juistf- ts- iissi&f gevtd len ait de gemeenten Hulst en Clings aldaajf een onderzoc-k in te stellen, waarvan betrekke lijlc beduidende uitgaven net gevolg worden, zich thans schriftelijk tot burgemeebter en wethouders hebben gewend en dat burgemees- ter en wethouders naar aanleiding hiervan een schrijven hebben gericht aan het gemeentebe- stuur van Hulst, om te wijzen op den onge- wenschten en tegenovef onze gemeente ook niet llillijken toestand, terwijl deze omstandig- heden ook zijn ter kennis gebracht van den Minister van Arbeid. Hij meent, dat deze po- ging voor het verkrijgen van verbetering toch wel eenig resultaat zal hebben en dat we nu den loop van zaken ipoeten afwachten. Aangenomen voor kennisgcving. u. De voorzitter heeft nog een verzoek te doen namens het bestuur der Ambachtsschool. Voor het geven van onderwijs in taal en reke- nen zijn er in de school ook schoolbanken noo- dig. Nu heeft het bg^uur gevraagd, om van de gemeente eenige overcomplete schoolban ken in bruikleen te mogen ontvangen, daar het voornemen bestaat later de noodige school banken te laten vervaardigen door de leerlin- gen der school, zoodra die daarvoor voldoende gevorderd zijn. Nu zijn er schoolbanken van de school te Slui idl welke niet gebruikt worden en er zijn er dezer dagen ook teruggekomen van de H. B. S., zoodat er wel geen bezwaar zal bestaan het verzoek in te willigen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 3. Onteigenen van Domeingrond in het be long der volkshuisvesting. Burgemeester en wethouders stellen voor, het volgende besluit te nemen: De raad der gemeente Ter Neuzen: overwegende, dat in het belSng der volks huisvesting aanbouw van "woningen nog drin- gend noodzakelijk is; gezien zijn besluit van 27 October 1919 tot vaststelling van een bouwplan; overwegende, dat ter uitvoering van dat bouwplan de grond moet worden aangekocht van den Staat der Nederlanden; overwegende, dat hiervoor onteigening krach- tens de Woningwet in de eerste plaats in aan merking komt; overwegende, dat de te onteigenen gronden de meest geschikte zijn om voor verbetering der volkshuisvesting in aanmerking te komen; overwegende, dat het plan van onteigening van den 31 en October 1919 tot en met den 30en November 1919 op de gemeente-secretarie alhier voor een ieder ter inzage heeft geleigen; overwegendedat door belanghebbenden geene bezwaren zijn ingebracbt; gezien het advies der gezondheidscommissie, zetelende te Ter Neuzen, dd. 22 December 1919 no. 256; gelet op art. 77, 4e lid der wet van 23 Au gustus 1851, St. 125, zoo als dat artikel is gewijzigd bij art. 26 der wet van 21 Juli 1901 St. 158: bes.l,uj,t: ten name der gemeente Ter Neuzen te ontei genen den grond op de hierbij behoorende teekening in groene kleur aangegeven, bij het kad'aster be ken d staande als gemeente Ter Neuzen, sectie C no. 4669 (gedeeltelijk), ter oppervlakte van 2810 c.A., en welke gronden in de registers van het kadaster staan ten name ^van Staat" (de), Gewone Domeinen (departement van financien). Aangenomen met algemeene stemmen. 4. Voorstel tot het in opstal aanvaarden van te omeigenen Domeingrond. Door het gemeentebestuur zijn, ingevolge be sluit van'den gemeenteraad onderhandeling'en aangeknoopt voor de ovemame van den Staat der Nederlanden van den voormalie en vesting- grond in de buurt Java waarop door de wo- ningbouwvereeniging reeds 19 woningen zijn gesticht. Naar aanleiding daarvan is van den ontvan- ger der Registratie en Domeinen te Hulst ont vangen het volgende schrijven: Ter voldoening aan den brief van den t. ur der Registratie en Domeinen te Middel- burg heb ik de eer U college te berichten, dat de Minister van Financien bereid is om, nadat de gevraagde voorma'ige vestinggronden nabij de buurt Java te Ter Neuzen zullen zijn aange- wezen ter onteigening ten behoeve van de volkshuisvesting, die gronden aan de gemeente te verkoopen zonder procedure en wel tegen een koopsom van f 2,50 per c.A. Tevens ver- zoekt genoemde Direc.teur mij Uw college te berichten, dat de Minster het wenscheliik acht, om in afwachting van de onteigening de gron den, waarop reeds door de vereeniging „Werk- mansbelang" woningen zijn gesticht, voor