fir Itugeaiclii Geuraat Lmuag 6 seplemuer ww. jNu.jBSSb. 6INNc.Nl.MNU. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. Hit artikai, paarbij wordt besli»t om Mi bcginael, wordt satiaebomen met f) tegen i stemmen. GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. VAN Nederland en Belgie. Optimistische verwachtingen In welmgelichte kringen verwacht men, dat de BelgischNederlandsche onderhancielingen, die binnenkort te Parijs hervat worden, een vlotter verloop zullen hebben dan men met het oog op de opgewonden stemming in sommige Belgische en Nederlandsche bladen zou ver- wachten. Zoowel van Belgische als van Ne derlandsche zijde jyenscht men niet, dat de tegenwoordige onzekerheid, die pnkkelend werkt, voortduurt. In geen geval wenscht men dat de zaak op de lange baan wordt geschoven. Ten einde de onderhandelingen_betreffende Limburg te vergemakkelijken, is deBelgische regeering bereid aanzienlijke concessies te doen inzake de kanalisatie der Maas, Het kapitale punt blijft echter de Schelde- kwestie Van Belgische zijde heeft men ver— trouwen, dat „de gemeenschappelijke formu las", die daaromtrent voorgesteld worden, voor Nederland acceptabel zullen blijke i (Tel.) Hymans blijft aan. Het bericht betreffende het aanstaande af- treden van den heer Hymans, Minister van Buitenlandsche Zaken dat door sommige bla den verspreid is, mist elken grond. De Belgische delegatie keert naar Parijs terug. De Belgische afgevaardigden van de Com- missie van Veertien zouden heden naar Paiijs vertrekken. Tegen annexatie. De afdeeling Brussel van het Vlaamsche Front heeft met algemeene stemmen de vol- gende motie aangenomen: ,Wij, leden van de afdeeling Brussel van de Frontpartij, in gewone vergadering bijeen- gekomen-op Zondag, 17 Oogst, in het \iaamsch Huis, Groote Markt, te Brussel, protesteeren met de meest krachtdadigheid tegen elke poging en vanwege de Belgische regeering en vanwege de Belgische Commissie tot herziening van het tractaat van 1839, tot inlijving van Nederlandsch grondgebied; eischen, dat deze zaak geregeld worde zon- der eenig'e aanhechting van grondgebied, zijn van meening, dat de verdrukking van 4.500.000 Vlamingen door den Lelgischen Staat, reeds een zwaar vergrijp genoeg daar- stelt tegen het volkenrecht en tegen het be- ginsel van zelfbeschikkingsrecht door Wilson verkondigd en dat het misdadig ware, dit ver- griip nog te verergeren door aan die_verdi.uk ten nog een paar honderdduizend Nederlan- ders toe te voegen, die Nederlanders zijn en in Nederland volkomen waarborg tot vnje ont- wikkeling in eigen taal genieten; besluiten deze dagorde openbaar te maken. Uitvoer van tuinbouwzaden toegestaan, De Minister van Landbouw heeft tot nadere aankondiging dispensatie verleendyan de ver- boden van uitvoer van tuinbouwzaden, met uit- zondering van de zaden van de diverse kool soovten, rapen, knollen, kroten en smjbiet en en brengt ter kennis van belangheobenden, dat, zoolang de in deze beschikldng verleende dis pensatie niet zal zijn ingetrokken. de uitvoer van alle groente- en bloemzaden, met uitzon- dering van de boven nader aangeduu.e en van peulviuchten, aan geen enkei voorschnft beperkende bepaling zal zijn onderworpen. Deze beschikking treedt m werkmg met m- gang van 6 September. De anti-annexionistische beweging in Limbur Tot dlep in den nacht <zijnl de fecatiem te Heerlen. Dinsdag voortgezet. Des awond4 werd een groote lichtstoef gehoude.i, waa;r- aan duizendeii persoMenj deelnamen. N,a- oenoeo iedereen had zich van feen lam pion voorzien. De istoet, die meer dan een kilometer lang was, leverde een sprook iesaditigen aanblik. jWaiintecr nog eein an nexionist d gedachte had, dat Limburgers zich niel Nederlanders voelden, dan zal liij thans wel vanl meeni'n'g veranderd zijn. Iedereen In