ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6976 Donderdag 7 April 1920. 60e Jaargang. Grondbelasting'. TJitlcting Gsldleeningen Maximumprijs voor Melk. ^IhNENlAND, BUITENLAND. der gemeente SAS VAN GENT. HET AFTREDEN VAN DEN GENTSCHEN BURGEMEESTER. De Burgemeester van TER NEUiEN, Gelet op art. 15 der wet van 26 Mei 1870 (Staats- blad no. 82) tot regeling der grondbelasting. tlrengt ter kennis, dat de door hem ontvangen staten der uitkomsten van de meting en schatting ens. in bovengemeld artikel bedoeld. gedurende 30 dagen op de secretarie der gemeente ter inzage zyn nedorgelegd en dat aanieder wiens eigendomraen in die staten vermeld zijn, eene kennisgeving zal worden gezonden. Ter Neuzen, den 3 April 1920. De Burgemeester voornoemd, ,1. IIU1ZTNGA.. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat door Zijne Exc. den Minister van L., N. en H. de navolgende maxim untprgzen voor voile melk (on- verpakte), met. ingang van 1 April zijn vastgesteld af boerderij 14 cent per liter thuis bezorgd bjj verhruikors 18 cent per liter. De maximunprjjzen voor hoter en kaas zyn met ingang van 1 April ingatrokken. De leveranciers en slijters worden er op attent gemaakt, dat strikt toegezien zal worden op de handhaving van gestelde maximumpryzen. Ter Neuzen, 6 April 1920 De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Geldleening 1893 uitgeioot No. 19 aflosbaar vanaf 1 Mei a.s. v 1894 uitgeioot No. 16 aflosbaar vanaf 1 Jali a.s. v 1904 uitgeioot No. 6 aflotbaar vanaf 1 Juli a.s. 1914 uitgeioot No. 4 aflosbaai vanaf 1 Juli a.s. t, 1915 uitgeioot No. 40 en 52 aflosbaar vanaf 1 Dee. a.s. 1919 uitgeioot No. 6 aflosbaar vaDaf 31 Dec. a.s. u 1920 uitgeioot No. 15 aflosbaar vanaf 1 Maart 1921. Sas van Gent, den 2 April 1920. Burgemeester en Wethouders, L. W. G. HOEFNAGELS, Burgemeester. F. P. J. STUBBE, Secretaris. MISBRUIK DOOR LOODSEN DER NEDERLANDSCHE VLAG. Aan Vaz Dias wordt geseind uit Londen d.d. 5 April: In den laatsten tijd komt het herhaaldelijk voor, dat in het kanaal binnenkomende sche- pen ter hoogte van Quessant gepraaid worden door loodskotters met de Nederlandsche vlag in top. Bij nadere beschouwing blijkt de vlag geen Nederlandsche, doch een Duitsche te zijn, die onderste boven geheschen wordt. Op deze manier wordt aan de Nederlandsche loodsen voel afbreuk gedaan. De Engelsche kapiteins hebben hun afkeuring reeds over deze handel- wijze te kennen gegeven. NEDERLAND—DENEMARKEN 2—0. In tegenwoordigheid van tal van autoritei- ten, onder wie de Minister van Buitenlandsche zaken en een publiek bestaande uit zeker 33.000 voetbalenthousiasten, had gisteren in het Stadion te Amsterdam de wedstrijd Neder- j landDenemarken plaats. Voor de rust maakte B. Kessler de midden 1 voor van „AU Holland" het eerste punt, ter- wijl de rechtsbuiten, J. F. de Natris, na de rust het tweede punt voor Nederland maakte. De Denen zagen hun krachtige pogingen om een welverdiend tegenpunt te maken, niet met succes bekroond en de Nederlanders wonnen zeer verdiend den wedstrijd, die van het begin tot het einde spannend was. VRIENDSCHAPSBETREKKINGEN MET HET BRITSCHE RIJK. Teneinde de oprichting voor te bereiden van een Genootschap hetwelk ten doel zal hebben j de bevordering van de vriendschapsbetrek- i gen met het Britsche Rijk, heeft zich, onder presidium van den heer Joost van Vollenhoven, een