ui- terliik drie jar en te rekenen vanaf 1 October 1919 in opstal uit te geven aan Owe gemeente tegen een jaarlijksche canon van 12% cent per centiare. Aangenaam zal het mij zijn indien Uw college mij spoedig zou willen berichten of deze voorstellen en de hierbij gevoegde ont- werp-akte van uitgifte in opstal aan de ge- meent Owe goedkeuring kunnen wegdragen. Het on twerp-contract luidt als volgt: De ondergeteekenden: I. Sjoerd Wilhelm Wegener Sleeswijk, ont- vanger der Registratie en Domeinen te Hulst in deze kwaliteit handelende namens den Staat der Nederlanden als daartoe gemachtigd door den Directeur der Registratie en Domeinen te Middelburg bij brief dd. 12 November 1919 no. 7046 gegrond op de missive van den Minister van Financien dd. (12 Juni 1918) lees: 10 No vember 1919 no. 55 Dom. II. Johannes Huizinga, burgemeester der gemeente Ter Neuzen en Bernardius Ida Zon- nevijlle, secretaris dier gemeente, beiden wo- tiende aldaar als vertegenwoordigende het college van burgemeester en wethouders, dat namens de gemeente Ter Neuzen handelt ter uitvoering van het raadsbesluit d.d. zijn overeengekomen als volgt: De Staat der Nederlanden geeft in opstal uit aan de gemeente Ter Neuzen, die in opstal aanvaardt ongeveer 2140 centiaren rijksgrond te Ter Neuzen uitmakende een deel der voor- malige vesting Neuzen, kadastraal aldaar be- kend in secties C en D nos. (Zooals in gele kleur is aangegeven .op de aan het voor den Staat bestemde exemplaar dezer akte gehechte, door partijmtegewaar- merkte teekening) zulks voor den tijd van drie achtereenvolgende jaren ingegaan 1 October 1919 en alzoo eindigende 30 September 1922. De jaarlijksche canon bedraagt f 0,125 per centiai'e en is alzoo groot f 267,50 te betalen jaarlijks op 1 September eerstmaal 1920 ten kantore van den Ontvanger der Registratie en Domeinen te Hulst. Geschiedende deze uitgifte verder op de na- volgende yoorwaarden: Artikel 1. De bij deze akte in opstal uitgegeven op pei-vlakte moet worden verkaveld en de ver- dere uitvoering der werken op deze gronden moet in overleg en volgens aanwijzing van den tijdelijken opziener der Domeinen geschieden. Artikel 2. De gemeente mag zonder toestemming van den Minister van Financien haar opstalrecht noch voor het geheei noch voor een deel ervan of conzijdlg afsttwn Artikel 3. Beide partijen hebben de bevoegdheid de opstal te alien tijde zes maanden na opzegging te doen eindigen. De opzegging van de zjjde van den Staat zal echter niet geschieden darr ingeval van uiterste noodzakelijkheid, dit laatste ter be- oordeeling van den betrokken Minister. De kosten eener te doene opzegging komen ten (koste) lees: laste van de g-emeente. Artikel 4. Indien de opstalcanon niet bir.nen 14 dagen na den verschijndag is betaald, V"' i.r( de opstalhoudster zonder dat eenige inverzuim- st.elling noodig is eene boete van f 5,voor ellce maand verzuim. Een gedeelte eener maand voor een voile gerekend. Artikel 5. Alle kosten op deze akte vallende, al-s mede die der ovorschrijving ten hypotheekkantore te Goes zijn voor rekening van do (erfp.) lees: opstalhoudster. Aldus in duplo opgemaakt en geteekend te Neuzen en Hulst den 1920. Burgemeester en wethouders, in aanmerking nemende, dat de grond reeds voor het bestem de doel in gebruik is genomen, stellen voor, bun college te machtigen deze overeenkomst te sluiten. De heer Nolson merkt op, dat de koopsom voor den grond bepaald wordt op f 2,50, ter wijl dit naar hij vroeger meende f 2,13 was. Is daarvoor een reden? De voorzitter geeft te kennen, dat vroeger voor den grond verschillende prijzen golden, doch dat het gemiddeld uitkwam op f 2,13. Voor het omierhavige terrein heeft het depar tement van Domeinen gemeend in verband met de rigging f 2,50 te moeten vragen en burge meester en wethouders hebben gemeend de zaak daarop nigt te moeten laten afstuiten. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. 