GEMENGDE BERICHTEN. La ndbouw berichten. Loop der bevolking van Ter Nenzen. »et den wederopbouw der statenorganisatie neent. Wat men ook op het statuut van den rolkenboncl moge aan te merken hebben, en *rij verheelden onzerzijds onze ernstige be- zwaren niet, men vergete niet, dat, zoo deze Puffing tot niets leidt, men voor langen tijd vder denkbeeld aan een werkelijken volken bond moet laten varen. „Per aspera ad astra door de politieke realiteit van den te Parijs in het leven geroepen volkenbond lean men misschien, wanneer zooveel moge- fijfc fief doe! wordt nagestreefd, verkrijgen werkelijke rechtsordening der volken; deze tfadcnjk, op de idee alleen, te willen optrek- ken, is voor het heden volstrekt onmogelijk en zal ook in de toekomst, tenzij de men- sefien radicaal veranderen, onmogelijk liffven. Hoe nu, wanneer \merika niet toetreedt? Wij begrijpen, dat men aarzelt, hebben zel- ren de gronden voor die aarzeling reeds vroeger ontwikkeld. Ons antwoord luidt al ius: zoude positief vaststaan, dat uitgeslo- ten is, dat Amerika lid wordt van den Bond dan gelooven wij, dat ook Nederland wel- Jicht beter zou doen zich afzijdig te houden. fntusschen wordt naar alle waarschijnlijk- heid Nederland niet voor deze vraag ge- steld. Binnen twee maanden moeten wij ftians verklaren, of wij tot den Bond willen toetreden, zoodat wij vermoedelijk onze be- sfissing moeten nemen op een tijdstip, waar op omtrent Amerika's houding nog geen zekerbeid bestaat. Onder die omstandig- heden gelooven wij, dat toetreding plicht is, »?ok omdat zoodanige toetreding een fac tor kan zijn van niet te onderschatten be- reekenis on: de oppositie in Amerika, die reeds aan het verzwakken is, nog verder narr kracht te doen verliezen, waar het im- mers voor de talrijke overtuigde voorstan- oters van de volkenbondsgedachte aldaar niet onverschillig kan zijn, in welke mate de volkenbond door de toetreding van neu- rrate staten ziin oolitiek karakter, aan den oorfog ontleend, verliest. De te Washing ton gehouden internationale arbeidsconfe- rentie ton als bewijs dienen, dat op den grondslag van den huidigen bond vrucht- tare arbeid is te verrichten. Het in werking treden van het vredesver drag brengt ook de quaestie omtrent de te- rechtstelling van den Duitschen keizer in het beslissend stadium en daarmede het vraagstuk zijner uitlevering tevens. Bij her- ftaling hebben wij daarover onze meening gezegd. De keizer heeft ten gevolge der faatste onthullingen zeker niet aan sympa- thie gewonnen. Duidelijk is gebleken, dat, wat er is geschied, met zijn medeweten en medewillen heeft plaats gevonden, ja, hij meermalen de booze geest is geweest, die anderen heeft gei'nspireerd. Anderzijds is evenwel ook gebleken, dat hij niet met den dtnvelschen opzet is bezeten geweest een wereldoorlog te ontketenen om Duitschlands fiegemonie over Europa te bevechten. Ten aanzfen van het ontketenen van den wereld- oortog kan men hem misdadige onbekwaam- heid en roekeloosheid verwiiten, hem bewus- relijk voorbereid en gewild heeft hij bliik- baar niet. Maar hoe men ook denke over den man. die binnen onze grenzen eene schuilplaats mcht, de vraag zijner uitlevering is voor ons, zooals ten aanzien van iederen vluchte- linc. eene vraag van recht en zelfstandig- htid. En op grond van de berechting die het vredestractaat in het uitzirht stelt, ver- ooriooft het recht ons