Kamer y. Koophande! en Fabrieken teTerNeuzen. Loop d srb evo Iking van Ter Neuzen. De penningmeester deed vervolgens mede- deeling van de resultaten der inteekenlijsten voor zoover deze reeds blnhen gebracht waren en de voorts bekende vooruitzichten. Die me- dedeelingen werden met ingenomenheid ver- nomen, daar -zij over het algemeen eene ver- rassing beteekenden. T.oen dan ook de begrooting werd medege- deeld, bleek dat aan de verschillende commissies niet alleen de noodige bedragen konden wor- den toegekehd, zonder eenige beperking, doch dat bovendien ook nog een post disponibel was voor eeh vuurwerk. Teneinde daaraan no'g meer luister te kunnen bijzetten, ver- hoogden staande de vergadering nog enkele aanwezigen hunne bijdragen en hopen, dat nog Hieerdere bfelangstellenden dat voorbeeld sullen volgen, opdat het vnurwerk nu eens siet recht bijzonder schitterend en knallend lal kunnen zijn. De heer De Jonge deed verschillende mede- deelingen omtrent den te houden historisehen optocht, die een zestal afdeelingen zal bevat- ten en waarin voorkomen personeh uit de his toric van Zeeuwsch-Vlaanderen van af het begin der vrijmaking van Spanje tot op heden. Een groot aantal ruiters en vele personen sullen aah dezen stoet deelnemen, zoodat zij bepaald belangwekkend beloofd te zullen zijn. Ook zijn voor het allegorisch gedeelte ver schillende praalwagens toegezegd, benevens automobielen, versierde rijwielen en sport- wagens. Voor etalageversiering zijn" ook een bevre- digend aantal aangiften ingekomen en wel- licht, dat dit mimmer hoe dichter het bij t feest komt, nog zal uitbreiden. Aan een aanvankelijk geopperd voornemen, em beide feestdagen den stoet te laten rond- gaan kan geen gevolg worden gegeven, we- gens de daarmede^gepaard gaande moeilijk- heden voor het beschikbaar zijn der noodige paarden en het aanzienlijk bedrag waarmede de huur der costumes zoude verhoogen. Naar aanleiding daarvan werd van wege het bestuur der sub-commissies voor de feest- viering, op grond dat men alsdan den groot- sten toeloop van vreemdelingen verwachten kan, bepleit om den stoet des Zaterdags te doen uitgaan, daar het ook aanbeveling ver- dient den laatsten dag de clou van het feest te geven, Enkele comtnissieleden opperden daartegen bezwaren en meenden dat het succes even groot zal zijn des Vrijdags als des Zaterdags terwijl des Zaterdags voor velen moeilijkheden eplevert. Zij waren van meening, dat ook een mooi vuurwerk voldoende attractie zal zijn, om des Zaterdags bezoekers uit de omgeving naar Mer te doen stroomen. Besloten werd ten slotte, dat de optocht des Vrijdags zal plaats hebben Terreur Gisterennamiddag is het sleepsehip ..Bertha Louisa, dat in de haven van den Koningi'nne- polder gemeerd lag om mest te laden, door een groep stakende schippers losgegooid en met eb de haven uitgedreven tot nabij den zeedijk van den Koudepolder, waar de schip- per van dit hulpelooze schip, wiens familie ©ndertusschen vermeerderde, wist ten anker te komen. De politie stelt deswege een onderzoek in. Bevrachting Naar we vernemen zal alhier voor het ver- voer van een lading nieuwe aardappelen een schip moeten gerequireerd worden. De actie bij de Spoorwegmaatschappij GentTer Neuzen. Het hoofdbestuur van den Ned. R.-K. Bond van Spoor-- en Tramwegpersoneel „St. Ra phael" meldt omtrent bovengenoemde actie: Liet het zich aanzien, dat een conflict tus- schen de directie en haar personeel zeer waar- sehijnlijk was, op het laatste oogenblik heeft de directie aan de eischen van haar personeel toegegeven. Na een bespreking met den disT trictsinspecteur van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten te Breda besloot de directie de loonen te verhoogen. Deze verhoo- ging bedraagt voor de ambtenaren 600 tot 900 frs. per jaar, terwijl het minimum-dagloon der beambten is gebracht op 6 frs. Aan deze ver- hooging is overeenkontstig den eisch van den R.