ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTiEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLA ANDEREN. No. 6967. 60® Jaargang Dinsdag 16 Maart 1930. militi M I LIT I E. M 1LIT I E. M ILI T I E. V ACCINATIE. ABONNEMENT Telefoon 25. ADVERTENTlEN: nit mad varschiliit MaanJan-. WoeQttlag- an Vrijda6avond. uitsszottieri op Keastdagen, bij He Firma P. J._YIH DE SAHBE te Tar Hwm Yrijstelling wegens kostwinnerschap. YRIJSTELLING VAN GEESTELIJKEN ESZ. Broodkaarten. BINNENLAND. Per 3 maanden binnen de stad 1,40. Franco per post voor Nederland 1,60. Bij vooruitbetaling voor het Buitenland per 3 maanden/2,20, per jaar J 8, Voor Nederland Per jaar bij vooruitbetaling 5,80. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen oolj a e Boekhandelaren, Postkantoren en Hulppostkantoren. Van 1 tot 4 regels 0,80. Voor elken regel rneer j 0,20. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte bere^end. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst 66n dag voor d© uitgave. Vrijsteliing van den dienst wegens eigen vrijwiiligen dienst, broederdienst of aan- wezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders of halfbroeders. Eigen vrywiHige dienst. Brooderdienst. Aanwezig hel d van iu geboren broeders of hetzeifde jaar halfbroeders. vrijstelliug wegens kostwinnerschap Voorts wordt ook vrystelling vet- leend, iu het geval, dat Yrijstelling wegens woonplaats of toekemstige woonplaats in de kolonien enz gratis Yaccinatie en Revaccinatie De z. g. n. trouwbeekjes moeten worden meegebracht. UZENSCHE rte Burgemeester dor gemeente TElt NEUZEN brengt ter kennis van belangbebbenden, dat ten aanzien van vrij^.e!Ii»u «len IHJ de inilitie om een der hierboven vermelde reuenen het volgende geldt Tot het verkrijgen van vrijsteliing wegens eigen vriiwilli"en dienst moet worden overgelegd een be wijs van dienst of sen uittreksel uit het stainboek. Voor hen, die nog dienen of wier verbintenis nog looper.de is, worden deze stukken door de zorg van de daarbij betrokken autoriteiten bij den Militieraad ingediend, zonder eenige bemoeienis van de zijde van belanghebbenden. Voor zooveel betreft ingeschrevenen voor de militie, die gediend hebben, maar niet meer in dienst zijn, moet het opgeven van de reden van vrijsteliing, jndien dit niet reeds bij de inschrijving heeft plaats gehad, dopr of vanwege hen gesehieden ter secretarie dezer gem een te tusschen 21 en 31 Maart, bij voor- keur op Donderdag, 25 Maart a.s., des voorrniddags tusschen 9 en 12 uur. Aldaar wordt gezorgd voor het opvragen en het indienen van de vereischte stukken, Medebrengen van zakboekje of paspoort is zeer gcwenscht. 21 Maart h.t j..,, om.r.at h.m. voor wien vrijsteliing wordt gevraagd, door De aandacht wordt er op gevestigd. dat van een even getal broeders of halfbroeders de lielft en van eer. oneven getal de grootere helft wordt vrijgesteld, en voorts, dat een breeder, die ter inlyving besternd is, met betrekking tot vrijsteliing wegens broeder dienst wordt gelijkgesteld met een broeder, die dient. De wet bepaalt n.L, dat vrijsteliing wegens broeder dienst wordt verleend nan den ingescbrevene, wiens wettige broeder of halfbreeder hetzij besternd is ter inlijving of wel dient of gediend heeft bij de militie, hetzij als vrijwilliger dient of gediend heeft bij te zeemacht, bij bet leger bier te lande of bij de kole- niale troepen wat bet eerste geval het besternd zijn ter inlijving bij de mtlitie betreft, tenzij bet voor de inlijving bepaalde tijdstip reeds verstreken en hij niet ter inlijving opgekoinen is. Tot het verkrijgen