Ter IT euzensdie Courant MILITIE. Tweede zittiog van den Ullitieraad. Zaterdag 26 Juli 1919. No. dINXENlANO. B UITENLAND. 6EMENGPE BERICHTEN. TWBBDB BXxA-JD. Geneeskundig onderzoek. Vrijstelling. Uitspraken. Bezwaar tegen de uitspraken van den Militieraad. VAN De Burgemeester van TER NEUZEN maakt be- kend, dat de tweede zitting van den Militieraad voor de ingeschrevenen voor de miiitie, lichting 1920, dezer gemeente zal plaats hebben te Gi.ES, in het Gymnastieklokaal der school voor M. U. L. 0., op Vrijdag S Augustus 191ft, des voormiddags te 40 uur. In de tweede Kitting wordt uitspraak gedamn omtrent lo. geschiktheid voor den dienst van hente wier aanzien het gevoelen der geneeskundigen van den Keuringsraad nietvangelijkestrekking was; So. geschiktheid vcfor den dienst van hen, van wie een nieuw geneeskundig onderzoek is aange vraagd 3o. vrijstelling van in hetzelfde jaar geboren broeders 4o. vrijstelling waarom buiten schuld van hen, ivie zy geldt, in de eerste zitting van den Militie raad geen uitspraak kon worden gedaan; 5o. uitsluiting van hen, te wier aanzien sedert de eerste zitting van den Militieraad eene reden tot uitsluiting bekend geworden is, voor zoo ver zij niet reeds bij onherroepelijk geworden uitapraak vrijgesteld of ongeschikt bevondenzyn In het algemeen is ieder ingeschrevene, omtrent wiens geschiktheid voor den dienst het gevoelen der geneeskundigen van den Keuringsraad niet van ge- Bjke strekking was of omtrent wien na de uitspraak van den Keuringsraad binnen den voorgeschreven tijd 8b op de voorgeschreven wijze een nieuw ge neeskundig onderzoek is aangevraagd, verplicht op den bepaalden tijd voor den Militj^raad te verschijnen •n zich aldaar aan het onderzoek te onderwerpen. Zoonoodig kan hij met den sterken arm voor den Raad worden gebracht. Hij kan echter aan den Commissaris der Koningin in de Provincie het verzoek doen om het onderzoek voor een anderen Militieraad to ondergaan. Dit verzoek kan ongezegeld zijn doch moet gefrankeerd verzonden worden. In afwijking van den algemeenen regel behoeven voor den Militieraad niet te verschijnen de inge schrevenen, voor wien door hen zelf dan wel door hun vader, moeder voogd of curator een nieuw ge neeskundig onderzoek is aangevraagd en die bij nader inzien zich niet aan een nieuw geneeskundig onderzoek wenschen te onderwerpen, daar, ingeval zij niet verschijnen en zij niet verkeeren in een der gevallen onder lo. en 2o. vermeld de aanvrage al vervallen wordt beschouwd. Voorts behoeven niet te verschijnen de ingeschrevenen lo. die doen blijken door ziekte of gebreken tot die verschijning buiten staat te zijn De hier bedoelde ingeschrevenen worden onder- zocht op de plaats, waar zij zich bevinden, mits deze binnen het Rijk gelegen zij zij zijn verplicht zich aan dit onderzoek te onderwerpen. 2o. die zich in verzekerde bewaring bevinden of die verpleegd worden in een rijkswerkinrichting een rijksopvoedingsgeslicht of een tuchtschool Voor het onderzoek van deze categorie van inge- sohrevenen gelden dezelfde bepalingen als voor de categorie, onder lo. vermeld. 3o. die verpleegd worden in een krankzinnigen-, idioten-, doofstommen- of blindengesticht Voor het onderzoek van deze categorie van in geschrevenen gelden dezelfde bepalingen als voor de categorie ender lo. vermeld. 4o. die hun beroep maken van de buitenlandsche zeevaart of van de zeevisscherij buitenslands Deae ingeschrevenen staat het vrij, al dan niet op tyd en plaats, In bet hoofd dezer bekendmaking vermeld, voor den Militieraad te verschijnen en zich aldaar aan het geneeskundig onderzoek te onder werpen. Voor zooveel deze ingeschreven echter niet voor den Militieraad verschijnen of, aldaar ver schenen zijnde, zich niet aan het geneeskundig on derzoek onderwerpen, worden zij voor geschikt ge- houden. 