GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. J-mStolk Scarfs6 M" KaUS6r' beneVenS dft ,Aehpten. G "U g'evriaR<1 worden- dan z°u dat gem is wel ondervindt, doch zich schaamt om t< gaan wag-en. De Voorzitter wijst er op, dat op de begroo tingvan het armbestuur reeds een post voor- dekwi V°°r ondersteunin& in kieeding en De Secretaris (Voorzitter van het armbe- atuuri bevestjgt dit; die worden uigereikt aan de besteciehngen. - A; Meertens betoogt, dat dit niet is wat hy bedoelt; er zijn gezinnen die niet tot de bestedehngen behooren, groote gezinnen (by noemt eemge bij name) met vee! kinde- ren dm nu niet m aanmerking komen, doch die hi; met zijn voorstel op het oog heeft Als een werkman 16 kleuters heeft, kan men wel begrypen, dat eemge hulp hem welkom is De Voorzitter geiooft, dat, als het Burger- lijr, Armbestuur het weet, dat er hier of daar behoefte is, het zeker zal zorgen, dat daar* een en under gegeven wordt. Als men er naar ge vraagd wordt, wordt het zeker niet geweigerd. heer A. Meertens weet dat zoo niet, er gaat naar hij meent dikwijls een zware wijs op, hi) zou juist de post daarvoor met 150 widen verhoogen, opdat de gezinnen die hij op het oog heeft bepaaid zouden weten, dat er een bearag bepaaid voor hen bestemd is, dan zul- en ze het meer gevoelen als een recht dat ze riaarop hebben. De heer A. Dieleman kan zich met het denk- beld van den heer Meertens niet vereenigen; hij wi.jst er op, dat eerst de particuliere en kerselyke liefdadigheid de behoeftige gezinnen moet te hulp komen en dat eerst, als er men- schen zijn die daardoor niet geholpen kunnen worden, het burgerlijk armbestuur moet in- giypen Om van den kant van de gemeente daarmede te beginnen, daar is hij tegen. De heer A. Meertens noemt dat een oud- conservatief idee. AJs het van wege de ge meente op deze wijze gegeven wordt, behoeft men er memand in het bijzonder dankbaar yooi- te zijn, maar als ik van u, mynheer Die leman, zegt spreker, iets krijg, begin ik al van een heel eind met mijn petje in de hand te at aan, omdat ik iets krijg. Dat acht ik niet fie goede toestand. Er wordt tegenwoordig zoo- ve el gedaan voor een of ander dat geld kost. kan er nu die 150 ook niet eens af om die groote gezinnen tegemoet te komen? Kan hiervoor nu ook niet eens wat worden gedaan? De heer A. Dieleman meent, dat de gemeen teraad toch niet tegen het armbestuur kan gaan zeg-gen, dat zij die of die moeten gaan bedeelen Dat is toch een zaak die het arm bestuur zelf behoort te regelen en als het dan geld tekort heeft, komt het bij den raad met een verzoek om meer, dat is geheel iets anders. De heer A. Meertens merkt op, dat de heer v)ieleman niet over deze zaak kan oordeelen als hij spreker die in den werkmansstand is opgegroeid en die heeft ondervonden welke nooden daar bestaan, terwijl de heer Dieleman in weelde is opgegroeid. Spreker weet ook wel, dat het annbestuur uitgaven kan doen en later bij den gemeenteraad kan aankloppen, maar geheel iets anders is het, als de raad aan dat college een zeker bedrag voor een bepaaid doel ter hand stelt; dan weten ze hoe de bedoeling is het te besteden. De heer Van Doeselaar vraagt, of De Kra- k®' bet g-eld dat hij krijgt niet moet terug- geven. - De Voorzitter antwoordt bevestigend. Het is verstrekt als voorschot. Een vorige maal heeft hij, het ook terug betaald. Burgemeester en Wethouders hebben hem, omdat hij geen geld hom- zijn huis op te knappen vergunning gegeven een collects te houden. De collecte heeft /200 opgebracht, maar hij had f 500 noodig. Die zouden hem nu door het armbe stuur in voorschot worden verstrekt. De heer Van Doeselaar merkt op, dat men in alle gemeenten goedkoope dekens heeft kun nen koopen, heeft de Burgemeester hier ook niet zoo'n circulaire ontvangen. De Voorziter: Ja, maar omdat de distributie hier reeds was afgeschaft, zijn we er niet op incegaan. De heer Van Doeselaar: Het is anders goed spul; ik. was dezer dagen in Philippine, bij De Witte, die met de uitreiking is belast, maar het ziin zeer goede dekens, voor een geringen prijs. Het spijt me, dat het gemeentebestuur er ook niet