0. J. V., oud 20 jaar, werkman te Waterlandkerkje, beklaagd van tetshandeling, is crijgesproken. G. d. P., oud 39 jaar te Zaamslag, is wegens alsvoren veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. R. v. El., oud 16 jaar te Koewacht, is wegens poging tot verboden uitvoer ver oordeeld tot f 20 boete of 1 maand tucht- school. Triomphe iiog heeft wilier rijden in de oude uniform aldus symboliseerende het militaire eerherstiel van bet Fransche i^er, sinds 70 gebukt onder dc smaad vad de nederlaag. De Belgen in Malmedy. Toen 12 Augustus de Belgische troepen bun iatocht zouden houden in; Malmedy, •werden de fabrikanteb van te voren uit- genoodigd, arbeiders nit huffl fabrieken ter beschikking te stellen om een triomfboog te bouwen, vertelt de ^Frarakf. Ztg." Zoo- wel fabrikanten als arbeiders werden ge- dwongeu dit werk te verrichten, maar toen het bij.na volbnacht wis, gaf iemand den trioanfboog als bij toeval een stoot. waar- door het geheele Ixmwwerk weer ineen- stoiite. Men begon t.ien van voren af aan, maar door een ongelukkig toeval stortt' de Iriomfboog opnieuw in een. Icderen keer, als het gevaarte ineenstortle. brak de er om it een staande menigte in geestdrif'tig hoepa- geroep uil. Toen de boog achtmaal was in- eengestort. kwam de als vriend der Belgen bekende eerste wethouider der stad er bij om aan de zaak een einde te maken. De arbeiders wisten het echter zoo in te rich- len, dat het houten geraamte hem precies op het hoofd viel. Onder aanwending van gecveld werd het houwwerk tenslotjte echter toch voltoioid. Na den intochi der troepen moest het nog 11 dagen J>1 ijve'n staan, om ook bij het inhalen vain den Belgischenl generaal dienst te doen. De nacht vail te- voren brandde de triomfboog echter lot den grond tpe af. Toen de Belgen in Malmedy hum intochi hidden, kwam hun een oplocht van kin deren en volwassen.en onder leiding van (den arts Bragard tegemoet, die kleine zwart- wit-roode vlaggetjes droegen, terwijl een voorafgaande muziekkapel „Deulsciiland) Deutschland uber [alles" speej, ie. De Bed- gen zetten Dr. Bragard onmiddellijk over de grens. maar dat hielp hun niel veel. Telkens weer duikt op de onimogelijksle plaatsen op kerktorens, toppen van heu- vels, enz., wa.ar dc vlag moeilijk tc vrnvij- tferen is, een zwart-wit-roode vaan op. TER NEUZEN, 22 Sept. 1919. Het weerbericht van het meteorologisch in- stituut te De Bildt van lieden lnidt als volgt lloogste barometerstand 754,7 Frankfort. Laagste barometerstand 744,8 Thorshavn. Verwachting tot den avond van 23 Sept.: Matige, tijdelijke welliclit kraehtige Zuide- lijke tot Westelijke wind, zwaar bewolkt of betrokken met tijdelijke opklaring, regenbuien, aanvankelijk iets zachter. De kermis. is weer achter den rug. Het leek in den aan- vang, dat de ingezetenen in het algenicen, wat vreemd opkeken tegen dozen gnst, die we in 5 jaren niet haddon ontvangen en men de kermis week wat' ontwend was. Het heeft niet druk geloopen met het bezpek van vreem- delingen, zelfs j.l. Zaterdag, de dag, leek het niet druk. gjToeh is er, juist van de gelegen- heden die <Te kermis brengt, weer druk gebraik gemaakt. Zooals ,uit onze laatste nummers blijkt, had het circus Libot tot het laatst toe een druk bezoek en had zeker ook de heer Bakker met zijn schouwburggezelschap daar- over allermlnst reden van klagen. Voor deze stille genoegens bleek de gelieele week door veel ammo. Ofschoori niet overdruk, viel steeds aan de stoomearroussel van Janvier bezoek ten deel en was de zweefcarroussel voor velen een gezoclite attractie, evenals de ge- wone carroussel van Du Pont door de kinderen druk bezocht werd. Dat er veel liefhebbers zijn om de vaardig- heid van hand en oog te beproeven, bleek wel nit de ruime klandizie van do sehiettent, even als zeer velen prijs hlijken te stellen op een ter kermis vervaardigd conterfeitsel, want bij avond zag men voortdurend dp flitsen van het in de fotografictent gebruikte