voorloopig comite gevormd waarin o. m. j zitting hebben genomen de heeren: C. J. K. van Aalst, president der Nederlandsche Han- j del Maatschappij, te Amsterdam; Jhr. Mr. E. A. O. de Casembroot, lid van de Provineiale I Staten van Zeeland, te Middelburg; S. P. van j Feghen, president van de Kamer van Koop- handel en Pabrieken, te Amsterdam; F. C. O. M. Hombach, te Hulst; Mr. M. F. Treub, oud- j Minister van Financien, lid van de Tweede Aamer der Staten-Generaal, te 's Gravenhage. NEDERLAND EN BELGIe. Maurice des Obiaux schrijft in de Libre Parole over de Nederlandseh-Belgische over- eenkomst: een bepaald aantal Belgische Ka- merleden blijkt van meening, dat het beter is te wachten op de enkele economische voor- deelen, die het onmiddellijk te sluiten accoord zou opleveren dan de beroovingen, die hun vadei land zich in het verleden moest laten welgevallen. De Belgische regeering is in een aJlerhachelijkste positie: Belgie zal de eischen niet luchthartig opgeven, maar de geallieer- den ondersteunden het niet. Belgie was het slachtoffer van Wilson's hersenschimmen en de machtigste Engelsche partij, wat het bui- tenlandsch beleid aangaat, schaarde zich eer aan Nederland's kant. Ombiaux gewaagt van wat Keynes in zijn bekende boek ten nadeele van Belgie opmerkte. Zoo een boek zou. in- dien het in Frankrijk verscheen, heftige pro- testen uitlokken. Franlcrijlj heeft voor Belgie de vriendschap bewaard, die in Engeland nau- welijks meer dan als herinnering bestaat. Maar ten opzichte van de eischen tegenover Nederland ondervond de Belgische regeering van Fransche zijde eenige teleurstelling, ter- wijl hooggeplaatste Franschen erkennen, dat een stevig verbond met Belgie en een gemeen- schappelijke verdediging broodnoodig zijn. Weet men in de kanselarijen, dat een diplo- maat, in Den Haag aankomend, zich beijverde bij wijze van gift bij zijn intree aan het Ne derlandsche hof te zeggen, dat wij Belgie los- laten? Zoo een uitlating was stellig niet van een aard om van Karnebeek tegenover de Bel- gen verzoeningsgezind te stemmen. AUe vol- gende besprekingen stonden onder den invloed dier verklaring. Ombiaux wijst ten slotte op de eenheid van de belangen tusschen Frankrijk en Belgie. NIEUWE VERHOOGING VAN POST- TARIEVEN. De Minister van Waterstaat heeft in de memorie van antwoord inzake de begrooting der P., T. en T. voor 1920 aan de Tweede Kamer doen weten, dat de exploitatie-uitgaven niet beperkt kunnen blijven tot de in die be grooting geraamde bedragen. Daarom heeft de Minister bereids in het vorig jaar opdracht gegeven een nieuwe tariefsherziening voor te bereiden. De in het oorspronkelijk wetsontwerp voor memorie uitgetrokken „winstuitkeering aan 's Rijksmiddelen" wordt nu geraamd op f 7.064.948. De Minister merkt hierbij echter op. dat indien de salarisherzieningen van het Rijkspersoneel zijn tot stand gekomen, op het bedrijf der P., T. en T. zonder nadere tariefs- verhooging een belangrijk verlies instede van winst zou zijn te verwachten. Indiening van de voorstellen tot tariefsver- hooging kan spoedig worden tegemoet gezien. LUCHTPOSTDIENST NEDERLAND— ENGELAND. De oproep van gegadigden naar de exploi- tatie van den in samenwerking met de Britsche postadministratie door de Nederlandsche pos- terijen in te steilen luchtpostdienst Nederland Engeland heeft succes gehad. Reeds hebben