op ingegaan is, men kon er koopen voor 60, SO tot 100 cent. De Voorzitter: Ze waren verkrijgbaar voor 90 cent tot een gulden. De heer Van Doeselaar: In elk geval goed- koop; bij Bakker betaalt men een /25. Er had- den veel menschen mee geriefd kunnen worden. De heer A. Meertens stemt toe, dat dit een heeie tegemoetkoming zou geweest zijn. De heer A. Dieleman deelt mede, dat de werkmansvereeniging op De Knol er ook van gehad heeft. Die hebben een party laten komen. De heer Van Doeselaar: Moesten die worden opgegeven De heer A. Dieleman deelt mede-. dat die door tuschenkomst van Burgemeester en Wet- Itpuders zijn besteld. De Voorzitter deelt mede, dat overigens geen enkele aanvraag naar die dekens is ingekomen en Burgemeester en Wethouders vonden daar- om geen aanleiding tot het doen eener bestel- ling over te gaan. Men heeft er ook ervaring van opg-edaan, dat het ook moeilijkheden op- levert, de bestelde goederen kwijt te geraken. Dat is gebleken met de schoenen en kousen. Als men zoo iets besteld zou men wel moeten rondgaan oin bestellingen op te nemen en die terstond laten betalen. Zoo iets kan beter door particulieren gedaan worden, dan door een pu- bliek licliaam. De heer A. Meertens verklaart, door den Voorzitter daamaar gevraagd, zijn voostel te handhaven, om de subsidie met 150 te ver hoogen. Dit voorstel wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen; voor stemmen de heeren Guiran. A. Meertens, G. Dieleman en Koster; tegen stemmen de heeren A. Dieleman, Van Doese laar en J. A. Meertens. 191—210; tot het tweede stemdistrict zullen behooren wyk B nos. 95—106 en wiik C uit- gezonderd de nos. 191—210. Voor het tweede stemdistrict zal het stembureau zitting houden in een der lokalen van de bijzondere school op de Knol. De "Voorzitter geeft te kennen, dat voor de vorming dezer stemdistricten der gemeente ongeveer in twee deelen is gesneden door de weg-en van den Oud-Westenrijk- en den Loven- polder, hetgeen ten Westen en hetgeen ten Oosten daarvan lig-t. Men heeft, om het stem- bureau van de kom zooveel mogelyk te ont- lasten, de grens dicht langs de kom moeten trekken. Door Gedep. Staten zijn voor de ver- kiezmg van leden der Pro v. Staten de stem districten ook aldus vastgesteld, zoodat het t eenvoudigst is, ten einde verwarring te voor- .coreen, het voor den gemeenteraad ook aldus te doen. cKon-hutxefrste, stemdi?trict zullen ongeveer 850, m het tweede 450 kiezers zijn. De heer A. Meertens: Zijn de vrouwtjes er dan ook by J De Voorzitter: Jawel. De heer Meertens: Dat zal wat wezen! Het voorstel wordt aangenomen met alg-e- meene stemmen. 10. Los- en laadplaats te Ter Neuzen. Ingekomen is een adres van J. Tollenaar- ees, die daann verzoekt steun te verleenen aan de pogmgen welke bij den Minister van W aterstaat worden aangewend voor het ver- krygen van een verharde los- en laadplaats lung's het kanaal van Ter Neuzen, bij den wee1 van den Goesschen polder, i Pf- v °orzitter deelt mede, liieromtrent in- hehtmgen te hebben ingewonnen bij den in- genieur van 's rijks waterstaat te Ter Neuzen en daaruit is hem gebleken, dat in het bestek voor de onderhoudswerken van het kanaal dit jaar reeds opgenomen het verharden van den zy leantweg langs het kanaal aan vrouw De Kuyter en dat het voornemen bestaat regel- matig met het verharden der laadplaatsen langs het kanaal voort te gaan. Aangezien dus het doel reeds zal bereikt v Oiden, lean het zenden van een verzoek des- wege achterwege blijven en stellen Burge meester en Wethoudrs voor, het adres voor kennisgeving- aan te nemen. De heer Koster zou het beter achten, dat de losplaatsen van de tram verhard werden. De Voorzitter: Dat zal komen! De heer Koster meent, dat in het belang van Hoek beter allereerst de losplaats langs het kanaal tusschen de Hoeksche brug en de sluis kon worden verhard, daar wordt veel meer ge- lost en geladen. De Voorzitter wijst er op, dat het voorne men bestaat alle losplaatsen te verharden. De zijkanten kunnen op de laadplaatsen zonder dat niet voldoende worden onderhouden, dus zal het ook aan de Hoeksche brug wel gebeu- ren, maar overigens wordt er aan den Goes- schenpolder veel meer gebruik gemaakt van de laadplaats, omdat de kanaalboord daar lager is. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt aangenomen. beste kwaliteit was, maar men moest v kree<Paai" Ja3r nemen wa^ men van het rijk De vergadering wordt door den Voorzitter gesloten. Vergadering- van Dinsdag 23 Maart 1920 des namiddags 1 uur. Voorzitter: J. de Feijter, Burgemeester Tegenwooi-dig de leden: ,T. de Visser, a', de hey ter, W. Scheele. P. 1-aas, C. A Wisse, S. van Hoeve, D. G. Koopman, A. de Koeijer J. De Voorzitter opent de vergadering met het uitspreken van het gebedsfonnulier Daama komt aan de orde: 1. Notulen. io?n n0tj'en del! vergadering van 30 Januari 1920 worden met aigemeene stemmen onver- anderd vastgesteld. 2. Mededeelingen. vanef^nnr-itt€r de!lt mede' dat de ieeming- Ws van 93 10 3a?deelen te«'e" een icoers van 98 5 tegen een koers van 98V> en z tegen een koers van 99 Aangenomen voor kennisgeving. 3. Ingekomen stukken. wa;, E"n schrijven A 85 van Burgemeester en ethouders der gemeente Zaamslag houdende toezending verslag Volkshuisvesting over 1919. Aangenomen voor kennisg'eving. „^'-aEen Schrijven A 9» van de Neutrale arbeidersvereemg-ing en de Clir. Land- en I uindei sbond houdende dankbetuiging voor het door den Raad dezer gemeente genomen be- sluit mzake steum werkloozenkassen. Aangenomen voor, kennisgeving. c. Het besluit van den Raad dd. 23 De cember i.I. tot het aangaan eener geldleening ad f 8500 voorzien van bewijs van goedkeu- nng. Aangenomen voor kennisgeving. d' P®' hohier van de hondenbelasting dienst 1920 voorzien van bewijs van goedkeu- Aangenomen voor lcennisg-eving. e. Een schrijven A 116 van Gedeputeerde Btaten van .eeland daarbij toezending van een schryyen van Zijne Excellence den Mi nister van Binnenlandsche Zaken, inzake het stichten van een model-politieschxiol te Hil- versum en de oprichtiug van cursussen in ver- schillende deelen van Nederland en de uitnoo- digmg om eene jaarlyksche bijdrage tot een minimum van 20 voor wat gemeenten met minder dan 10000 inwoners en van f 50 voor grootere gemeenten zulks met ingang van het 192fUSJaai' 1 September 19201 September 11. Voorstel tot het opnemen van kasgeld. Bui gemeester en Wethouders stellen voor, over te gaan tot het aang-aan eener tijdelijke geldleening voor kasgeld, tot een bedrag van f 8000, en tegen eene rente van hoogstens 5 De heer Koster vraagt daaromtrent inlich- tmgen. De Voorzitter geeft te kennen, dat er geen geld in kas is en toch betalingen moeten ge daan worden. Op ancere jaren is het kphier \an den hoofdelijken omslag in Januari reeds vastgesteld en gaan met Maart de biljetten uit. Nu is de gewijzigde verordening nog niet vastgesteld, en zal het wel Mei of Juni wor- aen cer de biljetten kunnen uitgaan. Burge meester en wethouders hebben uitgerekend, dat ze tot dien tijd f 8000 zullen noodig heb ben. Bovendien, is het geld niet ten voile noodig, dan wordt het ook niet opgenomen. Het voorstel wordt aangenomen met aige meene stemmen. 12. Omvraag. a. De heer A. Meertens wijst er op, dat er in de gemeente kei- en klinkerbestratingen zijn en dat er ook een kei- en een klinkerbe- strater in de gemeente woont. Hij zou het bil- lijk achten, dat die beiden in aanmerking kwa- men voor het maken van de straten, die tot hun vak behooren. De Voorzitter zegt toe, dat daarop zal wor den gelet. b. De heer G. Dieleman wijst er op, dat het gewenscht zoude zijn de steenen paaltjes langs den weg aan de kade te Mauritsfort wit te schilderen. Die zijn in het donker niet te zien en men zit er met ry- of voertuigen op eer men het weet, wat tot ongelukken aanleiding kan geven. Zijn ze van boven wit, dan kan men er toch wat van zien. De heer Van Doeselaar vraagt, of die paal tjes niet beter konden worden weggenomen, daar er toch geen suikerbieten voor levering aan de haven mogen gecontracteerd worden. Dat is toch uit. De Voorzitter merkt op, dat er toch nog an- dere producten aan de kade worden gebracht om te verschepen. Hij zal voor het verval der paaltjes laten zorgen. c. De heer G. Dieleman deelt mede, dat be- woners van Zanddorp hebben gevraagd, of er aan Joh. Verhelst niet een lantaarn zoude kunnen worden geplaatst van het dorp, we- gens den put, die daar ligt en welke bij duis- ternis gevaar oplevert. De heer A. Meertens steunt dat verzoek; het is daar aan den draai van den weg zeker noodig. De Voorzitter meent, dat er op het dorp bezwaarlijk een lantaarn zal kunnen wegge nomen worden, maar hij zal trachten er in te voorzien. 