Prijzen voor W ijk versiering Laatste Berichten. fraaist versierde vwijk le pr. 60, 2e pr. 40, 3e pr. 30, 4e pr. 25, 5e pre 20, 6e pr. 15, 7e pr. f 10. Hoogwatergetij te Ter Neuzes BLAAS- en NIERZiEKTEN Hand als be rich fen Het vellen van boomen door eon staaldraad. Sabotage Dieren die leven zonder te drinken. Wat de Kussische kranten kosten. Daartoe door een belangstellende in staat gesteld, worden door de Feestcommissie ter gelegenheid van het feest op 22 en 23 Augustus aanstaande voor de voor een bedrag van J 200,aan prijzen uitgeioofd, als Ter Neuzen, 30 Juli 1919. DE FEESTCOMMISSIE. Veiling van 30 Juli 1919. Aardappelen binnenland 7,-—, buiten land 9,— tot 10, per 100 K.G. Appelan Madeleinen, le soort 30, 2de soort 20,per 100 K G. D A G E N. Voorm. Nam. Donderdag 31 Juli 4.10 4 28 Vrydag 1 Aug. 4 46 5.5 Zaterdag 2 5.23 5.44 Zondag 3 6.4 6.26 Maandag 4 6 51 7.20 Dinsdag 5 7.51 8.26 Woensdag 6 9.4 9 45 v6or ik goed en wel uitg|esproken! was Even vlay noemde hij het juiste antSvoord toen ik opgaf: 8 raiaal 9742. Bij 12 maal 24689 bedacht hij zidh, 2 a 3 Seconden ho0gslens. TerwijI hij met den rug mar j borcl atond, schreef ik onden elkaar: 8674,2697. 3817 6891 en 2769. In den tijd, dien: ik gebruikte om de rij d:er eenhedem op te telleji. antwoorddle hij24881, Nvat go©d was. In "I bijzijn van liet heele person® el dei Sklassige school en van eten woelige Idas de kinder en juichten vol verbazing ria- luurlijk elk antwoord toe weird de proel gedumidfe een half uur voontgezet. Steeds antwoordde hij bijna onmiddellijk na het stellen der vraag en al zijn uitkomsteni wa- ren steeds corriect., Ook bij affcrekkingen en deelirugen. M.i. iets zeer buitengewooJis, Er bestaat een prachtige metbode om boomen te vellen met geen ander gereed- schap dan een strak gespannen draad en een motor. Bet gebruik van een electrisch verhitten draad om hem door een boom heen te branden, is reeds lang bebend. Het proces is echter zeer vereenvoudigd door den draad gloeiend te doen worden door den arbeid dien bij zelf verricht. Dit resultaat wordt verkregen door de wrijving van een staaldraad van 1 m.M. •diameter, welke volgens genomen proeven in 6 minuten door een stam van een halve meter dikte beengaat. De draad, welke door den motor in een buitengewoon snelle heen en weer gaande •beweging wordt gebracbt, wordt zoodanig door zijn eigen wryving verhit, dat hy een voldoend hooge temperatuur krrjgt om het bout te branden, terwyl hp er snel door- dringt. Het resultaat is, dat de snede veel beter is dan die welke door zagen wordt verkregen. De draad gaat door de dikste stammen zonder de noodzakelijkheid, dat de snede door bet inslaan van spieea moet worden vergfoot, terwijl de boom op iedere ge- wenschte plaats kan worden afgesneien, zelfs gelijk met den grond, zoodat geen stronk meer blijft staan. Door deze methode kunnen de ontzagljjke boomen, weike in de tropische wouden worden aangetroffen en waarvan de diameter vaak 10 voet en meer bedraagt, door een enkeien man worden geveld. Te Blyham, waar al weken langde landar- beidersstaking heerscbt en de verhouding steeds meer verbitterd wordt, heeft een daad van sabotage plaats gebad. Oa- verlaten hadden de eiken draagbalken van de brag van den laudbouwer 0., over het Zjjldiep tot op I d.M. doorgezaagd. Ge- lukkig werd bet misdrijf bijtyds ontdekt, anders waren de gevolgen niet te overzien geweest. Bij bet passeeren van paard en wagen zou de brug bezweken zijn. Bestaan er dieren, die nooit drinken Het water is zoo onontbeerljjk aan het leven, dat men geneigd is, deze vraag