%lUmeik 'ca&p Hoogwatergetij te Ter Neuzen BUR6ERLIJKE STAND. GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Voorm. Nam. 0,26 72 7 41 8 27 9.14 10.- 10.41 11.17 11.47 0 13 12.35 0.55 1.16 (Vervolg). i. iicnoeming lid van het Bur^erlijk Arm- bestuur, vacatnre J. van Hoeve. Door Burgemeester en Wethou'ders worden aanbevolen: 1. Marinus Scheele; 2. A. H. Dekker. Benoemd wordt de heer Scheele met 5 stem mende heer Dekker verkrijgt 4 stem- men, terwijl 2 briefjes bianco zijii. 5. Voorstel van Burgemeester en Wet- houders overname wegen z.g.n. Nieuw Zaainslag". Burgemeester en Wethouders stellen voor te besluiten: Gelet op een ingekomen schrijven van C. A. W isse te Zaamslag, houdende aanbieding over- name wegen z.g.n. „Nieuw Zaamslag"; gelet op het rapport van de gemeente- architect; gezien een desgevraagde nader ingekomen opgave van den heer C. A. Wisse, houdende bericht, dat de kosten van uitvoering hebben bedragen 961,22 V2; gezien de raadsbesluiten van 23 December 1919 en 6 Juni 1919, de op de bij dit voorstel gevoegde kaart aangeduide wegen in eigendom en onderhoud over te nemen met ingang van heden, onder voorwaarde, dat de kosten der overdrachtsacte komen ten laste van den heer C. A. Wisse. 2. Burgemeester en Wethouders te bevelen aan belanghebbende uit te betalen f 480,61. De heer De Jonge heeft bemerkt, dat op een deel van de wegen de fijne macadam naar onder is gezakt en de grove bovenop ligt; indien, zooals gevankelijk bepaald was, de weg daar was uitgekist, zou dat niet zijn voorge- komen. De Voorzitter wijst er op, dat de macadam is gestort zooals het moest, eerst de grove en daarop een laag fijne macadam; het is echter bekend, dat de grove macadam de fijne door- laat, als die zich nog niet gezet heeft en door de droogte* is dat niet het geval. Hij denkt, dat het later wel goed zal worden er ligt vol doende macadam op. Het is een weg waar weinig over gereden wordt, anders zou de ma' cad am zich eerder vastzetten. De heer Scheele vraagt, of er nog voorraad kleine macadam is, om er over te strooien. De Voorzitter antwoordt ontkennend; als er later aan den weg iets moet gebeuren, zal dit op kosten der gemeente moeten geschieden. Er is echter voldoende macadam opgebracht. De heer Scheele wijst er op, dat het toch steeds raadzaam is, om altijd nog wat maca dam over te houden, om voor de tweede maal over te strooien, als de eerste wat bezonken is. De heer A. de Feijter meent, dat het heel wat zou verbeteren, indien de macadam met wat grond vermengd werd, dan zou ze vast komen te leggen. De macadam is uitgespreid over den harden drogen weg en er wordt wei nig gereden; als ze wat afgedekt wordt, zal het wel beter zijn. De heer Scheele stemt ook toe, dat het be kend is, dat de groote macadam de kleine, die er over heen gestort wordt, doorlaat. Hij kan er niet over oordeelen hoe het ,werk moest uitgevoerd worden, want nadat het eerst was vastgesteld is er in eene vergadering die niet door hem is bijgewoond eene verandering in gekomen. De heer Vinke meent, dat de straten nog met heeleinaal in orde zijn, daar er op de ge- deelten die niet bebouwd zijn geen goten liggen. De Voorzitter deelt mede, dat de heer Wisse heeft beloofd, dat later op die plaatsen als de grond bebouwd wordt, door hem, of door de koopers de nog ontbrekende goten zullen wdruen gelegd. Die goten zouden nu geen ef fect ressorteeren, daar ze geheel onder het gras zouden geraken en als er gebouwd wordt, zouden ze toch stuk gereden worden. Beter is het daarom, als die later gemaakt worden. Er zou bovendien nog als voorwaarde voor de overname kunnen bedongen worden, dat daaromtrcnt een schriftelijke verklaring wordt overgelegd. De heer Wisse wil daarvan wel een bewijs afgeven, dat