zich, ofschoon de termijn van aanbieding nog niet verstreken is, t i e n Ne derlandsche luchtvaartondememingen bij het hoofdhestuur der P. en T. aangemeld, een ge- tal dat de verwachtingen aanmerkelijk heeft overtroffen. De exploitatie zal aileen aan een Neder- sche maatschappij worden opgedragen. Deze zal zich verder met een Britsche onderneming in verbinding hebben te steilen omtrent de bezorging en afzending in Engeland, vermoe- delijk Hounslowe, waar ook de luchtpostdienst EngelandFrankrijk zijn iandingsstation heeft. Het Iandingsstation in Nederland zal beslist in oi zeer kort nabij in een der drie groote gemeenten Amsteidam, Rotterdam of den Haag moeten liggen. De keuze uit deze drie plaatsen zai mede afhangen van het overleg met de maatschappij waaraan de luchtdienst zal worden opgedragen. Voorloopig zullen alleen brieven en druk- werken per luchtpost mogen worden verzon- den, met uitzondeiing evenwel van stukken met aangegeven geldswaarde, waarvoor het iuchtverkeer blijkbaar nog niet veilig of rijp wordt geacht. Boven het gewone buitenlandsche porto zal een extra-bedrag voor den luchtpost moeten worden betaald, de z.g. luchtpostzegel. Dit be- drag zal in overleg met de exploitatie worden vastgesteld Bevoegdheid tot het medenemen van passa- guers zal worden verleend voorzoover de vei- ligheid van den postdienst hierdoor niet wordt geschaad. HANDHAVING DER SUIKER- DISTRIBUTIE. De prijs wordt bepaald op 70 cent per K.G. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Abr. Staalman betreffende handhaving der suiker- distnbutie luidt het antwoord van den Minis ter van Landbouw als volgt: „De Minister is inderdaad voomemens ook in het komende campagnejaar een rantsoen suiker, overeenkomende met gen verbruik van 0.25 K.G. per hoofd en per week, beneden den kostenden prijs beschikbaar te steilen en daar- nevens de gelegenheid tot het verkrijgen van verdere hoeveelheden suiker tegen hoogeren prijs te handhaven. De prijs voor de gerantsoeneerde suiker zal worden bepaald op 70 cent per K.G.; bij het vaststellen van dezen prijs is rekening gehou- den met een eenigszins verhoogde winstmarge voor den tusschen- en kleinhandel. De prijs voor de niet gerantsoeneerde suiker zal gelijk zijn aan dien van de wereldmarkt, verminderd met een bedrag, gelijkstaande met een in geval van uitvoer door de Ned. Uitvoer Maatschappij te heffen gedeelte der over- winst, welk gedeelte hooger wordt al naar ge- lang de prijs van de wereldmarkt den kost prijs ^jfieer overschrijdt. Deze kostprijs is dezerzijds geraamd 73 pel- 100 K.G. te zullen bedragen. Zou aan de bevolking suiker uitsluitend tegen kostenden prijs worden verstrekt, dan zou in den klein handel een prijs van f 0.82 a 0.84 per K,G, berekend worden; bij levering tegen den prijs van He wereldmarkt zou de suiker vermoede- lijk f 1.10 a f 1.20 moeten kosten, Aangezien tot dusver de gerantsoeneerde suiker slechts f 0.60 per K.G. gold, zou levering tegen den kostprijs of den prijs van de wereldmarkt neerkomen op een zeer aanzienlijke prijsstij- ging, die door onderscheidene gnoepen der be volking als te bezwarencT zou worden gevoeld. Het is uit dezen hoofde, dat de Minister be- sloten heeft, in het komende campagnejaar, bij wijze van overgang voor de gerantsoe neerde suiker, een prijs vast te steilen, die ongeveer het midden houdt van den tegen- woordigen