BIJVOEGSEL Gemeenteraad van Ter Neuzen. „ZEEUWSCH-VLAANOEREN". VAN No. 104. Woensdag 19 November 1919. 2e Jrg. Zitting van 13 Nov. '19. Voorzitter tie edelaclitbare heer J. Iluizinga. Aanwezig alle leden. 1. De notulen der vorige vergadering worden vastgesteld. 2. Ingekomen Stukken. a. Een schrijven van den Tnspecteur dor Posterljen en Telegrafie van 20 Oct. '19, inzake de algeheele rijksexploitatie der liulptelegrafie en telefoon dienst met ingang van 1 Jan. '20. Het kantoor te Sluiskil gaat dus over in handen van het rrjk. Wordt aangenomen voor kennis geving. b. Aanvraag Burg. Armbest. om 2500 gld. subsidie ineer. Toegestaau. c. Een verzoek van een aantal bewo- ners van Sluiskil om langere openstelling van het telegraaf- en telefoonkantoor. Er is een schrijven ingekomen van den directeur, dat het kantoor te Sluiskil voortaan geopend zal zijn van 8—12 van 23 en van 67. Aldus zal adressan- ten worden meegedeeld. d. Een schrijven van het Hoofdbestuur der Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Vereeniging, waarbij dit zijn bemidde- ling aanbiedt voor het overbrengen van den dank der gemeente voor de gezon- den mais. Besloten wordt adressante te verzoeken den dank der gemeente over te brengen aan het Zuid-Ameri- kaansche volk. e. Een schrijven van Gedep. Staten namens den Minister van Binnenland- sche Zaken, vvaarin er op aangedrongen wordt, bij het verhoogen van de salaris- sen der gumeente-ambtenaren voorzich- tigheid te betrachteu. Er behooren geen uitgaven gedaan to worden, als er geen middelen ter dekking tegenover staan. Boot de gemeente dat niet, dan lean er bij iinancieele moeilijkhedeu geen steun van het rijk worden verwacht. Een schrijven van de heeren R. J. Scheele, C. -J. de Clerck, L. Moes, A. Moggre en A. Kooman, vvaarin zij mee- dcelen, te volharden bij bun aanvrage tot ontslag als lid van het Burgerlijk Armbesluur. Voor kennisgeving aangenomen. (j. Een verzoek van de firma van de Sande, om wijziging van de leverings- voorwaarden voor de notulen van den Raad. Sinds 1900 is f 1.25 per bladzijde betaaldtlians vraagt de fxrma f2,— per bladz. Tevens moet de prijs der abonnenienten op f 3,per jaar worden gebracht. Wordt verwezen uaar de begrooting. h. Een verzoek van het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van Gemeenteambtenaren, om ingeval van woningschaarschte over te gaan tot het bouwen van woningen voor deze ambte- naren. Aangenomen voor kennisgeving. i. Ilet anlwoord van B. en W. op de vragen door mevr. Duiker in de vorige vergadering gesteld. Daaruit blijkt, dat school B op de lijst van 15 Januari '19 staat als school voor gevvoon L. O. Dat de school volgens.het leerplan een Ulo- school is, en dat het leerplan opnieuw zal worden vastgesteld, waarna school B een Mulo zal zijn. Ten tweede, dat in de laagste klas van school C inderdaad 54 leerlingen zitten, en dat B. en W. dit aantal te groot vinden. Ten derde, dat B. en W. het volgend jaar, indien er dan weer zoo groote toevloed van leerlingen is, deze zullen verdeelen over de 3 scholen. Mevr. Duiker zegt met deze antwoor- den niet voldaan te zijn. Do zaak begint nil pas Een klas van 54 is veel te groot. In Den Haag is het maximum 30. B en W. mocten daar in't vervolg mee rekenen. Er zijn dit jaar 14 bli]ven zitten on 40 nieuwe bijgekomen, maar 't volgend jaar kunnen er wel eens 20 of mecr moeten blijven zitten. In zoo'n groote klas is goed onderwijs aan alien niet mogelijk. Nu is hier in Neuzen geen voorbereidend onderwijs. De grond- slag voor de heele latere ontwikkeling wordt dcrhalvc in de eerste klas gelegd. En do volkskinderen staan toch al in zooveel dingen achter. Privaatles krijgen ze niet. Dat is te duiir. Laten B. en W. ben noodlokaal gaan inrichten. Des- noods een van do distributielokalen, die