niet tot zijn uitleverin" te besluifen, waarbij wij niet alleen denken aan het recht, in wet en tractaat omschre- ren, maar ook aan de rechtsbeginselen. die ieder als product der beschaving hooghoudt en waarmcde ook de nieuwe internationale reefrfsorde, die men van den volkerenbond verwacht, heeft rekening te houden. En als net recht de uitlevering niet gedoogt is het eisch van nationale zelfstandigheid haar te »rageren, wie haar ook vraagt en wat de gevolgen der weigering mogen zijn. Anders zulfen wij staan tegenover een ver- «>ek tot uitlevering van den Duitschen fcnormorins, dat ons eveneens schijnt te wachten. Deze schijnt een plaats in te nemen on de lijst der Duitsche officieren, welke ter zake van oorlogsmisdrijven zullen wor den vervolgd. Hier bevinden wij ons geheel Oft de basis van het positieve recht, zoodat onfc daaraan het verzoek tot uitlevering moet tvraden getoetst. Eene omschrijving van de fwnaalde misdrijven, welke men hem te laste fegt, gepadrd met de aanduiding' van het aaewezig bewijsmaterinal, moet de grond- >1ag zijn der vordering. De rechterlijke macfit zal een en ander onderzoeken, het foetsen aan de uitleveringswet en de daar -up gebaseerde uitleveringstractaten, zij zal den beschuldigde in de gelegenheid stellen *»di te verdedigen, en ten slotte een gemo- twerd advies aan de regeering doen toe- komen, bij welke de beslissing berust. Blijkt, dat voldoende gronden voor de uitlevering Mmiwezig zijn, dan zal deze plaats vinden ondanks de hooge positie welke de be- kfaagde heeft ingenomen. Blijkt van het tegendeel, dan zal zij worden geweigerd. TER NEUZEN, 12 Januari 1919. Hulp in Nood. Hit de driemaandelijksche rekening, be- treffende de maanden September, October en November van het vorig jaar, uitgebracht ioor den penningmeester van het uitkee- rfngsfonds bij ziekte „Hulp in Nood" al- fcier, blijkt, dat ontvangen is wegens contri- botie f 435,64, buitengewone inkomsten T78,59'/2, samen /514,23</2; dan is uitge- geven wegens ondersteuning van zieken f 198, bodeloon f 52, buitengewone uitga- rcn 35,9454, samen 285,94'/£, alzoo een aatig slot van 228,29. Het vorig batig stot bedroeg /3471,25'/2, alzoo te samen )(3699,541/2. Voor de afdeeling Steunkas is in dien tijd ontvangen aan contributie 43,03, is uit- tegeven wegens ziekengeld f 12,50, buiten gewone uitgaven f 10, totaal der uitgaven 22,5U, zoodat er een batig saldo is van (20,53. Het goed slot der vorige rekening wedroeg 882,65, zoodat die afdeeling abans totaal bezit 903,18. Nood te Weenen. Het Ter Neuzensch Comite tot leniging van den nood te Weenen verzoekt ons tc Hidden, dat met den vijfden trein uit Wee- aen o.a. de eerste vijf en twintig kinderen *nor Ter Neuzen kunnen worden verwacht. Met dienzelfden trein komen ook kinde ren mee, bestemd voor Axel (32), Zierikzee en Vlissingen. De trein zal vermoedelijk tegen Februari aankomen. De pleegouders ontvangen hieromtrent nog nader bericht. Het Zeeuwsch Comite tot leniging van den nood te Weenen heeft Zaterdag ver- zonden van uit Middelburg een wagon met 10.400 K.G. aan levensmiddelen en uit Goes een wagon boonen. Met deze wagons is de verzending van levensmiddelen geeindigd. Aan gelden ontving het comite o.a. nog van het grenswacht Detachement in Ooste- lijk Zeeuwsch-Vlaanderen 244,43, totaal kwam in 31.330,40 en 2010 kronen. Gelden, die nog ontvangen mochter. wor den zullen worden