de notulen der voorgaande, die onver- anderd worden vastgesteld. De heer A. Dieleman stelt een vraag naar aanleiding van de notulen. Er is in de vorige vergadering f 150 disponibel gesteld aan het Burgerlyk Armbestuur voor verstrekking van dekens aan behoeftige, ofschoon niet bepaald amlastige gezinnen. Wat moet er nu met het geld gebeuren, indien er niet voldoende dekens worden aang'evraagdals b.v. onze menschen zegt spreker hiervan geen gebruik wen schen te maken. De Voorzitter: Dan wordt het geld eenvou- dig niet uitgegeven. Hiema komt aan de orde: 1. Ingekomen stukken. a. Missive van Gedep. Staten van Zeeland, waarbij wordt toegezonden het Koniiiklijk Besluit tot goedkeuring der door den raad in zijne vergadering- van 28 Nov. 1919 vastge- stelde verordening tot heffing' van den hoof delijken omslag. Aangenomen voor kennisgerving. b. Idem betreffende de tijdelijke yerhoo- ging der jaarwedde van den secretaris, ont- vanger en ambtenaar van den burgerlijken stand. Aangenomen voor kennisgeving. c. Bericht van Gedeputeerde Staten. dat door hen is goedgekeurd het raadsbesluit tot tijdelijke verhooging van de jaarwedden der gemeente ambtenaren. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een sehrijven van den inspecteur der posterijen en telegrafie te Middelburg waarin, deze verzoekt, nu het rijk de exploitatie op zich heeft genomen van het hulp-telegraaf- en telefoonkantoor en de gemeente dus ont- slag-en is van de jaarlijksche kosten van onder houd enz. de gemaakte werken, o.m. de tele- fooncel aan het rijk te willen overgeven, zoo als in de meeste gemeenten aanstonds is ge- schied. Burgemeester en Wethouders stellen voor, dit vewaoek in te willigen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. e. Een verzoek van A. W. Brouns, veearts te Sluiskil, om te bervorderen, dat hij nachte- lijke aansluiting verkrijgt met het telefoon kantoor. De Voorzitter herinnert, dat destyds een overeenkomst wend getroffen, dat de veearts Boogaart te Axel des nachts aan het telefoon kantoor is aangesloten, zoodat hij door land- bouwers, die voor hun vee den veearts noodig hebben, kan worden ontboden. Aan den tele- foonhouder wordt voor iedere oproeping van gemeentewege 2,50 uitgekeerd, omdat dit landbouwbelang een algemeen belang geacht W°Nut'heeft zich inmiddels te Sluiskil gevestigd de heer Brouns, welke deze omgeving bedient. Deze vraagt nu, om aangesloten te worden. Nu komt het voor, dat men naar Axel de heer Boogaart opbelt, en dat dan van Axel een boodschap wordt gezonden naar Sluiskil om den heer Brouns te waarschuwen. Hy vraagt nu zelf te worden aangesloten. Daartoe zal een verzoek moeten worden gericht aan den Directeur-generaal der posterijen en_ teleg-ra- fie. De Secretaris deelt mede, dat het in het afgeloopen jaar driemaal is voorgekomen, dat de veearts des nachts werd opgebeld. Veel kost het aan de gemeente niet. De heer J. A. Meertens deelt mede, dat de heer Brouns nog al eens in Axel schijnt te biijven logeeren. Het is Riemens overkomen, dat hij naar Sluislril zond om den heer Br°tms te roepeu en dat men daar vemam, dat hy te Axel, bij den hear Bogaart was blyven lo geeren. Als dat veel voorkomt, zou men me die verbinding naar Sluiskil niet opschieten Als men bovendien in sprekers omgeving woont is men per rijwiel bijna even vlug te Sluiski als aan het telefoonverkeer te Hoek. De beer A. Meertens merkt op. dat er ook in andere deelen der gemeente landbouwers wonen, die voor hun vee den verarts kunnen noodig hebben. Naar aanleiding der bemerkmg, dat de heer Brouns nog al eens afwezig schynt te zyn. wordt besloten, alvorens hierop verder m te gaan, te informceren, of hij zich dan ver- piichten wil des nachts ook in zijn woning aanwezig te zijn, opdat men hem telefonisch kan Dereiken. Als hij reeds elders is geroepen om hulp te verleenen is natuurlijk een wet- tige reden van afwezigheid. 2. Wijziging begrooting voor 1919, Burgemeester en Wethouders stellen voor de begrooting voor 1919 te wyzigen, door onder de uitgaven te verhoogen de jaarwedde van den Secretaris met f 187,50, die van den ontvanger met f 70,83% eh die van den amb- van den burgerlijken stand met Vr We toegekende maand extra-saiaris). Met algemeene stemmen aangenomen. ■i. Voorstel tot aankoop van macadam voor aen onderweg. sui'gemeester en Wethouders stellen voor, aangezien zij van de aangekochte hoeveelheid P'ind geen kunnen nemen voor den onderweg. bij hot tramstation, daar de weg over den Binnendijk wel eens ter dege mag begrind worden, daar dit de laatste jaren wel wat te wenschen heeft gelaten, daarvoor aan te koo- pen 30 M3. macadam. Dit zal een uitgaaf vorderen van ongeveer /300. De heer A Meertens: Zou dan ook in St. Hubrecht niet een beetje macadam kunnen worden gestrooid, dat is nu reeds veel ver- beterd, en zou dan geheel in orde kunnen komen. De Voorzitter: Dan nemen we wat meer en we hebben ook nog wat sintels. De heer Van Doeselaar vraagt, welke soort macadam Burgemeester en Wethouders wil len aankoopen, die zooals de heer Kiebooni te S:is van Gent verkoopt? Dat is goede kwal- litedt. De Voorzitter antwoordt bevestigend. Die kost 8,12 per M3. De heer Van Doeselaar meent, dat die ge- leverd wordt voor 5,25 per 1000 K.G. op wagon. De heer Koster vraagt, of er voor het schoolterrein ook niet wat kan overschieten. De Voorzitter: Daar nemen we fijnere voor Maar met f 300 zullen we voor alles klaar komen. Op het plein voor Keuning kunnen we dan ook strooien. Het voorstel wordt met algemeene slem- men aangenomen. 