ontkennend te beantwoorden, Toch schynt de antilope cervicapra, die leeft in de woestijn tnsschen het zontmeer Cbilka en de zee, nooit water te drinken. Deze ob- aervatie van den gelearde Blanford werd heftig aangevallen door vele physiology. Een andere onderzoeker, dr. Drake Broek- man eonstateerde, dat een troep gazellen op een klein eiland Saad ud-Din leefde op de kust van Somaliland, waar geen enkele wateibron te vinden is, en waar de jaar- lyksehe regenval slechts zeven c.M. bedraagt. Bovendien is de plantengroei daar schaarsch, en kunnen zjj niet, zooals de antilopen in de woestijn van Kalaharia, water verkrygen door bet eten van vochtryke wortels en andere planten. Praktisch is dus bewezen, dat leven zonder drinken wel degelpk mogelyk is. In het paradijs der bolsjewiki is alles duur, ook de kranten. Natuurlijk mogen alleen bladen van de uiterste communisten verschynen, dat hoort zoo bij de persvryheid. Maar deze zyn ver van goedkoop. Zoo kost de te Petersburg verschpnende ffPrawda" honderd en tacbtig roebel per jaar even duur is het officieele blad de //Iswestja". Losse exemplaren van eerstgenoerad blad worden met zestig kopeken betaald. Goed- koopor y.jin de kranten, bestemd voor het boerenproletariaat, die kan men al voor twintig a tien kopeken krpgeD. De papier- schaarschte is in Rusland zeer groot, dat wellicht verband houdt met de nationale industrie (bet drukken van bankbiljetten), de eenige, die bloeit. Dilettaht-kolendragers Het stoomschip „Nankin", dat 3 Mei van Bombay naar Engeland vertrok, kwam te Port-Said aan, toen daar staking- was onder de kolendragers. Alle passagiers waren natuurlijk verlangend de reis zoo spoedig mogelijk te kunnen voortzetten. De scheepsdokter opperde toen het denkbeeld, dat de passagiers zouden helpen bij het kolenladen. Het denkbeeld viel in goede aarde. ,,Het was leuk om te zien", schreef een dame aan de Times of India", „hoe sir Stanley Reed, sir James Du Boulay en sir A. Kearsay als koelies werkten en er zoo zwart uitzagen als de zwarte schoorsteen- veger, die je je maar denken kunt. Allen sche- men heelemaal in hun werk op te gaan en er werden heel wat gekiekt door de dames wan- sea1 zij, alleen herkenbaar aan de oogen, uit de liehters te voorschijn kwamen Wij legden geld bij mekaar en kochten een heele bootla- ding Jaffa-sinaasappelen voor hen op als ver- versching bij hun werk, en toen het werk af- geloopen was, kwam eetn bedankje van den kapitein, die zeide dat zij ons wel vier-en- twintig uur wachten hadden bespaard." Winkel gebombardeerd In een grooten packers winkel op Mont- martre te Parljs was dezser dagen kaniijn te koop voor 3.75 fr. het pond. Huijs- moeders stroomd.en toe om te koopeni, want i n andere winkels was konijrrevleesch zoo ;,goedkoop'' niet. Toen de poelier ech ter zag. hoe vetol klantem er kwamen, ver- hoogdie hij den prijs van het konijn van, 3.75 fr. op 4 frank: Waarop de menigte 'bops werd. In een oogw-enk war en; er wel 1500 menscheni voor den poelierswinikel te hoop geloopeu en men begon: den winkel met steen,en te bombardeeren. Weklra was er van de ruifcen rile Is meet" heel, de iu|- stalling werd v rij wel gepluiwierd en den hebzuchtigen poelier vlogeni de steenen om dje ooren. Enkele pol i lie^agenten licrstel- den spoedig de or dp onder de menschen, die onder veel gelach deni winkel hadden gebombardeerd en zicli gemakketijk met een zoet lijrutje naar liujs lieten sturen. ,Rattehvahger" De gra afschapsraad van. Bedfo'uvtsh ire heeft kapitein Arthur Davit;, van het BedfoindiS- hire regiment tot ,,ratjeuv,ajigei''' benoemd, d.'w.z. to