het later gemaakt zal worden. De Voorzitter acht dat ook het beste, want zegt hij: we zijn alien sterfelijk en even- tueele erfgenamen of latere eigenaars, zouden wel kunnen zeggen, dat ze van die toezegging niets afwisten. De heer Van Hoeve heeft de verharding der straten eens nagezien en het rapport van den architect gelezen, hij gelooft wel, dat de stra ten nu op voldoende wijze verhard zijn en er voor de gemeente geen bezwaar is, die over te nemen. Hij wijst echter op een paar plaat sen, waar wel woningen staan en waar ook geen goot ligt. Wie zal die moeten maken? Het is bij Van Arenthals en een eindje in een van de 3 zij straten. De heer Wisse geeft te kennen, dat daar nog grond open ligt en als die bebouwd wordt zullen ook die eindjes goot gemaakt worden. De heer Koopman: Dus u zorgt voor die twee eindjes ook? De heer Wisse: Ja, waar het nog open grond is. De heer Van Hoeve bracht dit te berde, op- dat geen misverstand meer zou ontstaan. De Voorzitter meent, dat, waar de heer Wisse een bewijs van zijne toezegging wil geven, geen misverstand meer te duchten is. De he er Scheele maakt toch nog eenig be zwaar om tot het overnemen van de straten te besluiten, aangezien er toch nog gebreken zijn, zooals gebleken is uit de mededeeling van den heer De Jonge. Men kan nu toch niet zeggen: de zaak is in orde. De Voorzitter geeft te kennen, dat dat euvel is te verhelpen, door er een klein beetje aan te laten we."ken. De kantonnier zal er af en toe eens naar toe moeten om de groote stuk- ken onder te werken in de slagen. De maca dam rnoet zich eerst zetten, dat is een kwestie van tijd. De heer Vinke meent, dat, als men het zoo liet liggen, er natuurlijk klachten van de be- woners zullen komen. De heer Scheele geeft wel toe, dat het be zwaar niet zoo groot is, maar acbt het toch niet goed om iets over te nemen dat niet geheel in orde is. De heer A. de Koeijer wijst er op, dat een nieuwe weg steeds in den aanvang iets te wenschen zal laten. De heer Scheele: Jawel, maar de middels zijn er, om dit terstond in orde te maken, als er nog maar wat fijne macadam overheen ge- strooid werd. be heer De Feijter acht het ook voldoende als het met grond wat wordt afgedekt. De Voorzitter geeft te kennen, dat de we gen, toen ze door Burgemeester en Wethou ders werden geinspecteerd, in orde werden bevonden. Hij meent, dat de opmerkingen die nu over de straten gemaakt zijn, geen aan- leiding mogen worden om met de overame nog I anger te wachten. De heer De Jonge verklaart met zijne me dedeeling volstrekt niet de bedoeling te heb ben g-ehad om te zeggen, dat de weg op de door hem bedoelde plaats onbenjdbaar z<5u ziin, maar het ware toch niet kwaad geweest, indien de weg daar ware uitgekist geworden, omdat Van Arenthals er daar het geheele jaar door over rijdt. Als Burgemeester en Wet houders echter kans zien, om het op een goed- koope manier te verbeteren, dan kan hq er zich wel bij neerleggen, dat tot overname wordt besloten. De heer Scheele: Het gaat er ten slotte maar over, of Burgemeester en Wethouders meenen, dat de straten kunnen worden over- genomen, ja dan neen. De Voorzitter meent, dat bevestigend te kunnen beanwoorden; het eenige, dak in den beginne noodig zal zijn is, de kantonnier er elke week eens. een uur of drie naar toe te zenden, om er wat op te werken. Dan zal de macadam wel vastkomen en meent spreker, dat de gemeente ifl vele jaren niets aan die straten zal behoeven te doen. Het voorstel om de straten over te nemen wordt aangenomen met algemeene stemmen. De heer Wisse heeft zich, als belangheb bende, van mede stemmen onthouden. 