6o. die waonplaats hebben of verblijf houden in het buitenland. Voor deze categorie van ingeschrevenen gelden dezelfde bepalingen als voor de categorie onder 4o. vermeld. Voor zooveel de ingeschrevenen van de categorie, onder 5o. vermeld, echter door ziekte of gebreken buiten staat zijn voor den Militieraad te verschijnen, kunnen zij volstaan met bij dien Raad voordeslui- ting zijner zitting in te zenden eene na 1 Mei afgegeven verklaring waaruit blijkt: a. dat de ingeschrevene met geslachsnaam, voornamen en leeftijd aan te duiden wegens ziekte of gebreken buiten staat is voor den Militieraad te verschijnen; b. dat de ingeschrevene door hen, die de ver- karing hebben afgegeven, ongeschikt voor den dienst wordt geoordeeld c. de aard en de graad van de ziekte of van het gebrek, op grond waarvan de ongescliiktheid aan- wezig wordt geacht, zoomede de bezwaren, door de ziekte of het gebrek veroorzaakt. Deze verklaring moet de onderteekening dragen van twee geneeskundigen, die ter plaatse van afgifte bevoegd zijn tot uitoefening van de genees- en heel- kunde. In de Nederlandsche koloniCn mag de ver klaring door enkel dokters-djawa echter alleen dan worden afgegeven, wanneer ter plaatse geen ander ge- neeskundige is, en mag zij door een dokter-djawa met een ander geneeskundige alleen dan worden afge geven, wanneer ter plaatse niet meer dan een ander geneeskundige is. De handteekeningen van hen, die de verklaring hebben afgegeven, moeten behoorlijk voor echt zijn .verklaard, onder bijvoeging, dat zij, door wie de handteekeningen zijn gesteld, ter plaatse bevoegd zijn tot uitoefening van de genees- en heel- kunde, dan wel dokter-djawa zijn. Zoo het stuk is onderteekend door dokters-dj awa of mede-onderteekend door een dokter-djawa, moet bovendien blijken welk van de hiervoren bedoelde gevallen aanwezig is. Werd door den buitenslands woonplaats hebbenden of verblijf houdenden ingeschrevene ook bij den Keu ringsraad eene dergelyke verklaring ingediend, dan moet de verklaring, bestemd voor den Militieraad, zijn afgegeven door twee ahdere geneeskundigen dan die de eerste verklaring hebben afgegeven. Indien het vanwege den Militieraad te houden ge neeskundig onderzoek niet mocbt kunnen plaats hebben, wordt de ingeschrevene voor geschikt ge- hoaden. De ingeschrevene, die verplicht is voor den Militie raad te verschijnen en aldaar niet op de daarvooraan- gewezen tijd »n plaats verschijnt of die, aldaar ver- schenen zijnde, zich niet aan het geneeskundig onderzoek onderwerpt, alsmede de ingeschrevene, die moet worden onderzocht op de plaats, waar hij zich bevindt en zich niet aan het geneeskundig onderzoek onderwerpt wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagin of geldboete van ten hoogste honderd vijftig gulden, tenzij hij het feit opzettelijk pleegt, in welk geval hij wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste twee tnaanden of geldboete van ten hoogste zeshonderd gulden. De ingeschrevenen die vermeenen aanspraak te hebben op vrijstelling wegens eigen vrijwilligen dienst of wegens broederdienst en omtrent wier aanvrage om zoodaaige vrijstelling in de eerste zitting van den Militieraad geen uitspraak is gedaan kunnen op tijd en plaats, in het hoofd dezer bekendmakiag ver meld, hunne aanvrage toelichten of doen toelichten. De ingeschrevenen, die behooren tot in hetzelfde jaar geboren broeders en vermeenen aanspraak te hebben op vrijstellipg, hetzij enkel op grond van deze omstandigheid, hetzij wegens broederdienst, kunnen bij onderlinge overeenkomst aanwijzen, wien van hen de vrijstelling zal ten deel vallen. Hebben aij deze overeenkomst niet te voren schriftelijk aan- gegaan dan moeten zij daartoe op tijd en plaats, in het hoofd dezer bekendmaking vermeld, In de tweede zitting van den Militieraad verschijnen. Tevensmoet, voor zooveel het minderjarigen geldt hij, of zij, die de ouderlijke macht ot de voogdij uitoefent, op ge- noeinden tijd en plaats verschijnen tot het geven van de vereischte