ALGEMEEN NIEUW8- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6962. Donderdag 4 Maart 1920. 60e Jaar gang. PR A N K WET. Bakendmsking. ADVERTENTlfiN: ABONNEMENT SINN n A N 0. Telefoon 25. ~Dit"~Biad" Tsrsciiint Maandaa-. Woacidig- en~Vrtjdayavond, aitflazomUrii op Feestdaaaa, bij de Firma P. J. YAK DE SAKDE le Ter Hsozen INRICHTINGEN, BEKENDMAKING. BUITENLAND. Per 3 maanden binnen de stad 1,40. Franco per post voor Nederland 1,60. Bij vooruitbetaling voor het Buitenland per 3 maanden/2,20, per jaar /8, Voor NederlandPer jaar bij vooruitbetaling f 5,80. Men abonneert zieh bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alie Boekhandelaren, Postkantoren en Hulppostkantoren. Van 1 tot 4 regels 0,80. Voor elken regel meer 0,20. Orootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verrninderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst 66n dag voor de uitgave. welke GEVAAR, SCKA.DE of HINDER kunnen veroorzaken. De Burgemeester dsr gemeente ZAAMSLAG maakt bekend, dat de uitreiking van de Broodkaacten geldende voor de 33ste periode zal plaats hebben op vertooi van de daarvoor bestemde rantsoeneericgs- kaarten voor de nummers 1 tot en met 500 op Maandag 8 Maart. 500 en hooger op Dinsdag 9" Maart. De Burgemeester voornoemd, JOH. DE FEIJTER. HET EERSTE VROUWELIJKE LID VAN DE EERSTE KAMER. De Provinciale Staten van Noord-Hol- land hebben in de vacature-Kappeyne van de Coppello (lib.) tot lid der Eerste Kamei gekozen mevrouw PothuisSmit (soc.- dem.) Bij de eerste stemming werden uitgebracht 71 stemmen, waarvan 18 op Mr. M. Slin- genberg (v. d.), 33 op prof. P. A. Diepen- horst (a.-r.), 18 o.p mevrouw PothuisSmit (s. d.) en 2 bianco. Bij de tweede vrije stemming werden weer uitgebracht 71 stemmen, waarvan 5 op Mr. Slingenberg, 31 op prof. Diepenhorst, 32 op mevrouw Pothuis—Smit en 3 bianco. Bij de herstemming tusschen prof. Die penhorst en mevrouw Pothuis—Smit werden 69 stemmen uitgebracht, waarvan 34 op mevrouw PothuisSmit, 32 op prof. Die penhorst en 3 bianco, zoodat gekozen was mevrouw PothuisSmit. Aan de herstemming narnen de heeren Diepenhorst en Pothuis, echtgenoot van de gekozqne, niet deel. HOF VAN INTERNATIONALE RECHT- SPRAAK. De conferentie der afgevaardigden van de Skandinavische rijken, Zwitserland en Nederland, welke van 16—27 dezer in het Vredespaleis te's Gravenhage heeft beraad slaagd over de inrichting van het te stich- ten Hot van internatiohale Reehtspraak, heeft eergisteren haar arbeid ten einde ge- bracht, bestaande in een gezamenlijk ont- werp en daarbij behoorende korte toelich- ting. Blijkens het proces-verbaal van de smi ting wordt de Nederlandsche regeering door de andere staten uitgenoodigd, het ontwerp en de memorie als resultaat van de vol- brachte gedachtenwisseling aan het secre- tariaat van den Volkenbond in te zenden als bijdrage tot het arbeidsniateriaal van de door den raad van den Volkenbond inge- stelde commissie tot het ontwerpen van ge- noemd Hof van Justitie, zonder dat echter de regeeringen door den inhoud van het ontwerp gebonden zijn. De hoofdpunten, waaromtrent de confe rentie eenstemmigheld bereikte en die in het ontwerp tot uitdrukking kwamen, zijn: Volledige gelijk'neid der statep bij de be- noeming van de leden en plaatsvervan- gers van he( hof, welke benoeming zal moeten geschieden door de ver- gadering van den Volkenbond; volledige scheiding van de begrippen van arbitrage en reehtspraak; het verwijderd houden van het hof en zijn werkkring van alien poli- tieken (nvloed, en onafhankelijkheid van den rechter van den