GEMENGDE BERICHTEN. BUBfiERLIJKb STAND. Wegeus het vervomen van een schip tegen den wil van den schipper. Wegens opruung. Wegens diefstal. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. E8i qestoorde bruilrrit. Qntevredeaheia over hat elect* isch iicht. M. C. d. M., oud 62 j te St. Jansteen, tot 10 boete of 10 dagen hecht. D. R.. oud 18 j te Ter Neuzen, tot 7 bcete of 7 dagen hecht. M. d. L., .oud 19 j te St. JansteeD,tot 10 boete of 10 dageu hecht. V. T, oud 2L j te Sr. Jansteen, tot 10 boete ot 10 dagen hecht. A. J. L v. W., oud 66 j., te Axel, tot 5 boete of 5 dagen hecbt. M. M. D oud 30 j., huisvr. van M. EL, te Cadsand tot S boete of 3 dagen hecht. 1. B. d. G„ oud 20 j te Zuidzande, tot. 5 boete of dagen hecht. T., oud 52 j., teEede, tot 10 boete 10 dagen hecht. A. M. P., oud 17 j te Tor Neuzen, tot 20 boete of 1 m iand tuch'school. J. F. v. K., oud 36 j te Ter Neuzen, tot 10 boete of 10 dagen hecht. L. B, oud 25 j., A v. P., oud 23 j. en A. d R oud 31 j., albn te Clinge, ieder tot 6 wekea gevaog. J. d. W., oud 36 j., schipper te Dor drecht en P. P., oud 35 j., schipper te Ter Neuzen, ieder tot 14 dagen gevang. J. A. d. L., oud 87 j schipper te Ter Neuzen, tot 1 maani gevang. G. F. S., oud 46 j., vlasbewerker te Mutst, tot 8 we'ken gevang. F. W. d. R., oud 24 j., visscher te Ter Neuzen tot 20 boete of 20 dagen hecht. Rechisingaog is vole-mi met last lot gevangenbouding en verwijz'ng naar de terechczitting t-gen A. F. v T, oud 22 j., arbeider te Westdorpe, gedetineerd, oekiaagd van oplicbterp. E/eneens tegen L. D., oud 50 j., machinist, A. A. B., oud 19 j., sehippers- knecht, J. M oud 38 j machinist, L. M., oud 20 j., stoker, te Antwerpen, alien ge- detineerd, bekiaagd van diefstal, en tegen F. d. P., oud 29 j te Stekene en E. v. d. S., oud 40 j., werkman to St. Audries, bekiaagd van smokkelarij. Vergadering van Donderdag 9 October 1919, des voormiddags 10 uur. (Vervolg). S. Voorstel tot wijziging der heffingsveror- dening op de keurloonen. Burgemeester en wethouders stellen voor, artikel 3 der verordening tot heffing van loon voor het keuren van vee, vleesch en visch in de gemeente Ter Neuzen, te wijzigen als volgt: Voor het keuren van vee, door een beeedigd keurmeester, moet het hiema genoemde loon betaald worden* a. voor een levend of geslacht, niet afge hakt stuk rundvee, boven de 2 jaar oud, 0,37%; b. voor idem 2 jaar oud of daar beneden /0,25; e. voor een idem schaap of geit 0,19 d. voor een idem gemest varken 0,19 e. voor een idem mager varken f 0,12%. Artikel 4 der voornoemde verordening te wijzigen als volgt: Voor het keuren van versch, gerookt, ge- zouten of toebereid vleesch, onverschillig van welke der in artikel 3 genoemde dieren afkom- stig, wordt voor 25 K.G. of minder betaald /0,12%; voor iedere 10 K.G. of minder daarboven tot een hoeveelheid van ten hoogste 95 K.G, f 0,03; voor hoeveelheden van meer dan 95 K.G. tot en met 200 K.G. /0,43%; en voor iedere 100 K.G. of minder daarboven 10,07%. Artikel 6 te wijzigen als volgt: Voor het keuren van versche visch door een beeedigd keurmeester moet het hierna genoem de loon betaald worden: voor 50 K.G. of minder ,f0,12y2; b voor iedere 50 K.G. of minder daarboven 0,06 y2. Voor een afschrift van een keurire-sbewijs c. q. met aanteekeningen moet betaald wor- den 0,07%. Do heer Colsen merkt op, dat bij de voor gestelde verhoo-ging de keurmeester te Shns- fcil, van wien een verzoek om jaarweddever- hooging is ingekomen nog niet aan de 100 zal komen. Dat zou dan nog meer ongeveer /60 worden. Hebben burgemeester en wet houders er misschien ook aan gedacht dat er rijkskenring zal worden ingevoerd Spreker deelt mede, dat de slagers tegen de voorge stelde verhooging geen bezwaar hebben. De voorzitter geeft te kennen, dat burge meester en wethouders hebben overwogen, dat, bij de duurdere vleeschprijzen ook iets meer voor keurloon kan betaald worden, waardoor de belooning der keurmeesters stijgt. In aan- merking moet worden genomen, dat door de aanneming dezer regeling de garantie welke aan den keurmeester