Zuid-Limburg nam aan, de i'eest- -vreugde deel. Allen warm met oranje getooid en er zullen niet veel int'nselien geweest zijn, die niet, helteij dooi meJt le doen aan1 den opze't vqjh het feest, helizi] door bun huis met de Nederlandsche kleu- ren te versiereh, tastbare blijken gegeven hebben van hun verkimchlheid aan hetove- rige Nederland. In Iverkrade, waar ook een groolc op tocht gehouden werd, trek vooral de aan- dacht een praalkvageni, waar op Volendamo rners en mijnwerkers gezeten, verbonideu door een keltihg, rijdende onder het motto Het Noorden ©nj het Zuiden is een Geen enkele wanldank werd giedurende het driedaagsche feest vernonien. Allien- vverden ih Kerkrade de winkelruitem van de sociahstische cooperatie „Gluck Aul met oranjeverf besmeerd. De juiste tekst van het ,aan Mr. Van Groenendael verzonden telegram, luid'.t ajjs vollgt: De bevolking van Heerlen en de imjm- streek, ter betooging tpgen bet Belgische annexioiiisme, op de markt te Heerlen bij- een verklaart u hierdoor eenparig, dat zy hedenmiddag vier uur, terwijl Mgr. Nolens u reeds als Kanwrlid te Roermond begra- ven heeft, uwe begrafenis als Limburger viert. Ilet comite voor tie volksfeesten Vergadering van Maandag 18 Augustus 1918 des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer J. Iluizinga, burgemeester. Tegenwoordig de leden: A. Visser, J. J. de Jager, R. Scheele, J. de Brurjne, M. Eyke. R G. E. Nolson, L: T. van Hasselt, L. 4. Geelhoedt, G. de Ridder, J. de Feijter en H. J. van den Ouden: Afwezig de heeren E. H. T. van. Borssum Waalkes en D. Scheele, (Vervolg), Alsnu wordt aangevangen met de artikels- gewijze behandeling der VERORDENING regelende het herha- lingsonderwijs met in de richtmg van het elementair handelsonderwijs aan- gevuld leerplan en een daartoe voor- bcreidenden cursus in de gemeente Ter Neuzen. Artikel 1. In deze gemeente wordt opge- richt eene herhalingsschool met m de van elementair handelsonderwiis aangevuld leei-plan, en een daartoe voorbereidende cu- sus Het doel is, om, hen, die het gewoon a- Ker onderwijs doorloopen hebben, m de geR genheid te stellen, tot bevestigme eri voort zetting van bet geleerde, speciaal in de ting van den handel. Voor stemmen de heeren Luke, Nolson, Geelhoedt, De Ridder en De Feiiter; tegen stemmen de heeren Van Hasselt, Van den Ouden, De Jager en R. Scheele. Art. 2. Het onderwijs moet zich zooveel inogelijk aanpassen bij de practische bezig- heden der leerlingen. Art. 3. De geheele cursus zal vijf jaren duren," en wordt gesplitst in een 2jarigen voorbereidingscursus en een 3jarigen handels- cursus. Hij vangt aan den len October, en duurt 35 weken. De eerste 96 uren vormen te zamen een ge- neel, en dienen tot behandeling van de aan- gegeven leerstof, terwijl de overige uren tot herhaling en uitbreiding van het geleerde zullen worden gebruikt. Art. 4. De voorbereidende cursus omvat de navolgende vakken: Nederlandsche taal, reke— nen, schrijven, machineschrijven, enkelvoudig boekhouden (in de tweede klasse) en 2 van de drie moderne talen. In de plaats van Fransche taal kan naar keuze ook onderwijs in de Duitsche taal wor den genoten. De heer Van Hasselt veronderstelt, dat met de moderne talen Fransch, Duitsch en Engelsch wordt bedoelddit behoort in de verordening te worden omschreven, daar er ook nog meer moderne talen zijh. Het geamendeerd artikel wordt met alge-^ I meene stemmen aangenomen. Art. 5. De vervolgcursus omvat de navol gende vakken: Nederlandsche taal en correspondentie. Fransche taal en correspondentie. Duitsche taal en correspondentie, Engelsche taal en correspondentie. Dubbel boekhouden. Rekenen. Handels-aardrijkskunde, Staatsinrichting. Handel srecht. Stenografie. Machineschrijven. Algemeene handelskennis. Art. 6. Tot den voorbereidenden cursus