toestemming, tenzij deie reeds te voren schriftelijk is gegeven. Aan deze overeenkomst wordt echter slechts ge- volg gegeven, indien de andere broeder of broeders dan die, welke volgens de overeenkomst zal of zullen worden vrijgesteld lo. niet om eene andere reden hetzij voorgoed, hetzij tijdelijk is of zijn vrijgesteld 2o. niet hetzij voorgoed, hetzij voorloopig van den dienst is of zijn uitgesloten 3o. veor den dienst geschikt is of zijn. De uitspraken van den Militieraad worden in het openbaar gedaan. Bovendien worden zij door den Burgemeester schriftelijk medegedeeld aan hen, wie zij gelden of aan hun vader, moeder, voogd of curator. Tegen de uitspraak van den Militieraad omtrent de geschiktheid voor den dienst kan geen bezwaar worden ingebracht. Tegen -de omtrent vrijstelling of uitsluiting door den Militieraad gedane uitspraak kan binnen lien dagen te rekenen van den dag, waarop die uitspraak is geschied, bij Gedeputeerde Staten bezwaar wirden ingebracht door den Militiesommissaris en lo. door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door zijn vader, moeder, voogd of curator; 2o. door elk der overige voor de gemeente inge schrevenen of door zijn vader, moeder, voogd of curator. Hij -of zij, die bezwaren inbrengt levert het daartoe strekkend verzoekschrift, dat behoorlijk met red on en omkleed moet zijn, in bij den Burgemeester der ge meente, waar de ingeschrevene wien de uitspraak geldt, voor de miiitie ingeschreven is. Van deinle- vering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Verzoekschriften, niet ingeleverd op den tijd en de wijze hier omschrevcn, kunnen geen gevolg hebben. De uitspraak van Gedeputeerde Staten wordt door den Burgemeester ter algemeene kennis gebracht een bovendien medegedeeld aan den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, en aan hem of haar, die de be zwaren inbracht. Ter Neuzen, 23 Juli 1919. De Burgemeester voornoemd J. HUIZINGA. De opleiding tot reserve-officier Van de lichting 1919 zullen geen miliciens worden aangewezen voor de opleiding tot reserve-officier, herkomstig uit de miiitie. Buitenlandsche zaaitarwe en -rogge vrij De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat het verbod van vervoer en de aflevering van partijen buitenlandsche tarwe en rogge welke voor den zaai bestemd zijn, voor zoo- verre voor het vervoer daarvan vooraf ver- gunning is verleend door het Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel, niet v toepassing is. De arbeidswet Naar gemeld wordt is er geen sprake van dat de Eerste Kamer in het nog loopende zittings- jaar de Arbeidswet in openbare behandeling zal nemen. Wel zijn er maatregelen getrof- fen, dat de behandeling zal aanvangen eenige dagen na de opening van het nieuwe zittihgs- jaar der Staten-Generaal, dus omstreeks 18 of 19 September. Speelkaartenbelasting. Blijkens het Verslag van het Afdeelingson- derzoek van het wetsontwerp tot heffing eener belasting op speelkaarten verklaarden onder- scheidene leden, dat zij gaarne zouden gezien hebben, dat de belasting werkelijk hooger was gesteld dan thans het geval is. Ook werd betreurd dat voor de heffing geen rekening is gehouden met den prijs der speel kaarten. De vraag werd gedaan of het dan niet wen- schelijk was het vervaardigen van speelkaarten tot een staatsmonopolie te maken. Anderen verklaarden zich hiertegen. Rijst. De Minister van Landbouw heeft tot de burgemeesters de volgende circulaire gericht: Ik heb de eer u mede te deelen, dat mij van onderscheidene zijde berichten bereiken, d^t het publiek bij winkeliers geen rijst kan be- komen, niettegenstaande de Vereenigihg van Rijstpellers geregeld rijst aan grossiers en winkeliers aflevert. Ik zou het op prijs stellen, indien u in uwe gemeente zoudt willen doen nagaan, of win keliers rijst hebben bekomen en deze geregeld afleveren tegen den gestelden maximumprijs. Mocbt bij u geen afdoende