6. Vastsieliing verordening voor het cor- respondentschap del" arbeidsbemiddeling in de gemeente Zaamslag. Burgemeester en Wethouders stellen voor vast te stellen de navolgende verordening. VERORDENING voor het correspondentschap der arbeidsbemiddeling in de gemeente Zaamslag. Artikel 1. Het correspondentschap der arbeidsbemid deling heeft ten doel werkgeVers en werk- nemers behulpzaam te zijn bij het zoeken naar werkkrachten en arbeid. Aan het correspondentschap kan mede wor den opgedragen het verzamelen van statisti- sche gegevens betreffende aanbod van en vraag naar arbeid. Art. 2. De correspondent wordt benoemd, geschorst en ontslagen door Burgemeester en Wethou ders. Schorsing en ook ontslag, indien dit an ders dan eervol wordt verleend, zijn met rede- nen omkleed. Art. 3. De correspondent geniet een vergoeding, waarvan het bedrag door den Raad wordt be paald. Burgemeester en Wethouders wijzen hem een geschikte localiteit voor zijne werkzaamheden aan; zij stellen voor den correspondent een in- structie vast, die aan den Raad wordt mede- gedeeld. Art. 4. In de gemeente wordt een Commissie van Toezicht op het correspondentschap der ar beidsbemiddeling ingesteld. Zij bestaat uit vijf leden, ingezetenen van de gemeente, die den leeftijd van drie en twin- tig jaar bereikt hebben. Als lid-Voorzitter treedt op een lid van het College van Burgemeester en Wethouders door den Raad aan te wijzen. De overige leden moeten voor de helft werk- gever, voor de helft werknemer zijn. Zij wor den benoemd door den Raad op aanbeveling van Burgemeester en Wethouders. Alvorens tot de benoeming van leden-werk gevers en -werknemers over te gaan, worden de in de gemeente aanwezige vereenigingen respectievelijk van werknemers en werkgevers (waaronder ook te begrijpen zijn afdeelingen van nationale organisaties) zooveel mogelijk in de gelegenheid gesteld aanbevelingen voor te benoemen personen bij Burgemeester en Wet houders in te dienen. Alle leden worden benoemd voor den tijd van drie jaar, voor de eerste maal tot 1 Janu- ari 1923. De aftredenden zijn terstond herkiesbaar. Een tusschentijds benoemde treedt tegelijk met de andere leden der Commissie af. Art. 5. De Commissie vergadert zoo vaak zulks door den Voorzitter of minstens twee der overige leden wordt noodig geoordeeld. Zij bevordert, in samenwerkrng met den cor respondent, de belangen en de ontwikkeling der arbeidsbemiddeling in de gemeente. Zij doet jaarlijks in de maand Februarj aan Burgemeester en Wethouders schriftelijk ver- slag van hare verrichtingen en van den toe- stand en de werkzaamheden van het corres pondentschap gedurende het afgeloopen kalen- derjaar. Art. 6. Het correspondentschap stelt zijn bemidde- ling voor iederen werkgever en iederen werk nemer bescliikbaar, zpnder dat bij de behan- deling der ingekomen aanvragen en aanbiedin- gen een voorrang wordt toegekend aan per sonen van bepaalde godsdienstige of staatkun- dige richting of aan leden of niet-leden van bepaalde vereenigingen. Aan de ingeschreven werknemers wordt een bewijs van inschrijving uitgereikt. Art. 7. Aan hen, die van den dienst van het corres pondentschap gebruik maken, wordt hiervoor niets in rekening gebracht. Echter kunnen uitgaven wegens frankeering van stukken of telegrammen en dergelijke uit gaven van de aanvragers worden teruggevor- derd. Art. 8. Bij aanwi.izing van een door werkstakiiig opengekomen plaats zal van deze omstandig- heid aan den werkman, bij aanwijzing van een door uitsluiting werkloos geworden werkman zal hiervan aan den werkgever mededeeling worden gedaan. Art. 9. De nadere regeling van de werking en in- riehting van het correspondentschap geschiedt zoo noodig door Burgemeester en Wethouders. Burgemeester en Wethouders deelen de door hen vastgestelde regeling mede aan den Raad. Art. 10. Burgemeester en Wethouders doen jaarlijks in de