worden toegelaten: zij, die de lagere school met goed gevolg hebben doorloopen, zulks bliikende uit eene verklaring van het hoofd der school. Tot den vervolgcursus worden toegelaten: 1°. zij, die den voorbereidenden cursus met succes hebben doorloopen; 2°. zij, die de 7e klasse eener MULO school hebben doorloopen; 3°. zij, die met vrucht de 3e klasse der R. H. B. S. hebben doorloopen; 4°. zij, die na examen worden toegelaten. Art. 7. De vaststelling van het leerplan en van de bij het onderwijs te gebruilcen boeken, zoomede de verdeeling in klassen, geschieden door den leider van den cursus, onder goed- keuring van burgemeester en wethouders en den districtsschoolopziener. Voor het onderwijs in de vreemde talen ge- schiedt de keuze der te gebruik'en boeken na ingewonnen advies van den betrokken onder- wijzer. Art. 8. De leider van den cursus, evenals het verdere onderwijzend personeel, dat aan den cursus wordt verbonden, wordt door den gemeenteraad benoemd, op voondracht van burgemeester en wethouders, in overleg met den districtsschoolopziener opgemaakt, Het onderwijs aan den voorbereidenden cursus wordt opgedragen aan onderwijzers met bevoegdheid voor lager onderwijs. Het onderwijs in de talen yordt opgedragen aan vakonderwijzers met lagere of middelbare bevoegdheid, Tot onderwijzer in stenografie machine schrijven en boekhouden kunnen personen be noemd worden, die kennis van de practijk be- zitten, of eenig diploma hebben, of wel mid delbare bevoegdheid bezitten. De heer Nolson wijst er op, dat het onjuist is, in dit artikel te spreken van .,vak"onder- wijzers met lagere bevoegdheid Dit moet eenvoudig zijn onderwijzers". De districts schoolopziener heeft ontraden, om het onder wijs aan vakleeraren op te dragen, daar de leerkraehten met de lager onderwijsacte zeer goed in staat zijn herhalingshandelsonderwijs te onderwijzen, met uitzondering van misschien enkele vakken. Als men in het algemeen vak leeraren zoude nemen, ontstaal het gevaar, dat er weer wrijving ontstaat tusschen de on- derwijskrachten met lagere en die met middel bare bevoegdheid, zooals we dat aan de met de gemeente H. B. S. verbonden M. U. L. O. hebben gezien. Besloten wordt de lettergreep „vak" in dit artikel te schrappen, en het artikel daama aangenomen. De verordening wordt hierna aangenomen met 5 tegen 4 stemmen; voor stemmen de heeren Eijke, Nolson, Geelhoedt, De Ridder en De Feijter; tegen stemmen de heeren Van Hasselt, Van den Ouden, De Jager en R. Scheele. Vervolgens wordt met algemeer.e stemmen vastgesteld de VERORDENING, regelende de heffing van schoolgeld op de herhalingsschool, met in de richting van elementair handelsonderwijs aangevuld leerplan en een daartoe voorbereidenden cur sus. Artikel 1. Voor iederen leerling. die gebruik maakt van de herhalingsschool, met in de rich- ting van elementair handelsonderwijs aange vuld leerplan en een daartoe voorbereidenden cursus, is een schoolgeld verschuldigd ten be- drage van: f 5,voor den voorbereidenden cursus. f io,voor den vervolgcursus f 5;voor elken taalcursus. Voor elken leerling, die een of meer der cursussen wil volgen in machineschrijven en stenografeeren, is een schoolgeld verschuldigd van f 5 per maand^ Art. 2. Onvermogenden worden kosteloos toegelaten, terwijl minvermogenden de helft van de in art. 1 genoemde bedragen verschul digd zijn. De beoordeelmg wie als onvermogertd, en wie als minvermogend kan worden beschouwd geschiedt, door burgemeester en wethouders. Art 3. Het schoolgeld is verschuldigd door de ouders, voogden of verzorgers, op wier aanvraag de leerlingen op school zijn toege laten. Eveneens wordt met algemeene stemmen vastgesteld, de VERORDENING, regelende de bezoldi- ging van het onderwijzend personeel aan de herhalingsschool met in de richting van