De grijsaard en de Pink Pillen BUR6ERLUKE STAND. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. Plus zoo veel frank waschgeld. Ook goed. iffaar eeiy ding vcrgat ik mevrouw toch •nog te zeggeu: ik wil gjeeu vatai wasschen en geen groeate selioonmaken.... Mevrouw: Ik heb van mijn kant ook nog lets vergetei: Speclt u viool? Keukenmeid: stom verbaasd. Mevrouw.- Ik zal 'tu uitle.ggen. Nlu u wei- gert te doen wat uw1 werk is, zal ik dat moelen doen. Welnu, ik wensch dan, dat u iii dien tijd wat viool speelt, om mij wat op te vroolijken bij mijn bezigheid De lachers waren in bet verhuurkantoor miet aan den kant van de keukenmeid en mevrouw zag van het meisje af. Grootheid en verval. Het Berl. Tagebl'iit meldli, dat liefe bcroem- de houteni bceld van Hintlejiburg in den Tiergarlen te Berlijn aan. den slooper ver- koeht is. Een Duitsche stad is op het oogenblik met den slooper in onderhande- Iing om liaar den kolos, dien zij! ergens wil opstellen, over te doen. Indian dfize onderhandelingen schipbreuk lijden, dan is de slooper voomemens om vans de GO.OOtf kilo hout IIindenburg-souvenirs te maken. Hij rekent er op, daar aardige zaken mete te doen. Een veteraan van 15 jaar. Bij een bank in de rue Lafayette te Parijs is tegenwoordig een piccolo van vijftien jaar in dienst, die reeds het oorlogskruis en het insigne der gewonden draa'gt. Bij liet uil- breken van den oorlog woonde zijn familie in de Vogeoze i. Zijn vader, een 58jarig me- cardcien en zijn 'bieide zuslers van 22 en 28 jaar, werdenl door de Duitschers doodge- schoten en Jean, die toen Hen jaar was, vluehtte in de bosschen, w:aar hij zeven dagen later gevonden Weed door ten pa- trouille van [hot 159e regiment. Bij dit regiment maakte hij den geheeien oorlog mede. Bij het vervoer van gewonde.i liep hij kwetsuren op, waarvoor hij het oorlogs kruis kreeg. Na zijn herstel kwatn (liij weer bij bet regiment ei werd in 1918 door de Duitschers gevangen genomen. Dm Sen Fe- bruari 1919 werd hij vrij gel a ten. De zaak-Landru. Het onderzoek naar de zaak-Landru is weer begonnen. BlijkMlar geinspireerd door de najaarsexposities van de groote winkels heeft rechter Bonin een groot aan,tal voor- werpen laten te ltoonotellcn, die als over- tuigtngsstuk tegen Laridru zoaiden kunne.1 dienen. Alle getuigen, bloe'dverwa'n'.en to{ vrienden van, de wrdwehen vrouweir zijn opgeroepen om de collectie te bezichtigen en te identifioeeren. Itn een groot vertrek van de Suretc zijn alle voorwerpeu uitge- stald: limiengoed, kleereh mcubeien, boet ken juweelen, friseertangen, snuisterijen en vlechten. De getuigen kwamcn en bekeken alles, maar zondcr bijster groot re iultaat Rechter Bonin onderzocht ondertusschen de nieuw gekomen stukken, rapporten van de gevamgenisdireetie, die hem medeleelde, dat Landru het goed maakte en da;t hij ver- scheidene male i door de psychiaters bezoclit was. Deze zijn thans bezig met het opstel len. van bun rapport. Lanui u •«- i-oii,, hij leest de kranten en interesseert zich in net uij---i vnnr f)c acleursst.i king. Vergadering van Donderdag 9 October 1919, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de hcer J. Huizinga, burge- meester. Tegenwoordig de leden: L. J. Geelhoedt, L. T. van Hasselt. J. J. de Jager, D. Scheele, H. J. van den Ouden, P. van Cadzand, R. g! E, Nolson, G. de Ridder, F. B. G. de Meijer, H. J. Colsen, N. A. Hamelink, G. B. Duiker- Blekkink en P. C. Geensen. (Vervolg.l m. Ingekomen is thans de door den r-aad gevraagde raming van kosten voor het om- leggen van den dijk aan de Scheldekade. Deze is op het laatste oogenblik ingekomen. Het ge- heele werk, met ophoogen van het terrein en het aanleggen eener bestrating en in orde maken van het bouwterrein beloopt 109.375. Door het werk wordt verkregen 6000 M2. terrein. Wordt gesteld in handen der commissie van bijstand voor gemeentewerken. n. Een adres namens de te stichten N. V, Lak- en Nikkelinrichting en Kachelfubrica.ee, die daarin