doorgezonden. Onze Vioot. J.I. Zaterdag werd in het „Hotel des Pays- Las" alhier, de aangekondigde propaganda- vergadering gehouden voor de Koninklijke Nederlandsche vereeniging „Onze Vioot". De opkomst was matig. De vergadering werd geopend door den burgemeester, den heer Huizinga, die, namens het comite, dat deze vergadering heeft voorbereid, den spreker inleidde. Deze, de heer Jhr. C. A. L. van der Wijck, oud zee-officier, secretaris-penningmeester van het Hoofdbestuur der vereeniging, be- gon, met, aan de hand van het vorig jaar door de vereeniging verspreid manifest, de noodzakelijkheid te betoogen, dat er uit het Nederlandsche volk eene actie zal worden op touw gezet, die leiden kan tot verster- king onzer vioot, in tegenstelling met de stennnen van hen, die ook al in de Tweede Kamer der Staten-Generaal werden ge- hoord, die onze vioot willen opheffen. Ne derland heeft eene krachtige vioot noodig en eene goed toegeruste marine. De daar aan klevende fouten moeten worden weg- genomen. Dit is het land verplicht aan zijne historie en aan zijn plaats als koloniale mogendheid. In den breede zette de spreker uiteen het voordeel dat voor het geheele land aan het bezit der kolonien zoowel in Oost als West verbonden is. Voortdurend is daar- voor een leger ambtenaren noodig, voor het landsbestuur en de verschillende onder- nemingen. De schepen, die de vaart tus- schen Nederland en de Oost onderhouden moeten worden gebouwd. De aangevoerde rijke ladingen moeten worden gelost, voor een deel verwerkt in het geheele land en ook naar buiten worden vervoerd, kortom het is een respectabele lijst van belangheb- benden, die de spreker opsomde. Wanneer gevaar zou dreigen, dienen we een vioot te hebben, in staat om die kolo nien te verdedigen tegen een buitenland- schen vijand, die daarop de begeerige oogen zou hebben gestagen. De spreker is het niet eens met hen, die meenen, dat door de op- richting van den Volkenbond zoo iets zich niet meer zal voordoen. Hij meent, dat die gevaren nog wel degelijk blijven bestaan. Hij deed ten slotte nog verschillende mc- dedeelingen over de vereeniging „Onze Vioot", die in 1906 werd opgericht en bij haar lOjarig bestaan het predicaat „ko ninkjijjee" verwierf, om ten slotte de aan- wezigen aan te sporen mee te helpen aan het voeren der noodige propaganda en toe te treden als lid. Vervolgens werden door den Untenant ter zee den heer C. C. F. de Jager, alvorens gepauzeerd werd, terwijl hij zichzelf op d piano accompagneerde, een tweetal natio nale liederen gezongen, hetwelk veel succes had. Na de pauze bleek de heer De Jager, die over een zeer welluidende, sympathieke stem Wschikt. ook een onvermoeid zanger. Nog verschillende nationale. marine- en visschersliederen werden door hem op ver- dienstelijke wijze gezongen, terwijl hij ten slotte overging tot het zingen van liederen uit het internationaal programma. Hij ge- noot bii het gehoor algemeem succes. Aan het slot der vergadering deelde de heer Van der Wiick mede, dat het aantal nersonen. dat zich on de door padvinders uitgereikte kaarten had aangemeld als lid, nog D gering was voor het vormen eener afdeeling, waarom hij de leden opwekte ieder in hun kring voor het aanwerven werkz"im te zijn. De heer Huizinga sloot de vergadering met een woord van dank aan den spreker en den zanger,.voor den voor de bezoekers leerrijken en ook aangenamen