Ter HmenseJie Courant Zaterdag 19 M 1919. No. 6865. Landbouwberichten. ttiNNENLAND. BUITENLAND. GEMENGOE BER1CHTEN. BURGERLIJKE STAND. TWEBDB _BXi.A-X3 Nederland en Belgie. Het stoken in Belgie tegen de Neder landsche oprechtheid, duurt nog steeds voort. In verband met dit stoken tegen ons land, dat eigenlijk niets anders is dan het nog steeds als een adder onder het gras schuilende annexionisme, verdient de aandacht een artikei in ,.,Van onzen Tijd", door niemand minder dan prof. Mr. Struyken geschreven over Neder land, Belgie en de mogendheden". Dit artikei is vooral daarom van zoo groote beteekenis omdat zooals bekend, Staatsraadi Struyken met den oud-Mi- nister Marees van Swinderen is aange- wezen als vertegenwoordiger van ons land in de internationale commissie tot herziening van de tractaten van 1839. Prof. Struyken wijst op de tegenstel ling dat in de jaren 1813 en 1814 het Nederlandsche volk uit eigen kracht, zonder de hulp der mogendheden, zijn oude zelfstandigheid hernomen heeft, terwijl de Zuidelijke Nederlanden, voor de revolutie Oostenrijksche gewesten, door de verbonden mogendheden op Frankrijk zijn veroverd en als veroverd gebied tijdelijk onder bestuur zijn ge- nomen. Oostenrijk verlangde zijn voor- malig gebied niet terug voor zich zelf. Daarom aehtten de verbonden mogend heden zich gerechtigd over het staat- kundig lot dier landen te beschikken. In het belang van den algemeenen vrede van Europa werden de Zuidelijke provincies in 1819 aan Noord-Neder- land toegevoegd. Na den opstand der Felgen in 1830 waren de mogendheden van oordeel dat hun doel niet bereikt was door de vereeniging. Zij besloten haar werk van 1814 en 1815 ongedaan te maken en opnieuw over het lot der Zuidelijke gewesten te beschikken. Op eenig recht van het oude zelfstandige Nederland hebben de mogendheden nimmer aanspraak gemaakt. Integen- deel, iedere poging aan de aloude sou- vereine rechten yan Noord-Nederland te tornen hebben zij met beslistheid af- gewezeh. Dat verschil in positie wordt door den schrijver met talrijke bewijzen na- der aangetoond. Uit die feiten en be- schouwingen trekt hij deze slotsoro Het feit van de tusschenkomst der mo gendheden in de jaren 1830 tot 1839 kan voor haar rechtens geen titel op- leveren voor nieuwe inmemging in de verhoudingen tusschen Nederland en Belgie. De scheiding was het ongedaan maken van de vereeniging, niets meer; de mogendheden traden daarbij op, omdat zij zich gerechtigd aehtten, nu dit in het belang van den vrede noodig bleek, een andere lotsbestemming aan de Zuidelijke gewesten te verzekeren; de Nederlandsche koning legde zich hierbij neer, kwam met de mogendhe den, later ook met Belgie, de voor- waarden der afscheiding overeen in dien zin, dat Nederland terugkeerde tot zijn gebied en zijn rechten, die het sinds eeuwen als zelfstandige staat had be- zeten, behoudens eenige bij wijze van ruil tot stand gebrachte veranderingen, en de verzekering van het beginsel van vrije vaart op de Schelde. Daarmede was in volstrekten zin het oude souve- reine Nederland weder zich zelf ge- worden, d. w. z. een staat die zich ten aanzien van zijn internationale verhou dingen rechtens geen inmenging van andere mogendheden heeft te laten wel- gevallen. Prof. Struyken schrijft verder o.m. nog: Nederland was sinds eeuwen een volkomen souvereine staat. In 1814 en 1815 zijn krachtens door den koning der Nederlanden aanvaard besluit der mogendheden de Zuidelijke gewesten als veroverd gebied aan Noord-Neder land toegevoegd. Dit feit is in 1839 bij tractaat tusschen Nederland en de mo gendheden ongedaan gemaakt onder definitieve regeling der afscheidings- voorwaarden. Daarmede hield iedere grond voor tusschenkomst der mogendheden in de buitenlandsche verhoudingen van Ne derland op, zulks te meer, omdat zij de regeling der afscheiding uitdrukkelijk aan Nederland hebben gegarandeerd. Aan dezen garantie-plicht kunnen de mogendheden geen recht ontleenen dan dat Nederland