nu vrij komen. Zoo kan de toestand niet blijven. De heer de Jager vindt de klas ook te groot. Dat is schadelijk voor het onderwijs. Wij liebben het vroeger bij bet bijzonder onderwijs door den nood gedroegen, maar al te goed ervaren. Nu komt er echter spoedig een rijks- regeling, waarbij ongetwijfeld ook gore- gi ld zal worden het aantal kinderendat in een klas mag zitten. Daarom wil spreker even wachten met liet nemen van maalregelen. Do heer Nelson lieeft de Ingekomen Stukken nietgezien. B. en W. erkennen echter zelf dat de toestand ongezond is, wclnu, dan moet er ook ecu oplossing worden gezocht. De heer de Ridder merkt op, dat in school D 3 leerkrachten zijn en maar 40 leerlingen. Laat men nu een aantal leerlingen overplaatsen van school C naar school D. De heer Colson Naar Sluiskil De heer van CadsandWel ja, per auto De heer de Ridder zegt, zicli vergisf te hebben. Kinderen van school C over plaatsen naar school D gaat niet. Maar kan het teveel dan niet over de scholen A en B worden verdeeld. De heer Hamelink zegt, dat er op school B geen 20 leerlingen in de klas zitten. Laat een deel der kinderen van school C gaan naar school B. Het pnder- wijs in de eerste klas is zeer belangrijk. Er moet een oplossing komen. Uitstel keurt spreker af. B. en .W. zeggen over weging toe. De heer Hamelink Hebben B. en W. mijn vraag niet beantwoord De Voorz.Die is aan onze aandacbt ontglipt. 't Was ook beter geweest, dat u die schriftelijk had ingediend, zooals mevr. Duiker. De heer Hamelink Ik heb dat nage- laten, omdat u zei, dat dit niet noodig was. Ik had de vraag op schrift. j. Een verzoek van de Vereeniging „Voorzorg" om f 739.64 subsidie. De vereeniging heeft nog geen werkloozen als lid ingeschreven. Als de subsidie komt, dan worden er echter 163 perso- nen lid. Er zijn n.l. 90 havenarbeiders, 12 bouwvakarbeiders, 28 fabrieksarbei- ders, 13 seizoenarbeiders en 20 anderen die steun behoeven. De vereeniging rekent er op, dat die f 739.64 contributie zullen betalen. Mits- dien vraagt ze ook zooveel subsidie. Als uitkeering zal gegeven worden f 1,50 per dag voor gehuwden en f 0.90 voor on- gelniwden, en wel tot een maximum van 60 dagen, loopende over de maanden Nov. tot en met Feb. De Voorz. zegt, dat de werkloozenver- zekering op een zijspoor is geraakt. Wel is de zaak door de verschillende vereeni- gingen in orde geuiaakt, maar in plaats van 3 Nov. wordt pas 9 Nov. uitgekeerd volgens een telegram van den minister. Niemand mag trekken, voor hij minstens 6 dagen lid der vereeniging en werkeloos is. Nu veroorzaakt het weer veel werke- loosheid. Op 't oogenblik zijn er 198 ingeschreven. Nu stelt spr. voor, dat de Raad een crediet van b.v. 600 gld. be- schikbaar stelt, teneinde deze week een uitkeering te kunnen geven op den voet van het steun-comite. Misschien betaalt de minister iets terug. Daarop moeten we echter niet te vast rekenen. De heer de JagerLaten we daar heelemaal maar niet op rekenen. De Voorz.We dachten, dat we 3 Nov. al rnochten uitkeeren. Nu blijkt het, dat dit niet kan. Het steun-comite geeft niet meer, de werkloosheidsverzekering nog niet, waar moeten de menschen nu been. Spreker zou ze deze 6 dagen maar een uitkeering willen geven. B. en W. zullen dan hun best doen, iets terug te krijgen. De heer D. Scheele zegt, dat hij het beter vindt, om nu de f 739.64 maar aan Voorzorg" toe te staan en het niet eerst naar B. en W. verwijzen. Dat kost tijd, en we zijn dan aliicht niet op tijd klaar, wat misschien de rijkssubsidie gevaar doet loopen. Tegen dit crediet heeft spreker geen bez.waar. De heer Nolson denkt er evenzoo over. Pas 9 Nov. komt er een uitkeering. Tot zoolang moeten de menschen geholpen. Spr. zou aan B. en W. een bianco cre diet willen geven voor deze week. Do heer Hamelink zegt, dit te hebben voorzien. De sleun-comite's konden nog niet weg. De toestand is nog dezelfde als verleden jaar. Het is nog een crisis- tijd. De Earner heeft echter een eind aan het steun-comite gemaakt. Nu komt de werkloozenverzekering er voor in de plaats. 