SEMENGDE BERICHTEN. MAAGPIJN. - MAAGKRAMP. APOTHEKER BOOM. Hoogwatergeti] te Ter Neuzen Besmettelijke ziekte. Geen Zeeuwsche Jaarbeurs. io,-. DAGEN. het protesteert tegen een inbreuk op onze territoriale en souvereine rechten, en was het daarom moeitijk te veronderstell.en dat, een Nederlandsche Kamer van Koophandel daaraan steun zou onthoudeD, nog te minder was dit naar onze omening te verwachten van de Vlissingsche Kamer die nog onlangs zalke fie re woorden deed hoore», toen Vlissingen bedreigd werd met eene ver- plaatsing van de Zeeland. Immers, zovden de Belgen het meester- schap over.de Schelde veikrpgen, zooais ze verlangen, wat zal er dan met de Neder landsche loodsen gebeuren Zouden die dan, overeenkomstig het Belgisch veriangen wei meer te beloodsen krijgen dan de schepen die in de toe'komst nog de haven van Ter Neuzen zulien aandoen Zuilen de Beigen dan voor de schepen met be- stemming naar Antwerpen en Gent niet uitsiuitend beloodsing door hun loodsen voorschrij ven Men weet nu reeds hoe het gaat. Zou dit dan niet tengevolge hebben een uittocht van Nederlandsche loodsen uit Vlissingen Men zou juist op dien grond gedacht hebben, dat de Vlissingsche Kamer, al was het dan maar op grond van die overweging, het vertoog onzer Kamer zoude hebben gesteund. Men heeft zich echter vergist! De Kamer besloot met algemeene stemmen het national® doel niet te steuueu, op grond dat de zaak gerust aan de Nederlandsche afgevaardigden kan worden overgelaten, terwiji men voorts „te Vlissingen ^reeds iD moeilpkheden is geraakt, daar de ,/groote Belgische bevelking en de ovcrige z/bevolking van Vlissingen «p een ge- ffspannen voet Ieven en het niet wenscheljjk //is, deze vjjandige stemming nog aan te z/wakkeren." Dus, om de Belgische loodsen te ont- zien, die zich niet hebben geschroomd van uit Vlissingen te demonstreeren ten voor- deele der Belgische eischen, besluit de Nederlandsche Vlissingsche Kamer van Koophandel geen steun te verleenen aan een Nederlandsch protest. Kan een wel- denkende het dan aan iemand, hetzjj een partieulier persoon of een officieel college ten kwade duiden, indien hp partjj trekt voor bedreigde nationale belangen. Nog eens, de houding der Kamer van Koophandel in de stad die de bakermat is van Michiel Adriaanszapn de Ruijter is verbluffend. In de Vlissingsche Crt. van Dinsdag komt naar aanleiding aan dat besluit het volgende ingezonden stuk voorgeteekend door de volgende Nederl. loodsen Th. van Bel, B. Spnij, P. van Oppen, P, v. d. Vliet, J. v. d. Epk, J. Sorgedrager, J. W. Muller, N. Dpkstra, D. Kupper en P. Knop. Mijnheer de Redacteur Dit de zitting ,van Donderdag 21 Au gustus van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Vlissingen lezen wp, dat da voorzitter en leden bevreesd zpn adhaesie te betaigen aau de vaderlandsiievende hou ding der Kamer te Ter NeuzeD. Het is onze beioeling niet, de heeren Van Raalte, Van Nittrik en Laemoes persoonlpk aan te ▼alien, daarvoor hebben wp te veel respect voor hun persoon en voor wat zp presteeren. Doch bet moet ons van het hart, de houding van de Kamer van Koophandel in deze, is zeer laf. De heer van Niftrik zegt het gerust te kuunen overlaten aan anze afgevaardigden te Parps, hierover zpn wp het natuurlpk eens, doch bewpzen van deelneming aan de Zeeuwseb-Vlamingen wanneer zp prote- steeren, had plicht geweest. De heer Leernoes spreekt van wrijving tusschen twee categorieen