7. Wijziging begrooting voor 1919. Door Burgemeester en Wethouders wordt voorgesteld de begrooting voor 1919 te wy- zigen. Nad at een tweetal vragen van de heeren A. Meertens en Koster betreffende punten van ondergeschikten aard door den Voorzitter zijn beantwoord, wordt het voorstel aangenomen. met aigemeene stemmen. 8. Wijziging begrooting voor 1920. Door Gedep. Staten is de begrooting voor 1920 teruggezontlen, vergezeld van eenige op- meriringen. Naar aanleiding daarvan stellen Burgemees ter en wethouders voor, de begrooting te wij- zigen. O.m. blijkt daaruit, dat de post voor uitkeering wegens het werkloosheidsbesluit moet worden uitgetrokken op f 1372,80, en wordt daarin ook opgenomen de verhoogde subsidie voor het burgerlijk armbestuur ten bedrage van f 600. De gewijzigde begrooting wordt vastgesteld met aigemeene stemmen. 9. Verdeeling der gemeente in stem districten. Door Burgemeester en Wethouders wordt voorgesteld eene verdeeling der gemeente in stemdistricten voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad. Volgens het voorstel zullen behooren tot het eerste stemdictriet, waarvan het stembureau zitting zal houden in bet gemeentehuis de vijken A en B, met uitzondering der nummers 95" tot en met 106 en van wyk C de nummers d. De heer J. A. Meertens vraagt, wat ge daan zal worden met het van de lichtgeleiding afkomende ijzerdraad. Er was iemand die vroeg, of. hij dat zou kunnen koopen. De Voorzitter deelt mede, dat het zijn voor nemen was, zoo aanstonds van den raad mach- tiging te vragen, om dat bij inschrijving te verkoopen en, mocht er dan niet genoeg ge- boden worden, het publiek te presenteeren. Hij schat, dat er 2400 K.G. ijzerdraad zal zijn-. Hij vraagt nu tevens machtiging voor verkoop. De heer Koster vraagt, of het wel mogelyk is een besluit te nemen omtrent een onderwerp dat niet op de agenda voorkomt. Dat is voor hem steeds een vraag geweest. De Voorzitter acht dit in het geheel geen bezwaar; de raad is bijeen, de vergadering is nog niet gesloten, dus kunnen er besluiten ge nomen worden. Hij verzoekt echter de vraag als niet gedaan te beschouwen en zal dan dit punt als nummer 1 op de agenda der volgende zitting doen plaatsen. e. De heer Koster meent, bij de laatste beproeving van de motorspuit, bemerkt te heb ben, dat die, al was ze in orde, toch niet meer die kracht ontwikkelde als toen ze pas hier lewam. Het leek hem, dat de motor niet zoo veel omwentelingen maakte. De Voorzitter kan mededeelen, dat aan bur gemeester en wethouders opviel, dat de motor niet geregeld werkte en dat ze nog al rookte. Dit werd toegeschreven aan de minder goede benzine. De machinist van de centrale zal de motor eens nazien. Ook is er nog smeerolie van vroeger tijd gebruikt, die ook niet van de Burgemeester en Wethouders, overwegende dat inderdaad bij het welslagen van een poli- tieschool te Hilversum en politie-cursussen het gemeentebelang- in hooge mate is betrokken maar met minder, dat van toekomstige poli- tiedienaren zelf; dat naast bovenbedoelde instellingen het gemeentebelang nog bij verschillende andere mstellmgen in niet minder hooge mate is be trokken; dat deze bij gunstige beschikking op boven- gemeld verzoek met evenveel reeht om subsidie zouden kunnen verzoeken; dat deze dus naast de steeds toenemende uitgaven aanmerkelijke jaarlijks terugkeeren- de uitgaven zouden veroorzaken; dat het daarom niet gewenscht is op het ver zoek iri te gaan; stellen voor te besluiten; op het verzoek niet in te gaan. De heer Wisse verklaart zich met het voor stel te kunnen vereenigen. Het wordt aangenomen met aigemeene stemmen. f. Een schrijven A .107 van de Zeeuwsch- Viaamsche