van ,-rrjstelling wegens broeder dienst moet worden overgelegd: lo. een bewijs van besteraming ter inlijving, een bewijs van dienst of een uittreksel uit bet stamboek van elken wettigen broeder of halfbroeder, die ter. inlijving besternd is, dient of gediend heeft, zoomede ten aanzien van elken wettigen broeder oi halfbroeder, voor wien een plaatsvervanger is gesteld, een bewijs van dienst of een uittreksel uit het stamboek van den plaatsvervanger 2o. een getuigschrift betreflende de wettige broe ders en halfbroeders van den ingesehrevene. De stukken. onder lo. bedoeld, worden, voor zoover de reden van vrijsteliing reeds bij de inschrijving is of binnen den hierna te noemen tijd ter secretarie dezer gemeente alsnog wordt opgegeven, zonder ver- dere bemoeienis van de zijde van den ingescbrevene opgevraagd en ingediend. Tot bet opmaken van het getuigschrift, onder Jo. oedoeld, moet door of vanwege den ingesehrevene aanvraag worden gedaan ter secretarie dezer ge meente, tusschen 21 en 31 Maart, bij voorkeur op Donderdag 25 Maart a.s., des voorrniddags tusschen 9 en 12 uur. Daarbij moet door of vanwege den ingesehrevene worden gezorgd voor de togenwoor- digbeid van twee getuigen, die ineerderjarige manne- lijke personen moeten zijn, van wie kan worden aangenomen, dat zij met het gezip, waartoe de inge scbrevene behoort, voldoende bekend zijn. Medebrengen van zakboekjes of paspoorten is zeer gewenscht. Het getuigschrift wordt in den regel opgemaakt door den Iiurgemeester der gemeente, waar de be- langhebbende voor de militie is ingeschreven, doeh kan ook door een anderen Burgemeester worden opgemaakt. Zijn er twee of meer broeders of halfbroeders in hetzelfde jaar geboren on moet aan een of meer van hen vrijsteliing wegens broederdienst worden verleend, dan wordt in de zitting van den Militieraad door loting uitgemaakt, aan wien of aan wie hunner de vrijsteliing zal worden toegekend. Onder zekere voorwaarden kunnen zijechter, met afivijking hierv*n, bij onderlinge overeenkomst. aanwyzen wie hunner om bedoelde reden zal of zullen worden vrijgesteld. Minderjarigen moeten voor zulk een overeenkomst de toestemming iiebben van hem of haar, die de ouderlijke rnacht of de voogdij over lien uitoefent. Het aangaan van de overeenkomst en het verleenen van de toestemming kan gesehieden hetzij schriftelijk ten overstaan van den Burgemeester of van een dour dezen daartoe aangewezen gemeeiileainblenaar, by voorkeur op den biervoren bedoelden dag, hetzij mondeling in de zitting van den Militieraad. Deze aanwezigheid kan ook op zich zelf reden tot vrijsteliing geven, zonder dift er reden tot vrij stelling wegens broederdienst bestaat. De wet bepaalt namelijk onder zekere voorwaarden Indien twee of meer broeders, die geen recht op vrijsteliing wegens broederdienst kunaen doen gelden, in hetzelfde jaar zijn geboren, wordt de helft van hun getal of, zoo dit oneven is, de grootere helft vrijgesteld. Om voor vrijsteliing om de hierbedoelde reden in aanmerking te kotnen, moet door of vanwege den ingesehrevene tusschen 10 en 18 Jnli ter secrc tarie dezer gemeente aanvraag worden gedaan tot bet opmaken van een daartoe vereischt getuigschrift. Wie van de broeders of halfbroeders zal of zullen worden vrijgesteld, wordt uitgemaakt door een loting of bij overeenkomst, op dezelfde vvijze als biervoren omschreven is onder Broederdienst", doch voor dit geval moet het opmaken van een sehriftelijke over eenkomst en het geven van een sehriftelijke toe- stemnJl^ gesehieden in de maand .luli, bij voorkeur tegelij k met het opmaken van het voor vrijsteliing vereischt getuigschrift. Om vrijgesteld te worden wegens eigea vrjjwilligen dienst of wegens broederdienst moet de reden van vrijsteliing bestaan op den Militieraad uitspraak moet worden gedaan. Om vrijgesteld te worden wegens aan wezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders of halfbroeders, moet de reden van vi jjstelliug bestaan op bet oogenblik, waarop de Militieraad uitspraak doet. Ter Neuzen, 15 Maart 1920. De Burgemeester voornoemd' J. HUTZINGA. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN brengt ter kennis van belangbebbenden, dat wordt verleend aan hern, door wiens verblijf in werkelijken dienst voldoende middelen tot levens- onderhoud zouden komen te ontbreken aan zijn gezin of aan dat, waartoe hij behoort of waarin hij als pleegkind is opgenomen, dan wel aan personen, die hem in den eersten of den tweeden graad vail bloed- of aanverwantschap bestaali. Geldt het iemand, die reeds is ingelijfd, dan wordt de vrijsteliing niet verleend, zoo de belangen van den dieast het wenschelijk maken haar niet te ver leenen en bij toekenning eener vergoeding van ten hoogste een gulden per dag voldoende in de middelen tot levensonderhoud van het gezin of van bedoelde personen zou worden voorzien. Voor het kostwinnerschap in den zin van de Militiewet wordt niet vereischt, dat de eenige of voornuamste bron van lukomsten gelegen is in den arbeid van den militieplichtige, doch is het voldoende, indien door zijne mogelijke dien-t vervulling cle gezamenlyke inkomsten der betrokkmen met een zoodanig bedrag zouden worden verminderd, dat h'et' oveYblijvende niet meer gesegtl kan worden voor hen voldoende middelen tot levens onderhoud" te vertegenwoordigen. Tot het verkrijgen van vrijsteliing wegens kost winnerschap moet worden overgelegd een staat van inliehtingen, opgemaakt door den bergemeester der gemeente, waar de belanghebbende voor de militie is ingeschreven of voor welke hij heeft geloot. De staat kan echter ook door een anderen burgemeester worden opgemaakt, als daarvoor een bijzondere reden bestaat. Indien bet bezwaren oplevert, den staat van inliehtingen hier te lande te doen opmaken, kan in de plaats van zulk een staat worden overgelegd hetzij een gelijksoertig, hetzy een ander in het buitenland opgemaakt stuk, waaruit met genoegzame zekerheid de omstandigheden blij ken, welker bekend- lieid voor de beoordeeling van het recht op vrjj- stelling noodig is. Door of vanwege dengene, die vrijsteliing verlangt wegens kostwinnerschap, moet zooveel mogelijk ter secretarie der gemeente aanvraag worden gedaan tat het opmaken van bedoelden staat van inliehtingen, en wel lo. tusschen 21 en 31 Maant van het jaar, waarin het inschrijvingsregister is gesloten, ingeval de reden van vrijsteliing aanwezig was op eerstgenoemden datum 2o. in de maand November van het jaar, vooraf- gaande aan dat, waarin hij zou moeten worden ingelijfd a. ingeval de reden van vrijsteliing is ontstaan tusschen 21 Maart en 1 November van eerst bedoeld jaar b. ingeval hij opnieuw vrijsteliing vraagt en hij bij de eerste maal verkeerde in het geval, omschreven onder a 3o. binnen een maand nadat de reden van vrij stelling is ontstaan, ingeval dit heeft plaats gehad op of na 1 November van het jaar, voorafgaande aan dat, waarin hij is of zou moeten worden ingelijfd1 4o. in de maand, op een na voorafgaande aan die waarin de loopende vrijsteliing eiridigt, ingeval hij opnieuw vrijsteliing vraagt en hij bij de eerste maal verkeerde in het geval, omschreven onder 3o. Degene, die atriivraag doet