Baggelaar TURF. Russisch Zaailijnzaad. een half Varken Gem. Zit- en Slaapkamer twr e groote kisten met Speelgoed Burgerwoonhuizen SINTBL8 Spotkoopi Nog juist bijtijils Lucas v. d. Molen. Hoogwatergetij teTerNeuzeu. eerste sonH prima droge zwaar geperste Echte Drentsche Turfbriket. Gebr. Hamerlinck. 3000 Witte Koolen ook een parlijljp Wiinpeen Waterlaarzen, een Werkmanswoning H. ZEGER8 en G. HE1JNSDUK, pwk Riga-Zaai*ijnzaad. Wed. Ch. van Wijck-Van Doeselaar. Teekenbehoeften Schrijfbehoeften. een prima Heerenrijwiel PUiKE ZUURK00L, Afgeluisterd. D A G E N. Voortn. Nam. Dinsdag 25 Nov. 2 56 3 13 Woeusdag 26 u 3.29 345 Donderdag 27 43 4.21 Vrij dag 28 4.41 5.1 Zaferdag 29 5 23 5 48 Zondag 30 6.16 6.45 Maan dag 1 Dee. 7.17 7.5? GESLOTEN. P. J. RISSEEUW, WACHTFNDE EEN LADING Mchnttemhof. bij C. G VAN DOESELAAR, 3 cent per K G. een paar zoo goed als nieuwe (Tholensstraat 21 A. J. BRACKE Co., thuisgekregen, weike ik ga verkoopen aan s p o t p r ij s. alsook gemarineerde Having. Eigen inmaak. Aanbevelend, Firma P. J. VAN DE SANDE, -sen 22jarig persoon is dat te weinig. Hij stelt -voor in elk geval deze jaarwedde met f 200 te verhoogen. Het voorstel van burgemeester en wethou ders wordt aangenomen met algemeene stem- men. Het voorstel van den heer Hamelink betref- fende de jaarwedde van den ambtenaar ter secretarie Kamerik wordt verworpen met 8 tegen 4 stemmen.. Voor stemmen de heeren Colsen, Hamelink, mevT. Duiker en de heer Geensen; tegen stem men de heeren De Eidder, De Meijer, Geel- hoedt, De Jager, Scheele, Van den Ouden, Van Cadsand en Nolson. Art. 6. Jaarwedde van den bode. /1100. In verband met de omtrent art. 5 genomen beslissing, wordt het verzoek van den bode om verhooging van jaarwedde beschouwt als te zijn afgewezen. Afdeeling II. Algemeenie kosten. 4531,50. Art. 1. Onderhoud, schoonhouden enz. van het gemeentehuis. f 445. Burgemeester en wethouders stellen voor dezen post met f 50 te verhoogen en de jaar wedde van mej. A. Koene voor het schoonhou-., den van het gemeentehuis te verhoogen van 300 tot f 350. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. Art. 3. Schrijf- en andere kantoorbehoeften. f 700. Burgemeester en wethouders stellen voor dezen post te verhoogen met f 450 voor het aanschaffen eener nieuwe schrijfmachine. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. Art. 4. Drukwerk, aankoop van gedrukte stukkem. f 1500. Bij dezen post komt in behandeling het schrijven der Firma P. J. van de Sande, betref- fende verhooging der drukkosten van de no tulen. Burgemeester en wethouders stellen voor, den post met f 500 te verhoogen. De heer De Jager heeft geen bezwaar tegen de geyraagde prijsverhooging, die door de om- 1 standigheden wel gewettigd is, maar meent, dat er een weg zou te vinden zijn, dat de uit- gaaf voocr het drukken der notulen niet hooger hehoefde te worden. Er wordt nu letteriijk in weergegeven wat gesproken wordt, en bij de redevoeringen die nu gehouden worden, worden het boekdeelen van 20 tot 25 bladzij- den. Van het nut daarvan is hij niet overtuigd. Het zou voldoende zijn, indien de notulen de besluiten bevatten en de besprekingen alleen voor zoover de een of ander eens een voor de behandelde zaak van beteekenis zijnde opmer- king maakt. Als de notulen aldus aanmerkelijk \.erkleind werden, zouden we misschien het bedrag kunnen verlagen, in plaats van het te verhoogen. De heer De Meijer merkt op, dat de heer De .lager blijkbaar hetzelfde denkbeeld koestert dat eok hij reeds heeft geopperd; hij kan dat voorstel steunen. De heer Nolson is het met de heeren eens, dat het wel gewenscht zou zijn, dat er wat minder