Met vliegrtuigen op zoek aaar de schipbreukelingen van de „Zaan". Een mynenveld op drift geraakt. Een strenge winter. Hevige storm op de Canadeesche knst. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. me en zcide eeiivoudig: Neen messier, je komt nier n,iet vandaan eetr je ons alien, zooals we hier slaain,' he'bti lalea zien wat er in, hot pakje zili. Die dame lean zieli vor- gissen en wil dadelijk haar vorgissing goed tnaken. Als het zuivenc: koffie is, dan kan je duar mie.ts feegen hebben en nou inel verheffing van s'jjih heel gauw het pakje open, of Twindig. dertf.g paren oogen tuuixJeu ecu seconde later narr len inhoud van het' pakje. dat werkelijk bcvatle he^'geen de da me had opgenoemd.' ALsjeblieft dame;, zcide de wierkman- arbiler, daai' hebb u uw spullen teruga En jij void, c.:r de politfue komL Hij hoefde het geen twee lea ken- to zeg- gen>. Ilel lieer maaktU bcienen alsof hij Eevemnijlslaarzen dfoeg. De dame wildc den werkman den gulden aanbieden. - Dank u. mevrouw. ik verdien gelukkig een goed sluk geld en ik heb hen dus niet' noodig, loop! u maar een eindje v<(rdei', daar staati een, oud Mrouwfje met lucifeT tnaak die maar blij. Hetgeen de dame zich hasMe te doen. In het water gereden. Onder de gemeente Oudorp hij Alkmaar. is Donderdagavond een vraehtaulio, bestuurd door de geLtroedc.'rs Piet, meelmolemaars ba Alkmaar, door het uitfwijken voor een vva- gen. van den smallen weg te watpr gereic'n. Een der bei'Je inzitti aiiden, den 21 jairige P. Piet, grraakts onder de machine en tus- sohen den wal hekneld. Hij is dood t© voor- schijn gebracht. Een dievenbende te Nijmegen. De recherche le Nijmegei heeft daar he Janigirijke diefstallcn onidekt, geplcegd do.c.(r een complot van onggveer I win tig winkel- juffi-ottwen. Reeds geruiinen tijd was er in verschillen- cle winkels ved gestolen, zonder dat men de daders kon ontdeklkcn. Dezeir dagen fiu gelukte lie't ide recherche een1 winkeljuffrouw bij hel iverlateu van haafr winke'l te aire- s'ecren. die jn liaar mof ontvreemde goede ren verborgen had. Bij hniszoeking bleek, chit deze dame njiel minder dan drie groote pufckeu en doozen met gestlolen goederen op hare kamers had.. Manufao- turen, luxe arlikelen, k!ee dingstjukkeaalies scheen van hare gliding te zijn.. Het ontt- vre inde had een waapde van origeveer twee duizend gulden. Verdacht van helimg wcrd ook de laanstaande van dp winkeljuft'roiuw in airest genomen., Weldra kwamen er nu meer dingen aaii het lidit: Er wcrd nog een aanl/d winkel- dames, ontgeveer een twintiglfil aan&ehou- den: Nadere liuiszbekingen deden nog enorme lioeveelheJen gestjolen goederen le voorschijn kernel], Naur sehai|tiu(g is reeds voor duizendeti aant waarde in Beslag. genomsn: Het po- litiebureau, waalrheen alles is vervoe-d, lijkt wel een warenhuis. Naar gemeld woir.lt, giqg de dievenbentife els volgt te werk: lie ©en© winkie'jufkronw kocht goederen bij ten andere, mede in het complot. Door glechke contirole en boekhoudintg scheen (dit spelle'tje goed tje lukketn Omgeke&rd deed nummer twee in- koopen hij nummer ©en en zoodp end© wer- deni tal van winkels de dupe' van de'prak- tijken deze'r dannes. Heele amcublemcnten ,moet zich ze'fs lie- viniden onder de in liedag gehomen goede ren. Nog mecr nri'estalies worden er verwaeht'.