en Belgie zonder haar toestemming geen wijziging in het trac taat kunnen brengen die inbreuk zou maken op het in het belang van Europa vastgestelde internationale staatkundig statuut van Belgie. De betrekkingen tusschen beide landen kunnen dus tegen hun wil niet worden gemaakt tot een voorwerp van onderzoek en behandeling door de mogendheden; wijzigingen in die betrekkingen behooren de vrucht te zijn yan overleg tusschen Nederland en Belgie, en allepn wanneer dit overleg leidt tot verandering in het statuut van Belgie, voor zoover dit is geregeld in de tractaten van 1839, behoort de toestem ming der mogendheden daarop te wor den verkregen. Tot zoover de jurist, aldus eindigt prof. Strayken. De politicus, zegt hij, spreke het laatste woord over de vraag in welke mate er voor Nederland zelf aanleiding is, onder voorbehoud zijner souvereine beslissing, zijn verhouding tot Belgie te plaatsen in de politieke sfeer der groote mogendheden. De invaliditeitswet. Verschenen is het voorloopig verslag op het wetsontwerp tot wijziging der Invalidi teitswet. Algemeen bleek bij het afdeelingsonder- zoek dat dit ontwerp een bevredigenden in- duuk had geraaakh Gob zjj, die de mvae* ring van bet staatspensioen noodig Ibleven acbten, verklaarden met dit ontwerp mede te kunnen gaan, daar het belaugrijke con- cessies bevatte, zoo als verlaging van den leeftijd voor het erlangen der ouderdoms- rente, weduwen-rente en het ontstaan van de betaling van premies door de arbeiders. Opgemerkt werd dat wanneer de voorge- stelde wjjzigingen zullen zjjn aangenomen het pensioen zal worden genoten ter zake van verrichten arbeid en worden betaald uit de opbrengst van dien arbeid, terwijl in het stelsel van staatspensioneering eene uitkeering wordt gegeven op grond van behoeftigheid uit de staatskas. Vrijwillige ouderdomsverzekering. Verschillende leden der Tweede Kamer konden zich, bljjkens het desbetreffend Voor loopig Verslag, met het voorstel tot invoe- ring van een vrijwillige ouderdomsverzeke ring voor niet arbeiders, wier economische positie met die van arbeiders geljjk staat, niet vereenigen. Zij meenden dat die in- voering op mislukking zou uitloopen. Van propaganda door de Raden van Arbeid ver- wachtte men niet veei. Men beriep zich op de ervaring, in Belgie opgedaan. Daarentegen konden vele andere leden zich met het voorstel der regeering ver eenigen. Opgemerkt werd, dat in Belgie eigenijjk geen vrjjwillige verzekering bestaat. Een vergelpking gaat daarom niet op. In ons land is de levensverzekering zeer po- pulair, manr niet zoDder misbruiken. De aanneming van het voorstel der regeering zal een veilige gelegenheid tot verzekering met zich brengen. Sommige voorstanders van staatspensioen verklaarden, dat zij over hun bezwaren tegen de vrijwillige verzekering zouden heensiappen, omdat zij het niet verantwoord aehtten aan de vele ouden van dagen welke, volgens het wetsontwerp, op kosten van den staat, een uitkeering zullen ontvangen, die uitkeering te onthouden. Zoowel onder de voorstanders als tegen- standers van het staatspensioen waren er leden, die het voorstel der regeering als een zeer vergaande concessie aan dat stelsel beschouwden, Httldiging Koningin van Belgie. Men meldt ons uit Brussel De Koningin van Belgie heeft Woensdag- avond om zes uur op het kasteel van Laeken de vertegenwoordigsters van het comite van het JNederiandsch Palviljoen van het Weeshuis van de Koningin van Belgie ontvangen, mevrouw Oldeveldt en mevrouw Valtier-Kraane, welke laatste vergezeld was van haar tw'aalfjarig dochtertja. De heer Van Vollenhoven heeft de dames aan de Koningin voorgesteld. Het onder- houd dnurde ruim een half uur. Het was zeer eenvoudig, zeer hartelijk en zeer aan- doenlijk. De Koningin, die in het wit ge- kleed was, droeg de Huisorde van Oranje. Zjj was vergezeld door gravin d'Oultremont. De jongejuffrouw Vattier-Kraane heeft op een kussen de cheque van een half millioen overhandigd met een prachtig