magnesiumlicht. Een goede oude bekende was het wafelkraam van J. Smits, waarop nog steeds hot Konink- lijke wapen prijkt. In den loop der tijden, is het person eel van die inrichting yeranderd, de joiigeron hebben de oud'eren vervangen, maar, wat niet veranderd is, de kwaliteit der ver- vaardigde producteri, poffertjes on wafels, en die hlekon vooral dit jaar bij velen grooto aantrekkingskracht uit te oefonon. Noemen we verder de oliebollengelegenhe- den, pahngkramen en gerookte vischverkoo- pers (eetwaren worden blijkbaar gezoolrH, zij alien hadden niet over klandizie te klagen Bp de slagmachhies waren voortdurend kraehtige i iguren bezj* limine spieren te sta ler! en in de vischtent beproefden velen hun geluk, om een gelukaanbrengend visehje te vangen. In de lokalen dor stad werd allerwege dans- muziek gegeven. Het bezoek daaraan was, be- houdens enkele uitzonderingen, niet druk te noemen. Het viel Zaterdagavond op, dat het vroeger wel gehoord minder welluidend gezang vrijwel aehterwege bleef. In den loop van den avond was het op straat niet druk. Des te meer in alle lokalen. Toen bij het sluitingsuur alles op straat kwam, bleek eerst, welk een volksme- nigte on pad was. De algeheele rust was spoedig in onze stad weergekeerd. Einde van den zomertijd. Maandag 29 dezer neemt de zomertijd een einde; in den nacht van Zondag op Maandag worden do klokken een uur achteruitgezet of wel stilgehouden. Marechaussee overrrompeld. Zatemjag, na afloop der kermis, keerde een mafeehaussee uit Philippine, die hier in de afgeloopen week dienst gedaan had, naar zijn brigade terng. Tlij reed een eind met collega's uit Sas van Gent langs het kanaal, om einde- Iijk langs binnenwegen zijn bestemming te be- reiken. Kabij Mauri tsfort, voor de hofstede van den heer Jo^. Haak ontmoette bij een vreemdeling, die bij ondervroeg en fouilleerde. De man gat voor te zijn een Belg, wonende te Bouchaute. Tlij had niets verdaehts bij zich. De marechaussee stapte weer op zijn rijwiel en vervolgde zijn t.ocht. Een eind verder werd bij echter door drie personen overvallen, die hem van zijn fiets sloegen, waarbjj ook het koord i an zijn dienstrevolver werd afgesne- den, zoodat bij dien miste. ftij bemerkte dit, terwijl bij weer overeind trachtte te komen en naar zijn revolver greep. Op ongeveer hetzelf- dc tijdstip werd er met den revolver op hem geschoten en hij in het linkerbeen getroffeh. Op het zien der richting van de vuurstraal, greep hij naar den revolver, en kreeg die met de rechteihand bij de tromp te pakken, juist toen het wapen weer werd afgetrokken, waar- door den marechaussee den midddvinger der rechterhand werd stuk geschoten. Hij viel nu weer te gronde en de aanvallers namen de vlucht. Zoowel de revolver als dc satiel van den marechaussee zjjn in de nabij- heid gevonden. Hij had nog een browning in den zak, doch kon die met zijn verwonde hand niet te voorschijn halen. De marechaussee wist de woning van den gemeenteveldwachter te bereiken, welke ge- neeskundige hulp inriep. Dokter Deijer was spoedig aanwezig, en legde een voorloopig verband. De verwonde bracht bij den veld- wachter den naclit door en is gisteren naar het ziekenhuis te Vlissingen vertrokken. Er be- staat nog kans dat zjjn vinger zal kunnen worden behouden. jNaar de aanvallers wordt een onderzoek ingesteld. Raad van State.. De vice-president van den Raad van State, voorzitter der afdeeling voor de geschillen van bestuur, roept in de Staatscourant o.m. op de onbekende belangliebbenden in zake het berocp van de onderwijzersjaarweddenre- geling van 16 Januari 1.1. der gemeente Ter Neuzen. Rijwielclieven gevat. Zondagmiddag zag in de buurtschap De Knol eene vrouw, dat twee vreemdelingen brutaalweg bij den wagenmaker Rinders ieder een rijwiel uit diens werkplaats haalden en daarop wegreden. Aanstonds liet zij liaar zoon Rinders waar- schuwen, welke, met dien zoon en nog een buurman, t< iton 1 de dieven