meld, dat Uw oohege heeft besloten, dat het zeven den diefstal ontdekfc ©a eeft voorbij* ganger verzocht de p0litie te waalrschuwen i ev.allig lit pea juisit) in die Van de Spie gel traal fcwte necherclieurs, die onmiddiel- lijk een onder/oex mdelden De mbrekers hebben, zooals gebruikelijk, in beide huizen hun visjtekaarije gedeponeerd. Gestolen. I it een spoorwegstatioii te Wortmerveer is Vrijdagnaeht een brajtxdkas't met, injioud gesStplen Bej.in an brand in de Alexanderkazerne. Naar men oris meldL is er in den aaii- vang van de afgeloopen -week een begin van brand ontdekt op den, hooizolder van de Alexanderkazerne in Den .Ilaag, Geluk- kig icon het vuur aanstonds wordeni ge- bluseht. Sedert is een prpef genomen met he! aanv ezige biuschmajerjaal, xvaarlvan zoo on- ge.,er nieis bleek te. deugen. Dat aaji kwaadwilljgheid wordt gedacht^ blijkt wel Meruit, dat de wachben zijn uit- gebreid en opdracht hebben ontvangen, personen, die zich op het dak bevindfen^ zander soimmal&e neer te schieten. Ook zijn de eo.iflrole-uurwerken weer in werking ge- sleldVad. Scheepsrampen. De lichter ^Buffel", die werkzaam Wab bij het bei-gen van de Liberty Glo", welk vaartuig men veiioren aiehtie, is terecht Het vaartuig is tot a^htcr Schiermonni/coog gestagen en cte bemanning kon hiet eerder ve.-binding krijgcn met een ieiegraafkan.^oor Alles was wel aa«i boord; alleen heeft het schip, dat geen enkei mid-del tof voortbe- vvegeii heeft, nogal storm,schade gekregen. Ook de .,Haaiis woorst hijnlijk behoudeu. Van de Buffet is dit motorschip korfc voordat voor anker gegaan wend, nog ge- zien, varende om de Oost. Een Vrijidagavomd nit de haven van Sommelsdijk vertrokken gieladen seheepje AY estl ander is. buitengaate op de Bienin- gea voigeloopen en gezouken. De beman ning, twee persomen, die van des avonds 11 uur tot smongens 8 uur in het want hebben ge eten, is door de stooimbooit „Mid- delharnis',', op weg naar Rotterdam,, gie- red Het schip „Vitr Gebraieders" schip per IJseldijk, is gezonkien op de Oo&tqr- schelde, nabij Ierseke. De bemanning is verdvtmken -- Het schip „Dageraa.d', schipper Van Driel, geladen met kolen, is gezionkenj bij Bruinisse. Van dit schip wend de beman ning gered Vrijdagmorgen is te Harlingen binnen- gekomen .ie deepboot „Adsisfcesrit", kapi- tein Hoogendijk, die medadeelde, dat bij door den Moiin een vjertal schepen, ill. Maria', schipper J. van dcr Molen; ,,An- tilope schipper Jonker; „Xederl,and, schip per Worp en „\oorw;aarts.", schipper Hei- dem.a, dc- beidte laatste geladen melt mais voor Lee u wand en en Groningen met had kunnen bimhehbrengenWel had dij van het schip „Maria"' de bemanning, bestaan- de uit schipper Van dec Molen, vrouvv en kind, kunnen redden. De anderie schepen kon geen liulp verleend wodden, aange- zien anker en Letting verspeeld waren en nadering van de schepen, door den storm onmogelijk was. X'a deze mededeeling verliet ters,tomd ide sle pboot ,}Pemifc" de Harlinger haven met de reddingboot op sleeptouw: Gistertmid dag 3 uur ke.rde men in de haven terug met !i schipbreukelingen, te wetgnHei- dema met vrouvv, knecht en 3 kindenen, Worp met vrouvv, knecht en kind, en, de knecht van schipper Jonker. Gezonken zijn de sshepan „Atilope", en Maria Bij den ramp zijn omgekomen schipper Jonker, vrouvv en 7j,arig dochlerije. De knecht van schipper Jonker heeft 7 uren in den mast door.gebracht en: zajg zijn schipper, vrouvv en kind voor zijn oogen verdrinken. De schepen waren geladen met grapn, ce ment in koien. Te Zaandam wacht men sedert Vrijdag met angst op eenig'e tijdirig van de ,,Vijf Gebroeders', de hotter ZA 14, die Vrijdag- miiddag half vier voor het Laatst door C. Ras van de hotter „Vrouw Mina<voor den in,gang van de haven te IJimuiden is gjezien. Ras, die een 00,111 is van de opvarend'en, heeft met een kijker de hotter nog oen heel eind zee in kunnen volgen. Men vc-rmoedt, dat de Vijf Gebroeders" averij heeft bekoimen, men denkt aajni den helmstok, en willoos aan de golvien was overgeleverd Aan boord van den hotter *w,aren Jan de Tries. 