ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6975. Zaterdag 3 April 1920. 60e Jaargang. LandbouwberichtdR. BEBST.PJ BI.j-A.ID. Wegens het Paaschfeest zal a s. Maandag geen nummer van dit blad verschijnen S u i k e r. Broodkaarten. BINWEHLAND. "B U I T E N L A N D. PEBDISBEUaTEK HET CONFLICT MET DE KROON IN DENEMARKEN. Zondag 4 April 1920 (1e Paaschdag.) Maandag 5 April (2s Paaschdag). RECHTZAKEN. TER NEUZENSCHE CO U RANT De Burgemeester van TER NEIZEN maakt bekend, dat bon No. 27 der Kjjks- suikerkaart geldig ia van Maandag 5 t/ni Zondag 11 April. Ter Neuzen, 2 April 1920. De Burgemeester voornoemd, J. EU1ZINGA. De Burgemeester van TER NELZEN maakt bekend, dat voor het 132e tydvak (4 t/m 12 April) geldig zijri de paar* gekieurde wittebroodkaartea met grjjzen ondergrond. Ter Neuzen, 2 April 1920. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZ1NGA. DE UITLEVERING VAN DEN EX-KEIZER. Het Ned. Corresp. Bureau meldt: Naar wij vernemen is aan de Nederland- sche regeering naar aanleiding van haar j'ongste antwoord op de hemieuwde aanvraag tot uitlevering van den gewezen Duitschen Keizer een nader schrijven overhandigt, waar- omtrent het niet uitgesloten schijnt, dat het als een beeindiging van de ter zake gevoerde briefwisseling kan worden opgevat. Volgens een draadloos telegram uit Lyon zegt de Petit Parisien" omtrent de nieuwe nota aan Nederland, dat zij te Londen werd ontworpen en te Parijs een weinig werd ge- wijzigd. Aan de gezanten te 's Gravenhage van Frankrijk en Groot-Bi'ittannie zijn in- structies gegeven, dat beiden de Nederlandsche regeering moeten wijzen op de ve ran two o rde- lijkheid die zij draagt wanneer de ex-Keizer zijn intriges mocht voortzetten of naar Duitschland mocht vluchten. WACHTGELDREGELINGEN. De Minister van Arbeid heeft een circulaire gericht tot de werkgevers waarin hij er, nu de etonomische toestanden het aan vele be- drijven moeilijk maken voort te werken, op wijst, dat vele werkgevers er prijs op zullen stellen, om den band met hun personeel, ook bij stopzetting, te behouden en zieh daarvoor geldelijke offers te getroosten. In de hiervoor in het leven te roepen steunregelingen of waehtgeldregelingen zal het rijk gelijk ook het Kon. Nat. Steuncomite indertijd deed niet onbelamgrijk in het algemeen ten hoogste een derde bijdragen. Voor elke wachtgeldregeling zal een afzon- derlijk reglement worden samengesteld, ter- wijl binnenkort de instelling van een rijkscom- missie van advies inzake waehtgeldregelingen kan worden tegemoet gezien. Medegedeeld is voorts, dat inlichtingen over deze waehtgeldregelingen door den directeur van den dienst der Werkloosheisverzekering en Arbeidsbemiddeling, Koningskade 7, 's Gra venhage, worden verstrekt. HOUTEN BLOKHUIZEN. Langs de grenzen zullen ten dienste van de militaire politie, houten blokhuizen worden gebouwd. NEDERLAND EN BELGIE. Het Nederlandsche Gorrespondentiebureau in Den Haag meldt: Naar aanleiding van de vele verwarde en tegenstrijdige berichten omtrent den stand der Nederlandsch-Belgische onderhandelingen, die ons haast dagelijks uit den vreemde bereiken, vernemen wij van bevoegde zijde het volgende: Het verdrag betreffende de waterwegen en bijbehoorende onderwerpen is in gemeen over- leg door de Nederlandsche en de Belgische delegatie vastgesteld. Met goedvinden van de beide regeeringen is het vervolgens met een uitvoerig toelichtend rapport aan de eommissie van veertien te