staat, waartoe hij behoort. De aanbevelingen voor de' te benoemen personen worden gedaan door de staten leden in den Volkenbond. Tot de samen- stelling van de lijsten van de aan te bevelen personen wordt medegewerkt door de hoog- ste colleges met gewone of administratieve reehtspraak belast, en de rechtsgeleerde faculteiten der universiteiten van ieder land. De benoemingen van de rechters zullen zijn voor 9 jaren of voor het leven. Zij moe ten wonen in de plaats waar de zetel is van het hof. Hun bezoldiging en de verdere algemeene kosten van hof wordein in gelijke deelen door de staten, leden van den bond, ge- dragen. Voor het hof kunnen alleen staten, ook piet tot den bond behoorende, als eischers of verweerders toetreden. Belangen van particulieren kunnen al leen door het hof worden berecht, voorzoo- verre de staten, waartoe zij behooren, voor hun belangen bij het hof opkomen. Het hof kan alleen onderwerpen van in- ternationaal rechterlijk karakter berechten. De procedure wordt geregeld naar ana logic van de bepaRngen dienaangaande op- genomen in de overeenkomsten van de tweede vredesconferentie van 1907. Iedere partij zal daarbij haar eigen kos ten dragen. IN ONGENADE. De gemeente Rozenburg (omvattende het Zuid-Hollandsche eiland van dien naam) heeft een anti-revolutionair burgemeester. De Raad dier gemeente bestaat uit twee ani-rev., twee chr.-hist. qn drie liberalen; van de beide wethouders is een anti-rev. en de ander libcraal. In een dezer dagen gehouden geheime bij- eenkomst, gehouden tein huize van een der Raadsleden, is na rijp beraad 'unaniem be- sloten tot het teekenen en verzenden van een verzoek aan den Minister van Binnen- landsche Zaken (met afschrift aan den Com- missaris der Koningin in de prov. Zuid- Holland) om den burgemeester, wiens ambtstijd in April verstreken is, niet weder als zoodanig te benoemen, onidat de Raad het aanblijvqn van dien functionaris niet acht in het belang dier gemeente en van oordeel is dat de ervaring heeft het ruim- schoots geleerd samenwerking met hem tot de onmogelijkheden behoort. DUURDER VERGUNNINGSRECHT. Nu de gemeenteradeji in Friesland het maximum-aantal vergunningen geregeld in- krimpen, wordt voor vergunningsrecht al meer betaald. Bedroeg dit op het plattelajnd tot nog toe eenige honderden guldens, voor eenigen tijd werd in de gemeente Engwir- den een vergunningsrecht aangekocht voor 4000 gld. SCHOENEN. Naar wij vernemen, hebben de Vereenigde Nederlandsche Rubberfabrieken een groote partij rubber in bewerking genomen voor de fabricage van schoenen, wat vermoede- lijk een aanzienlijke prijsdaling tengevolge zal hebben. De prijs van deze schoenen zou ongeveer f 6 per paar bedragen. (N. R. Crt.) DE LOONGRENS DER 1NVALIDITEITS- WET. Het Tweede Kamerlid Haazevoet stelde dezer dagen de volgende vragen tot den Minister van. Arbeid: 1$ het bericht juist, dat verschillende Raden van Arbeid, speciaal met het oog op de bepalingen omtrent het arbeidsloon in de collectieve arbeidsovereenkomst der typografische vakken, een met elkander strijdige interpretatie hebben gegeven no- pens de wijze waarop bepaald moet worden of arbeiders een jaarloon van /2000 of meer verdienen en nopens den tijd, dat deze arbeiders nog verzefceringsplichtig zijn? Zoo ja, acht de Minister het dan niet noodig, indien hij deze kwestie niet over- eenkomstig de Beroepswet wil opgelost ziepi, een algemeen -geldende interpretatie te bevorderen? Is de Minister in verband met zijn toezegging tot verhooging van de door de Invaliditeitswet gestelde loongrens zoo mogelijk, bereid, een