tot het opmaken van zulk een staat van inliehtingen, dient zooveel mogelijk daarbij opgaven te verstrekken omtrent de omstandigheden. waarin de militieplichtige en waarin het gezin of de naaste bloed-of aanverwanten verkeeren. Bij voorkeur zal voor het opmaken van staten van inliehtingen ten behoeve van bet aanvragen van vrijsteliing wegens kostwinnerschap, voor zoover dit tusschen 21 en 31 Maart moet gesehieden, zitting worden gehouden ep Donderdag 25 Maart a.s, voorrniddags tusschen U en li uur. Het vorenstaande geldt niet alleen voor hbn, die voor het eerst zijn ingeschreven, maar ook voor hen die voor de lichtirig van bet volgend jaar opnieuw zijn ingeschrr; Tot dezen behooren o.a. zij, die het vorig jaar tijdebjk zijn vrijgesteld bij eene uitspraak van Gedeputeerde Staten, die voor 1 September onherroepelijk is geworden, of bij een Koninklijk besluit, dat voor dien datum is genomen op een ingesteld beroep. Omtrent de vrijsteliing wegens kost winnerschap wordt beslist door Gedeputeerde Staten, zoo de reden van vrijsteliing aan wezig is op til Maart van het jaar, waarin het inschrjj vingaregister gesloten is anders door de Koningin. Deze vrjjstelling wordt aauvankelyk siechts tijdelijk en wel ten hoogste vier- raaal voor een jaar en daarna, zoo de grond voor de vrjjstelliig ook by de ten Vjjfien male te nemen beslissicg nog aanwezig blijkt, voorgoed verleend. een dienstpliehtige, aan wien geen vrijsteliing is verleend wegens kostwinnerschap, zoodanig persoonlijk behoort of waarin hij als pleegkind is opgenomen. dan wel van personen, '.''le hem in den eersten of den tweeden graad van bloed- of aanverwantschap bestaan, dat zijn aanwezigheid daarvoor dhngend noodzakelijk is. Tot het verkrijgen van vrijsteliing op dezen grond moet worden gehandeld in overeenkomstigen zin als tot het verkrijgen van vrijsteliing wegens kostwinnerschap. Omtrent het verleenen van vrystelling wegens aanwezigheid van het bedoeld ge val wordt echter uitsluitend beslist door de Koningin. Ter Neuzen, "15 Maart 1920. De Burgemeester voornoemd,* .1. HUIZINGA. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN brengt ter kennis van belang bebbenden, dat vriJtitelUng van den dienst bij de militie wordt verieend lo. aan den geestelijke, den beilienaar van den godsdienst,den zendeling-leeraar, den broeder-diakoon van een godsdienstige vereeuiging en den Uoomsch- Ivatholieken ordebroeder, die tot een binnen het Rijk gevestigde kloosterinnchting behoort; 2o. aan den student in de godgeleerdheid en den zendeling-kweekeling, die a»n een bij atgemeenen maatregel van bestuur aan te wijzen inrichting vail onderwijs tot geestelijke, tot bedienaar van den god's- lienst of tot zendeling-leeraar wordt opgeleid en aan den proefbroeder, die tot broeder-diakoon van een godsdienstige vereeuiging wordt opgeleid. Wie geacht worden een dezer hoedauigheden te bezitten. is omschreven in een tweetal tabellen, die door belanghebbenden ter secretarie dezer gemeente kuur.cn worden gerapdpleegV. Door of vanwege dengene, die op grond van een dezer hoedauigheden vrijsteliing verlangt, moet een verklaring, waaruit bet bezit dezer hoedanigheid blijkt, worden ingeleverd bij do i Burgemeester der gemeente, waar hij voor de militie is ingeschreven of voor welke bij heeft geloot. De verklaring moet zijn ingeiicht overeenkomstig een model, waaromtrent tor secretarie der gemeente inliehtingen bu"nen worden verkregen. De inlevering moet gesehieden lo. voor 1 April van bet jaar, waarin het in schrijvingsregister is gesloten, ingeval de reden van vrijsteliing