zekerheid bestaan, dat de verstrekte hoeveelheden rijst tegen de gestelde maeimumprijzen worden afgeleverd, zoo draag ik u op, onverwijld ingevolge het eerste lid van art. 9 der Distributiewet 1916, bij grossiers en winkeliers ten uwent schriftelijk opgave te vorderen van de hoe veelheden rijst, die zij onder hunne berusting hebben of bij anderen voor hunne rekenihg hebbe opgeslagen, en ingevolge het tweede lid van bedoeld artikel tot gelijktijdige inbe- zitneming van de aangetroffen voorraden over te gaan. De op deze wijze in bezit genomen rijst, kan, na schatting overeenkomstig de wette- lijke bepalingen, door u tegen de gestelde maximumprijzen ter beschikking van de be- volking worden gesteld. NederlandBelgie De heer Hyacinthe de Beaumont, het eenige lid van den Maastrichtschen gemeenteraad, dat indertfjd stemde tegen de bekende anti- annexioistische motie, door Mr. Jansen voor- gesteld, is door den Koning der Belgen be- noemd tot ridder in de Kroonorde! Vliegdienst EngelandHolland Op een vraag in het Engelsche Lagerhuig, of de Regeering van zins was om een vlieg- bootdienst tusschen Engeland en het Noorden van het Europeesche vasteland in te richten, antwoordde Seely, vertegenwoordiger van het vliegerministerie, dat de Regeering het plan om zulk een dienst in te richten niet had. De proeftochten, die gedaan waren, hadden ech ter de mogelijkheid van zulk een dienst aan- getoond. De Regeering zou dan ook elke pri vate ondememing ondersteunen, want de vliegboot is stellig tot een groote toekomst in die Noord-Europeesche streken geroepen. Tot nu toe, zeide Seely verder is, is er echter aan de Regeering nog geen aanbod gedaan om zulk een dienst voor het postverkeer in te richten. Deze zou tot den journalist hebben gezegd: „Het is dwaasheid te denken, dat ik uit Nederland zou vluchten, daar ik vrij ben het land te verlaten wanneer ik dat wenseh." De burgemeester van Wieringen, de heer Peereboom, bevestigde deze verklaring, zeg- gende: „A1 wat Frederik Wilhelm te doen heeft, is mij mede te deelen, dat hij van plan is het land te verlaten, en hij kan gaan. Dit zou ook bevestigd zijn door een offi- cieel persoon in Den Haag, die verklaarde, dat zoowel de ex-keizer als zijn zoon vrij zijn Ne derland te verlaten, wanneer zij zulks wen schen. Zij zijn geen gevangenen; hoch houden we hen vast voor.de geallieerden, Maar zoo- lang zij in Holland blijven, moeten zij vertoe- ven in de plaats, welke hun is aangewezen. De ex-kroonprins schijnt goed gezond te zijn en houdt zich bezig met het beoefenen van muziek, teekenen en lezen, terwijl hij ook schrijft. Hij schrijft thans zijn ,.Memoires" voor pu- blicatie. Wiegand verklaart, dat de kroonprins, on- danks Amerika's aandeel in den oorlog, ver- trouwen heeft in den rechtvaardigen geest welke in de Vereenigde Staten heerscht. Of- schoon hij en zijn vader niet konden verwach- ten dat zij door een rechtbank, samengesteld uit hun aanklagers, rechtvaardig zouden wor den beoordeeld, zijn zij bereid gevonnist te worden door de Ver. Staten, waar de tegen- woordigheid van een aanzienlijk aantal per- sonen van Duitschen bloede de juridische at- mospheer niet zou vertroetielen. De indruk van Wiegand is, dat de ex-Keizer noch zijn zoon vreezen voor een rechtvaardig proces. De ex-Kroonprins zeide: „Ik ben te- leurgesteld in president Wilson, maar ik geloof dat hij het goed meent. Hij weet niet hoe het hier toegaat." De stand der invaliditeits- en ouderdoms verzekering Daar het ons is gebleken, dat er bij som- migen verwarring van begrip bestaat over de nu in gang zijnde uitvoering van de invalidi- teitsverzekering, en-de bij de Kamer in schrif- telijke behandeling zijnde bepalingen, meeneh we goed te doen schrijft de Midd. Crt. nog eens te herinneren hoe de zaken thans staan. Wat nu in voorbereiding is ten einde 3 Dec. a.s. in werking te treden we hebben daar in ons blad van 7 dezer een