van menschen, die nog is ver- scherpt door de artikelen in de ,/Midd. Oourant". Welnu, wp loodsen niet aileen, doch 7/s van de Nederlandsche bevolking te Vlissingen, juicht de houding van de #Midd. Courant" toe. En wat die wrijving betreft, als er gewreven wordt, zpn wij de laatste. Wij hebben op een van onze laatste vergaderingen besloten een voorbeeld te nemen aan dien grooten Van Karnebeek, n.m. een echte Hollandsche houding aan te nemen, welke beleediging ons wordt aangedaan, toch //inijnheer" te blpven. Doch eenmaal is de maat vol, en dan heeft de Kamer van Koophandel te Vlissin gen door hare houding voedsel gegeven aan die wrpving. Wanneer zal er eens een eind komen aan dat laffe gevlei Is die Kamer van Koophandel daar aileen voor de belangen van enkelen, of voor de belangen van de bevolking in het algemeen Blijkens het Maandblad van den Oen- tralen Gezondheidsraad kwamen gedurende de maand Juoi 1.1. in Zeeland voor 4 ge- vallen van fehris, typhoidea, 22 van roodvonk en 23 van diphtheritis, benevens 4 van Scabies. Daarvan overleed 1 Ipder aan roodvonk en 1 aan diptheritis. De commissie, welke te Vlissingen is gevormd op initiatief van de Kamer van Koophandel, aldaar, fcot oprichting van een Zeeuwsche Jaarbeurs, heeft besloten dit plan voorloopig niet door te zetten. Be sloten werd dat de commissie blpft bestaan, Men zal verschillende handelsmenschen pol- sen en aanschrijven. AXEL. Door den heer Commissaris der Koningin is met ingang van 15 Oct. e.k. totgemeente- veldwachter alhier benoemd J. van Nieuwen- huize, politieagent te Middelburg. Zaterdagmiddag is door de kommiezen alhier een persoon aangehouden, die 2000 eieren, welke op een kar onder de klavsrs verborgen waren, trachtte te vervoeren. De eieren benevens paard en kar werden in beslag genomen en procesverbaal werd opgemaakt. Maandagmiddag kreeg de zoon van den rptuigverhuurder L. W. alhier van een heogst een trap tegen den buik. De jongen, die hevige ppn had. werd naar huis vervoerd, waarna onmiddelpk geneeskundige huip werd ingeroepen. De tosstand is zorgwetekerid. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg Zitting van 26 Augustus 1919. E. J., oud 17 j., zonder beroep te Eede, gedetineerd, is wegens d.efstal veroordeeid lot 1 jaar gevarg. met aftr. prev. hecht. M. 0 S., oud 38 j zonder beroep te Amsterdam, gedetineerd, is wegens poging tot zware mishandeling, veroordeeid tot 2 jaar gevang. A. E. I., oud 21 j koopman te West- dorpe, gedetineerd, is wegens verboden ver- voer en valschheid in geschrift, veroordeeid tot 3 maanden gevang. A. H., oud 35 j., timmerman te Ter Neuzen, beklaagd van diefstal, is vrp- gesproken. Zitting van 27 Aug. 1919. D. v. H oud 34 j., ambtenaar van den burgeripk stand te Oostburg, is wegens het niet teekenen van een huwelijksakte, ver oordeeid tot 1 boete of 1 dag hecht. De gemaskerde inbrekers teBloemendaal Drie Amsterdamsche jongelieden, de3 nachts aangehouden in de buurt van Haar lem, in 't bezit van een volledig stel in- brekerswerktuigen, worden verdacht van de avontuurlpke inbraak, in het gebouw van het prov. elektrisch bedrpf aan de Klever- laan te Bloemendaai. Aanwpzingen heeft men Diet. Het eenige feit, dat^-tot de ver- denking aanleiding geeft, is, dat men hier ook met drie geroutineerde inbrekers te doen heeft, evenals bp de brutale inbraak der drie gemaskerden in de Central®. Twee van de drie zpn dan ook al op vrpe