maand Maart aan den Raad schriftelijk verslag over de verrichtingen van het corres pondentschap gedurende het afgeloopen kalen- derjaar. Art. 11. Deze verordening treedt ir. werking heden. Vastgesteld door den Raad der gemeente Zaamslag in de openbare vergadering van 23 Maart 1920. De heer Kaijser vraagt, wat bedoeld wordt met een commissie van toezicht, hij had beter geacht, dat men een commissie van werkver schaffing had ingesteld, daar men die niet zal kunnen missen. De Voorzitter geeft te kennen, dat eene commissie van toezicht noodig is, om na te gaan of de correspondent zijn werk goed uit- voert, en bij wie eventueele klagers zich kun nen vervoegen. Voor werkverschaffing wordt door Burge meester en Wethouders zooveel mogelijk ge- zorgd en overigens kunnen werkgevers die volk zoeken of werknemers die hun diensten widen aanbieden zich bij de correspondent der arbeidersbemiddeling vervoegen. De heer Kaijser houdt vol, dat men degelijk eene commissie voor werkverschaffing zal moeten instellen, want met de werkloozen- kassen zal men er anders niet komen. Hij acht die meer noodig dan een commissie van toezicht. De Voorzitter: Als later blijkt, dat zulks noodig is, kan dat altijd nog geschieden, maar men moet op de zaak niet vooruitloopen. De heer Kaijser meent, dat hier van vooruit loopen niet kan gesproken worden, integen- deel, we komen hierin weer ver van achteraan. De Minister wenscht, dat er een commissie van werkverschaffing wordt gevormd. De heer Van Hoeve was van meening, dat nu in behandeling is genomen de vaststelling eener verordening voor het correspondentschap der aibeidersbemiddeling en meent, dat dus een discussie over een werkverschaffingscom- missie thans niet op zqn plaats is. De heer Kaijser achte het de gelegenheid, om die zaak nu ter sprake te brengen, beter, dan dat er een paar maanden overheen zijn gegaan. De Voorzitter zal den brief van den Minister daaromtrent toch ook wel hebben ontvangen De Voorzitter: De brieven die inkomen wor den hier ter tafel gebracht, er wordt hier niets ter zijde geleg-d. De voorg-stelde verordening wordt met al gemeene stemmen onveranderd vastgesteld. 7. Vaststelling rekening levensmiddelen- bedrijf dienst 1918. Door Burgemeester en Wethouders wordt overgelegd de rekening van het levensmidde- lenbedrijf over 1919. Do ontvangsten hebben bedragen 138.482,1912, de uitgaven f 139.800,89, het nadeelig slot alzoo .f.l3i8,69%. De heer Scheele viuagt inlichtingcn omtrent het nadeelig slot. Op verzoek van den Voorzitter wordt die toelichting door den Seeretaris gegeven. Het tekort is in hoofdzaak ontstaan door het een tiende prijsverschil op de verkochte waren. Op slechts enkele artikelen is beslist eenig verlies geleden. Voor dekking van het een tiende prijs verschil en de salarieering van het personeel was door de gemeente reeds bijgeclragen f 820, waarbij dan het bedrag van 1318,69 nog moet gevoegd worden. De rekening wordt goedgekeurd met alge meene stemmen. 8. Voorstel tot het aanvaarden uit 's Rijks- kas on te verleenen aan de vereeniging Woningbouwvereeniging Zaamslag van een voorschot en bijdrage voor den bouw van 12 arbeiderswoningen. Naar aanleiding van het verzoek der wo- ningbouwvereeniging „Zaamslag" om een voor schot voor hot bouwen van 12 arbeiderswo ningen, stellen Burgemeester en Wethouders voor, overwegende dat hier dringende behoefte bestaat aan het bouwen van arbeiderswonin gen, te besluiten als volgt: De g-emeenteraad van Zaamslag. gezien het adres d.d. 19 Januari 1920 der wo- ningbouwvereeniging „Zaamslag" te Zaamslag, houdende verzoek: le. om een voorschot overeenkomstig de bepalingen der Woningwet van f 50,500 zoo veel meer of minder als noodig is ten behoeve van den bouw van 12 arbeiderswoningen op de perceelen, kadastraal bekend gemeente Zaam slag F 466. 