uiteenzetting van gepubliceerd is de toepassing van de wet- Talma, zooals die in 1913 werd aangenomen, maar die door de vroegere regeering niet ten uitvoer werd gebracht. De huidige regeering die deze wet wel wil uitvoeren, heeft ter gelijkertijd voorstellen gedaan die 20 Juli j.l. bij de Tweede Kamer aanhangig zijn gemaakt, voorstellen, welke de bedoeling hebben bevrediging te brengen in den landurigen strijd. Terwijl dus eenerzijds alle loontrekkenden beneden 2000 inkomen zich voor deze inva liditeits- en ouderdomsverzekering moeten laten inschrijven, zijn anderzijds planned in de maak om de daarvoor geldende wet ten op enkele punten te wijzigen. De beteekenis dier wijzigingen is de volgen de wat de invaliditeitsverzekering betreft: le. De premies van de invaliditeitsrente zullen geheel voor rekening der werkgevers worden gebracht, inplaats, dat zij zooals in de wet-Talma, voor een klein deel door de werk- nemers worden gedragen; terwijl bovendien de premies worden verhoogd en wel in de loonklasse I van 20 op 25 cent II H 24 30 ft III V 32 40 If IV >y 40 50 V V ft 48 60 De ex-Kroonprihs Aan Vaz-Dias wordt uit Londen bericht, dat de „Daily Telegraph" een interview bevat van den Amerikaanschen correspondent Karl Wie gand met den ex-Kroonprins. Alles per week. In de geldende wet wordt aan den werkgever recht gegeven om van het loon af te houden: in loonklasse I 4 cent, II 6 cent, III 11 cent; IV 20 cent; V 24 cent. Die bepaling zal dus volgens het aanhangige voorstel geheel ver vallen. De werkgever zal dan voor de premies niets meer van het loon mogen afhouden. 2e. De'ouderdomsrente zal niet op 70- maar op 65jarigen leeftijd ingaan, terwijl het bedrag van f 2 op f 3 per week wordt gebracht. 3e. Naast de wezenrente zal een weduwen- rente worden ingevoegd althans voor die we- duwen welke invaliede zijn bij het overlijden van haar echtgenoot of die 60 jaar zijn. 4e. Het z.g, „herunterkleben" zal zooveel mogelijk voorkomen worden, d:w.z. dat er voorschriften in de wet worden opgenomen, die zullen voorkomen, dat een verzekerde, die zoo lang mogelijk blijft doorwerken en eerst invaliditeitsrente aanvraagd wanneer hij ten eenenmale zijn arbeidsgeschlktheid heeft verloren, een rente ontvangt van gerihger bedrag dah hij zou hebben ontvangen indien hij de rehte eerder had aangevraagd. 5e. Vervallen zullen de bepalingen die korting of intrekking van invaliditeitsrente voorschrijveh bij samehloop van die rente met uitkeeringen uit andere hoofde. Zoover wat betreft de invaliditeitsverzeke ring. Maar daamaast staat een aanvulling van de ouderdomsverzekering ten einde tegemoet te komen aan hen die bezwaren hadden inzake het gebrek aan een voorziening voor niet-arbei- ders, die toch economisch gelijk staan met arbeiders. Te hunnen opzichte is een afzonderlijk wets- voorstel ingediend dat een vrijwillige verzeke- ring mogelijk maakt, waarvan de administra- tiekosten door den Staat worden gedragen, terwijl de voor de arbeiders zoo gunstige over- gangsbepaling van art. 369 ook op hen toe- passelijk zal worden verklaard.* Deze regeling welke dus nog slechts een voorstel en geen definitieve wet is komt op 't volgende neer. Alle personen van 16 jaar of ouder, doch beneden den leeftijd van 35 jaar, die zelf of wier echtgenoot niet naar een hooger inko men dah vah 2000 gulden zijn aangeslagen in de Rijksinkomstenbelasting, zijn bevoegd zich bij de Rijksverzekeringsbank de uitkeering te verzekeren van eene wekelijksche rente, in- gaande op den dag waarop het 65ste levens- jaar is bereikt, van naar keuze 3, 4, 5 of 6 gulden. De kosten dezer renten worden door de verzekerden betaald, in dier voege, dat de te betalen premie afhankelijk is gesteld van den leeftijd, waarop de verzekering werd ge- sloten. Verder omvat de verzekering behalve de ouderdomsrente eene uitkeering van 100 gul den bij overladen van den verzekerde, mits door dezen een wachttijd