Parijs aangeboden, die er ac- te van heeft genomen. De eommissie van veertien heeft zieh voorts vereenigd met een ontwerp voor een collectief tractaat, dat tot strekking heeft, de perma- nente neutraliteit van Belgie en de beperking van de Antwerpsche haven tot handelshaven op te heffen en de beide garantietractaten van 1839 in hun geheel af te schaffen. De eommissie heeft thans nog over een en ander te rapporteeren aan de Ministers van Buitenlandsche Zaken van de zeven mogend- heden, waaraan zij haar mandaat ontleent; het desbetreffende rapport is in staat van wording. Nadat het zal zijn uitgebraeht, zal de onderteekening, zoowel van het tractaat tusschen Nederland en Belgie, als van dat met de mogendheden te Parijs plaats vinden. De Wielingenquaestie, een reeds uit de jaren 184(1-1850 dateerende vraag aangaande sou- vereiniteit van een deel van den Zuidelijken uitgang van de Schelde, is gebleven wat zij was. Een beide partijen bevredigende oplos- sing dienaangaande is voorshands niet gevon- den, zoodat men zieh van weerszijden heeft beperkt tot het afleggen van een verklaring in de vergadering van de eommissie van veer tien, houdende een korte uiteenzetting van ieders standpunt te dien aanzien, waarvan de commisise acte heeft genomen. DE SPOORWEGEN EN DE STAKING! Met machtiging van den Minister van Wa- terstaat worden door de Nederl. Spoorwegen tot nadere aankondiging ijl- en vrachtgoede- ren bestemd voor de stations te Amsterdam niet ten vervoer aangenomen; een uitzonde- ring wordt gemaakt voor ijlstukgoederen per collo niet meer wegende dan 200 KG en wa- genladingen, ijl- en vrachtgoederen, waarvan de afzender een verklaring van den geadres- seerde overlegt, dat deze in staat is de lading na aankomst dadelijk weg te voeren. DE STAKING IN HET SCHEEPVAART- EN TRANSPORTBEDRIJF. Op het verzoek van den heer Williams, voor- zitter van het bestuur van de Britsche trans- portarbeiders-federatie, om voor Weensche kinderen bestemde levensmiddelen te lossen uit de te Rotterdam liggende stoomsehepen Batavier III, Batavier IV en een lichter, heeft de Woensdagavond gehouden ledenvergadering van de Nederl. Federatie van Transportdr- beiders afwijzend beschikt. Het bestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders, dat geen bezwaar heeft tegen de lossing en het vervoer van levens middelen, voor Weenen bestemd, begint daar uit tactische overweging alleen niet aan om geen relletjes te veroorzaken. De levensmid delen worden dus door de in staking zijnde havenarbeiders niet gelost. Donderdag wordt er in de havens aldaar op 43 stoomsehepen gewerkt.* Er wordt zonder eenige stooinis doorgewerkt, met het gevolg, dat deze week de werkwilligen reeds eenige stoomsehepen nagenoeg gelost hebben en en- kele schepen op vertrek liggen. NEDERLANDERS MET DE BELGISCHE N ATIONALITEIT. Nederlanders, die de Belgische nationaliteit mochten verkregen hebben door te verzuimen gebi-uik te maken van de hun bij artt. G, 7 en 17 der Belgische wet van 8 Juni 1909 gegeven bevoegdhekl deze af te wijzen en die dienten- gevolge dubbele nationaliteit bezitten, worden er opmerkzaam op gemaakt, dat zij opnieuw gelegenheid hebben de aldus verkregen Belgi sche nationaLiteit te verliezen door, voor 25 October a.s., de daai-toe bij de Belgische wet van 25 Oct. j.l. („Moniteur" van 24 Nov. j.l.) vereischte verklaring af te leggen voor den ambtenaar van den burgerlijken stand hunner verplijfplaats in Belgie of voor een Belgisch consulair ambtenaar buiten Bel gie.