-K Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael" terugwerkende kracht verleend t»t 1 Mei 1919. In een nachtvergadering, onder leidihg vah het Hoofdbestuur van „St. Raphael" te Sas van Gent gehouden, heeft het personeel deze verhooging aanvaard en is besloten dat de actie voor verdere verbeteringen in de loon- regeling. de invoering van een arbeidsregle- ment en de erkenning der organisatie zal door- gezet worden. De directie wil.de organisatie niet erkennen. Feestdagen te Axel. Zeeuwsch-Vlaamsche tram. Woensdag aanstaande zullen de volgende extra-trams rijden: Van Wal.soorden middags 12 uur, aankomst te Zaamslag 12,45 uur. Van Ter Neuzen middags 12,10 te Zaamslag 12,35 uur. Van Zaamslag 12,50 nam. Axel 1,15. Van Sas van Gent naar Drie Schouwen nam.. 1,20 uur. Op Donderdag 14 Augustus vertrekt des avonds, in verband met het vuurwerk een tram uit Drie Schouwen om 1.1,15 uur in de rich- ting Zaamslag naar Ter Neuzen alwaar deze te 12,15 aankomt en naar Sas van Gent waar deze te 11,55 aankomt. Op Vrijdag 15 Augustus, ter gelegenheid van het concours-hippique rijdt een extra- trein van Walsoorden des voorm. 11,30, terwijl de tram die des avonds 6,45 in de richting IJzendijke moet vertrekken dien avond eerst te 10 uur zal vertrekken. Examen Fransche taal 1; o. Gieslaagd voor het ex amen Franische taal j..o. de heer Lj. J'. J. Pecrd'en te Hulst. Onthulling van het stahdbeeld van Frans Naerebout Te VTissingen heeft Zaterdagmiddag de ont hulling van het standbeeld van den zeeman Frans Naerebout plaats gehad. Nadat de feesten des morgens reeds waren aangevangen met 'n reveille en met roeiwed- strijdeh, trok hedenmiddag 'n stoet van tal van vereenigingen mee naar den Boulevard Ban- kert, waar ook een zangkoor van 200 jonge heeren en jonge dames was opgesteld, bij het te onthullen standbeeld. Nadat de genoodigden reeds in de societeit Unitas waren toegesproken door den voorzit- ter van het comite, den heer P. J. Jager iuitenant ter zee eerste klasse, werd bij het standbeeld door den heer J. Stamperius uit Hilversum, voorzitter van het comite een leestrede gehouden waarin hij wees op de verschillende heldendaden van Frans Naere bout o.a. het redden van 87 schipbreukelingen van de Woestduin in 1779, het behouder, in een haven van Engeland brengen van het roerloos schip „Zuiderblirg" en het in de Kaap de Goede Hoop binnenbrengen van de ..Veer- land" in 1795, toen de andere scbepen van het convooi de Engelschen in handen vielen of stranden. Spr. stelde Frans Naerebout ten voorbeeld van eenvoud, plichtsbetrachting, vaderlandsliefde, en trouw aan het eens ge- geveh woord., zielenadel en burgerdeugd, waar- om men behoefte gevoelde hem blijvend te eeren. In deze tijd van moreele inzinking is het o.a. noodig menschen als Naerebout te her- denken en in hem de mannen, die de zee trot- seeren in het belang van het algemeen Door vice-admiraal Bauduin werd namens H. M. de Kouingin vervolgens de onthulling verricht. Het st-andbeeld toont Naerebout met den zuidwester op kijkend naar de golven. Het voetstuk geeft aan de voorzijde een af- beelding van de Woestduin strijdend tegen de golven, de jaartallen 1748 en 1818, de woorden „Frans Naerebout", Heldhaftig redder van schipbreukelingen, Kundig zeeman, Onver- schroKke'n Loods". Aan de achterzijde staat „Woestduin, Zuiderburg, Veerland; Hulde van het nageslacht". Na de onthulling bracht de heer Stamperius dank aan alien die aan de tot standkomihg hebben medegewerkt, inzonderheid aan H. M. de Koningih en Koningin-Moeder, Vervolgens legde de heer J. J. Roest na mens het Nederlandsch loodswezen en de heer J. C. van Niftrik namens Vlissingen Vooruit kranseh neer bij het voetstuk, terwijl de bur- gemeester van Vlissingen, de heer Jhr. Mr. A. A. van Doorn van Koudekerke namens het gemeentebestuur het standbeeld ovemam. Het zangkoor liet hooren het „Lied van den ouden Frans" uit het tooneelstuk ,,'tWas maar