Tw Hittwnsslw Cexuraat Dinsdag 3 Februari 1920. Ho. 6949. p^rjEOSIDIE] JBIj-A.3D gemeenteraad van ter neuzen. Vergadering van Donderdag 29 Januari 1919, deg namiddags 2 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge- meester. T Tegenwoordig" de leden: L. J. Geelhoeat, J. J. de Jager, D. Scheelc, H.J. van den Ouden, P van Cad sand, B. G. E. Nolson, Gde Rid- der, H J* Colsen, N. A. Hamelink en G. B: Dui'ker-Blekkink; later ook (le heer L. T. van H&sselt. Afwezig de heeyen I*1. B. G. de Meyer en P. C. Geensen: De voorzitter meent goed te doen met in deze eerste vergadering in dit jaar de leden van het bestuur dezer gemeente van harte geluk te wensehen en de hoop uit te spreken dat dit jaar voor hen voorspoedig moge zijn, zoo voor zichzelf en hunne gezinnen alsook voor het bestuur dezer gemeente, waar de gemeenteraad geroepen is om weder voort te gaan met den arbeid die in het vorig jaar be- gonnen is. Spreker acht het, na het belangrijke over- zicht, dat dezer dagen door den voorzitter der Earner van Koophandel en Fabrieken in de vergadering van/dat college is gegeven om- trent den economischen toestand onzer ge meente, niet noodig daaraan nog veel woordcn te wijden. Verblijdend was dat woord, waai kon gewezen worden op een, zij het dan ook nog zwakken terugkeer der scheepvaart en met dankbaarheid heeft spreker gehoord, dat bij de van hi or uitgaande binnenschegpvaart uit- breiding valt waar te nemen. Voor een deel der ingezetenen, en dan heeft spreker hier het oog op hen die hun bestaan vinden bij den landbouw, is de toestand niet van dien aard, dat zij met voile gerustheid kunnen voortgaan, daar het zich laat aanzien, dat de toestand voor hen niet zal blijven zoo- als die de laatste jaren geweest is, wegens daling der prijzen van de producten, maar dat neemt niet weg, dat daarin veel kan tege- moetgekomen worden, als tijdig overleg met de regeering wordt gepleegd voor het verkrij- gen van uitvoervergunningen. In het algemeen heerschte in onze gemeente eene betrekklijke welvaart. al valt dat niet van alle ingezetenen individueel te zeggen. In dit nieuwe jaar wacht den gemeenteraad weder zeer belangrijke arbeid. Spreker zal geen opsomming geven van de zaken die worden voorbereid, bij de behandeling der be- grooting zijn verschillende zaken naar voren gebracht, en waarvan tal van zaken reeds in voorbereiding ifijn. Veel daarvan zal tot stand kunnen komen als we het voorrecht hebben in eensgezindheid te arbeiden voor het welzijn der gemeente; hij hoopt dat Gods zegen het werk van den raad moge bekronen, en ver- l'laart de vergadering geopend. De voorzitter deelt mede, dat de heeren De Meijer en Geensen berieht hebben gezonden, dat zij wegens uitstedigheid heden niet tegen woordig konden zijn en dat de heer Van Has- selt vermoedeliik - in den loop der zitting ter vergadering zal komen. Alsnu komt aan de orde: 1. Notulen. De notulen der vergadering van 14 Juli 1919, die van IS November en 16 December 1919 worden met algemeene stemmen onver- anderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. Besluit van g'edeputeerde staten van Zet land, dd. 11 December 1919, no. 21, waarbij naar aanleiding van een verzoek van den ge meenteraad het maximum aantal lesuren, dat voor de gemeente Ter Neuzen zal kunnen in aanmerking komen voor Rijksbijdrage in de kosten van het herhalingsonderwijs, met in gang" van 1 Januari 1920 wordt bepaald op 1536 in het jaar. Aangeriomen voor kcnnisgeving. b. Kennisgevfngen van A van Aerde te Sluiskil, P. van Cadsand, F. Dieleman, M. Riemens, P. M. C. van Sprang, G. B. Duiker- Blekkink, dat zij de benoeming tot lid van het burgerlijk armbestuur aannemen. Aangenomen voor kehnisgeving. *c. Kennisgtving van C. F. Kbhler, dat hij de benoeming" tot leider van het handelsher- halingsonderwijs g-aarne aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een schrijven van J. van der Kagen- Nijssen, onderwijzerSs in de nuttige handwer- ken, die daarin haren hartelijken dank betuigt voor de verhooging harer jaarwedde. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een schrijven van gedeputeerde staten van Zeeland, dd. 30 December 1920, waarbij de goedkeuring wordt berieht van bet besluit van den raad dezer gemeente dd. 11 Septem ber 1919, betreffende de huurwaarde der vrije woning van de hoofden der openbare lagere seholen in deze gemeente. Aangenomen voor kennisgeving. f. Het raadsbesluit van 9 October 1919, tot aankoop van een inschrijving op het Groot- boek der 3 N. W. S. groot f 2100 nominaal, voorzien van het bewijs der goedkeuring van gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. g. Een verklaring van de naamlooze ven- nootschap Nationale Bankvereeniging, geves- tigd te Utrecht, dat zij aanvaardt de voor- waarden waarop bij raadsbesluit van 16 De cember 1919 vergunning is verleend om aan haar kanboorgebouw op den boek der Ni straat en Korte Jverkstraat een luifel aan te brengen en een koekoek te bouwen. De heer Nolson vraagt het woord; hij wjjst er op, dat vroeger dikwijls gereclameerd over de wijze waarop de stukken voor de raadszit- ting ter kennis van de leden werden gebracht. Vroeger werden deze een tijd lang toegezon- den vermenigvuldigd met de schrijfmachine, maar dit hield weer op. Thans moet spreker burgemeester en wet- houders een compliment maken voor de manier waarop de leden thans de stukken ontvangen. Hij wil echter de hoop uitspreken, dat het in druk toezenden der stukken geen proef zal ziin die ook eenmaal weer ophoudt, doch dat dit van blijvenden aard zal zijn." De voorzitter betuigt namens burgemeester en wethouders zijn erkentelijkheid voor het hun gebrachte compliment; hij is het er mede eens, dat de stukken thans op de beste wijze ter kennis van de leden worden gebracht, doch het vervaardigen der afdrukken zal niet on- belangrijke kosten met zich brengen. De be- doeling is, het zoo eens een maand of drie te doen en dan naar de kosten die daarvan het gevolg zijn te informeeren, teneinde den ge meenteraad zelf te laten beslissen of hij al of niet wenscht, dat hiermede zal worden voort- gegaan. Aangenomeu voor kwinisgeving". h. Een adres van de wed. G. J. Goethals, te Driewagen, wijk O 119, van bei-oep cafe- houdfltsr, i* adres gericht aan dan burge- meester en teven* f-.-irteenfcei'#*4. waar in zij bet volgendc to Rennets gaeft: dat, aangezien bet niet toestaan van dans muziek zij zich zeer ernstig benadeeld yoelt in baar bestaan; dat vroeger een reeds jaren bestaand ge- bruik toegestaan werd om op den lsten Nieuw- jaarsdag dansmuziek te geven en dat zulks nu geweigerd werd en dat ook gedurende de Pink- sterdagen 5 dagen dansmuziek mocht gegeven Vorden en zoo, dat het alleen op de buurt Drie- wegen en Zwaantje was. Het laatste jaar is ook dat gebruik gewy- zigd en wel zoo, dat op de buurt van het sta tion ook dansmuziek gegeven werd. Adressan- te voelt zich hierdoor zeer ernstig in haar be staan benadeeld wijl haar door dat besluit bet volk onttrokken wordt. Ueleefd verzoekt adressante in overwegmg te nemen, dat haar gedurende der lsten Nieuwjaarsdag en de Pinksterdagen toegestaan wordt om dansmuziek te geven, m. a. w. dat adressante de medewerking van uw geacht college inroept om een verordening te brengen, dat haar die dagen alleen toegestaan wordt om dansmuziek te geven. Burgemeester en wethouders stellen» voor, aangezien de beslissing over het geven van dansmuziek enz. volgens de algemeene politie- verorflening" is opgedragen aan den burgemees ter, het adres in zijne handen te stellen ter afdoeningi en het overigens voor kennisgeving aan te nemen. Met algemeene stemmen wordt alaus oe- sloten. i. Eene mededeeling van het gemeenteb"- stuur van Smallingerland, luidende als volgt: In een op 23 December j.l. gehouden yer- gaderin0.' van den gemeenteraad werd bij de behandeling van een ontwerp salaris-regeling voor den burgemeester, seeretaris en ontvan- ger een motie aangenomen van den volgenden inhoud: „De raad der gemeente Smallingerland, Overwegende, dat de uitkeering, be- doeld bij art. 10 der wet van 24 Mei 1897 (St.bl. no. 156) niet staat in een goede verhouding tot de diensten welke door den burgemeester en seeretaris ter uityoe- ring van wetten en besluiten in 's Rijks belang worden verficht, Spreekt de wenschelijkheid uit, dat door wijziging van gemeld wbtsartikel die uit keering ten spoedigste wordt verhoogd en .worde bepaald od .ten