27 jaar, gehuvvd, zonder kinderen; Luh de Tries, 18 jaar, ongehuwd, beiden te Zaandaim vvoonachtig en Willem Kramer, vader van vijf kinderen, wonende op Urk. Het vermoeden wordt steeds sterker, dat de hotter met man en muis vergaan is. Zondagmorgen om halftvvaalf is het Rel- gische spitsschip Cleimence, geladen met zand en bestemd voor Schiedam, gesleept vvordend door Ide sleepboot -Maas, bij het binnenkomen van de Voorhaven ajtdaar, door onbekende oorzaak tegen hetj Ha.veuhoofd gevarcu, lengevolge waarvan dat schip bin- nen cnlcele miniuten zonk. De zich aan boord bevindende schipper, diens vrouvv en 2 kinderen, wedden door ijlings toegesclioten burgers met veel tnoeite gered. Het sehijp zit gevaarlijk voor de scheap- vaart Het blad Neptune meidf, dat er door den storm, die er op de Noordz.ee vvoedt_ lien sloepen op de kust geworpen zijn. Een Nedeiiamdseh schip heaft draaidloos ge- seind, dat het op de hoogte van Ostende vvrakstukken ontmoel beet Een sloep zou met man en muis vergaan zijnieii een koop- vaarder. waarvan hcrkomst en nationjaliteif onbekend zijn gebtecem, ivergaan, wa^nt tusschen Ostende len Blankenberghe zijn veel wrakstukken aangespoeld Schip met 500 man vergaan. Lloyds meldt uit Saigou, dat hot Engel- sche stoomschip Lienshing, dat op weg van Ilonkong naar Saigon den 7en Dee em her jl. in de buurt van de eilandtengnoep Pa- racels is vergaan, aan boord had 530 in landers aa'n passagiers en bemantiing, en vijf officieren, waarbij 6en Europeaan Er werden slecht 37 personen gered De ..Manxsman" met 48 man vergaan. De Engelsche stoomboot Manxman, op weg van Portland naar Gibraltar, is Don- iJerdagmorgen midden in deni Atlantischen Oceaan vergajftn. Er zijn 43 persoraen ver- dronken De storm in Belgie. Uit Leuven wordt gemeld, dat de storm, die in den nacht van, 20 Dec. heeft gewoed, aclit slachtoffers heel't g®mtvakt. in de Du- montfahriek le Sclaigneaux zijn twee lood- sen ingestort. waardoor acht arbeidters em- stig werden gewond In andei-e plaatsen in den omtrek vah N.amen en ook in de s'treek van Luik zijn van tal van liuizen de daken afgewaaid. Bij Huy, aan den weg van Luik naar Na- men, is cen geieelte van den' rotswand napr heneden gekomen, waardoor de geheele weg versperd is. De slaapziekte in Zweden. De slaapziekte die reeds vrpeger in Stock holm is gec0nstateerd, is thans ook te Mafi- moe vastgesteld: Hier zijn zes gevallen; waarvan drie met' doodelijken afloop u;m- gegeven De symp.fonen dezer ziekte lijken veel op die van influenza, geea, hevige pijnen, lichte koorfts, gevolgd door bezwijmingl en Laler bewigiteloosheid Een sensationeele wending in het proces-Landru. In de zaak-Laeidru heeft zich een onver- wachlte vervvikkeling voorgedaan. De recli- ter van instpuctie heeft heden me vrouvv Landru doen avres'teerenHet is naime- lijk gebleken, da,t mievrouw Landru zich uitjgeeft voor de nicht van Landm en da;t zij namen aanlnam van de vermoorde slacht offers van den blauvvbaahd Ook de zqoh van Landru is naar de ge- vangenis gevoerd. Beiden zijni geaiTe- siteerd onder verdenking van heliag". De ..Rotterdam" door den storm gehavend. Naar de Times uit New-Yortc verneemt, zijn negen trans-atla^ntische schepen met 10,000 vermoeide passagiers aan boord, de haven van New-York binnengeloopenZij waren van drie tot zes dagen te laat- Van sommige schepen was het dek volkomen schoongevcegd en bijna alle schepen waren min of me.-r beschadigd. Zij waren den Oceaan overgestoken in een weer, zoo slecht, als het in de laa,*ste 47 jaar nog niet geweest was Van de Rotterdam", vafi de Holland— Amerika-lijn, een van de schepen, die in de haven is aalngekomen, was de verschansing over 1 en afstand van verseheidene meters weggeslagjenEen van de passagiers had een been gebroken, tervvijl verseheidene ste wards vervvondingen hadiden opgeloopen GEMEENTERAAD VAN AXEL.