- Zware mist belette Donderiag, dat de zeevliegtuigen van den Marine-Luchivaart- dienst. deel namen aan het opsporen van de verloren gegane sloep van het stoom- sehip ,/Zaaa". Vrijdagtnorgen was het weder aanvan- kelijk hetder, zoodat twee marinevhegtui- gen vertrokken van het vhegkamp De Mok op Texel voor een verkenningsviucht boven" de Noordzee. In bet eerste vliegtuig wareu de luite nants ter-zee Backer en Canw; in het ^veede de luic«nant-ter zee De Bruijne en sergeant ko; stabel Van de Witte. Bet ee'Ste vliegtuig vloog westelgk tot boven het. midden van de Noordzee. Het was diar zoo helder, dat een zeer groote oppervlakte van de zee kon worden overzien. Vervoigens werd 50 mjjl van den Noord gevlogen en daarna terugge- keerd naar Texel. Toen het aldaar terug kwam, was het zoo dik van mist, dat 3iecbts met groote moeite geland kon worden. Ook het tweede vliegtuig maakte een groote verkenningsvlucht. Helaas, mocht het niet gelukken de gezochte boot te vinde*. Het Duitsche stoom-visschersvaartuig »Holstien" uit Altona is Donderdag nabp Doggersoank Noord op een mijn geloopen en gezonken. Van de uit 12 leden bestaande bemannig konden z ch 5 in de booten redden. werden opgepikt door een visschersva tr- toig en naar Hamburg overgebracht. Ge- durende de reis stierf nog een der geredden Het Hamburger Fremd-nbiatt meldt dat een mgnenveld meet zijn losgeraakt. Aan de kust Jutland heeft men 41 eD op een andere plaats 72 mgnen zien drgven. Het is mogeljjk dat ook door mijnen van dit veld bet Nederlandsch s.s. ffZaan" gezonken is. Nu zoo vroeg sneeuw is gevallen en het eenige dagen gevroren heeft, vreest meni- geen voor een strengen en langen winter Het jaar 1876 heeft bewezen, dat die vrees ongegrond is. In dat jaar was evenals nu het weer in September en October zacht, dat duurde tot 12 November, Toen viel er ineens een dik pak sneeuw, maar zonder vorst. Na een paar dagen was de sneeuw weggedooid, en er volgde weer zacht weer. 'tWeer was zoo mooi en in de weiden stond nog zooveel gra*, dat de bueren, die wegens den snceuwstorm hun vee gestald hadden, dit weer in de weide lieten. Ru m 4 wck-n lang tot Kerstmis bleef het weer zachttoen viel plotseling een Sioerische kou in, zoo erg, dat het buiten niet uit te houden was. Den eersten nacht vroor het 30 graden en men hep over het ijs der Friesche meren, waarvoor een etmaal nog d« schepen voeren. De strenge vorst strenge heeren re- geeren niet lang - duu"de 3 dagen. in kanalen en vaarten zat het jjs 20 c.M. dik. Plotseling keerde toen het weer on en dooide zoo hard, dat binnen een week al het gs weer verdwenen was en overal de schepen weer konden varen. De vorst had voor goed afscheid genomen Hbl. Wel eeu brandmeester maar geen spnit. Van een brand te Kaag iD het woonhni der gebroeders Loogman zegt het Leidsch Dagbl. Het mag een worder heeten, dat hij zich niet verder heeft uitgebreid, daar er we! een brandmeester, maar geen brand spuit aanwezig was! SpoorwegongeJuk veroorzaakt door oabezonnenheid. De //Presse de Paris" trniakt melding van een ernstig spoorwegongcval, dat zich gisteren in het station van Ablon heeft voorgedaan. De sneltrein in Pargs was nauweglks in genoemd station gestopt, toen iemand voor het raam eener coupe eerstn klasse uitriep//Uirstappen er komt een botsing." Sommige reizigers sprongen, door een panischen schrik bevangen, haastig uit hun coupes, aan de zijde van het ver- keerde spoor. Op hetzelfde oogenblik stoom- de een t.rein naar Parijs m°t vr>He vmrt het s'a on binDen, met het gevolg dat vier reizigers, die niet spoedig genoeg op den treeplank waren gesprongen weiden aan gereden. Drie "hunner overleden terstond de vierde, een dame, is erns:ig gekwetst in het ziekenhuis opgenomen. De maD, die door zgn onberaden optre den dit betreurenswaardige ongeval heeft veroorzaakt, was inmiddels verdwenen. Naar de Times uit Toronto verneemt heeft er Zaterdagnacht in Nieuw Schotland een hevige storm gewoed, die enorme schade veroorzaakt heeft. Vooral de telegraaf en telefoonlgnen hadien geweldig veel te lgden. Een groot aantal schepen is op