I ani life naar betast met het' toeziclit op de uitvoering 'van de verorde- *iing op het uitroeiexi van ratten. Lord Ampthill zeidle in de vergadegingj van dien i;aad, dat er 26 gegadigden 'voor be he trek king waren, o.w. adniirails, ka- p,i teins-ter-zee, kolonels, majoors, kapiteins en uilnemende iiaIuuronderzoekei-s Een van de sollicitantan had op allje soortdra van dieron in alle werelddeejen gejaagd, van oltfanten at tot 'vlooien toe, en had een dik deiet belangwekkende avomturep overgelegd. Die commissie vond- hem ech ter pen to groot man om, op' ratten jacht te maken. Het salaris van kapitjetn Davis zal 300 p.s'4. in het jaan eni 50 p reis- kosten bedragen. Een alderman vopd 7 p.ist. in de week wel wat veel voor eten raltonvanger. Waarop Lord Ampthill antwoordde, dat de kapitein geen rattenivainger, maar organjsator van ratlenvangers zou zijn. Kolenvoorziehing Met de kolenvoorziening in Duitschland is het nog treurig gesteld. De steenkolendelving aan de Roer en in Opper-Silezie heeft in de eerste vijf maanden van dit jaar circa 60 bedragen van de opbrengst in de overeen- kornstige periode van het vorige jaar. Bij de bruinkolendelving en de briketten-ihdustrie is de toestand al even slecht. De koleingebieden links van den Rijn, het Saargebied, het Akensche district, het Keul- sche bruinkolendistrict en het op den linker Rijoever gelegen Roergebied komen voor de kolenvoorziening van Duitschland zoo goed als niet meer in aanmerking. Van den anderen kant moeten cokes en kolen uit 't Roerdistrict aan Luxemburg en Lotharingen veleverd wor den, zoodat er voor de rest van het jaar wei- nig vooruitzicht op verbetering bestaat. Had den de Pruisische spoorwegen het vorige jaar een kolenvoori-aad voog 25 of 30 dagen en an dere Duitsche spoorwegen een nog grooteren voorraad, thans hebben zij net genoeg; om juist nog elken dag' het berijf te kunnen in stand houden, Ook de gasfabrieken hebben geenerlei voor- raden, evenmin als de fabrieken voor electri- eiteitslevering. Daarbij komt in den herfst het gebrek aan rollend materiaal en stagnatie door overstroomingen enz. Voor de huishou- ding en de kleinindustrie zij geen voldoende voorraden voorhanden. In de industrie kunnen slechts de allerbelangrijkste bedriiven het hoog noodige kwantum bekomen. Het landbouwbe- drijf, de dorscherijen en melkerijen, de fabrie ken van bouwmaterialen, enz., missen vol doende kolen. Daarbij komt, dat krachtens het vredesver- drag van een gezamenlijken productie van 100 millioen ton 40 millioen aan het buitenland moet g-eleverd worden. En om dezen treurigen toestand nog te verergeren, zijn de mijnwer- kersstakingen aan de orde van den dag. Sterfte in den oorlog door ziekte en wonden. „The New-York Med. Jonrnal" ontleent eenige cijfers aan het werk vaji dr. Woodts HutchinsKHH, „The Doctor in War", waai*- uit de gunstige verhouding blijkt van het aantal sterfgevaUeoi in dein oorflog door ziekte en tengevolge van vvojule|i tot het aantal gesneuvedden. In den Spaanschen oorlog vei'loor Na- poleon 400.000 man door ziekte en 60.000 door wapenen. In den Russisch-Jap&A- schen oorlog stierven aan ziekten per jaar 2 pCt. van de troepeii; in dezen: o0rlog voor de influenza 1 pCt.., niet meer dan van een op dergelijke wijtee samcrige- stelde grotcip menschten in vredestijd. Wat de sterfte aan wmiden lietrcfl. ook deze is) belangrijk gedaald, niet tegenst^aaridc de veel gruwelijkler vcrwomdingen do0r de nieuwere moordwejiiktuigen1. In deni Ameri- kaanschen burgeroonlog stierven tegen 100 gesneuvelden 64 aan womdien; in