**' Vergadering- van Dinsdag 16 December 1919, des voormiddags 9 uur. Vo'orzitter de neer L. J. den Hollander, Bur- gemeester. Tegenvvoordig de leden: J. M. Oggel, C. Th. van de Bilt, A. E. C. Kruijsse, Ph; J. van Dixhoorn, J. Weijns, J. de Kraker, J. Dekker, J. M. Baert, F. Dieleman, J. de Feijter en 51. W. Koster, benevens de Secretaris. De Voorzitter opent de veirgadering met het uitspreken van het gebed. De notulen der vergadering van 30 Sep tember vvorden onveranderd goedgekeurd. In de notulen van de vergadering van 21 October wenscht de heer Van derv Bilt een kleine wijziging 'aangebracht te zien daar op bladzijde 14 van het officieel verslag staat, dat hij gezegd heeft dat er wel 20 menschen uit de Oude Stad komen die niet deugen, dit is niet juist. Hij heeft gezegd, dat er wel 20 arme menschen uit de Oude Stad komen, maar de woorden „die niet deugen" zijn door hem met gebezigd. De Voorzitter vraagt of hij deze correctie aan den drukker heeft medegedeeld, voor met het afdrukken der notulen werd begonnen. De heer Van de Bilt: Neen, mijnheer de Voorzitter, daar deze verbetering dan niet bekend zou worden en het juist mijne bedoe- ling is, dat dit wel het geval zou zijn. De Voorzitter: Wij zuPen do verlangdo cor rectie in het verslag aanbrengen. Hierna worden de notulen der vergadering van 21 October goedgekeurd. 1. Mededeeling ingekomen stukken. a. Eene missive van Gedeputeerde Stat.en van Zeeland, dd. 31 October 1919 waarbij overeenkomstig artikel 167 der Gemeentewet de ontvangst wordt bericht van een afsehrift van de op 21 October 11. vastgestelde veror- dening tot wijziging der algemeene politie- verordening. Aangenomen vcor kennisgeving. b. Het raadsbesluit van 21 October 11. tot wijziging der begrooting voor 1919, voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedepu teerde Staten. Aangenomen voior kennisgeving. c. Het raadsbesluit van 21 October 11. tot verkpop van gemeentegrond aan C. B. An- theunis, voorzien van het bewijs der goedkeu ring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. d. Het raadsbesluit van 21 October 11. tot het aangaan eener geklleening van 40,000. ter voorziening in de behoefte aan kasgeld, voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een schrijven van J. Comelisse, die daarin onder dank voor het in hem gestelde vertrouwen, verkaart de benoeming tot boek- houder der gasfabriek aan te nemen. Aangenomen voor kennisgeving. f. Een schrijven van A. P. Freekenhorst, A. IJsebaert en A. H. Sorber, gemeentear- beiders, die daarin dankzeggen voor de hen toegekende salarisverhooging. Aangenomen voor kennisgeving. g. Proces-verbaal van de op 1 December 1919 door Burgemeester en Wethouders ten kantore van den gemeente-ontvanger gehouden opneming van de boeken en kas, waarbij is gebleken dat in het jaar 1919 is ontvangen 138.617,94t/£, en uitgegeven f 131.325,32i/2> zoodat meer is ontvangen dan uitgegeven een bedrag van f 7292,62; het g6ed slot der reke- ning over 1917 dat nog niet op de loopende begrooting in kas is gebracht bedraagt f 419,17% en het ged. slot der rekening over 1918 2485,97%, zoodat in kas moest zijn f 10.197,77, juist o ve re enkc m ende met de ver- toonde %-elden en geldswaardige papieren. Aangenomen voor kennisgeving. h. Een adres van de afdeeling Axel van den Nationalen Bond van handels- en kan- toorbedienden ,,Mercurius", die daarin ver- zookt haar toestemming te willen geven voor het gebruik van een lokaal der openbare lagere school, voor het houden van een cursus in boekh.oud.en, handelerekeneu, handelsrecht e-nz. op iederen Woensdagavond van 6 tot 8 uur. Eventueele kosten zullen g-aarne worden vergoed. Naar aanleidmg van dit in zijne handen om advies gesteide adres geeft het hoofd der school te kennen, dat voor dea landbouwcur- sus op eenvoudige wijze met eenige banken en een bord op een ezel de muziekzaal is in orde gebracht voor het geven van Iandbouw- onderwijs. Zonder