elementair handelson derwijs aangevuld leerplan en een daartoe voorbereidenden cursus. Artikel 1 De vaste jaarwedde van den lei der der herhalingsschool met in de richting van elementair handelsonderwiis aangevuld leerplan bedraagt het bedrag dat daarvoor door het rijk wordt toegekend, Bovendien kan door hen eene beloomng worden genoten voor gegeven lesuren overeen- komstig hetgeen in het navolgendp artikel is bepaald. Art. 2. De belooning voor hen, die onderwijs geven aan eene herhalingsschool rnet_ in de richting van elementair handelsonderwiis aan gevuld leerplan en een daartoe voorbereiden den cursus bedraagt het bedrag dat daarvoor door het rijk wordt toegekend. De heer Nolson wenscht nog even terug te komen op artikel 6 der verordeping tot rege- ling van het herhalingsonderwijs. Daarin wordt bepaald, dat worden toegelaten zij, die de 7e klasse der M. U. L. O. hebben door loopen en zij, die met vrucht de derde klasse eener H. B. S. hebben oorloopen Hij betoogt, dat de laatsten daardoor een jaar worden ach- teruitgesteld. Die van de 7e' klasse der M. U. L. O. school zijn pas in het tweede jaar na de lagere school, terwijl men, om de derde klasse eener H. B. S. te doorloopen twee jaar verder is. De leerlingen van de H. B S. zou den moeten worden toegelaten, nadat ze het tweede leerjaar aldaar met vrucht hebben doorloopen. Besloten wordt, het bedoelde artikel aldus te wijzigen. 6. Verkoop van gemeentegrond aan G. Klouwers. De Voorzitter deelt mede, dat de heer Klou- wers geen genoegen neemt met het in de ver gadering' van 31 Juli genomen besluit, be treffende den verkoop van erfpachtsgrond naast zijn perceel aan de Heerengracht. Hij wenscht die grond wel degelijk te bebouwen; spreker had het aanvankelijk niet begrepen. Hij verzoekt daarom den raad om het genomen besluit terug te komen en hem den grond zon- der eenige beperking te verkoopen, voor een nader te bepalen prijs. De heer Nolson geeft te kennen, dat de prijs waarvoor de grond aan den heer Klou- wers verkocht is, veel te laag- is, als hij claar- van het voile bezit krijgt. De fout zit daarin, dat het terrein staat aangesehreven als te zijn erfpachtsgrond gelegen aan het Brugpad, ter wijl die feitelijk bij de Heerengracht behoort gerekend te worden. De voorzitter meent, dat men voor dien grond 10 per vierkanten meter zou kunnen vragen. De heer Nelson acht dat bedrag wel wat te hoog; hij acht f 5 voldoende. De heer De Ridder maakt daartegen be- zwaar; deze grond is zeker evenveei waard als in de Nieuwstraat en daar moest f 5,40 be- taald worden. De heer Van Hasselt stelt voor. de 73 vier- kante meters te verkoopen voor f 500, wat op ongeveer f 7,50 per M2. komt. De heer Geelhoedt sluit zich daarbij aan; het is ook de vraag of men aan Klouwers zou kunnen beletten te bouwen al hi eld hij den grond alleen in erfpacht. De voorzitter brengt alsnu in stemming een voorstel, om, onder intrekking van het raads- besluit van 31 Juli den grond te verkoopen voor f 7,50 per M2. Dit voorstel wordt aangenomen met 5 tegen 4 stemmen. Voor stemmen de heeren Eijke, Van Hasselt, Geelhoedt, De Feiiter en Van den Ouden; tegen stemmen de heeren Nolson, De Ridder, De Jager en R. Scheele. 7. Omvraag. a: De heer De Jager vraagt, hoe het staat met de beschrijvingsbiljetten voor den hoofde- lijken omslag. De voorzitter deelt mede, dat die aan huis worden bezorgd en acht dagen daarna voor zoover noodig met het ophalen zal worden begonnen. b. De heer De Jager vestigt er de aandacht op, dat het gewenscht is, dat met het oog op de aanstaande feesten en de kennis, eens bij— zonder wordt nagegaan of de brandspuiten goed in orde zijn. De voorzitter zal daarop de aandacht van het bestuur der brandweer vestiven. c. De heer De Ridder vestigt er de aan dacht op, dat een week