maatregel te treffen, waardoor de verzekeri.ngsplicht der hier- bedoelde arbeiders niet onderbroken wordt? Minister Aalberse heeft hierop geant- woord, dat hem inderdaad is gebleken, dat de Raden van Arbeid geen gelijken uitleg geven nopeps de wijze, waarop bepaald moet worden of arbeiders een jaarloon van 2000 gulden of meer verdienen en nopens den tijd, dat deze arbeiders nog verzeke- ringsplichtig zijn. Aangezien (iok naar zijn meening een- heid van interpretatie gewenscht is, heeft hij dqn Raden van Arbeid in overweging gegeven de door hem aan die organen rne- degedeelde, als naar zijn meening in over- eenstemming met do bedoeling van den wetgever zijnde, interpretatie te volgen. De Minister heeft voorts aan de Raden van Arbeid in overweging gegeven de hier- bedoelde arbeiders, die mochten blijken op grond van hun inkomen de verzekering te willen doen vervallen, te wijzen op de ino- gelijkheid, dat zij spoedig ingevolge de voor- genomen verhooging der in de Invaliditeits wet gestelde loongrens wederom verzeke- ringsplichtig zullen worden en dat het daar- om in hun belang is de verzekering voors- hands niet te doen eindigen. Tot het nemen van dringende maatregelen tegen de onder- breking der verzekering bezit onderge- teekende geen bevoe^heid. HET ONGELUK VAN HET KAMERLID FLESKENS. De heer A. N. Fieskens is van het on- langs hem overkomen ongeluk thans in zoo- verre hersteld, meldt de ,,Msb.", dat hij te Eindhoven uit het R.-K. gasthuis is ont- slagen en vervoerd is naar zijn woning te Geldrop ter verdere verpleging. De toestand is gunstig. HET SOCIALISTENCONGRES TE STRAATSBURG. Mevrouw Roland Hoist uit Nederland heeft op het socialistencongres te Straats- burg uit naam der derde (communistische) internationale de Fransche socialisten uit genoodigd uit de tweede internationale te treden en zich aan te sluiten bij Moskou. Volgens de „Temps" werd zij door een deel van het congres zeer toegejuicht. Zij sprak vloeiend Fransch. De correspondent van de „Petit Parisien" beschrijft haar als voigt: Zoodra zij de tri bune heeft bestegen, is deze in een spreek- gestoelte herschapen. Mager, beenig de ha- ren plat, in een zwarte japon met een wit- ten kraag, de rechterhand uitgestrekt als om wraak roepend, wil zij haar toehoorders overhalen naar de bolsjewistische batal- jons. Met een heesche stem, die vlijmscherp is, vlijmscherp als een mes, doch verlicht door het visioen van een ontzaglijken inter- nationalen sovjet, leest zij 'n manifest van de derde Internationale voor. Zij betuigt haar aanhankeiijkheid en bewondering voor Lenin en zij striemt de socialisten, die niet zoo snel willen gaan als zij, en qualificeert ze als verraders. Door de algemeene revo- lutie ziet zij de vernieuwing van de niensch- heid voor zich, bevrijd van het privaat be zit, en zij zou koelbloedig de algemeene revolutie onmiddellijk willen doen ontbran- dqn. Zij veroorzadkt haar hoorders koude rillingen VALSCHE ROMANOFS. Svenska Tagebladet nieldf, dat er in ver schillende Russische steden af en toe per sonen opduiken, die beweren Russische grootvorsten of grootvorstinnen te zijn. Zoo heeft een postambtenaar zich voor een der vermoorde grootvorsten uitgegeven. terwijl een onderwijzeres beweerd heeft, dat zij grootvorstin Taijana was. De sovjet-regee- ring neeint nu strenge maatregelen om deze valsche Romanofs te bestrijden, die een niet onaanzienlijke schaar aanhangers om zich weten te vereenigen. DE VERHOOGING DER DUITSCHE STEENKOOLPRODUCTIE. De leveringen aan de Entente. Naar de blade,n uit het Rijnsch-West- faalsche