vraagt aan haar in ko;op af te staan het nog onverkochte deel van het bouwterrein aan de Burgemeester Geillstraaf en Walstrnat, naast het door den haer Platteeiuw aangeko ri te terrein. ter graxtte van 756 M2. tegen een prijs van 6 per vierkanten meter, of in totaal voor 4536. De heer De Jager merkt op, dat dit in ver- band staat met het onlangs genomen raads- besluit tot intrekking van het besluit, om dit terrein publiek te verkoopen. Hij zou daarover gaarne nog iets zeggem in besloten verga dering. De voorzitter geeft te kennen, dat de heer De Jager daarvoor straks vergunning kan vragen. Het verzoek wordt gesteld in handen van burgemeester en wethouders om bericht en r- "d. o. Naar aanleiding van de na behandeling der agenda in de vergadering van 11 Septem ber 1.1. gestelde vragen, geven burgemeester en wethouders te kennen, dat eenige daarin aangeroerde onderwerpen langs den bekenden weg den gemeenteraad zullen bereiken ter af- doening. Dit kan o.a. gezegd worden van die onder- werpen, welke betreklang hadden op gebreken die in sommige straten waren aan te wijzen. Daarentegen zijn er onderwerpen genoemd, waaromtrent thans een antwoord gewenscht is. Ad I. Over een poldersloot, die gedempt moet worden en vervangen door een goot, zul len de onderhandelingen worden geopend. Bij de bespreking voor eenigen tijd, toen de heer Van Hoeve de zaak mededeelde, is de vraag gerezen of de gemeente dan wel de pol der daartoe verplicht was. Dit kan op tweeerlei wijzen worden ver- taald, n.l. dat men iemand op zijn plicht wijst, of wel dat men de mogelijkheid van de schuld veronderstelt. In het raadsverslag is de eerste vertaling op<renomen, n.l. als zou de burgemeester den heer Van Hoeve op zijn plirht hebben gewezen. _Tn dien vorm is met den heer Van Hoeve niet gesproken. Dit neer te schrijven wordt bliikbaar van grootere waarde geacht, dan het bereiken van een beteren toestand. Het was den voorzitter te doen om een beteren toestand te bereiken en burgemeester en wethouders zullen beproe- ven een goeden afvoer van het water te be- vorderen. Ad. II. Betneffende J. Huijssen en diens vrouw worden de onderhandelingen voortgezet Van drie stichtingsbesturen werd bericht ont- vangen dat er geen plaats was, zoodat nu met een bestuur van een volgende stichting moet worden onderhandeld. Het burgerlijk armbestuur laat dit verder geheel aan burgemeester en wethouders over, zooals in dien geest is geantwoord. Inmiddels dient met dank aan genoemd be stuur te worden vermeld, dat dit gezin vol- doende geldelijke hulp wordt verleend, nl. pl.rn. f 9 per week. Ad. III. Helaas, met de voorziening van een geneesheer te Sluiskil gaat het nog niet vlug. Er is geen enkele sollicitant opgekomen, en zal deze zaak welke op drieerlei wijze kan worden opg-elost opnieuw worden behandeld bij de begrooting. Ad. IV. Door den beer D. Scheele is het verzoek gedaan, het plan van rioleering aan de Kerkhoflaan aan de orde te stellen. Er was een plan gereed, doch desgevraagd heeft de-eigenaar van de Kerkhoflaan gewei- gerd vergunning te verleenen, om het riool er door aan te leggen. Daarmede gaat deze zaak opnieuw naar de commissie van bijstand om een nieuw plan voor te stellen. Ad. V. Hoewel reeds bij den aanvang der vergadering gesteld, meenden wij goed te doen, het verzoek van den heer De Jager als laatste punt te behandelen. De heer De Jager deed het verzoek, dat wij een onderzoek zouden instellen naar den ecc- nomischen kringloop tusschen loonsverhooging en prijsstijging, en in hoeverre wij aan de grens waren gekomen, om thans eene beslis- sing te nemen ten opzichte van de verzoeken om loonsverhooging. Wij nemen aan, dat de heer De Jager deze vraag niet heeft gesteld om te dienen als eene exmenvraag; en evenmin zal het zijn bedoe- ling wezen, om noodzakelijke loonsverhooging tegen te houden. Immers, hij heeft de op- rechte begcerte, een zoo hoog mogelijk salaris aan de belanghebbenden toe te kennien. En hoewel