3e. om dekking van het jaarlijksch tekort op de exploitatie door het rijk en de gemeente Zaamslag; gezien het voorstel van Burgemeester en Wethouders om een voorschot overeenkoomstig de bepalingen der Woningwet van f 7500 ter verkrijging van gemeide perceelen in eigen dom; gezien het advies van de te Ter Neuzen zetelende gezondlieidscommissie; b e s 1 u i t: le. aan te vragen en te aanvaarden uit s Rijks kas, tegen eene, overeenkomstig de be- trekkelijke koninklijke besluiten te bepalen rente en aflossing in vijftig en vijf en zeventig gelijke annui'teiten, een voorschot groot f 50,500 on f 7500 ,voor de door A§ Woningbouwveree- niging Zaamslag" uit te voeren bouwplannen op bovengenoerrKle terreinen; 2e. na ontvangst uit 's Rijks kas van het onder le vermelde voorschot dit te verstrek- ken aan de daar genoemde Woningbouwver- et^iiging tot het voorschreven doeleinde, zulks onder de daarvoor geldende voorwaarden. 3c. aan te vragen en te aanvaarden uit 's Rijks kas een jaarlijksche bijdrage tot dek king- van het te kort op de exploitatiekosten van de te bouwen woningen, welke bijdrage gelijk zal zijn aan van het verschil tus- schen de huur, die op grond van de werkelijke bouwkosten, alles inbegrepen, noodig wezen zou om een sluitende exploitatierekening te verkrijgen, en de huur, die door de huurders moet worden opgebracht. Het overige ge- deelte zal door de gemeente worden betaald, een en ander overeenkomstig de circulaire van den Minister van Arbeid d.d. 25 Juni 1919, Afd. Volksgezondheid No. 6658. Zulks onder voorwaarde dat zoodra de vereeniging te eeni- ger tijd naar het oordeel van Burgemester en Wethouders door zoodanige verbetering der toestanden, in staat moet worden geacht de haar verleende bijdrage geheel of gedeeltelijk te restitueeren, de vereeniging op schriftelijke aanvrage van Burgemeester enWethouders een zoodanig bedrag stort in handen van den ge- meente-ontvangei- en tegen afgifte door dezen van een behoorlijke kwitantie, als zij zullen bepalen tot liet geheele bedrag der bijdrage za! zijn terugbetaald. Op de vraag can den heer Scheele geeft de Voorzitter te kennen, dat de kosten van den btouw zijn geraamd op f 50.500 en dat dan nog- noodig is f 7500 voor aankoop van den grond, resp. af te lossen in annui'teiten van 50 en 75 jaar. De heer Scheele had liever een vluggere aflossing gezien; als alles blijft zooals nu, is het zoo geen bezwaar, maar er zou ook een tijd van malaise kunnen intreden. Waar het echter van regeeringswege zoo is aangegeven is er niets aan te doen. De heer Koopman vraagt of het juist is, dat het ontwerp van de woningen, dat door den architect was opgemaakt volgens de behoeften der arbeiders zooals wij die kennen, is afge- keurd en een nieuw plan is gemaakt moeten worden. De ambtenaren in de stad maken zich natuurlijk een heel andero voorstelling van een arbeider dan zooals wij ze kennen, op hun klompen en zien deze in hun geest misschien ook met fijne schoenen en boorden aan. De teekening zal natuurlijk gemaakt zijn voor de arbeidersbevolking van Zaamslag. Daarvan zal de architect naar hij meent wel verstand hebben. Naar hij hoorde waren die gemaakt, zooals het gewoonte is, met de mooiste, groote kamer voor aan de straat, maar heeft die zoo moeten veranderen, dat er aan den voorkant maar een klein kamertje komt en een groote kamer van achter, en een gang van 2 meters breed. Gaame zou hij hier- over ingelicht wenschen te worden. De Voorzitter deelt mede, dat de vereeni ging een teekening of zes heeft laten maken, tot men dan een ontwerp had, dat de goed- keuring wegdroeg, en waarbij was gerekend op een indeeling van de woningen zooals die hier