nazette. Daar de buarvrouw gezien had, waarlangs de dieven reden, kon men terstond verschillende wegen uislaan, om lien te omsingelen. Weldra gelukte lie't een der dieven in te ha len dit bleek een doofstomme te zijn. Deze man bleef onder bewaking, terwijl door ande- j en, die inmiddels te hulp gekomen waren de rxjksveldwaehter werd gewaarschuwd. Spoedig kwamen ook de andere vervolgers met hun buit opzetten. Zij hadden den anderen diet' aangetroffen op den dijk van den Goesschen- polder, waar hij de fiets in het bietenland had geworpen. Eerst trachtten de mannen te ontkennen, doch de bewijzen waren te sterk en spoedig moesten zij hun dieftal erkennen. Zjj werden meegenomen en voor den burgemeester geleid, die hen in verhoor nam, waarbij bleek, dat men met 2 broeders. Belgen, te doen had. Door den inmiddels verschenen rijksveldwaeh- ter werden zjj geboeid naar Hoek gebracht en lieden ter beschikking der- justitie te Middel- burg gesteld. Besmettelijke ziekten. Blijkens het Maandblad van den Centralen Oezondheidsraad kwamen in de maand Juli 1.1. in de provincie Zeeland voor. 10 gevallen van febris typhoidea, 23 van roodvonk, 28 van diphtheritis en 1 van meningitis. Er overleed 1 patient aan febris typhoidea en 4 aan diph theritis. In geen enkele gemeente dezer pro vincie kwamen bovenstaande ziekten meer dan in gewone mate voor. ZAAMSLAG. Aan de Staatscourant van Vrijdag zijn als bijvoegsel toegevoegd de gewijzigde sta.tuten der Vereeniging tot bevordering van Christe- lijk sehoolonderwijs, thans genaamd„Ver- eeniging tot bevordering van Gereformeerd lager Sehoolonderwijs te Zaamslag", gevestigd te Zaamslag. AXEL. Tot rijksveldwachter te Roode Sluis, ge meente Overslag, is benoemd de heer W. Me- wissen, thans marechaussee alhier. SAS VAN GENT. Het arbeidersconflict, waarvan in bet num- mer van Zaterdag 1.1. melding gemaakt werd, heeft kans tot eene goede oplossing te ge- raken, in de eerste plaats wegens de gematig- de stemming onder de arbeiders zelve, en ten andere, door de tegemoetkomende houding van de heeren werkgevers. Zooals by alle geschillen, willen zij tot een bevredigende oplossing geraken, is het hier een kwestie van geven en nemen. Deze nei- ging openbaart zich thans bij beidc party en, zoodat met eenigen goeden wil beiderzijds, en niemand twjjfelt er 'aan of deze zit in Het onderhavige geval voor, de loonregeling en wat daarmede verband houdt, wel tot een goed einde zal gevoerd worden. Door de werklieden is eene afvaardiging gekozen, die met een arbiter, door de werk gevers gekozen, het verdere verloop der on- derhandelijigen zal leiden. Als zoodanig- trecdt op de heer V. Ver- schaffel, directeur der meelfabriek en lid van den gemeenteraad, aan wiens tactvolle leiding het reeds gelukt is de dreigende werkstaking voorloopig af te wenden. Aangezien beide party en in de oordeelkun- dige en bezadigde leiding van dezen scheids- reeliter hun volkomen vertrouwen gesteld hebben, is hpt aan geen twijfel omlprhevig, dat de zaak tot een gunstig einde gevoerd zal worden, hetgeen dan ook door een ieder hart- grbndig gewenscht wordt. KOEWACHT. Zondag n.m. werd ten huize van A. van llove een algemeene vergadering gehouden van de Boerenleenbank en den R. K. Boerenbond. Wegens het zeer ongunstige weder was de op- komst niet groot. Besloten werd een subsidie te verleenen aan de Boerenleenbank te Nieuw- Namen. Aan den kassier wordt over 1919 een duurtetoeslag verleend van 100, terwijl met ingang van 1 Januari 1920 zijne jaarwedde wordt gebracht op 500. Op voorstel van het bestuur wordt besloten dc zegelkosten van de spaarbank.te nemen voor rekening van de Bank en van voorschot- ten en loopende rekening voor belanghebben- den. De andere punten van de agenda worden uitgesteld tot de volgende algemeene vergade ring, welke op den derden Zondag van de maand October zal worden gehouden. In de laatste nachten zijn op verschillen de plaatsen in den Heikant kippen en