den Rus- sisch-Japanschen oorlog slechts 23 en in het Britsche leger hej-stelden gedurende de eei-ste drie ootSogsjarcn 90 pCt. van hen, die de ambulance levend bereikten, 95 pet. van de palienten der hospitalen achter het front en 98 pCt. van hem, die'de hospitaLen in Engeland bereikteni.' Zijn nm door de geneeskumst imenschen- levens gered? Misschien miet antwoord't de redacteur van het „T, <v G." want zonder haar zoudern de legers eerder zijn uitgepul. Witte vlinders. Op de slad Lyon, is eenige dagen gele- den een echte walk 'van wilte vlimders neer- gekiomcn. Er wairen zoo oninoemelijk meel van die kleine diertjes, dat de grond be- dekt scheen met een laag smeeuw. Meiri zegf, dat de 'vlinders. voortgestuwd door den wind, uit Mariokko kwa'inen. De levensduurte De maatSchappij voor statisfiek te Ben: publiceert ejen belangwekkend ver si ag ove.it de algemaene prijsstijgimg van 1914 tot 1919. Diaaru.il blijkt, dat de econoanische terUg- slag van den oorlog bet zwaarst drukt in I tali e en Frankrijk. - De stijgifng van1 de pbjjzen! was1, indei-daad als violgt: Italie 481 pet., Frankrjjk 368 pet., Zwi'tsBrlaind 257 pet., Engeland 210 pet. ten Vereeniigdie Stateu 220 pet. Een herrie. Vnijdagmiddag had een FranSch soldaat in de „Piccadilly Barf' te Lmik [een glas) gebroken. De baas eischte betalimg, wait de sold'aat weigerdte. Een woordenwisse- 1 i ng ontstond, waarop de baas dem sol daat onder handen nam en hem bijna half dood sloeg. Belgische soldaten die zich in die hcrherg btevonidien, kozen partij voor den Framschen soldaat en gingen deii baas te liijf. Deze werd zoo ducliLig geslagen, dat liij riaiar bet gasthuis moest overgebracht woitden. Gedurende de heme werden tal- rijke revolveiischotsen gelost. Gemdarmen, die ontboden werden, Weigerden tmsschenbeide (e komen. Tensloiltc werd de gansche in- Iioediil verbrijz'jtd en iiet li.uis in lirand gesto'een. F.eu verslaggever 'van het dag- blad „La Meuse'-, die vioor een 'rer- slag naar he I gehaniewar was komen zien, werd v.oor dan zoon van den baas aange- zien em deerlijk mishandeld. Ter dood veroordeeld De verrader Richard, die tijdens de be- zeltuig van Rijssel tientaWcn Franschen op zijn aangifte heeft dorsn fusilleeren, is door de ret.:li thank tea- dood veroordeeld. Eindexamen Rijks H. B. S. Heden slaagden voor het eind.examen H. B. S. te Middelburg o. m. de heerea: H. G. Rochat van Ter Neuzen en G. de Regt van Zaamslag, beiden leerlingen der Rijks Hoogere Burgerschool alhier. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Dinsdag 29 Juli 1919, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer L. J. den Hollander, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: L. Lamaitre, A. E. C. Kruijsse, F. van Driel, J. M. Oggelj, F. Dekker, W. Dieleman, P. Dckker, J. Smies, J. de Feijter en M. Wolfert, benevens de Se- cretaris. De Voorzitter opent de vergadering, waarna het vaststellen van de notuleh der voorgaande zittingen wordt aangehouden, daar de afdruk- ken nog niet in het bezit der leden zijn. Alsnu komt aan de orde: 1. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland, d.d. 25 Juli 1919, waarbij, met eenige opmerkingen van administratieveh aard, wordt teruggezonden het raadsbesluit d.d. 15 Juli 1.1., tot wijziging der begrootin.g voor 1919, met verzoek een verbeterd besluit in te zenden. Burgemeester en Wethouders stellen voor, onder intrekking van het vorig besluit een nieuw besluit vast te stellen, waarbij met de opmerkigen van Gedeputeerde Staten rekening is gehouden. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. b. Proces-verbaal van de op 28 Juli 1919 ten kantore van den gemeente-ontvanger ge houden opneming der boeken en kas, waarbij bleek, dat over het jaar 1919 is ontvangen ,f 49.628,01% en uitgegeven 47.758,30, zoo dat meer is ontvangen dan uitgegeven f 1868,71%; het goed slot der rekening over 1917, dat nog nic't op de loopende rekening in ontvangst is gebracht, bedraagt f 419.17%, en dat van het vermoedeljjk goed slot der rekening over 1918 f 5885,97%, zoodat in kas moest zijn f 8173,86%, hetgeen overeenkwam met de vertoonde gelden en geldswaardige papieren. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een schrijven van het bestuur van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatschappij waarbij dit, naar aanleiding van de door den raad gestelde vragen te kennen geeft, in principe genegen te zijn des avonds deh laat- sten trein uit de ricliting IJzendiike te doen doorloopen tot aan de brug over het kanaal, wanneer dat uitvoerbaar blijkt met het oog op de dienstregeling. Wat betreft uitbreiding en verharding der losplaatsen, dit maakt sinds eenigen tijd een punt van overweging uit en het bestuur stelt zich voor, daarop terug te komen. Naar aanleiding van dit schrijven stellen Bur gemeester en Wethouders voor, overeenkom- stig het verzoek aan de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatschappij aan haar boven de reeds toegekende subsidie, gedurende 20 jaar eene bijdrage te verleenen van f 240, ingaande 1 Januari l9l9. De heer De Feijter wenseht te constateeren, dat de tramwegmaatschappij op de voorwaar- den die de raad zou wenschen te stellen niet te diep is ingegaan. Het blijft nog onzeker. Van het antwoord betreffende iri losplaatsen kan men maken wat men wil, dat de maat Schappij verbetering daarvan overweegt, wil hij wel aannemen, vermoedelijk zal ze dat wel altijd blijven doen. De vraag is echter, wan neer tot de uitvoei-ing daarvan zal worden overgegaan. De Voorzitter wijst er bij vemieuwing op, dat de maatschappij geen yaste toezeggingen kan doen, daar zij afhankelijk is van den Raad van Toezicht, die omtrent verschillende rege- lingen heslist. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt aangenomen met algemeene stem- men. 2Verzoek van CPProvoost eain zake verontreiniging van straten. Ingekomen is een adres van C. P. Provoost en anderen, die daarin te kenneh g-eyen, dat zij veel overlast hebben van de koeien, welke iederen dag gedreven worden van de z, 8'. n. Groote Plaat naar de stallen in de kom d'er ge'meente, om daar gemolken te worden, en op hun weg de geheele straat, ja zelfs de stoepen der bewoners verontreinigen. Adressanten zouden gaarne zien, dat daar- tegen maatregelen werden genomen, en geven in overweging, dat naar de stad drijven der koeien te verbieden en te bepalen, dat de hou- ders der koeien verplicht zijn, deze te melken in de weide waar de dieren grazen, of wet eene publieke melkerij in te richten, die ge legen is buitan de kom der gemeente. De Voorzitter acht het niet noodig, dat de raad er zich in zal verdiepan, dat dit schrij ven niet op zegel gesteld is; het is een toe stand, die reeds meermalen in de vergaderin- gen van Burgemeester en Wethouders een punt van bespreking uitmaakte. Nog kort ge- leden was dit het geval. Het college ontvbinst zich niet, dat het niet gemakkeliik zal zijn m deze maatregelen te nemen die afdoende zijn, maar het is toch dringend noodie-. dat er iets gedaan wordt, daar het een zeer onbehoorli]- ken toestand schept. De menschen die daar wo;nen zijn soms tweemaal daags genoodzaakt het