minste 50 pCt. van het bedrag der jaarwedden en besluit deze motie ter kennis te brengen van Hare Majesteit de Koningm en de Tweede Ea rner der Staten-Generaal In gemeide vergadering werd verder be- sloten deze motie ter kennis te brengen van alle gemeentebesturen en deze te verzoeken, daaraan adhaesie te betuigen. Hoewel de raad «eronderstelt, dat deze aan- gelegenheid bij Rearing en Volksvertegen- woordiging wel yoldoende bekend is, ach.t hij bet desniettegenstaande gewenscht thans de aandacht te vestig-en op het in gemeide wet aanvaard beginsel, inzake het doen ecner uit- keering door het Rijk in de jaarwedde van den burgemeester en seeretaris. De motieven, die indertijd bij den wetgever hebben voorgezeten zijn niet alleen nog geldend, maar in den loop dec jaren van grootere beteekenis geworden, nu de uitvoering" van allerlei nieuwe wetten en maatregelen in steeds toenemende mate de medewerking van bet gemeentebestuur en spe- ciaal die van den burgemeester en seeretaris, eischen. Deze toename toch is van uien aard, dat de tegenwoordige wettelijke regeling geens- zins voldoende kan worden geacbt en een her- ziening daarvan als een dringenden eiscb mag worden beschouwd. Uitvoering gevend<" aan gemeld raadsbesluit, verzoeken wij U van Uwe instemming met den inhoud der motie aan de Regeering en Volk.s vertegenwoordiging te doen blijken en ons met Uw besluit in kennis te willen stellen. Burgemeester en wethouders stellen voo aan deze motie bij H. M. de Eoningin cn de Twr de Earner adhaesie te betuigen. I)e heer Scheelc is het niet met dit voorstel eens; dat wordt maar eene verplaatsing van de belastingpenningen van de gemeente niftir het rijk. Bovendien vreest hij, dat wijziging van de uitkeering aan de gemeenten de ge- meentekasscn toch niet baten zoude. Als bet rijk er toe overging een hooger percentage dim tot heden in de jaarwedden van burge meester en seeretaris zou gaan uitkeeren, zou wel getracht worden het daarheen te leiden, dat die verhoogde uitkeering de functionaris- sen en niet de gemeentekas zou ten goede ko men. Hij ziet dus de noodzakelijkheid van verandering niet in, evenmin als het nut, dat dit voor de gemeenten zou afwerpen. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. j. Een verzoek van J. F. de Cooker, con- troleur bij het levensmiddelenbureau (brood- bureau) om hem met ingang van 1 Februari a.s. eervol ontslag uit bovengenoemde be- stf-a over het m gem een met ito® groot sljn op koii.-n t,ij<r de belaatingpenninger. moeten bi eenbrengen, terwijl de gemeente ook in moie- lijkbeden komt met een ledige kas en leenin- geu moet doen voor kasgeld, waarvoor ten slotte een hoog bed rag aan rente moet betaald worden. Nu weet spreker wel, dat het gemeente bestuur niet den minsteft invloed kan uitoefe- nen op het nemen van besluiten door gedepu teerde staten, maar er is wel een ander middel om de door hem naar voren gebachte moeilijk- heden te ontgaan, door nl. aan de aangeslage- nen voorloopige biljetten te sturen, waarop ze dan kunnen beginen te betalen, om die, na de goedkeuring van het kohier, door definitieve biljetten te vervangen. In verschillende ge meenten wordt dit middel reeds aangewend en spreker meent, dat de kosten die dit mee- brengt, ruimschoots zullen opwegen tegen de nadeelen die nu worden ondervopden door het moeten leenen van kasgeld. Hij verzoekt Burgemeester en Wethouders dit denkbeeld eens goed te willen overwegen. De voorzitter betoogt, dat de opmerkmg van den heer Hamelink ten deele juist, ten deele onjuist is. Uit de opschorting van gedepu teerde staten van hunne beslissing op de be- grooting", ontstaat betrekkelijk geen moeilyk- heid, daar op de helft over de gewone uitgaven kan worden beschikt. Die zullen natuurlijk voor de eerste drie maanden zeker yoldoende zijn, daar men andiers aan het eind van het jaar heelemaal niet zou uitkomen. Wat het uitblijven der belastingbiljetten be- treft, is de opmerking wel juist, en kan dit aanleiding zijn voor onaangenaamheden, daar nu ook door de stijging van inkomsten ver- schillendg aanslagen een grooter bedrag moe ten betalen. Er is naar hij meent nu wel geen aanleiding meer om nog voorloopige biletten uit te' zenden, daar