distributieprijs en den kostenden prijs". EEN SMEEKBEDE. De Fransche bladen maken melding van een dringend verzoek van den „Bond der Russen in vreemde landen" ten gunste van hun landgenooten, die in de Zwarte Zeehavens vertoeven na voor de Bolsjewild gevlucht te zijn, en geen transportgelegenheid kunnen vinden om weg te komen naar veiliger oorden. DE NOOD IN RUSLAND. De „Tagus" is met 77 militaire en 9 rnari- 1 tieme gevangenen, 84 burgers, 44 vrouwen I en 29 kinderen van Rusland te Kopenhagen aangekomen op reis naar Engeland. De reizigers hingen een schril tafereel op van den jammerlijken toestand in Rusland, dien ze voor een goed deel toeschreven aan de volkomen wanorde in het transport. De bevolking van Petersburg en Moskou leefde voomamelijk op paardenvleesch en brood met stroo als hoofdbestanddeel. De typhus en andere besmettelijke ziekten, blij ven de slachtoffers bjj duizenden neerslaan. In Finland kwamen 400 Engelschen, Fran schen en Denen aan, die de Bolsjewild had- den losgelaten. Het „Handelsblad van Antwerpen" meldt uit Brussel: „De geruchten over het aftreden van M. Braun als burgemeester van Gent nemen meer en meer omvang. Ook schepenen De Weerdt en C. de Bruyne zouden zijn voorbeeld volgen. Verschillende Brusselsche bladen noemen senator Coppieters als zijn opvolger. Een ander blad meldt evenwel dat M. Cop pieters, die een groot aamiemer en dus een vakman is, Minister van openbare werken zal worden. M. Anseele zou als dusdanig zijn ontslag geven om burgemeester van Gent te worden." DE DROOGLEGGING. De quaestie der ffdroogles;ging" van Amerika, die van lie»erlede ook voor Europa, immers England en ons land, mede door de komst van Pussyfoot" van grooter actueel belang wordt, blglt in de Y. S. ook een braodende strijdvraag. De //Association opposed to national pro hibition" heeft een rapport gepubliceerd, houdende de resultaten van haar onderzoek naar de werking der wet die het drankge- bruik verbiedt, en waarin deze resultaten zgn neergelegd in vier punten le. het draukverood is het krachtigst doorgevoerd waar de uitvoerders der wet deze doorvoering het gemakkelgkst uit- voerbaar achtten, of in gemeenten die reeds sedert jaren /,droog" waren 2e. er zgn weinig of geen pogingen aangewend om de wet krachtig te hand- haven in de meeste groote steden, waar de overgroote meerderheid der bevolking tegen de wet is 3e. de beweringen dat tengevolge van de invoering der wet de misdaad beiangryk is afgenomen, zgn onjuist. Natuurlgk is in de rubriek openbare dronkenschap" het cgfer gedaald, maar in andere rnbrieken is het daarentegen ge- stegen. 4e Onruststokers en verwekkers van arbeids.roeoelen zgn plotseiing in het ge- heim voorstander van de ^anti-saloon- league" geworden, daar zg de wet gebruiken als een voorbeeid hoe de heerscbende klasse den weikman van zijn vrgbeid berooft. Door het succes der *droogleggers" aan- gemoedigd voorspelt de (/Women's Chris tian Temperance Union", dat in 1924 de V. S. /ptabakloos" zullen zgn. En ten slotle maakt het rapport melding van de stichting van een //Auti-tea and coffee league". Wie volgt? TER NEUZEN, 7 April 1920. Het weerbericht van het meteorologisch Instituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 765.3 Munchen. Laagste barometerstand746.8 Thorshaven. Verwachting tot den avond van 8 April: Toenemende, wellicht tgdeigke krachtige Zuidelgke tot westelgke wind, meest zwaar bewolkt of betrokken, waarschgnlijk eenige regen, des ochtends zachter. BRAND. Zondagavoncl heeft in deze gemeente brand gewoed. De. maatregelen voor het blusschen gaan tegenwoordig- met zoo'n stille trom, dat velen onzer ingezetenen daai-mede pas bekend werden geruimen tijd nadat de brand was ont- dekt, velen zelfs pas den volgenden morgen. 