5. Voorstel tot het aanvaarden uit 's Rijks- kas en te verleenen aan de vereeniging Werkmansbelang" van een voorschot en bijdrage voor den bouw van 32 arbeiders- woningen. Naar aanleiding van het verzoek der wo ningbouwvereeniging- „Werkmansbelang" om een voorschot vooi' het bouwen van 32 arbei- derswoningen, stellen burgemeester en wet houders voor, overwegende dat bier nog drin- gende behoefte bestaat aan het bouwen van arbeiderswoningen, te besluiten als volgt: De gemeenteraad van Ter Neuzen; gezien het adres d.d. 8 Dec. 1919 der wo- ningbouwvereeniging „Werkmansbelang" te Ter Neuzen, houdende verzoek: 1( om een voorschot, overeenkomstig de bepalingen der Woningwet van f 169.000 of zooveel meer of minder als noodig is ten be hoeve van den bouw van 32 arbeiderswoningen op de perceelen,- kadastraal bekend gemeente Ter Neuzen sectie C no. 4651, 4667 en 4669. 2e. om dekking van het jaarlijksch tekort op de exploitatie door het rijk en de gemeente Ter Neuzen; gezien het voorstel van burgemeester en wethouders, d.d. 26 Januari 1920; gezien het advies van de alhier zetelende gezondheidscommissie d.d: 22 Januari 1920; besluit: le. aan te vragen en te aanvaarden uit 's Rijks kas, tegen eene, overeenkomstig de be- trekkelijke koninklijke besluiten te bepalen rente en aflossing in vijftig gelijke annuiteiten, een voorschot groot f 169.000 voor de door de Woningbouwvereeniging „Werkmansbelang" te Ter Neuzen uit te voeren bouwplannen op bo- vengenoemde terreinen; 2e. na ontvangst uit 's Rijks kas van het onder le vermelde voorschot dit te verstrek- ken aan de daar genoemde Woningbouwver eeniging tot het voorschreven doeleinde, zulks onder de volgende voorwaarden en benalingen: a. bet voorschot zal verstrekt worden tegen dezelfde rente en aflossing in vijftig annultei ten als de gemeente aan bet Rijk moet betalen en tegen terugbetaling" van het eventueel door bet Rijk in rekening te brengen 0.1 pCt. van het voorschot als vergoeding van kosten van toezicht; b. het voorschot moet uitsluitend worden aangewend voor den bouw van woningen; c. het juiste bedrag van het voorschot, de uitkeering daarvan en de aflossing bij wijze van annuiteiten zal bij nadere overeenkomst door burgemeester en wethouders met de Wo ningbouwvereeniging worden geregeld op den voet van hetgeen te dezer. opzichte door bet Rijk tegenover de gemeente zal worden be paald d. de Woningbouwvereeniging- verbindt zich jegens de gemeente, op de voor de voorge- schoten gelden verkregen onroerende goederen eerste hypotheek te verleenen tot een aan het onder le bedoelde voorschot gelijk bedrag. Bovendien moet de Woningbouwvereeniging voor al hetgeen zij te eeniger tijd ingevolge het door de gemeente te verstrekken voorschot aan deze mocht schuldig worden, hypotheek verleenen tot een zoodanig bedrag en op dat gedeelte d,er aan haar toebehoorende onroeren de zaken, als burgemeester en wethouders zullen noodig oordeelen: e. tot waarborg- der betaling van de door ae vereeniging aan de gemeente verschuldigde annui'teit en alle andere aan de gemeente ver schuldigde gelden zal een door burgemeester en wethouders te bepalen bedrag, op door hen vast te stellen tijdstippen en tegen door haar te bepalen rentevergoeding, door of vanwege de vereeniging bij den gemeente-ontvanger moeten worden gestort; f. bij faillisement of bij ontbinding der Wo ningbouwvereeniging, alsmede indien een ,of meer der voorwaarden, waaronder het voor schot is verleend, niet worden nageleefd. zal het voorschot of het onafgeloste gedeelte daar van terstond opvorderbaar zijn. Heeft een dergelijke opvordering plaats, dan zullen de termijnen van het voorschot, tot welker be taling de gemeente zich nog in de toekomst bad veHonden niet meer verschuldigd zijn; g. bij vervreemding of bezwaring van on roerende goederen door de Woninbouwvereeni- ging zonder goedkeuring van burgemeester en wethouders, of. bij weigering, zonder die van gedeputeerde staten der provincie Zealand, zul len de leden van het bestuur der Woningbouw vereeniging te zamen aan de gemeente ver- beuren een som van een duizend gulden (f 1000.waarvoor de leden van het bestuur hoofdelijk, ieder voor bet geheei, aanSprake- lijlc zullen zijn, onverminderd het recht der gemeente om, zoo daartoe termen zijn, in plaats van de geldboete schadeloosstelling te eisehon en om de v°rvreemding of bezwaring niet als geldig te erkennen; h. de gemeente zal te alien tiide het recht hebben met goedkeuring van gedeputeerde staten der