Klaaijssen is gegeven, vervalt. De heer Scheele merkt op, dat adressant nu een jaar heeft aangehaald, waarin niet veel geslacht is; het is te hopen, dat dit in de teekomst toch weer zal herstellen. Dan zullen rijn inkomsten ook weer verhoogen. De voorgestelde wijziging wordt aangeno- men rnet algemeene stemmen. Voorstel tot wijziging van het reglement van orde. u naar ons rapport in zake het toekennen van presentiegeld, hetwelk hierna volgt. Wat punt 2 betreft, meenen burgemeester en wethouders te moeten opmerken, dat wanneer die overweging heeft voorgezeten, voorstellers zeer weinig den geest van den tijd schijnen te begrijpen. De invoering van den 8-urendag heeft zeker in de eerste plaats wel tot doel, om, waar zulks eenigszins mogelijk is, de avonden vrij te ma- ken en deze te kunnen geven aan het gezins- leven. Vinden de voorstellers het verder democra- tisch om, ter wille van zichzelf die vrijwillig op zich genomen hebben om de publieke zaak te dienen, willekeurig beslag te leggen op den vrijen tijd der ambtenaren die bij de vergade- ringen tegenwoordig moeten zijn en ook van hen, die ter secretarie tetr beschikking moeten blijven. Waar deze ambtenaren reeds den geheelen dag voor den openbaren dienst zijn werkzaam geweest, daar zouden wij de voorstellers willen vragen, wat moet er terecht komen van den achturen dag dier ambtenaren. Dit klemt te meer, daar het aantal raads- vergaderingen en commissievergaderingen steeds meer en meer zal toenemen, in verband met de uitbreiding der gemeentelijke bemoei- ingen. Uit het bovenstaande zal u blijken, dat we, als college, zijn tegen avondvergaderingen. We kunnen ons evenwel ten deele met een wijziging vereenigen, om het uur der vergaderigen te bepalen op 2 uur des namiddags, in plaats van om 10 uur des voormiddags. We stellen ona voor, dat het voor de meeste leden. gemakkelijker zal zijn, middagvergade- ringen bij te wonen dan ochtendvergaderin- gen, en ook de ambtenaren ondervinden van die vergaderingen geen bijzonderen last. In het belang van den arbeid van den ver- slaggever zouden we ook nog deze kleine wij ziging willen voorstellen, te lezen in plaats van „tweeden Donderdag" „tweeden Woens- dag". De verslaggever kan dan gemakkelijker klaar komen met zijn verslag voor den Vrij- dagavond. Waar wij het bovendien ongewenscht vinden, dat in de raadsvergadering wordt gerookt, zou den wij uw college tevens willen voorstellen, in het reglement van orde eene bepaling on te nemen, in zrke het verbod van rcoken in de openbare vergaderingen, hetwelk u hierna vindt geformuleerd. Wat het voorstel der S. D. A. P. betreft, tot het toekennen van een presentiegeld, het vol- gende: Principieel zijn wij voor het toekennen van presentiegeld, nu door de uitbreiding van het kiesrecht de raadsleden steeds meer en meer voortkomen uit die leden der burgerij, voor wien tijd in letterlijken zin geld is, en die ieder uur, dat ze onttrokken worden aan hun ge- wonen arbeid, in hun zak voelen. Wij staan dus op het standpunt, dat, waar loonderving is, ook een schadeloosstelling ge geven moet worden. Wij zijn evenwel niet overtuigd, dat zulks het geval is bij de tegenwoordige leden van den raad en zien dan ook thans niet de nood- zakelijkheid in om een presentiegeld in te voe- ren, welke invoering voor de gemeente met zich zou brengen een verhooging der uitgaven van ongeveer 800. Mocht de raad afwijken van ons voorstel en toch overgaan tot toekenning van presen tiegeld, dan meenen wij, dat dit in geen ge val moet worden gegeven voor verdaagde ver gaderingen, aangezien een verdaagde verga dering deel uitmaakt van een wettelijk bijeen geroepen vergadering en wel een presentie geld kan toegekend worden per vergadering, doch niet per gedeeltelijke vergadering. Zoo'n voorstel zou bovendien niet opgeno- men moeten worden in het reglement, doch moet genomen worden bij afzonderlijk besluit, aangezien het presentiegeld door gedeputeer- de staten moet worden vastgesteld. In verband met bovenstaande, adviseeren wij uwen raad: 1. Artikel 1, alinea 1 van het reglement van orde, te lezen als volgt: „De Raad vergadert bij voorkeui- den twee- den Weensdag van iedere maand; zijne ver gaderingen worden zooveel mogelijk belegd tegen 2 uur des namiddags." 