gesproken en wat meer zaken gedaan werden, maar hij moet toch bezwaar maken tegen het verkorten van de notulen. De no tulen zijn hem zeer vele malen van groot nut geweest om eens na te gaan wat vroeger over een of andere zaak in den raad is besproken en besloten. Hij acht het voorts ook van be teekenis, dat het publiek, dat hier niet kan komen om de behandeling der zaken bij te wonen, door het lezen der verslagen kan mee- leven; het publiek heeft er recht op, te weten wat hier gebeurt. Hij zou wel aan burgemeester en wethouders willen verzoeken, of ze misschien bij den uit- gever hun invloed zouden willen aanwendeo, dat de verslagen wat vlugger verschijnen en niet zoo op feuilletonachtige wijze, opdat het publiek er wat vroeger dan nu het geval is kennis van kan nemen. Mevrouw Duiker is het er ook over eens, dat de notulen in hun tegenwoordigien vorm be- booren te blijven behouden. Met alleen daarin te noteeren hoe eene stemming geweest is, kan men niet volstaan. De notulen zijn het eenige stuk, waai-op men zich later kan beroe- pen omtrent eene geuite meening of gehou den besprekin0. Werden de besprekingen weggelaten, dan was daarvan geen sprake meer. Als de heeren zich wat meegaander be- toonden en zich meer wisten in te leveri in de nieuwere denkheelden, zoodat spreekster en hare party hier niet zoo behoefden te boomen -om iets gedaan te krijgen, zouden de versla gen en ook de raadszitingen van zelf korter worden. ij hoopt, dat de raad er geen ge- noegen mee nemen zal, de besprekingen uit de notulen weg te laten. De heer- De Jager wenscht niet alle bespre kingen weggelaten te zien, doch al dezuiken laten opnemen, welke op het nemen van een besluit werkelijk van invloed zijn geweest. flij wijst op de in deze vergadering gehou den^ algemeene beschiouwingen, Welk nut zit er in, deze uitvoerig in de notulen weer te geven? Zij zijn van geen invloed op eenig door den raad te nemen besluit. De voorzitter beoogt, dat men de volledige besprekingen moet opnemen of wel deze ge- iieel weglaten, want anders loopt men het ge- vaar, dat de een of ander zich verongelijkt gevoelt, omdat hetgeen hij gezegd heeft niet, en dat wat zijn buurman aanvoerde wel is op- genomen. Overigens meent hij, dat er reden tot tevredenheid is over de wijze waarop door de bladen verslag wordt gegeven, en wel voor- namelijk door den verslaggever van de notu len. Deze verdient zeker een pluimpje voor de wijze waarop dit in het algemeen geschiedt, moge er ook al eens een enkele afwyking zijn. Wanneer men in de toekomst wenscht na te gaan wat in het verleden besloten is en de mo- tieven die daartoe leidden, behoort men de no- "tulen in zijn tegenwoordigen vorm te behouden. Het voorstel van burgemeester en wethou ders wordt aangenomen met 8 tegen 5 stem men. Voor stemmen de heeren De Eidder, Hame link, mevrouw Duiker en de heeren Geensen, Geelhoedt, Van Hasselt, Van den Ouden en Nolson; tegen stemmen de heeren De Meijer, Colsen, De Jager, Scheele en Van Cadsand. Art. 6. Archief. Memorie. De heer De Jager vraagt, of er nog geen uitzicht is, om het archief in een betrouwbare bergplaats te bergen. De voorzitter deelt mede, dat verschillende archieven door den Minister van Onderwijs worden opgevraagd en dus in Den Haag goed geborgen zullen worden. Verder is het denk beeld reeds geopperd, om met andere gemeen- ten van gedachten te wisselen over het stich- ten van een eenvoudig archiefgebouw. Art. 10. Verteringskosten voor vergaderin- gen. f 175. De heer Hamelink stelt voor, dezen post te schrappen. Waar de raad een voorstel tot het toekennen van een presentiegeld afstemde, op grond dat de