hezwaar soude daarvan ook voor dezen cursus gebxuik kunnen worden gemaakt, cioch dan zoude deze op een anderen avond mo eten worden gehouden, aangezien de land- bouweuisus op Woensdagavond plaats heeft. De muziek- en zang repetition beginnen ech- ter net voor half 9, zoodat zonder bezwaar op een avond dat een dier vereenigingen van de lokaliteit gebrmik maakt de andere lessen gevoegelijk v6or dien tijd zouden kunnen ge- geven worden. Andere lokalen zijn niet meer beschikbaar. Hij deelt bij deze gelegenheid mede, dat door den landbouwcursus 3 avonden, deer de vak- schooi 5 avonden, door de herhalingsschool 4 avonden, door de burgerwacht 1 avond en door de muziek- en de zangvereenigihg avonden per week van een lokaal gebruik gemaakt wordt zoodat het gebruik van vuur en licht zeer -zal stijgen. Burgemeester en Wethouders stellen voor het verzoek toe te staan en de vereenigingen op te dragen over het gebruik van het lokaal met elkander overleg te plegien. A.angenomen met algemeene stemmen. i. Een circulaire van het hoofd bestuur der Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Vereeniging te Amsterdam, dat daarin te kennen geeft, dat het van een paar gemeentebesturen het verzosk ontving, aan het Zuid-Afrikaansche volk den dank hunaer gemeentenaren over te hre-ngen, voor de door hen geschonken mais mielies (mais) tt 1 behoeve van de noodlij J end en in Nederland. Dit verzoek, waaraan door het hoof-dbestuur gaame gevolg zal wiorden gegeven, was aan- leiding, dat het besloot, ook aan andere ge- meenten in Nederland hare bemiddeling aan te bieden, indien ook zij daarvan gebruik rr-ocht willen maken, om eveneens namens hun :ngezetenen het Zuid-A.frikaansche voik dank te betuig-en voor dit treffend blijk van natio- ■lale sympsthie met de nooden van het oude Nederland. Burgemeester en Wethouders stellen voor, het hoofdbestuur te verzoeken, ook den dank voor de ingezetenen van Axel te willen overbrengen. Met algemeene stemmen wordt zulks goed gevonden. j. Een adres van het bestuur der vereeni ging „Ambachtsbelang", dat daarin te ken nen g&eft, dat het van den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen eene cir culaire heeft ontvangen, betreffende de sala- rieering van het personeel van nijverheids- en handeisscholen, van welke circulaire een afsehrift bij het adres wordt gevoegd. Lit de bij die circulaire gevoegde leiddraaci blijkt, dat de gezamenlijke salarissen van de aan de. avondvakteekenschool der vereeniging verbonden leeraren per jaar ruim f 600 hoo- ger behooren te worden, welke verhooging geacht wordt te zijn ingegaan 1 Januari 1919, dat van deze verhooging 50 door het Rijk zal warden betaald en dat de Minister boven- genoemd meert, dat de overige 50 zijnde dus ruim 300, zal verkregen worden door verhoogde subsidie van provincie en ge meente. Daar de vereeniging over geen andere fondsen of andere iakomsten beischikt, om een bedrag van ruim 300 per jaar aan sala- ris meer te betalen dan tot nu toe het geval was, woi'dt verzocht de subsidie der gemeente te verhoogen met f 150 en te brengpn op f 275. Burgemeester en Wethouders stellen voor, dit verzoek in te willigen. Met algemeene stemmen wordt het verzoek ingewilligd. k. Een adres van het Bestuur van de Af deeling Sluiskil van den Nederlandsehen R. K. Landarbeidersbond, w-aarin dit te kennen geeft dat volgens de algemeene geldende bepalingen geen leden mogen worden toegelaten boven den leeftijd van 60 jaren, zoodat deze menschen zich niet tegen werkloosheid kulineh verze- keren; en deze dus naar de liefdadigheid ver wezen moeten worden, wrat voor georgani- seerde arbeYlers niet de gewenschte verzor- ging is en ook geacht wordt in strijd te zijn met den geest der werk 1 oosheidverzekerings- noodwet; redenen waarom adressant den Raad ver- zoekt zoodanige maatregelen te treffen, dat aan leden boven 60 jaar door de organisatie uitkeering kan worden verstrekt of hen aan productieven arbeid te helpen, ten einde hen op die wijze voor ondergang te behoeden op een voor georganiseerde arbeiders passende wijze. Als bijlage was hierbij een lijst van leden van bovengenoemde bond, die verzekerd zijn, bevattende zes namen. De Voorzitter stelt voor dit verzoek te ren- voyeeren naar Burgemeester en Wethouders om bericht en raad. Met algemeene stemmen wordt zulks goed gekeurd. 