een Loods" en „Frans Naerebout' Op den terugtocht werd halt gehouden bij het standbeeld van Michiel de Ruyter, waar de heer Van Niftrik een krans neerlegde na eene korte rede waarin hij de verdiensten van den eminehten Vlissinger schetste. Na de onthulling werd nog het woord ge- voerd door den vice-admiraal W. C. .T. Smit, commandant in Zeeland, als vertegenwoordiger van den Minister van Marine, die Naerebout aah het tegehwoordige geslacht ten voorbbeeld stelde, door den burgemeester van Veere Buys Ballot, die namens de bevolking van de geboor- teplaats van den vredesheld een krans neer- egde bij het standbeeld, welk voorbeeld ge- valgd werd door den heer Schuitemaker uit Maassluis, algemeen voorzitter van de Lood- senvereeniging „Nederland". Het feest werd gevierd onder begunstiging van prachtig zomerweder en bijgewoond door een enthousiaste menigte. De dag werd verder met roei en zwemwed- strijden en met muziek, zang en optochten doorgebracht en des avonds werd een licht- stoet door de straten gehouden en was o. a. de societeit van het Nederlandsche loodswezen toepasselijk verlicht. Het jonge dameskoor uit Ter Neuzen, dat de aldaar voor het Naerebout-monument ge geven uitvoering opluisterde, was ook voor de onthulling genoodigd. Zij werden zeer harte. lijk en gastvrij ontvangen en zijn ten zeerste over hun tocht naar Vlissingen voldaan. Groot verlof. Die met pnbepaald (Mei nverlof zijnt^e dienstplichtigeni van die anilitis te lanid, (de zeemilitie en de landweer moeten zicli tus- schtesn 1 em 15 September a.s. 1 aanmeld™ ter gemeente-secretariie van! hun woonplanil's lei- overlegging van het zakboekje van den verlof ganger, of zijn) verb upas etn verdere op zijn d least betrekking hebbende papirf nen. Zij, die voldaan hebben aam deze vetr- plichlingen, worden met intgaf.ig van 1 O-c- J. ten Hoeve, sehipper aan boord, naar Rotterdam. P. A. Wondergem, Apothekersbediende, 2e Verbindingstraat, naar Axel. J. 0. Schouten, zonder beroep, Kazerne- straat 18 naar Rotterdam. D. BruggemaD, timmerman, Baandgk 1, naar Rotterdam. L G. Gheeraert, vlasbewerker, Schutters- hofveg 7, naar Sas van Gent. G. van de Vreede, sehipper, Taoleasstraat 51, naar Rotterdam. Th. A. BolseDs, klompenmaker, Stations- weg 14, naar Clinge. V. Rottier, zonder beroep, Nieuwediep- straat 108. naar Hontenisse. C. van den Bulck, schippersknecbt, Dek- kerstraat 19, naar Aardenburg. aankomst aankomst te tober 1919 in het gemot van grooitl verlof gesteld. Opening der jacht Door Ged. Staten is de opening der jacht op klein wild bepaald als volgt: a. op patrijzen op Maandag 1 September a.s. met zonsopgang; b. op hazen, fazanten, korhoenders, hout- snippen en kwartels op Maandag 15 Septem ber d.a.v. en dat de korte jacht zal geoorloofd zijn dagelijks en de lange jacht op Maandag, Woensdag eh Zaterdag van iedere week, als- mede op de vier dagen, voorafgaande aan de sluiting der jacht alles met uitzondering van de Zondagen en wordt verwezen naar de ver- ordeningen van den Commandant van Zeeland, van 6 October en 24 December 1918 en 26 Juni 1919, Gedurende de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente g e v e s t i g d M. A. Oostdjjkvan der Hee, zonder, Lange Kerkstraat 48, uit Rotterdam. L. G. A. van Heek, teekenaar, Brouwe- rijstraat 9, uit Hoogeveen. J. J. van Damme, zonder, Dekkerstraat 45, uit Arnhem. J. J. M. Lips, kapelaan, Korte Kerkstraat 22, uit Hoeven. I. S. Beghejjn, zonder, P. 114, uit Zeven- bergen. A. Mechielle, werkman, Donze-Visser- straat 108, uit Den Helder. D. Bolier, lnspecteur Rjjksbelasting, Grenulaan 10, uit Amsterdam. M. F. de Klerk, liefdezuster, Q 171, uit EL en L. Zwaluwe. Yertrokken: M. Lensen, dienstbode, Dgkstraat 84, naar Goes. C. Wolfert, dienstbode, P 38, naar Axel. L. A. R. van der Yelden, zonder, Sohool- plein 21, naar Amsterdam K. de Kubber, werkman, Kerkhoflaan 22, naar Rotterdam. J. de Kubber, werkman, Kerkhoflaan 