voeten gesteldj terwiji de derde is overgebracht naar Apeldoorn, waar hp gezocht werd. Het is gebleken, dat de inbrekers de ver- keerde brandkast hebben te pakken gehad. Voor hen wei pech, want de met een zuur- stof-apparaat opengevlamde brandkast be- vat.te geen stuiver en de andere 34.000. Voor de provincie Noord-Holland een bofje. De machinist Kroese, die nu wat beko- men is van de hardhandige wijze, waarop de drie gemaskerden hern hebben getrak- teerd, vertelde nu ook zijn verhaal. Daaruit blijkt, dat de drie mannen hem des nachts om kwart over drieeu hebben overvallen, terwpl hp achter het schakel- bord den stand stood op te. nemen. Daar <te voordeuren gesloten waren met een Lipsslot, m eten de inbrekers aan de ach- terzpde zpn binneogekom^n, door over- klimming van een hek. Kroese dacht aan een grap, toen hp een doek voor z'n oogen voelde en hij zei daarom, naar hp meende egen den nachtwaker, dat hp uit moest scheiden met z'n grapjes. Maar toen de doek was aangedraaid en anderen hem op den grond wierpen, begreep hp, dat't ernst was. Hp heeft stevig tegen geworste'.d en een der mannen blpkbaar fiink te pakken gehad. Die kreunde erg. Maar tegen drie was de geblinddoekte ma chinist niet opgewassen. Terwpl een der inbrekers hem een handdoek in den mond i-topte en die met een touw om z'n hals bond, bonden de anderen hem handen en voeten vast en legden hem met het hoofd op een pzeren meterkast neer. Toen werd de blinddoek weggenomen. Kroese zag maar een persoon, met een zwarten lap met ooggaten, gekleed in een donker colbertje. Het drietal is niet meer bp hem terug geweest, wei nog vier maal bp Van der Werf, om te vragen of die wei goed lag!* We zpn geen moordenaars, hadden ee gezegd, toen Van der Werf smeekte z/Denk om m'n vrouw en m'n kind." Om 5 uur kwamen de inbrekers Van der Werf beleefd goeden dag zeggen, omdat ze heen gingen. Van der Werf, die in de spreekkamer opgesloten zat, kon om 6 uur z'n handen, die op z'n dp gebonden wareD, los krijgen, en kwam z'n maat te hulp door het paneel van de spreekkamer in te trappen. Die had toen van kwart over 3 tot 6 uur in zpn lastige positie gelegen. Nadat de brandkast uit het kantoor ge- sleept was, hebben de inbrekers het auto- geen-laschapparaat te voorschijn gehaald uit de smederij en een grooten zuurstofcy- linder, bovendien haalden ze uit d9 garage carbid voor het lasch-apparaat, waarmee ze de kast open brandden. Een bewijs, dat de bezoekers er goed mee wisten om te gaan. Dat ze aileen om geld kwamen, blijkt wei hieruit, dat ze de auto's, fietsen en verdere dingen van waarde ongemoeid heb ben gelaten. Staking van gemeentewerklieden in de hoofdstad Naar aanleiding van een voorstel van Burg, en Weth., met betrekking tot hunne salariee- ring, dat niet aan de gekoesterde wenschen voldoet, besloten de organisaties van de ge meentewerklieden te Amsterdam Dinsdag als protest tegen die voorstellen een 24uurs sta king te proclameeren. Een der eerste gevolgen daarvan was des morgens het stopzetten van het tramverkeer. Het bleek al spoedig, dat alle conducteurs en wagenbestuurders het parool tot staking hadden opgevolgd. Trouwens ook des nachts reeds hadden de trampoetsers de remises ver- laten. Voorts had een groot aantal werklieden der electrische centrales en der Zuider- en Oostgasfabrieken het werk neergelegd, Omtrent het stopzetten van het tramverkeer deelde het bestuur mede, dat het aantal