1. Een adres van de Vereeniging tot ver betering van de Volkshuisvesting te Axel, waarin zij verzoekt een crediet te willen ver- leenen van f 8000 voor den aankoop van een perceel grond, gelegen achter de Oosterstraat, kadastraal bekend sectie G no. 1537, gemeente Axel, toebehoorende aan de heeren P. Buijze en S. Dieleman, beiden te Axel, voor het bouwen van 47 arbeiderswoningen. De Voorzitter stelt voor ook dit verzoek te renvoyeeren naar Burgemeester en Wet houders om advies. De heer Van Dixhoorn vraagt of hier be- doeld wordt het perceel waarop aanvankelijk de 2 woningen zouden-worden gebouwd? De Voorzitter antwoordt bevestigend. Dit perceel grond is het voordeeligste. De heer Van de Bilt tnerkt op, dat door dit verzoek te renvoyeeren naar Burgemeester en Wethouders er weer een maand overheen zal gaan. Hij zou liever dit direct behandeld wil len zien. De Voorzitter zou het niet raadzaam achten, dat de Raad plotseling voor zoo'n besluit gezet werd. Het is nog al van belang en de teeke- ningen enz. kunnen ondertusschen ook ge maakt worden, waardoor de leden zich een beter oordeel kunnen vormen. Dp heer Van Dixhoorn: Het werk zal dus geen vertraging ondervinden De Voorzitter: Neen, want alles kan onder- wijl worden voorbereid voor de volgende ver gadering. Met algemeene stemmen wordt besloten het verzoek te renvoyeeren naar Burgemeester eu Wethouders. m. Een adres van het Hoofdbestuur van den Ned. Chr. Bond van Personeel in Publie- ken dienst, te Rotterdam, waarin dit te kennen geeft: dat het met belangstelling kennis nam van de missive dd. 21 Oct. 1919, gezonden door Burgemeester en Wethouders, waarin is ver- loon der gemeentewerklieden naar recht en bil- lijuheid m veihouding van den arbeid, dien de werklieden verrichten, zal geregeld worden; dat in het genomen besluit, tot verhooging der loonen, onderscheid is gemaakt tusschen het personeel van de gasfabriek en de andere geme^ntewerkdeden, doordat aan laatstgenoem- den een verhooging-is toegekend, ingaande 1 Juli 1919 en aan het gasfabriekspersoneel niet; dat in de loonen van dit personeel bovendien niet genoegzaam is uitgedrukt, de waardeering van het onaange:iame en zwaardere werk dat gasstokers hebben te verrichten, in onder- scheiding van wegwerkers, enz., zoodat de stokers hun arbeid, waaraan bovendien ook nacht- en Zondagsdienst verbonden is, zoo ook een werktijd van 56 uur per week, met f 1 per week meer, beloond zien; dat aangezien zulks niet in overeenstemr. ing is met recht en billijkheid, en Uw College zich bij Raadsbesluit verbonden heeft, de loonen dienovereenkomstig te bepalen, adressant ten voile overtuigd is, dat deze onbillijkhedd zal vvorden weggeaomen; redenen, waarom Uw College wordt verzocht te besluiten: le. dat ook het gasfabriekpersoneel ver hooging vanaf 1 Juli 1919 zal ontvangen, tot een bedrag niet minder dan de andere gemeen tewerklieden is toegekend; 2e. dat bovendien het loon van dit perso neel zal worden verhoogd, tot een bedrag, beter waardeerende zijnen arbeid. De Voorzitter deelt mede. dat de gascom- missie en Burgemeester en Wethouders voor- stellen het verzoek voor kennisg-eving' aan te nemen. De heer Dieleman: Er zal dus met dit ver- zoekschrift geen rekening worden gehouden De Voorzitter: In de vorige vergadering- is "besloten ge&n beslissingen meer te nemen cp requested die van buiten komen. Burgemeester en Wethouders handhaven hun standpunt in deze, Mocht de Raad editor verhooging v::« het safaris der stokers willen toestaan, dan kan daartoe het voorstel worden gedaan. De heer Van