of zes geleden het lage gedeelte van de kom der gemeente weer onder water heeft gestaan, naar hij vernam, omdat er iets haperde aan de inlaatschuif Hii vraagt, of het nu niet gewenscht zou zijn in de Roeiersgang een tweede voorziening te maken. De voorzitter deelt mede, dat deze zaak door burgemeester en wethouders met de com missie van bij stand besproken is en de heeren nu ook gekomen zijn tot de meening van spre ker, dat het. om zulke gebeurlhkheden te voor- komen noodig is, dat een werkman wordt aan- gesteld speciaal belast met de bediening van de schuif voor het riool. Een desbetr-^ffend voor stel is te wachten. 8. Afscheid van-de scheidende raadsleden: De voorzitter, opmerkende, dat het vermoe- delijk voor de laatste maal is, dat de gemeen teraad in zijn tegenwoordigen vorm bijeen is, en dat de gewijzigde politieke toestand tot verschillende wijzigingen onder de leden aanleiding gaf, voelt zich geroepen vooral aan hen, die hier in den nieuwen raad niet meer zullen terugkeeren, een woord van dank te brengen voor hetgeen zij als lid van den raad in den loop der jaren in het belang der ge meente hebben gedaan. Bij de een zal dit meer en bij den ander minder geweest zijn, doch hij is overtuigd, dat alien steeds hebben getracht te doen wat in hun vermogen was, om het belang der gemeente te dienen. Zooals thans meerdere leden den gemeente raad verlaten is het niet altijd gegaan, niet alien hebben de gelegenheid gehad na het be- eindigen van hun lidmaatschap resultaten van hun werk te zien. Spreker heeft hier het oog op de afgestorvenen, die in den loop der jaren door den dood aan den gemeenteraad ont- vielen. Niet altijd ging de behandeling der zaken even gemakkelijk. Er bestonden ook wel eens verschillende stroomingen, maar bij alle ver- schil van gevoelen bestond toch waardeering voor elkaars meening. Met leedwezen hebben we moeten consta- teeren, dat de oorlog het bestaan van het hoofdbedrijf onzer gemeente in p.evaar heeft gebracht en dat nog geen teekenen van ver- betering te zien zijn; toch hopen we alien op een betere toekomst. Tijdens de samenwerking van spreker met den gemeenteraad zijn ook enkele belangrijke zaken tot stand gebracht, zaken die in den aanvang krachtig zijn verdedivd en ook met warmte werden bestreden, doch waarvan men na de totstandkoming- moet erkennen, dat de voorstellen nuttig waren in het belang der gemeente, al zal de waardeering daarvan ook verschillend en uiteenloopend zijn. In het bij zonder meent spreker een woord van dank te' moeten uiten aan den thans_ niet aanwezigen heer Visser, die zeer vele jaren de belangen der gemeente als raadslid heeft gediend, die hier het langst van alien gezeten heeft en die ook als wethouder trouw de be langen der gemeente heeft gediend en dien spreker als zoodanig heeft leeren waardeeren als een trouwen makker. Ook als voorzitter van dit college is spreker den heer Visser zeer dankbaar voor den van hem genoten steun. Verder brengt hij ook een woord van bij- zonderen dank aan den heer Eijke, die even eens vele jaren de openbare belangen der ge meente in verschillende opzichten heeft ge diend, en van wien spreker als voorzitter van den raad van verschillende colleges zeer veel steun heeft ondervonden, met wie het hem ook een genoegen was samen te werken. Spreker veronderstelt, dat het de heeren Visser en Eijke, beiden op hoogen leeftijd, niet zal spijten, dat zij thans rust kunnen gaan nemen en zij met voldoening op den af- gelegden weg zullen terugzien. Deze beiden, zoowel als de andere scheidende heeren wenscht spreker alle goeds en ook, dat steeds de aangename gedachte met zich mogen omdragen, als lid van den gemeen teraad te hebben getracht iets goeds te doen. (Applaus.) De heer Eijke dankt den voorzitter voor de tot hem gerichte