van 156 weken was vervuld. Bijzondere voorzieningen zijn getroffen voor den overgangstijd. Het ontwerp onderscheid daarbij tusschen de personen, die bij het in- werkingtreden der wet den 65jarigen leeftijd hebben bereikt of overschreden en de perso nen, die bij dat inwerkingtreden deh leeftijd van 35 jaar hebben bereikt zonder echter dien van 65 jaar te hebben overschreden. De voorwaarden aan Oostenrijk gesteld Geen land: Iiceft door den) oorlog erger geieden dan DuiLsch-Oiostenrijk. Van andere stjaben: Belgie, Erankrijk, Stfvie, Ruslajnd, zijn gebieden verwpiest, Maar wat van Duiitsch-Oostenrijk is, overgebleven, schrijft Iiet Hbl., is niets dan een verminkt gebied, (lSie't bij uiiaclite tte leven. Een doodziek organism®, gedpemd tot sterven. Een land zonder noemenswaardige ind'us Irie, zoinder indiiustrieele hulphronnen, ge^n stjeen- koien, geen ertsen, gqen petroleum een, land, dal niet d e lielij't van zijn volk kan voeden met brood en vleesch en aardiappelen. Een land, v*".u zes millioen menschen, van wie er twee liuizfen, in een wereldstad, die gedpemd is stil en klein te worden als een dorp. Nu, madden in den zomer, heeft Duitsch- Oostenrijk zoo'n hevig gebrek aan steenko- len, d'at de electrische. traml te Weenen slechts enkele uren per dag rijdeni kan. Het brood rantsoen wat men er dan brood hpemt - js vermindeird. De vleeschnood is er nooit zoo erg geweest als op dit oogen- blik. Een dpodarm land, dat zich niet er boven bfp kan rwerken, ook al zouden de bewoners minder 'charmant en luehtjhartig zijn, meer geneigd tot aanpiakkem. Ook al zou de socia- listische regeering fiinker optredpn tegen ihet communisi'me, dat de Honganrsche grerus zoo gemakkelijk overschrijdt. En, van dil land wil de Hooge Raad van Vier te Versailles scbadevergoteding eischen. In goud, effecten, sehepem, vee, naar het recept, Duitechland voorgeschreven. De gealtieerdpf en geassncieerde rcgeerin- jgen zullen nog bepalen, wejjkte som.Oostenrijk binnen dertig jaar heeft te. betalen. Hier- bij zal rekening gehouden worden met den ecpnomischen en i'inancieelen toestpJid van Duitsch-Oostenrijk en zijn „solvabiliteit\ Duitsch-OiOistenrijksche solvabiliteitAlle zeeschepen zal lie I moeten afstaan. En dp verliezen aan rivierschepen vergoeclen, doch niel meer dan 20 pet. der Oostenrijkscjje scheepsruimte -van November 1918. Riivierschepen? Een paar schepen varen nog tusschen .Weenen en Linz. Die kah de Entente doen ppeischen miet nog eenige roeibooten De jndustrie, die Oostienrijk niet heeft, mag niet gedesorganjseerd worden, al zal zij machines, enz. moeten afstaan tot 20 pel. vah haar inventaris. Duitsch-Oostenrijk, zonder Industrie en zonder hand el en zond'er scheepviaart, met een landbouw, die njet in staat is voor meer den twee vijfde der bevolking eten te pro- dueeeren, zal voor alle binmen$andsche oor- logsleeningen hebben op te komen ook voor die porlies der Ts j echo - Slo wa k e ip Zuid^ Slaven en andere volkeren, die gens tot de monarchic behoorden en derlig jaren lang sehade. ergo,.-ding moeten) bettdeu hi goud, effeclen, goederen. Nadat het Tirol tot den Brenner aan Italie heeft afgestaan zuiver Oo-s ten rijk.sell gebied voor het grootste ge- deelte, met een bo,miking, die Oostenrijksch wil blijven, in elk geval niet Italiaansoh worden, een gebied, dal geld inbracht door zijn landbouw, wijubouw, vreemdelingdn- verkeer. Duitsch-Oostienrijk zal moeten leveren zes duizend melkkoeien. De vier pnitentjemogend- heden doen sedert maanden hup best het resullaat is 'voorloopig lielaas kljgin Diiilsch-Oosifanrijk te voorzien van' levensT middelen, weten dus precies hoe het met de v'olksvoeding gesteld is, De Oostkairijkerg leven van het vleesch, d,at de entente zendt. De Oiostenrijksehe kindcreni worden zoo goed ei) kwajajd het gaat in het leven gehouden miel gecondenseerdp npelk, d)at de entente levert. En deze entente eischt, dat