het kohier binnenkort te ver- wachten is, en hij was voornemens daab om- trent straks een voorstel te doen. Wel meent spreker, dat het er heen zal moeten, dat de belasting in meerdere termijnen kan worden betaald cvenals dit bij de rijksbelasting en in sommige gemeenten bet geval is. De heer Nolson vreest, dat de menschen, door ben voorloopige biljetten toe te zenden in de war zouden geraken. Dat de biljetten nu zoo laat komen. vindt zijn o rzaak in het vaststellen eener nieuwe verordening, waarvan de koninklijke goedkeuring zoo. lang op zich heeft doen wachten. Als we beginnen met eerst voorloopige biljetten uit te geven, om die later te vervangen door definitieve, zal dit alleen aanleiding geven tot moeilijkheden en ver- meerdering van het getal reclames. De vol- gende jaren kan het kohier vroeger worden vastgesteld. De heer Hamelink wijst er op, dat, als de late uitgifte het gevolg is van het vaststellen eener nieuwe regeling, de beer Nolson blijk- baar over het hoofd "Ziet, dat in deze vergade ring weer een wijziging van de verordening aan die orde is. We beloopen dus voor het vol- gende kohier weer dezelfde kans. Het is wel degelijk een bezwaar voor velen, als ze het biljet nas thuis krijgen als ongeveer drie vierdo van de termijnen al verloopen zijn. Dat het aanleiding zou geven tot meerdere reclames bctwist hii. daar op die voorloopige biljetten niet kan gereclameerd worden. In meerdere gemeenten wordt de maatregel toegepast, waarom zou dat hier ook niet kunnen", als er voor zijn?^^^^HIH De voorzitter merkt op. dat tegen dat men nu gereed zou kunnen zijn met bet uitgeven van voorloopige biljetten ook waarschijnlijk de definitieve zullen kunnen gereed zijn Het schrijven van gedeputeerde staten wordt aangenomen voor kennisgeving. I. Eene missive van" gedeputeerde staten in de vergadering, waarvoor ze werden op- gonoepen, betzij bij niet-overschrijving trekking te willen verleenc^.. Burgemeester en wethouders stellen voor, het gevraagde ontslag met ingang van 1 Fe bruari 1920 eervol te verleenen. De heer Dp Jager "vraagt, of het de bedoe- ling is, om nog iemand in de plaats van den heer De Cooker by het broodbureau te be- noemen. De voorzitter antwoordt ontkennend; de bedoeling is, het personeel gaandeweg in te krimpen. Er zal alleen voor het uitgeven van broodkaarten tijdelijke hulp Moeten worden verstrekt. Thans kon dit no£ met de hulp van den heer De Cooker geschieden. De heer Scheele veronderstelt, dat de heer De Cooker nu Jiocb niet tot de ambtenaren van het distributiebedrijf behoort, die na hun ontslag nog drie maanden salaris nitbetaald krijgen. De voorz'tter acht dat natuurlijk: de liecr De Cooker krijgt een continubetrekking, die valt niet werkeloos. De heer Hamelink acht de vraag van den heer Scheele hier heelemaal niet op zijn plaats. De door hem bedoelde uitkeering is alleen toe- gezegd aan hen, die worden ontslagen omdat men hun diensten niet meer naodig had. De Ijeer De Cooker is echter niet ontslagen, maar heeft ontslag gevraagd; daardoor zou hii in geen geval voor die uitkeering in aanmerking kunnen komen. k. Eene missieve van gedeputeerde staten van Zeeland, dd. 30 December 1919, waarbij zij m< deeling". doen van hun besluit om hunne bes! ising op de gemeentebegrooting voor 1920 te v rdagen tot 1 April a.s., en dat het ge meentebestuur gemachtigd wordt om te be- schikken over de helft van de op die begrooting voor gewone uitgaven gebrachte sommen, voor* zoover die utgaven ook op de begrooting voor het loopende jaar voorkomen, alsmede om te ontvangen de goedgekeurde belasting en hef- fingen, toegekende subsidien en inkomsten uit bezittingen. De heer Hamelink wenscht er naar aanifei- ding van deze mededeelingen de aandacht op te vestigen, dat de hoofdelijke omslag (het kohier van den hoofdelijken omslag is ook nog niet door gedeputeerde staten goedgekeurd) met Mei moet zijn betaald en dat de aange- slagenen nu de belastingbiljetten nog niet heb ben ontvangen. Daardoor ontstaan moeilijk- hedeti voor de belastingschuldigen. voomame- lijk onder de minst gesitueerden, de werklie- j den, die nu juist in een tijd, dat hun inkom- van Zeeland, dd. 30 December 1919, waarbij zij verzoeken