de heer De Jager niet ontbloot is van de kennis en bekend staat als een goed rekenmeester, kunnen burgemeester en wet houders zich toch voorstellen, dat het moeilijk is voor eeu lid van den raad, om een uitweg te vinden. Immers, ministers, kamerleden en professoren, peinzen zich moe over deze kwes- tie en hebbem de oplossing nog niet gevonden om dezen kringloop te stuiten. De leden van het college erkenneu gnome, dat zij niet boven de hier genoemde heercn staan en uit bescheidenheid hunne meening terughouden. Misschien kan de heer De Jager er zich in vinden, dat burgemeester en wethouders hem in overweging geven om den gemeenteraad voor te stellen het advies in te wi.nnen van Prof. Steinmetz, Prof. Veraart en Prof. Fabius. En, om geen eenzijdig advies te verkrijgen de ■oraag ook te zendien aan Dr. Th. van der Waarden, lid van de Tweede Kamer der Sta- ten Generaal. De heer De Jager vraagt, of dit een advies is van burgiem»ester en wethouders in zijn ge heel. De voorzitter deelt mede, dat het een ant woord is van burgemeester en wethouders, al kan hij meedeelen dat het door hem is opge- maakt en dat het in de vergadering is mede- gedeeld, zonder dat het door de vergadering punt voor punt is behandeld. De heer De Jager meent, dat het antwoord dus daarop neerkomt, dat het een antwoord is van den voorzitter persoonlijk. Het split hem, dat de beantwcording van de gestelde vragen niet geschiedt door het geheele college. Overigens moet hij er op wijzen, onaangenaam getroffen te zijn door de wijze waarop de be- antwoording van de door hem gestelde vraa.g is geschied. De voorzitter neeir 1 -v-i1 I^ideA„a^einaakt. te serieus is opgenomen en spreker meent, dat de_ door hem opgeworpen vraag, die mogelijk heid van het tegengaan van prijsstijging, in verband met de steeds hoogere looneischen emstig genoeg is, om deze op andere wijze te behandelen. Hij hoopt dat in de toekomst, wanneer vragen gesteld worden, er van de zijde van burgemeester en wethouders dege- lijker op zal geantwoord worden, dan thans is ■geschied. De heer Colsen merkt op, dat er niet ge antwoord is op die door hem gedane vraag met betrekking tot het te weinig uitbetaalde he- drag voor de huiden. De voorzitter erkent, dat hij, het iijstje_na- ziende, te laat ontdekte, dat die vraag uitge- schakeld was. De heer Colsen zou gaarne ingelicht worden, want, het zijn toch centen die voleens ziin mee- ciin de slagers behooren. Tot wie moet hij zich om inlichtingen wenden? De commis sie van bijstand bestaat niet meer, hij is op het levensmiddelenbedrijf geweest en daar kon men hem ook niets mededeelen, zelfs geen boeken toon en. ten bewijze hoe de verrekening had plaats gehad. Hij acht dat vreemd. De voorzitter merkt op, dat niemand hier thans die bescheiden kan toon en, daar deze, met de gemeenterekening, naar Middelburg ziin gezonden voor het onderzoek door gedeputeer- de staten. De heer Colsen vindt, dat die boeken dan wel lang weg zijn, want dat hij om inlichtingen vroeg is al maanden geleden. De voorzitter denkt, dat die bescheiden nog wel een half jaar zullen weg blijven. De heer Scheele wenscht zijn spijt te be- tuigen, over de wijze waarop de door den heer De Jager in de vorige vergadering gedane vraag door den voorzitter is beantwoord. De iezing van het antwoord heeft op hem een zeer onaangenamen indruk gemaakt. De vraag is serieus gedaan, en in alien ernst, daar het vraagstuk van loonsverhooging met de stijging der prijzen van de verbruiksartikelen verband houdt. De beantwoording noemt hij minst ge nomen onheusch. 2a. Paarden- en veemarkt. De voorzitter brengt buiten de agenda ter tafel het vaststellen der premien voor de aan- staande paarden- en veemarkt. Deze worden voorgesteld als het vorig jaar. De heer Colsen wenscht daaromtrent wel eenige aanmerkingen te maken. De premien zijn te laag. Een koopman komt voor de uit- geloofde prijzen niet met een mooi beest naar de markt. De voorzitter merkt op, dat daarin nu eigen- lijk geen veranderingen meer kunnen worden gemaakt. Er is op de begrooting f 100 voor uitgetrokken. De commissie voor de paarden- en veemarkt heeft geen wijzigingen voor gesteld. De heer Colsen merkt op, dat deze zaak dan eigenlijk niet meer ter tafel behoefde te komen. Het voorstel wordt aangenomen met alge- meene stemmen. 