avond. De storm. Hevig blaasil de wind sederl een paar dagen uit het Westen, en speelt huilende door de verlich'tings- en telefoondraden, waarvan gisteren enkele den wihddruk niet konden uilhouden en brakthOok zijh sehoorSteenen afgerukt en dalkpamUeh haar benedten geslin.jpi'd, terwijl ook vensteds zijn ingedrukt. Het water der Schelde was ook zeer 011- stuimig. Een voor de haven giemeerd lig- gende Japanschc 0 loombool sloeg van voor de ankers en beesch noodseineu. doch k.m zich later, toen men voldoende stoomhad, weer zelf redden. De bolter ,.Aren|d'' van de vissrherijpo- litic was des middags op weg naar de haven, doch ajlvorens deze bereibt was, vloog het zeil aan flardlen. Met de fok op zag men toen het vaartuig; zich oosp waarts verwijdeneu, om aan lager wal een veilige haven op te zoeken Besmettelijke ziekten. Over de week van 28 December tot en met 3 Januari kwamen in Zeeland de vol- gende gevallen van besmettelijke ziekten voor: Diphtheritis: Aardenburg 2, Axel 1, Brou- wershaven 2, Goes 1, 's Heer-Arendskerke I, Hoek 1, Hontenisse 1, Kioetinge 1, St. Maartensdijk 1, Ter Neuzen 2, Nieuw- en St. Joosland 4, Philippine 3 en Zierikzee 1. Roodvonk: Goes 1, Middelburg 1 en Scherpenisse 1. Tegen de Invaliditeitswet. Onder bovenstaand opschrift schrijft men uit Ter Neuzen aan „De Zeeuw": „Waar uit verschillende deelen van het land berichten komen van verzet tegen de Invaliditeitswet, maakt Zeeuwsch-Vlaande ren geen uitzondering. Zeker, er is bij een zeer srnal deel be- i zwaar tegen het beginsel, doch dan is dat bezwaar zeer eenzijdig. Zoo is in deze gemeenle gebleken, dat onder de ruim 150 rentetrekkers er 15 zijn, welke behooren tot de groep die dicht bij de Geref. Staatspartij staat. Onder deze 15 is iemand die geacht wil worden vooraan te staan onder deze groep. Het blijkt dus bezwaar tegen betaling, niet tegen het trekken van de ouderdomsrente S'echts een heeft geweigerd. Misschien was het met onaardig, dat in al de gemeenten van Zeeland eens werd onderzocht, hoeveelj er trekken van de groep die willen behooren tot die partij. Het zou dan kunnen gebeu- ren, dat ds. Kersten aan al deze menschen een kaart zond met het bericht: zend uw kaart als rentetrekker terug, en meldt u bij uw respectieve diaconie om de f 5 rente per week. Bovendien kan dit nog zeer gewenschte resultaten hebben. Immcrs er zijn werklieden die politiek behooren bij de Geref, Staatspartij en zich als lid van de revolutionnaire vakvereeni- gingen laten inschrijven, om in het genot te komen van een-werkloozenuitkeering door verzekering. Zullen die ook bedanken?" Inwisseling pasmunt. De Minister van Financien brengt ter al- gemeene kennis: lo. als kantoren waar de Nederlandsche pasinunt, mits vo ir niet minder dan vijftig gulden voor de zflveren en tien gulden voor de nikkelen en bronzen, kan worden inge- wisseld tegen rijksdaalders, guldens en hal ve guldens, zijn aangewezen: a. de Nederlandsche Bank te Amster dam; b. de kantoren der betaalmeesters; c. de navolgende kantoren der directe belastingen en der directe belastingen, in- vocrrechten en atcijnzen: Axel, Goes, Hansweert, Heinkenszand, Hontenisse, Huist, Oostburg, Sas van Gent, Vlissingen (directe belastingen en accijn- zen), Vlissingen (invoerrechten en accijn- zen), IJzendijke, Zierikzee. HOEK. J.I. Zaterdag 10 Jan. hield de onderlinge varkensverzekering „Steunt Elkander", haar