bet daaibij gaand schrijven, na kennisneming, aan de belanghebbenden te doen uitreiken. Wat overigens het aangevallen raadsbesluit van 31 jl. aangaat. acbten zij de redactie daar- van niet gelukkig en geven zij in overweging eene wijziging daarvan te bevorderen in dien zin, dat daarin, in, den aanvang van het eigen lijke besluit, tusschen de woorden „op" en ,,stroomlevering" worden ingevoegd de wool" den ..uitbreiding der". Het bijgevoegd schrijven is gericht aan A. N. But en anderen, welke bezwaren hebben ingebracht tegen het raadsbesluit van 31 Juli 1919, waarby gunstig is beschikt op een ver zoek van de Industrieele Maatscnappij te Am sterdam, om voor 1 jaar buiten werking te stellen de artikelen 4 en 5 der eoncessievoo' waarden betreffende het leveren van electri- schen stroom in deze gemeente. Gedeputeerde staten geven daarin te kennen, dat er voor bun college geen aanleiding is, daarin tusschen beide te komen. De heer Hamelink vraagt, om dit schrijven nog een oogenblik aan T;e houden, daar hij voornemens is, naar aanleiding daarvan eenige opmerkingen te maken, waarbij het beter is, dat de wethouder van publieke werken, de heei^ Van Hasselt tegenwoordig is. De voorzitter heeft, als de heer Hamelink aan zijn voornemen wenscht gevolg te geven daartegen geen bezwaar. m. Het raadsbesluit van 16 December 1919, tot uitgifte van grond in erfpacht aan A. J Bliek, voorzien van het bewijs van goedkeu ring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. n. Het raadsbesluit van 16 December 1919, tot uitgifte van grond in erfpacht aan C. L. Verhage en P. Dung, voorzien van het bewijs van goedkeuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. o. Verslag der commissie tot wering van schoolverzuimte Ter Neuzen. kom; over het jaar 1919; luidende als volgt: Door de commissie tot wering van school verzuim te Ter Neuzen, kom, werden in 1919 afgehandeld 5 gevallen opgegeven als vol- strekt schooverzuim. Van een meisje als geboortedatum ge- noemd 11 November 1911; dit moest zijn 1914, zoodat het kind nog- geen 5 ^aar oud was. en niet onder 'en leerplicht viel. Een meisje geboren in 1907, was uit de na- burige gemeente Hoek hier komen wonen; bet duurde eenigen tijd, eer het plaatsing kon vinden op eene door deouders gewenscbte school. Tijdens de waarschuwing door de com missie was het ingeschreven op de R. E. school in de Verbindingstraat. Een jongen, geboren in 1911, kwam niet voor op eenige lijst van in Ter Neuzen school- gaande kinderen. By onderzoek door de com missie bleek, dat bij school ging in de Zand- straat, gemeente Sas van Gent (Remoortere- polder), waar hy al in de-3e klasse zat. Een meisje, geboren in 1909, was al sedert geruimen tijd van onderwijs verstoken. Zij was wegens klieren op het hoofd zoo slecht naar school gekomen, dat men haar daar als leerling had afgeschreven. Na de waarschu wing door de commissie lieten de ouders haar 'nscTfrijven op eene andere school, terwijl ze beloofden voor geregeld schoolbezoek te zullen zorgen. Van betrekkelijk schoolverzuim kwamen in behandeling 26 gevallen voor leerlingen van school O. 16 van de bijzondere school te Drie- wegen, 4 van school A, 3 voor de bijzondere school hi de Jozinastraat, 1 voor de bijzondere school in de Verbindingstraat, 1 voor de bij- zondore school te Othene, gemeente Zaam- aan huis. Tweemaal werd als reden van schoolver zuim aangevoerd „achter de haag loopen' In 't eene geval beloofde de vader, dat hij samenwerking zou zoeken met het hoofd der school om met de politie, om den onwilligen jongen te dwingen naar school te gaan. In 't andere geval stelde de vader de vraag. oi hij den jongen ongelukkig moest slaan; hij had herp-al een danig pak ransel gegeven en hoop- te, dat het help en -zou. De voorzitter gaf te kennen, dat de leevplichtcommissie niet an- ders kan doen dan ernstig waarschuwen; de wijze, waarop ouders meenen hunne kinrlers tot schoolgaan te moeten brengen, blijft ge- heel voor rekening der betrokker personen zelf. In wel 20 gevallen was veldwerk de voor- naamste reden van het schoolverzuim. Meestal was het om wat graan te rapen of aardappels te kappen, waarvoor 6 weken landbouwverlof niet altijd genoeg was. Soms