2°. In te voegen een nieuw artikel 21 bis: „Gedurende de openbare vergadering van den raad mag, noch door de leden, noch door het publiek, gerookt worden." 3°. Niet aan te nemen het voorstel der sociaal-democratische raadsfractie tot het toe kennen van een presentiegeld. De heer Nolson maakt bezwaar zoowel tegen het voorstel om des avonds, als om des na middags te vergaderen. Hij acht den voorrr irl- dag de best geschikte tijd. Als men des na middags vergadert, gaat zoo goed als de ge- heele dag er mede heen, en wat de avondver gaderingen betreft, acht hij, dat daartegen veel te zeggen is; in de eerste plaats, dat de raad van zijn medelid de heer Colsen, toch niet kan vergen, dat deze na afloop, tegen 11 tot 12 uur, nog huiswaarts moet kfeeren, wat, vooral in den winter, een bezwaar zal zijn. Mevrouw Duiker komt op tegen de bewering in de t-oeliehting van burgemeester en wethou ders, dat de voorstellers de geest van den tijd niet zouden begrijpen. Zij begrijpen die wel degelijk. Zij en hare partijgenooten zijn van raeening, dat, nu we in een andere periode gekomen zijn. nu ook het vrouwenkiesrecht is ingevoerd, het politieke leven moet worden opgewekt, en dat daarom de vergaderingen moeten gehouden worden. op uren, dat het publiek in de gelegen- heid is deze bij te wonen, wat over dag slechts enkelen kunnen doen. Het voorstel is ook niet in strijd met den 8-urendag. Zij is volstrekt niet tegen het 3- ploegenstelsel. Zij zou niet willen vergen, dat voor de avondvergaderingen dienst doen amb tenaren die reeds over dag dienst hebben ge- daan, men geve die dan over dag vrij. Wat de opmerking van burgemeester en wet houders betreft over het voorstel tot invoe ring van een presentiegeld, dat zij de zitting hebbende leden in bun financieele draagkracht gaan wegen, dit acht zij onkiesch en on-aris- tocratisch. Zij ontzegt hen het recht hen na te rekenen. Wanneer zij en hare medestanders dit voor- Naar aanleiding van het in de vorige ver gadering door den beer Hamelink c. s. inge- T";v - diend voorstel tot wijziging van het reglement j hebben ^'Q+ van orde, geven burgemeester en wethouders het volgende te kennen: Naar aanleiding van het voorstel deir so ciaal-democratische raadsfractie om het regle ment van orde van de vergaderingen van den Taad te wijzigen, door het uur van aanvang der vergaderingen te bepalen op 7 uur des namiddags en om tevens in het reglement eene bepaling op te nemen tot toekenning van f 3 presentiegeld per vergadering, hebben wij de eer uwen raad het navolgende mede te deelen: Bij het ingediende voorstel ontbreekt elke toelichting, zoodat wij in het duister tasten naar de motieven, welke de voorstellers hebben geleid, de wijzigingen in overweging te geven, Burgemeester en wethouders moeten dan ook naar de motieven zoeken. Wij stellen ons voor, dat deze gezocht zul- ien worden in: het in de toekomst mogelijk zou ziin, dat ieder in de gelegenheid was om het lidmaatschap van den gemeenteraad te aanvaarden, Kan spreekster misschien presentiegeld missen, er zullen na haar meerdere vrouwen komen en de vraag'is, of die dat ook zullen kunnen. Wat de heer Geensen betreft, deze moet wel degelijk voor zijne vervanging betalen, als hij j hier eene vergadering bijwoont. Vroeger was het lidmaatschap van den raad een eerebaantje, dat in den reigel alleen door gegoeden werd vervuld, waarom er toen geen aanleidi'1"''* was, voor het toekennen van pre- sentiegeld, ofsehoon dat hier vroeger toch ook S reeds bestond. Nu is het wel degeliik noorlig. want niet alleen dat soreekster en hare partii i genooten tiidverlies hebben, maar zii hebben. om hunne taalc als zoodanig t.e vervullen zich ook financieele offers te getroosten. voor het 1°. derving van inkomsten bij dagverga.de- 1 aanschaffen van wetten en geschriften, ten- einde zich voor te bereiden om de ale-eineene. nngen. 