provjneie Zeeland, of, bij weigering met goedkeuring- van H. M. de Koningin, alle bezittingen met de daarop rustende lasten en verplichtingen en alle schulden der vereeniging over te nemen tegen een vergoeding ten be- drage van het door de leden gestorte kapitaal, benevens een som van hoogsiens f 1000,voor 1quidatiekosten i. de balans en de winst- en verliesrekening der vereeniging zijn aan de goedkeuring van burgemeester en wethouders onderworpen; It. de bouw moet geschieden volgens door - burgemeester en wethouders voot-af in alle op- zichten good Ur lteur»n planiMn m besteldten de gunning van aanbestede werken Jeschiedt niet dan.na bekomen goedkeuring van burge meester en wethoudei-s; I. de uitvoering zal gedurende den geheelen bouw moeten geschieden volgens de aanwijzin- gen door burgemeester en wethouders en onder toezicht van een daartoe onder hun goedkeu ring te benoerren dagelijkschen opzichter, waurvan de kosten moeten worden gedragen door do vereeniging; m. de huurprijzen der woningen moeten door den gemeenteraad worden goedgekeurd; bovendien zal de gemeenteraad bevoegd zijn een bedrag te bepalen. hetwelk de inkomens der huurders ten tjide der verhuring niet mo gen te boven gaan, behouclens door burgemees ter en wethouders, voor elk geval afzonderlijk, te verleenen goedkeuring; n. het bestuui- der vereeniging is verplicht aan burgemeesler on wethouders alle gevraag de ialichting-en te verstrekken; daarenboven -/.ijn burgemeester en wethouders bevoegd, zoo dikwerf zij dit noodig oordeelen, hetzij in per- soon, hetfjj door een door h-en aan te wijzen nersoon, inzage. afschriften of uittreksels te nemen van de boeken en bescheiden der ver eeniging; het bestuur is verplicht die boeken en bescheiden daartoe op eerste schriftelijke aan-- age van burgemeester en wethouders op door dezen aan te geven plaats en tijd ter be- schikking te stellen; o. de gebouwen moeten terstond na de op- Wering tegen brandschade worden verzekerd bij een door burgemeester en wethouders te bepalen n-aatschappij en voor door hen goed te keuren bedragen; de gemeente zal desver- langd steeds den voorrang hebben op de assu- rantie-penningen, hetgeen Mn dc polls moet worden Vermel d; p. Burgemeester en wethouder.. zijn te alien tijde bevoegd den toestand der w oningen te doen opnemen en op kosten der vereeniging de door hen noodig geoordeelde hcrstellingen te doen uitvoeren, indien bet bes'uur, na tot het aanbrengen daarvan door hen te zijn aan- "•eschreven, nalatig is aan die aanschrijving hinnen den door hen gestelden termijr te vol- doen; q. alle rechten en kosten vallende op de verleening van het bedoeld voorschot n op de gevolgen van die verleening, zullen zondei^ eenige uitzondering voor rekening zijn van en betaald worden door de vereeniging, teiwijl de noodige akten verleden zullen worden oor een door burgemeester en wethouders aan te wij zen notaris; en voorts onder de voorwaarden en bepalingen, welke burgemeester en wethouders overigens noodig zullen oordeelen. '3e. aan te vragen en te aanvaarden uit ^'s Rijks kas een jaarlijksche bijdrage tot dek king van het te kort op de exploitatiekosten van de te bouwen woningen, welke bijdrage ge'ijk zal zijn aan van het! versehil tus- schen de huur, die op grond van de werkelijke bouwkosten, alles inbegrepen, noodig wezen zou om een sluitende exploitatierekening- te verkrijgen, en de huur, die door de huurders moet worden opgebracht. Het ov< i-ige ge deelte zal door de gemeente worden betaald, een en ander overeenkomstig de circulaire van den Minister van Arbeid d.d. 25 Juni 1919, Afd. Volksgezondheid No. 6658. Zulks onder voorwaarde dat zoodra de vereeniging te eeni ger tijd naar het oordeel van burgemeester en wethouders door zoodanige verbetering der toe- standen. in staat moet worden geacht de haar verleende bijdrage geheei of gedeeltelijk te restitueeren, de vereeniging op schriftelijke aanvrage van burgemeester en wethouders een zoodanig- bedrag- stort in handen van den ge meente-ontvanger en tegen afgifte door dezen van e'en behoorlijke kv.itantie, als zij zullen bepalen totdat het geheele bedrag der bijdrage zal zijn terugbetaald. De heer Nolson wijst op het voorbehoud