gemeentekas daardoor te veel zoude worden bezwaard, meent hij, dat die f 175 ook wel kunnen bespaard worden, de raadsleden kunnen het tijdens de vergaderin- gen ook wel .zonder een kopje koffie of thee met een koekje. Burgemeester en wethouders zeggen nu wel, dat er toch een beduidend bedrag zou behou den moleten blijven voor het recipieeren van personen die met hen komen confereeren, maar dan zal men met f 25 toch al een heel eind komen. Daarvoor koopt men al heel wat thee en Minister De Vries heeft uitgerekend, dat men uit een kilogram thee 1200 kopjes kan schenken, dus, dat kan er wel mee door. De heer De Jager kan dat voorstel steunen; hij vindt ook, dat de leden het hier best op een droogje kunnen doen. De heer Scheele: Een glaasje water zal toch wel mogen. De heer Nolson verklaarl de raadsleden van harte hun kopje koffie of thee te gunnen. Hij meent, dat men op zoo'n kleinigheid niet moet gaan beknibbelen. De heer De Eidder meent, dat, als de leden hier zoo'n halven dag zitten, zjj wel een kopje drinken mogen hebben. De heer Hamelink geeft te kennen, dat hij het nu meer als een principieele kwestie be schouwt, hij en zijne fractie moeten zich, door het afstemmen van presentiegeld een veel grootere opoffering getroosten, dan dat de heeren hier op een droogje moeten zitten. Met 7 tegen 6 stemmen wordt besloten den post terug te brengen tot f 25. Voor stemmen de heeren Colsen, Hamelink, mevrouw Duiker, en de heeren Geensen, De Jager, Scheele en Van Cadsand; tegen stem- men de heeren De Eidder, De Meijer, Geel hoedt, Van Hasselt, Van den Ouden en Nolson. Afdeeling III. Bijzondere verrichtingen. f 1000. Hoofdstuk III. Belastingen. f 2430. Hoofdstuk IV. Afdeeling I. Politie. 17.103,17. Voor het loopende jaar is deze post uitge- trokken op (9182). Art. 1. Jaarwedden van den inspeeteur en de agenten van politie. f 15.211,17. Onder dezen post is bcgrepen een bedrag van f 3744, met het oog op de vermeerdering van het presoneel met 3 agenten. In behandeling komt het verzoek der agen ten om verhooging van jaarwedde. De heer Hamelink is van meening, dat de agenten van het salaris dat burgemeester en wethouders hen willen geven, met vrouw en kbideren niet behoorlijk kunnen bestaan. Het bedrag dat ze vragen, is heelemaal niet over- dreven, een bedrag van f 30 per week heeft men zeker noodig en de heeren zouden dat zeer goed bemerken, indien ze ook slechts over zoo'n arbeidersbeurs konden beschikken en er moiet bedacht worden, dat er ook meer licht in die gezinnen moet worden gebracht. Dat spreker en zijne fractie een lager bedrag voorstellen dan gevraagd wordt spruit daaruit voort, dat ze den raad kennen. en vreezen, dat deze toch niet zoover zal willen gaan. Het bedrag is echter niet te hoog voor de eischen van dezen tijd, en wanneer men bedjenkt, dat een politieman een onafhankelijk bestaan moet kunnen hebben. Men moot er zich aan verwachten, dat ook in het burgerlijk leven een sterke loonsver- hroging zal plaats grijpen. De loonstandaard laat. zich niet terugdringen. Dat door sprekers fractie maar geringe verhoogingen worden voorgesteld komt. omdat zij van meening zijn, dat het minimum en het maximum niet zoo- veel moet uiteenloopen. Als iemand ongeveer 4 innr in dienst is geweest, kan men wel zien of hij voor ziin werk al of niet bekwaam is en als iemand bekwaam is, dan ziet hij niet in waarom hii een van het maximum aanzien- liik sfwiikend salaris moet hebben, waarom dan hij gelijke werkza&mheid, zij, die vele jaren in dienst ziin. een veel hoogere iaarwedde moeten hebben. Waarom moet het 12 i'-on duren eer men dan zijn maximum krii gt Hier is nu