'tis echter nog een overgangstijd. De volgende week is Recht en Plicht klaar. De werklooze leden moeten zich dan tweemaal per dag inelden. Het be- stuur geeft ze op aan de werkloozenver zekering. Menschen boven de 60 jaar kunnen niet in de kassen. Toch moeten deze blijvend geholpen, zonder dat ze naar het Burg. Armb. worden gedreven. Al is dat nu ook verbeterd. Wie geen lid is eener kas, krijgt geen uitkeering. We kunnen echter die anderen niet aan hun lot overlaten. De heeren, die zoo hebben gejuicht om de opheffmg van het steun-comite, hebben te vroeg gejubeld. De nieuwe vorin van liulp zal aan de gemeentekas meer kosten. Dat de minis ter een deel van de uitkeering over deze week terug zal geven, gelooft spr. even- min als de heer de Jager. Of 't moest zijn, dat we een deel van de uitkeering van de O. W. belasting krijgen. Spreker heeft echter gehoord, dat daar weinig kans op is. De heer Nolson Krijgen we niet ons deel van de uitkeering uit de Oorlogs- winstbelasting Daar weet ik niets van. 'k Heb wel gelezen dat de minister de uitkeering heeft verhoogd van 20 op 70 millioen. Daar moeten wij toch ook een deel van hebben. Weten B. en W. er iets van, dat we niets krijgen De Voorz.In een openbare vergade ring zeg ik over deze kwestie graag niet te veel. Vermoedelijk gaat echter't bui- tenkansje onzen neus voorbij. Er is nog een kleine kans en B. en W. zullen hun best doen. De heer de Meijer Ter Neuzen is de eenige haven in ons land, waar na den oorlog geen beteekende opleving is ge- komen. Voor den oorlog was Tex Neuzen de vierde haven van ons land. Wij heb ben dus alle recht. k. Een schrijven van Gedep. Staten, berichtende dat er voorloopig 's Maan- dagsmorgens een vroegboot wordt inge- legd. Aangenomen voor kennisgeving. I. De goedkeuriug van Gedep. Staten op de verordeniug, regelende de uitbe- taling der jaarwedden van de onder- wijzers. to. Idem op de hondenbelasting. n. Idem op de verordeniug schoolgeld- hefting. o. Idem op de regeling van de erf- pacht voor de gronden der vereeniging Werkmansbelang." 3. Begrooting. De Voorzitter meent, dat het ter be- korting van de debatten gevvenscht zal zijn eerst algemeene beschouwingen te houden over het financieel beleid, waarbij dan de belastingvoorstellen kunnen worden besproken, de loonpolitiek van B. en W. en het beleid van B. en W. inzake het grond- en woningvraagstuk. De heer Nolson is het hier niet mee eens. Als we eerst algemeene beschou wingen gaan houden eu dan bij de ver schillende punten ongeveer't zelfde weer gaan zeggen, versp-dlen we veel tijd. En de voorzitter zal toch ook niet willen, dat de vergadering oneindig lang diiurt. Dat zal wel het geval zijn, als we eerst de principes gaan bespreken, en dan nog eens de detailpunten. De heer Hamelink is het met Nolson eens, maar wil toch iets in 't algemeen zeggen. Spr. wil n.l. meedeelen, hoe we hier gekomen zijn. Het Algemeen Kies- recht heeft ons hier gebracht. De kiezers hebben daarmee uitgesproken, dat het tot nu toe gevoerde beleid niet deugde, dat het anders en beter moest. Er inoest een meer democratische weg worden gevolgd. B. en W. zullen in de toekomst met deze volksuitspraak hebben te rekenen. B en W. vereenigen zich met de gedachte, dat het geven van een billijk loon niet mag afhangen van de basis van den H. Omslag. Dat verheugt spr. Bij de verkiezingen heeft spr. partij vooral naar voren gebrachteen billijker belastiugstelsel. Het moest grooter af- trek geven voor noodzakelijk levens- onderhoud. De progressie