ook viel er te wieden. Een kind verzuimde verscheidene schooldagen om bessen te plukken, waarmee ,f 1,25 per dag verdiend werd. De ouders von- den, dat zij die bijverdiensten best konden in sahikken. Een ander kind vah 9 jaar moet als oudste van 7 kinders eenige verdiensten in- brengen met eenig licht veldwerk. c_t keer'nerd aangevoerd „ziekte van het kind"; tweemaal werd een doktersbewijsje overgelegd. Een guf op ,,Spaansche griep een ander eene oogziekte, twee noemden als oorzaak Klieren, een voerde aan eene wonde aan den hiel; in andere gevallen betreft het boofdpijn of duizeligheid. In een gezin gaf men te kennen geen clokter in te willen roepen, als de autoriteiten twijfelden, moesten ze zell maar geneeskundige hulp zenden en betalen. Even dikwijls (8 maal) kwam voor „ziekte van huisgenooten". In een ^ezin troffen de bezoekers 6 zieken aan en een dood kind. In een ander gezin was de moeder ziek en moest een leerplichtig kind gaan leuren. In weer een ander (groot) gezin had de vader met ziekte te kampen; twee jongens „waarvan de oudste bijna 13 jaar was, moesten met veldwe.-k gi-ootendeds den kost verdienen Eene vrouw was voortdurend ziekelijk; het tienjarige oudste meisje beredderde de meeste huiselijke zaken, maar bleef daardoor langen tiid van onderwijs verstoken. De omstandig'- heden lieten niet toe vreemde hulp in te halen en te bekostigen. Eene vrouw leed tengevolge van schrik veel van de zenuwen; haar man was in dienst. Een leerplichtig meisje moest thuis helpen. Een man, die langdurig ziek was, klaagde, dat hi} grootendeels was aangewezen on het Steun- comite en op bet beetje verdiensten van een der schoolgaande kinderen. Voor een kind, dat ongeregeld school kwam werd als eenige reden van 't verzuim opge geven „drukte met verhuizing". Het kwam do commissie voor, dat die verhuizing dan wel >rg lang duurde; daaruit zou af te leiden zijn, deze gebeurtenis dan toch zonder al te veel drukte plaats vond. Drukte in het gezin was oorzaak, dat enkele meisjes nu en dan verzuimden, meer in het by zonder op de wasch- en sehoonmaakdagen. Doorgaans was dergelijk verzuim verschoon- baar te achten. Een bijna 13jarig meisje moest in het voor jaa-" zeegroenten uitzoeken en uitleuren, en op de kleine kinders passen, onderwijl de ou ders naar de sehorren gingen. Door vier aansprakelijke personen werd ols reden van schoolverzuim opgegeven, dat het kind sintels of andere brandstoffen moest op- zoeken, waartoe de morgenschooltijd de beste gclegenlieid hood, omdat dan de uilnisbakken worden uitgezet. Eolen waren moeilijk te be- komen in eenigszins geuoegzame hoeveelheden, en vielen door de duurte ook niet onder ieders bereik. Voor een paar kinders gold als bezwaar tegen geregeld schoolgaan de verre afstand naar school, wat vooral klomde, als de weg slecht lag tengevolge van regen of sneeuw. Een paar aansprakeljjke personen gaven de verzekering, dat hunne leerplichtige kinderen meermalen moesten verzuimen wegens gebrek aan kleeren, vooral klompen. Dat was het ge val in een huisnouden van tien jonge kinderen, waarvan de moeder 31 jaar was; de vader werkte in eene naburige. gemeente, en ver- diende slechts .f 25 per week, zeker geen be drag, waarmee in den tegenwoordigen tyd zo-oveel personen behoorlijk kunnen iond- komen. Nadien schijnt het armbestuur hulp gebracht te hebben. Bij een fantilie sliepen de kinderen op en onder balen en lompen op den vloer; er heerschte g«brek aan kleeren, wat oorzaak was van veel verzuim. Dat het met het leeren van dergelijke slecht gevoede en gekleede kinderen niet best ging, behoeft geen betoog". Het blijkt ten overvloede uit het feit, dat een lljarige jongen uit dat gezin nog pas in de* 3de klasse zat; terwijl twee andere kinderen van 8 en 9 jaar tot de 2de gevorderd waren. Alle commissieleden waren het er over eens, dat dergelijke toestanden hoe eer hoe beter dienen te v- randeren. Over de middelen tot herstel bleek men echter niet zoo eensgezind. Eenerzijds werd het geacht een werk van barmhartigheid te zijn, waarmee bedoeld wordt, dat liefdadige instellingen (armbe- ren oo-'- Zi,j noodigt daarom burgemeester en wethou ders uit, zooveel mogelijk spoed te betrachten. De bespreking van