gebruikelijk zijn, doch deze konden de goedkeuring van den inspecteur voor de Volks gezondheid, den heer Jhr. De Graeff, niet weg- dragen. Ze willen de huizen in de dorpen ge maakt hebben zooals ze in de steden moeten zijn. Ze willen er zegt spreker een berg- plaatsje aan vastbouwen, maar dat mocht ook niet. De gang moest veel breeder gemaakt wor den, want, zoo zeide de heer De Graeff, daar moest een fiets in gezet kunnen worden. Nu kan men daar veel tegen sputteren, maar hel- pen doet het toch niet. Hij is de man, die zegt zoo moet het en zoo zal het. We hebben toen een heele nieuwe teekening moeten laten ma ken, en dit is de oorzaak, dat we nog niet aan den gang- zijn. Als die er is, behoeven we niet meer te wachten en ik hoop daarom, dat die er gauw zal zijn. Op uitnoodiging van den Voorzitter geeft de Seeretaris inlichtingen omtrent de wonin gen. Er is nu ontworpen een voorkamer van 3,25 bij 2,70 Ml, een achter (woon) kamer van 4,35 bij 3,75 M. De gang wordt 1,90 M. breed en daarin komt ook de trap naar boven, en daar komen drie slaapkamers. Voorts is er nog een keukentje en een kolenbergplaats, be- nevens een privaat. De heer Wisse vindt het jammer, dat nog niet kon begonnen worden, daar Jiet uitstel ook leidt tot verhooging der bouwkosten. Hij wijst er op, dat aanvankelijk voor de wonin gen f 4000 was opgegeven, maar dat het nu uitkomt op f 4791. Hoe komt dat? De Voorzitter: De heer De Graeff kon niet aannemen, dat de woningen voor dien prijs konden gebouwd worden en daarom is de l a ming- hooger genomen. Het is ook waar, dat cte prijzen sinds naar boven gegaan zijn. De heer Koopman wijst er op, dat die wo ningen f 5000 zullen kosten en dan is er nog niet eens een varkenshok of een bergplaats bij. De Voorzitter meent, dat er wel een berg- plaatsje bij is. De heer Koopman: Het staat toch niet op de teekening. De Voorzitter: Volgens de voorwaarden moet gebouwd worden volgens door Burgemeester en Wethouders goed te keuren plannen. De heer Koopman vraagt naar de teeke- ning, die op het oogenblik echter niet kan ver- schaft worden. De heer Scheele vraagt, ten wiens laste het komt, als de huizen bij aanbesteding blijken eens meer te moeten kosten dan nu aan voor schot wordt gevraagd De Voorzitter: Dat blijft gelijk, er staat: zooveel meer of minder als zal noodig blijken te zijn en in het te kort op de exploitatie draagt het rijk drie vierden bij en de gemeen te een vierde. De heer Scheele is nu bevredigd, het zoude immers ook kunnen zijn, dat de gemeente het meerdere alleen dragen moest. De Voorzitter: U moet in het oog houden, dat geen subsidie wordt gegeven, doch een voorschot gevraagd, dat ook weer afgelost wordt. Blijkt er meer noodig te zijn, dan moe ten wij duS meer aanvragen. De heer Koopman had liever gezien, dat de heeren de teekening,- die hier oorspronkelijk gemaakt is, maar hadden aangenomen, maar protesteeren helpt toch niet; er zit niets anders op dan te doen wat zij verordineeren, wat de heeren wijzen moeten wij prijzen, maar hij vindt het toch jammer. De heer Scheele berekent, dat, met den grond, de huizen wel op een f 6000 zullen komen. Wat moeten die aan huur opbrengen? De Voorzitter: Dat stelt de raad later vast. Er kan nog niet gezegd worden hoeveel de huur zal moeten zijn, zoolang de aanbeste ding niet heeft plaats. gehad, of dat f 4, f 5 of f d zal zijn. Het verschil tusschen die be dragen en de huur, die de bewoners zullen be talen, moet het rijk en de gemeente bijpassen in de zooeven genoemde verhouding. (Wordt vervolgd.) INtfEZONDEN STUKKEN (Buiten verantwoordeljikbeid der Redactie.) Mijriheer de Redacteur! Bij kennisneming van het in Uw blad van Donderdag, 25 dezer, voorkomende ingezonden stukje getiteld: „Waarom onze