bet strand geworpen en de meeste van deze schepen werdea ernstig beschadigd. Verg-adering van Donderdag 13 November 1919. Voorzitter de heer J. Huizinga, bulge- meester. Tegenwoordig de leden: L. J. Geelhoedt, L. T. van Hasselt, J. J. de Jager, D. Scheele, P. van Cadsand, R. G. E. Nolson, G. de Ridder, F. B. G. de Meijer, H. J. Coisen, N. A. Hame- link, G. B. Duiker-Blekking en P. C. Geensen. Afwezig de heer H. J. van den Ouden. De voorzitter opent de verg-adering en stelt aan de orde: (V«rvolg.) k. Eene missive van gedeputeerde staten van Zeeland, dd. 7 November 1919, waarbij de goedkeuring wordt beiicht van de bij raads- besluit van 27 October il. vastg-estelde veror- dening regelende de uitbetaling van de jaar- wedden aan de onderwijzers. Aangenomen voor kennisgeving. 1. Een schrijven van gedeputeerde staten van Zeeland, waarbij medecteeling- wordt ge- daan, dat van af 17 November aanstaande des Maandags de provinciale boot te 5 uur zal afvaren naar Hansweert en de tram aldaar aansluiting zal gevcii te Vlake op den trein naar Roosendaal. Die dienstregeling wordt ingevoerd bij wijze van proef. Wanneer zou bhjken, dat van die boot geen genoegzaam ge- bruik gemaakt werd, zal weer tot de tegen- woordige dienstregeling worden teruggekeerd. De voorzitter spreekt de hoop uit, dat cloor een voldoend gebruik, de noodzakelijkheid dier dienstregeling zal worden aangetoond. Het schrijven wordt aangenomen voor ken nisgeving. m. Eene missive van gedeputeerde staten van Zeeland, dd. 7 November 1919, waarbij, van het bewijs hunner goedkeuring voorzien wordt teruggezonden het op 27 October 11. vast- gesteld suppletoir kohier der hondenbelasting. Aangenomen voor kennisgeving. n. Eene missive van gedeputeerde staten van Zeeland, dd. 7 November 1919, waarbij, van het bewijs hunner goedkeuring voorzien, wordt teruggezonden het in de raadszitting van 27 October 11., vastgesteld kohier der schoolgelden voor het openbaar lager onder- wijs, over het tweede tijdvak 1919. Aangenomen voor kennisgeving. o. Het raadsbesluit van 27 October 1919, tot het in erfpacht geven van gemeentegrond aan de woningbouwvereeniging „Werkmans- belang", voorzien van het bewijs der goedkeu ring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. 3. Behandeling begrooting dienst 1920, waaronder In de behandeling der gemeentebeg;rooting voor 1920 is tevens begrepen goedkeuring van de volgende verordeningen a. Burgerlijk armbestuur op een eindcijfer van f 12.102.22%. De subside van de gemeente is uitgetrokken op ,f 11.950. b. van de commissie tot wering van school- verzuim te Ter Neuzen, kom, op een eindcijfer van f 360. c. van de commissie tot wering van school- verzuim te Ter Neuzen, Sluiskil, op een eind cijfer van f 165. d. van het bestuur der gemeentebrandweer op een eindcijfer van 1000. e. van de Kamer van Koophandel en Fa- brieken op een eindcijfer van 460. Voorts zullen bij de begrooting in behande ling komen de punten 4 tot en met 15 der agenda nl.: 4. Verzoek van den gemeente-ontvanger om aanstelling van een klerk van gemeente- wege voor zijn bureau. Ingekomen is een adres van D. Tholens Az., gemeente-ontvanger te Ter Neuzen, die daarin te kennen geeft, dat de werkzaamheden aan zijn ambt als gemeente-ontvanger verbonden in de laatste jaren zoo zijn uitgebreid, wat met verschillende cijfers kan worden aange toond, dat deze niet meer door een persoon verricht kunnen worden, waardoor bij zich reeds geruimen tijd verplicht heeft gezie'n zich hulp te verschaffen. Tot heden heeft hij de taosten daarvan steeds zelf gedragen. Waar deze evenwel steeds hooger worden heeft dat nooilwendig eene sterkere vermindering van zijn salaris tengevolge, waarorn hij dan ook beleefd verzoekt, hem van gemeentewege een klerk te verschaffen of hem op andere wijze in deze te willen tegemoet komen. Burgemeester en wethouders stellen voor, aan den gemeente-ontvanger eene tegemoet- koming te geven in de'kostcii voor het zetten van een klerk, zoo noodig- tot een maximum van 500. Besloten is eene tegemoetkoming te verlee- nen zoo noodig tot f 500 's jaars. 