eens eon stuJkje practijfe, waarhij sprekers fractie tracht den agenten een be- hoo-rliik Icon toe te kennen. Er is geen reden, om het minimum zooveel lao-er te stel'en dan het maximum. Men zal misschien zeggen, dat de lasten van een agent met diensttiid zwaarder zullen zijn dan van een jong agent, omdat de oudere agent een gezin met kinderen kan te verzorgen hebben. maar daar staat tegenover, dat een jonge agent een gezin vestigt en er dan ook heel wat te ver zorgen en aan te schaffen valt, want in onze kringen zegt spreker waaruit ook de agenten voor het meerendeel voortkomen. treedt men niet zoo goed toegerust in het hu- weliiksbootje. Als er wordt nagegaan, welke salarissen in de naaste toekomst in andere plaatsen zullen geboden worden, ma,g, meent hii, Ter Neuzen daarhii niet achter staan. Ook de riikssalaris- eommissie gaat veel verder dan hier nu wordt voorfosteld. terwy] Ter Neuzen thans voor de sala.risregeling in de tweede klasse wordt ge- plaa.tst. Dp agenten van politie zullen toch in jaar wedde wel coliik behooren gesteld te worden met de o-oede arheiders en natuurliik wenscht hij, bij het doer zijne fractie voorgestelde sa laris te zien ingevoerd premievrij pensioen. Onlangs is bij de jaarwedderegeling van den secretaris gebleken, dat ook gedeputeerde staten van dat beginsel uitgaan. Men moet vooral de agenten goed betalen, opdat ze, door hunne economische afhankelijk- heid niet zullen gedreven worden tot verkeerde daden, die in strijd zijn met hun ambt. Die goede bezoldiging komt ook aan hun vrouw en kinderen ten goede en met des te meer op- gewektheid zullen ze hun taak verrichten. De heer Scheele geeft te kennen zich in de financieele commissie t« hebben vereenigd met het voorstel van den heer Nolson. Het mini mum blaef dan iets lager, dan bij het voorstel van burgemeester en wethouders, maar ze krijgen dan vier verhoogingen van 75, terwijl ook onder de aandacht kan gebracht worden, dat ze nog vrije kleeding genieten, die toch tegenwoordig ook op honderd tot honderdvijf- tig gulden's jaars kan worden geschat. Voorts wenscht hij dan nog te wijzen op zijn voorstel betreffende het verleenen van een kindertoe- slag. De agenten zullen dan komen tot een voldoend salaris. Hij is tegen premievry pen sioen. De heer Nolson deelt mede, in de financieele commissie aanvankelijk te hebben voorgesteld eene jaarwedde van /1200 tot 1500, doch toen hem bleek, dat hij daarvoor geen meerder- heid kon vinden, heeft hij dat gewijzigd in f 1100 tot f 1400, daardoor kreeg hij den steun van den heer Scheele. Maar nu komt de heer Scheele weer met iets nieuws, nu bgint hij weer over een kindertoeslag en daar is spreker te gen. Als de heer Scheele zijn voorstel in dat opzicht handhaaft, trekt hij zijn voorstel weer in, en zal dan voorstellen f 1100 tot f 1400. Hij ontkent, dat dit een slechte loonregeling zoude zijn. Het is nog maar- geleden van Maart 1919, dat er een adres van de agenten ge- komen is, waarin eene loonregeling werd aan- gegeven, die ze dus als bevredigend beschouw- den. Het voorstel van spreker zou hen reeds meer geven en de om standigheden zijn toch sftds Maart j.l. niet beduidend veranderd. En bij het voteeren van uitgaven moet men toch ook eenigszins rekening houden met de kas. In het voorstel van de S. D. A. P. fractie komen de agenten niet veel boven het aan- Y'angssalaris. Telkens krijgen zij een opslag van 50 cent per week, na een zekere periode, hetgeen in de gezinnen zoo goed als niet zal gevoeld worden. Hij geeft liever eene ver hooging die wel degelijk gemerkt worden zal, dan kunnen ze het voelen verhooging te heb ben gekregen. Ook