vuil op te ruimen, en niet alleen de straat, maar ook de woningen zelf worden soms be- vuild. Burgemeester en Wethouders hebben er met den heer Haak, den pachter van de Groote Plaat over gesproken en hem verzocht maat regelen te nemen, dat de dieren althans van de huizen verwijderd blijven, door ze desnoods met een paar jbngens in het midden der stra ten te laten drijven. Spreker zou nu niet verder op de zaak wii- len ingaan en maar eens afwachten, of de be- sprekingen van Burgemeester en Wethouders, met den heer Haak eenig resultaat zullem op- leveren Mocht dat niet het geval worden, dan kan nader worden overwogen wat hier- tegen te doen is. De heer De Feijter zou het adres maar ter- stond voor kenmsgeving willen aannemen, omdat het ondoenlijk is, daartegen op te tre- den Het is van zelf, dat het ophoopen van koeien altijd eenig vuil met zich brengt, maar om die dieren aan een eindje touw door de Straten te gaan leiden, is beslist ondoenlijk. Bovendien zoude van zoo'n maatregel weer al gauw het gevolg zijn, dat de rr.elk met een ceht per liter zou worden verhoogd en spreker meenlt, dat de prijs al hoog genoeg is. Er zul- len ook velen zijn, die hun koeien opruimen en dan zullen vooral de menschen met groote gezinnen te kampen hebben met gebrek aan melk, en dat acht hij veel erger dan dat beetje vuil in de straten, want hij kan ook niet aan nemen, dat dit zoo erg is. Immers, er hebben maar zeer weinig menschen op het request geteekend, en als het werkelijk zoo erg was als men wil doen voorkomen, dan zouden ze er alien op moeten staan. De Voorzitter merkt naar aanleiding van dat betoog op, dat er wel geen tweede voor- beeld in ons land zal te vinden zijn, in een gemeente met 5500 inwoners, die zich dan -nog al gaarne stad noemt, waar zoo'n toestand wordt bestendigd. Een feit is het, dat de menschen dikwijls tweemaal per dag de straat voor hnnne wa ning moeten laten schoohmaken, soms ook de stoepen en zelfs de ramen. Als er zulke toestanden heerscher.; wordt het, naar sprekers meening, tijd daartegen maatregelen te nemen. Wat betreft de opmerking van den heer De Feijter, dat er niet meer menschen op het request hebben geteekend, stelt hii in het licht, dat vele menschen het niet durven teekeneh, uit vrees voor weerwraak. Het heeft zich nu al voorgedaan, dat aan een onderteekenaar levering van melk geweigerd werd. Toch vra gen die menschen, in het geheel geen gunst, doch verzoeken alleen van overmatigen over- last verschoond te worden. Dat men zulke menschen bedreigd met onthouden van melk, of met een vergadering van melkleveranciers om den prijs der melk te verhoogen, is een weerwraak die in hooge mate afkeuring- ver- dient. Als het dan onbehoorlijk wordt geacht, dat tegen den bestaanden toestand wordt opge- treden, zou spreker het wel gewenscht achten, dat de koeien ook eens door een andere straat, bijvoorbeeld de Noordstraat werden gedreven, opdat de bewoners van de Weststraat daar niet alleen den overlast van ondervindeh. Zoo erg is het, dat de menschen soms des Zondags als ze buiten komen moeten oppassen hun kleeren niet te bevuilen. Een kind was onlangs even buiten, toen het geheel bevuild in de woning moest terugkeeren. Ook vreem- delingen zijn er de dupe van geworden, die hunne verbazing te kennen gaven over het bestaan van zoo'n toestand. Naar sprekers meening heeft de gemeente- raad, die de rechten der ingezetenen moet verzekeren, tot taak, hen te heveiligen voor overlast en moet daartegen maatregelen nemen. Dat men dreigt alsdan de koeien op te rut- men, moeten de houders zelf weten, naar