album, dat de namen van de leden van het comitd en van hen, die bjjdragen schonken bevat, op perkament geschreven, en op artistieke wijze versierd met de Hollandsehe en Belgische wapens. De Koningin heeft gezegd, dat zij zeer blij en gezjjn. Zjj beehte er nogmaals aan den heer Van Vollenhoven en de dames van het comite haar diepgevoelde dank- baarheid te betuigen voor de groote diens- ten, 'die Nederland tjjdens den oorlog aan de Belgische uitgewekenen heeft bewezen. Vervolgens nemen de gesprekken een vertrouweljjk karakter aan. De Koningin heeft Marie Jose, het prinsesje dat in de buurt speelde, laten roepen, die haar nieuw vriendinnetje, de jongejuffrouw Vattier- Kraane, heeft uitgenoodigd met haar te spelen. Het was een alleraardigst en aan- doenljjk schouwspel. De gewezen Duitsche keizer. Reuter seint ons uit Londen In het Lagerhuis vroeg Kenworth of de groeiende weerzin in Engeland tegen de rechtspleging van den gewezen keizer te Londen de regeering er toe gebracht had om de zaak opnieuw met de geallieerde en geassocieerde mogendheden te bespreken. Bonar Law antwoordde, dat hij niets kon toevoegen aan wat de eerste minister den Sen Juli had meegedeeld. De uitvoer van gedistiileerd. De Minister van Landbouw, maakt, ge- zien de Kon. besluiten, waarbjj de uitvoer van gedistiileerd voor dadeljjk menscheljjk gebruik geschikt, van likeuren en van reukstoffen werd vrjjgesteld, bekend, dat onder gedistiileerd ook moet worden ge- rekend te vallen alle essences, cognac, whisky, arak, jenever en dergelijke, on- geacht het alcoholgehalte, terwjjl onder reukstoffen ook moet worden gerekend te vallen reuk- en toiletwater, eveneens on- geacht het alcoholgehalte. De verdragen van 1839. Reuter seint uit Parjjs, dat, naar verwacht wordt, de commissie voor de herziening van de verdragen van 1839 aan het eind van deze maand baar werkzaamheden zal aan- vangen. Nederland en Belgie. Uit Parjjs wordt ons d.d. 16 Juli geseind De Raad van Vjjf heeft besloten, dat de commissie, die belast is met de regeling van de hangeude vraagstukken tusschen Nederland en Belgie den 29sten Juli bjjeen komen zal. De ,/Echo de Paris" meent te weten, dat er eerst een belangrjjke quaestie moet worden geregeld, n.l. of de commissie bevoegd zal zijn over territoriale wpzigingen te beslissen. AJhoewel de Raad van Vier deze vraag ontkennend heeft beantwoord, merkt het blad op, 4ftt BslgiS ultapvfcfck alifc schjjnt te hebben aanvaard en dat de aan« gelegenheid opnieuw zal moefcen worden onderzocht. Japan en onze koloniSn. De Japansche legatie te 's Gravenhage deelt het volgende mede De dagbladen hebben onlangs tendentieuse geruchten verspreid door middel van een telegram waarin beweerd, werd dat Dnitseh- land tijdens den oorlog bjj de regeering van Japan verschillende pogingen had aangewend ten einde dit land los te maken van de geallieerden. Duitschland zou, onder anderen, Japan de vrjje hand hebben aangeboden ten opzichte der Neder- iandsche kolonien. De Japansche legatie is gemachtigd tot besliste tegenspraak dezer geruchten, dis van alien grond ontbloot zjjn. De hulp van Nederland aan Belgie. Onder dit opschrift schrjjft het Handels- blad van Antwerpen o. a. Gedurende den oorlog heeft Nederland op menigvuldige wjjzen bljjken gegeven van ware deelneming in het ljjden van ons land en het heeft in de mate zjjner krachten bjjgedragen om verzachting te brengen aan de ellende onzer bevolking. Aan Nederland's vertegenwoordiger in Belgie, den heer Van Vollenhoven, hebben en regeering, en wetgeving, en de Belgische groote steden, beurtelings de hulde hunner vereering en erkentelijkheid betuigd. Uit dankbaarheid voor de diensten door hen bewezen als bestuurders van hetSpaanscb- Nederlandsch Comiteit van Bevoorrading is thans het commandeurskruis der orde van Leopold II verleend aan Jhr. Mr. Michiels van Verdujjnen, referendaris aan het mi- Disterie van buitenlandsche zaken te's Gra venhage de heeren Langenberg te Brussel en Van