Duitlsch- Oaslenrijk meer dan vijffjieni duizend stuks 'vee, waarvan zes duizend melkkoeifcn, geeft aan Italie, Servie, Roemenie. Ook aan Roe- men ie, dat niet door Oostenrijk gedwongdn werd aan den oorlog deel te nemen. Hel Oostenrijksch-Hongaarsiche leger zal tijdens den vcldtocht wel veel koeien ,,buit gemaakt hebben ui,t Senvie, Italie, Roe menie. Is al dat vee gegaan naar Duitsch- Oostcnrijk Niets naar Bohemen, Hon- garije, dc Zuid-Slarvische gewesten? Melkkoeien worden verliangd van epn Ignd, waarin bijna geen melk meer geprodu- ceerd wordt. Het onmogelijke dus. En het |zo,u wel eens spoedig kunnen blij ken, djat het met de andere economische en fingncieele eischen gaan zal als met de laat- ste melkkoeien. v TER NEUZEN, 25 Juli 1919. De nieuwe Zegelwet. De verhooging van het quitantiezegel tot 10 ct. voor de bedragen boven 10 gulden, gaat reeds 1 Aug. a.s. in. Wij maken onzen lezers nogmaals attent op het gevaar, dat men loopt bij niet nakoming van dit voorschrift. Zij, die nog plakzegels van 5 cts. in voorraad' hebben, kunnen daarvan twee exemplaren gebruiken, terwijl op de gestempelde quitantien een piak- zegel kan worden bijgeplakt. Ook kunnen de ze laatste naar Middelburg worden opgezon- den ter bijzegeling. Het concours hippique te Middelburg. Het Zeeuwsche Concours Hippique te Mid delburg te houden op 6 en 7 Augustus belooft die van de vorige jaren nog te overtreffen. Voor den eersten dag hebben mannen als H. F. Bultman uit Haarlemmermeer, Hobo- ken en Hiemstra uit Den Haag, hunne mede- werking toegezegd, terwijl den tweeden dag, vele landbouwers onder wie de bekende fkk- kers van Dixhoom uit Axel en Aemoudts uit Sluis, hunne beste dieren inzenden. Tegen de kaassmokkelarij Vervoerverbod voor Zeeland, N.-Brabant en Limburg. Overwegende, dat het noodzakelijk is, ter voorkoming van frauduleuzen uitvoer uit de Zuidelijke provincies onzes lands naar Duitschland en Belgie, maatregelen te nemen betreffende binnenlandsche aflevering eh ver voer van kaas, heeft de Minister van Land bouw met ingapg van 25 Juli 1919 verboden het vervoer en de aflevering van kaas in de provincies Zeeland, Noord-Brabant en Lim burg. Dit verbod is niet van toepassing op hoe veelheden van niet meer dan 5 K.G. en ook niet op hoeveelheden tot welker aflevering en/of vervoer het Rijkskantoor voor Kaas toe- stemming heeft verleend. (St Ct.) Visscherijschool te Breskens. I e Breskens is opgericht eene vereeniging tot stichting en instandhouding eener Vissche rijschool te Breskens onder den naam „Bres- kensche Visscherijschool", waarvan de burge meester, de heer D. H. van Zuijen het voor- zitterschap op zich heeft genomen. R. KLanddag: Omtrent den Zondag a..s. te Oostburg te houden eersten R. K. Landdag in Z.-Vlaan- deren W. D. meldt de N. Z. Crt. o.a. dat dit gewestelijk sociaal congres zal worden bijge- woond door den bisschop van Breda, Mgr. Hopmans. Er zijn drie afdeelingsvergaderingen n.l. eene voor de behandeling van het onderwerp „Het Godsdienstig Leven" (spreker patej- Ar- senius van de orde der Capucijnen te 's Her- togenbosch; eene voor de „Pers en Propa ganda", spreker de heer B. Th. de Wolf te Amsterdam; eene voor: „Landbouwersstand en Werkliedenstand", sprekers^ de Tweede Kamerleden Dr. L. Deckers en HT Stulemeijer. In de algemeene groote slotvergadering zal gesproken worden over: „Katholieke opvoe- ding en katholiek onderwijs, voortgezet in Patronaten, landbouwscholen, enz., en onder- houden door goede lectuur", door den heer J. W. Vienings, lid der Provinciale Staten van Zeeland en redacteur der „Nieuwe Zeeuwsche Courant" ie Goes. Diefstal van honderden lakehs. Uit een loods staande onder toezicht van den bedrijfsleider der timmerfabriek „Koning Albert" te Middelburg zijn 967 lakens, vroe- ger bestemd voor de Belgische vluehtelingen ontvreemd. De politie, die een uitgebreid on derzoek instelde hield een opkooper aan, die ogeveer 