acht hij het een verkeerde regeling, dat iemand na vier jaren dienst al op zijn maxi mum komt. Men zou dan zien, dat men later toch weer klachten kreeg. Men zou er na 10 of 15 dienstjaren wel op gaan wijzen, dat men al zoo en zoolang in dienst was en de jaar wedde maar steeds dezelfde bleef. Het is ook een verkeerd standpunt, dat iemand op 25jari- gen leeftijd ten opzichte van zijn loon zijn ba ton de marechale reeds zou hebben bereikt. Hij hoopt, dat de agenten met de door hem voor gestelde regeling tevreden zouden zijn. Wat premievrij pensioen betreft, hiermede moet, naar sprekers meening nog worden ge- wacht. Als dat zou worden ingevoerd, behoort het voor alle gemeente-ambtenaren te geschie- den en beter is het, de rijksregeling daarvoor af te wachten. Als men nu zelf eene regeling zou gaan maken, beloopt men toch de kans, dat men die later weer zoude moeten omwer- ken. De heer De Eidder merkt op, dat ze, volgens het voo-rstel van den heer Nolson, f 28 per week zouden krijgen. Ze hebben dan toch ook vrij kleeding, het geen tegenwoordig op 120 's jaars kan ge schat worden. Als ze het politiediploma beha- len, krijgen ze daarvoor toch ook nog f 25 's jaars. De voorzitter merkt op, dat het voorstel van den heer Nolson in het tegenwoordig stadium goedkooper zou uitkomen dan dat van burge meester en wethouders. Hun voorstel kost voor 1920 15.211, terwijl het voorstel van den heer Nolson voor het volgend jaar slechts f 14.575 zou kosten. In de toekomst zou het duurder worden. Nu komt o. m. ook voor drie nieuwe agenten slechts het minimum salaris in be- rekening, doch de opklimmingen zijn sterker. Bij de jaarwedderegeling behoort naar de meening van spreker te worden in acht geno men, wat noodig is voor een minimumbestaan, dus wat de ambtenaar noodig heeft voor voe- ding en kleeding van zich en zijn gezin, voorts wat hij gekost heeft aan opleiding, wat er noodig is voor bestrijding van mogelijke ziek- ten in het gezin, tegen invaliditeit en ouder- dom, dat hij ook uitgaven kan doen voor het ondarhouden van familiebai.den, terwijl hij ook eene zekere vergoeding moet genieten voor zijne verantwoordelijkheid. Spreker wil de verdiensten van een gewonen' werkman niet minder apprecieeren dan die van baas Do Bruijne, die de leiding heeft over de beer miming, maar de laatste draagt toch de verantwoordelijkheid voor het werk en voor de machine. Daarvoor client hij ook iets meer te hebben dan de werkman die aan de andere zijde van den wagem staat. In de laatste dagen heeft spreker verschil lende opgaven omtrent inkomens van werk- lieden en daarmede gelijkgestelden onder de oogen gehad en daarbij is hem gebleken, dat de brievenbestellers nu een loon krijgen van ongeveer f 1300, voor de arbeiders in het land- bouwersbedrijf komt het op 900 tot f 1100, voor de typografen van 1000 to* f 1200, voor de bouwvakarbeiders, voor wie men ook op werkelooze dagen moet rekenen op 1000 tot f 1200, terwijl het voor de havenarbeiders wat hooger zoude komen, doch men er vooral by hen op moet rekenen, dat zij niet voortdurend werk hebben, en daarom op 1200 tot 1300 valt te schatten. Wanneer men nu daar de gemeentewerklie- den en de politieagenten naast zet, meent hij, dat de laatsten kunnen vengeleken worden met de brievenbestellers en de werklieden naar het gemiddelde van de anderen en dat ze dan, met de door burgemeester en wethouders voorge stelde regeling zoo geen kwaad figuur maken. Omtrent hetgeen voor een bestaan noodig is, zijn reeds herhaaldelijk onderzoeken ingesteld. In 1898 bleek te Amsterdam bij een onderzoek omtrent 5 werklieden, dat in hunne gezinnen voor