het verslag wordt alsnu aangehouden, terwijl de voorzitter mededeelt, dat gisteren ook het verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim te Sluiskil is binnengekomen, hetwelk in de notulen zal wor den op gen omen. Dat verslag luidt als volgt: Gedurende 1919 hield de commissie 15 vergaderingen en legde 7 huisbezoeken. af. Voor de commissie werden 8 personen opge- roepen, waarvan slechts een persoon voor haar verscheen. De redenen van schoolyerzuim waren groo tendeels veldarbeid en koewachten. Evenwel kwamen 3 gevallen voor, waarbij de ouders best hun kinderen naar school kon den zenden. Een leerling moest de school vaak verzuimen om met paarden te rijden en daar door een knecht te vervangen. Een ander geval deed zich voor, waarby de moeder haar kind thuis hield voor de gezel- ligheid. Ook gaf zij op van de overige ver zuimen, gepleegd door haar kind, niets te weten. Verder deed de commissie de ervaring op, dat een ouder allerlei uitvluchten zoekt om redenen van schoolverzuim te kunnen opgeven. In twee gevallen waren ziekten de redenen van -schoolverzuim. Bij velen der opgeroepen personen was de finantieele toestand van't gezin niet ongunstig. Te oordeelen naar 't getal opgeroepen per sonen voor de commissie, komt het de commis sie voor, dat het schoolverzuim minder is dan in 't jaar 1918. In een enkel geval werd bij den heer Arr. Schoolopziener door de commissie om clementie gevraagd. Deze verslagen zullen nader in bespreking komen. sturen) steun moeten verleenen; anderen oo deelden, dat de overhdd zich het geval be hoort aan te trekken. Noodig vonden alle le den het, dat in het jaarverslag melding zou worden gemaakt van de bevindingen der com missie, opdat een meer bevoegd college (de gemeenteraad) zou kunnen ingrijpen. Op te merken valt, dat de samenstelling der commissie in 1919 dezelfde blecf. Evenzoo hipef bestaan do goede verstapdhouding tus schen de leden onderiing, en de welwillendheid van de verschillende hoofden van seholen en van de politie. om, waar noodig, inlichtingen te verstrekken. De commissie hoopt, dat in 1920 de Leer- plichtwet uitgebreid zal worden, waar vooral ook, dat door goede maatregelen van over- heidswege het schoolbezoek aanzienlijk zal bevorderd worden. De voorzitter geeft in overjveging, thans geene bespreking" hierover te houden doch het materiaal waartoe dit verslag aanleiding geeft te gebruiken bij de bespreking der voorziening in schoolvoediyg en -kleeding", wat eerst ge schieden kan, als ook de adviezen der hoofden van seholen zijn binnengekomen. Mevrouw Duiker kan daarmedie alleen ge- noegen nemen, indien de zaak niet op de lange baan geschoven wordt. Er spreekt uit dat ver slag zoo nameloos kinderleed, dat zij het on- verantwoord acht, om zoo'n toestand nog 1 an ger te bestendigen, ten nadeele van het volks- kind en ten slotte ten nadeele der maatschap- pij. Zij kan er alleen genoegen mede nemen, indien dit punt de volgende vergadering aan de orde komt. De voorzitter meent, dat dit laatste wel wat veel gevergd is. Het is de bedoeling de vol gende vergadering te wijdtn aan de behande ling der ingekomen rapporten betrekkelijk de electrische centrale, die thans zijn ingekomen, nadat de leden daarvan hebben kunnen kennis nemen. Wel zal het kunnen in eene daarop volgende vergadering. Mevrouw Duiker ziet niet in, waarvoor uit stel van behandeling noodig is, daar in het verslag dezer commissie zoo'n massa gegavens p. Een schrijven van gedeputeerde staten, dd. 9 Januari 1920, luidende als volgt: Wat betreft de toekenning van duurtebij- slagen aan die functionarissen, wier jaarwed den ingevolge de gemeentewet door ons worden yastgesteld, wensehen wij denzelfden maatstaf te bezigen, welke door ons is aangenomen 'oij ons voorstel aan de staten van 7 November 1919, no. 220 (biilage no. 82a) inzake duurte- bijslag" over 1919 aan de ambtenaren in dienst der provincie Zeeland, vastgesteld bij besluit der staten van 20 December 1919, no. 6. Naar ons oordeel zullen derhalve slechts die functionarissen, welke eene jaarwedde van min der van f 3000 genieten, voor toekenning van eenen duurtebijslag in aanmerking behooren [to komen. Op grond hiervan maken wij bezwaar tegen