't Was aan den Baandijk, in het huis waarin woning en klompenmakerswerkplaats van J. van der Linde, dat de buren ongeveer 9 uur Zondagavond ontdekten, dat de vlammen uit het dak sloegen en de vrouw, die met haar dochtertje alleen thuis was, waarsehuwden. Op den zolder waren vol gens opgaaf eenige duizenden paren klompen geborgen en deze stond op korten tijd over bet geheele gebouw in vuur. Spoedig waren schepelingen van de Ameri ka ansche en Japansche stoombooten die in het dok lagen en omstanriers bezig om van den inboedel te redden wat gered kon worden en dat is* met het grootste deel gelukt. De burgemeester was gewaarsehuwd en nam maatregelen voor het uitrukken van de motor- spuit. Ter plaatse gekomen gaf deze vrij spoe dig water en was het aan het optreden der brandweer te—danken, dat de kelderverdieping der woning, waarin de werkplaats is gelegen en klompenmakersliout is geborgen, met den inhoucl gespaard bleef Naar we vememen is een en ander tot voor dezen tijd lage bedragen verzekerd. De bewoner was den geheelen nacht afwezig, en kwam eerst des morgens thuis. De politie vond daarin aanleiding hem in verhoor te nemen, doch hij werd later weer in vrijheid gesteld. KON. MARECHAUSSEE. De marechaussee M. Jeremiasse van de bri gade te Ter Neuzen is bevorderd tot wacht- meester. GEREF. GEMEENTE. Bedankt voor het beroep naar Ter Neuzen door Ds. H. Kieviet te Veenendaal. CONCERT. 101 Maandag werd door het muziekgezelschap „De vereenigde Werklieden", directeur de heer A. Schirris, des middags op de Markt het aan- gekondigde concert gegeven. Het weer was daarvoor nu juist niet zoo gnnstig, doch het bleef droog. Een voor dat uur tamelijk groot publiek betoonde zijne belangstelling in de wel- geslaagde uitvoering van het programma, wat in het laatst verflauwde door het aanrijden der deelnemers aan den betrouwbaarheidsrit voor motoren. BRANDWEER TE TER NEUZEN. Zooals we reeds vroeger meldden, is het de bedoeling eene algeheele reorganisatie te ont- werpen voor onze gemeentelijke brandweer, een gevolg van de aanschaffing der motor- spuit. Omstandigheden, die we hier niet uit- een zullen zetten werden oorzaak, dat die re organisatie niet reeds sedert lang haar beslag kreeg. De branden die hier den laatsten tijd voorlcwamen en gelukkig van kleinen omvang bleven, stelden echter de noodzakelijkheid in het licht, dat eene zij het dan ook voor- loopige regeling ten spoedigste werd ge- troffen. In verband daarmede zijn door Burgemees ter en Wethouders de vorige week benoemd: aan de motorspuit: tot le brandmeester de heer G. Timmerman, tot 2e brandmeester de heer J. Elfrink, tot 3e brandmeester de heer P. Platteeuw, tot 4e brandmeester de heer C. C. Nobels en tot onder-brandmeester de heer I. van de Sande; tot le machinist de heer H. Moens en tot 2e machinist de heer M. de Witte. Voorts zijn aangesteld 9 vaste bedienden. Het ligt in de bedoeling dat de agenten van politie een lijst" met de namen