dat gemaalct wordt in de voorwaarden onder letters k en 1, en dringt er op aan, dat zal worden gezorgd voor beslist voldoende toe zicht. Met de uitvoering, van het eerste plan is bet een groote misere geweest, men is nu aan het tweede bezig en naqr hetgeen hij hier en daar in den laatsten tijd omtrent de archi- tecten gehoord heeft, dat hun toezicht te wen- schen overlaat, omdat ze er geen tijd voor heb ben, meent hij dat het zeker noodig is, daarop vooral de aandacht te vestigen. Al is er een goede dagelijksche opzichter op het werk. dan ontslaat dit de architecten in geen enkel op- zicht van hunne verantwoordelijkheid, dat het geheei als goed werk wordt afgeleverd. Hij vertrouwt, dat het dageljjksch bestuur zulke eischen zal stellen, dat we niet nogmaals de zelfde geschiedenis meemaken. De heer Hamelink wil herinneren aan de vroeger door hem uitgesproken wenschelijk- heid, dat bepalingen in de bestekken zullen worden opgenomeji, dat het den aannemers niet mogelijk is met hunne werklieden over- eenkomsten te treffen, waarbij de gunstige voorwaarden die de bepalingen art. 1638 letter c en d van het Arbeidsoontracf voor de werk- nemers worden uitgeschakeld. Dit is misachien niet zoo noodig voor de vaklieden, maar wel voor de losse werklieden. Aan vakmenschen is tegenwoordig gebrek, zoodat ten bunnen opzichte niet zoo gemakkelijk dergeliike po- gingen zouden gelukken, maar voor de losse werklieden, is bet een ander geval, daar deze zich wegens het gebrek aan werk, eerder zul len laten overhalen om die afwijkende con- tracten te teekenen, teneinde aan werk te kun nen komen. Ook acht hij het ten hunne bate:noodig, dat eene bepaling zou worden opgenomen, dat voor de werkzaamheden geen loon mag betaald worden beneden het hier geldend tarief. Over het algemeen is de loonstandaard hier hooger dan in de omgeving en als den aannemers hierin vrijheid wordt gelaten, beloopt men weer de kans, dat werklieden uit de omgeving die tegen lager loon worden aa.ngenomen, terwijl bier een groot aantal menschen wer- keloos blijven staan. Dat is voor de gemeente- kas niet voordeelig in verband met den steun aan de werkeloozen verleend, terwijl de ge meente met beduidende sommen in het bou wen der woningen bijdraagt. Hij acht eene zoodanige bepaling ook mede in het belang der Ter Neuzensche aannemers, daar deze met de alhier betaalde loonen reke ning zullen houd'en, terwijl aannemers van elders dat niet doen. Men ziet een sterk voorbeeld daarvan bij de ambachtsschool, welke geheei door men schen van elders wordt gezet, doch waaraan menschen uit Ter Neuzen geen broodje kunnen verdienen. De heer Colsen verklaart zich geheei met de woorden van den heer Hamelink te kunnen vereenigen. Hij zou ook gaarne zien, als zulks mogelijk is, dat de werkzaamheden in de eer ste plaats moeten verricht worden door men schen uit Ter Neuzen. Er loopen er hier veel werkeloos rond en het is niet meer dan billijk, dat die in de eerste plaats in aanmerking komen, omdat de gemeente er ook zooveel aan betalen moet. De voorzitter geeft te kennen", dat, wat het toezicht betreft, het bestuur der vereeniging reeds heeft beraden maatregelen te treffen, waardoor beter toezicht verzekerd wordt. Het zal aan de architecten den eisch stellen, dat deze een bepaald aantal uren per dag op het werk aanwezig moeten zijn. Ook bet bestuur meent, dat het z66 niet langer kan. Voorts sad -*r w<»4w v»»r goed dagelijkscb toezicht woniep gezorgd, tewlji het bestum* om verzekerd te zijn, dat voor het metseien de voorgeschreven grondstoffen in goede ver- meng-ing worden gebruikt, ook een opzichter bij de bereiding der specie aangesteld. In dat opzicht waakt het dus ook tegen verkeerde gevolgen. Wat het maken van bepalingen betreft, dat het werk moet worden vervaardigd door menschen uit de gemeente, dit is niet zonder bedenking, daar men vooral tegenwoordig kan te kampen hebben met gebrek aan werk- krachten, waaruit reeds is voortgevloeid, dat de termijn voor oplevering der 19 woningen eenigszins is moeten verlangd worden. Wat het grondwerk betreft, door den heer Hamelink al eens met name genoemd, is dit iets anders. Daarop zou de aandacht van de aannemers kunnen worden