jaarvergadering. Uit het verslag bleek, dat er een batig saldo aanwezig was van 1975,34; op 31 Dec. 1918 was het batig slot 1994,97. Met 202 leden was dat jaar begonnen en gedaald tot 192, omreden er eenige leden door vertrek naar elders de gemeente ver- lieten, De aftredende leden, voorzitter, secre taris-penningmeester en keurmeester wer den met bijna algemeene stemmen her- kozen. Nog werd besloten de 3 maanden die vroeger vrijgesteld waren ook contributie te heffen, daar de uitkeeringen bedra- gen een gulden per K.G. en voor biggen 20 gulden per stuk. Het inenten dat vroeger verplichtend was zal nu aan ieder lid vrijgetaten worden. SIFISK1L De storm van ionidai? jl. heel! ook hier hij den hewoner PI. aardig huis/ehouden Een groote olm. die achter thuis stmd, kraakte af en kwam ttfrecht eerst op de telegraafdraden, brak danrdoor tiwee lele- graafpale.i af en ploftie vervohJenmet an donderend gjekraaik op het dak win deze woning: De pev0loen waretl natuurlijk voor den he wo mee verne van geruststeMend De srhade hierdoor \eroo|rzaakt is voor hem nog al aanzienlijk Ve'e hatnden maken Del werk licht Dil sproekwoord word ooge,i- blikkelijk in pi-akltijk gebra:cht Me' ver- eende krachtem ging men direct, aan 'I za- gen en tiakken 01m den staan en de tiakken (van tdak af te ikrijgen. om verdere ongeluk- ken te voorkomien AXEL. De St. Crt. bevat de akte van oprichting der mamlooze vennootschap ,SN. V. Eerste Zeeuwsche Textielonderneming „Zeelandia" te Axel, opgericht door P. F. Meert, han- deiaar te Ter Neuzen, W. Dieleman Szn. en P. Buijze, beiden handelaars te Axel De vennootschap heeft ten doel het ma- chinaal weven van iijnwaad en katoen, benevens den handel daarin, alles in den ruimsten zin genomen. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f 100,000 en is verdeeld in 100 op naam staande aandeelen, elk ter waarde van f 1000. Van deze 100 aandeelen zijn er 45 geplaatst, de overige 55 moeten geplaatst zijn binnen 10 jaar. De geplaatste aandee len zijn alle volgestort. SAS VAN GENT. Spoorwegstaking. Op het Belgische gedeelte van de lijn Gen*Ter Neuzen is Vrijdagmorgen door het personeel tot staking overgegaan. Deze staking vindt zijn oorzaak in het ieit, dat herhaaidelijk in beleefde termen bij de directie der lijn om invoering van den zelfden loonstandaard en arbeidsvoorwaar- den is gevraagd als geldig zijn bij de Bel gische Staatsspoorwegen. Door de directie zijn deze verzoeken niet met een antwoord verwaardigd. Daar alle bedieningsmanschappen van het Belgische personeel in Belgie verblijf houden kon op het traject Sas van Gent— Ter Neuzen de dienst niet in stand gehou den worden, waardoor het Hollandsche personeel nolens volens tot nietsdoen ge- dwongen wordt. Dit personeel werkt trouwens onder an- dere arbeidsvoorwaarden dan het Belgische, terwijl het materieel zich uitsluitend in Bel gie bevindt, zoodat ook bij den besten wil tot onderhoud van den dienst, zulks toch onmogelijk was. Daar het Belgische personeel achter zich heeft het Belgische Werkliedensyndicaat zal er van hervatting der diensten geen sprake zijn alvorens de eischen der machi- nisten, stokers en treinvoerders zijn inge- willigd. De postverbinding geschiedt thans per tram. Hollandsch beteekent Chineesche Zee) in het blijde vooruitzicht Zondagmorgen met hun bodem naar een andere haven te ver- trekken, hadden Zaterdagmorgen nog