(„St,-Ct.") DE CRISIS IN DUITSCHLAND. Dinsdag verklaarde rijkskanselier Miiller in de Nationale Vergadering: „De Fransche regeering heeft zieh bereid verklaard om een speelniimte van twee tot drie weken te geven tot het gebruik maken van een sterkere troe- penmacht voor zij overgaat tot het bezetten van nog meer Duitsch gebied. Deze termijn zal voldoende zijn om den grondwettigen toe- stand in het Westen te herstellen." Donderdag heeft Millerand in een nota aan den Duitschen zaakgelastigde te Parijs de goedkeuring van Frankrijk geweigerd betref fende het binnenrukken der Duitsche troepen in het Ruhrgebied. Aldus werd officieel uit Parijs gemeld. Zooiets geschiedt aan het groene hout. Wat kan men dan van het dorre verwachten Indien de officieele regeeringen in de meest pertinente verklaringen over zeer belangrijke aangelegenheden al te kampen hebben met een „afschuwelijk misverstand", kan het dan verbazing wekken schrijft het Hbl., dat uit de berichtgevingen van centrale raden, Vollzugs- raden, comite's van actie, van onderhandelaars te Bielefeld, te Miinster, te Essen, te Berlijn, van roode staven, van partij-organisaties, van nog veel meer instanties en corporaties, die elk hun eigen belangen hebben en hun eigen inlichtingendienst, een chaos van niet te ont- warren bewuste en onbewuste leugens groeit? Een ruiker, geplukt uit enkele bloemen van de vele, die in den afgeloopen naclit en heden- morgen ons met spoedbestelling gezonden zijn uit Berlijn, Keulen, Dusseldorf, Munster, Frankfort, wordt hier den lezer vriendelijk aangeboden. Berlijn 1 April. De onderhandelingen te Munster duren op het oogenblik nog voort. Het resultaat daarvan zal heden aan de alge- meene vergadering der arbeidersraden te Es sen worden medegedeeld. Munster, 31 Maart (dus van den vorigen dag). De centrale raad te Essen heeft gisteren besloten het ultimatum van de hand te wijzen en als protest daartegen in strooibiljetten tot de algemeene staking aangespoord. Berlijn, 1 April. De regeering heeft gene- raal Von Watter last gegeven voorloopig zijn troepen niet in het industriegebied te laten opi'ukken,. Munster, 31 Maart (dus van den vorigen dag). Gistermiddag is na afloop van het ulti matum op een klein deel van het Oostelijke front de opmarseh begonnen. Dusseldorf, 1 April. Hamm is door de rijks- weertroepen bezet. Berlijn, 31 Maart. De centrale raad te Essen heeft een ultimatum gezonden aan Krupp. Essen, 31 Maart. Van een ultimatum aan Krupp is niets bekend. Berlijn, 31 Maart. Volgens de avondbladen wordt de toestand in het Ruhrgebied over het algemeen gunstiger. Berlijn, 31 Maart. De toestand in het be- dreigde Riinsch-Westfaalsche industriegebied wordt steeds slechter. Dat zal voldoende zijn om te bewijzen hoe heilloos de verwarring is, waarvan deze tegen strijdige berichten een zuiver spiegelbeeld geven. Men weet op het oogenblik te Berlijn niet wat Munster wil en te Munster niet, wat Es sen wenscht. En zoo helder is ook de verstand- houding tusschen Bielefeld en Elberfeld en Hagen en Dusseldorf en Boehum, en alle be langrijke plaatsen in het industriegebied on- derling. t En indien men hot waagt. voor vandaag de groote, rechte lijn te zoeken in dit war- net van kris-kras getrokken streepen, den weg te vinden uit het doolhof, dan is men geneigd hieraan zieh vast te klampen; dat de onderhandelingen tusschen de regeering te Berlijn