2°. het verlangen der voorstellers om de vergaderingen te houden in den vrijen tijd der ieden. zaken met hunne beste krachten te dienen. Dat voorgesteld wordt om des avonds te ver gaderen is niet omdat de voorstellers tuk zru Wat het eerste punt betreft, verwijzen wij op emotie, zooals een plaatselijk blad schreef, maar omdat zij het publiek in de gelegenheid willen stellen mee te leven. Zij gelooft ook niet, dat de ambtenaars, wanneer zij dat be lang inzien, er bezwaar tegen zouden kunnen heboen daarvoor des avonds dienst te doen, wanneer zij dan des daags vrij kunnen zijn. Vv at het ro.oken betreft, dat burgemeester en wethouders willen verbieden, dat moeten de heeren zelf maar verdedigen, zij gunt der, h'sieren hun .sigaar en heeft van het rooken geen hinder. De heer De Meijer steunt het voorstel van burgemeester en wethouders, om des middags te vergaderen. De vorige maal duurde de ver gadering van 10 tot 2 uur, nu dreigt het wel 3 uur te worden en als men des namiddags vergadert zal het gemakkelijker zijn. De heer Nolson vreest, dat het dan wel van 2 tot 8 uur zal worden. De heer Van Cadsand is sterk tegen avond- veg-aderingen; bovendien zou dan de heer Col sen uitgeschakeld worden, het werd dan voor dezen ondoenlijk naar de vergaderingen te ko men, In den winter vooral, als de wegen on- begaanbaar en onberijdbaar zijn, is het on- mogelijk van uit Sluiskil bij avtond naar Inci te komen en 's nachts terug te keeren. Hoe het met die avondvergaderingen kan loopen, daarvan heeft men ook een treffend vooxbeeld in Groningen, waar men de politie moet roepen om de orde te handhaven. Hij meent, dat dit niet erg opvoedend werkt, wat mevrouw Duiker van de avondvergaderingen schijnt te verwachten. De heer Scheele steunt het voorstel van den heer Nolson, om het tijdstip der vergadering bij het oude te laten. Geheel ongeschikt noemt hij het voorstel om des Woensdags te vergade ren; dat zal, in vertmnd met de wekelijksche graanmarkt, voor vQle leden een zeer onge- schikte dag- zijn. Het motief dat daarvoor wordt aangevoerd, om den verslaggever in de gelegenheid te stellen tegen den Vrijdag t.ijdig gereed te zijn, dit klemt, naar zijne meening ook niet zoo erg, daar in den aanvang van het verslag toch worden opgenomen de ingekomen stukken, die vooraf gereed gemaalrt kunnen worden. Met afwijzing van het presentiegeld kan hij zich vereenigen. Dc heer De Jager merkt op, dat indien me vrouw Duiker het bezwaar dat tegen avond vergaderingen is ingebracht met het oog op den dienst der ambtenaren en den achturigen werkdag wil ondervangen door invdering van een drieploegen stelsel, die avondvergaderin gen eene groote vermeerdering der uitgaven zouden tengevolge hebben, en de financieele commissie ook wel eens zou moeten overwegen, waaruit dat nieuwe offer van de gemeentekas zou moeten betaald worden. Dit zou dan ko men bij de ongeveer 1000 die noodig zouden zijn voor toekenning van een presentiegeld. hetwelk door de socialisten wordt voorgesteld, omdat ze voor de opoffering van hun tijd en krachten wenschen te worden betaald. Boven dien, waar zou men de meerdere ambtenaren vandaan moeten halen? Hij herinnert aan het oude spreekwoord ,,dc morgenstond heeft goud in den mond" en acht -den tijd voor vergaderen het best gekozen in den voormiddag, dan is men frisch en helder van geest, wat later op den dag, door allerlei invloeden niet steeds het geval is. Hij zou het reglement van orde maar willen laten zooals het is. Mevrouw Duiker voert hiertegen aan, dat zij niet over het drieploegen-stelsel heeft ge sproken, omdat zij dat voor het secretarie- personeel zou willen invoeren, doch om het be zwaar te ontzenuwen dat in verband met den 8-urigen arbeidsdag tegen avondvergaderingen is ingebracht. Ook spreekster en hare partij verfoeien avondarbeid, maar zij acht zulks in dit geval noodig in het belang der gemeen- schap. Zij komt er tegen op, dat zij presen tiegeld zouden hebben voorgesteld om te ver- krijgen betaling voor gepresteerde diensten. Artikel 205 der Gemeentewet staat toe, dat presentiegeld wordt