behoeft geen wijziging. Die is uitstekend. Dat moet tot eer van den ouden Raad worden gezegd. Op 6 December is nog een herziening van de verordeniug tot stand gekomen. Toen is de som van f 400 aftrek geli]k gebleven. Later is er een voorstel ge komen om dit op 600 gld. te brengen. Was dat een gevolu van onze intrede in den Raad Met de acht-urendag is het eveneens. In 't voorjaar waren zoowel B. eu W. als de Raad er tegen. Eu na enkele maanden is deze regeling ingevoerd. Omdat wij in den Raad zouden zitting nemen Het onderwijs moet verbeterd worden. Dat is mede een vau onze wenschen. In school C is 't niet in orde. Dat moet anders. Zelf weten we, hoe moeilijk 't is, weinig ontwikkeld te zijn. Dat de arbeiders ruw en onbeschoft zijn, is mede een gevolg van slecht onderwijs. Ook begeeren we schoolvoeding en •kleeding. Dat moge voor.Nenzen iets nieuws zijn, 'tis niettemin wel iets van dezen tijd. De Raad moet zich over die kwestie uitspreken. Als de ouder.s niet bij machte zijn liun kinderen voldoende te kleeden en te voeden, dan moet de gemeente het doen. Dat komt later heel de maatschappij ten goede. Ook het onderwijs zal er beter om zijn. J Wij zijn nog maar jkort raadslid, we zullen dus wel eens fouten maken, maar onze wensch is B. en W. te steunen, als ze den democratischen weg opgaan. We willen echter als 't noodig is, de opbou- wer.de critiek niet sparen. Over de wethoudersverkiezingen wil spr. nog iets zeggen. Eerst waren de S. D. A. P.ers van plan zich te onthouden. Zelf begee ren ze geen zetel. Toen kwam echter het aanbod der Liberale Unie. We waren van meening, dat we van hen meer hadden te verwachten, dan van rechts. Daarom hebben we van de twee kwaden, de beste, in dit geval de liberalen gekozen. De heer Scheele wil ook iets zeggen over den nieuwen Raad. In Sept. is de S. D. A. P. binneu gekomen. De liberale meerderheid van vroeger, die steeds deed wat zij wilde, en met andersden- kenden niet rekende is versmolten. Er kwamen er maar 3 terug. Plus dan nog een Vrij Liberaal, die met 70 stemmen gekozen is. Toch zitten er 2 liberale wethouders. Rechts heeft niet met de socialisten ouderhandeld omdat het advies van het Provinciaal Bestuur van de S. D. A. P. was, bij de eerste stemming met eigen can- didaten te komen en dan bij de her- stemming op de liberalen over te gaan, om vooral de menschen van rechts te keeren. Onder die omstandigheden kon den wij niet met de socialisten onder- handelen. Wij moesten dus alleen met de liberalen spreken. Deze wilden echter van geen evenredige vertegenwoordiging weten. Met liulp van de S. D. A. P. hebben ze beide zetels voor zich opge- eischt. Toch heeft de meerderheid der kiezers in Neuzen rechts gesteund, al heeft links ook een zetel meer. Links heeft echter de uitspraak van de meer derheid der kiezers genegeerd. Onze candidaat, de heer de Jager, had recht op een wethouderszetel. Waarom heeft links niet meer rechtvaardigheid betoond. Wij zijn niet belust op 't wethouders- baautje, want dat is een moeilijk ambt in dezen tijd, maar de meerderheid der kiezers had er recht op. De nieuwe tijd eischt rekening houden met den wil des volks, eischt evenredige vertegenwoor diging. Veel liever had spr. een liberaal en een socialist achter de groene tafel gezien, dan twee liberalen. Dat durfde de S D. A. P. echter niet aan, want dan droeg ze ook de verantwoordelijkheid mee. Nu hebben de liberalen de heele leiding in handen. De liberalen hebben de socialisten gretig alles beloofd wat, die vroegen, om Vhn de gelegenheid te kunnen profiteeren en beide baantjes in de wacht te sleepen. Of het echter de beide wethouders meegevallen is, be- twijfelt spreker. Van Sept. af, zijn de harde mokerslageii der eigen vrienden op hun hoofden neergekomen. Als 't zoo