levensonderhoud noodig was 11% cent per dag, terwijl voor 8 werklieden buiten Amster dam 7 cent per hoofd noodig was. Voor de wevers in Engeland bedroeg dit toen reeds 18 cent per dag. Men heeft toen berekend, dat de kosten voot de gevangenen per dag kwamen op 35 cent en de opmerking is wel gemaakt, dat een werk man toch voor zijn levensonderhoud wel minst- genomen gelijk behoorde te staan met een ge- vangene. Voor den oorlog is ook een onderzoek inge steld naar de kosten van levensonderhoud en blijkt uit „De Banier", het orgaan der werk lieden in publieken dienst, dat Mr. Van de Laar die berekende op 32 cent per hoofd. Als we nu aannemen, dat de kosten van levenson derhoud sedert met 100 zijn toegenomen, zijn die thans te berekenen op 64 cent, of op f 4,69 per week. Nu wil spreker nog even memoreeren, hoe- vsel men noodig had tijdens den oorlog. vol gens het recept van Dr. Posthuma. De heer Nolson: Die zal zelf Yvel niet Vol gens dat recept geleefd hebben! De heer Hamelink: De burgemeester ook niet! De voorzitter: Dat is thans niet aan de orde, maar daa.rover valt anders te praten! Ik ver- dedig die cyfers in geen enkel opzicht, maar wil ze alle n releveeren. Men had dan noodig b.v. in de week van 30 Sept.6 Oct.: voor 8 cent kaas van 20 plus, 11 cent volvette kaas. 4 cent bruine boonen. 8 cent witte boonen, 30 cent aardappelen, 15 cent zeep, 3 cent gort. 12% cent chocolade, 15 cent suiker, voor 35 cent melanco A en 23 cent voor oorlogsbrood. samen f 1,74%, wanneer men echter natuur- boter gebruikte en witte brood steeg dat be drag tot /2,60%, per persoon en per week. Houden we het echter op 4,69 per week, don is het voor een gezin van man, vrouw en. kind ner week f 13.44. Nu wordt aangenomen dat voedsel 65 9^ van de levenshehoeften nit- maakt, zooda.t het bedrag met 35 zoude moeten worden vrme°rderd eu verhoogd tot f 20.76. om tot het geheel noodige bedrag te kom en. Pnr«ke>" berhanlt, die ciifers niet te willen Ymrdedigen, maar aan die hand, daarvan meent hii er toch op te moeten wiizen, dat het on- hehoorliik is er over te praten alsof de ^e- meentewerklieden alhier zouden ten onder gaan. Bii nanneming van het voorstel van burge meester en wethouders zou De Bruiine, zonder kinderen. worden. Y-erhoogd van f23 tot f2K: Bakker met 1 dMiter, van f 21 tot 23Faas, alleen staande, Yran f 21 tot f 23Adriaansen met 1 kind, van 21 tot /23; Smolders van ,f!9 tot 23; Hangoor, met 1 pupil, van 23 f 25; Kurvink, zonder kinderen, van f 21 tot 23; Doeselaar van 19 tot f 21 en Van den Hout, met 3 kinderen, van f 19 tot f 21. Deze laatste komt. wegens de grootte van zijn gezin wel eenigszins in het gedraitg, doch dit vloeit daaruit voort, dat hij op betrekkelijk gevorder- den leeftijd in dienst der g meente is gekomen. Er is hem daarop destijds gewezen en toen had hij daartegen geen bezwaar. Er is bezwaar gemaakt, door den heer Nol son, tegen eene verhooging van 50 cent per week, doch burgemeester ien wethouders zijn ook met dat voorstel gekomen, omdat ze een groot verschil tusschen het minimum en het maximum minder gewenscht achten. Men heeft daaromffent ook kunnen hooren wat de heer Hamelink zeide, en burgemeester en wet houders voelen er ook wel iets voor, dat het een onaangenamen indruk moet maken, als men hetzelfde werk doende, veel minder krijgt dan een kameraad, al is die dan ook veel lan- ger in dienst. In verband met daartegen ingebrachte be- zwaren YTan. de zijde der wethouders, heeft spreker zijn denkbeeld voor het verleenen van lrinderbijslag maar losgelaten. Besumeerende acht hij de door burgemeester en wethouders \Toorgestelde jaarwedderegeling