en den centralen raad te Essen nog niet afgebroken zijn; dat inmiddels de radi- caalste elementen in het Ruhrgebied die hopen, dat deze onderhandelingen geen succes zullen hebben, omdat zoo'n succes een eind zou maken aan het sovjet-spelen, met den j aankleve van dien; plunderen, brandschatten, enz. door de bekende terreur van de min- derheid overal in het industriegebied tot sta king dwingen; dat de Berlijnsche arbeiders- massa die mee moet doen om het radica- lisme in het Ruhrbekken eenigen kans van slagen te geven weinig lust toont het con- signe van de revolutionaire bedrijfsraden te volgen; onmiddelliik staken, zoodra de regee ring met geweld tegen de anarchie in het Rijnland en Westfalen optreedt. Denemarken zal, dank zij het conflict tus schen den koning en zijn ministerie, een al gemeene werksitaking krijgen. Eerst zou deze ■staking reeds gisteren uitbreken, maar de Denen zijn gemoedelijke menschen. Zij willen het Paaschfeest niet vergallen en in een gis teren gehouden vergadering van leiders der vakvereenigingen werd besloten eerst Dinsdag a.s. tot de algemeene staking over te gaan. Alle bedrijven van het land zijn bij deze staking betrokken, uitgezonderd de gas-, water- en electrieiteitsvoorziening, benevens de ver- bruiksvereenigingen der arbeidersorganisaties. Het gebeele spoorwegverkeer zal wel stopge- zet worden, ook de couranten zullen niet ver schijnen. De troepen, die te Kopenhagen in gamizoen liggen, zr n in de kazemes gecon- signeerd. Er worden geen verloven gegeven. Reeds dreigden de sociaal-democraten het spoorwegverkeer onmiddellijk stop te zetten, zoo men troepen van het platteland naar Ko penhagen wil overbrengen. De stemming onder de bevolking is zeer op- gewonden. Door de linksche socialisten wordt druk propaganda gemaakt ten gunste van een radenrepubliek. De sociaal-democraten orga- niseerden groote betoogingen. TER NEUZEN, 2 April 1920. GEMEENTERAADSZITTING. Omstandigheden buiten onzen wil beletten ons de raadsverslagon zoo spoedig te publi- ceeren dan wij dit wel zouden wenschen. Naar aanleiding daarvan melden wij, dat door den gemeenteraad van Ter Neuzen in de gisteren gehouden zitting is besloten: In beroep te gaan bij de Kroon omtrent de vastgestelde verordening op de heffing van den hoofdelijken omslag, die Gedep. Staten weige- ren goed te keuren, omdat niet als maximum der aftrek voor levensonderhoud en kinderaf- trek een bedrag van 800 in aanmerking is genomen. Aangenomen werden de voorstellen van Burg, en Weth. om de jaarwedde van den leider van het broodbureau met 200 te ver- hoogen, idem die van den gemeente-ontvanger, die van den inspecteur van politie, van den gemeentebouwmeester; verhooging werd toe- gestaan voor het loon voor het leveren van paarden en een voerman en werden voor de politie de driejaarlijksche periodieke verhoo- gingen veranderd in tweejaarlijksche; goed- gekeurd werd het aanstellen eener tijdelyke onder wij zeres aan school B en toegestaan werd eene verhooging der subsidie voor de ambachtsschool tot f 7506; Besloten werd aan den heer J. Donze in ver- band met het vervaardigen van zeep in 1918 een bedrag van 210 uit te betalen. Vastgesteld wercl "eene gemeentelijke ar- chiefverordening. POSTERIJEN. Bij Kon. besluit van 27 Maart is, met in- g-ang van 1 dezer, bevorderd tot hoofdeom- mies der telegrafie E. J. van Braband, thans commies der telegrafie, vroeger alhier. MUZIEKUITVOERING. Het muziekgezelschap ,,i5e Vereenigde Werldieden" is voornemens, bij gunstig weer, op aanstaanden Maandag (2en Paaschdag) des voormiddags 11,30 (zomertijd) eene muziek- uitvoering te geven op de Markt. DE VEREENIGDE HANDWERKSLIEDEN. Donderdagavond werd door de vereeniging „De Vereenigde Handwerkslieden" in haar gebouw aan de Donze-Visserstraat het 25jarig bestaan der vereeniging feestelijk herdacht. Het versierde lokaal was dicht bezet met be- langstellende leden en hunne gezinnen, toen de voorzitter, de heen-C. J. de Smidt, met een kort woord van welkom, wijzende op de be- teekenis van dezen belangrijken dag de bij- eenkomst opende. Hij nam tevens die gelegenheid te baat, om den penningmeester, den heer J. K. Kolijn, die dit jaar gedurende 25 jaar onafgebroken de functie van penningmeester der vereeniging vervult, nafnens bestuur en leden een souvenir aan te bieden, bestaande in een statue, als blijk van waardeering voor zijn toewijding. Vervolgens verkreeg het woord de heer J. Bierle Sr., die in een beknopt overzicht het ontstaan en de geschiedenis schetste der ver eeniging, waarvan thans nog 4 der 24 oor- spronkelijke oprichters-deel maken; de ove- rigen zijn door overlijden, vertrek en ook en- kelen door bedanken, der vereeniging ont- vallen. De overzichtgever schetste den slechten toe stand, waarin een kwarteeuw geleden de vak- menschen alhier verkeerden. Verschillende maatregelen, later ook van overheidswege in liun belang genomen, bestonden niet en voor de beste vaklieden bedroeg het loon niet meer dan 16 cent per uur. Daarvan moest nog ge- tracht worden te sparen voor werkeloosheid, ziekte en invaliditeit. Die toestand was oor- zaak, dat men na onderlinge besprekingen een vergadering bijeenriep teneinde te traehten eene vereeniging te stichten, die zou traehten den economischen toestand der ambachtslieden te verbeteren. Onder leiding van den heer J. Zoeter had die eerste vergadering in Februari van 1893 plaats, en traden terstond 24 leden toe en 1 Juli 1893 werd de vereeniging offi cieel opgericht. (Wegens den oorlog is de viering van het 25jarig bestaan tot betere tijden uitgesteld). Nadat een paar jaar in een cafe vergaderd was, werd door de vereeniging een eigen lo kaal gesticht, dat later vergroot is en inge- richt in den tegenwoordigen vorm. De vereeniging trachtte op verschillende wijzen in het belang der leden werkzaam te zijn. O.m. werd een fonds gevormd voor uit- keering bij ziekte, dat reeds velen tot een zegen is geweest. Daar alle vakopleiding ontbrak, heeft de vereeniging in 1898 uit eigen middelen een cursus ingericht voor ontwikkeling van jonge en oudere vaklieden, die ook bleek in een be- hoefte te voorzien, al kon die niet geven wat een goed ingeriehte ambachtsschool biedt. In 1906 werd aan dien cursus uitbreiding gege ven, doordat men toen eindelijk over rijks-, provinciale en gemeentesubsidie kon be- schikken. In 1895 werden aan de vereeniging toege- voegd ondeiafdeelingen voor zang en tooneel, eerstgenoemde onder den naam van zangver- eaniging ,,Geduld Ovei-wint". Gedurende 15 jaren hebben die aan de leden en gezinnen tal van genoeglijke avonden verschaft. Jammer genoeg zijn die na een 15jarig bestaan door verschillende omstandigheden tot ontbinding genoopt. Hulde wei-d gebraoht aan den heer M. Eijke, die als eere-voorzitter tal van jaren de ver eeniging met raad en daad heeft gesteund, aan de onderwijzers van den vakcursus. de heeren J. Bierle, L. de