Gemeentebe- lasting zoo stijgt", heb ik mij onwillekeurig afgevraagd of de heer Stevens wel goed in gelicht is omtrent het menu, dat burgemees ter Hoefnagels bij gelegenheid van de stem ming voor een lid van de Kamer van Koop- handel heeft later opdienen. Het is voor mij onbegrijpelijk en al te inconsequent, dat iemand die een geheel muziekgezelschap laat verba- liseeren omdat het bij gelegenheid van het brengen eener serenade aan zijn nieuw gekozen Voorzitter in den „vastenti.jd" muziek op straat maakt (en nog wel nadat hij eerst ver- gunning had gegeven) toch in (lien zelfden vastentijd aan dergelijke smulpartijen kan meedoen. U dankend voor de plaatsruimte. J. C. VERPLANKEN, Directeur Harmoniegezelschap „De Vereenigde Vrienden". Sas van Gent, 26 Maart 1920. De Verbindingen over de Schelde en in Zeeuwsch-Vlaanderen. Zooals vooraf blijkt, geeft over bovenstaande kwestie de „Zeeuwsche Koerier" van de op 11 Maart j.l. gehouden vergadering te Klooster- zande in zijn nummer van 13 Maart een te een- zijdig verslag om dit verder maar gewoonweg onbesproken te laten. De samensteller van dat verslag schijnt er een speciale soort van journalistieke eerlijk- heid op na te houden, daar hij met geen enkele syllabe gewag- maakt van het feit, dat zich deze vergadering op een geheel ander stand- punt heeft geplaatst, dan dat waarop de oor- spronkelijke opwerper van de communicatie- kwestie zich meende te moeten plaatsen. In eersten aanleg toch was het de bedoeling ,.het geheele snelverkeer van Z. VI. door recht- streeksche verbindingslijnon tusschen de voor- uaamste centra en Walsoorden" over Sas van Gent te leiden (zie 2e desideratum Z. K.). De Zeeuwsche Koerier verzuimt echter zijn lezers mede te deelen, dat onder den invloed van de vergadering deze idiote idee terstond werd losgelaten, zoodat dan ook verder met geen enkel woord daaivan wordt gewag gemaakt. Een onpartijdig bezoelcer van bovenge- melde vergadering deelt mij dan ook mede, dat er besloten werd „maar eenvoudig aan te dringen op een snelie en dienstige verbinding van Sas, Axel, Zaainslag en andere dorpen (uit O. Z.-Vl. natuurlijk) met den overkant, gecombineerd aan de belangen van Hulst, die geheel parallel loopen. Verder blijft de Z. K. in gebreke melding te maken van hetg-een door den_ Seeretaris van de ..Vereeniging ter bevordering van de be-' langen van Z.-Vl." is meegedeeld, nl. ,,dat deze Vereeniging zich reeds vroeger per request tot den Minister heeft gewend om het verkeer in deze banen te ieiden, doch dat de verbin ding BreskensVlissingen absoluut noodza- kelijlc is en dat de weg- van IJzendijke en voor het Land van Cadzand noodzakelijkerwijze Via Breskens moet loopen." Verschillende sprekers hebben bovendien als hun gevoelen verklaard, dat men bij het stre- ven naar het verkrijgen van snellere verbin dingen Ter Neuzen in zijn plannen niet mocht dwarsboomen, zoodat dan ook besloten werd, zich geen partij te kiezen in deze kwestie. Dat is een geheel ander geluid, dan de Zeeuwsche Koerier laat hooren en geeft blijk van een veel gezonder oordeel, dan dat door den oorspronkelijken opwerper van de verbin- dingskwestie voorgesteld, aangenomen, dat deze „oorspronkelijkheid" niet mag aange- merkt worden als een grasduinen op het reeds door de ..Vereeniging ter Bevordering van de belangen van Z.-Vl." ontgonnen terrein, in welk geval deze ,,oorspronkelijkheid" met des te meer recht op den naam van „politieke strandjutterij" mag aanspraak maken. Trouwens een der aanwezigen heeft op ge meide vergadering gewaarsehuwd niet mee te doen aan partijpolitiek. die in deze zaak aan- wezig is, hetgeen als bewijs mag aangemerkt worden voor diens goeden kiik op de toekom- stige dingen. Zoo staan dus de zaken, en niet anders. Intusschen heeft de gang van zaken ons in drie opzichten meer klaarheid gebracht: le. dat de „Urheber" van de verbindings- piannen is: de heer Hoefnagels. 