werk- willigen te klein was om een dienst, hoe klein ook, uit te voeren. Aan de Electrische Centrale waren, slechts 3 man aan het werk. Aan de gasfabrieken West en Zuid was de toestand uit stakingsoogpunt gunstig; aan de Oostergasfabriek minder gunstig, daar de hier arbeidende werklieden meest bii christelijke organisaties zijn aangesloten, De gewezen Duitsche Keizer. Men meldt uit Doorn aan het ,,U. D.": Wij vernemen, uit goede bron, dat de ex- Keizer van Duitschland „Het Huis Doom" al hier gekocht heeft van mevr. Baronesse van HeemstraDe Beaufort. Fransche bruiden Een honderdduizend Amerikanen en 3600 Portugeezen zijn, naar gemeld wordt onlangs met Fransche vrouwen getrouwd Indien een- zelfde verhouding bestaat voor de andere ge- allieerde troepen in Frankrijk, heeft een so,l- daat op de 30 een Fransche vrouw mee naar huis genomen. De dure visch in Engeland. De bijzondere correspondent van de „Times" in Fleetwood zegt, dat de eigenaars van vis- schersvaartuigen in het Noorden van Enge land verontwaardigd zijn over de orijzen, wel ke men in de stadswinkels vraagt. Er wordt vaak over geklaagd, dat goede en goedkoope visch weggegooid wordt wegens gebrek aan koopers. De visschers overwegen in verschil lende steden winkels te openen om te verze- keren, dat de visch tegen redelijke prijzen verkocht wordt. -•**"* Het raadsel van de millioenen. De twee recbercheurs, die per vliegtuig uit Berlpn vertrokken waren en den snel- trein naar Bazel te Neurenberg inhaaiden, in welken sneltrein de familie zat, die probeeren zou met twintig miliioen mark, een Duitsche dame van hoogen stand toe- behooreode, over de Zwitsersche grens te komen zijn spoorloos verdwenen, nadat zjj uit Neurenberg geseind hadden aan het hoofdbureau van poiitie te Berlpn, dat zij aan hun opdracht hadden voldaan. En niet aileen deze twee rechercheurs, die sedert geruimen tpd in dienst waren en bekend stonden als betrouwbare ambtenaren maar ook de twee vrouwelpke detectives, die aangifte hadden gedaan van deze poging tot smokkelen, zijn verdwenen. De beide rechercheurs hebben van de Zwitsersche grens hun familie nog een levensteeken gezonden. Verder hoorde men niets van Jien. De Berlpnsche recherche kan het raadsel niet oplossen. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Dinsdag 26 Augustus 1919, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer L. J. den Hollander, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: L. Lamaitre, A. E. C: Kmijsse, F. van Driel, J. M: Oggel, J. de Kraker, F. Dekker, W. Dieleman, P. Dekker, J. Smies, J. de Feijter en M. Wolfert, benevens de Secretaris. Na opening der vergadering worden de rio- tulen der vergadering van 15 en die van 29 Juli 1.1: met algemeene stemmen onveranderd vastgesteld. Daama komt aan de orde: 1. Mededeeling ingekomen stukken: a: Het raadsbesluit van 29 Juli 1919, tot wijziging der begrooting voor 1919, voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedepu- teerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving, b. Een schrijven van C. P. Provoost, waarin deze bericht, dat er, wat betreft de verontreiniging der straten docy de koeien welke naar den stal gedreven worden om te worden gemolken nog geen verandering is ge~ komen en alles nog op den ouden voet voort- gaat. Ook wijst hij er op, dat het vervoeren van mest veel te wenschen overlaat. De Voorzitter deelt mede, dat Burgemeester en Wethouders, toen