22, naar Rotterdam. J. D. Meertens, werkman, Dekkerstraat 62, naar Rotterdam. E. A. de Doelder, zonder, Dekkerstraat 12, naar Middelburg. P. A. E. Yroegop, zonder, Lange Kerk straat 21, naar Waarde. M. Drabbe, landbouwersknecht 0 75, naar Zaamslag. J. Bastiaanse, sehipper aan boord, naar Rotterdam. Vergadering van Donderdag 7 Aug. 1919. Voorzitter de heer H. W. R. Kramer. Verder aanwezig alle leden. Na opening der vergadering worden gelezen de notulen der vorige vergadering, die onver- anderd worden vastgesteid, Vervolgens heeft de Voorzitter te kennen deze vergadering te hebben belegd op verzoek van de heeren Geelhoedt en Nolson, die de vraag hebben gesteld, of er, in verband met de Belgische annexatiepogingen, geen aanlei ding is de wenschelijkheid te overwegen van het zenden van een adres aan de Internatio nale Commissie voor de herziening van het verdrag van 1839 te Parijs. De heer Geelhoedt wijst er on. dat, indien men de verschillende berichten nagaat, die uit Belgie tot ons komen, met betrekking tot de herziening van het tractaat 1839 te Parijs, waarvoor de Internationale Commissie thans aldaar is saamgekomen, blijkt, dat de lucht nog allerminst zuiver is. Hij acht het op den weg der Kamer van Koophandel te liggen, daartegen hare stem te doen hooren. Vooral hetgeen vandaag onder onze oogen gekomen is,, het vertoog van de Kamer van Koophandel te Antwerpen aan de geallieerden, kan heele- maal niet door den beugel. Daar tegen dient te worden opgekomen, wegens de vele scheeve voorstellingen, vooral die betreffende het ka- naal GentTer Neuzen en de Schelde, terwijl het een onwaardig stuk is, daar het zelfs tracht de nentraliteit van ons land verdacht te maken. Hij zou het mogelijke willen aanwenden om te voorkomen, dat te Versailles door onjuiste voorlichtingen besluiten zouden worden ge- homen, die in ons nadeel uitvallen. De heer Nolson verklaart ook van meening te zijn, dat, naar aanleiding van de vernieuw- de propaganda, die van Belgische zijde ge- maakt wordt en die niets anders is, dan een verkapte poging tot het verkriigen van be- vrediging van annexionistische wenschen, het op den weg der Kamer ligt, met het oog op de aan hare zorg toevertrouwde belangen, daar tegen bij de Internationale Commissie te Parijs protest aan te teekenen. Wij moeten duidelijk doen uitkomen, dat we Nederlanders zijn.en dat weschen te blijven, en dat we van de Bel gische zijde gekoesterde wenschen om in het bezit te komen van onze rivier de Schelde en van het kanaal van Gent naar Ter Neuzen, met ook nog een deel van ons grohgened, nie. kunnen aanvaardeh. We moeten op er wijzen dat dit bezit in geen elikel opzicht voor Be - gie nadeelig is, daar dit de ontwikkeling eri den bloei der Belgische havens met heeft in den weg gestaan. De heer Waalkes sluit zich ook by de vonge sprekers aan, hij zou het protest zoo stei k mogelijk willen maken en aan de Zeeuwsche Kamers willen verzoeken hetzij een zeTstan- dig protest te zenden, hetzij aan het onze ad- haesie te betuigen, Dat de Belgen met hun bewenngen aan- gaande het kanaal van Ter Neuzen naar Gent |eheel ongelijk hebben, is indertud voldoende aangetoond, in de tegenspraak om het inter view van den Gentschen senato- Coppieters. Ware het dat de Belgen irfdertijd zelf de nieuwe sluis alhier hadden moeten maken, dan zou deze 2,25 M. nauwer zijn geweest. Het zijn juist de Nederlandsche ingemeurs ge weest' dit op grootere afmetingen hebben aan- gedrongen. Ook de heer De Vrieze acht het noodig te gen de scheeve voorstellingen van de Ant- werpsche Kamer op te komen De heer Van Dixhoorn beschouwt hetgeen de Belgen vragen op dezelfde wiize, als of Nederland zou verlangen in het bezit te ko men van het kanaal te Gent en van de Schelde tot in Frankrijk. Daar zou Belgie nooit in willen toestemme'n. Evenmin kan Nederland toestemmen in hetgeen Belgie blijkt te willen. De Voorzitter verklaart, dat het hem