Tramwegmaatschappij en een van den Raad van Advies dier Maatschappij om terug te komen op het door den Raad dezer gemeentgenomeu besluit op hun verzoek van 20 Maart 3 919 om toekenning- van eene ver hoogde subsidie en deze alsnog te verleenen zonder eenige voorwaarden; Burgemeester en Wethouders, gelet op een schrijven van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tram- wegmaatsch&ppij en een van den Raad van Advies dier Maatschappij inzake toegekende verhoogde subsidie; overwegende. dat de Raad bij zijn besluit dd. 4 April 1919 bepaalde, dat aan voormelde Maatschappij eene bijdrage werd verleend van f 2870 in eens onder de navolgende voorwaar den: 1. dat in de geheele kom der gemeente als nog ten genoegen van Burgemeester en Wet houders st.raatspoor worde aangebracht; 2. --.dat de bestaande verharde weg op de losplaats bij de aigemeene begraafplaats als nog zoodanig worde verbreed, dat twee voer tuigen op het verharde gejleelte elkander kunnen passeeren; 3. dat de Maatschappij voonoemd een bij drage verleent van maximum /2000 in de kosten tot verbetering van den Veerweg; dat het alleszins gewenscht is de eenniaal gestelae voorwaarden te handhaven, aangezien bij toekenning van eene onvoorwaardelijke sub sidie verhooging niet is te verwachten, dat eenige der door den Raad gewenscht g-eachte verbeteringen tot stand zullen komen; stellen voor: het voormelde verzoek af te wijzen met handhaving van zijn besluit van 4 April 1919. De heer Koopman: Er is destijds door het gemeentebestuur aan de tramwegmaatschappij een antwoord gegeven op haar verzoek; is ze zoo beleefd geweest, daarop te antwoorden De Voorzitter: Ja, het bestuur heeft toen bericht, dat ze op de door den gemeenteraad gestelde voorwaarden niet kon ingaan, want dat het bedrag der werken die in deze ge meente werden gevorderd veel hooger liep dan dat der gevraagde subsidie. De heer Scheele: Ik kan meegaan met het voorstel van Burgemeester en Wethouders en het niet goedkeuren, om op het genomen be sluit terug te komen. De Voorzitter: We hebben 4 April van het vorig- jaar breedvoerig op het verzoek geant- woord en we blijven bij de daarin uiteenge- zette beschouwing; -ons gezichtspunt is niet gewyzigd. Ik kan nog mededeelen, dat de kwestie on- langs is besproken te IJzendijke, in eene ver gadering van de commissie van advies. Daar in werd betreurd, de houding die verschillende gemeenten en polders hieromtrent innemen en waarvan het gevolg zoude kunnen worden dat de exploitatie van de tram moet worden stop gezet, hetgeen een ramp zou zijn voor de streek. Ten slotte is toen be.sloten aan de gemeen ten en polders te adviseeren, de verhoogde bijdrage onvoorwaardelijk toe te kennen. Ik zag er voor onze gemeente wel een zwaar hoofd in. waar hier zulke groote verbeterin gen worden gevraagd, waarvan ik ook over- tuigd ben, dat ze broodnoodig zijn, vooral aan het tramstation, ofschoon ik evengoed over- tuigd ben, dat het een ramp zoude worden als we de tram moesten missen. Het is zeker waar, dat de maatschappij de lijn heeft moeten aanleggen toen alles ver- sehrikkelijk duur was geworden, waardoor de exploitatie 280.000 gulden hooger is gewor den en dat er dus wel aanleiding is, om voor de werken zooals die zijn uitgevoerd, een hoo- g£re subsidie te vragen. Het komt meer voor, dat men op de eene vergadering een ander standpunt inneemt dan op een andere en dat men wel eens voorstemt waar men op een andere plaats tegensteint hetgeen kan afhangen van de belangen die en °P <lat tydstip vertegenwoordigt. Hij hoopt echter dat alles goed voor elkaar zal het hartn 1 t rt nj'C de hand wel een* over hart zal stryken en Zeeuwsch-VIaanderen voor dit belang te hulp komen. Hij zou het jammer achten als de tram moest Iiquideeren. De heer Scheele wijst er op, dat de ver- hoogde subsidie met gevraagd wordt voor be- ^n?fm8, van hoogere exploitatiekosten, doch wegens het onder abnormale omstandigheden aanleggen der lijn. De Voorzitter: Men komt altijd wijzer van de markt, dan als men er naar toe gaat, maar Is we destyds bij het verleenen der subsidie als voorwaarde hadden gesteld het