2b. Toeslag op den melkprjjs voor kinderen en zieken. De voorzitter deelt mede, dat in de commis sie van 13 September enkele zaken zijn be- sproken, o.m. de aardappelvoorziening en den melkprijs. Na daaromtrent ontvangen aanschrijving van den minister, heeft spreker zich tot de melkleveranciers gewend met de vraag, of zij bereid waren mede te werken om den melk prijs op 18 cent te behouden, dat zou dan zijn 14 cent afgehaald bij de landbouwers en 18 cent per liter afgeleverd bij de klanten. Geen enkele leverancier bleek daartoe bereid, zoodat de prijs hier 20 cent per liter is geworden. Daartegen kan spreker niets doen, en dit is wel jammer, daar het een zware uitgaaf wordt voor hen die melk noodig hebben voor kinde ren en zieken. Burgemeester hebben echter overwogen, dat het gewenscht kon zijn, om, door het geven van een toeslag op de melk die gebruikt wordt voor kinderen en zieken, den zorriEirprijs te handhaven. De heer De Jager vraagt, hoe men dat denkt te controleeren; dit zou alleen kunnen goschie- den door een geneesheer en het is bekend, dat de geneesheeren alhier dat niet willen doen. De voorzitter geeft te kennen, dat het zijn voornemen zou zijn, om vanwege het gemeen- tebestuur zelf zoowat voor dokter te spelen: hij denkt, dat in de meeste gevallen die con- trole zelf wel uit te voeren is. De heer Hamelink mierkt op, dat, als er sprakc van verhooging is, de leveranciers er als de kippen bij zijn; anders is het, als de prijs naar beneden moet. Hij zou het echter gewenscht achten, dat, als de melk zoo duur is, er dan ook goed toezicht wordt uitgeoefend op de kwaliteft van de melk die geleverd wordt. Als men het vetgehalte nagaat van de melk, die hier geleverd wordt, dan is dat ver bene den hetgeen verlangd mag worden. Nu we beschikken over een melkverordening, zou hij ook wenschen dat die toegepast werd. Hij zou willen waarschuwen, dat die verordening in toepassing zal komen, opdat de melkverval- schers weten, wat hun te wachten stoat in- dien ze met hun bedrijf aldus voortgaan. De voorzitter deelt mede, dat onlangs 6 monsters melk genomen zijn en ter onderzoek opgezonden. Zoodra het rapport daaromtrent is ingekomen, zal worden nagegaan, wat ge daan kan worden om deze zaak op orde te brengen. De heer Van Cadsand merkt op, dat dit een onderwerp is waarvan hij op de hoogte is; eene controle is zeer moeilijk daar het vetge halte van de melk van de eene koe veel ver- schilt van die van de andere lcoe en melk met een laag vetgehalte nog niet altijd vervalscht is. Daarop zijn verschillende omstandigheden van invloed. De schuld van dunne melk ligt niet altijd ligt bij den melkverkooper. Mevrouw Duiker verklaart van meening te zijn, dat hier over het algemeen meer water met melk verkocht voidt, dan -» at anders. Zij heeft dit bij ondervinding van verschillende melkleveranciers ondervonden. Alleen in den laatsten tijd heeft zij uit. de omgeving van Othene een mieikleverancier die goede melk brengt. Dat er geknoeid wordt, blijkt, volgens haar, wel uit de processen die te Vlissingen, Middelburg, 's-Hertogenbosch en andere plaat- sen, na keuring der melk volgen. Als we een verordening hebben, moet die ook worden na- geleefd; zij gelooft, dat er veel te weinig ge- keurd wordt. Hoe duurder de melk wordt, hoe meer voordeel er met het vervalschen te be- halen is. Het ergste is nog, dat zieken en zwakken daarvan dan ook de dupe worden. De heer Nolson merkt op, dat, als de leve ranciers niet willen, de prijs zal moeten be- taald worden. Hij vraagt of de Minister, als er een toeslag gegeven wordt, daarvan ook weer een deel voor rekening van