konijnen ontvreemd. Ook zijn hier en daar reisduiven gestolen. ST. JANSTEEN. Vrijdagmorgen omstreeks 2y2 uur werden de landbouwschuur en verscheidene nabij- staande stapels graan van den landbouwer A. Dobbelaere alhier, in asch gelegd. Het vee kon nog tijdig gered worden. Het landbouwmate - riaal met de rijk voorziene oogst in de seliuur werden door brand vernield. Oorzaak onbe- kend, doch kwaadwilligheid speelt ook hier wel zijn partem Tijdens den brand bij Dobbelaer voornoemd was ook brand ontstaan aan de sehuur van den landbouwer J. v. G., alhier, docli kon door spoedige bemerking, tijdig gebluscht worden. OLINGE. Alhier is opgericht een bouwvereeniging, waaraan ook reeds de Koninklijke goedkeuring is geschonken. Voorzitter en secretaris z\jn de heeren E. van der Heijden en E. Lansu. RECHTSZAKEN. Arrondissements.Rechtbank te Middelburg. Zitticg van 19 September 1919. EL. F., oud 34 jaar, werkman te Eede, is wegens diefstal veroordeeld tot 3 maauden gevangenisstraf. P. v. 0., oud 27 jaar, werkman te Koe- wacht, is wegens alsvoren veroordeeld tot 3 maauden gevangenisstraf. A, E. L., oud 35 jaar, keizetter te Iion- tenisse, is wegens alsvoren vrjjgesproken. P. A. Loud 20 jaar, veldarbeider, L. G., oud 21 jaar, houtza<er en R. J., oud 19 jaar, landoouwersknecht, alien te Honteniese, zjjn wegens alsvoren veroordeeld tot f 25 boete 25 dagen hechtenis. J. L. d B., oud 19 jaar, veldarbeider te HonteDisse, beklaagd van vernieling en dief stal is vrjjgesproken. P. V. "W., oud 22 jaar en Th. W., oud 26 jaar, beiden veldarbeider te Waterland- kerkje, zijn wegens mishandeling veroordeeld no. 1 tot j 10 boete of 10 dagen hechtenis en no 2 tot y20 boat'* 20 dagec hechtenis A. S, oud 25 jaar te Hulst, J A. F., oud 25 jaar te Duist en M. v. F., oud 24 jaar, landbouwer te Axel, zijn wegens mis- barrdeling veroordeeld: no. I en 2 tot/10 b-^e'e if 10 dagen hechtenis en no. 3 tot f 7 boete of 7 dagen hechtenis J. oud 20 jaar, veldarbeider te Honte- nisse, is wegens vernieliug veroordeeld tot f 25 boate of 25 dagen hechtenis. A. R. S. K., oud 25 jaar, huisvr. van E. N. te Boschkapelle, is wegens heleediging veroordeeld tot 15 boete of 15 dagen hechtenis. J. C. K., oud 18 jaar, vlasbewerker te Axel, is wegens wederspannigheid veroor deeld tot f 15 boete of 15 dagen hechtenis. A. M., oud 18 jaar, veldarbeider te St. Jansteen, is wegens beschadiging veroor deeld tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis. B. K., oud 27 jaar, schipper te Ter Neuzen, is wegens verboden uitvoer ver oordeeld tot f 25 of 25 dagen hechtenis. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. Vergadering van Donderdag- 11 September 1919, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge meester. Tegenwoordig de leden: L. J. Geelhoedt, L. T. van Hasselt, J. J. de Jager, D. Scheele, H. J. van den Ouden, P. van Cadsand, R. G. E. Nolson, G. de Ridder, F. B. G. de Meijer, H. J. Colsen, N. A. Hamelink, G. B. Duiker- Blekkink en P. C. Geensen. Na opening der vergadering stelt de voor zitter aan de orde: (Vervolg.) 12. Vaststelling loonlijsten gemeentewerk- lieden. In verband melt de invoering van het vast- gestelde werkliedenreglement, op 1 October a.s. stellen burgemeester en wethouders voor, de loongrenzen bedoeld in art. 19 van dat reg- lemenit voor de verschillende categorien ge- meentewerklieden vast te stellen als volgt: Werklieden bij den reinigingsdienst: voor een voorman, per week f 19, na 2 jaar f 20, na 4 jaar /21, na 6 jaar f 22, na 8 jaar 23 (per uur resp. 42, 44, 46; 48 of 50 cent); voor werklieden, per week f 17, na 2 jaar f 18, na 4 jaar f 19, na 6 jaar 20, na 8 jaar f 21 (per uur resp. 38, 40, 42, 44 of 46 cent); Werklieden met vakkennis, tirrmerman en metselaar, per week f 19, na 2 jaar f 20, na 4 jaar 21na 6 jaar f 22, na 8 jaar f 23 (per uur resp. 42, 44, 46, 48 of 50 cent); Werklieden zonder vakkennis. Grafdelver of werklieden, per week f 17, na 2 jaar f 18, na 4 jaar f 19, na 6 jaar f 20, na 8 jaar f 21 .