doorgaat, blijft er niets van lien over. Spr. juicht liet toe, dat B. en W. niet alles uit den- H. Omslag willen halen, maar ook rondzien naar andere middelen. De dividend- en tantieme belasting is wel geschikt. Spr. hoopt dat B. en W. in deze richting zullen voortvaren. Spr. wil tlians nog iets zeggen over het Anti-revolutionaire gemeenteraads- program. Enkele dingen, speciaal de geestelijke zijde, wil spr. even naar voren brengen. De grondslag onzer politick is de belijdenis der beginselen ons in de H. S. als het Woord Gods geopenbaard. Mitsdien erkenne de gemeenteraad de souvereiniteit Gods, en geve daaraan uiting door zijn vergaderingen aan te vangen met gebed. Ook in 't openbare leven hebben we Gods aangezicht met gebed te zoeken, alvorens we onzen ar- beid aanvangen. Wanneer de Antirevolutionairen straks met een dusdanig voorstel komen, dan rekenen ze daarbij op den stenn van al de rechtsche leden, en ook van de liberalen, die bij hun intrede in den Raad bij't afleggen der eed Gods bijstand ingeroepen hebben. Die afhankelijkheid van den God van hemel en aarde moe ten we altijd diep gevoeten. Spr. is beschroomd, om voor deze zaakdehulp der S. D. A. P.'ers in te roepen. Zij toch weigereu den eed maar leg- gen een belofte af. Hun beginsel is zoo als ook uit hun geschriften eiuiitingen blijkt, anti-godsdienstig. Om argelooze kiezers te lokken, mogen ze al spreken van godsdienst als privaatzaak, in de practijk bestrijden ze den godsdienst. Laten de kiezers, die zich door de S. D. A. P. laten verlokken, bedenken, dat zij hun God en hun Bijbel prijs geven, ais ze socialist worden. In artikeT 2 van liaar program spreekt onze partij liaar wensch uit, dat de Zon dagsrust worde bevorderd. Hoe stel- len B. en W. zich voor te handelen, nu er telkens winkels open zijn des Zon- dags. De gordijnen worden hoog opge- trokken en men lokt de jonge menschen op allerlei wijze tot het koopen van snoepgoed enz. Voorts vraagt spr. hoe B. en W. denken over <de straatmuziek op Zondag. De ontzettende oorlog is nu over, 't is nu vrede. Voor 1914 kwamen hier 'sZondags dikwijls Belgische corpsen. Nu is 't echter in onze straten rustig en vredig. Zijn B en W. van plan die rust te be- st'endigen, en geen muziek in de straten toe te laten op Zondag Art. 3 van ons program spreekt over de openbare eerbaarlieid. Dansmuziek en drankmisbruik willen we tegengaan. Dat verlaagt den mensch en trekt hem neer. Ook zijn wij als Anti-revolutionai- ren tegen de kermis. Misschien denken de R. Katli. hier eenigszins anders over. Toch kan 't zijn dat zij, die zooveel voor 't doen van goede werken voelen, met ons dit goede werk willen verrichten. Wel verwacht spr. steun van de overige leden van, rechts en ook van de socialis ten. Die spreken immers van 3 vijanden, die ze bestrijden willen, n.l. de Kerk, het Kapitaal en de Kroeg. Welnu, laten ze dan met ons het draukzwijn, dat op de kermis hoogtij viert, bestrijden. Volgens art. 4 van ons program ver- klaren we dat het onderwijs de taak der ouders is. Spr. hoopt, dat de liberalen ook nog eens het nut van het bijzonder, zij 't dan niet van het Christelijk onder wijs, zullen iuzien. De zoogenaamde neutrale school leidt op tot het socialisme. Het liberalisme kwijnt weg, is verplet- terd, aan het socialisme is links de toe komst. Dat komt mede van de openbare school. Laten de liberalen ook eigen scholen bouwen. Hierbij wil spr. het voorloopig laten. De heer Nolson was niet van plan algemeene beschouwingen te houden. Nu moet het wel. De heer Hamelink schrijft alle goeds wat de oude Raad gedaan heeft, toe aan de komende intrede van hem en zijn partijgenooten. Dat is abso- luut onjuist. Die verbeteringen waren ook tot stand gekomen, al waren er geen socialisten gekozen geworden. De voor- stellen