gevestigd. Het is ook tevergeefs, wanneer het bestuur op aandringen van den gemeenteraad bepa lingen in het bestek opneemt, en de werklieden weer schriftelijk verklaren van die voor hen gunstige voorschriften afstand te doen. Hij heeft als waarnemend kantonrechter een geval te beooivleelen gehad, dat een werkman schrif telijk verklaard had afstand te doen van den opzeggingstermijn en met een dag waarschu- wing- was weggestuurd. De heer Hamelink is niet bevredigd door het antwoord van den voorzitter. Door den voor zitter wordt wel de wenschelijkheid van het nemen van maatregelen toegestemd, doch hij zou dienaangaande positieve toezeggingen wenschen, of zou anders genoodzaakt zijn daaromtrent een verkTSiring van den sremeente- raad uit te lokken. Het is den werklieden niet kwalijk te nemen, dat ze voor hen onvoordee- lige yoorwaarden teekenen, om daardoor aan werk te geraken. Er moeten vaste regelen be staan. want als de raad zich met toezeggingen te vi ell en .stelt, zou het bestuur der woning bouwvereeniging nog altijd kunnen zeggen: dat kunnen we niet doen. (Zie verder het Eerste Blad). GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Dinsdag 27 Januari 1920, des voormiddags 9 uur. Voorzitter de heer L. J. den Hollander, Bur gemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, C. Th. van de Bilt, A. E. C. Kruqsse, J. Weijns; J. de Ivraker, J. Dekker. J. M. Baert, F. 1 dele- man; J. de Feijter en M. W. Koster, ben. vens de Secretaris. Afwezig de heer Ph. J. van Dixhoorn, we gens uitstedigheid. (Vervolg.) 14. Wijziging begrooting gasfabriek dienst- jaar 1920. D-, oorzitter deelt mede, dat Burgemeester en Wethouders en de gascommissie het noodig achten, het personeel der gasfabriek uit te breiden met een terreinwerker. De nachtdienst behoort ook door twee personen te geschieden, er kan iets gebeuren in de fabriek, of de men schen kan iets overkomen en met het oog daar op is het onraadzaam slechts een man in dienst te hebben. Als salaiis is daarvoor uitgetrokken f 19 per week. Tevens wordt voorgesteld het weekgeld van de stokers te verhoogen van f 21 op f 22 en dat van de terreinwerkei's van f 18 op 19. Men heeft dan in dienst 3 stokers en 1 terreinwerker, terwijl er bij aanneming van het voorstel 1 bijkomt. De heer De Feijter zou wenschen dat, als er een man bijkomt, er dan ook eens de hand aan zal worden gehouden, dat de boel aan de fabriek wat beter wordt opgekuischt, want het is een Janboel, zooals het er tot nu toe ge weest is: De heer Dg-gel: Het was ook het standpunt van Burgemeester en Wethouders, dat, als het personeel met een man wordt uitgebreid er bij den directeur met meer nadrak op zou kun- nm\ worden aangedrongen, dut hij de fabriek wat beter in orde brengt. Het voorstel tot uitbreiding- van het perso neel wordt aangenomen met algemeene stem- men. Thans komt in bespreking het toekennen van verhooging. De heer Kruijsse is daar voor, doch zou er aan willen verbinden een amendement, dat de verhooging zal itgaan van af 1 Juli 1919. Hij heeft het altijd onbiilijk geacht, dat de ver hooging der gemeentewerklieden werden ge rekend te zijn ingegaan met genoemden datum en die voor het personeel der gasfabriek eerst op 1 Januari 1920. Hij ziet niet in, waarom de werklieden een voorsprong moeten hebben boven de stokers. De heer Oggel kan zich met dat denkbeeld wel vereenigen. De heer Dieleman acht, als hij let op de gemeente werklieden, de voorgestelde verhoo ging nog niet voMoende. daar de stokers toch zeker zwaarder werk hebben als de gemeente werklieden op de straten. Hij stelt daarom voor de bezoldiging op een voldoend peil te breng-en en de stokers f 23 en de terreinwer- kers f 20 per week te geven. De heer Koster maant aan tot voorzichtig- heid; als men het personeel vermeerderd en de loonen verhoogd. moet de gasprijs toch ook weer naar boven. Wat nu door Burgemeester en Wethouders wordt, voorgesteld kost reeds een f 1300 a f 1400. Dat moet toch ook weer gevonden worden op de gasverbruikers. De heer Van de Bilt zou het ook niet on biilijk achten de verhoogitjg te doen ingaan met 1 Juli van het vorig- jaar. De gascommis sie zal bij het doen van haar voorstel tot ver- hoogino- toch ook