Dixhoorn ziet niet in warrom de Raad verantwoording schuldig zou zijn aan de een of andere codperatie te Rotterdam of elders. Indien zoo'n codperatie veranderirgen wenscht kan zij zich wenden tot de meei.lere van ons college te Middelburg. De heer Kruijsse betwijfelt of het werkdijk een besluit is geweest om dergelijke verzaek- schriften voor kennisgeving aan te nemen. Er kunnen in zoo'n verzoekschrift toch feiten in vermeld staan die van belang zijn. Hij zou het verzoek, eveaals de vorige, willen ren voyeeren naar Burgemeester en Wethouders. De Voorzitter: Er is in de vorige vergade ring niet besloten niet in te gaan op derge lijke verzoeken, maar dat wij niet voornernens zijn om maar steeds naar aanleiding van re- questen op allerlei tijdstippen loonsverhoogin- gen voor te stellen. Wij kunnen niemand be- letten om verzoekschriften in te dienen, dit staat trouwens ook in de Grondwet, maar er staat niet in dat wij over deze een beslissing moeten nemen. Dit standpunt zal ik steeds handhaven. If dere commissie weet, dat dat in de nooden en be- hoeften van de werklieden moet worden voor zien, dat ieder zijn plicht voldoende kent om te begrijpen en te verstaan, dat de werklieden voldoende moeten verdienen. Maar het gaat niet aan, dat op ieder verzoek ten besluit zou moeten worden genomen^ Is de Raad der gemeente Axel niet in staat de belooning voor de gepresteerde dienste-.i te overzien? Moet nu vanuit Rotterdam hier j ver beslist worden? Werkelijk de Raad dienfc te zeggen, dat zoo noodig hij zelf wel een en an der zal overweg-en, zonder pressie van v/aar dan ook. De heer Kruijsse is van meening, dai dit geen behandeiing is van een inkomen verzoek schrift. Wat bezwaar is er tegen om dit te renvoyeeren naar Burgemeester en Wethou ders, opdat elk raadslid gelegenheid heeft dit nog eens nader te beschouwen? De heer Oggel: Het advies van Burger ees- ter en Wethouders is er bij. Het verzoekschrift is in de vergadering van Burgemeester en Wet houders behandeld. De heer Kruijsse: Het was toch niet b'-j de stukken. De heer %Van Dixhoorn is van meening, dat indien de arbeiders aan de gasfabriek een on- billijkheid in de loonen ziet, zij zich niet moet wenden tot hunne organisatie te Rotterdam maar tot den Raad der gemeente, die de loo nen heeft vastgesteld. Indien zij zich willen aansluiten bij een bond, moeten zij zelf weten, matr indien zij vermeenen gegronde klachten te nebben, clan moeten zij hiermede bij ons e.i niet bij hunne organisatie te Rotterdam komen. De heer Kruijsse noemt dit een conserva- tief idee. De landbouwers hebben toch ook hunne organisatie, omdat zij wanneer hunne organisatie er zich voorspant ireer succes hebben. De heer Van Dixhoorn: Ik ontzeg- niemand hst recht van zich te organiseeren en centrali- seeren. Maar moet de Raad zich door een or ganisatie van uit Rotterdam laten becritisee- ren Indien wij op dit verzoek zouden ingaan, waar zou dan het eind zijn Morgen zou dit verzoek komen en overmorge^ weer eon ander. De raad heeft in deze alleen te beoordeelen en te beslissen. De Voorzitter: De stokers der gasfabriek m een en zich direct tot hunne organisatie te moeten wenden en vanuit Rotterdam wordt weer naar hier geschreven. Waarom komen zij, niet direct tot den gemeenteraad Indien zij ich eerst tot den Raad gewend hadden en af- wijzend op hun verzoek was beschikt, dan pas was de weg geweest zich tot hunne -organisa tie wenden. De heer Kruijsse: Zij hebben een afdeeling en die wendt zich tot haar hoofdbestuur. Pre- cies hetzelfde als bij de afdeeling Axel der Z. L. M., die zich ook tot haar hoofdbestuur wendt. Maar daar gaat het niet om. Hij zou het verzoekschrift niet voor kennisgeving wil len aannemen, maar willen renvoyeeren naar Burgemeester en Wethouders. De heer Oggel: De bedoeling van het vorig raadsbesluit was niet om alles maar voor ken nisgeving aan te nemen. Wij hebben de loonen volgens recht en billijkheid overeenkomstig hunne