het rijk neemt. De voorzitter antwoordt daarop ontkennend. Wanneer men den toeslag uitkeert aan de gezinnen die 1500 of minder inkomen heb ben, wordt begroot, dat bij een toeslag van 2 cent per liter voor de melk, gebruikt door kinderen en zwakken, voor de maanden No vember, December, Januari en Februari, onge- veer f 900 zal noodig zijn. De heer Scheele kan dat voorstel steunen, indien het ten minste ten goede zal komen aan hen die er behoefte aan hebben en er goede controle zal worden gehouden, want den vori- j mfpwvt to/ei toirjoJthar zh'jjejn eening, door spm~ toch niet aan, dat zij, die toeslag krijgen voor zieken en kinderen, cr dan voor het geheele gezin maar volop gebruik van maken. De voorzitter hoopt daartegen te waken. Op de vraag, hoe eventueel overtreding kan gestraft worden, geeft hij te kennen, dat die gezinnen tijdelijk kunnen worden uitgesloten van het verstrekkien van toeslag. Mevrouw Duiker meent, dat, als dit voorstel wordt aangenomen, de fraudie niet groot zal ziin, want het is niet te verwachten, dat de huisvrouwen in de gezinnen met 1500 inko men of minder, misbruik van de zoo dure melk zullen maken. De heer De Jager kan zich ook bij het voor stel aansluiten; hij waarschuwt alsnog te wa ken tegen fraude. Uit de mededeeling van den voorzitter bleek, dat de burgemeester zelf voor dokter wil spelen; hij moet de menschen, zoo noodig, dan maar goed aan den pols voelen. De heer Geensen zou gaarne zien, dat bur gemeester en wethouders het publiek er op voorbereidien, dat de melkverordening eerlang zal worden ingevoerd. Hij acht dit zeer ur gent, en als de betrokkenen weten, dat die invoering binnen afzienbaren tijd zal plaats hebben, kunnen zij er zich op voorbeneiden. Het voorstel van burgemeester en wethou ders. betreffendie het verleenen van een toe slag op melk voor zieken en zwakken en kin deren, wordt aangenomen met algemeene stemmen. Met'den wensch van den heer Geensen zal rekening worden gehouden. 3. Voorstel van burgemeester en wethouders tot wijziging der verordening op de hef- fing van opcenten op de Personeele Be- lasting. Naar aanleiding van een schrijven van ge- deputeerde staten van Zeeland, dd. 22 Augus tus 1919, houdende mededeeling van een schrij ven van den minister van binnenlandsche za ken, waarin er op gewezen woirdt, dat, in ver band met de nieuwe Iezing- van art. 12 der wet op de personeele belasting, het noodig is, dat de besiuiten wordien herzien van de gemeenten die opcenten heffen op de personeele belasting, voor zoover dit betreft het heffen van meer dan 50 opcenten op de hoofdsom dier belasting, stellen burgemeester en wethouders voor, vast te stellen de volgende VERORDENING op de heffing van opcenten op de personeele belasting in de gemeen te Ter Neuzen. Art. 1. Met ingang van 1 Januari 1920 wor den op de hoiofdsom der personeele belasting ton behoeve van de gemeente de volgende op centen geheven; Op de aanslagen van hen, voor wie de be- lastbare huurwaardie bedraagt: a. In de kom der gemeente: niet meer dan f 150 .50 opcenten. meer dan 159—175 57 1751 225 .64 225300 .71 300 en minder dan f 371, 78 375 of meer .85 b. het overig deel: niet meer dan f 100 .50 opcenten. meer dan 100/125 .57 125150 .64 150—187,50 .71 187,50 en minder dan /225 78 225 of meer .85 Op de aanslagen van lien, die niet naar den gnondslag huurwaarde worden aangslagen 85 opcenten. Art. 2 De invordering der bij deze verorde ning geregelde heffing zal plaats hebben vol gens de verordening op de invordering vast- gesteld 28 October 1897. Art. 3. Deze verordening treedt in werking 1 Januari 192Q, met welken datum de verorde ning op de heffing dezer belasting van 3 De cember 1908 vervalt. Onder de vigeerende verordening worden 50 opcenten geheven van een bedrag van niet meer dan f 100 huurwaarde in de kom tot 85 van f 250 of meer en buiten de kom 50 opcenten van een huurwaarde van niet meer dan f 50 tot 85 openten van een huurwaarde van f 125 en meer. De