dezer heeren steeds bij zich zullen dragen, met de opdracht, zouira er brand ontstaat, dezen ten spoedigste te waarschuwen. Verder zijn in hunne functie bij de brand weer, tot 1 April 1921 herbenoemd de heeren: J. J. Verjaal, opperbrandmeester, en de brand- meesters G. J. Balkenstein, P. van Strien, J: A. Meertens, J. R. H. de Smidt, G. J. Will en J. M. van de Velde. Met ingang van genoemden datum verwach ten Burgemeester en Wethouders, dat de ge heele voorgenomen reorganisatie, waarbij het aanschaffen van nog eene motorspuit is in- begrepen, zal kunnen zijn tot stand gekomen. DE PAASCHDAGEN. Het was jl. Maandagnamiddag weer bij zon der druk in onze stad. Zoowel de Zeeuwsch- Vlaamsche tram als de spoortreinen uit de richting van Hulst en Sas van Gent brachten vele vreemdelingen aan, terwijl het aantal der- genen die per rijwiel binnenkwamen ook zeer aanzienlijk was. Een groote attractie was de weer geheel ge- restaureerde stoomcaroussel van den heer F. Janvier, die vooral des avonds, met de schit- terende electrische verlichting een fantasti- schen aanblik bied. Velen hebben zich daar zoowel Maandag als Dinsdag prettig geamu- seerd. Ook de verschillende danslokaliteiten kregen druk bezoek. Hoewel gebeurtenissen der laatste dagen, ontstaan door de aanwezigheid van vreemde schepelingen, wel eenige bezorgdheid hadden verwekt, dat de feestdagen niet zooals ge- .woonlijk zonder ordeverstoring zouden af loo- pen, is die vrees niet bewaarheid en weer alles in de beste orde afgeloopen. BETROUWBAARHEIDSRIT. J.l. Maandagmiddag kwamen alhier 14 deel nemers voor den regelmatigheidsrit voor mo toren in Zeeuwsch-Vlaanderen aan den start op de Markt, uitgeschreven door de Zeeuwsch- Vlaamsche Motor-Club. Deze wedstrijd trok veler belangstelling. De puffende rijwielen trokken zooals gewoon- lijk algemeen bekijks. Het weer werkte nu juist niet mede en het was te voorzien, dat men op den af te leggen weg, die niet in alle opzichten ging over voor motoren gebaande wegen met moeilijkheden zou te kampen hebben. Van de 28 ingeschreven deelnemers versche- nen slechts 14 aan den start. De ingescheve- nen uit het land van Hulst bleven voor het meerendeel achter, hetgeen aan de weersom- standigheid werd toegeschreven. Ongeveer anderhalf uur na het vertrek was er groote belangstelling om waar te nemen welke deelnemers den rit volbracht hadden. De rit, op de Markt alhier aangevangen, ging via Sas van Gent, Axel, Absdale, Hulst, Stoppeldijk, Zaamslag, Ter Neuzen, tweemaal, totaal 105 K.M. Er was gezorgd voor een goede controle op verschillende plaatsen. De eerste die de Axelsche brug op de terug- komst passeerde was de deelnemer no. 5. die was uitgevallen. Ongeveer op het verwachtte tijdstip kwam no. 1, spoedig daarop gevolgd door no. 3, 4 en 6 enz. No 14 kwam geruimen tijd na de anderen. Bij den eersten rit zijn 3 motoren uitge vallen. De prijzen werden toegekend als volgt: Hierbij in acht te nemen, dat men voor te vroeg aankomen 2 strafpunten per minuut kreeg en voor te laat 1 punt per minuut. le prijs: H. Wouters te Sas van Gent op H.D. 2 eyl. 5/7 P. K. 17 strafpunten; 2e pr: A. Kniiff te Zaamslag op H.D. 2 cyl. 7/9 P.K. 20 strafpunten; 3e pr. C. C. Nobels te Ter Neuzen op H.D. 2 cyl. 5/7 P. K. 26 strafpun ten, 4e priis J. Dielemon te Axel, op H.D. 2 cyl. 7/9 P.K: 39 strafp.; 5e nr. J. J. C. van Sprang