eens een ronde gemaakt door enkele Sassche cafe's en waren langzamerhand gekomen onder den invloed van den Hollandschen whisky, die zelfs een noodlottigen uitwer- king op Oostersche hoofden en beenen schijnt uit te oefenen. T out comme cher nous kon men de beide geeltjes gearmd en in hun eigen taal zin- gend cosmopolitisch heen en weer zwaaiend hun drijvend home zien opzoeken zich tegen den neerstortenden regen beschuttend met een Japansche veelkleurige parapluie. Zooveel zorgvuldigheid leggen onze Eu- ropeesche zwabbers in den regel niet aan den dag voor het uitwendige wanneer de inwendige mensch aan een stortbui heeft blootgestaan. Met eenige moeite en door hunne lachende medeschepelingen geholpen,/ be- reikten zij het dek langs de groote trap van het vaartuig en werden in triomf naar kooi gevoerd. Of deze ovatie de „natte" kamera- den dan wel de kracht van het Nederland sche fabrikaat „Bols" gold, moet in het midden gelaten worden. Oostersche en Westersche begrippen omtrent dit punt loopen nogal sterk uiteen. ST. JANSTEEN. Vrijdag- op Zaterdagnacht werden ten nadeele van C. L. Kegels te Heikant eene partij hoenders en konijnen gestolen. De hevige wind van Zondagnamiddag rukte van vele huizen de pannen, waardoor het een gevaarlijken doorgang in de ge meente veroorzaakte. Van kerk en gemeentehuis vlogen van de leien daken, de schalien, in menigte door de lucht en op straat, zoodat het een seha- depost voor velen zal opleveren. Bij den landbouwer A. Dobbelaer alhier werd een schuurgevel weggeslagen. HENGSTDIJK. De loop der bevolking in deze gemeente over 1919 was als volgt Geboren 8 m., 10 vr., totaal 18. Gevestigd 37 m., 16 vr., totaal 53. Overleden 3 m 9 vr., totaal 12. Vert.rokken 39 m., 21 vr., totaal 59. m. vr. totaal Bevolk. op 31 Dec. 1918 327 326 653 31 Dec. 1919 330 322 652 alzoo verminderd met 1 persoon. SAS VAN GENT. De loop der bevolking in deze gemeente over 1919 was als volgt: Geboren 32 m., 29 vr., totaal 61. Gevestigd 175 m., 205 vr., totaal 380. Overleden 13 m.. 17 vr., totaal 30. Vertroltken 242 m., 251 vr., totaal 493. m. vr. totaal Bevolk. op 31 Dec. 1918 1394 1346 2740 31 1919 1346 1312 2658 alzoo verminderd met 82 persoDen. Levenloos aangegeven 2. Voltrokken huwelpken 25. Geboren buiten de gemeente 2. Overleden, niet behoorende tot de wevke- Ijjke bevolking, 3 in. en 3 vr. ST. JANSTEEN. De loop der bevolking in deze gemeente over 1919 was als volgt: Geboren 50 m 44 vr., totaal 94 Geves'igd 198 m., 176 vr., totaal 374. Overleden 24 m 21 vr., totaal 45. Vertrokk^n 243 m., 210 vr., totaal 453. m. vr. totaal Bevolk op 31 Dec. 1918 1805 1725 3530 31 1919 1786 1714 3500 aizoo verminderd met 30 personen. Voltrokken huweljjken 41. Al? levenloos aangegeven 4 kind->ren, waarvan 1 uit Belgie. Er werden geboren, behoorende tot de bevolking van andere gemeenten, 4 mannen en 2 vrouwen en overleden 5 mannen en 2 vrouwen. Overleden in andere gemeenten alhier woonachtig 2 mannen en 3 vrouwen. WESTDORPE. De loop der bevolking in deze gemeente over 1919 was als volgt: Geboren 13 m., 15 vr., totaal 28. Gevestigd 85 m., 96 vr., totaal 181. Overleden 9 m.. 15 vr., totaal 24 Yertrokken 89 m 91 vr., totaal 180. m. vr. totaal Bevolk. op 31 Dec. 1918 980 951 1931 31 1919 980 956 1936 alzoo vermeerderd met 5 personen. Voltrokken huweljjken 18. pen van landerijen. met 'toog op eeiw !c wachten daljng \an prijzen, is