mijngebied melden. -is het resul taat van de eerste week van het overcen- gekomen overwerk niet slecht. De meerdere productie zou, gerekend naar de tot nu be reikte resultaten, jaarlijks minstens 15 mil- lioqn ton bedragen. Men zegt echter, dat een meerdere productie van 45 millioen ton noodzakelijk is. Wat betreft het bericht, dat Frankrijk er aanspraak' op maakt, de aflevering van de Duitsche kolen onmiddellijk aan de mijnen te mogen eischen en eveneens de aflevering van alle aan de mijne.n opgestapelde kolen- voorraden, hebben de avondbladen uit offi- cieele bron vernomen, dat de Duitsche re geering aan de Entente het rechf heeft ver- leend, om zoolang de staking te Rotterdam duurt, gedeelten van de kolenleveringen met eigen schepen van Duisburg en Ruhrort te laten afhalen. Er werd uitdrukkelijk bepaald, dat hier- door geen precedent in zake de transport- kwestie zou worden geschapen. In principe moeten de kolen vrij tot aan de grenzen van het land, dat ze ontvangen moet, ge- leverd worden. De Entente maakt geen aan spraak op de bij de mijnen opgestapelde kolqnvoorraden. Zij wil daardoor slechts de tekorten dek- ken, welke bij de vorige leveringen door force majeure wegesns de overstroomingen en stakingen ontstaan zijn. De Duitsche regeering heeft echter reeds van te voren geweigerd, dat dergelijke te korten naderhand worden gedekt. REVOLUTIE IN HET LITAUSCHE LEGER. De Times verneemt uit Warschau, dat er te Kowno een opstand uitgebroke^i is, in een deel van het Litausche leger. In den nacht van 21 dezer schijnen de on- lusten begonnen te zijn. De soldaten vorm- den soldatenraden. Den volgenden dag openden de revolutionnaire troepen met machinegewerenTiet vuur op de regeerings- gebouwen en het Stariba-gebouw, terwijl het station met kanonnen gebombardeerd werd. De opstandelimgen namen vervolgens stellingen ten Zuiden van de Niemen in. Toen de opperbevelhebber een onderhoud met hen wanschte te hebben, werd hij ge- arresteerd. Volgens later ontvangen be- richten is de opstand thans gedeeltelijk be- iwongen. De oorzaak was het feit, dat de troepen sedert het begin van het jaar nog geen soldij hadden ontvangen. TER NEUZEN, 3 Maart 1920. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bildt van heden luidt als volgt: Hoogste barometerstand 779.8 Sciliy. Laagste barometerstand 731.0 Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 4 Maart: Zwakke tot matige, later wellicht toe- nemende Zuidwestelijke tot Westelijke wind, half tot zwaar bewolkt, aanvankelijk weinig of geen regen, iets zachter. SOHEEPVAART TER NEUZEN. seerden door de Westsluis Voor Belgie. In op /aart Geiadeu vp 45 stoomschepen 191820 M3. Ledig^ 7 24994 Geladen 2 zeilschepen 948 Totaal 54 217762 Van Belgie. In afvaart Geladen af 37 stoomtchepen 131566 M3. Ledig 10 47294 Geladen 2 zeiischepen 801 Totaal 49 g 179661 a Voor Sas van Geut Geladen op 1 stoomschip 5134 M3. Van Sas van Gent Ledig af 1 stoomschip 5134 Voor Ter Neuzen Geladen op 2 zeilschepen 906 Ms. Van Ter N^ui'-n Ledig af 1 Zrulschip 450 Biunenvaart In opvaart 52 vaartu gen 14705 M3. g af?aart 31 n 11800 Totaal 83 g 26505 VOOR DE WEENSCHE KINDEREN. Zooals uit de in dit en voorgaande num mers voorkomende advertentie blijkt, zal aihier a.s. Vrijdag eene tooneelvoorstelling worden gegeven ten voordeele van het werk voor de Weensche kinderen. De dames en heeren die dit werk hebben ondernomen, willen op deze wijze daartoe een steentje bijdragen en tevens aan velen genoegen verschaffen. We hadden vroeger reeds het genoegen, de opvoering van het