waren al lang aanhangig gemaakt, voor de verkiezingen. Spr. is verbaasd over de rede van den heer Scheele. Die heeft het gehad over evenredige vertegenwoordiging en over rechtvaardigheidsgevoel. Nergens meer dan juist aan de rechterzijde heeft dat ontbroken. Wat is er gebeurd Rechts heeft niet gekeken naar de samenstelling van den Raad, maar voerde machtspoli- tiek. Niet de grootste groep, de Liberale Unie werd gevraagd te onderhandelen, maar men vischte naar een vischje. Men ging sfiekempjes naar de wilde. Spreker brengt echter hulde aan van Ilasselt, dat deze zich niet verkocht heeft voor een wethouderszetel. Rechts had alle verkozen raadsleden bijeen moeten roepen. Dan had gespro- ken kunnen worden over de verdeeling der wethouderszetels. Maar dan had rechts zoowel als links zelf zijn candidaat moeten aanwijzen. Dat nu wilde rechts niet. Toen het met van Hasselt misliep, gingen ze niet naar de Unie-Liberale fractie, maar ze onderhandelden met 2 leden van die groep. Nolson moest er buiten blijven. Die wilden de heeren niet. Ze hebben zich daardoor van een leelijke kant laten zien. Ze wisten nog niet, dat Nolson het baantje niet begeerde. In hun waanzin van macht wjlden ze echter de liberalen dwingen. De S. D. A. P. lieten ze links liggen. Spr. betwist, dat rechts de meerderheid heeft verkregen bij de verkiezingen. Er zitten hier 7 leden van links. De heer ScheeleTel u dan de stemmen. De heer Nolson Ik tel de afgevaar- digden. Er is in de meening der kiezers geen wijziging gekomen. Dat hier 3 socialisten zitten, komt van de nieuwe wet. Maar de Raad was links en is dat gebleven. Van achteruitgang is geen sprake. Spr. is zeer tegen het invoeren van het gebed in de Raad. Hij heeft wel- eerbied voor andermans geloof, maar 't geloof binnen halen in den Raad wil hij niet. Het ondcrwi]S op de openbare school is neutraal. Op de bijzondere is het sectarisch. Op de neutrale school worden alle richtingen geleerd. De heer Colsen zegt, dat de vragen die hij in de afdeelingen gedaan heeft, onvoldoend of afwijzend door burg, en weth. zijn beantwoord. De menschen van Sluiskil zijn geen lammetjes meer. Het 2/_7 deel van de belasting komt van Sluiskil. Laten burg, en weth. dan ook eens wat voor Sluiskil doen. De zaak van den geneesheer voor Sluiskil willen burg, en weth. nu weer naar een corn- missie verwijzen. Een der wethouders heeft spr. voile sympathie niet. Voor de wethouders- verkiezing heeft deze gezegd,' nooit een wethouderszetel aan te zullen nemen, als hij met behulp van socialistische stemmen gekozen werd. Hij heeft 't echter wat graag aanvaard. Daarom vertrouwt spr. hem niet. Vroeger heeft de gemeente macadam op het pad door de Pierssenspolder gebracht, nu willen burg, en weth. niets aan het voetpad doen. Voor't ziekenhuis in Neuzen stelleu ze voor 3000 gld. te geven, spr. vroeg voor 't ziekenhuis in Sluiskil 500 gld. en burg, en weth. verwijzen hetnaar een commissie Nolson behoeft niet zoo te schetteren over het rechtvaardigheidsgevoel der liberalen. Die hebben de R.-Kath. steeds overal buiten gehouden. Met de aanbe- veling van't Burg. Armbest. is't weer net eender. Wie heeft die opgemaakt, burg, en weth., of 't oud Armbestuur Mevr. Duiker zegt dat Scheele veel heeft gesproken over rechtvaardigheids gevoel. Bij de wethoudersverkiezingen is dat echter bij rechts zoek geweest. De heeren hebben ons als nullen laten zitten. Toch willen wij ook meehelpen aan 't bevorderen van den bloei der gemeente. Ons doel is iets te bereiken voor de arbeidersklasse door practised te werken. De arbeidersstem moest hier sterker weerklinken. De verkiezingen hebben het bewezen. We zijn niet on- rechtvaardig geweest, door mee te helpen tot het verkiezen van 2 liberale wet houders. We wisten vooraf, dat van rechts niets was te verwachten, want ze behandelden ons als nullen. Rechts wilde een burgerlijk blok tegen ons. Dan konden wij maar raak kletsen, De heeren hadden dan toch de macht. Dat zou echter onrechtvaardig geweest zijn. Wat betreft het raadsgebed, spr. voelt daar niets voor. Is er ook niet tegen. Ze betwist Scheele evenwel het recht te zeggen dat zij minder gelooft dan hij. Wel gelooft zij anders. 