(per uur resp 38, 40, 42, 44, en 46>- Bij deze regeling kan nu in behandeling komen het voorstel van de heeren De Jager en Scheele, bij de vaststelling van het regle- ment gedaan, om een toeslag te verleenen voor ieder kind beneden de 14 jaar van 25 per jaar. De heer De Jager wijst er op, dat het door hem en den heer Scheele gedaan voorstel niet van grooten invloed zal ziin. wanneer men let op de huiselijke omstandigheden der tegen- woordige gemeentewerklieden. Het gaat dan ook meer om het prineipe in de regeling vast te leggen. De uitgaven voor de gezinnen met kinderen ziin grooter en zij worden door een toeslag eenigermate gesteund; het zal de voor- stellers aangenaam zijn, al§, de gemeenteraad hun voorstel wil aannemen. De heer Nolson was van meening, dat deze vaststelling der loonlijst niet meer was dan een administratieven maatregel, noodig gewor- den door de inw-erkingtreding van het werk liedenreglement op 1 October a s. Er zal als- dan ook betaling voor overwerk geschieden en daarom moet ook het uurloon worden bepaald. Bij de vaststelling van het reglement is op sprekers voorstel besloten. de tegenwoordige loonregeling te handhaven Hij meent. dat het voorstel der heeren De Jager en Scheele dus eerst in aanmerking komlt, bij het vaststellen eener nieuwe loonregeling. De heer Scheele stemt toe. dat e,r over ge- sproken is, daarmede te waehlten tot bii de vastelling der begrooting. De heer Hamelink wiist er op. dat hii uit de agenda nielts anders heeft kunnen lezen, dan dat nu de loonregeling zou worden vastgestsld. Eeteekent het nu niets aTiders dan saneie te geven aan de be,staande loonregeling. dan is het voorstel eigenliik eene misleiding. Hii -"ermeenlf echter, dc.t deze raad zi<Ti. niet he- hoeft te houden aan een beslissing van den vorigen gemeenteraad en dat de leden volko men het reeht hebben. in deze ren-eling wu'zi- ging voor. Ite stellen. Hii ziet niet in dat daar mede behoort gewacht te worden tot bij de begrooting. Wel kan hy in elk geval reeds te kennen geven, dat zyne t'ractie zich bij de vastgestelde loonen met Kan lieeneggen. Er moet aan de werKiieden een PehooriijK bestaan worden ver- zekerd en aangezien by een der artikeien van het werkliedenreglement is bepaald, uat zij zich nioeten onthouden van alien anderen ar— beid, moeten zy alleen van hun betrekking als gemeentearbeiaer bestaan en moet dan ook het loon dat zij als zoodanig krijgen voldoende zyn. Jtu zal toch wel niemand willen beweren dat aan den dag van vandaag een werkman met een mimmumloon van /17 per week kan toekomen. Hij en zijne partygenooten zullen zich tot het vaststellen van zulke bedragen met leenen. Hij verwondert zich ook over de mdeeling in zoovele categorien; er zijn er waar maar 1 werkman toe behoort. Eenvoudi- ger ware het geweest, te spreken van werk lieden met en zonder vakkennis. Wat het uurloon betreft, dat is volkomen gelijk aan het weekloon en, waar dat steeds overwerk betreft, behoort het uurloon veel hooger te zijn. De heer Nolson merkt op, dat in het regle ment wordlt bepaald, dat voor overwerk 50 meer wordt betaald; er wordt dus de helft meer uitgekeerd, dan het hier genoemde uur loon. De heer Hamelink verklaart, dat in dit voorstel met te kunnen zien. Hii erkent, dat de werklieden in het laatste jaar betrekkelijk goed vooruit zijn gegaan in salaris, maar dat was alleen, omdat ze jaren en jaren zoo diep in de misere gezeten hebben. Zeker, toevallig zijn het in meerendeel kleine gezinnen, maar er zijn toch ook gezinnen met kinderen bii be trokken en die kunnen, voor bedragen als nu worden voorgesteld, nielt van het noodiee wor den voorzien. Wanneer de raad zich het recht aanmatigt om de menschen te verbieden ander werk te verrichlten, moet hij ook zorgen, dat zij voldoende betaald worden, om in de be- hoeften van zich en hun gezin te voorzien. Hij kondigt aan", andere voorstellen te zullen in- dienen. De