4. Voorstel tot verkoop van ijzerdraaik De Voorzitter vraagt voor Burgemeaster en Wethoudei-s machtiging, over te gaan tot den verkoop van het yzerdraad, afkomtig vas het electrisch net, voor zoover dit roach in veranderd in koperdraad. Hij schat dat er on geveer 2200 K.G. zal zijn voor het oogenbHb Het ligt in de bedoeling later vaort te gRao met de vervanging van het yzeixlraad rbor koperdraad, echter zoodanig, dat er niet ko hoeft geleend te worden en die uitgaven uit de gevone middelen zullen kunnen worden §o streden. De heer Koster merkt op, dat er in de beag- plaats, waar dat yzerdraad ligt en waar de gemeente f 10 huur moet betalen, nog alienee rommel, oud ijzer ligt. Hy zou dat ook »aar willen verkoopen. De Voorzitter heeft geen bezwaar o*a da: ook te verkoopen, maar merkt op, dat bergplaats toch niet gemist kan worden, dat de oude brandspuit daar ook staat. De heer Koster zou die ook maar wilkw opruimen, hetgeen de Voorzitter ontraadt, daar die spuit als reserve kan dienen om i» geval van nood water naar de electris»k» centrale te pompen. In tegenstelling met drti heer Koster acht hy de spuit daarvoor goed bruikbaar. Burgemeester en Wethouders worden ge- machtig-l het ijzei-draad on oud iiaer <dua utet de spuit) op de voordeeligste wijze te ver koopen. Zij zullen dus eerst trachten daarvoor onderhandsch een behoorlijken pry's te krijgen. 5. Benoeming lid der commissie tot we- ring van sehoolverzuim. De Voorzitter verzoekt de leden te willen overgaan tot de benoeming van een lid der commissie tot wering van sehoolverzuim, we- gens periodieke aftreding van den heer L. Kiel, met wie ter benoeming wordt atmbe- volen de heer P. A. Lijbaart. Hij noodigt de heeren A. Meertens en Dieleman uit, met hem het stembureeau te vormen. Met algemeeen stemmen wordt de hee* Riel lierbenoemd. 6. Verzoek in zake plaatselijke keuap. Ingekomen is een verzoek van den luad van negen van den Nationalen Bond v*or Plaatselijke keuze om instemming te betuige* bij de Tweede Kamer aan het initiatief voorste van den heer Rutgers, tot invoering van plaat- ClPl 11 U'A kA1I7P Uit de toelichting blijkt, dat dit ten doe; heeft invoering van wettelijke bepallngen welke het mogelijk zullen maken dat bij stem ming door alle kiezers voor den gemeenteraad wordt uitgemaakt dat het aantal vergunning voor den verkoop van sterken drank in bet klein zal worden beperkt of wei dat alio vei- gunning-en zullen vervallen, indien drie viech* van het aantal kiezers zich daar voor ver klaart, Burgemeester en Wethouders stellen voor, de gevraagde adhaesie te verleenen. De heer A. Meertens is van een ander ge- voelen. Hij wijst er op, dat er in deae ge meente maar 7 vergunningslokalen zyn, oe menschen ziin bovendien zeer bezadigd,^ er wordt van misbruik van sterken drank niets bemerkt. Hij zou het daanom maar willen laten zooals het is. De Voorzitter erkent volkomen, dat er hier geen roden van klagen is; er zouden hier 3 vergunningen meer mogen zijn dan er bestaan Hij gelooft ook niet, dat de maatroge! Mer ooit in toepassing zal komen, maar. men »oet ook vekenen op het algemeen belang, ayn ook gemeenten waar het niet zoo is. De heer A. Meertens voelt er niets voor, om zoo iets bij een volksstemming te laten oit- maken, want men krijgt daardoor toch geen zuivere uitspraak. In die gevallen komen de bepaalde tegenstanders allemaal op, doch de voorstanders loopen niet zoo haiit, terwiji er een hoop zijn, die, ofschoon geen tegenstan- der, er zich toch ook niet warm voor maken en thuis biijven. De Voorzitter: Neen, neen, je zult moeten stemmen, dat denk ik ten minste web dat za! dan ook wel verplichtend gesteld worden. En drie vierden van de kiezers moet er zich voor uitspreken, terwijl voor vermeerdering van het aantal gelegenheden de uitspraak van de gewone meerderheid voldoende is. De heer Koster verwacht niet veel resnltaat van zoodanige beweging, want als men geen glaasje sterken drank in de herbergem kan koopen, zal men ze per flesch gaan halen, An zal er juist meer gedronken worden. De Voorzitter: De verkoop van hoeveel- heden van meer dan tien liter zal staan. Ze willen het overlalen aan de berol- king om uit te maken hoe het moet rn *J streVen wenschen Burgemeester en Wethou ders te steunen. De heer A. Dieleman oetoogt, dat de sta- tistiek be wijst, dat als er minder ziin. er ook minder sterken drank bruikt en dat geeft ook aanleiding tot ver- minderin^ van het aantal misdnjve toch ontegeirizeggelijkdat er tengevolge ran drankmisbruik veel ellende ontstaat.^ Onlangs heeft de heer A. Meerbens aan

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 2