5. Verzoek van den gemeente-bode om ver- hooging jaarwedde. ingekomen is een adres van H. Sonnevijlle, gemeente-bode, die daarin te kennen geeft, dat vroeger zijn salaris minstens gelijk, soms hooger, stond dan dat van een vakwerkman en agent van politie in gemeentedienst; dat daarvan bij de allerlaatste salarisher- zieningen ten zijnen nadeele is afgeweken; dat hij in alle bescheidenheid meent, dat'een gehjkstelling in salaris met bovengenoemde beambten volkomen is t billijken; dat toch ook voor hem de a'llernoodzake- hjkste levensbehoeften in prijs meer dan ver- dubbeld zijn. Reden waarom hij verzoekt, zijn salaris niet lager te stellen dan dat van bovengenoemde beambten en de uitbetaling eveneens wekelijks te doen geschieden. Burgemeester en wethouders stellen voor, het verzoek^ aan te houden. Mocht blijken, dat geen sollicitapten komen voor adjunct-com mies op f 1400, dan zal een voorstel gedaan worden om het secretarie-personeel, waaron der de gemeente-bode behoort, over de gehee- le lijn te verhoogen. BP vocrst"! is aangenomen. 6. Verzoek van de agenten van politie om verhooging jaarwedde. N aar aanleiding- van het in hunne handen om bericht en raad gestelde verzoek der agen ten van politie, om verhooging hunner jaar wedde, stellen burgemeester en wethouders voor, die jaarwedden te regelen, zooals die door hun college in de begrooting voor 1920 zijn uitgetrokken. Dit voorstel is, met verwerping van andere voorstellen, aang nomen. 7. Verzoek van den keurmeester van Sluis kil om verhooging jaarwedde. Naar aanleiding van het in hunne handen om bericht en raad gestelde adres van W. Oostdijk, keurmeester van vee en vleesch te Sluiskil, om zijn belooning als keurmeester langs een of anderen weg te brengen op 100 per jaar, stellen burgemeester en wethouders voor, overwegende, dat de tijdsomstandigheden gaandeweg veranderen, te besluiten den toe- stand te behouden, zooals die in de verorde- ning is aangegeven. Hierbij valt op te merken, dat volgens de vastgestelde nieuwe verordening op de keur- loonen deze verhoogd zijn, waardoor ook de belooning van de keijrmeesjers, die daarvan 90 Vc getnieten, ook hooger wordt. Het voorstel is aangenomen. 3. Verzoek van den bond van gemeente- personeel om verhooging jaarwedde. Naar aanleiding van het in hunne handen om bericht en raad gestelde adres van den Nederlandschen Christelijlcen Bend van Perso- neel in publieken dienst en der afdeeling Ter Neuzen van dien Bond, om de weekloonen der gemaentewerklieden te verhoogen, stellen bur gemeester en w-etbouders voor, overwegende dat verhooging billijk is, die vnst te stellen zooals deze door hun college in de begrooting voor 1920 zijn uitgetrokken. Het voorsel is, met verwerping van andere voorstellen, aangenomen. 