behoeften en de gepresteerde diensten vastgesteld. De heer Dieleman is er tegen om het ver zoekschrift zoo maar zonder meer voor ken nisgeving aan te nemen. Het k#n toch gebeu- ren, dat de Raad in een vorige vergadering niet alles over zien heeft en zij zou dan op dit besluit wel terug kunnen komen. Wij mogen hun niet het recht van zich te organiseeren ontzeggen w-ant eendracht is rnacht. Hij heeft er iiiets tegen, dat het ingekomen stuk terug naar Burgemeester en Wethouders gaat, er ligt een waarheid in, dat de arbeid die zij verrichten aan de gasfabrek zwaarder is dan het werk op de straat. De Voorztter: Het is de bedoeling, dat de gascommissie ook eens naar Hulst zal gaan om eens te zien hoe daar de verdeeling van arbeid en de salarieering is. De kwestie gaat er al leen over of naar aanleiding van dit stuk ver hooging moet worden gegeven, ja dan neen. In de vorige vergadering werd besloten niet op dergelijke verzoeken in te gaan, meent nu de Raad dat dit besluit moet worden ingetrok- ken, dan kan hij zich uitspreken en kan het verzoekschrift gerenvoyeer-d worden naar Bvu, gemeester en Wethouders. Burgemeester en Wethouders en de gascommissie wenschen uit f-igen beweging te doen wat naar recht en bil lijkheid noodig geoordieeld wordt. Meenen die menschen nu, dat zij na hunne ingebrachte be- Twa-ren onbillijk behandeld worden, dan kun nen zij zich wenden tot hunne organisatie. Wij Kunnen dat niet beletten maar als ze nu steeds direct zich tot de organisatie wenden, dan kuruien wij wellicht elite week een schriiven uit Rotterdam ontvangen. Deze wijze van han- ■lelen is met de juiste. De heer Van Dixhoorn: Aangenomen, dat on onbi'iijke regeling heeft plaats gehad, dan lient.mcn zich te wenden tot zijn onmiddellijke chrfs. Organiseeren en centraliseeren is hun recht, ik zal hun dat niet ontzeggen, maar de •ve.: die zij thans gevolgd hebben is niet de iui t. Eerst wanneer zij op hun pogen bij hun ohriiddellijke chef.s geen- succes hadden ver- Tr.'.gen, hadden zij zich tot hunne organisatie moeten wenden. Dejieov Kruijsse wist niet, da* een derge- lijk besluit genomen was, maar indien dit zoo is, zou hij het willon intrekken. De heer De Kraker: De menschen die aan de gasfabriek werlten moeten zich wenden tot hen met wien zij tot aceoord gekomen zijn, dat is met ons en dienen zij dus ook tot ons te komen met hunne bezwaren. D-e heer De Feijter: De heer Kruijsse zeide zooeven, dat hij-het stuk zou willen renvoyeeren naar Burgemeester en Wethouders, maar dit verzoekschrift is reeds behandeld door dit col lege en door de gascommissie, en waar dit is geschied, zou ik het voor kennisgeving willen aannemen. De heer Kruijsse: In dit verzoekschrift wordt gesproken over de scheeve veihouding van het loon van de arbeiders der gasfabriek met die van anderen. Het kan toch geen kwaad dit aan een omderzoek te onderwerpen De Voorzitter: Een en ander is ook door ons onder de oogen gezien. Moehter. wij op der gelijke verzoeken ingaan, dan zal er werk aan den winkel komen. Het voorstel van den heer Kruijsse om het vorig besluit in te trekken zal thans in stemming worden gebracht. De heer Kruijsse: Ik weet werkelijk niet, dat er zo--'n besluit genomen is. De oorzitter: De vorige vergadering is met algemeene stemmen aangenomen het voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan het hoofdbestuur van den Nederlandsehen Christelijken Bond van personeel in publieken dienst, naar aanleiding van zijn request te be- richten, dat de Ra.ad de loorwn wenscht te regelen naar recht en billijkheid overeenkom stig hunne behoeften en in aanmerking nemen- de de diensten die zij presteeren, omdat hij dat wenscht te doen onafhankelijk van re- questen van alle. mogelijkei bond en en op het tijdstip, dat hij daarvoor gewenscht acht, meer bepaaldelijk bij de gemeentebegrooting. Moet nu werkelijk vanuit Rotterdam een en ander geregeld worden? Wij hebben de zaak in onderzoek en wij zouden hun