uitvoeren cut m het aigemeene plan opgenomen ziin ge worden en dan hadden we er geen moeite mede gehad. Nu ys dat moeilyker, nu de maat- schappy alle moeite heeft, om het hoofd boven water te houden. Het is een samenloop van omstandigheden, die de zaak bemoeilijkt let afwijzend yoorstel van Burgemeester en Wethouders wordt aangenomen met algemee ne stemmen. g. Een schryven A 130 van Gedeputeerde ,aar !J de ln!?ezon<1«i gemeente-be- ferugzendenTe benlerkin^en Burgemeester en Wethouders stellen voor cle begrooting te wijzigen als volgt- Inkomsten Hoofdstuk IV afd. 1 te brengen op 19735 f6 44fdstuk uA'- 1 art. 1 te brengen op Uitgaven: .f27,50fdStUk 11 afd' 2 art' 5 bren8'en °P Hoofdstuk IV afd. 1 art. 7 te schrappen en een nieuwen post gehjkluidend te scheppen onder afdeelmg 4 art. 1 van dat zelfde hoofd- StiUK. Hoofdstuk VII afd. 3 art. 1 te verminderen en te brengen op 112.170 Hoofdstuk VII afd. 3 „teruggaaf van te veel genoten ryksbydrage artikel cijfer 13 toe te voegen. Hoofdstuk XI afd. 1 art. 1 het jaar van op- nemmg 1897 te wijzigen in 1899; art. 3 te bengen op 1117; ait. 4 het jaar van opneming 1900 te wii- zigen in 1906; art. 5 idem 1911 in 1910; 1899^ 1 Hoofdstuk XI afd- 3 'clem 1897 in art. 2 vermeld onder Hoofdstuk 15 ait 2 te laten vervallen. Het bedrag der inkomsten en uitgaven vast te stellen op 65.081,72. Aangenomen met aigemeene stemmen. ji. Een schrijven A 97 van het gemeente bestuur van Schagen betreffende wijziging van art. 59 der gemeentewet en toezendende een door den Raad dier gemeente vevzonden adres luidende: Aah de Tweede Kamer der Staten-Generaal Geeft met den meesten eerbied te kennen, het gemeentebestuur van Schagen, zulks ter uitvo-ering van het raaasbesluit dd: 21 Janu ari 1920; dat krachtens artikel 59 der gemeentewet de burgemeester wordt benoemd door Hare Majesteit de Koningin; dat bij deze benoeming de ingezetenen der gemeente geen medezeggingschap hebben ten aanzien van de keuze door Hare Majesteit te doen; dat in het jaar 1880 een voorstel ten op- zich to van deze aangelegeniieid in uwe verg'a- dermg gedaan, geen meerderheid mocht er- langen, en sindsdien de gemeentewet op dit punt ongewijzigcl is gebleven; dat toch het raadscollege eener gemeente geacht kan worden, het meest op de hoogte te zijn van de belangen der gemeente, dus ook i an de eischen die aan een te benoemen bur gemeester moeten worden gesteld; dat het dus billijk is, dat de g'emeentenaren medezeggingschap krijgen in de benoeming van een burgemeester, welke billijkheid nog meer naar voren komt nu de raad volgens cvearedige vertegenwoordiging is samenge- dat het ook niet billijk is te achten, dat deze medezeggingschap ontbreekt, nu aan de ge meenten vrij belangrijke finantieele verpiieli- tmgen worden opgelegd door de allerwege aan de burgemeesters verleende tractementsver- hoogingen; redenen waarom het gemeentebestuur voor- noemd zich tot uwe vergadering wendt, met verzoek het daarheen te willen leiden, dat de gemeentewet worde gewijzigd in dien zin, dat voor de benoeming van den burgemeester eene aanbeveling van zoo mogelijk drie personen door den raad wordt ingediend. Het gemeentebestuur voornoemd, verzoekt aan dit adres adhaesie te willen betuigen. Burgemeester en Wethouders zich met de motieven in dat adres opgenoemd kunnende vereenigen. stellen voor daartoe te besluiten. De heer Scheele gevoelt er niet veel voor, om adhaesie te verleenen; als de raad zich daarin gaat mengen zal een partijstrijd ont- staan, waardoor de gemoederen worden opge- wonden en hij acht het beter, dat dit in zake een burgemeesters-benoeming niet geschiedt. De heer Vinke meent, dat het toch maar de bedoeling is, om alleen bij een nieuwe benoe ming eene aanbeveling van 3 personen in te dienen. De Voorzitter antwoordt bevestigend. Hy geeft voorts te kennen, dat Burgemeester en Wethouders hebben overwogen, dat het meer- malen is voorgekomen, dat in eene gemeente een oud-militair als burgemeester werd be noemd, die later bleek in het geheel niet op de hoogte te zijn van de levenswijs der gemeente- naren, wat tot verschil van meening en bot- singen