hasr Scheele vraagt, of dit voorstel ver band houdt met de verhooging der huurwaarde van de gebouwen. De voorzitter antwoord bevestigend. De heer Hamelink wenscht uitstel van be handeling; nu acht hij dit punt eens niet vol- doende vioiorbereid. Hij heeft in den korten tijd die sinds de inzage der stukken en de verga dering restte, geen gelegenheid gehad, na te gaan welke uitwerking deze bepalingen in ver band met den tegenwoordigen stand der huren zullen hebben. Hij veronderstelt, dat nu vele werkmenschen, diie vroeger niet voor verhoog- de opcenten in aanmerking kwamen, nu zullen vallen in de klasse van fl 50175. Het is niet hun vrijen wil, dat ze een duurdere wo- ning hebben betrokken, ook niet een gevolg van beteren wel stand, daar ze een woning be- trekken die feitelijk boven hun draagkracht gaat en ze een vijfe of een zesde van hun inkomen aan huur moeteu betalen. Komt daar- bij nu ook nog een aanzienlijke verhooging van personeele belasting, dan worden die men schen te zwaar getroffen. Spreker maakt daarom bezwaar, dit voorstel thans te behandelen. De voorzitter merkt op, dat de kwestie der cijfers buiten den raad omgaat, die zijn een gevolg van de wettelijke bepalingen, daar kan de raad niets aan doen. De huurwaarde wordt door schatters en zetters geregeld, en blijft in den regel beneden de werkelijke huurwaar de. Overeenkomstig artikel 247 der gemeente- wet moet die schaal worden overgenomen. De heer Hamelink blijft bezwaar maken tegen behandeling; hij meent, dat er toch geen bezwaar kan zijn, dit nog eens aan te houden, de regeling kan dan toch nog wel voor 1 No vember worden vastgesteld. De heer Nolson wijst er op, dat dit voorstel juist verlichting der belasting voor de lagere klassen ten doel heeft, want, blijft de tegen- woordige regeling gehandhaafd, die reeds bij meer dan f 100 huurwaarde boven de 50 op centen voorschrijft, dan worden ze zwaarder getroffen. Dan moet reeds voor f 100f 125 57 opcenten betaald worden. Spreker gelooft dat er dus voor den heer Hamelink alle aan leiding is om voor dit voorstel te stemmen, daar alsdan de bewoners van perceelen met een huurwaarde van f 150 van de verhoogde opcenten vrij blijven. De voorzitter beaamt de juistheid dezer op vatting; de verordening loopt ook eind van dit jaar af en moest opnieuw worden vastge steld. Bij behoud der tegenwoordige cijfers was het nadeel aan de zijde der belasting- schuidigen. De heer Hamelink veronderstelt de mogelijk heid, dat bem bij onderzoek blijkt, dat ook voor de klasse van f 150 tot f 175 huurwaarde 57 opcenten te veel is en dat dit ook 50 moet wezen. Hij kan er zijn stem niet aan geven, hij acht dit nu ook eens niet rijp voor behan deling. De voorzitter merkt op, dat, indien de raad zou besiuiten om minder dan 50 opcenten voor de laagste klasse te heffen, de heffing niet progressief zou mogen zijn, dan zou er dus van de hoogste klassen af moeten. Indien de heer Hamelink het niet met de heffing eens is, kan hij daarvan doen blijken bij de stemming over artikel 1, dat het be- ginsel bevat. Het wordt aaifgenofe'"met' Tlf'tegSHr stemmen. Voor stemmen de heeren Van Hasselt, De Jager, Scheele, Van den Ouden, Van Cadsand, Nolson, De Ridder, De Meijer, Colsen en Geel hoedt; tegen stemmen de heer Hamelink. me vrouw Duiker en de heer Geensen. De verdere artikels en de geheele verorde ning worden hiema met algemeene stemmen vastgesteld. 