ge- noegen doet, dat deze zaak hier ter sprake is gebracht; hij kan zich geheel vereemgen met alles wat hier over dit ondei-werp is ter sprake gebracht. Hij wil gaarne het zenden Van een protest naar de Commissie te Ver sailles bevorderen en hoopt, dat het werk der Kamer succes zal hebben. Hij zou ook liever wat meer algemeene ac tie zien, het geheele Nederland zou zich meer de belangen van de nog bdreigde strekn moe- 1( 'dMheer^Waalkes vreest, dat men zich met ten voile een goed denkbeeld der zaak maakt, hij heeft reeds van af den aanvang der actie tegen de annexatie dien indruk gehad Gat ev o-een land mocht worden geannexeerd, daar- over was men het allemaal eens, maar omtrent de waterwegen scheen het, alsof ook de Ne derlanders uit het centrum van ons land wei tegenover het buitenland verdedigt. Ten slotte wordt met algemeene stemmen besloten, tot het verzenden van een protest aan de Internationale Commissie te Versailles. Het op te maken concept, zal ten spoedigste aan de leden ter goedkeuring worden over- gelegd, Vervolgens worden medegedeeld de volgende Ingekomen stukken. aBericht van het gemeentebestuur, dat de rekening over 1919 is goedgekeurd. Aangenomen voor kennisgeving. b. Voorloopig verslag van den Minister van Landhouw enz. betreffende het wetsont- werp op de samenstelling enz. der Kamers van Koophandel. Besloten wordt, dit ter lezing toe te zenden, cEen schrijven van den Minister van Waterstaat, waarin wordt bericht, dat te zijner tijd, bij het beoordeelen van de plannen voor den aanleg van een tramlijn, der Z.-V. Tram- wegmaatschappij, naar de aanlegplaats der Provinciale booten te Ter Neuzen er mede rekening zal worden gehouden, dat door dien aanleg de beschikbare breedte op de km in van den kanaaldijk langs den middenkahaaiarm aldaar niet kleiner wordt dan de thans be- staande kruinsbreedte, De heer Nolson vraagt naar aanleiding van dit schrijven, of het niet gewenscht zou zijn, terug te komen op het destijds door de Kamer gedaan verzoek om het eiland met een dam naar den vasten wal te verbinden en als op- slqgplaats voor de binnenvaart beschikbaar te stellen, welk verzoek indertijd ook door het gemeentebestuur is gesteund. Er is destijds van wege waterstaat te kennen gegeven, dat plannen zouden worden gemaakt om metter- tijd aan dat verzoek te voldoen, en dat bereids gelegenheid voor lossen en laden en het op- slaan van goederen zou worden gegeven op den dijk langs den middenkanaalarm. De bin- ne'nvaant komt steeds ruimte tekort, maar die beschikbaarstelling is niet veel ge- bleken, integendeel is wel te constateeren het feit, dat een voor opslagplaats waardevolle oppervlakte, juist aan het water gelegen voor altijd onbruikbaar wordt gemaakt. door aldaar een opzichterswoning te zetten. Hij zou willen aandringen op spoedige uitbreiding van los- en laadgelegenheden voor de binhehvaart en den plaatselijken handel. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. d. De Voorzitter deelt mede, dat met het oog op de zomerdienstregeling der treinen verzoeken waren ingekomen van de Kamer te Middelburg en die te Vlissingen, om steun te verl.eenen aan hunne verzoeken tot het ver- krijgen van wijzigingen. Bij onderzoek bleek, dat er voor deze streek bij het door laatstge- noemde Kamer beoogde in het geheel geen be lang was, terwijl hetgeen de Middelburgsche Kamer wenschte, met de belangen onzer streek in strijd was. Daarom werd aan de spoorweg maatschappij verzocht, de voorgenomen dienst- regeling niet te wijzigen, e. De Kamer te Zwolle vraagt, in verband met het invoeren van den vrijen Zaterdagmid dag, opheffing van het staangeld voor wag- o-ons, aangezien de geadresseerden dan geen gelegenheid hebben goederen te laten afhalen. Besloten wordt, liieraan adhaesie te be tuigen. f. Een verzoek van de Kamer te Kampen, om steun te verleenen aan hare poging voor het verkrijgen van opheffihg der bepalmg, dat aan