aanleiding gaf, hetgeen niet was in het belang del" zaak. Veel beter achten zij het daarom, dat de gemeenteraad, die er van op de hoogfe kan zijn of er in de gemeente ge- sehikte en bekwame personen voor die functie zijn, een keuze doet. Voor groote gemeenten is het wat anders, daar kan men niet zoo ge- makkelijk personen aanwijzen, die de voorkeur verdienen, maar in kleine gemeenten zou het van groote waarde zijn, als de gemeenteraad de keuze kon doen. Wat de bemerking betreft, dat dan partij strijd zoude ontstaan, dat is nu toch ook niet buitengesloten, dat kan zich na de benoeming van een burgemeester ook voordoen, maar de burgemeester behoort, naar spreker's opvat- ting als zoodanig geheel boven de patijen te ataan. In elk geval zouden Burgemeester en Wet houders aan een adres van adhaesie nog de bemerking willen toevoegen, dat zij het in elk geval ongewenscht achten, dat iemand uit een omliggende gemeente tot burgemeester wordt benoemd. Als toch geen ingezetene benoemd wordt, is het beter dat de benoeirjde geheel vreemdeling is. De heer De Koeijer gaat met het voorstel mee. De heer Wisse is van ander gevoelen; con- trasten zal men altijd houden en een burge meester, die daar juist naar ieders zin is, zal men wel nimmer krijgen. Hij acht de tegen- woordige wijze van benoemen maar 'tbest. Hij wijst naar het naburige Belgie, waar de burgemeester by keuze wordt benoemd en men ziet, tot welke een heftigen strijd, dat leidt ly vreest, dat het hier ook zoo zou gaan Hii zoa 8'een adhaesie willen betuigen. De V oorzitter meent, dat een verge!iikino van e ie mfd. 8'elukkig gekozen is; de aard van onze oevolkmg en die van de Belgen loopt nog al wat uiteen, die maken zich al warm als onze menschen er nog niet aan deaken.' Srne,en, gemoen belan8 in, als de ge- meenteraad bekwame mannen uit de gemeente Kan voordragen. De heer Wisse wijst cr op, dat de reg-eerine toch informatics instelt, en ieder in dele Moe-e de V ^iegenheid r>m solliciteeren. i ioge dt oorzitter meenen, dat ons volk niet gauvv warm loopt, hij voorspelt, dat dit bij een buigemeesferskeuze wel het geval zal zijn. De oorzitter stemt wel toe, dat in het al- gemeen in Zeeland de benoemingen van bur- n-aven' mTm' moeilijkheden aanleiding gaven, maar het betreft hier het dobr Scha gen voorop gezette principe en nu is het de \'aag, of men daarmede al of niet sympathi- seert, De raacl tracht toch wel eens invloed op de keuze uit te oefenen, maar beter ware het, da 1. hy bepaaid zeggingschap had. De heer Wisse wijst er op, dat, wat deze gemeente beu-eft, het maar eens voorgekomen is, dat een niet-ingezetene werd benoemd, anders zyn altijd ingezetenen benoemd. De heer Koopman meent ook, dat de ge meenteraad het beste kan weten, wie voor eene benoeming in aanmerking zouden kunnen ko men; nu zal het voorkomen dat iemand woi'dt gezonden. die er beslist niet op zijn plaats is. De heer Wisse: Er wordt door de regeering met het gemeentebestuur toch voeling ge- houden. De Voorzitter: Maar het is een groot ver schil, of er geinfornieerd wordt naar personen of dat men een aanbeveling kan indienen. De infoi-niaties luiden ook wel eens tegenstrudig. De Leer A. de Feijter: De bedoeling is, een aanbeveling van drie personen inzenden en de Kroon mag daar dan toch nog buiten gaan ook. t:® heer Wisse: Ik geloof, dat er nu toch a It yd van uit de gemeente ook een kracht uitgaat. De heer A. de Feijter: Daarom is er ook geen bezwaar om adhaesie te betuigen want nu wordt er toch ook getracht invloed'uit te oetenen op de keuze. De heer Scheele wijst op de gewoonte, dat door de Kroon voor de gevallen, dat haar een aanbeveling wordt toegezonden, steeds no. 1 wort benoemd; er moeten ernstige reden Btjn. als daarvan wordt afgeweken. De keuze eou dus bij een aanbeveling feitelijk beperkt rjjn. Het is zooals de heer Wisse zegt, er wordt nu uit de gemeente toch ook een leiddraad ge geven. Hij acht het veel beter alles te lfifen zooals het is, er zal niets anders uit vonrt- komen dan felle party stry'd. De heer De Visser wenselit ook maar dies te laten zooals het is. De Voorzitter: U wijkt dus