4. Voorstel tot wijziging der heffingsveror- dening op het ruimen der privaatputten en tonnen. De voorzitter deelt mede, dat met 1 Janu ari a.s. de verordening betreffende het heffen van loon voor het van gemaentewege ruimen van privaatputten en -tonnen in de gemeente Ter Neuzen afloopt en deze dus opnieuw moet worden vastgesteld. Burgemeester en wethouders stellen voor, het in artikel 2 vervatte tarief vast te stellen als volgt: a. voor hen, die een zuiver inkomen hebben van niet meer dan f 700 f 0,30 (dit bedrag blijft onveranderd b. voor hen, die een zuiver inkomen hebben van meer dan f 700 tot f 1300 0,80; c. meer dan f 13002000 f 1,40. d. meer dan f 20002800, alsmede voor bc- sturen van zedelijke lichamen 2,10; e. meer clan 28003700 f 2,90; f. meer dan 3700—/ 4700 f 3,80; g. meer dan 47005800 4,80: h. meer dan 5800—/ 7000 5.90; i. meer dan 7000 7, (Onder de in werking zijnde verordening bedraagt het tarief, vastgesteld 5 Nov. 1914, van 30 cent tot 2 voor p'ersonen met een inkomen van meer dan 1500.) Volgens deze voorgestelde heffing wordt de opbrengst, die over 1918 1477,34 bedroeg, geraamd cp 1943,60. De heer Nolson kan zich met de voorgestelde verhooging wel vereenigen, al zal deze nog niet leiden tot dekking van het geheele tekort. Men kan het zoo eiens een jaar probeeren. Hij zou echter ook willen bepaald zien, dat het recht van het maken van een aansluiting voor wateirspoeling van het privaat op de rio leering dat nu op 2,50 is bepaald, ook werd verhoogd tot 5 's jaars. De voorzitter meent, dat burgemeester en wethouders daartegen geen bezwaar zullen hebben. De heer Hamelink wil er even de aandacht op vestigen, dat door die tegenwoordige stij ging der loonem, een groot aantal menschen zullen vallen onder de categorie van 80 cent, die daar niet onder vielen, terwijl toch inder- daad hun welstand niet verbeterd is, daar ze wel meer geld ontvangen an vroeger maar dit minder waarde heeft, ze zijn dus niet vooruit- gegaan. Hij stelt daarom voor, het voorgestelde ta rief te wijzigen als volgt: a. voor hen die een zuiver inkomen hebben van niet meer dan 1000 30 cent; b. bij een zuiver inkomen van meer dan 1000 tot /1600 80 cent; c. bij een zuiver inkomen van meer dan 1600 tot 2200 1,40; d. bij een zuiver inkomen van meer dan 2200 tot /2800 2,10; enz. De heer Scheele wijst er op, dat de heer Hamelink steeds bepleiten zal, het geven van loonsverhooging, maar acht het inconsequent, dat hij waar het uitgaven betreft, er voor strijd om te zorgen dat die voor dezelfde men schen niet verhoogen. Waar de menschen door de loonsverhooging die zij krijgen in een hoo gere klasse komen, spreekt het toch van zelf, dat zij ook meer kunnen betalen. Als ze nu een 600 meer verdienen, kunnen ze ook hooger aangeslagen worden. De heer Hamelink noemt de door den heer Scheele aangehaalde verhooging wel wat steirk. In doorsnee is liet loon met 50 vooruit ge- gaan, maar daarmede zijn de werklieden niet vooruitgegaan, daar, blijkens de statistieken, het leven ongeveer 93 duurder is, ze zijn dus nog achteruit bij vroeger. Dan komt er ten opzichte van deze heffing nog bij, dat de werklieden over het algemeen huizen bewonen waarvan de privaatputten zoo klein zijn dat er wel drie in een wagen gaan, zoodat de volie capaciteit van de machine daar voor niet wordt gebruikt, terwijl de woningen der meergegoeden over het algemeen putten hebben die wel die afmeting hebben en het ruimen dus ook niet zoo dikwijls moet ge- schieden. Het betalen van die 30 cent per keer is voor hen die minder dan 1000 inkomen hebben nog een grootere opoffering dan een hooge bedrag voor de meergegoeden. De heer Scheele merkt op, dat de loonsver hooging die betaald wordt grooter is dan 50 daar zijn de werklieden niet mede te- vreden. De heer Colsen veronderstelt, dat deze ta- rieven toch niet gelden voor de beerruiming te Sluiskil, waar men nog geen reukelooze beerruiming heeft. De voorzitter antwoordt hero bevestigend. In stemming komt het amendement van den heer Hamelink. Dit wordt verworpen met 10 tegen 3 stem- men. Voor stemmen de heer Hamelink, mevr. Duiker en de heer Geensen; tegen stemmen de heeren Van Hasselt, De Jager, Scheele, Van den Ouden, Van Cadsand, Nolson, De Ridder, De Meijer, Colsen en Geelhoedt. De voorzitter merkt thans op, dat de door den heer Nolson bedoeldie heffing niet in de verordening is opgenomen, doch bij raadsbe- sluit geschied is; dit kan nu ook in de ver ordening worden bepaald. Dit wcrdt met algemeene stemmen goed ge- vonden. (Wordt