9. Verzoek van de onderwijzeres mej. Jan- sen om vergoeding voor de uren les, wel- ke door haar gegeven worden buiten de gewone schooluren. Ingekomen is een adres van J. Jansen, on derwijzeres aan school B, die daarin te kennen geeft, dat zij van af 18 Februari 1919 en nog steeds, des Donderdags en des Vrijdags van half 5 tot half 6, dus nd schooltijd, handwerk- les geeft aan school B, zonder daarvoor eenige vergoeding te ontvangen. Van September 1914 tot September 1918 heeft zij twee ur n per week handwerkles ge geven aan die M. U. L. O. school alhier, waar voor zij f 100 per jaar heeft ontvangen. Daar nu toch (overeenkomstig art. 26 no- vies) die lessen van rijkswege worden vergoed, wanneer de gemeenteraad een desbetreffend verzoek aan H. M. de Koningin richt, durft zij de vrijheid n-men te verzoeken, wel het noodige te willen aanwenden om haar voor eene vergoeding in aanmerking te doen komen. Bij het adres is gevoegd een advies van het hoofd der school, waaruit blijkt, dat adressante door hem sinds 18 Februari 11. werd belast met het geven van onderricht in de nuttige handwerken aan de mejsjes der 7e en 8e klas se, welk onderricht door haar gegeven wordt na de gewone schooltijden, twee uren per week, zoodat het hem billijk voorkomt, dat zij daar voor geen mindere verg;oeding zal genieten dan voor hare werkzaamheden aan de vroegere M. U. L. O. school. Burgemeester en wethouders stellen voor, geilet op het advies van het hoofd der school, aan mej. Jansen eene vergoeding toe te ken nen van f 100 per jaar. Met algemeene stemmen is aldus besloten. 9a. Verzoek van de afdeeling Ter Neuzen en Omstreken van den Bond van Neder- landsche Onderwijzers om verhooging jaarwedden der onderwijzeressen in de handwerken. Ingekomen is een adres van de afdeeling Ter Neuzen en Omstreken van den Bond van Nederlandsche onderwijzers, die daarin te ken nen geeft, dat volgens hare meeninig de jaar wedden van de handwerkonderwijzeressen in dienst der gemeente, mej. A. E. van der Heij- den en mej. J. Nijssen, niet in overeenstem- ming zijn met de om standi gheden waaronder men thans moeit leven; dat de loonen van ieder, hetzij in dienst van de overheid, hetzij in dien van particulieren, in verband met die omstandigheden zijn ver hoogd gewioirden; waarom de afdeeling den raad verzoekt, de jaarwedden van genoemde onderwijzeressen te verhooigen tot een zoodanig bedrag als ge- eischt wordt door haar arbeid en baar dienst- jaren. Burgemeester en wethouders. overwegende dat verhooging wenschelijk is, stellen voor de jaarwedde van mej. Van der Heijden met f 100 en die van mej. Nijssen met f 50 te verhoogen. Besloten is de jaarwedde van mej. Van der Heijden te verhoogen met f 300 en die van mej. Nijssen met 100. 10. Verzoek van het bestuur van het Groene Kruis om subsidie. Naar aanleiding van het in hunne handen om bericht en raad gestelde adres van de ver- eenig-ing „Het Groene Kruis", dat verzoekt aan die vereenig-ing eene- subsidie te willen toeken- nen van f 1200 's jaar.s, voor het inrichten eemcr wijkverpleging, stellen burgemeester en wethouders voor, overwegende dat de finan- cieele toestand der vereeniging van dien aard is, dat het verleenen van eene subsidie- niet gewettigd zou zijn, op het verzoek afwijzend te beschikken. Het voorstel is aangenomen. 11. Verzoek van de vroedvrouwen om ver hooging van jaarwedde. Naar aanleiding van de in hunne handen om bericht en raad gestelde adressen van W. T. Uijt den Bogaard—Van de Putte en het Hopfdbestuur vrn de Nederlandsche maat- schappij ter behartig'ing der belangen van vrouwelijke verloskundigen, met betrekking tot de jaarwedden der vroedvrouwen alhier, stel len burgemeester en wethoude-rs voor, die jaar wedden te regelen, zooals deze door hun college in de begrooting voor 1920 zijn uitgetrokken. Het voorstel is aangenomen. 12. Voorstel van burgemeester en wethou ders om bet adres van Brakman voor kennisgeving aan te nemen, aangezien 1 Januari 1920 het kantoor te Sluiskil aan het Rijk overgaat. Naar aanleiding van het in hunne handen om bericht en raad gestelde verzoek van A. Brakman, telefoonbouder te Sluiskil, om ver hooging van jaarwedde, stellen burgemeester en wethouders voor, overwegende dat het kan toor met ingang van 1 Januari a. s. voor rijks- rekening zal worden geexploiteerd, dat adres voor kennisgeving aan te nemen. Aldus is besloten. 