eehe bocr- derij te Nieuw-Bulntai, 14 HA, die verittleii jaar 36000 heeft opgebraeht, thans vnr- kocht voor 41000 A I'instar de I'Europe. Twee Japansche schepelingen van het hier in lossing liggende Japansche vaar tuig Kinefuzan Maru N 2 (hetgeen op z'n In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: H, Sol, zonder beroep, O 57, uit Zuid- zande M: M. Dieleman, zonder beroep, Baau- dijk 63, uit Walergraafsmeer. A. I. J.'Gazau, schiUlersknecht. Q 14. uit Vlissingen E. van Wijnsberghe. dienstbode Noordstr. 50, uit Bouchaute (B EIvvan Wijnsberghe dienstbode. Noorl- straat 20, uit Bouchaute (B.J. Vertrokken: J. Verspoor. vareusgezdl Tholenstraal 7, naar Pernis. I. M. Savooij. dienstbode, Wedkolkslraat 8, naar StJansteen J. J. Bottier, dienstbode, Nieuwstraat 41 naar Axel. N. M. Mobach, z0nder beroep, Q 197, naar Antwerpen J. C. de Jonge, buitengew0on opzichter Rijks Waterstaat, naar Rotterdam, H. E. E. Hasse, zonder beroep, Burge meester Geillstraa) 1, naar Apeldooru R. Huisman, sehipper, Kajzernlestraat 15, iniar Wilder vank Duurder land. In strijd met alle minisIterieele waarsciiu- wingen em met die van tat van deskuhdigeh. om zeer voorzichtig te zijn bij het aankoo- Een oneenig college van B. en W. In het dagelijkscli beduur van Wormer- seer heerscht niet altfjd ecnsgezindjliejd De wethouders zijn 1 iciden rood, de burye- meeste.- reactionnair. in de raadsvergadle'- ringen hebben altijd ,.frissc.lie'' mcidejitwi plaats tusschen de wethouders en den bur- gem ee der Er is totaal gleen samen werking tot groot nadeel der gemeente. Den voorzitter werd in de vorige bijean- komst ee i uitgesrreken smoel" vcrvvctmn en de.-gelijkc lieflijkliedcn meer De voor zitter tintwoordde telkens: „hou je mond". In delaa'tste zitting vara den Raart in- terrumpejende de oude weUiouder, waarop de voorzitter l>urgemeestler Cluvsenaaij zeide ...VI, je je mond niet houdt, laat ik proce i-verbaal legen je opimaken WTtyems verstoring eeuer openiiiare vergadering." De wethouder: ,.lk spreek zooals ik wil en wanneer ik wil.'' Er was liier gee 1 sprake van ordeverslo- ring; het was slechtjs een gewone intw- ruptie .Van h urge mee .ter Cluysenaar wend d'au ook beloofd, dat er een petl|fie van de bur- gerij naar de 1 egeering zou gaan, om hem in Maar! a :s: niet we ter te benoemen. Diefstal op groote tchaal. Eenige winkeliers in inanufactiireii en een Iwekliandelaar (te Den Heider inlsMi den laateten tijd goederem uit hun win- kels. In verband hiermee zijn, gear^Kteeitd twee nieisjes, resp19 en 24 jaar oud, die bij hen als werkslers in dienst waren Zij bekenden ten slottp, zich aan de diefs(;al ten. die reeds over maanden loopen,. schuldig gemaakt te beaben en wezen haar kostbaas, een korporaal-torpe.list tier ma rine, en diens vrouw aan als degenen die haar tot het stelen der goederen hadden aangezet. De vrouw van dien' korporaai, die alle; tegen een kleine vergneding vau de nieisjes ontving, wist een on ahdtr door bemiddeling van haar te Amsterdam wo- nende zuster aan den mail te brengen. De korp0raal en diens vrouw werdtan daarop mede in arre s t genomen en te zij - nen huize en le Amsterdam werd een 3x101 gedeelte der gjoedieren in beslag genom&i Een loopkuecht van em anderen manufac- turier werd vervolgens gjearresteegd, daur ook hij goederen van zijn patrnon had ont- vrcemd en mede in de eonibinatie was. Alarechaussies