woorden; hij kan verklaren steeds te hebben gedaan wat hij kon, om haar zijne meening het belang der gemeente te dienen en dankt zoowel den voorziter als de leden voor den aangenamen omgang die hij met hen heeft gehad. De heer R. Scheele dankt ook voor de door den voorzitter gesproken woorden en drukt de hoop uit, dat ook onder den nieuwen raad het bestuur der gemeente in de goede richting zal mogen gaan. De heer De Jager meent, ook mede namens den heer Nolson, een woord van dank te moeten uitspreken aan den heer Eijke, voor de wijze waarop hij het lidmaatschap der com missie van bij stand van het levensmiddelen- bedrijf heeft vervuld, die veel toewijding ver- eischte. De heer Nolson sluit zich bij deze woWrden aan; hij heeft aangenaam met den heer Eijke samengewerkt en hoopt dat deze, uit dit col lege tredende, nog langen tijd getuige zal mogen zijn van den arbeid van den nieuwen gemeenteraad. De heer De Feijter wenscht, als niet terug- keerend lid, den voorzitter en zijne medeleden te danken voor den aangenamen omgang en de welwillendheid die hij steeds van hen heeft ondervonden, terwijl hij den voorzitter en de terugkeerende leden bij hun verderen arbeid nog vele jaren alle succes toewenscht bij hun verderen arbeid in het belang -der gemeente. De voorzitter sluit de vergadering. Vegadering van Dinsdag 2 September 1919, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge meester. Tegenwoordig de leden: J. J. de Jager, D. Scheele, H. J. van den Ouden, P van Cad- sand, E. G. E. Nolson, L. J. Geelhoedt, G. de Ridder, L. T. van Hasselt, F. B. G de Meijer, H. J. Colsen, N. A. Hamelink, G. B. Duiker- Blekking en P. C. Geensen. De voorzitter opent de vergadering en stelt aan de orde: 1. Onderzoek der geloofsbrieven De voorzitter benoemt voor het onderzoek der geloofsbrieven 2 commissies, n.i. de hee ren De Jager, Nolson en De Ridder voor het onderzoek der geloofsbrieven van de heeren D. Scheele, H. J. van den Ouden. L. J. Geel hoedt, L. ivan Hasselt, F. B. G. de Meijer, P. C. Geensen en mevr. G. B. Duiker-Blek- kink, en eene commissie bestaande uit de heeren Geelhoedt, Scheele en Van Hasselt voor het onderzoek der geloofsbrieven van de hee ren J. J. de Jager, R. G. E. Nolson, G. de Ridder, HJColsen, P. van Cadsand en N. A. Hamelink. Gedurende het onderzoek door de commis sies wordt de vergadering geschorst. Na de heropening der vergadering rappor- teert de heer De Jager namens de eerstge- noernde commissie, dat de onderzochte ge loofsbrieven in orde zijn en tot toeiating der gekozenen wordt geadviseerd. Eenzelfde rapport wordt door den heer Geelhoedt uitgebracht namens de tweede com missie. Achtereenvolgens wordt met algemeene stemmen tot toeiating der gekozenen besloten en aan hen het toelatingslpesluit uigereikt. 2. Beeediging gekozen leden. Op uitnoodiging van den voorzitter leggen vervolgens de heeren De Jager, Scheele, Van den Ouden, Van Cadsand, Nolson, Geelhoedt, De Ridder, Van Hasselt, De Meijer en Colsen den zuiverings- en den ambtseed af; mevr. Duiker en de heeren Hamelink en Geensen de verklaring of belofte. De voorzitter richt zich thans tt>t de geln- stalleerde raadsleden, met er op te wijzei^, dat het de hooge regeering goedgedacht heeft een anderen vorm in te voeren voor het kiezen van de leden van den gemeenteraad dan tot hiertoe gold. De leden zitten hier thans als gevolg van dien nieuwen toestand, en in verband met de even- redige vertegenwoordiging kan geacht worden, dat zij eene trouwe afspiegeling zijn van de richtingen die in deze gemeente bestaan. Spreker wenscht hen geluk, dat zij door de burgerij voor deze taak zijn aang-ewezen. Hij wijst er evenwel op, dat hun een zware taak, veel omvattende taak wacht in de pe- riode die we tegemoet gaan, doch hij twijfelt geen oogenblik, of