z.g. „natte" stations geen vracht- en ijlgoederen mogen worden verzonden, woirtt aangenomen voor kennisgeving, frRen adres van de Kamer te Veendam, met betrekking tot de voor de afgelegen lands- deelen vooral nadeelige regelmg der kilo- meterkaarten. De Voorzitter deelt mede, dat hieraan, te- geliik met een schrijven omtrent de hooge staangelden, reeds adhaesie is betuigd. h. Een schrijven van de Directie der spoor- wegen, dat het voornemen bestaat z«odra he- tegenwoordige groente-, fruit—en aardappel- lenvervoer zal zijn afgeloopen, het staange voor andere waggons, dan die met braudstm- fen geladen, te vei-minderen. Omtrent de ki.o- meterkaarten zal tiader antwoord worden ge- Vei-volgens komt aan de orde de vaststel- ling der begrooting voor 1920. De Voorzitter wijst er op, dat in verband met de gestegen prijzen voor drukwerken en kantoorbehoeften, benevens ook door een fei- telijke uitbreiding van de werkzaamheden der Kamer, een bedrag als dat hetwelk voor den oorlog voldoende was voor de behoefte, op verre na niet toereikend is en on alle posten dus een hooger bedrag moest worden aan- "°De hoei" Geelhoedt wijst er op., dat de post jaarwedde van den Secretaris, die reeds sedert den aanvang dezer eeuw op 75 is bepaald, billiiker wijze dient te worden verhoogd. Her- tijdsverloop de jaarwed- genegen waren iets toe te geven, daar scheen zelfs de meening te heersclien, dat men tegen over Belgie wel iets verschuldigd was._ Een protest daartegen is noodig. Er is aan de commissie voor behartigmg van haven- en gemeentebelangen destijds door de regeei ing raadpleging toegezegd, hp zou haar daaraa willen herihneren, en, wijzende op de onrust die onder de bevolking begint te heerschen, den Minister-president willen verzoeken, die commissie ten spoedigste weder m audienti te willen ontvangen. De Voorzitter en alle leden stemmen hiei - mede in. waarop met algemeene stemmen wordt besloten den Voorzitter der commissie, den burgemeester dezer gemeente. uit te noo- digen hij den Minister Ruys de Beerenbrouck, die audientie aan te vragen. De heer Nolson en ook 1de11^ee^,W,aa' uiten in het algemeen ook de klacht dat de Nederlandsche groote pers zich in deze zoo zeer helangrijke kwestie zoo afzijdig houdt. Men bepaalt zich eenvoudig tot het onnemen van die verschillehde annexionistische bench- ten uit Belgie, en van hetgeen daar over de stemming der bevolking van Limburg wordt geschreven, maar zeldzaam wordt er op die be richten commentaar gegeven, wat toch noodig voude zijn voor versterking van onze positie teo-enover het buitenland. Stemming maken naar buiten is sedert weken, sedert de eerste heslissing In deze zaak door den Raad van Vier het doel der Belgische pers Te betreu- ren valt het, dat die Nederlandsche pers ook niet bij voortduring onze eeuwenoude rechten haaldelijk zijn - den van alle ambtenaren verhoogd, maar bo vendien namen ook de werkzaamheden toe. Daarbij komt, dat de Kamer een Secretaris heeft die zich met ijver en toewijding vari zij- ne taak kwijt, en waarvan zij uit de samen stelling van verschillende rapporten en v elagen heeft kuV.hen constateeren, dathij uit- stekend van de zaken der Kamer op de ho g- De' Voorzitter en alle leden verklaren hier- mede geheel in te stemmen en wordt met al gemeene stemmen besloten de jaarwedde te vernoogen tot f 150. De jaarwedde van den bode wordt verhooga van f 20 tot f 30, De begrooting wordt alsnu vastgesteid op een bedrag van 460. Bij de' omvraag verklaart de heer Nolson dat hii er gaarne over zoude worden mgelicht of er bij de Kamer een afschrift berust van de oude en nieuwe voorwaarden, waarop de exploitatie van de loskaden te Ter Neuzen aan de maatschappij Mechelen-Ter Neuzen is op- CHetg zou voor belanghebbenden ten zeerste gewenscht zijn, dat zij konden nagaan wat de rechten en verplichtingen in dezen van de ex- ploiteere'nde maatschappij zijn tegenover den handel en omgekeerd. Mocht