voldoende, hij wil volstrekt niet zeggen, dat de werklieden dan in weelde kunnen haden, doch wie kan dat tegenwoordig Ze zullen dan echter zeer goed kunnen leven in het kader der werklieden in het algemeen. (Wordt vervolgd). INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Bedactie.) Mijnheer dc Redacteur. Naar aanleiding van het besluit van onze gemeente- raad. om de kermis het volgende jaar zoogenaamd droog te doen vieren, heb ik mij gewend tot een collega te Nijmegen, in welke plaats dit jaar. gedu- lende 9 dagen, dat de kermis duurt, geen sterken drank mocht verkoeht worden. Mijn collega daar ter plaatse is de heer Kokke, Bloemerstraat 34, Hotel Cafe Restauranthouder, lid van den gemeenteraad. Ziehier wat de heer Kokke mij schrijft Geachte Collega Naar aanleiding van uw vraag, hoe het te Nijmegen gedurende de kermis, nat gevierd, toeging, het volgende: De Kermis bracht gezelligheid bij groot en klein, den zakenmenschen ging het ook goed ge durende dien tijd. Er kwam dronkensc hap voor, zeker, maar dat gebeurt even goed zander kermis de cafe's hadden, in de kermis-centra, gronte drukte, buitenaf schade. Zedeloos was de kermis niet. Wat met de kermis voorkomt, gebeurt oak op andere tijden, maar dan wordt er niet op gelet en juist omdat men gedurende de kermis goed toeziet, wardt al het kwaad op rekening van de kermis geschreven de statistiek te Nijmegen heeft ook voldoende aan- getoond, dat gedurende de kermis de minste dron- kenschap voorkwam. Ook de onechtgeberenen wilde men op rekening der kermis sehuiven ook dit kwam verkeerd uit volgens de statistiek door de gemeente verstrekt. Met de droge kermis, was het echter anders dit jaar Op het kermisterrein een saaie boel, geen vroolijk- heid alles triestig, het geleek meer op een begrafenis, dan op kermis. De stilte werd af en toe onderbroken doordat ledige flesschen op de straatsteenen werden stukgegooid. In de kermistentan waren de flesschen vertegenwaordigd. De drank was voor de kermis ingekocht, of werd clandestien gedurende de kermis verkregen bij particuiieren, verlofhouders, en veel van buiten de gemeente, vooral in Lens is veel sterken drank verkacht, even met de Gierpont de Waal over, dit kost slechts 2 cent en in 5 minuten is men van zoo n reis terug, Aan den Waalkant waren zaken, die hun klanten gedurende de kermis op het gewone bitter-uur naar Lent zagen verhuizen om daar te gebruiken, veel meer, als anders het geval zou zijn geweest. De laatste drie dagen van de kermis Ion men van uit Nijmegen zien, dat er meuschen tegen den Waaldijk dronken lagen. De vergunning- houders zijn gedurende de kermis scherp gecontrd- leerd geworden, en uit de verlofzaken kwamen de I menschen dronken uit. Vele vergunninghouders waren gesloten, en de spullebazen maakten goede j zaken, zoo werd het geld naar buiten de gemeente I gedragen en de belastingbetaiers ontnomen, zonder dat men bereikt wat men er zich van voorstelt. Dronkenschap 'kwam even goed voor als met een natte kermis en de zedeloosheid, gezien de feiten, dat er in de cafe's geen amusement was, is er zeker met beter op geworden. Dit alles was niet zoo erg, als de gelegenheid gelaten was, om in hoogste instantie de juistheid om zoo'n maatregel op te sporen, on- wettig is m.i. deze verordening zeker, en ook boven- dien schreeuwend onrechtvaardig. De afd. Nijmegen is echter nog altijd in hooger beroep by de Kroon, hopen wij intusschen, dat daar het gezond verstand zal mogen zegevieren en recht worde gedaan. Tot zoover mijn collega te Nijmegen. Mijn doel met dit schrijven is, demeerderheH van de gemeente raad met de feiten in kennis te stellen, zooals