betaald en als dit wordt voorgesteld, dan geschiedt zulks als vergoeding voor loonderving. Het kan wel gebeuren dat de heer De Jager dit niet gevoelt, maar een abeider die in andere maatschappelijke om- standigheden verkeert voelt dat wel. De heer Hamelink merkt op, dat is aan gevoerd, dat omtrent het voorstel der sociaal- democratische fractie betreffende wijziging van het reglement van orde eene toelichting ontbreekt. Hij meende, dat die niet noodig was omdat de reden zeer voor de hand ligt. in dien men werkelijk wil, dat de vergaderingen openbaar zullen zijn, dan beliooren ze te wor den gehouden op een tijdstip dat elk die kan bijwonen, en dal is nu niet het geval. Spreker heeft dit altijd als een bezwaar gevoeld. Hij wil dat met een voorbeeld staven. Onlangs was hij eens in de g-elegenheid eene vergade ring bij te wonen. Hij wil alle hulde brengen aan de juistheid van het verslag in de Ter Neuzensche Courant, maar heeft toen toch be- rnerkt, dat eene loslippigheid van den voor zitter, betreffende den aanleg van het tennis veld, anders werd weergegeven dan die is uit- gesproken. Er valt dus wel eens iets uit, dat juist de aandacht waard is. Hij acht het noodig, dat de arbeiders de vergadering hier kunnen bijwonen, voor de op - volgers is het juist van groote waarde, dat zij kennis kunnen nemen van hetgeen hier voorva.lt en omdat het zoo moeilijk is, die op andere wijze op te voeden, Het is volstrek* niet de bedoeling hier wanorde te stichten, want het wordt ons zegt spreker immers in de schoenen geschoven dat we zoo onordeluk zijn maar wel om onze medearbeiders, waarvan altijd gezegd wordt dat ze zoo raw zijn doct hen in de gelegenheid te stellen na volbracht werk hier den loop der vergadering te volgen, op te voeden. Burgemeester en wethouders geven te ken nen, dat zij in beginsel niet zijn tegen presen tiegeld, maar achten het voor de tegenwoor dige leden niet noodig. Hij ontzegt aan dat college het recht, om over zijn financieelen toe- stand, in dit verband, te oordeelen. Wanneer zij zeggen, dat hij voor zijn persoon door de waarneming van het lidmaatschap van den gemeenteraad geen nadeel ondervindt, dan is dat onwaar. Zij kunnen zich niet indenken, dat hij en zijne partijgenooten zich voor die waarneming uitgaven moeten getroosten, uit gaven die spreker niet tegenover zijne vrouw kan verantwoorden en die op geen andere wijze dan door presentiegeld kunnen bestreden worden. Er wordt tegen aangevoerd, dat het voor de gemeente weer een uitgaaf zou zijn van onge veer 1000, die door de ingezetenen zullen moeten woixlen gedragen. Maar kan men dan van spreker vergen dat hij voor zich een jaar- lijkschen last van dertig tot veertig gulden zal dragen. ter wille van eene gemeente van bij de lO.OOO zielen, zoodat het geheele bedrag van het pesentiegeld maar zou uitkomen op een cent per inwoner? Er is ook beweerd. dat de voorstellers de taak van raadslid vrijwillig op zich genomen hebben. Ook dat is onjuist. zji doen dat niet om het baantje, maar door den drang der om- standigheden, omdat wij meenden dat ch- stem der arbeiders hier ook hehoorde te worden ge- hoord, daar het vroeger hier niet ging zooals het hehoorde te gaan, omdat vrij dat noodig achten in het a 1 gem een belang. Spreker acht het onkiesch, van burgemees ter en wethouders, om in hun advies de finan cieele draagkracht der voorstellers te gaan be- oordeelen. Hij herhaalt, dat de gemeente, de gemeenschap beter de kosten van een presen tiegeld kan dragen, dan de leden persoonlijk de veertig tot vijftig gulden die de waarneming van het lidmaatschap hun kan kosten. Het gaat volstrekt niet om betaling voor diensten, de voorzitter weet dat spreker tijdens de crisisjaren geheel belangeloos tal van dien sten in het algemeen belang heeft verricht. Zij hebben het voorgesteld, opdat ook in de toekomst zou worden voorkomen, dat arbeiders voor aen candidatuur moeten bedanken, omdat ze de schade die met de aanvaarding van het lidmaatschap gepaard gaat niet kunnen dragen. Maar, wil men het niet geven, men zal ons zegt spreker