aanwezig was op 21 Maart van bedoeld jaar 2o. in de maand November van bet jaar, vooraf gaande aan dat, waarin de belangliebbende zou moeten worden ingelijfd a. ingeval de reden van vrijsteliing is ontstaan tusschen 21 Maart en 1 November van eerst- bedoeld jaar b. ingeval hij opnieuw vrijsteliing vraagt en hij bij de eerste maal verkeerde in bet geval, omschreven onder a 3o. binnen eene maand nadat de reden van vrijsteliing is ontstaan. ingeval dit heeft plaats gehad op of na 1 November van bet jaar, waarin bij is of zou moeten worden ingelijfd; 4o. in de maand, op etm na voorafgaande aan die, waarin de loopende vrijsteliing eindigt, ingeval hij opnieuw vrijsteliing vraagt en hij bij de eerste maal verkeerde in het geval, omschreven onder 3o. Voor hem, die vermeld is op het inschrijvings register voor de militie, dat laatstelijk gesloten is, en op 21 Maart na de sluiting een der voornoemde hoedanigheden bezit, moet de verklaring op genoem- den datum worden afgegeven of moet althans uit de verklaring blijken, dat" de toestand, die grond tot vrijsteliing oplevert, op dien datum aanwezig was. Voor hem, die eerst later een van bedoelde hde- danigheden verkrijgt, moet in de verklaring de toe- stand worden vermeld, gelijk die is op bet oogenblik der al'gifte, en mag de afgifte niet gesehieden voor het tijdvak, binnen hetwelk de verklaring moet worden ingeleverd. Wat geldt voor ben, die voor het eerst zijn inge schreven, geldt ook >oor hen, die voor de liehting van het volgend jaar opnieuw zijn ingeschreven. Tot dezen behooren o.a. zij, die het vorig jaar tijdelijk zijn vrijgesteld bij eene uitspraak van Gedeputeerde Staten die voor 1 September onherroepelijk is ge worden, ol bij een Koninklijk besluit, dat \oor dien datum is genomen op een ingesteld beroep. Omtrent de vrijsteliing van de hiervoren bedoelde personen wordt beslist door Gedeputeerde Staten, zoo de reden van vrijsteliing aanwezig is op 21 MAART van het jaar, waarin het inschrijvingsregister gesloten isanders door de Koningin. Deze vrijsteliing wordt aanvankelyk siechts TIJ DELIJK eu wel ten hoogste viermaal voor een jaar en daarna, zoo de grond voor de vrijsteliing ook bij de ten vijfden male te npmen beslissing nog aan wezig tlijkt, VOORGOED verleend. Ter Neuzen, den 15 Maart 1920. Do Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Deze verklaring moet-zijn afgegeven door het hoofdj van het plaatselijk bestuur der woonplaats van be langhebbende. Tet bet verkrijgen van vrijsteliing wegens toe- komstige woonplaats in de Uolonien of bezittingen des Rijks in andere werelddeelen moet worden over gelegd een stuk, waaruit overtuigend blijkt dat bij den dienstpliehtige het stellige voornemen bestaa'. om een andere reden dan ter zake van krijgsdienst, zijn woonplaats in bedoelde kolonien of bezittingen te vestigen. Deze bewijsstukken moeten door of vanwege den belanghebbende worden ingediend bij den burge meester der gemeente, voor welke hij heeft geloot lo. voor hem, die voor de eerste maal op vrij steliing aanspraak kan maken; a. zooveel mogelijk in de maand November van het jaar der loting, ingeval de reden tot vrij steliing reeds voor die maand aanwezig was; b. zooveel mogelijk in de maand November van het jaar van inlijving, ingeval de oelang- hebbende uitstel van eerste-oefening heeft en de reden tot vrijsteliing reeds v66r die maand aanwezig was; c. zoo spoedig mogelijk, indien het onder a of b vermelde niet toepasselijk is; u. voor hem, die reeds eenmaal vrijsteliing heeft verkregen, in de maand op een na voorafgaande aan die, waarin de loopende vrijsteliing eindigt. llet bewijsstuk voor hen, die reeds in de kolonien of bezittingen wonen, mag niet eerderzijn afgegeven dan twee maanden, en dat voor ben, die voornemens zijn daar te gaan wonen, niet eerder dan een maand voor de indiening er van bij den burgemeester. Omtrent bet verleenen van de bDrbeioeide vrystelling wordt beslist door de Koningin. Deze vrijsteliing wordt telki n jure op nieuw verleend. Ter Neuzen. den 15 Maart 1920. De Burgemeester voornoemd, J HUIZINGA. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN brengt met betrekking tot bo- vengenoemde vrijsteliing het voigende ter kenms van belangbebbenden Tot het verkrijgen van vrijsteliing wegens woon plaats in de kolonien of bezittingen des Rijks in andere werelddeelen moet worden overgelegd eene verklaring, waaruit blijkt, dat de dienstpliehtige, om een andere reden dan ter zake van krijgsdien.;t, zijne woonplaats in bedoelde kolonien of bezittingen heeft Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat gelegenheid tot door den beer A. SPRUITENBURG, gemeente-ge- neesheer, zal bestaan in de kom der gemeente, op DINSDAG 16 MAART 1920 in het Vereenigmgsge- bouw, 's namiddags 2 uur en te Sluiskil op DONDERDAG 18 MAART 1920, m een der lokalen van de openbare school, 's na middags te v i e r uur. Ter Neuzen, den 15 Maart 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, .1. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. De Burgemeester van TER NEUZEN mnakt bekend, dat voor het 130e tijdvak (17 t/m 25 Maart) geldig zyn de ruocl gekleurds! wittebroodkaarten, metgiy- zen otidergrond. Ter Neuzen, 15 Maart 1920. De Burgemeester voornoemd, J HUIZINGA. HET VERZET TEGEN DE IN VALIDLTEITSWET Met beslaglegging op goed.-ren ged'eigd. De Raad vau Arbeid te Apetdoom, die tot dusver niet strecg is opgecreden tegen- over hen, die de bepaliugen van de Invaii- diteicswec met nakwamen, daar hij oube- keDdheid met de w,t daarvan de oorzaak acbtte, nieent thans, nu de uit de wet voortzL eiende veji-piicbtirgen voidomde bekend zijn, dat er on«-'il in het spel kouit. Er zjjn, in verband daarmee, Lraatregelen geriomen, om over te gaan tot 't u tvuar digen van dwangbeve'en tegen hen, die weigerachtig bleven, zegels te plbkken, teugevolge waarvan de deurwaarders ge- machtigd zullen wordeD, beslag te leggeu op de goederen der personen in kwestie en er eeu gedeelte van te vevkoopen voor zoo ver do vordering van den Raad van Arbeid dat noodig maakt, vermeerderd met de daaraan verbonden ko°ten. Tevens zal proees-verbaal worden opgemaakt tegen de onwilligen, wier aantal naat glonale schatticg in het ressort van dezen raad, ouivattende Apeldoorr, Barneveld, Eda, Harderwijk. E melo, Epe, Hcerde en Voor-t, ongeveer 8000 beloopt. Het aantal veizekerings- pitchtigeD bedraagt ?uim 60.000. EEN WEENSCH BLIJK VAN ERKENTELIJRBE1D. Bljjkens een van onzen gezant te Weenen ontva: gen telegram heeft de burgemeester dter stad bem medegedeeld, dat, ter her innering aan de vele diensten, door Neder jand aan de noodljjdende Weensehe kinderen bewezen. de Stefanistiasze aldaar, gelegen in de Twoede wijk, herdoopt zal worden in ,/Hollandische strasze". NEDERLAND EN BELGIE. De meest tegenstrijrlige berichten omtrent den vermoedely ken afloop der Nederl. en Belgische ondethandelingen doen de ronde. Van de eene zjjde hoort men, dat ten slotte onoverkomelyke moeiljjkheden zijn gerezen, die aan het siniten van iedere overeenkomst zouden in den weg staan. An iersyds ver- neemt men, dat de ouderhandelingen ten eicde loopen en de betreffende