blijspel „Fijne Be- schuiten" te zien. Thajris zullen daarin jon- gere krachten optreden, doch de leiding is nog dezelfde. Daarop afgaande, kunnen we hen, die daarvoor iets gevoelen een ge- notvollen avond verzekeren. Er blijkt reeds groote aniino voor. A. s. Vrijdag wordt het stulc opgevoerd in het „Hotel des Pays-Bas" en naar we vernemen a. s. Woensdag in het „Hotel de Commerce". Voor hen die er hun tijd en moeite aan besteden hopen wij op een suc- ces, waarmede tevens het liefdadig doel wordt gediend. PLAATSELIJK STEUNCOMITE. Maandagavond werd ten stadhuize de iaatste vergadering gehouden van het piaatselijk steuncomite. Door de heeren I. de Groot en N. J. Harte was wederom de rekening en verant- woordijng van de penningmeesteres, mevr. Spruiienburg^Buijze, nagezien. Deze wees in totaal aan f 79.954,29 in uitgaaf en f 68.309,32 in ontvangsten, zoodat er een vernteld tekort was van f 11.651,97, hetwelk echter als voorschot vap de gemeente is ontvangen. Dit bedrag is aldus geboekt, doordat niet regelmatig de van wege de gemeente als haar aandeel in de voor on- dersteuning uit te keeren bedragen is uit- betaald. De heer De Groot bracht een woord van bij^ondere hulde voor de keurige en accu rate wijze, waarop de penningmeesteres de boekhouding heeft gevoerd, De heer Nolson sloot zich bij de namens de commissie uitgesproken hulde aan. Niet alleen heeft de boekhouding veel werk ge- vorderd, doch ook het regelen der uitkeering vorderde een groote toewijding, terwijl het bovendien een zeer ondankbaar werk was, hetgeen het geval is met alle zaken, waarin men niet ieders veriangen kan voldoen en moet waken tegen misbruiken en misleiding. Doch ook de voorzitter, de burgemeester, verdient een woord van dank voor de wijze waarop hij gedurende die jaren de zaak heeft geleid en ook velejn in verband daar- mede te woord heeft moeten staan. De vergadering sloot zich aan bij deze hulde. De voorzitter deed dit ook voor wat de penningmeesteres aangaat, en dankte voorts alien die het werk hadden gesteund, in de eerste plaats de leden van het bestuur, ook met het minst zij die als secretaris hebben gefungeerd, Ds. Hulsteijn, de heer J. Bak^ ker en daarna de heer N. A, Hamelink, en voorts die weinige leden van het comite, die tot het laatst toe de vergaderingen hebben bijgewoond. Ook mevr. Spruitenburg dankte, gevoe- lig voor de haar gebrachte hulde, vooral den voorzitter, voor de aangename samenwer king in de verioopen moeilijke jaren. Besloten werd, het archief te deponeeren bij het gemeentebestuur, waarna de voor zitter het comity ontbonden verklaarde, de hoop uisprekende, dat de dames en heeren die het werk hebben gesteund, voor het- zelfde doel niet meer werkzaam zullen be- hoeven te zijn. „HULDEBETOON DOOR SAMEN WERKING". Gisteravond werd aihier de tweede ver gadering gehouden van het voorloopig comite voor het stichten der vereeniging „Hulpbetoon door Samenwerking". Het doel der vereeniging wordt in artikel 2 der ontwerp-statuten, welke werden vast- gesteld, otnschreven als volgt: „De vereeniging stelt zich ten doel, maat- schappeiijke imlp te verleenen aan jeug- dige personen, hetzij door het doen geven van vakonderwijs, hetzij door het nemen van zoodanige maatregelen, waardoor het on- derwijs met vrucht kan worden gevolgd". Blijkens artikel 2 tracht de vereeniging dit doel te bereiken langs wettigen weg, met de navolgende middelen: lo. het houden van vergaderingen; 2o. het stichten van een vakschool voor jeugdige personen; 3o. het organiseeren van cursussen, waarin vakonderwijs wordt gegeven aan