voorzitter zet de geschiedenis dezer zaak uiteen. In de vergadering van Augustus is vastgesteld het werkliedenreglement. Als ge- volg daarvan moet eene Iqonlijst worden vast gesteld. Door spreker is toen gezegd, dat het voorstel der heeren De Jager en Scheele aan- gaande kindertoeslag thuis hoorde bii de vast stelling der loonlijst. Daarom vestigde hij daarop thans de aandacht. Ook is het juist, dat in die vergadering werd besproken, de tegenwoordige loonen voorloopig te handhaven en bij de gemeentebegrooting wijziging ter sprake te brengen. Daarom is de loonlijst in- gediend, gebaseerd op de tegenwoordige loonen en is het uurloon eenvoudig berekend door 45 te deelen op het weekloon. Volgens art. 1820 van het reglement wordt echter voor overwerk 50 meer betaald en voor Zondagsarbeid 100 meer, Overigens erkent spreker het recht voor ieder lid, om indien hij dat wenscht, thans ook wijzigingen voor te stellen. De heer Hamelink stelt thans, mede namens zijn partijgenooten voor, het minimum voor werklieden zonder vakkennis te stellen op 24 per week, met de verhoogingen zooals die in de verordeningen na 2-8 jaar worden aange- geven en voor de vaklieden en coormannen op f 26, eveneens met de verhoogingen na 28 jaar dienst. Met een minder loon kan, als men de toe- standen nagaat en het gevoel laat spreken, zeker niet worden volstaan. De heer De Jager geeft in overweging, in deze vergadering daarover nog geen beslis sing te nemen. Dat voorstel komt onvoorbereid in de vergadering. Hij zou het noch willen aannemen, noch verwerpen, maar aan burge meester en wethouders verzoeken, daarover advies uit te brengen, en voor het oogenblik alleen het voorstel van burgemeester en wet houders aannemen, dat de bestaande toestand bestendigd. Mogelijk zouden we, wanneer het gelukken mocht de prijsstijging tot stilstand te bren gen, in een andere verhouding komen. Nu moet de raad maar aannemen, dat de algemeene beschouwipgen over deze zaak gehouden zijn. Het is echter ook noodig, de gevolgen van het ingediende amendement te kunnen overzien en dat is nu niet mogelijk. De heer Nolson zou ongeveer hetzelfde wil len zeggen; wat de raad in deze vergadering moet doen, is niets anders dan de administra- tieve regeling vaststellen, die een gevolg is van de vaststelling van het werkliedenregle ment. Spreker heeft bij de behandeling van dat reglement voorgesteld eene paragraaf te laten vervallen, en de bestaande loonen te handhaven, Dat werd aangenomen. We hebben nu een verzoek van de politie- agenten, en van de vroedvrouwen, het beste was, ook deze salariskwestie uit te stellen tot bij de begrooting. Bovendien heeft spreker uit den boezem der gemeentewerklieden verno- men, dat er hunnerzijds een adres, met betrek king tot hunne salarisregeling zal worden in- gezonden. Beter is het te wachten. De begroo ting wordt toch in November of December be- handeld, het is slechts een kwestie van een of twee maanden. V'oorts heeft spreker van geme ntewerk- lieden vernomen, dat zij ten hoojrste tevreden zijn met het vastgestelde werkliedenreglement. Het staat vast, dat de nieuwe raadsleden het recht hebben, om ook een loonlijst voor te stel len, maar hij zou toch in overweging willen geven, op grond van het aangevoerde, om daar mede voor het oogenblik te waehten en de bestaande regeling, vervat in het voorstel van burgemeester en wethouders, voor dit oogen blik te handhaven. Het is maar een kwestie van hoogstens zes weken en het is niet raad- zaam om nu overhaast een besluit te nemen, waarop de raad, bij nadere overweging, later weer zou behooren terug te komen. De heer Scheele kan ook mededeelen, dat hem, namens de gemeentewerklieden dank werd gezegd, voor de wijze waarop de ge meenteraad hunne positie heeft geregeld. Zij zijn daar in hooge mate erkentelijk voor. De zwarte afschildering van die loonen. welke men zooeven heeft gehoord, wordt dus door de werklieden zelf niet gedeeld. Mevrouw