tractaten spoedig zullen worden ondertee.kend. Het ministerie van bnitenlandsche zaken te Brussel beeft eergisteren eene uitvoerige nota gepubliceerd, volgens welke de deflni- tieve tekst der te sluiten overeenkomsten dezer dagen zou worden vastgesteld. De bcofdpunt"n daarvan, ten minste voor zoo veel het economiscbe gedeelte aangaat, worden daarbij ter ker.nis van het Belgische pubiiek gebracht. Van goed ingelicbte zjjde vernemen wjj, dat inderdaafl de zaak een spoedig en bevredigend it.de binnen korten termijn tegemoet gaat en dat de mederieelirigen in de Belgische nota omtrent de ho tdpunten van het economisch verdrag juist zyn. Wat het politieke verdrag aan gaat, zoo scbynt dit niet veel anders te zullen iDhouden dan de opb< fifing der Be,- gische neutraliteit, omdat Nederland in zijue weigering om eenige intlitaire ailiantie aan te gaan, beeft volhatd. Waar van Belgische zijde officieel zoo belargtjjke mededeehr.gen aan het pubiiek worden gt daar, meenen wjj, dat or.ze Re- geering niet mag achtferblijven. Eene ge- cos stel enffe veikiarirrg- burerzyds mag daatom zeker worden verwacbt, te meer waar somm'ge Belgische bladen nog steeds aooigaun op den ouden vos-t tegen Neder land te stoken, als ware er geen uitzicbt op een voor beide partyen bevredigenden uitsiag. Havas seiot uit Brussel Aargaande het beheer overhet kanaal Gent—Ter Neuzen vernemen wij uit goede bron, dat dit zal word-n geregeld, zooals door de Scbelde-commissie bepaald was. Voortaan zal Nederland het gedeelte van bet kanaal, dat over zij a grondgebied loopt, moeten verbetereu. De jurisdietie der commissie zal zich niet uitstrekken Tot de installatie van de haven van Gent, maar zich bepslea tot het nieuwe stuk Soch Laugerbrugge. Het kanaal Gent—Ter Neuzen zal moe ten kunnen voorzien in de stijgende be- botften van de seheepvaart. Hetiechtvan veto, dat Nederland heeft, zal eveutueel voor arbitrage moeten wijken. De commissie zal eoDtrole uitoefenen op den dienst der sluizen en op de lichtboeien. De oDderhoud'kosten komen wat het Nederlandsctie gedeelte van het kanaal be treft voor vyf zesde voor rekeniug van Bdgie Nieuwe lasten kunnen de scheep- vaait niet opgelegd worded. De loodsdienst bljjft facultatief. Wisselirg van de loodsen heeft bij de s uis plaacs. De S >ir levert comment«ar op een com munique van het Bureau Information Beige, betreffende de herziening van de tractaten van 1839. Het blad beweert, dat B-lgie een zware nederlaag heefc geleden en zegt, dat de eenige houiing is, d'e nederlaag te ei kenntn eu verder alios te doen wat mogelyk is ora de gevolgen ervan te verhinderen of te hersteilen. Nog kan alles gered worden, zoo schryft het biad, indien d« regeering niet de besprekingen afbreekt maar ze scborst. POSTDIENST TUSSCHEN NEDERLAND EN ENGELAND DOOR DE LUCHT. Reuter seint uit London Iu het Lagerhuis heeft de onder-minis ter van de lucht, sprekende over den lucht- postdienst met Brussel en Parijs, gezegd, dat men een dergeiyken dienst met Hol land en andere landen hoopte in te stellen. LUDENDORFF'S PLANNEN TEGEN NEDERLAND. De Brusselsehe correspondent van de Morningpost maakt in dat blad gewag van de onthulling van graaf Heriiiug, den zoon en adjodant van den vroegeren rykskanse- her. over de plannen, die Ludendorff in het begin van 1918 had om over de grens van Zeeland ons land binnen te rukken, en besluit: Het staat dus vast dat Luden- dotff' den invai in en de bezetting van Zfeuwsch-Vlaanderfn als een noodzakelijk- heid beschouwde. Men zou tegenover de -

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 1