Bruijne, J. Doorenbos en J. van der Peijl, die met toewijding hun kraehten daaraan hebben besteed en ten slotte de ver eeniging ook in verre toekomst een bloeiend bestaan toegewenseht. De zaal met feestelijk gestemde bezoekers riep weer voor den geest de dagen van wel- eer, toen, in den bloeitijd der zang- en tooneel- afdeeling, daar zoovele mooie en voor de leden en hunne gezinnen amusante uitvoeringen werden gegeven. De stemming werd nu ver- hoogd door de orkestvereeniging Crescendo", directeur de heer J. Bierle Jr., die verschil lende der mooiste nummers van haar reper toire uitvoerden, terwijl voor afwisseling een operette en tooneelstukjes werden uitgevoerd en voordrachten ten beste gegeven, waarvoor de hoorders zicb zeer dankbaar toonden. Een eh ander hield het gezelschap lang bij- een en de viering van dit zilveren feest zal nog lang voortleven in de herinnering van de deelnemers. BOSCHKAPELLE. Uit de werkloozenkas van de R. K. veldar- beidersbond alhier is in de maand Maart aan werklooze leden 300,20 uitgekeerd. Het groote nut dezer instelling springt door dit cijfer wel in het oog. Een paar jongens, die aan het Hellegat lamsooven plukten, zagen tusschen de palen der zeewering een grooten verebden bruin- visch. Zij sloegen het beest, dat bijna een meter lang was, met stokken dood, en reden het toen op hun kruiwagen na&r huis. waar er een groote hoeveelheid vet werd uitgebraden. tiervormde Kerk. Cer Neuzen 94 u., Ds. A. Timmerinan en 2 u., Ds. A. Timmerman, Bediening van den 11. Doop. •'iisliL 94 u. en 2 u., dhr. L Dek. Hoek. 9 n., lis E. Raams, Heilig Avondmaal en 2 n., Ds. E. Raams, Dankzegging Ziarnslag. 9 u Ds. G. van Dis, 11. Avondmaal en 2 u Ds. G. van Dis. »Tel 94 u., Ds. J. B Th. Hugenholtz en 2 u., Ds. J. B. Th. Hugenholtz, Bediening van Jen H Doop. Sas van Gent. 94 u., Ds. II. Akersloot van Houten Roos Philippine. 2 u Ds. li. Akersloot van Houten Roos. mist. 10 u.. Ds Hermanides. Honteuisse. 10 u., Ds. W. J. van Lindouk. G ere for meer de Her ken. H ek. 94 u en 2 a., Ds. Van de Wall. Ohr. Gereformeerde Kerk. Z amslag 9 a. en 2 a., Ds. L. de Bruijs. Gereformeerde Gemeente. (Vlooswijkstraat;. erNeuzen. 9 u., 2 11. en 54 u., loeskerk. i. okn> I ..Khen-tfaSzer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. 54 u., Evangelisatie. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9t u. (nieuwe tijd), Ds. A. Timmerinan. Sluiskil. 94 u. tnieuvve tijd), dhr. L. Dek. Hoek. 9 u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 94 u., Ds. G. van Dis. Gereformeerde Gemeente (Vlooswjjksti-aat.) Ter Neuzen. 9 u., leeskerk. P. O., oud 44 j., koopman te Ter Neuzen, wegens heling 1 maand gevang. J. P. M. A. C. d. R., oud 30 j., werkman te Ter Neuzen, wegens heling, 1 maand gevang. Buiten vervolging gesteld H. J. V., oud 21 j., visscher en A. J. J., oud 28 j., werkman te Breskens, beklaagd geweest van diefstal. In de bijvoegsels tot de Staatscourant van 30Maart zijn opgenomen de statuten van de coop, vereeniging tot het aankoop en beschik- baar stellen van dekhengsten „Eigen Hulp" te Axel. Het aandeelenkapitaal is 50.000, in honderd aandeelen van f 500. Oprichters waren A. de Bruijne te Ter Neuzen, J. de Feijter Lz. te Axel; A. Begheijn te Ter Neuzen; V. Cort- vriendt te Hoek en C. Haak Azn. te Axel. Oud-Gereformeerde (/emeente (Vlooswjjkstraat.) Ter Neuzen. 