daarmede toch niet meer uit de raadzaal houden. We hebben al lang genoeg oorlogsbrood met margarine gegeten, we zullen dan, om de gelegenheid te hebben hier voor onze rechten op te komen, het ook nog wel zonder die margarine met oorlogs brood alleen doen. De heer De Jager wijst er op, dat de heer Hamelink wenscht, dat er van den raad een cpvoedende kracht voor de jongeren zal uit- gaan. Hij vraagt: hebben we dan geen scho- len meer om ons volk op te voeden tot nuttige en bekwame leden der maatschappij Hij be- twijfelt, of van de raadsvergaderingen wel die opvoedende kracht zal Uifcgaan, die de heer Hamelink er van schijnt te verwachten. Deze zet de zaken op hun kop! Hij vraagt, als de voorstellers de uitgaaf voorstellen, of deze ook de middelen weten aan te wijzen, waar die uitgaaf uit bestreden moet worden. De heer Hamelink spreekt ge- durig over de belangen der arbeiders, maar hij behoort te bedenken dat er ook nog ambtena ren, ook nog- middenstanders zijn en dat de raadsleden niet de belangen van een stand, maar die der geheele bevoIking hebben te be- hartigen. De voorzitter betoogt, dat burgemeester en wethouders heftig zijn aangevallen doch dat zij niet in principe tegen presentiegeld zijn Is er loonderving dan zullen zij het wel toe- staan. Het principe is ook trouwens neerge- leigd in de Gemeentewet. Zij meenden echter, dat er hier nog geen aanleiding was, om tot invoering daarvan over te gaan. Dat de heer Geensen door betaling- moet voorzien in zijne plaatsvervanging, was bij burgemeester en wethouders niet bekend. Dat rekening gehouden wer-d met de finan cieele omstandighed,en der leden, moet, naar sprekers meening, allerminst als een beleedi- ging worden opgevat, en de heer Hamelink heeft volstrekt geen reden daarover zoo te spreken als hij deed. Burgemeester en wethouders hebben hunne meening kenbaar gemaakt en als de raad van meening is, dat billijkheidshalve presentiegeld moet worden gegeven, kan hij daartoe beslis- sen. Of de heer Hamelink, door te spreken zoo als hij nu doet, de belangen der arbeiders be- hartigt, zal nog nader moeten blijken. Spreker durft de concurrentie daaromtrent wel met hem aan, want het is toch elders al gebleken, dat de arbeiders aan zijne partijgenooten, die evenzoo deden, den rug toekeerden. Misschien bereikt de heer Hamelink dus juist het tegen- overgestelde van hetgeen hij bedoelt. Overi- gens acht spreker het gewenscht, dat de mee- ningen der partijen maar eens flink tegenover elkaar worden gesteld. Burgemeester en wethouders konden niet In- zien, dat de tegenwoordige raadsleden presen tiegeld noodig hebben en de waarneming van het lidmaatschap hun te groote schade berok- kent. De heer Hamelink meent, dat de voorzitter toch niet zal gaan veronderstellen, dat hij en zijne partijgenooten hunne finantieele positie aan den raad zullen gaan.hiechtanHij meent), dat het persoonlijke element in het advies van burgemeester en wethouders te veel op den voorgrond gekomen is. Mevrouw Duiker stemt daarmede in; hadden burgemeester en wethouders zich van die uit- lating onthouden, dan zou al dat g-edoe hier- over niet noodig geweest zijn; hun schuld is het, dat het debat op zoo'n laag peil is geraakt. Het spreekwoord zegt: „wie de schoer: past, trekt haar aan" en zoo hebben spreekste*' en hare partijgenooten zich aan die beschou- wing gestooten; zij acht die beleedigend, want ook zij zijn voor beleediging vatbaar. Burge meester en wethouders hadden eenvoudig kun nen komen met een principieel voorstel, voor of tegen, terwijl ook over het bedrag te pra.ten viel indien het voorgestelde bedrag te hoog was. Men moet echter niet denken, dat zij hunne taak zullen laten varen; ook zonder die f 30 's jaars zullen zij er wel komen en hier hunne taak blijven verrichten. Zij hebben dat presentiegeld niet gevraagd als een gunst, maaz, beschouwen het als een recht. Ministers, kamerleden en sabelsleepers ontvangen heel wat meer. De heer Colsen dankt de verschillende raads leden, die er op wezen, dat het voor hem on doenlijk zal zijn om des avonds te