dit kunnen mededeelen. De heer Kruijsse zou het verzoekschrift wil- 'en renvoyeeren naar Burgemeester eu Wet houders, daar dit niet bij de stukken ter visie heeft gelegen. De heer Weijns: De menschen waren ver- plicbt geweest eerst zich tot ons te wenden. De Voorzitter: Wij erkennen wel degelijk iedere organisatie, maar hier is thans toch niets van de menschen zelf afgewezen. De heer Kruijsse: Er is een wanverhouding gekomen. De Voorzitter: Dit is in onderzoek. De heer Van Dixhoorn: De Raad zou met lit; verzoekschrift wel rekening kunnen hou- ien, maar toch dient men er de aandacht op te vestig n, dat de gemeentelijke organisatie zich dient te wenden tot de gemeentelijke huis- houding. Wil men er de centrale voor spannen, best, maar dan moet de nationale organisatie zich verder hooger wenden. Nogmaals, ik ben niet tegen organiseeren, maar men dient den waren weg niet uit het oog te verliezen. Wanneer de afdeeling Axel der Z. L. M. iets te reclameeren heeft, wendt deze zich tot het hocfdbestuur der Z. L. M., die, wanneer het een nationale zaak geldt, zich weer wendt tot het Landb»uw-Comitc, die het dan weder ter kennis van de Regeering brengt. Hij gelooft ook, dat dit de goede weg is. De heer De Feijter zou het verzoekschrift voor kennisgeving willen aannemen, daar Bur ro nee ter en Wethouders en de gascommissie dit behandeld hebben. De Voorzitter brengt het voorstel van den heer Kruijsse om het verzoekschrift te ren voyeeren naar Burgemeester en Wethouders, in stemming, hetgeen verwerpen wordt met 6 tegen 5 stemmen. Voor stemmen de heeren Dieleman, Oggel, Van de Bilt, Kruijsse en Van Dixhoorn; tegen stemmen de heeren Weijns, De Kraker, Dekker, De Feijter, Koster en Baart. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt alsnu met algemeene stemmen aan genomen. n. Een schrijven van de Huureommissie te Axel, waarin zij te kennen geeft van oordeel te zijn, dat bij den bestaanden woningnood het zeer wenschelijk is, om een verordening in te stellen, waarin vastgesteld wordt, dat geen woningen aan haar bestemming onttrokken mogen worden zonder toestemming van Bur gemeester en Wethouders. Door de Huureommissie dezer gemeente is d.d. 22 November 1919 een schrijven gericht aan Burgemeester en Wethouders, waarin verzocht werd om in de plaatselijke verorde ning op te nemen, dat geen woningen moed- willig aan het doel, waarvoor ze gebouwd zijn, onttrokken mogen worden. Daar op dit schrijven afwijzend is beschikt, verzoekt de Huureommissie aan den Raad deze gemeente om een verordening in te stellen als boven bedoeld wordt. De Commissie doet dit verzoek, omdat der gelijke verordening in a^idere gemeenten ook bestaat, o. a. te Ter Neuz-an en Schiedam. Een voorstel van dezelfde stvekking als de ver ordening in bovengenoemde gemeenten is door den Haarlemschen raad aangenomen. De Voorzitter: Daar Burgemeester en Wet houders meenden, dat de uitvoering niet moge- lijk was, zooals in den brief vermeld stond-, (ebben zij een onderhoud gehad, naar aanlei ding waarvan hij voorstelt het ingekomen schrijven terug te zenden naar Burgemeester en Wethouders. o. Een schrijven van het bestuur der ver eeniging „Het Groene Kruis" te Axel, waarin dit zijn dank betuig-t voor de verleende sub sidie van f 1000 per jaar, onder mededeeling, dat reeds een oproeping geschiedde voor sol- licitanten als v/ijkverpleegster en vertrouwd wcrdt in het begin van het volgend jaar tot benoeming te kunnen overgaaii. Aangenomen voor kennisgeving. De heer Kruijsse vraagt of de bus van de vermogensbela.sting die destijds is aangeschaft, niet geplaatst zou kunnen worden. De men schen moeten thans de stukken over de post zenden of hiervoor op de secretaris zelve komen. Als de bus nu zoo kon geplaatst wor den, dat de menschen hiervoor niet meer op de secretarie moeten komen, zou dit al een verbetering zijn. De Voorzitter zegt zulks toe. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1919 | | pagina 6