de uitkeering van een extra maand salaris aan den burgemeester en aan den seeretaris uwer gemeente, voorgesteld bij raadsbesluit van 16 December 1919. Aangenomen voor kennisgeving. q. Een adres van" Maria Paulina van Eert denburgh, echtgenoote van Peter Heinrich Wieckhorst, cafehoudster, te Ter Neuzen, die daarin te kennen geeft: dat zij tot haar spijt, door de motieven op verzoek van den heer Hamelink door den bur gemeester medegedeeld, volgens het verslag van uwe zitting voorkomende in de Ter Neu- zensche Courant, heeft moeten veraemen, dat haar verzoek, in verhand met die motieven niet is behandeld geworden; dat adressante durft te heweren, dat die motieven alle grond van waarheid missen, daar geene opening in het plafond aanwezig is-en noch door, noch van de zijde van Daelman, eenige aanbieding is gedaan; dat het door den heer Colsen medegedeelde omtrent de f 44 niet in hare iokaliteit heeft plaats gehad; dat ook de bewering van den heer Colsen inzake het orgelmuziek niet getuigt van kennis daarvan, waar in de groote plaatsen speciaal soortgelijke instrumenten als van adressante worden gebezigd om hun prachtigen en zach- ten toon; •dat wat het verder aangevoerde van den heer Colsen betreft, zulks haar ook zeer vreemd voorkomt, daar hij vroeger als herbergier meermalen, om te kunnen ooncurreeren, var- kenskoppen beschikbaar stelde om op de biljart te laten verspelen; dat ook van bangmakerij, door het in het werk stellen van een advocaat, totaal geen sprake was; dat zij daar geen enkelen grond voor in- trekking der vergunning aanwezig was, mag- onderstellen dat zij, als belastingbetalend in- gezetene, ofschoon van vreemde nationaliteit, op dezelfde rechten aanspraak kan maken als hare concurrenten; dat zij, i ermits de intrekking op willekeu- rige handeling van den burgemeester geleid door derden berust, ook niet kan nalaten onder uwe aandacht te brengen, dat door haren echtgenoot sedert langen tijd geene sigaren meer worden gegeven; reden waarom zij de vrijheid neemt zich nogmaals tot uw college te wenden, met be- leefd inaah dringend verzoek, teneinde haar door het stil laten leggen der in hare Iokaliteit aanwezige instrumenten niet te gronde te brengen, te willen bevorderen. dat haar alsnog vergunning worde verleend tot het maken van muzielt zooals hare concurrenten of eene verordening vast te stellen waarbij het geoor- loofd zal zyn tegen betaling dansmuziek te maken. Aangenomen voor kennisgeving. r. Een schrijven van gedeputeerde staten van Zeeland, dd. 23 Januari 1920, waarin dit college berieht, dat door hen is berust in de hij het raadsbesluit van 16 December 1919 be- paalde regeling" van den omvang van het on- derwijs aan school B. Aangenomen voor kennisgeving. s. Een adres van A. Mechielsen en 6 an deren, alien bewoner? van de Eerkhoflaan aan de Noordzijde, die daarin te kennen geven, dat zij reeds driemaal aan d^n gemeenteraad hebben verzocht een rioleering achter hunne woningen te leggen of te doen leggen; dat zij in het raadsverslag in de Ter Neu- zensche Courant hebben gezien, dat door den raad de noodige aandacht aan het verzoek ge- schonken is; dat er reeds door verschillende leden van den raad een onderzoek is ingesteld en er na dien nog in een uwer vergaderingen over ge- sproken is, doch dat dit nog niet tot het ge- wenschte resultaat heeft geleid; redenen waarom zy den raad dringend ver zoeken, de noodige maatregelen te nemen. De voorzitter geeft te kennen, dat deze zaak thans zoover is gevorderd, dat door de com missie van bijstand een plan van voorziening" kan worden gemaakt, hetwelk dan in den ge meenteraad kan woTden aanhangig gemaakt. t. De voorzitter herinnert, dat in de af- deelingsvergadering voor de gemeentebegroo ting ter sprake is gebracht de Huurcommissie en bij vernieuwing werd gewezen op het be zwaar, dat de kosten daarvan gedragen moes ten worden door de g-emeente Ter Neuzen, ter wijl een betrekkelijk groot aantal gevallen uit andere gemeenten by de commissie alhier werden aangebracht. Hij kan thans mededeelen, dat de Huurcom missie, naar aanleiding van de omstandigheid dat zij zich verplicht achtte voor het doen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 5