Duiker geeft te kennen, dat haar standpunt is, dat de gemeente, een openbaar bestuur, als werkgeefster een voorbeeldig standpunt moet innemen. De loonen die be taald worden, moeten aan den levensstandaard worden getoest. En wanneer er werklieden ziin, die hunne tevredenheid hebben uitgesproken over de gemaakte regeling, dan kan zij aannemen, dat die tevredenheid gold het werk liedenreglement. Wanneer het betreft de hoog- ste jaarwedden en dan werklieden die wellicht een eigen huis hebben, kan er misschien eenige tevredenheid bestaan, maar als het er ziin die ook melt ziekte enz. te worstelen hebben, dan kunnen de loonen, die van gemeentewege be taald worden niet door den beugel, die zijn beneden alles. Zij wijst op Goes, waar de gemeentereimging een prive-onderneming is, waar het minste loon f 24 per week is. Zij is het er volkomen mee eens. dat, waar het reglement alien an deren arbeid verbiedt en dus gezegd wordt. ..jullie moet alleen van .ie ambt dus van ie inkomen leven". dat dit dan ook voldoende moet zijn, en dat is met de tegenwoordige loonen niet het geval. Tegenover die werk lieden welke hunne tevredenheid betuigen, kent zy ook verklarmgen van gemeentewerklieden die heel anders luiden, die te kennen geven dat zy op allerlei wyzen, ook door in het veld j ra,pen te gaan" moeten scharrelen om rond te komen. En als die anderen dan by de door de fractie van spreekster noodig ge- achte loonen teveel hebben, welnu, niets is er tegen dat ze hun teveel dan weer teruggeven. De heer De Ridder geeft te kennen, dat zijne fractie er mets tegen heeft, de loonen behoor- lyk te regelen, maar hij acht het beter dat de nieuwe loonregeling wacht tot by de vaststel ling der begrooting. De heer Nolson deelt mede, dat de drie ge meentewerklieden welke bij hem kwamen, om hun dank te betuigen voor de getroffen rege- iing, spraken „namens de gemeentewerklie den dus namens alien. w.el. niet besproken of het loon van I i, j J1 voldoende was en of het f 24 lehoorde te zijn, maar, de menschen gaven unne tevredenheid te kennen. Hij bliift het len hii^d h"' de ,"ieuwe regeling vast te stel len by de begrooting. Misschien komen er nog ^^d!re, ve7°eken dan kunnen die alle te gelyk behandeld worden. De heer Hamelink betoogt, dat die uitge sproken tevredenheid het reglement zal gelden, doch omtrent de loonen is tegen hem wel an ders gesproken. Hij kent ook den heer Nolson te goed, dan dat deze zou willen beweren, dat m den tegenwoordigen tijd een werkman van .f 17 per week zou kunnen leven. Daarbij komt ook nog, dat 'de werklieden moeten opgewerkt worden tot een hooger leven dan t welk ze tot hiertoe genoten hebben Het is dus logisch, dat spreker en ziin fractie" voor een_ hooger loon opkomen. Hij voelt echter wel eemgszms de moeilijkheid voor den raad om thans over hun voorstel te beslissen Hii zou zich daarom bij uitstel van hehc-dri;, - - ner, neerleggen, wanneer burgemeester en wet houders daarover in dp volgende vergadering advies willen uitbrengen? De heer De Jager zou dat een goede rege- mg achtendan weten we misschien ook iets naders omtrent de door hem gedane vraag be- treffende prijsstijging en kan alsdan worden overwoger. eene loonregeling vast te stellen die de werklieden voldoet. Mevrouw Duiker wijst er op, dat zij van de beantwoording der door den heer De Jager gestelde vraag geen oplossing verwacht Het vraagstuk der prijsstyging is een maatsihap- pelyk vraagstuk, dat overal gevoeld wordt en dat dus door maatregelen van gemeentewege met te keeren is. Het eenige dat zou kunnen geschieden is, het geven van toeslag op de levensmiddelen, zooals dat in de distributietyd plaats had, en het inrichten van gemeente- winkels. De heer Colsen: De middenstand moet ver- dwynen! Mevrouw Duiker meent, dat men beide zaken van elkaar gescheiden moet houden, want als burgemeester!