meisjes; 4o. het geven van leiding, bij het kiezen van een beroep of wetenschappelijken werk kring; 5o. het verstrekken van kleeding en voe- ding aan kinderqn die lager onderwijs ont vangen, voor zoover bij onderzoek mocht blijken, dat de ouders in deze behoefte niet kunnen voorzien; 6o. het organiseeren van speeltuinen voor kinderen; 7o. andere wettige middelen, die aan het doel bevoraerlijk kunnen zijn. Op de statuten zal de koninklijke goed- keuring wordqn aangevraagd. Door het in de eerste vergadering daar toe benoemde damescomite werd verslag uitgebracht van de bespreking, gehouden met bestuursleden van het bestuur der Mid- delburgsche huishoudschool, waaruit bleek, dat het aihier mogelijk zal zijn een cursus te openen voor meisjes, om te begimnen voor lingeriewerk en het maken van nieuwe linnen goederen. Van wege de Middelburgsche school zal gratis voor enkele dagen der week eene lee- rares ter beschikking worden gesteld. Van wege deze vereeniging zal aan de Mid- delburgsche subsidie moeten worden ver- leend, terwijl moet gezorgd worden voor ecu lokaal, de noodige naaimachines enz. Basse UZENSCHE CO U RANT Burgemeester en Wethouilers van TER NEUZEN, brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente- secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van N. J. ACRE, sinid, wonende Ter Neuzen, om YER QUN If IN O tot het oprichten eener Kaciiel- fabriek enz., in een gebouw op een gedeelte van het perceel plaataelijk ongenummerd en gelegen achter de Schuttershofweg, kadastraal bekend in seetie C, no. 4611. Op Maandag 15 Maart a. s., des namtddags 3 unr, zal ten gemeentehuize gelegenheid beataan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te liehten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kurrnen gedurende drie dag en, voor het bo- vengemelde tijdstip, ter Seeretarie der Gemeente kenn-is nemen van de ter zake ingekornen schrifturen. De aandacht van belangbebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudence niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen- komstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te liehten. Ter Neuzen, 1 Maart 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ONNEVIILLG, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ingevolge artikel 12 le lid. der DranRwet ter openbare kennis, dat bij heeren Gedeputeenle Staten van Zeeland is ingekdfnen een verzoekschrift om een logeinents-vergunning van EDMUNpi'S D'HERT, logernenthouder en borbergier, wonende te Ter Neuzen, voor het rechterlokaal, van het per ceel, kadastraal bekend gemeente Ter Neuzen, sectie L no. 1573, plaatselijk gemerkt 85 en gelegen aan de Dijkstraat. Binnen twee weken, nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van de vergunning schriftelijk bij Burgemeester en Wet houders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, den 1 Maart 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA. Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. Be Burgemeester van TER NEUZEN brengt bij deze ter kennis van de daarbij belangbebbenden. dat het door den Directeur der Direr e Belastingen enz. te BREDA den 28st.en febr. 1920 invorderbaar verkiaard kohiei der PERSON EE EE BEL A STING dezer gemeente, over het jaar 1919, No 6 D, heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering is ter hand gesteld en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te vol- doen. Ter Neuzen, den 3 Maart 1920. De Burgemeester voornoemd. J. HtJIZiNGA. g n g ii ii ii ii it V

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 1