gearresteerd. Dinsdagavonjd Werd aant de [iclitie te Utrecht kennis gegeven. dat eenige niare- chau.ssees in de s/tad de straat onveilig maakten, door in opgewonden toesta«id met ge'rokke.i sabel rond te zwaaien Een aantal politieagenlen, ondei- leiduig van inspccteur Braiidt, ti-ok er op uit en trot eeu tlwjeetal maa"eehauss6es in opge wonden toestand aan in de 3e klas svadit- kame Van het Centraal Station. Beide ordebewaarders vvc^ien gcail>- steerd e 1 onder toetoop van ecu i-eusachLi- ge mensciiemnassa naar den politiepost aan de Catlirijnentorug overgebracht. Daar bleek, dat de arrestanten als getui- gen waren opgptrcdeii voor een kanfon- gereclit in de buurt en daarna in Utrecht aan het fuiven waren gestagen. Een hun- ner werd later door de politic a air den trein gebraeht. De ander werd in arrest gehouden om zijn roe; uit tc slapen en om den volgendeit morgten ter besdiikking ge- steld te worden van de militaire autori- teiten. Het grootste vliegtuig ter wereld. Het gniotstp vliegtuig ter wereld wofdt op liel ooge lbtik tiij Vick0rs ^(ebouwd en zal lOt) passagiers kunnen vervoeren. Het zal de Vickers Yigi'.ant Ee .'ten en woixit ge bouwd voor de regeering. Men 111ee.1t dat het toestel zal worden voorzien vipi 8 Rolle Itoyce-motoreq van 700 pk., maar bijzon- derhedea omtrent afmettng en uitrustiug zijn niet bekend gemaakt. Rijksveldwachier ernstig verwond. Te Koliumer/waag bevond zicn in het cafe van den heer Alzerda te Zwagerveen zekere A Smid, van Zwagerboech. tlij ver- liet de lierberg voor eeu oogeinblik en, wi I de toen weer naar binned, vertetlt de Lw Ct In zijn iiabijheid bevond zich de rijks veldwachier Roorda. Deze wilde Sin id be- letten naar hinne.i te gaan. Ilierop trok Smid zijn me;, 'lot viemiaal toe gelastte Roorda I1e.11 bet me weg te bergen, maar dat geschiedde niet, waarop Roorda zijn sabel trok. Smid stak daarop den vbLd- wachter zoo in den buik, dat de Lngewan- den te voorschijn kwamen. Het slaclitoffer was nog in sta.at eeu wouing te bereikeo. waar liij iueenzakte. De hulp van. den dot ter van Kolliun werd ingeroepen en deze achtte het noodig, den patient naar I^eu- warden t e brengen, hetgeen gebemd is De dader is voortvluchtig. Een slachtoffer van den drank. Iemand uit Almelo, die bij fainflie te Enscbede vertoefde. werd, toen hij onder den invloed van sterken drank verkeerde. te bed geuraclit. De logC kreeg ©en aanval van delirium en wist, door eenige ruiten te verbrijzeleo, buitenshuis tie komen,. Half gekleeJ rende hij de sitraat opIn de Range straat, waar juist een lijksbiet passeende, sprang de waan'zinnigje, tot gi-oofip ontstel- tenis van alien, die 'tzagen, op de lijkkoets en giiigf boven op de lijkkist zittten. Het volgende oogenblik was de ongelukkige reeds we r van den wagen geisprongen en rende hij de binnienplaats bij tiet huis der Wed. Blijdenstein aan. de Langestraat op. Toeu hij daar door een politieagemt Sot kalmte werd gebraeht thud hij daar tier plaatse met zijn hoofd en handen reeds ecu vijftal glasruiteu vernileld. Een agent en eenige burgers, bra eh ten deni waanzlnhig© toen naar het poliyiebureau Doodgevroren. Te Kaatslieuvel is een zwcrver doodge vroren op zijn bed gevonden. De ram en van de heidehut, waari.n hij tijdelijk ver- bleef, misteu alle ruiten en waren met ju- tegoed beliangien.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1920 | | pagina 2