9 u., 2 u en 5,( u., Ds. Hubreehtsen van 's Gravenpolder. K. K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de II. H. Diensten om 7, 84 en 10 uur 's Namiddags om half drie Lof. Oud Gerefoitneerde Gemeente (Vlooswykstraat.) Ter Neuzen. 9 u., Ds. Hubreehtsen van 's Graven polder. Zitting van 30 Maart 1920. De navolgende eischen werden gedaan: A. V., oud 19 j., veldarbeider te Biervliet, wegens diefstal, 1 maand gevangenisstraf. S. d. K., oud 18 j., landbouwer te Biervliet, wegens mishandeling en vemieling, 15 boete of 15 dagen hechtenis. W. J. L., oud 55 j., huisvr. van F. v. d. B., te Sluis, wegens beleediging, 15 boete of 15 dagen hecht. G. P. D., oud >23 j., werkman te Sluis, we gens beleediging, j 15 boete of 15 dagen hecht. P. J. C. V., oud 25 j., arbeider te Nieuw- vliet, wegens heling, 25 boete of 25 dagen hecht. A. d: R:, oud 18 j:, landbouwersknecht te Oostburg, wegens diefstal, 3maanden gevang. Ch. L. W., oud 22 j., veldarbeider te IJzen- dijke, wegens diefstal, 3 maanden gevang. A. d. G., oud 27 j., hulppostbode te Cadsand, wegens Jachtwetovertreding, 30 boete of 30 dagen hecht. J. H. H., oud 25 j., slachter te IJzendijke, wegens beleediging ambtenaar, 15 boete of 15 dagen hecht. P. D., oud 20 j., smidsknecht te Axel, wegens poging tot verkrachting, 6 maanden gevang. J. S., oud 19 j., arbeider te St. Jansteen, wegens diefstal, 5 maanden gevang. F. K., oud 18 j., arbeider te St Jansteen. wegens diefstal, 4 maanden gevang. A. d. C., oud 19 j., arbeider te St Jansteen, wegens diefstal, 3 maanden gevang. S. V., oud 27 j., werkman te Sluis, wegens diefstal, 2 maanden gevang. voorwaardelijk I proeftijd 3 jaar. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Dinsdag 9 Maart 1920, des voormiddags 10 uur. (Vervolg.) 11. Verzoek van het bestuur der vereeni ging van gasfabrikanten in Nederland, om geen progressief gastarief vast te stellen. Ingekomen is een adres van het bestuur der vereeniging van gasfabrikanten in Nederland, die daarin het volgende onder de aandacht van den raad brengen: Met steeds toenemende zorg, hebben zij den invloed gadegeslagen, welke de tijdsomstandig- heden hebben op de onder hun beheer staande gasbedi'ijven en zij hebben hunne kraehten in- gespannen, om de nadeelige gevolgen zooveel mogelijk te keeren. Dit heeft evenwel niet kunnen beletten, dat die gevolgen noodzakelijke verhoogingen der gasprijzen hebben gebracht, welke haar in vloed op den omvang van het bedrjjf hebben doen gelden, waardoor de vaste lasten zwaar- der op de productie drukken en de gasfabrie- ken, evenals zoovele andere bedrijven, den verdert'elijken kringloop moeten rnede maken van stijgende prijzen tengevolge daardoor weer verhoogdc kostende prijzen, die opnieuw prijsverhoogingen na zieh sleepen. Toch meenen wij, dat zulks niet behoeft voort te duren, mite bij de te volgen gedrags- lijn in het oog gehouden wordt, dat een gas- bedrijf een koopmansbedrijf is en als zoodanig geleid moet worden. In vele gemeenten echter wordt dit, ondanks de vertoogen van de directeuren, ondanks de adviezen van de in het gemeentebestuur zit ting hebbende zaakkundigen, voorbij gezien, en wordt daarentegen bij de gevolgde prijsbepa- ling een politiek element op den voorgrond ge- plaatst en de gasfabriek gebruikt, om bepaalde groepen van verbruilcers verlichting van hun lasten te geven. Wij, die tevens gemeente-ambtenaren zijn, zijn de eersten, die erkennen, dat de minder draagkrachtigen in de moeilijkheden van hun bestaan gesteund moeten worden, doch wij meenen, dat het