de Kamer &een afschriften van die overeenkomsten hebben, dat wil hij voorstellen, dat er bij den betrok- ken Minister op aangedrongen wordt, die als- no0, ter kennis van de Kamer te brengen. Spreker heeft de laatste dagen als expe dites weer de treurige ervaring .opgedaan van een willekeur en tegenwerkmg die er heerscht en toegepast wordt door genwoordiger van de maatschapnn Mechelen Ter Neuzen, den stationschef alhier perken te buiten gaat In plaats van de langzame herlevmg van het havehbedrijf in de hand te werken, wordt deze zooveel mogelijk onnoodige moeihjkhe- heden in den weg gelegd, en zulks, onder vooi-wendsels waar ieder mensch met gezonrl verstand zich over moet verbazen. Ter rechtvaardiging en verschooning van dit optrede'n worden dan alle mogelijke wetten en reglementen uitgepluisd, om de noodige artikelen te vinden om deze handelwijze te wettigen, doch van practisehe en welwillende medewerking is geen sprake. In een woord, in plaats van den handel, die toch a, zooveel moeite heeft om het havenbedriif te doen ner- leven, het zoo gemakkelijk mogelijk te maken, het beetje werk dat er is uit te voeren, schijnt de stationschef een genoegen in te vinden, den belanghebbenden zooveel mogelijk moeilijk heden in den weg te leggen. Niet alleen is zulks ten zeerste betreurens- waardig voor de belanghebbenden en den han del in het algemeen, doch ook de arbeiders moeten er door lijden, doordat het werken of onmogelijk, of zoo moeilijk mogelijk wordt ge maakt. Doch daarover schijnt de stationschef zich niet te bekommeren. Onaoodig hier aan toe te voegen, dat zulks ook weer een nadee- ligen terugslag heeft op het algemeen ge- meentebelang. Spreker herhaalt dus, dat het voor den han del zeer gewenscht ware, dat belanghebbenden precies wisten wat de wederzijdsche rechten en plichten zijn, hetgeen bereikt kan worden indien de juiste voorwaarden aan de exploi tatie der loskaden verbonden, bekend zijn. De Voorzitter geeft te kennen, dat de door den heer Nolson bedoelde voorwaarden niet aan de Kamer bekend zijn. Er is wel eens gevraagd om de nieuwe voorwaarden, doch de ingenieur meende daarvan, zonder machtiging van hooger hand, geen inzage te kunnen geven. Nader is officieel die inzage gevraagd, met de bedoeling, dat die machtiging zou worden aangevraagd, doch is geruimen tijd daama gebleken, dat dit laatste door een misverstand niet was geschied, en is daarop toen niet doorgegaan, omdat de coferentie met het oog waarop die waren gevraagd, reeds had plaats gehad. Er is echter geen bezwaar, dit thans recht- streeks aan den Minister te vragen. De beschuldigingen die de heer Nolson uit- sprak zijn van ernstigen aard doch bevatten, sreker houde hem dit ten goede, algemeen- heden. Kan de heer Nolson der Kamer ook feitenmateriaal bezorgen, om op die klacht te kunnen ingaan? Dan zou de Kamer sterker staan om in deze op te treden. De heer Nolson verklaart zich gaarne be- reid, eene schriftelijke memorie van toelich- ting over de bedoelde feiten aan de Kamer te doen toekomen. Hij vertrouwt, dat, de Kamer dan ook krachtig zal aandringen, en bij deh betrokken Minister en andere autoriteiten fen bij de Directie der spoorwegmaatschappij, op dat in den heerschenden geest verandering en verbetering komt, en dat door de maat schappij aan haren vertegenwoordiger orders worden gegeven, den handel zooveel mogelijk te help en en niet te dwarsboomen. Hij is overtuigd, dat de Directie der maat schappij MechelenTer Neuzen in deze wel zal willen medewerken. Mocht dezelfde wijze van optreden gehand- haafd blijven, dan kan spreker met beslistheid verklaren, dat het er voor het toekomstig havenbedrijf alhier treurig uitziet. De Voorzitter meent namens de geheele Kamer te spreken, als hij den heer Nolson dankt voor zijne toezegging eh zal gaarne al het mogelijke aanwenden, om te trachten in de bestaande toestanden verbetering te krijgen. De heer Nolson deelt