dit schrijven hij hen in- kwam, als voorloopigen maatregel een der ge meentewerklieden last gegeven hebben de straat, teikens wanneer deze door de koeien verontreinigd is, schoon te maken. Daardoor is de toestand wei iets verbeterd, doch het zoude kunnen zijn, dat, als de klaehten nog niet uitblijven, er ook nog toe zal moeten overgegaan worden om de straat te schuren. Hij stSlt voor, in dit stadium den loop der zaak maar eens af te wachten. De raad vereenigt zich hiermede. c. Een adres van het bestuur der vei eeni- ging „Het Groene Kruis", dat daarin te ken- nen geeft: dat de vereeniging gedurende haar vijfjarig bestaan getoond heeft, in een wer- kelijke behoefte te voorzien; dat het ledental thans ruim het een derde gedeelte van het aantal huisgezinnen in de gemeente omvat; dat in de laatst gehouden algemeene ver gadering van leden besloten is, te trachten hierin verbetering te krijgen; dat deze verbetering op geen andere wijze kan tot stand komen, dan door het aanstellen van een of meer wijkverpleegsters; dat zij overtuigd is, dat de wrikverpleging in onze gemeente geen overdreven weelde is; dat in vele gemeenten van ons land, waar- onder verscheidene van minder beteekenis en kleineren omvang dan Axel wiikverpleging reeds geruimen tijd met succes is ingevoerd; dat zij overtuigd is, dat een goede wijkver- pleging ten voile de goedkeuring wegdraagt van het meerendeel der ingezetenen; dat hare geldmiddelen echter niet toereikend zijn om een wijkverpleegster een behoorlijk salaris te verzekeren, daar de kosten hiervan zeker begroot kunnen worden op ongeveer 1-1500 'sjaars; dat de vereeniging daarom verzoekt, bij het opmaken der gemeentebegrooting voor het volgend jaar de aan haar toegekende subsidie van f 25 te willen verhoogen tot f 1000. Dit adres wordt gerenvoyeerd naar Burge meester en Wethouders om daarover bii de behandeling der begrooting advies uit te brengen. 2. Aanbieding begrooting gemeente gas fabriek voor 1920. Aangeboden wordt de begrooting der ge- meentegasfabriek voor 1920, op een eindcijfer van f 70.103,16^. Deze zal, nadat de nieuwe raad is bij een- gekomen in handen eener commissie worden resteld om daarover rapport uit te brengen Zuur, Hartwater en Slechte Sppsvertering worden spoedig eD zeker genezen door het Maagpoeder van Apotheker Boom. Dit Maagpjeder heeft gedurende meer dan veertig jaren duizenden Maaglijjders geheel genezen Pips per doos 90 cent. Alieen echt met den naam Te Ter Neuzen bp J. J. KENSE. 3. Aanbieding gemeentebegrooting voor 1920. De gemeentebegrooting voor 1920 wordt aan geboden op een eindcijfer van 137.289,46Is, met een post voor onvoorziene uitgaven van f 1824,42. De hoofdelijke omslag, die voor het toopende jaar is geraamcl op f 69.000 is uit- getrokken op f 64.000. Ook deze begrooting zal later in handen eener commissie worden gesteld. 4. Wijziging gemeentebegrooting voor 1919. Burgemeester en Wethouders steilen voor, de begrooting voor 1919 te wijzigen als volgt: onder de ontvangsten te verhoogen den post „weddeverhooging van onderwijzers uit 's rijks kas (wet van 23 Febr. 1918, Stbl no 147) f 535,52; onder de uitgaven te verhoogen de volgende posten: „jaarwedde van den ontvanger f 275 (wegens waarneming der betrekking tijdens ongesteldheid van den functionnaris)"; „kos- ten van vergaderingen van commissien" f 150; .verzekering tegen ongevalien en verdere kosten" 175; „weddeverhooging en pen- sioenbijdrage over 1918" 535,52; „openbare feesten" 300; samen .1 1435,52; en te verminderen de volgende posten der uitgaven: „bedrag (der onvoorziene uitgaven) waarover alieen met goedkeuring van Gede- puteerde Staten kan worden beschikt" f 600, idem waarover zonder nadere machtiging kan worden beschikt 1300; samen f 9(f0, zoodat de verhooging der uitgaven bedraagt f 535,52, gelijk aan die der ontvangsten. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. 5. Verzoek van P. de Putter om e-ervol ontslag als boekhouder der gasfabriek. Ingekomen is een schrijven van P. de Putter, waarin deze verzoekt, hem eervol ontslag te willen verleenen als boekhouder der gas fabriek. Overeenkomstig het voorstel van Burge meester en Wethouders wordt dit ontslag te gen 1 October aanstaande eervol verleend. De Voorzitter deelt mede, dat de functie voorloopig door den heer J. Cornelisse zal wor den waargenomen. v 6; Verzoek van C. B: Antheunis om aan hem gemeentegrond in koop af te staan. Ingekomen is een adres van C. B. Antheunis die daarin te kennen geeft, dat hij ter uitbrei- ding zijner zaak zeer gaarne een winkelge- bouw zou willen oprichten, uitzieht gevende op het marktplein in deze gemeente; dat hij daarvoor echter, om reden zijn erf niet groot genoeg is, voor dergelijke onder- neming, een stukje gemeentegrond zou willen koopen, gelegen aan de markt, tusschen den eindgevel van het pand C 45 en in gelijke richting loopende tot aan den eindgevel van laatstgenoemd pand; dat daaruit de noo'dzakelijkheidvoortspruit van het verplaatsen van de daar hestaande pomp en rioolput, voor hetwelk adressant de kosten, daaruit voorvloeiende, gaarne voor zune rekening neemt, hetgeen dan later op eene nadere aanwijzing kan gesthieden. Hij wijst er ten slotte op, xlat, door inwilli- ging van zijn verzoek, een onaanzienlijk hoek- je der Markt zou verdwijnen. De Voorzitter deelt mede, dat de i aadsleden getracht hebben, zich plaatselijk cm de hoogte te steilen van de bedoeling van adressant, doch, door het ontbreken eener teekening, is het niet duidelijk hoe adressant zich den toe stand denkt, zooais die zou zijn na het ver plaatsen van de pomp en rioolput enz. Hem zal daarom worden verzocht, eene teekening in te zenden. Indien de gemeenteraad er als- dan op wenscht in te gaan, zal worden bekend gemaakt, dat het voornemen bestaat den ge- vraagden grond aan den publieken dienst te onttrekken. Belanghebbenden, die er alsdan bezwaren tegen hebben, kunnen die bij Bur gemeester en Wethouders indienen. 7. Wijziging gasprijs. De Voorzitter deelt mede, dat uit het ac- countantsonderzoek over het laatstverloopen kwartaal blijkt, dat de gasfabrieken weliswaar een kleine winst heeft gemaakt, maar dat het gevaar dreigt, dat, in verband met verhooging van den kolenprijs verder eenig verlies zoude worden geleden. Burgemeester en Wethouders en de gascommissie hebben daarom overwo- gen, dat het gewenscht is, den priis eenigszins te verhoogen. Zij steilen voor, met ingang van de eerste meteropname in September, den prijs voor lichttgas, kookgas en muntgas te steilen op 19 cent en dien van industriegas op 13 cent, en dus alle gas met 1 cent te verhoogen. De heer Oggel vraagt, of het wei gewenscht is, de prijs van het industriegas te verhoogen, en of daaruit weer niet het gevaar ontstaat, dat de industrie zich van andere kracht zal voorzien, wat ten nadeele is van de fabriek. De