gemeenschapsbedrijf niet daardoor mag dienen op de wijze waarop dit in vele gemeenten geschiedt. Moge het al goed gevonden worden, dat een eventueel saldo voor dergelijk doel wordt ge bruikt. het vaststellen van een tarief, waarbij de veel-verbruikers welke mogelijk maken, dat de kostende prijs voor een ieder daalt, meer betalen moeten om de weinig verbruikers te ontlasten, is voor de levensvatbaarheid van het bedrijf absoluut verderfelijk. Immers wordt het veel-verbruik aldus belet of tot kleinen omvang teruggebraeht en dientenge- volge het verbruik in het algemeen vermin- derd, waardoor de bovenomschreven noodlot- tige kringloop begint. De veel-verbruikers worden op deze wijze object voor de heffing van eene indirecte be- iasting, hetgeen niet anders tengevolge kan hebben dan vermindering van de lust tot ves- tiging of gevestigd blijven in de gemeente, waar men ten bate van anderen hoog-ere dan de normale lasten moeten dragen. Dit geldt niet slechts de z.g. beter-gesitueerden, doch ook de industrieelen, die voor hun bedrijf rui- me hoeveelheden gas van noode hebben. Wij achten het onzen plicht, Vaar de belan gen van de gasbedrijven door de gemeente- besturen in onze handen zijn gelegd, met alle kracht voor die bedrijven op te komen en te strijden tegen alles, wat onze bedrijvers en dus de gemeente, benadeelt. Mocht in uwe gemeente nog de oude, goede prijs-politiek gevolgd worden, dan verzoeken wij u dringend dezen weg te blijven volgen. Mocht in uwe gemeente met dit stelsel ge- broken zijn en een differentieel tarief zijn ingevoerd, waarbij de veel-verbruiker ten bate van den weinig verbruiker wordt benadeeld, dan vezoeken wij u met den meesten aan- drang, terug te keeren van de ingeslagen weg en voor alles het gemeentebelang in het oog be houden door aan de gasbedrijven weer de gezonde bestaansrrogelijkheid te verzekeren. Burgemeester en Wethouders stellen voor, aan de vereeniging te berichten, dat hier geen progressieve prijsregeling bestaat. Met algemeene stemmen wordt aldus be-, sloten. 12. Verzoek van het gemeentebestuur van Schagen betreffende wijziging van ar- tikel 59 der Gemeentewet. Ingekomen is de bekende missive van het gemeentebestuur van Schagen waarin ver- zocht wordt adhaesie te betuigen aan de door den raad dier gemeente tot de Tweede Kamer geriohte motie betreffende wijziging van art. 59 der Gemeentewet, ten doel hebbende den gemeenteraad invloed toe te lcennen op de benceming van burgemeesters. De Voorzitter geeft te kennen, dat Burge meester en Wethouders voorstellen hierop niet in te gaan; de raad verandert telkens van karakter en daarmede zoude zieh ook de mee- ning omtrent den Burgemeester kunnen wij- zigen. Zij achten den invloed van den raad op die benoeming niet gewenscht. De heer Weijns: Ik ben het daarmede niet eens; het is voor de ingezetenen van gemeen ten niet onverschillig, welken burgemeester zij krijgen en het was daarom wel goed, dat de gemeenteraad daarin medezeggingschap kreeg. Ik ben er voor, adhaesie te betuigen. De Voorzitter: Het is een kwestie van op- vatting; men kan zieh op het standpunt stel len, dat een gemeenteraad het best op de hoog- 1 te is, wie voor burgemeester de geschikte per- soon is, maar anderen huldigen het standpunt dat het beter is om dit aan de Ministers der Kroon over te laten. De raad kan om de vier of vijf jaar geheel van karakter veranderen en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 1