vergaderen. Zooal niet geheel onmogelijk, zou het toch zeei lastig zijn. Hij vraagt ook, of het niet mogeli.ri zou zijn de agenda tot acht of negen punten 8 beperken. Zoo'n groote agenda vordert te veel tijd. Misschien zit de raad hier om vier uur nog wel. De heer Scheele zou ook willen oorstellen om het rookverbod te laten vervallem. Aan vankelijk dacht hij, dat dit werd voorgesteld met het oog op het vrouwe-lijk medelid dezer vegadering. Nu hij echter gehoord heeft dat deze er geen bezwaar tegen heeft en hare oogen, ondanks het rooken dat gedaan wordt nog zeer helder staan, vermoedt hij, dat het van den heer Van Hasselt afkoir-t, die zelf niet rookt. Hij zou die gewoonte willen laten be- staan. Tot stemming wordt overgegaan. Het voorstel-Hamelink c. s. om des avonds te vergaderen wordt verworpen met 10 tegen 3 stemmen. Voor stemmen. de heer Hamelink, mevr. Duiker en die: heer Geensen; tegen stem- men de heeren Van Hasselt, De Jager, Scheele, Van den Ouden, Van Cadsand, Nolson, De Rid dar, De Meijer, Colsen en Geelhoedt. Het voorstel van - burgemeester en wethou ders om des namiddags 2 uur te vergaderen wordt aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. Voor stemmen de heeren Van Hasselt, De Meijer, Colsen, Hamelink, mevr. Duiker, en de heeren Geensen en Geelhoedt; tegen stemmen de heeren De Jager, Scheelei, Van den Ouden, Van Cadsand. Nolson en De Ridder. De heer Scheele merkt op. dat het voor vele leden geheel ondoenlijk zal zijn des Woensdags namiddap;s te vergaderen en stelt voor, dat te bepalen op Donderdagnamiddag. Dit voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. Het voorstel-Hamelink c. s. tot toekenrrino van presentiegeld wordt verwoi-pen met 8 tegen 5 stemmen. Voor stemmen de heeren Nolson, Colsen, H melink, mevr. Duiker en de heer Geensen: tegen stemmen de heeren Van Hasselt, De Je ger, Scheele, Van den Ouden. Van Cadsa.nd, De Bidder, De Meijer en Geelho-edt. De heer Hamelink wil nog over het rookver bod spreken. Hij heeft er geen bezwaar tegen. dat het wordt verboden, maar vraagt of men daar soms nu pas mede voor den dag komt. om dat er nu leden van -den raad deel maken die minder g-oede sigarem rooken. De heer De Jager acht dit een insinuatie zonder grond. De heer Van Hasselt deelt mede, dat dit voorstel is gedaan, omdat nu het reglement van orde toch aan de orde was en het tegeljj- kertijd ook kon worden verandejrd. Er wordt van de gelegenheid gebruik gemaakt. De voor zitter rookt niet, spreker ook niet en krijgt er pijn van aan zijn oiogien en hoewel de heer Scheele zooeven beweerde dat haar oogen nog helder staan, heeft spreker mevrouw Duiker toch ook reeds een paar malen aan de oogen zien wrijven. Hij meent, dat de discussies hel- derder zullen zijn en het verblijf aangenamer in een zaal waar niet gerookt wordt, dan in eene die vol sigarendamp staat, waardoor de lucht wordt verontreinigd. Als er dan, zooals de vorige maal ook nog een 40 toeschouwers zijn en deze rooken ook, hetzij een pijp, hetzij een sigaar, dan vreest hij, dat het in deze be- trekkelijk lage raadzaal niet zal zijn uit te hou den. wat de zaken niet zal bevorderen. Spre ker zou een verbod beschouwen als een vriende- lijkheid tegenover hem, maar acht die kwastie oveiigens zoo belangrijk niet. De heer Nolson wijst er op, dat het voor vele leden een opoffering zou zijn om niet te rooken. Als men zoo uren aan uren hier zit, kalmeert het dc zenuwen. Wat het onzuiver maken der atmosfeer betreft, we hebben een electrischa ventilator en wanneer die nu en dan in wer- king wordt gesteld krijgt men voldoende fris- sche lucht. Hij meent, dat de heer Van Hasselt zijn medeleden nu hun sigaartje wel zal willen laten, vooral nu ook mevrouw Dui ker er geen bezwaar tegen maakt. De voorzitter betoogt, dat de heer Hamelink niet zou gauw er van alles moet bijhalen; het voorstel gaat volstrekt niet tegen de arbeiders; het is gewenscht de zaken hier in alle kalmte te behandelen. De kwestie is heel eenvoudig. Bij de behandeling van het voorstel opperde de heer Van Hasselt het denkbeeld