13. Verzoek van den Nederlandschen Bond van Volkszang om subsidie. Ingekomen is een adres van Wouter Hut- schenruyter en Willem Gal-esloot Cz., in deze optredende namens het Centraal Bureau van den Volkszangbond, te Utrecht, -die daarin te kennen geven, dat huns inziens de actie tot verbetering van den volkszang, zijnde een groo te en sociale beteekenis van ons volk, een on- d-erdeel vormt van het streven naar volksont- wikkeling, volksveredeling en beschaving, dat ongewijfeld ook door den raad wordt ge- wenscht en toegejuicht; dat zij ondervonden hebben, welk een ver- heugende resultaten te bereiken zijn met een krachtig gevoerde actie; dat zij echter evenzeer ondervonden hebben, dat alleen met geldelijken steun van particu- liere zijde een krachtige algemeene actie kan gevoerd worden; dat de subsidie van de gemeente zoo noodig zal worden aangewend voor de te voeren voilkszang-actie te dezer plaatse. Redenen waarom zij verzoeken op de eerst- volgende begrooting wel een post van 100 te willen uittrekken als subsidie aan den Ned. Volkszangbond. Dit verzoek is door burgemeester en wet houders om advies gesteld in handen van den hurg-emeester, die daaromtrent het volgende rapporteert Het staat naar mijn oordeel vast onge- acht dit adres dat wij alle geoorloofde mid- delen hebben aan te grijpen, om het zingen van g-oede volksliederen te bevorderen. In de eierste plaats dient dit te geschieden in de school, waar de jeugd wordt onderwezen^ De veie zoutlooze straatliederen, kunnen al leen met vrucht worden bestre-den als de kin- deren gioede liederen leeren zingen. Er moeten dus liederen zijn om te worden gezongen en dat is het dioel van den bond* terwiil hot hoofd van school B oordeelt, dat de ze bond steun verdient. Het wil onderg-eteeken-de voorkomen, dat de N. V. Z. B. zich een groot doel voor oogen heeft gesteld in het belang onzer volksopvoe- ding. Een zooflanige arbeid verdient gesteund te worden. en mij doet adviseeren een subsi die te verleenen van f 25 per jaar. Dit voorstel is verworpen, na een opmerking van den heer Scheele, dat blijkens de me.de overgelegde adviezen der hoofden van scholen, de deskundigen het over deze zaak niet eens zijn, daar drie hunner voo-rste-llen afwijzend te beschikken. Voor het verleenen der subsidie verklaren zich de heeren De Meijer, Geelhoedt, Van Has selt on Nolson; tegen stemmen de heeren De Ridder, Coisen, Hamelink, mevr. Duiker en de heeren Geensen, De Jager, Scheele, Van den Ouden en Van Cadsand. .14. Behandeling van het voorstel De Jager- Scheele, inzake verhooging van den af- trek voor noodzakelijk levensonderboud. Naar aanleiding van het naar hun college om bericht en raad verzonden voorstel der heeren De Jager en Scheele, dd. 25 Juii 1929, tot wijziging van art. 22 van den hoof del ijken omslag, ten doel hebbende het bedrag voor noodzakelijk 1-evensonderhoud te verhoogen van f 400 tot f 600, het bedrag van f 50 af- trek voor elk eigen kind of aangehuwd kind of voor elken pupil te behouden op f 50 en het laatste lid van art. 22 te doen vervallen en ook in verband met het terzake ingekomen voorstel van de soeiaal-democratische raads- fractie, stellen burgemeester en wethouders, in afwijking met deze voorstellen voor, den aftrek voor gehuwden en voor hen die geacht worden een eigen huishouden te heb ben, te bepalen op 600 en vo-or ongehuwden op 500 Voorts f 60 aftrek voor ieder kind beneden 14 jaar (zie daarvoor de redactie van art. 22 der verordening op de heffing, 2e alinea). Of iemand geacht wordt een eigen huishou den te hebben, zal dootr den raad uit de om standigheden worden afgeleid. Burgemeester en wethouders stellen zich verder voor, wordt hun voorstel of een van de andere voorstellen aangenomen, om dan in de volgende raadsvergaderirg te komen met een defi.nitieve wijziging van de belastingver- ordening, speciaal wat betreft de progressie. 