wel degeliik rekening gehou den hebben met de inkomsten der fabriek. De heer Kruijsse vermoedt, dat zij er geen erg in gehad zal hebben, dat de gemeente werklieden reeds van af 1 Juli 11. verhooging hebben gekregen. Later is ook het salaris van het fabrieks- personeel verhoogd, - doch dat ging maar in met 1 Januari 1920. Verder moet hij er nog op wijzen, dat de omstandigheid dat het gas daardoor duurder moet worden, geen reden mag wezen om aan het personeel een voldoend loon te onthouden. Die moeten betaald worden naar het werk dat zij presteeren. Ik kan mij daarom ook ver eenigen met de door den heer Dieleman voor gestelde bezoldiging, dan gaat heel de scheeve verhouding met de gemeentewerklieden te niet, dan wordt de verhouding althans gunstiger. De Voorzitter: DUs u wenscht de verhooging te doen ingaan met 1. Juli? De heer Oggel: Dat zal voor den terrein werker niet kunnen, want die is pas met No vember aangesteld. De heer Dieleman wilde een hooger loon voorstellen, omdat dit blijft en de menschen daarmede, naar hii meent, meer gebaat zijn dan met het doen ingaan der verhooging op 1 Juli 1919. Wil de raad het echter beide doen, dan zal hij zich daar ook bij neerleggen. De heer Oggel zou de verhouding beter achten, als voor de terreinwerkers het loon op f 20 werd bepaald en voor de stokers op f 22, die verhouding is niet onbilliik. De heev Dieleman: Maar de stokers ver- richten nachtwerk. De heer Oggel: De terreinwerkers ook, die helpen de stokers, daarom wordt er een tweede aangestejo, <>pciat. er ook des naehts een kan zijn, D< stokeio worden maestal genomen u-t de terreinwerkers, dat is gewoonlijk de eerste stap om late, stoker te worden. De heer Dieleman wist dat niet en wijsl er op, dat de straatwerkers dan toch in elk ge val beter betaald worden, want die doen.geen nachtwerk. Daarmede is bij het vaststellen der loonen geen rek^ing gehouden, en nachtwerk komt in het algemeen voor de gezinnen ook schadeliik uit. Nachtarbeid dient beter tf worden betaald. De heer Kruijsse geeft te kennen, dat hij het voorstel van den heer Dieleman steunde, ir, de meening' dat deze ook mede zou gaan met terugwerkende kracht tot 1 Juli 1919, tc-rwijl deze sprak over 1 Januari 1920. Dan kan.hij het voorstel niet stevnen. De heer Dieleman vereenigt zich in dit op zicht met het voorstel van den heer Kinijsse en ten slotte ook met de door den h(^r Oggel voorg'estelde bedragenf 20 voor de terrein werkers en f 22 per week voor de stokers. Het aldus gewijzigd vojizstel van den heer Dieleman wordt met algemeene stemmen aan genomen. Hierna wordt door Burgemeester en Wethou ders in overleg met de gascommissie voorge steld de hhlpfitter A. Lensen vast aan te stel len en zijn weekloon te verhoogen van f 10 tot f 12. Naar aanleiding eener vraag deelt de Voor zitter mede, dat de directeur der gasfabriek over zijne werkzaamheden tevreden is. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. De Voorzitter deelt mede, dat de automa- tische ontsteking voor de straatlantaams is ge- arriveerd. De directeur wacht met het aan brengen tot een nieuweii fitter is aangesteld, waarna het spoedig in orde zal komen. Met algemeene stemmen wordt besloten de begrooting der gasfabriek te wijzigen door verhooging dec uitgaafposten waarop de thans genomen besluiten tot jaarweddeverhooging enz. betrekWng- hebben en het bedrag der on- voorziene uitgaven met een gelijk bedrag te verminderen. 15. Omvraag. a. De heer Dieleman verzoekt namens de rechts h.. raadsfractie Burgemeester en Wet houders eene wijziging van de verordening tot hef Ling van een hoofdelijken omslag voor te b< reiden, waarbij rekening wordt gehouden met een aftrek voor Ievensonderhoud voor de gehuwden van I 600 en voor de ongehuwden van f 400 en kinder-aftrek. De Voorzitter zegt toe. dat Burgemeester en Wethouders dit verzoek zullen overwegen en desgewenscht de volgende vergadering met een voorstel zullen komen. h. De heer Van de Bilt herinnert, dat, toen hij het een vorige vergadering had over het niet raadzame om aan de gasfabriek derrie (of bruinkolen) te stoken, en dat die elders ook niet meer werden aangekocht, heeft de Voorzitter te kennen gegeven. dat in deze niet op