2e. dat door sommige vooruitziende deel- nemers aan de bijeenroeping der vergadering een politieke ondergrond werd toegesehreven en last not least, dat afstand gedaan is van hot „groszartige" plan het geheele Zeeuwsch- Vlaamsche verkeer via Sas van Gent te trek- ken, van welken laatsten reuzenzwaai de Z. k. het maar het beste oordeelt geen mel ding- te maken. Ik vraag- mij af waarom geen enkel afge- vaardigde der Sassche Kamer van Koophandel ter vergadering gezonden, niet met een enkel woord in 't openbaar tegen die wijze van voorstelling geprotesteerd heeft, alhoewel toch in geheime zitting daartegen is opgekomen. Het feit, dat de Z. K. niet voor eene recti- ficatie van het gepubliceerde verslag te vinden is, kan geenszins verwondering baren en is dan ook de oorzaak, dat tegen de bedoeling van den opwerper eene sceptische bonding moet worden aangenomen. Er sehuilt in dat optreden dan ook niet een enkel, maar een heel nest van addertjes onder het gras. De toekomst zal spoedig genoeg leeren, dat we ons in dezen niet vergissen. De schijnbewegingen van zekere zijde uit gevoerd, hebben ons in den loop der laatste jaren te zeer tot waakzaamlieid aangemaand om niet met dubbele zorg op onze ganzen te passen wanneer door den vos de passie ge- preekt wordt. Sas van Gent. A. WEHRENS. (Nadruk verboden). TER NEUZE N. Huvvelijks-aangiften. 15 Maart. Wessel Jacobus Vermeulen, oud 2li .j., ,jm. en Keeltje van der Klooster, oud 27 j.. jd. 17 Maart. Adriaan Ilubregt de Vos, oud 59 j., wedn. en Leonie Van Rentergeru. oud 2K j., jd. 19 Maart. Jacobus Jan Pauw, oud 28 j., jm en Emma Jozina Rijnberg, oud 29 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 18 Maart. Johannes Adrianus de Kok, oud 35 j jm. en Suzanna Johanna Kolijn, oud 22 j., jd. Geboorten. 14 Maart. Pieter, z. van Willem Loof en van Johanna Elisabeth Mechielsen. 18 Maart Willem, z van Ha cob van Beveren en van Cornelia Smouter. Willem Salomon, z. van Anthonie Bon- dewel en van Suzanna Eekman. Overlijden. 16 Maart. Charles August Dhanis, oud 7 m., z. (an Camilus Theophilus en van Suzanna Janna Bruggeman. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag 27 28 29 20 31 1 2 Maart H April. SCHEEPVAA RTBEWEGING. 24 Maart: Zweed. s.s. Axfred, 1014 M8., bout, van Cbristiansau 1 naar Gent. Belg. s.s Fcrnaride, 391 M3., ledig, van Os'ende naar Genf. Eng. s.s. Alt, 2840 M3., stukgoed, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Hull, 3 202 M3., stukgoed, vau Gent naar Hull. Belg. s s. Feronia, 1891 M3., ledig, van Middlesbro naar GeDt. Eng. s.s. Wicklow Head, 4113 M\, stukgoed, van Ter Neozen naar Belfast. Eng. motorb. Kitanra, 217 M8., ledig van Antwrrpen naar Gent. Amerik. s.s. West Humhaw, 17226 M3., steenkoien, van Rotterdam naar Ter Neuzen. Noorsch motors. Actir 1, 1019 M3., fosfaat, van Gent naar Newcastle. 25 Maart Eng. s.sWoodcock, 476 M3., ledi g, van Londen naar Gen'. Duitsch s s. Westerplatte, 2054 M3., diversen, van Liban naar Gent. Eng. s.s. King Fisher, 818 M\, stuk goed, van Londen naar Gent. Erg. s.s. Glen Head, 4528 M8., ledig, van Havre naar Ter Neuzen. Eng. s.s. FuHbar, 4804 M3., stukgoed. van Gent naar Belfast. Deenscb s.s. Jenny, 2386 M8., hout, van Gent naar Sunderland. Eng. s.s. Irwell, 2944 M3., stukgoed, van Goole naar Gent. Belg. s.s. Burgemr. Max, 406 M3., ledig, van Gent naar Ostende. Van 24 tot 25 Maart zjjn langs de Oostsluis alhier 9 binnenvaartuigen op en 24 afgeschut, langs de Middensluis 24 op- en 12 afgeschut, langs de Westaluis 7 op- en 4 afgeschut.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 6