15. Behandeling van het voorstel der S. D. A. P. van gelijke strekking. Van mevrouw Duiker is, namens de fractie der S. D. A. P. een voorstel ingekomen om artikel 22 der verordening op de heffing en invordering van den hioofdelijken omslag te l&zen als volgt: Van het zuiver inkomen wordt als onbelast- baar een som van f 600 voor ongehuwden, een som var. f 700 voor gehuwden afgetrokken. Voor ieder eigen of aangehuwdkind en voor iederen pupil van den belastingplichtige be neden den leeiftijd van 16 jaar wordt dit on- belastbaar bedrag vermeerderd met f 50. Voorts wordt vo-or de heffing voorgesteld het volgende tarief: Na verwerping van het voorstel der sociaal- democratische fractie en dat der hiPeren De Jager en Scheele is het voorstel van burge meester en wethouders aancenomen, terwh'J nu omtrent dit beginsel is beslist in eene vol gende vergiadering de wijzigingen der veror dening nader zullen worden vastgesteld en ook omtrent het tarief zal worden beslist. Bij de gemeentebegnooting' wordt o m. over- gelegd I. Een resume eener vergadering van de commissie van bijstand (financien): Agenten van politie. In het adres om verhooging van jaarwedde vragen de agenten: 1°. voor den agent rechercheur 27 tot f 32, met 5 verhoogingen van f 1 om de 2 jaar; 2°. voor de agenten f 25 tot 30, met 5 verhoogingen van 1 om de 2 jaar; 3°. premievrij pensioen. Uit de besprekingen fjleek, dat de verschil lende oommissieleden niet tot overeenstem- ming kunnen geraken. D meesten verklaren zich voor den 8-uren-dag; alleen de heer Scheele verklaart zich daartegen. Be meerderheid is ook wel te vinden voor premievrij pensioen, doch wil de vrijstelling van premiebetaling dan ook uitstrekken over alle gemeenteambtenaren. Door -een lid wordt in overwegirig gegeven het punt: premievrij pen sioen te laten rusten tot het rijk die zaak voor de rijksambtenaren wettelijk zal hebben ge- regeld. De heer Nolson stelt oolk nog voor, voor de agenten een reglement te maken in den geest van het arbeidersreglement. De heer Scheele verklaart zich in principe tegen premievrij pensioen. De voorzitter stelt voor, in afwijking van het ad res der agenten te geven 24 tot f 26 met vier 3jaarlijksche verhoogingen van f 0,50 pei week, zooals in het rapport van den bur gemeester is omschreven, plus f 50 voor den rechercheur. De heer Nolson stelt voor, een jaarwedde t-o-e te kennen van f 1100 tot f 1400 met 4 dnejaarhjksche verhoogingen van 75, plus f 50 voor den rechercheur. Met dit voorstel kan ook de heer Scheele zich vereenigen De heer Geensen stelt voor, de regeling te nemen zooals door de agenten is gevraagd. Gemeentearbeiders. In het adres der werklieden wordt verzocht de jaarwedden als volgt te regelen: 1 n*eo vakiieden 25 tot f 30, vakiieden van 27 tot 32; - i ekening- te houden met de dienstjaren en aan de regeling terugwerkende kracht te veneenen tot 1 Augustus 1919. Ook over deze regeling heerscht veel ver- schil van meening. De voorzitter stelt voor te geven voor vak iieden 21 tot 25, met1 verhoogingen van f 1 om de 2 jaar en voor' niet-vaklieden 19 tot f 23, eveneens met 4 verhoogingen om de 2 jaar. De heer Nolson stelt voor niet-vaklieden 18 tot 24, met 4 verhoogingen van 1,601 om de 2 jaar en vakiieden /20 tot 26, met 4 verhoogingen van f 1,50 om de 2 jaar. De heer Scheele stelt voor, de bestaande- minima en maxima met /I te