te Ter Neuzen op Indian 2 cyl. 4/9 P. K. 64 strafpunten; 6e prijs A Leijnse te Hoek op Wanderer 2 eyl. 4% P. K. 74 straf punten; 7e priis A Dekker te Ter Neuzen, op H.D. 2 cyl. 7/9 P". K. 99 strafpunten, 8e prijs C. Heiinsdijk te Axel op Imperial 2 cyl. 4 P. K. 99 strafpunten. Voor zoover wij vemamen. liep de rit voor de rijders zonder ongevellen af. Tegenspoeden ondervonden zij tengevolge den slechten toe- stand der wegen. In de kom van Zaamslag deed zich een on- geval voor omdat een 4jarig meisje op het lalltstc oogenblik nog den weg overstak voor een motorrijwiel. Het on geval, waaraan de bestuurdeT geener- lei schuld had, liep goed af het kind beliep enkele sehrammen aan den hals. DE STAKING IN HET TRANSPORT* BEDRIJF. Op de reede van Vllsslngen Is aangekomen het Amerfkaansche stoomschlp Cacique, ge- laden met Chili-salpeter. De transportarbel- dersorganlsatles welgeren het schip te lossen daar zij meenen, dat-het te Vlissingen is ge komen in verband met de staking. Het schip moet gelicht worden, alsvorens in de haven te kunnen komen. AXEL. De heer L. J. van Vliet, onderwijzer aan de Chr. school te Axel, is benoemd tot onder wijzer aan de Chr. school te Werkendam en aan eenzelfde school te Sliedrecht. Hij heeft de benoeming te Sliedrecht aangenomen. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Dinsdag 9 Maart 1920. des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer L. J. den Hollander, Bur gemeester. Tegenwcxirdig de leden: J. M. Oggel, C. T. van de Bilt, A. E. C. Kruijsse, Ph. J. van Dixhoom, J. de Kraker, J. Weijns, J. Dekker. J. M. Baert, F. Dieleman, J. de Feijter, M. W. Koster, benevens de Secretaris. (V e r v o 1 g). 15. Verzoek van J. Oosting en J. van Nieu- wenhuijze om hunne jaarwedde als ge- meenteveldwachters te herzien. Ingekomen is eyn verzoek van J. Oosting en J. van Nieuwenhuize, beiden gemeente- veldwachter te Axel, die beleefd verzoeken hunne jaarwedden als zoodanig te willen her zien. Zij schrijven voorts: Door bekendmakingen in het orgaan ,,de Nederlandsche Politie" is gebleken, dat 'de jaarwedden der veldwachters in verschillende gemeenten van ons land aanmerkelijk zijn ver- hoogd, zulks in verband met de tegenwoor- dige hooge levensstandaard. Adressanten nemen de vrijheid uit de ver schillende gemeenten Hulst hier als voorbeeld aan te stippen. Door den Raad dier gemeente zijn de sa- larissen der beide veldwachters aldaar in- gaande 1 Juli 1919 vastgesteld als volgt: Minimumsalaris f 1200 en maximum f 1500 met drie tweejaarlijksche verhoogingen van 100, dienstjaren in de gemeente doorge- bracht tellen voor de verhooging mede, 25 per jaar voor ieder kind beneden de 15 jaar, vrije woning, kleeding, schoeisel en reparatie. En aangezien Huls in bevolking ruim 2000 zielen minder telt dan de gemeente Axel, en de gemeente niet zoo uitgebreid is en even- eens als te Axel een brigade marechaussee is gevestigd, waardoor hun bewakingskring kleiner is dan te Axel verzoeken adressanten beleefd hun salaris hiermede in overeenstem- ming te willen brengen. Eveneens diene vermeld, dat in verschillende gemeenten van ons land voor het bezit van het politie-diploma afgegeven door de Algemeene Nederlandsche Politiebond waarvan adres santen eveneens het diploma bezitten feen toe- lage wordt verstrekt van verschillende be dragen o.a. te Brouwershaven 25, Eibergen