spreker meent. zijn er dan wel andere maat regelen te nemeh om de ingezetenen van melk te voorzien. Het gaat niet aan, om den hier bestaanden onbehoorlijken toestand is laten bestendigen. Nergens in geheel Neder- land komt zoo iets voor. Veronderstelt dat men bij de Groote Plaat nog een weide voegde en daar ook al de paarden uit de gemeente zou verzamelen en door de straten drijven! Het is niet meer van dezen tijd. dat de melk- verkoopers de ingezetenen met i'nhouding vah melk bedreigen wanneer ze zouden teekeneh op een adres, waarin ze bescherming verzoeken tegen overlast. En er zijn menschen bij spre ker komen klagen over het vuil dat ze voort- durend moeten laten opruimen, doch die te kennen gaven hiet op het request te durven teekenen om boven aangehaalde reden. Som- mige menschen moeten voor het ruimen van dat vuil voortdurend bulp nemen. Als het niet anders kan, moet men de dieren ook maar eens door andere straten drijven, dan is de overlast verdeeld. Persoonlijk is hij echter overtuierd, dat, wan neer de gehouden besprekingen hierover geen gunstig resulaat hebben, de gemeenteraad wel degelijk tot taak heeft, in te grjipen om aan dien onbehoorlijken toestand een eind te maken. De heer De Feijter wil even den indruk weg- nemen, dat hij alleen voor de koeienhouders zou hebben gesproken; hij wil aannemen, dat den menschen er wel wat overlast van hebben, maar heeft er op willen wijzen, dat het in de practijk niet mogelijk is, daartegen maatre gelen te nemen. De Voorzitter herhaalt, dat, als er g-een verandering komt, de gemeenteraad tot plicht heeft, maatregelen daartegen te beramen. 3. Opheffing levensmiddelenbedrijf De Voorzitter stelt namens Burgemeester en Wethouders voor, met ingang van 1 Sep tember aantaande het levensmiddelenbedrijf op te heffen. Het voortbestaan wordt niet noodig geacht; behalve de broodrantsoeneering zijn er ook nog wel verschillende artikelen die door het levensmiddelehbedriif kunnen ver- strekt worden, maar dat is niet verplichtend. De bedoeling is, dat voor de broodvoorziening door ambtenaren van de secretarie nog op enkele uren in het bureau zitting zal worden gehouden. Het persorieel kan in elk geval worden ont- slagen. Het voorstel wordt aangenomen met alge- nomen met algemeene stemmen. 4. Voorloopige vaststelling gemeentereke- ning 1918. Namens de commissie van onderzoek, be- staande uit de heeren De Feijter, Oggel en De Kraker, deelt de heer Oggel mede, dat de gemeenterekening over 1918 met de bcschei- den is nagezien en daarop geen aatimerkingen zijn gevallen, behoudens de hooge uitgaven voor drukwerk, die eenerzijds een gevolg zijn van de distributiemaatregelen en anderzijds van de hooge prijzen. Voorgesteld wordt, de rekening goed te keuren Met algemeene stemmen (de Wethouders onthouden zich) wordt de rekening vastgesteld in ontvangsten op f 162.310,02 en in uitgaven op f 156 424,04%, alzoo met een goed slot van 5885,97%. 5. Voorloopige vaststelling rekening gas- fabriek over 1918. INam ens de commissie van onderzoek, be- staande uit de heeren Van Driel, Dieleman en De Feijter, deelt de heer Dieleman mede, dat de rekening der gasfabriek over 1918 is on- derzocht, en deze geen aanleiding gaf tot het maken van opmerkingen. In verband met de aanwezige voorraden, kon nog niet juist wor den vastgesteld het werkelijke winstcijfer, hetwelk eerst uit het rapport van den accoun tant zal blijken. De commissie stelt voor, de rekening goed te keuren, in ontvangst op .180.616,91%, in uitgaaf op 73.165,05, alzoo met een goed slot van 7461,86%. Met algemeene stemmen (de Wethouders en de leden der gascommissie onthouden zich) wordt aldus besloten. 