het rooken te verbieden. Spreker vindt het ook prettiger dat er niet gerookt wordt. Er waren dus In in het college twee voorstanders van het ver bod en het voorstel was er. Het voorstel wordt verworpen met 10 tegen 3 stemmen. Voor stemmen de heeren Van Hasselt, Van den Ouden en Hamelink; tegen stemmen de heeren De Jager, Scheele, Van Cadsand, Nolson, De Ridder, De Metier, Col sen, mevrouw Duiker, Geensen en Geelhoedt. De heer De Ridder stelt voor, thans de ver gadering te schorschen, in verband met het uur voor den maaltijd. De heer Colsen geeft te kennen, dat hij heden namiddag niet meer ter vergadering kan komen, daar hij noodzakelijk elders moet zijn. De voorzitter schorscht de vergadering tot des namiddags 2 uur. (Wordt vervolgd.) Se-dert 11 October is it(e Amsterdam spo loos verdwenen! de 21 jarige Hendricus Jo seph us Maria He.ndrik Bijzuk, die voor zijm patroon bij de Incasso-Bank J 10.737.51 had geind. De politie heeft e'enige aanwijzim gen, dat hij onder allerlei valsehe name» en titels in goede hotels hier te lande rer- blijf ho unit De politie verzoekt zijn op- sporing. In een Geldersclie gemeente werd ed* man door de politie gear res teerd, wijl hij nog een drietal/ maatiden gevangenisstraf moest ondergaan, toen hij na li^t voltrek- ken van zijn liuwelijk met zijn hruid de trouwzaal verliet. De hruid moest alleau huiswaarts keeren Fen wllde brui'oft Te TubbergerJ werd de soldaat-kommics G., na afloop eener bruiloft zoodanig met een mes v©rw0nd, dat men voor zijn leven vreest. Naar men meldt, weixi op deze bruiloft niet minder dan 1200 liter bier verziwolgen. Dinsdagavond was de gemeente Nieuwer- Amstel, wederom geruimeni tijd door sto ring, verstoken vaji electrisch licht zoo dat a'jfe huizen en wegeri in het do raker waren gehuld. Daar dit, naar men aa(n de Tel. sehrijft, niet meer tolt de uiSzonderingen behoort era de prijs van het licht, /0.35 per K.W:, vrij hoog is te noemen, hebben versehiljen- de particulieren) lie! ini|iabief genomen een oproep te doen to-'t alle verbruikers om zo-o- doende eenparig, bij wijze van protest, te besluiten van het eteotrisc.h licht eenigen tijd geen gebruik te maken. Men lieeft Uiaii6 weer petroleum voor de verbchting. TER NEUZEN. (Nadruk verboden). Huwelijks-aangiftt-n. 9 Oct. Elias van Eenensam, oud 28 j., jm. en Mechelina Suzanna Huijssen, oud 21 j., jd. Leunis Jacobus Lucas van der Molen. oud 29 j., jm. en Adriana Helena Paans, oud 22 j., jd. 10 Oct. Adriaan Faas. oud 29 j.. jm. en Sophia Cornelia van Wijck, oun 29 j., jd. Floor Cornells van de Yelde, oud 31 j., jm. en Jelijntje Jansen, oud 29 j., jd. HuvveUjks-Voltrekkingen. 9 Oct. Charles Andre Pierick, oud 28 j.. jm. en Emerence David, oud 24 j jd. Geboorten. 6 Oct. Jan, z van Jacob de Zeenw en van Cornelia Woise. Rosalia Anna Maria, d. van Jacobus van Damme en van Elodia Maria Kouijzer. 7 Oct. Arnold, i van Egbert Menrik Tjepko van Borssum Waalkes en van Maria Antoinette van Fuijll. 9 Oct. Johan August, z. van Theodorus Dhanis en van Maria Donze I'ieter Abraham, z. van Pieter Arie Galle en van Magdalena Sophia van de Velde. Overlijden. 8 Oct. Augustus de Waele, oud 56 j., echtg. van Prudentiavan llecke. 1 Oct. Margariet Bockstael, oud 3 j., d. van Edmondus Franciscus en van Elodia Geeregat. SCHEEPVAARTBEWEGING 15 Oct Ned. ss. Kraliragscheveer, 1335 M3; ledi»; van Ant verpen voor Ter Neuzen. Eng. ss. Falcon, 1910 M3; stulcgoed; van Gent naar Londen. Eng. ss. Mersey, 3427 M3; stukgoed; van Gent naar Goole. 16 Oct.: Eng. ss. King Fisher, 818 M3; stukgoed: van Londen voor Gent Eng. ss. Pivoc, 13S6 M3;- ledig; van Rot terdam voor Gent. Zweedsch ss. Manfred, 1932 M3; lelig van Gent naar Antwerpen. Eng. ss. Ronan, 3394 M3; stukgoed; van Antwerpen voor Gent. Eng. ss. Howden, 2886 M3; stukgoed; van Antwerpen voor Gent. Van 15 tot 16 Oct. werden laJngs de Oost- sluis alhier 62 binnenvaartuigen op- en 49 afgeschut; langs de Middensluis16 op- en S afgeschut en langs cle Westsluis 0 op- en 0 afgeschut.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1919 | | pagina 6