'tis verwaten- heid, te meenen, dat men alleen het goede geloof heeft. Spr. had echter meer kieschheid van Scheele verwacht. Er zijn hier leden, wien het gebed totaal onverschillig is. En nu wil Scheele toch het gebed invoeren. Jezus joeg echter de Farizeeers, die op de hoeken der straten stonden te bidden, weg. Spr. komt hier om zaken te doen, de gods dienst moet er maar buiten blijven. Ze wil echter, als Scheele met een voorstel komt er wel voorstemmen. De heer Hamelink Nee, nee. Spr. zegt het voor zich alleen. 't Laat liaar jvolkomen koud, of't al of niet in gevoerd wordt. Ze wil Scheele echter haar stem wel beloven. Wat de vermakelijkheden betreft, wil spr. de misstanden wel mee helpen be strijden. Maar dan moeten er geen an dere feesten, die propaganda voor een of andere richting bedoelen, voor in de plaats komen. Spr. erkent, dat de Raad in velerlei opzicht aan banden ligt. Er kan echter daarom nog wel veel worden gedaan. De veranderde tijdsomstandigheden zijn de laatste dagen ook in B. en W. tot uiting gekomen. Dat moet echter nog meer 't geval worden. De gemeente moet als werkgeefster haar ambtenaren een behoorlijk bestaan geven. Nu komt er adres op adres. Dat bewijst, dat de toestand niet in orde is. [Wordt vervolgd in het Hoofdblad). e S 4 e t i H e Naar de .,Maasbode" vernieenit, zal die nieuwe Arbeidswet ,(wot van 1 No\ember 1919, houdeufde bepalingen tot bepierking van den arbeidsduur in het algemcien en tot het tegen|gaan van gevaarlijken arLeid) bin- n.etikor( in het ,,S1jaatsbIad" verschijnien. Zooals men weet, treedt deze v ep volgens art. 101, ,op nader door de Kiroon te bepa- leni tijdslip of fjijdsnjippen in werkiing. kerk races lex van de R. K. kerk" le Limrael bij Maastricht, fs^ als dank voor het feit, dat kerning Albert en des barons broeder Wilhelmus, ontkomen zijn aan de gevaren van den oorlog, aan de l-pp-k aktaar liet liende gebrandschildcrde raam ten gesclien- ke gegeven: Op dat raam nu vindt men o.ra. boven- aati het wapen van Bflgie met hot devies: tharinjgen opgericht zijn, afgebroken moe ten' worden. De mUitaire gedenkjteekmen op de slagvelideW van den FraJisch-Duik- schem oorlog (zijn daarondt r bpgrepen. De uitlevering van het melkvee. Namens de Duitsclie geni esheeren geeft Prof. Dr. tihle.nhutb, die lott dusver hoog- leeraar in de hygiene le Stvaatsbi rg was, Het dalend gebeertecijfer in Engeland. In een interessant artfikel ill de „Times" worclt van medisdie zijde gewaarschuwd tegen het voortjli (rend afnemen van hef aantal geboorten bij de middcnklassen, ter- wijl ook wordt geconstatedrd, dat het a ul- tal lniwelijkcn afneemt: Mi t Letnouwhasie cijfers worden de vcrscliillteude bewering. n gestaafd: De families met jjwte of drie A t- iB ai el r- e* et ■n r-, c- k- I- n ji g" h id ■1 in if, if. la ia-> S. u-i er id m- an voe.Pal-, korfbal- en tennis club worden opj- gericht, ter wijl aansluitnig zal worden ge zocht bij den Bond van ft B. S.--cIuhbou De vereeniging tcit tlians omeveer 50 leden: lot bestiuursleden wei-den ^ekozen W tlugenholtz, voorzitter, II. Usebaertl vice- voorzitter; mej. J. de Smidft, pemingmces-i teres; M. Klasseii. secretaris en W ij;1. merlynek, vice-secret, ris-penningrr.eestej- i- e i- t- ir h H i- f. f iS it s- "11 te 3tt ia il ia L te r- 9S ir T IS j*- le k, !S- JL

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1919 | | pagina 5