6. Voorloopige vaststelling rekening distri bute over 1918. Namens de commissie van onderzoek, be- staande uit de heeren Oggel, De Kraker en De Feijter, deelt de heer Oggel mede, dat de commissie de rekening van het levensmiddelen bedrijf over 1918 heeft onderzocht en daarom- trent geen aanmerkingen zijn gevallen. Hij stelt daarom voor, die goed te keuren. Aan- gezien die rekening voor de gemeente een te koi't aanwijst van 14.236,66, meent zij de gemeente geluk te mogen wenschen, dat het levensmiddelenbedrijf kan worden opgeheven. De Voorzitter sluit zich bij dien wensch aan en hoopt, dat het niet meer noodig zal zijn, dusdanig bedrijf in te richten. De rekening wordt alsnu met algemeene stemmen goedgekeurd. (benevens de wethou ders onthouden zich ook van mede stemmen de leden der commissie van bij stand voor het levensmiddelenbedrijf) 7. Goedkeuring begsooting Burgerlijk Arm- bestuur voor 1920. De heer Dieleman deelt namens de commis sie van onderzoek, bestaande uit de heeren Dieleman, Wolfert en P. Dekker, mede, dat zij de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1920 heeft onderzocht. Aanvankelijk stuitte zij op enkele verhoogde posten, doch, na toelichting van den voorzitter van het arm bestuur kan zij zich met de bey rooting ver- eenigen en stelt voor die goed te keuren. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten, en de begrooting vastgesteld op een eindcijfer van f 9191,96. i 8. Voorloopige vaststelling rekening Bur gerlijk Armbestuur over 1918. De heer Smies deelt mede, dat de commissie, bestaande uit spreker en de heeren De Kraker en Van Driel de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1918 heeft onderzocht en dat zij daarop geene aanmerkingen heeft. Zij stelt voor, die rekening goed te keuren op een be drag van f 6677,55 in ontvangsten f 5505,59 in uitgave, goed slot f 1171,96. Met algemeene stemmen, waarbij de leden van het Burgerlijk Armbestuur zich onthouden van stemmen, wordt aldus besloten. 9. Verzoek van de Roomsch-Katholieke ambtenaarsvereeniging te Amsterdam; haar aanleiding van het vervallen van duurte- en kindertoeslagen Ingekomen is een adres van de Roomsch- Katholieke ambtenaarsvereeniging te Amster dam, die daarin verzoekt, bij het vervallen van de huidige duurte- en kindertoeslagen een salarisregeling in de plaats te doen treden, waarbij, zonder het grondsalaris te drukken, niet alleen rekening wordt gehouden met het vervallen der duurtetoeslagen, maar ook met de speciale behoeften der gezinnen met kin- deren. De Voorzitter wijst er op, dat de duurte toeslagen alhier reeds in vaste jaarwedden zijn omgezet, en stelt voor., het adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer Oggel merkt op, dat geen rekening is gehouden met de speciale behoeften van gezinnen met kinderen. De Voorzitter beaamt dit, Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. (Wordt vervolgd). pynljjke, moeilijke, gedurige en troebele Urineloozing worden spoedig gecezen door de Santaipillen van Dr. Robert. Prys per flacon 1,20. Waar niet verkrygbaar wordt na ontvaugst van 1,35 een flacon franco toegezonden door Firma A. M. BOOM, Arnhem. Te Ter Neuzen by J. J. KENSE. TER NEUZEN. (Zonnetfld). H H It H SCHEEP V A ARTBE WEGING Van 28 tot en met 29 Juli werden langs de Oostsluis alhier 21 binnenvaartuigen op- en 28 afgeschutlangs de Middensluis 0 op- en 0 afgeschutlangs de Westsluis 2 op- en 2 afgeschut.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1919 | | pagina 3