van het voor stel van Burgemeester en Wethouders a£T De heer De Visser antwoordt bevestigend. De heer Faas, er op lettende, dat na ook uit de gemeenten candidaten aanbevolen worden, zou het beter achten, dat de raad dit officieel zoude doen, omat dit er het aamge- wezen lichaam voor is. De raad vertegen- woordigt de ingezetenen en men moet aan- nemen. dat die het best op de hoogte is van de personen en toestanden. Nu is er geen waarborg omtrent de personen of commissies die aanbevelingen doen. Het voorstel 0111 adhaesie te betuigen wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Voor stemmen de heeren De Koeijer, Peas, Van Hoeve, De Feijter, Vinke en Koopman: tegen stemmen de heeren Wisse, Kaijser, De Visser, Scheele en De Jonge. ii Een schrijven A 47 van Gedeputeerde Staten met verzoek te bevorderen, dat in sub 3 van het raadsbesluit dd. 30 Januari 1.1. tus schen 10 en 14 alsnog1 het cijfer 12 worde in- gevoegd. j. Een schrijven A 94 van G.E.B. commissie daarbij berichtende, dat geen zijner leden in verband met het bepaalde bij art. 6 der ver ordening als Secretaris wil fungeeren en daar om in overweging geeft art. 6 van gemelde verordening zoodanig te wijzigen, dat aan de commissie een secretaris worde toegevoegd. Burgemeester en Wethouders stellen voor naar aanleiding van de missive's i en I te be sluiten de plaatseliike verordening tot regelmg van de samenstelling on de werkkring eener vaste commissie van bijstand te wijzigen als volgt: 1. art. 6 te lezen: Aan de commisies wordt door Burgemeester en Wethouders te benoemen Secretaris toege voegd voor wat betreft de administraUiove werkzaamheden. 2. sub 3 van zijn besluit dd. 30 Januari 1920 in art. 9, 10, 12 en 14 in plaats ran boekhouder te lezen „administrateur-boek- houder". De heer Scheele vindt het nogal vreemd, dat geen der leden van de commissie bereid is bevonden het secretariaat op zich te nemen. dat hoort er toch by. De Voorzitter herinnert, reeds bij de vor ming der commissie de veronderstelling te hebben uitgespoken, dat er misschien uit de commissie wel geen Secretaris zoude kunnen worden gevonden en er een zou moeten wor den toegevoegd. De heer Koopman stemt toe, dat de heer Scheele eigenlijk het. voile recht heeft de op- merking te maken, maar hij voelt zich als lid der commissie toch verplicht, iets ter recht- vaardiging aan te voeren. Als het er alleen om te doen was het driemaandelijksch rap port op te maken en de notulen der vergade- ringen bij te houden, zou hij er geen bezwaar in gehad hebben, het secretariaat op zich te nemen. Maar nu er sprake van was, dat de commissie, als de boekhouding van de* ad- ministrateur niet zoodanig in orde is, dat die J naar Gedeputeerde Staten kan worden opge- zonden, dat in orde zou moeten brengen, h<*ft hij er van moeten afzien, want dat kan gee* lid der commissie, daar die daarvoor niet vol doende van de boekhouding op de hoogte ^ijn en daarvoor dus een deskundige dient te wor den toegevoegd. De heer Scheele meent, dat daarmede de taak der commissfie ook wordt voorbijgestreefd, het moet z. i. een commissie zijn van controle, om na te g'aan of de zaak goed marcheert maar een commissie uit den gemeenteraad moet toch zelf niet het werk gaan verbeteren als het niet deugt? Dat is haar roeping niet. De Voorzitter geeft te kennen, dat het toch zoo is opgevat en, men meent, dat de boefc- houding van den administrateur ook niet ge heel in orde is. Die heeft wel van alles vol doende aanteekening gehouden, maar toch niet op een wijze, dat dit aan Gedeputeerde Staten kan worden ingezonden. Dat leerfc wel. maar daar moet de administrateur gelegenlieid voor hebben zich wat in te werken. Het voorstel wordt met aigemeene stew- men aangenomen. k. Een schrijven van A. Klaassen en C. H» H. Wisse houdende bericht van aanneming hun- ner benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur. 1. Een schrijven van J. van Hoeve, hou dende bericht, dat hij zich eene herbenoemlhg tot lid van het Burgerlijk Armbestuur *iet laat welgevallen. (Zie verder het Eerste Bladl

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 2