- en wethouders zouden beloven dat ze de prijzen zullen doen dalen, houdt dit waarschijnlijk een goede loonregeling tegen terwijl de menschen er dan de dupe van zijn, als die prijsdaling aehterwege blijft. Be heer Hamelink verwijst naar de deswege in de Eerste Kamer tusschen den heer Polak en den Minister gehouden debatten, waaruit blykt, dat men ook dctar overuigd is van de nooclzakelijkheid, om prijsdaling "te bewerken, maar dat daarvan vooralsnog niet veel resul- taat verwacht wordt. De gemeente zal met zulke maatregelen bovendien niet kunnen voor- gaan. Zooals gezegd, is die kwaal niet plaat- sehjk, en zou dus niets uitwerken, als daar- tegen hier niets gedaan werd. De voorzitter geeft te kennen, dat burge meester en wethouders zeker gaarne in de vol gende vergadering advies omtrent het voorstel van den heer Hamelink en zijne fractie zullen uitbrengen; hij verzoekt hem, dat schriftelijk te willen indienei. Wat het door den heer De Jager betreden ten ein betreft, hij gelooft, dat dit een gevaar— lijk terrein is en hii is ook overtuigd. dat daar aan plaatseliik zeer weinig zal kunnen gedaan worden; het is een algemeene kwaal. De heer Hamelink zegt toe, het voorstel be- treffende de loonen der gemeentewerklieden schriftelijk in te dipnen en kondigt aan, dat het ook zijne hedoeling is een premievrij pen— sioen voor te stellen Het voorstel van burgemeester en wethou ders wordt alsnu met, algemeene stemmen on— veranderd vastgesteld. 13. Voorstel tot bestemming gemeente- grond. De voorzitter schorst de openbare vergade ring, die overgaat in eene met gesloten deuren. Na het weder openbaar worden der vergade ring, stelt de voorzitter namens burgemeester en wethouders voor, vooralsnog niet over te gaan tot den openbaren verkoop van een vier- tal perceelen gemeentegrond aan de Burge meester Geills^raat. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 14. Machtiging aanstelling 3 tijdelijke werk lieden. De voorzitter verzoekt, in verband met de invoering van den 8urendag voor burgemeester en wethouders machtiging tot het aanstellen van drie tijdelijke werklieden, in afwachting van hetgeen de practijk te dien opzichte als noodzakelijk zal leeren. Mogelijk is het, dat voorloopig met twee zal kunnen worden vol staan. De heer De Ridder berekent, dat thans door de 8 werklieden met 10 uur per dag 80 uren gewerkt wordt; om de evenredigheid te behou den, zal men clan van 10 werklieden met 8 uren per dag ook 80 uren werk gedaan hebben; hij acht daarom twee tijdelijke werklieden voldoende. De heer De Jager meende, dat was afsre- sproken dat voorloopig tot het eind van het jaar alles zou blijven als het was ten minste voor wat het aantal werklieden betreft en dat men dan eens zou afzien hoe het liep, of dan blijken zou dat er meer werklieden noo dig waren. Als de voorzitter nu uitspreekt dat er ver- moedelijk met 2 zal kunnen worden volstaan, dan is daar nog wel niet bij begrepen de man, die men wenscht te belasten met het bedienen van het sluisje in de Roeiersgang. zoodat, als die er ook bij komt, er dan toch drie werklie- deh bijkomen, De heer Geensen verklaart, zich te kunnen vereenigen met het aanstellen van tiideliike werklieden, wanneer deze dezelfde rechten zul len genieten als de andere gemeentewerklie den, voor wat hun rechtspositie betreft, en dat zjj na 1 jaar als zoodanig in dienst te ziin p-eweest, bij gebleken geschikheid voor eene definitieve benoeming in aanmerking kunneh komen. De voorzitter geeft aan den heer Geensen te kennen, dat alles ook wat de positie enz. der tijdelijke werklieden betreft. in het werk liedenreglement geregeld is. Dit reglement zal, zoodra het gedrukt is, ook aan de leden wor den uitgereikt, optdat zij kunnen nagaan, wat daarin geregeld is. De heer Nolson meent ook. dat van nu tot Januari a.s. wel zou kunnen word°n volstaan met. 2 tiideliike werklieden en dat daarvoor dus machtip-ing zoude kunnen worden verleend De heer Van Hasselt merkt op, dat burge-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1919 | | pagina 2