verhoogen, al- zoo de vakiieden van 20 to-t 24 en de niet- vaklieden van f 18 tot 22, met verhoogingen van f 1 om de 2 jaar. De heer Geensen stelt voor: niet-vaklieden f 24 tot 28 en vakiieden f 28 tot f 30, met 4 verhoogingen van 1 om de 2 jaar! Dit lid wil direct toekennen een premievrij pensiioen voor alle ambtenaren. Vroedvrouwen. De vroedvrouw te Sluisldl vraagt een sala ris van 800. Heit hoofdbe.stuur der Ned. Maatschappij tot behartiging der belangen der verloskundigen vraagt voor de vroedvrouw te Ter Neuzen eene salarisverhooging van 2-50 en daardoor een eir.cfsalaris van 750. Na eenigen b-e-spr'eking wordt met algemee ne stemmen besloten voor te stellen: het sa laris van de vroedvrouw te Ter Neuzen te be palen op f 600 en dat van de vroedvrouw te Sluiskil o-p f 650. II. Het verslag van de afd-eelingsvergade- ringen tot onderzoek der begrooting. In de eerste afdee-ling vestigt een der leden er speciaal de aandacht op, dat bij de verhoo ging def loonen voor de verschillende ambte naren toch gelet zal moeten worden op behoor- lijke dekking. Dat lid meent -e-r daarbij op te moeten wijzen, dat de hoofdeliike omslag reeds hong is opgevoerd. Anderen zijn van oordeel, dat het bedrag van den hoofdelijken omslag geen reden mag zijn de salaris,sen der ambtenaren te dmkken. Zij vinden. dat de salarissen op behoorlijk peil gebracht moeten worden en dat de hoofdelijken omslag daamaar moet worden geregeld. In de tweede afdeeling vraagt een lid of burgemeester en wethouders al de mogelijk- heid hebben overwogen voor het vinden van andere inkjomsten. Ook in deze afdeeling isi men van oordeel dat de jaarwedden niet door den hoofdelijken omslag mogen beinvioed wor den. UITGAVEN Jaarwedde- gemeentesecretaris. In de eerste afdeeling maakt een lid de op merking, dat waar door de gemeente zeer veel rijkswerk verricht wordt, het billijk zoude zijn, wanneer door het rijk een grootere bijdrage werd verleend in de jaarwedden van den bur gemeester en secretaris. Hij geeft in overwe- ging, zich te wenden tot de regeering met een adres, en daaro-p adhaesie te vragen van de andere gemeenten. Secretarie-ambtenaren. Algemeen is men van oordeel, dat uitbrei- ding van personeel met een adjunct-commies noodzakelijk is. In de tweede afdeeling wordt door een lid twijfel uitgesproken of men yoor een aanvang-ssalaris van f 1400 een flinke kracht zal krijgen. In beide afdeelingen geeft een lid in over- weging de minima en maxima der klerken le en 2e klasse te verhoogen met f 200. Anderen meenen, dat wanneer verhooging' zal plaats hebben dit moet geschieden over de geheele lijn. In beide afdeelingen worden door een lid m- lichtingen gevraagd over de jaarwedde van den commies in verband met zijne functie als ambtenaar van den burgerlijken stand. Een verzoek om een klerk van gemeente wege van den ontvanger vindt in de eerste afdeeling geen bijvkl. Liever zag men daar de jaarwedde van den ontvanger verhoogd, of zag men hem een toelage toegskend voor bu- reaukosten In de tweede afdeeling zou een lid het beter oordeelen, wanneer de gemeente een klerk ter beschikking van den ontvanger stelde. Jaarwedde gemeentebode. Naar aanleiding van adres van den gemeen tebode (ingekomen na de vergadering der eer ste afdeeling) om salarisverhooging is de tweede afdeeling algemeen van oordeel, dat deze verhooging niet noodzakelijk is, aange zien de bode naast zijn gemeentebetrekking nog een flinke zaak heeft. Onderhoud gemeentehuis. Gevraagd wordt in de tweede afdeeling of voor de schoonmaakster van het gemeente huis een instructie bestaat. Sommigen achten haar salaris van f 300 onvoldoende.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1919 | | pagina 2