praatjes moest worden afg'e?la:m. Later is echter gebleken, dat iedere directeur wel dege- lijk eene circulaire heeft gehad, waarbij hun (verd bericht, dat ze niet meer verplicht waren bruinkolen aan te koopen. Spreker heeft nu met .genoegen gehoord, dat men die ook alhier niet meer nemen zal, want het blijkt een feit, dat, als cr bruinkolen gestookt worden, men siecht licht kri.jgt. En we zijn hier toch nog' altijd een cent oi drie per M3. duurder dan in andere gemeenten, hetgeen natuurlijk ver- oorzaakt wordt door de stichtingskosten, maar het is dan toch gewenscht, dat we goed licht hebben. We zullen maar hopen, dat de prijs later ook verminderen kan. De Voorzitter geeft te kennen, dat de di recteur heeft gemeend in het belang der fa briek te handelen, door ook bruinkolen te sto ken, hetgeen voordeeliger uitkwam. Hem is nu evenwel gezegd, dat verder geen bruinko len moeten worden aangekocht. c. De heer Weijns heeft gelezen, dat de Engelsche Regeering genegyn is de schade te vergoeden, die door de bommenwerpers is aan- gebracht, ook die geleden in de genieeitte Axel. Hij wenschte te vragen of de Voorzitter ook kan mededeelen hoe het daarmede zit. De Voorzitter geeft te kennen, dat de schade indertijd is opgegeven. Ook spreker heeft het bericht gelezen, maar het is niet mogelijk dat het gehieentebestuur afgaande op een cou- rantebericht, officieel over die zaak zoude gaan schrijven. Er wordt nu afgewacht, tot baaromtrent officieel een kennisgeving komt. De liist van beloopen schade ligt gereed, die is aanstonds opgemaakt en door den luitenant die hier toen het commando had" geteekepd. Er kan natuurlijk wel eens officieus worden geinformeerd. In elk geval geniet die zaak de voile aandacht van het gemeentebestuur. De heer Weijns dankt voor de inlichtingen. De Voorzitter deelt nog mede, dat de parti- culieren. die schade hadden, alles hebben uit- betaald gekregen uit de daarvoor ingezamelde gelden. Er is nog een bedrag over, dat op de spaarbank is gezet, waarvan het boekje bij spreker berust. Als nu de gemaakte schade wordt betaald, kunnen die gelden terug in het fonds worden gestort. Er zou dan aan de gevers, waarvan de lijsten ook nog bij ons be- rusten, kunnen gevraagd worden of ze de gel den terugwenschen, dan wel of die voor een ander doel kunnen worden besteed. De heer Oggel: Voor den watersnood. De Voorzitter vervolgt dat misschien in een kwestieus geval. dat van P. Dieleman en Koole geen uitbetaling is geschiedt, maar an- ders zijn de rekeningen van ambachtslieden en dokt.oren, ontstaan door de bommenschade, betaald. Natuurlijk krijgt, als er schadever- goeding betaald werd, ook de gemeente de onkosten terug die zij voor herstel van schade aan den gashouder enz. heeft moeten maken. De heer Baart deelt als lid der commissie mede, dat er ook nog menschen geweest zijn, die vermoedeliik hunne schade niet ongegeven hebben, doch die geen bijdrage aan het fonds hadden gegeven, omdat zje zelf schade be- loonen hadden. De Voorzitter geeft te kennen, dat dezen dan alsnog hunne schade zouden kunnen op- geven d. De heer Dieleman vraagt, hoe het staat met de levering van het automatisch begraaf- toestel De Voorzitter deelt mede, dat gevraagd is, hinnen hoevocl tiid dit kan geleverd worden. Het in (te raadszitting besnroken nummer was inmiddels niet meer voorhanden. Er was wat te veel t'id verloopen tusschen de aan- biedine en de besltssing. De Voorzitter schorst de ooenbare vergade ring, die overg-a'at in eene zitting- met geslo- ten deuren. Na heropening der vergadering komt in behandeling: 16. Reclames in sake hoofdelijkeii omslag. De Voorzitter deelt mede, dat naar aanlei ding van ineekomen reclames in zalce hoof delijken omslag aan R. de Smet afschrijving is verb end over drie maanden tot een bedrag van f 25,32, en dat M. de Fouw voor de com missie zaj wo> (ten opgeroepen om zijn reclame nqder toe te lichten. 17. Vaststellen suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag. Het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag wordt met algemeene stemmen vast- gesteld op f 279,08, met 3 aangeslagenen. De Voorzitter sluit de vergadering

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 6