alien zullen bereid zijn krachtig mee te werken aan de belangen der gemeente. Spreker hoopt alles te doen, wat een goede, vruchtbare samenwerking kan bevorderen en dat God den arbeid van den gemeenteraad zal zegenen en doen gedijen tot heil der ge meente, "3. Benoemen wethouders. De voorzitter stelt aan de orde de benoe- ming van wethouders. Hij noodigt mevr. Duiker, als jongste lid, uit, de taak te willen vervullen die anders door den oudsten wet houder vervuld wordt. het controleeren der stemmen, terwijl hij de heeren Van Hasselt en De Meijer uitnoodigt met hem het stem- bureau te vormen. In de eerste plaats wordt gestemd voor de vacature-Visser. Uitgebracht worden 13 stemmen, waarvan 7 op den "heer Geelhoedt en 6 op den heer De Jager. Daarna wordt gestemd voor de vacature- Van Borssum Waalkes. Uitgebracht worden 13 stemmen, waarvan 7 op den heer Van Hasselt en 6 op den heer De Jager. Gekozen zijn alzoo de heeren Geelhoedt en Van Hasselt. De heer Geelhoedt verklaart zich op de des- betreffende vraag van den voorzitter bereid de benoeming te aanvaarden; hij dankt de leden die hem hun vertrouwen schonken. De heer Van Hasselt verklaart eveneens de benoeming aan te nemen. De voorzitter sluilf de vergadering. Vergadering van Dinsdag 2 Sept. 1919. Voorzitter de heer J. de Feijter, Burge meester. De leden: J, de Visser, P. Faas, C, A, Wisse, A. de Koeijer, J, Venice, S. van IJoeve, C. de Jonge, M. 'Kaijser, D. G Koiop- man;, A. de Feijter, en W. Scheele, 1Opening'. De voorzitter opdnt; de vergaderinjg met gehed. 2Onderzoek geloofsbrieven De vergadering besluit niet tot nieuw on derzoek der reeds onderzochte geloofsbricv veil over I© gaan. 3. Beeediging. De gekozdne leden leggen hierna achter eenvolgens in handen vail den voorzitter de bij de gemeenlewet voorgeschneveii eeden iaf, eh. nemen na gelukwensching door den voorzitter, zilting. 4. Notulen. De ihotulen der vergadering van 11 Augus tus 1.1 worden hiernia gelezen en' geteekend, 5. Benoeming Wethouders. Overgegaan tot benoeming van een wet houder. wordeJn uitgebracht 11 stemmen, waarvan -de heeren A. de Feijter en C. A. Wisse i eder stemmen verkregen, ter- "wfijll 1 briefje in bianco was ingeleverd. Nia tweede vrije stemming worden weder uit gebracht 11 stemmen, waarvan de heeren A. de Feijter 6 eh C. A. Wisse 5 stemmen verkreeg, zoodat is benoemd de beer A. de Feijter. Voor een tweede wethouder worden even- eehs uitgebracht 11 stemmen, waarvan de heeren, J. de Visser 6 en S. van Hoeve 5 stemmen verkreeg, zoodat is benoemd de heer J. de Visser. Als stembureau lijdehs deze stemmingen fungeerde de heeren: C. de Jonge en S. va'n Jloeve. Nadat de beiden gekozen heeren de vraag van den voorzitter of zij zich deze benoe- mi'ng laten welgevall'en., toestiemmend had- den beantwoord, spreeklt de voorzitter de wensch uit, dat de samenwerking ook tus schen deze heeren vriendsehappeLijk zal zijn, dal dikwijls moeilijke problemen valle'n op te lessen, onaar dat hun God's kracht mo- ge gegeven worden oan een goede best is- sing te nemen. 6. Ingekomen stukken. Op verzoek van den voorzitter doet de seeretaris hierna mededeeling van de hia- volgehde ingekomen stukken,: a. het raadsbesluit d.d. 11 Augustus 1,1. voorzien van hewijs van goedkcuring tot aanvaarding eener schenkihg; b. het raadsbesluit d.d, 11 Augustus 1.1. voorzien van bewijs van goedkeuriug lot het aangaan eener tijdelijke geldleening ter voorziening in de behoefte aan kasgeld. e. een schrijven A 335 van Ged. Statew, houdehde toezending uittreksel uit hun be sluit, vermeldehde de jaarwedde van elk der wethouders; d. een schrijven A 338 van alsvoren, hou- dende toezending uittrekseL uit hun besluit; veirmeldende de jaarwedden van de amb- tenaren van den1 Burgelijken Stand; e. een schrijven A 293 van alsvoren, be treffende ins telling van ecu weekmarkt voor; Graan en -Vee te Honteni.sse. Al deze stukken worden aangenomen voor kennisgeving. 