300 der lakens heeft gekocht ter wijl drie der werklieden der fabriek werden gearresteerd, die verdacht werden van het ple- gen van den diefstal. Allen bekenden eh wer den aan de justitie voorgeleid. Smokkelaar een officieel beroep. Voor de rechtbank te Middelburg stond een man uit Aardenburg terecht, wiens beroep volgens de dagvaarding was smokkelaar. Spaansche griep. Te Borssele heerscht de Spaansche griep in een erge mate. Dit is nu de tweede maal. Thans zijn er twee aan genoemde ziekte over- led en. Nog enkel en liggej erg ziek. Opgepast. Een tweetal als heer gekleede personen, Maurits van Straten uit Amsterdam en Louis Cohen uit Deventer, hebben thans Zeeland tot terrein van hun minderwaardige praktijken gekozen en daarom is het zeer gewenscht on- ze lezers nader met die praktijken op de hoog- te te brengen. Deze beide personen trachten onder bedriegelijke voorgevens binnen te drin- gen in de woningen der ingezetehen eh bieden voor voorwerpen van geringe waarde enorme prijzen om e«n nuder stuk van waarde of een antiek stuk voor weinig of geen geld mede te nemen. Meestal beloven zij het zoogenaam- de kostbare stuk later te komen halen, nemen daarvan maten voor de te bestellen verpak- king, onderhandeleh zeer druk, doch komen niet meer terug. De stukken van waarde, waarom het te doen is, nemen zij bij hun ver- trek mede. Van Straten is kenbaar aan een gouden tand in den mond, hij doet zich meer- maleji voor als een Amerikaan en spreekt den gebroken" Engelsch, een ander maal noemt hij zich OW-er. Cohen komt ook meermalen eerst alleen en zegt dan in opdracht van een Amerikaan of een OW-er te komen. Hij tracht dan door de kinderen geschenken te geven de familie voor zich te winnen. KOEWACHT. In den nacht van Dinsdag op Woensdag hoorde de landbouwer A. Smet, Kamemelk- polder, leven op het erf in de nabijheid van de varkenshokken. JJ Dadelijk kwam hij op 't leven af om de oorzaak er van te onderzoeken. Vier mannen zag hij van het erf vluchten, ieder met een big op den rug, de richting uitloopende van de Belgische grens. Toen de mannen zagen, dat zij aehtervolgd werden, lieten zij de big- gen in de steek, alsmede een zak, die bij on derzoek veertien kuikens te bevatten. Naar wij vernemen wordt er door de Bel gische justitie onderzoek gedaan naar het vemielen van het huis en den inboedel var F. S. op Belgisch Koewacht. Drie personen moe ten reeds in hechtenis genomen zijn. De stakingsbacil, Toen ZonriagabojKl de tweehofad*rd em zefe|liig personen, die ler gelegenlheid van het gouden l'ee,s,t van jirt Ned. Gviinmaj- stiekverbond ifn, het IJ-paviljoenj te Am sterdam aan tafel vereenigd, deni maaltjjef zouden beginnen cfi d(j soep moest wor den opgediend, blcfck het, dat het geheele kelnerspedsonejel het werk had1 nieergel6gd. Het liosse personebl, dat voor deze ge- iegenheid was aangenomen, sickle tfep eisch, dat zoowel aan het losse als aan het Vaste personeel voor het 6edi.cnen hij" dezen maalljjd 5 j)er persoon zou, lword1en uitbetaajd. f De directcur verklaarde zich bereid, ter* aanzien van jliet liosse pensoweel dezdn eisch jn te willigen, tl och weigerde dit ten npzieh 1c van liet vasje personieel, dat op vast salaris wptikt en bovendien de toezeg- ging had gekl-egen vanl 10 pet. der ont- vangsten. Het losse personnel nam. hiiepjmede geen genoegen, Het g!efif?ele personeel legde daarop het werflc neer en de voorzitter van) de tafel zag zich genoodzaakt, een beroep le ^.oen op de. liandigheid van) de gymnas- ten, van wie zich lonmiddellijk een 30tal bereid veqklaarde otn bij de bediening be- hulpzaam te zijn. Inmiddels was echter de hem kidding in- geroepen van f.*en sccreiaris van den Kel- nersbond, en; deze, in allerijl per atax ge- arriveend, verklaaixle dien evsch' van de kelners ongemotiveierd. De ..staking" werd djaaatna, lopgelicr^en.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1919 | | pagina 5