mede, dat voor hem n rie oude loskade zware stortsteen uit waggons werden geladen op de kade en op schip. Daar liet de stationschef de waggons van onder de handen der werklieden wegtrek- ken en ze brengen op een plaats langs de nieuwe kade, waar die steehe'n niet konden worden gelost, ja, waar zelfs de deuren der waggons niet konden worden geopehd. Spre ker keeft die waggons toen laten staan en de tusschenkomst der Directie ingeroepen, die ten slotte order gaf de waggons weer aan de oude kade, hij den hangar te brengen. Niettegenstaande spreker verklaarde, dat hij desgevorderd de kade op een dag geheel zou laten ontruimen,. wilde de chef beletten, dat daar gelost werd, omdat hii die kade mo gelijk voor een ander doel zou kunnen noodig hebben. Op een anderen tijd zond spreker des voor- middags 10 uur iemand om voor 2 dagen een kraan in te schrijven. Toen werd de boodschap ontvangen dat hij te vroeg kwam, en des mid dags maar eens terug moest komen, terwijl volgens het reglement een kraan 24 uur te voren moet worden ingeschreven Ook wilde de chef niet voor 2 dagen tegelnk een kraan inschrijven. Hij verklaarde, dat dit niet langer dan voor 1 dag tegelijk mocht geschieden, hoewel vroeger toch altijd de regel goldt, dat hij, die de kraan het langdurigst noodig had, voorrang verkreeg. Ook wilde hij na 6 uur des avonds geen kraan meer inschrijven, omdat de machinist al vertrokken was. waarop spreker presenteerde, dien dan zelf te zullen waarschuwen. Volgens de voorschriften mag op de kaden een vracht niet zwaarder worden opgestapeld dan 5000 K.G. per vierkanten meter. Voor fond, ruw ijzer, komt dit uit op een hoogte van 1,50 M. Nu wilde de chef ook niet toe staan, al bib ft het gewicht ver daar beneden. dat de verwerkte steen hooger dan 1,50 1' weid op gestapeld en liet expres een ijzer maken van die lengte,,om gedurig na te gaan, of er met hooger gestapeld werd en gaf meermalen or ders om de steenen verder uiteen te halen. Later heeft spreker het eens laten onderzoe- ken en bleek dat er bij die hoogte maar voor een gewicht van 900 K.G. op den viertcanten meter lag. Het ontreden geeft beslist den indruk van tegenwerking. Besloten wordt. de nadere gegevens van den heer Nolson af te wachten. Daama niets meer te behandelen zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. die alle GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. Vergadering van Donderdag 31 Juli 1919, des namiddags 6 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge- meester Tegenwoordig de leden: A. Visser, R. Scheele, J. de Bruijne, M. Eijke, D. Scheele, R. G E Nolson, L. T. van Hasselt, L. J. Geelhoedt, G. de Ridder en J de Feijter. Afwezig de heeren E. H. T. van Borssum Waalkes, J. J. de Jager en H. Jvan den Ouden. - (Vervolg'.) 21. Voorstel betr. toetreding Werkloosheids- besluit 1917 Naar aanleiding van in hunne hsmden om bericht en raad gestelde adressen enz., waarin werd aangedrongen op toetreding der meente tot het Werkloqsheidsbesluit van 1917, nu laatst van de vereeniging van Bouwvakar- beiders, geveh burgemeester en wethouders het volgende te kennen: Een en andermaal is reeds m de vergadering van den raad de aandacht gevestigd op het instellen van de verzekenng tegen werkloos- heid ,waardoor aan werklooze arbeiders, steun kan worden verleend. Deze aangelegeuheid werd ter voorbereidmg opgedragen aan burgemeester en wethouders; de voorzitter van het college heeft zich m ver- binding gesteld met een direeteur van de Dienst der Werkloosheidsverzekenng en verzocht Z: H. E. G. advies te willen geven omtrent een ontwerp-verordemng. In dit „ontwerp" waren de voorwaarden geregeld, op welke wijze de uitkeering aan de organisaties zou geschieden. Uit het hierbij gevoegde antwoord van (ten heer direeteur blijkt, dat geen verordemng behoeft te worden vasgesteld doch enkel een

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1919 | | pagina 2