1". een schrijven A 297 van de Commissie voor bewakihg en aanwervinig voor 'slands- weermacht. houdende verzoek om een bij- drage uit de gemeenlekas ten bedrage van 50, ter dekking der door de commissie te -maken kosten. De heeren Scheele, De Visser, C. A. Wis se, Van Hoeve, Koopman en Faas bespre- ken hierna de toitale aan pile gemeen tien gevraagde bijdrage en drukken hunne ver- wondering nit, da t aangenomen, dat bij v. to taal 10000 is gevraagd, waarvoor al dat geld moet dienen, of dit is om reeds geda- ne uitgaven te dekken, dan Wel om een, potje te maken, waarop de voorzitter me- dedeelt, dat bet bedrag voor beide doel- eimden noodig is. Na langdurige discussie slellen hierna de heeren Koopman en Van Hoeve, 'welke voor stel wordt gesteund door de heeren De Jon ge en Kaijser, voor, f 40 te geven, welk bedrag eenjgszins is gebaseerd op eene: bij drage naar het zielental, onder bedi-ng, dat, wanneer de -commissie weer om iets mocht vragen, zij eene bijdrage zal verzoeken naar het zielental, en mocht later blijken, dat de commissie geld over lieeft, eene. even- redig deel terug te belalen. Dil voorstel in stemming gebracht, Wordt! met algemeene stemmen aangenomen. een adres A 302 van den Ned. Chr. Bond van Personeel om de jaarwedde van men werkman A. H. Houg vast te stellen op f 22 per week, met terugwerkende kracht tot 1 April 1919 en eene instructie vast A le stellen te zijnen behoeve op den grond- slag van liet ontwerp-Recbtstoestandwet (staatscommissie Dresselhuijs); h een schrijven van C. A, vanl Vessem, telefoonhouder; G. Alberts-Knlijff, vroed- vrouw; A. P. Wisse, gemee.n te-a.r e h ilec U om verhooging hunner jaarwedden; i. een schrijven A. 65, van de Staals- commissie tot het instellem van een: onder zoek naar de bezoldiging van burgemeesters e.a., om als voorloopige maatregel een zoo- danige verhooging der jaarwedden te be- weirfkstelllgen. dat de mijpende noodloestjsnd, waaronder bet personeel sinds te langen tijd lijdt, worde weggenomem Stukken genoemd onder g tot en met i, worden aangehouden tot bij de beliandelmg der gemeente-begrooting. 7. Wijziging begrooting dienst 1919. De begrooting dienst 1919 wordt hierna in ontvang en, uitgaaf verhoogd inet 28275. 8. Rondvraag, Bij de hierna gehouden rondvraag, stelt de heer Wisse voor, een adres van aan- hankelijkheid le zenden aan de Regeering, waartoe met algemeene stemmen wordt be sloten; b. bespreekt dc heer Scheele de wen- sehelijkheid, om een bank, hetzij al of met overdekt, te plaatsen op het dorp bij de halte van den tram, welk denlvbeeld door de heeren Wisse en Koopman Wordt ge steund, evenwel met dien verstande, dat de plaatsing geschiedt door en op kosten van de Z. V. TMen dat de gemeeblje bijv. het toezichS op zich heemt. Wordt besloten deze aangelegenhedd door Burg, en Weth. nader te laten onderzoeken, c. worden aan den heer Van Hoeve na dere inlichlingen verstrekt met betreiiking tot de nog steeds hangende verbetering van den veerweg bij de begraafplaats en op voorstel van den Voorzitter besloten, eene nieuwe begrooting te laten opmaken met inbegrip van de kosten van demping der langs dien weg liggenden sloot. d. brengt de heer Koopman onder de aandacht van den voorzitter het" feit, dat de omheiuing laiigsi den waterput op het Z,aamsJ.ag-Veer door de Z. V. T. M. is verwijderd en niet herplajatst, en dat bet gewenscht is diem put te laten schoomma- ken. Waarop de voorzitter? een nader onder zoek toezeg.l. Niets meer te behamdelem zijnde, en nie- mand meer het woord verlangjende, sluit de voorzitter de vergadering.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1919 | | pagina 5