deze in werkelykheid zijn geweest en ook hier zullen geschieden. Ik geef den heeren de verzekering, dat zij alsnog in de gelegenheid zullen gesteld worden, hun besluit te herroepen. Beter ten halve gekeerd als ten heele gedwaald. IM. de Redacteur dankend voor de plaatsruimte A. DE VRIEZE, Voorzitter afd. Ter Neuzen en Omstreken v. d. Ned. Bond van Koffiehuishouders Wel, Grietje, heb je 'tnu gehoord En gelezen met veel aandacht, Wat baantjesbeer geschreven heeft Wat ons de duurte bracht. Nu zie je toch wel, beste meid, Hoe men in den oorlog deed, Hoe de winkelier de prijs op joeg En Consument dan leed. Grietje wil me toch gelooven Schemit niet voor den winkelier Z' hebben ons zooveel bedrogen Hun bestaan raakt ons geen zier. Mevrouw, laat Griet nu ook eens praten Want 'k ga niet met u accoord, Baantjesheer neemt alles voor zich Dat is niet zooals 't behoort. Afslag voor de consumenten, Zooals het voor den oorlog was, Opslag, dubbele traktementen, Dat vind ik wel een beetje kras. 1 oor mij is 't grootste egoisme Dat ooit de wereld heeft gekend Bij afslag van de levensmiddelen Eischt men nog dubbel traktement. Die menschen willen toch niet weinig, En ik vraag u in gemoed, Wie al dat verhoogde salaris Nu toch wel betalen moet De handelaar zal men niet vergeten Ze spreken dan zijn beurs wel aan, Hij zal wel helpen, met genoegen, Blijven zij dan ook van zijn bestaan! Ik misgun niet aan die menschen Verbetering aan hunnen kant, Als zij den handelaar ook gunnen Te kunnen leven in zijn stand. Maar als baantjesheer moet regelen, Dan was de handel naar de maan. Laat dan de man ook niet vergeten, Dat hij dan ook wel heen kan gaan. En nu, Mevrouwtje ik ga boenen, En spreek hicrover nooit niet meer, Het zal voor mij den tijd wel duren Het doet 't kamermeisje toch geen zeer. LUISTERAAR. ti !1 if SCHEEPVAARTBEWEGING. 21 Nov. Eng. s.s. Hull, 3202 M*., stnk goed, vtm Gent naar Hull. 22 Nov. Eng. s s. Jabire, 4820 Ms., stukgoed, van Gent naar Manchester. 22 Nov. Eng. s.s. King Fisher, 818 M8,, stukgoed, van Londen naar Gent. 23 Nov. Eng. s.s. Stanislas, 3075 M»., stnkgoed, van Antwerpen naar Gent. 23 Nov. Eng. s.s. Mary Aistan, 890 M1., hariDg, vsd Lowestoft naar Gent. 23 Nov. Eng. s.s. Silver City, 817 M«., stukgoed, van Londen naar Gent. 23 Nov. Eng. s.s. Alt, 2840 M»., stuk goed, van Goole naar Gent. Van 21 tot en met 23 November 1919 werden langs de Oostsluis alhier 61 binnen- vaa'tuigen op- en 61 afgeschutlangs de Middensluis 3 op- en 2 afgeschut; langs de Westsluis 0 op- en 0 afgeschut. Wegens Huwelijk is de Winkel a. s. Don- derdag 27 November, *s natniddags Broodbakkerij. - SLU1SKIL. TE KOOP (Tonnezaad), NIEUWE OOGST, Vlas- Zaadhandel, Ter Neuzen. TE KOOP A AN GEBODEN: 7 cent per K G ook in het klein. A. VAN HOEVE. N N. polder, Ter Neuzen. te koop. Te be vragen G. 'tGILDE, Zaamslag TE KOOP: voor den spotprijs van 1 IS, Adres: bureau v. d. blad. UIT DE HAND TE KOOP: Direct te aanvaarden. Te bevragen: THOLENSSTRAAT 50 als nieuw, voor een jeugdigpersoon van 15 jaar. Tholensstraat 109. Aan het zelfde adres nog te bekomen een pracht g gegoten Ovenkacheltje. TE KOOP Vlooswijkstraat 66. A X E U. Telefoon No. 46 en 51, kunnen uit voorraad ieveren: zuiverheid en kiemkracht gegarandeerd. TE HUUR: met volledig pension. Te bevragen bureau dezer courant. SSgfigJfe*1" Niemand betaalt hoogere prijzen voor Hazen- en Konijenvellen dan Vellenbewerkers, ZUIDDORPE (Zeeland). te Koop. Adres: Bemlddelings- Kantoor 2e Verbindingsstraat No. 11, Ter Neuzen. TE BEKOMEN: DIJKSTRAAT 24. TER NEUZEN. VOORHANDEN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1919 | | pagina 3