f 100, Geldermalsen /60, Groenlo f 50, Ter- schelling f 50, Nede f 100, enz. alien gemeen ten wat zielental betreft zoo groot en nog niet zoo groot dan Axel. Hopende dat dit beleefd verzoek op de eerstvolgende raadsvergadering door UEclei- achtbaar college in gunstige overweging' zal worden genomen. De Voorzitter stelt namens Burgemeester en Wethouders voor, de jaarwedden voor de veldwachters, die op dit oogenblik resp. /900 en /950 jaarwedde genieten, met ingang van 1 Januari 1920 te bepalen op een minimum van f 1200, met 3 verhoogingen om de 2 jaar van 100, en alzoo op een maximum van /1500, benevens f 2b voor het bezit van het politie- diploma. Voorts genieten zij toelage voor woning, vrije kleeding en schoeisel. Burgemeester en Wethouders zijn van mee ning, dat de tegenwoordige jaarwedde niet voldoende is, met het oog <jp de tijdsomstan- digheden. De heer De Kraker: Ik vind het vreemd, dat de gemeenteraad, die in geen enkel op- zicht zeggingschap over de politie heeft, wel de jaarwedden mag bepalen. Een raadslid mag nog niet eens een opmerking hun betref fende maken. De menschen die boven hun staan, moeten dan ook maar de jaarwedden bepalen. De Voorzitter: Bij de wet is geregeld, dat de burgemeester het hoofd der politie is, ter wijl de gemeenteraad de jaarwedden der ge- meente-ambtenaren moet vaststellen, dus ook die der veldwachters. De heer Oggel: Maar de raadsleden hebben toch wel het recht om opmerkingen te maken omtrent de wijze waarop de veldwachters hun dienst verrichten? De VooCzitter: De raadsleden kunnen daar- omtrent aan het hoofd der gemeente inlich- tingen vragen en wenschen kenbaa'' maken. doch geen regelingen voorsehrijven. Als de raadsleden meenen het een of ander te moeten opmerken of meenen mij wenken te kunnen geven, ben ik altijd bereid om die aan te hoo- i'tn maar de raad heeft geen bevoegdheid, om in deze een voorschrift te geven of regelend op te treden. De heer Van Dixhoom: Een raadslid -taut dus op dit punt even na als het groote pu bliek? De heer De Kraker blijft van meening, dat, indien de wet in de regeling van den dienst voorziet, anderen ook maar voor het vaststel len der jaarwedde moeten zorgen. De heer Van Dixhoorn: Als we lutn jaar wedde veibeteren, zullen ze misschien ook wel wat welwillender zijn. De Voorzitter: Wij hebben de verhooging voorgesteld, omdat wij van meening zijn, dat ze die verdienen; ze moeten ook nog al eens des nachts dienst doen en als we de jaarwedde zoo steilen is die nog niet hooger dan in an dere gemeenten. De heer De Feijter: Ik heb hieromtrent een andere opvatting en ben van meening dat, als er klachten omtrent de veldwachters zijn, die hier wel degelijk ter kennis kunnen gebracht worden en de burgemeester, als hoofd der po litie, dan daarvoor verantwoordelijk is. De Voorzitter: Er kunnen hier voorzeker mededeelingen daaromtrent gedaan worden, maar gen besluiten genomen, of regelingen van den dienst vastgesteld. De heer Oggel: Er zijn hier toch al opmer kingen gemaakt, b.v. over gebrek aan toezicht bij begraven. De Voorzitter: Als de verhouding tusschen den Voorzitter en den raad goed is, zal er natuurlijlc steeds nota genomen worden van opmerkingen die deswege worden gemaakt, doch bepaalde bevoegdheid bezit de raad niet. De heer Van Dixhoom: Ik vindt het jam-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 1