Voorzitter geeft te kennen, dat het voorstel ook gedaan wordt na overleg met den directeur, die dit ook noodig en billijk acht. Hij wil er voorts ook op wiizen, dat wei enkele gasgebruikers hunne motoren hebben omgezet in zuiggasinrichtingen, maar dat, al ware dit niet geschied het gebruik toch aanzienlijk minder zoude geweest, zijn aange- zien een der grootste verbruikers wegens ge brek aan grondstoffen toch heel weinig heeft kunnen werken. Dat het gas een cent duurder wordt, acht hij geen bezwaar en bovendien, als een volgend kwartaal mocht blijken dat het lager kan, dan kunnen we het weer verminderen. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. 8* Voorstel tot aanschaffing van een au- tomatische lantaarnontsteking Burgemeester en Wethouders steilen, in overleg met de gascommissie voor, aan te schaffen eene installatie voor automatische ontsteking der straatlantaarns. •Uit het ingesteld onderzoek is, naar de Voorzitter mededeelt, gebleken, dat deze zeer goed voldoet; o: m. is die sedert eenigen tijd in gebruik te Zevenbergen. Zij i evert een groot voordeel op, daar het aansteken en dooven der lantaarns van uit de fabriek kan geregeld worden en daardoor veel gasverlies wordt voorkomen, omdat een lantaamaansteker vol- gens de tegenwoordige regeling allicht wat vroeger zal beginnen met ontsteken om tijdig klaar te zijn en het dooven eveneens wei eens wat vertraagt. Ook kan van uit de fabriek een bepaald deel der gemeente, waarvoor dit door omstandigheden mocht noodig bliiken, aileen verlicht worden, terwiji de lantaarns in andere stadswijken gedoofd blijven. Waar opgemerkt werd, dat automaten wei eens weigeren tet werken, wordt _er op gewe zen, dat zulks bij deze inrichting, die ook in Berlijn en Hamburg in gebruik is, hoogst zel- j den voorkomt. Burgemeester eif Wethouders achten de aan schaffing een voordeel en steilen voor, ook de lantaarnopstekers als zoodanig- in dienst te houden, daar men toch personeel iroet hebben voor het schoonmaken der lantaarns. De heer Oggel merkt op, dat zul'ks daarop zal neerkomen, dat de menschen hun tracte- ment als lantaarnopsteker behouden, daar ze in verband met den 8uren dag de werkzaam— heden in den tijd dat ze als gemeentewerkman in dienst zijn zuilen moeten verrichten. De Voorzitter stemt dat toe; dat zou ook zonder den 8uren dag het geval ziin, daar het schoonmaken der lantaarns bij daglicht moet geschieden, dat zouden ze in den winter toch niet na hun werktijd kunnen doen. Burge meester en Wethouders hebben ook wei over- wogen, dat hierin een moeilijkheid schuilt: zij meenen echter, dat het bezwaarliik is, het tractement, dat de menschen nu voor het ont steken dei' lantaarns krijgen in te trekken, daar hunne jaarwedde als gemeentewerkman, in aanmerking genomen wat daarvoor elders betaald wordt, ook niet zoo hoog genoemd kan worden Spreker zou het voorloopig maar eens wil len aanzien en dan kan er bij de vaststelling der nieuwe begrooting met dezen toestand rekening worden gehouden. De heer Oggel heeft daartegen geen be zwaar, opmerkende, dat het toch nog geruimen tijd zal duren, eer die installatie klaar is. In antwoordt op eene vraag deelt de Voor zitter nog mede, dat de installatie f2000 kost en dat zij ook aanleiding geeft tot besparing op de gloeikouses, welke bij de automatische ontsteking niet zoo licht breken dan bij de tegenwoordige wijze van ontsteken. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. De Voorzitter geeft nog te kennen, dat de directeur er op aandringen zal, dat de inrich ting wordt geleverd onder garantie voor goed werken. 9. Crediet woningbouwvereeniging, De Voorzitter steit namens Burgemeester en Wethouders voor, een crediet van f 100 te willen verleenen aan de wonmgoouwvereenl- ging' alhier, voor bestnjding der kosten voor net maken van ontwerpen voor te bouwen woningen, De vereeniging heeft met ernst overwogen wat er gebeuren moet en is daarbij tot de con- clusie gekomen, dat het bouwen van noodwo- ningen is het werpen van goed geldjiaar kwaad geld en dat er, niettegenstaande de hooge kosten van de bouwmaterialen enz. niets an- ders overblij.ft, dan te beginnen met het bou wen van een aantal woningen, om in den be- staanden nood te voorzien. Men zal in dit op- zicht ook alhier moeten doen, wat in andere gemeenten reeds sedert lang geschied. Eer daartoe echter besloten wordt, zal aan den gemeenteraad worden overgelegd een vol ledig- plan, met de raming van kosten, en eene opgaaf van hetgeen dat aan de gemeente kosten zal. Uit elders ingewonnen informaties berelcent spreker dat voor een 20 woningen eene jaarlijksche bijdrage der gemeente van j 500 zoti noodig zijn. Tegenover de duurte der bouwmaterialen staat de crisisbijdrage die het rijk geeft. Naar aanleiding van het destiids door den stoker der gasfabriek Van Hill aan de Konin gin gezonden adres, in zake het ontbreken van woningen, is dezer dagen een schrijven ont- vangen van den Minister van Arbeid, waarin deze, op grond van de door het Riik gemaakte bepalingen voor het verleenen van steun bij woningbouw, er op aaudringt, dat tot het bou wen van huizen zal worden overgegaan. Hij geeft in overweging ons daarvoor in verbin- djng te steilen met den inspecteur voor de volksgezondheid te 's Gravenhage, die met het toezicht op de volkshuisvesting is belast. Ook uit de mededeelingen van de Huurcom- missie, die goed met de woningtoestanden op de hoogte komt, blijkt, dat het dringend noo dig is, dat voorzien wordt in den woningnood. Spreker acht het een voordeel, dat de ge meente zelf grond bezit, welke zij voor wo ningbouw in erfpacht kan geven. Hij is het niet eens met hen, die beweren, dat de Oude Wijk geen plaats zou zijn voor woningbouw. Bouwt men aldaar nieuwe huizen, dan wordt het een nieuwe wijk. Het voorstel tot het verleenen van een cre diet wordt aangenomen met algemeene stem- Wordt vervolgd). TER NEUZEN. Veiling van 27 Aug. 1919. Sngboonen 20,— a 25, Appelen (zure) 11,10 a f 13, (striepeling 11,20. ,z (zomercitroenen), lste soort 12.10. Appelen (zomercitroenen), 2de soort, Peren f 14,10. (jutten) 16,—. (dapsfavoriten) 17,60. (vggeperen) 12,a 12,10, alles per 100 K.G. (Zonnetijd). Voorm. Donderdag 28 Aug. Vrijdag 29 u Zaterdag 30 Zondag 31 n Maandag 1 Sept. Dinsdag 2 Woensdag 3 «r 3.8 5.41 4.13 4.45 5.22 6.2 6.56 Nam. 3.24 3.57 4.28 5.4 5.41 6 27 7 28 SCHEEPVAARTBEWEGING. 25 Aug., Nederlss. Nederland, 872 M3., hout, van Gent naar West Hartlepool. 26 Aug., Noors ss: Har, 3552 MS., ledig, van Rotterdam voor Gent. 26 Augr, Eng. ss. Borre, 598 M3„ ledig; van Antwerpen voor Gent. Van 25 tot en met 26 Aug. werden langs de Oostsluis alhier 22 binnenvaartuigen op- en 26 afgeschut; langs de Middensluis 0 op- en 0 afgeschut; langs de Westsluis 0 op- en 0 afgeschut.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1919 | | pagina 3