vervolgd). Niet zelden ontmoef mien oude lieden, die hun langen levensbaan hebben afgelegd zonder ziek te zijn. Deze bevoorreehten -waarsehijn- lijk omdat zij er niet aan gewend zijn ver- beelden zich bij de eerste pijn, die zij gevoelen, dat hun laatste uur geslagen is. Zoo is het echter meestal nieL, en het is duidelijk, dat een menschelijk organisme, dat zoo lang be- hoorlijk gewerkt heeft, slechts een kleine her- stelling noodig heeft om zijn diensten nog lan- ger te kunnen verrichten. De Pink Pillen geven dat herstel. De Heer Beyleveld, 79 jaar oud, wonende Notenboomenlaan 213 te Utrecht, heeft zeer lang een uitstekende gezondheid genoten, maar was langzamerhand begonnen te lijden aan zenuwaandoeningen, die door algemeene zwak- te verergerden. Als iemand die goed op de hoogte is, heeft de heer Beyleveld voor zijn genezing de Pink Pillen gebruikt die, hem ge geven hebben, wat hij er van vcrwachtte; hij schrijft namelijk: „Ik heb veel geleden aan zenuwuitputting en zenuwzwakte en ik gevoelde mij doorloopend slecht op mijn gemak. Bovendien was ik zeer verzwakt, De Pink Pillen hebben zeer veel goed gedaan, en niettegenstaande mijnen hoo- gen ieeftijd ben ik nu over mijne gezondheid gerust en profiteer goed van mijn ouden dag; ik leef kalmpjes verder." De Pink Pillen, hemieuwers van het bloed, en versterkers der zenuwen zijn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte, maagpijnen en zij versterken het ze- nuwstelsel. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a 1.75 per doos en 9.per zes doozen bij het Hoofd- depot der Pinlj Pillen, Nassaukade 314 Am sterdam, en verder bij alle goede apothekers en drogisten. De PINK PILLEN zijn verkrijgbaar bij firma A. v. OVERBEEKE—LEUNIS, Axelschestr. Westkolkstr. Ook voor wederverkoopers AXEL. Huwelijks-aangiften. 4 Sept. Lerinus Hermaaus de Kraker, oud 25 j., jm.en Cornelia Haak, oud 23 j., jd 11 Sept. Willem Remiusen, oud 37 j.. vreduwri. en Janneke IJzebaert, oud 31 j., jd. 12 Sept. Jacob Andries Overdulve, oud 22 j jm. Jacomina Maria van ie \elde, oud 24 j., jd. 19 Sept. Cornells ran Espen, oud 27 j., jm. en Santina Dina Terpoorte, oui 24 j., jd. Willem Mevissen, o«d35j jm. en Melanie Maria Verbeke, ond 23 j.v jd. Huwelijks-vo trekkingen. 4 Sept. Alphonsus Jacobus van den Berg, oud 27 jjm. en Adriana Gerarda Voak, ond 26j„jd. 11 Sept. Jan Cornelis Hamelink, oud 24 j., jm. en Krina Suzanna Hollebek, oud 22 j., jd. 18 Sept Levinus Hermauus de Kraker, oud 25 j., jm. en Cornelia Haak, oud 23 j., jd. 25 Sept. Willem Ke- nainsen, oud 37 j., weduwn. en Janneke IJzebaert, oud 31 j., jd. Jacob Andries Overdulve, oud 22 j., jm. ev> Jacomina Maria van d# Velde, oud 24 j., jd. Geboorten. 9 Sept. Janneke, d. van Mechiel Dron- kers en van Leuntje Wolfert. 10 Sept. Cornelis Petrus, z. van Dirk Dieleman en van Dina Cornelia Wiemee. 15 Sept. Johanna Elisabeth, d. van Marines Levinus Butler en van Tanneka de Kraker. 18 Sept. Adriana, d. van Jacobus Dieleman en van Levina Jansen. Am- thonius Augustinus Stephanus, z. van HonorA Duijm en van Gabrielle Juliana Maria van Mossevelda 20 Sept. Wilhelmina d. van Adriaan Dieleman en van Lycia Janna den Hamer. 26 Sept. Willem Cornelis en Pau lina Sara, z. en d van Cornelis Klaassen en van Adriana Kempe. Bertha Laura Constance, d. van Cyriel Edwurd Daelman en van Elisabeth Cornelia Jansen. 28 Sept. HonorA, z. van Alphonse Schaut en van Christina Herman. Overlijden. 11 Sept. Isedoor Kegels, oud 5 mnd., 7. van Pieter Johannes Anthonie en van Emereutiana Strijdonck. 16 Sept. Pieter de Koeijer, oud 3 mnd. z. van Karel en van Elisabeth Hamelink. 18 Sept. Lambertus Cornelis van Vessem, oud 91 j., wedn. van Suzanna Markusse. 20 Sapt. Celina Maria Adam, oud 5 mnd d. van Alphonsius en van Maria Ludovica Baert. 20 Sept. Jacobus Stouthamer, oud 20 mnd., z. v*» Gerardus Mariaus Stouthamer en van Adriana Paulina Wiesi

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1919 | | pagina 2