Maasdijck, te Parjjs. Onze lezers weten hoevele Belgische kinderen in het begin van den oorlog door de zorgen van mevr. Kellenaers in Neder land werden opgenomen. De te Amsterdam gevestigde vereeniging Tehuis voor Belgische kinderen heeft, geljjk men zich zal herinneren, een paar duizend Belgische kinderen in Nederlandsche gezin- nen geplaatst, waar zjj gedurende den oorlog op uitnemende wjjze en geheel kos- teloos werden behandeld en opgevoed. Het blad herinnert er dan aan, hoe deze verdienste reeds tjjdens den oorlog werd erkend en maakt verder gewag van het gesprokene op het zilveren feest van de Societe Protectrice des Enfants Martyrs te Brussel, waarvan hier reeds uitvoerig ver slag is gegeven. Voorts verwjjst het nog naar de groote diensten door wjjlen den heer J. A. van den Bergh, consul-generaal der Nederlanden te Antwerpen, bewezen als eere-voorzitter van het Tuin- en Land- bouweomiteit der provincie Antwerpen, die vooral bestonden in Let doen aanvoeren van moeszaden en aardappelplanten uit Nederland. Ten slotte bespreekt het Handelsblad dan meer uitvoerig het werk van het Koninkljjk Nederlandsch Comite, dat zich vooral ver- diensteljjk heeft gemaakt door de toezending van brooden en beschuiten, bestemd voor de meest behoeftigen en onder de werk- lieden verdeeld in fabrieken en werkhuizen. Ten gevolge der door de Duitschers in den weg gelegde hinderpalen en ook van de schaarschte der bloem konden die ver- zendingen eerst in 1916 beginnen. Van November 1916 tot Augustus 1917 werden 22,419,971 kilo's brood verzonden, waarvan 5,328,032 kilo's naar Antwerpen. Het brood werd in October 1917 ver- vangen door militaire beschuiten en tot in September 1918 heeft het Comittee naar bezet Belgie gezonden 3,216,460 kilo's militaire beschuiten, waarvan 514,740 kilo's naar Antwerpen, 808,350 naar Brabant, 509,625 naar de Vlaanderen, 562,460 naar Henegouwen, 735,990 naar Luik en 85,285 naar Brugge en omtrek. Het Handelsblad betuigt dan zijn dank aan de Antwerpsche afdeeling van het comite in het bjjzonder, zooals de Etoile Beige deed aan de Brabantsche. Onder den indruk van hartstoehteljjke uitlatingen, schrjjft het Antwerpsche blad ten slotte, worden wel eens diensten ver- geten en zjjn personen, die de grootste bewjjzen van genegenheid aan Belgie ge geven hebben, de slachtoffers van die ver- getelheid. In naam van de duizenden kinderen, die in Nederland een onderkomen vonden en der honderdduizenden hongerigen, die in het bezette land gespjjsd werden, zjj hier uitdrukking gegeven aan de gevoelens van erkenteljjkheid die hen alien bezielt tegen- over het gastvrije en"offervaardige Neder landsche volk. DE TOESTAND. De Gaulois schrjjft, dat de Franschen het bewustzjjn van hun over winning eeniger- mate hadden verloren. De feestviering op den 14den Juli heelt hun het voile be wustzjjn daarvan teruggeven. Nog lastiger dan voor de Franschen blijkt het, schrjjft de N.R. Crt., voor de Italianen te zqn, om het bewustzjjn, dat zjj overwinnaars zjjn, niet //eenigermate te verliezen". Het feit, dat Italie in het Noorden goede strategische gren- zen heeft gekregen (Wilson eischte grenzen langs duideljjkerkendeljjnen vannationaliteit. Nu komen er, terwille van strategische overwegingen, Duitschers onder ltaliaansch gezag, geljjk vroeger, om dezelfde redenen, Italianen onder Oostenrjjksch gezag stonden. Maar dat heet nu „een onvermijdelijk compromis, dat het beginsel niet aantast"), die uitbreiding van gebied dus is niet genoeg om het bewustzjjn van de over- wioaiug ievandig te htjUtfUm, oVferittik de menschen, die eens in het nieuwe gshied een kjjkje zouden willen nemen, zulks zouden moeten doen op bloote voeten, want er zijn geen schoenen meer te krjjgen. Levensmiddelen trouwens evenmin, tenzij tegen zeer hooge prjjzen, en de kolen- schaarschte is njjpend. In plaats van dus lust aan den dag te leggen tot bovengenoemd overwinnings- bewustzijnstoertje, gooit het volk in de groote steden liever de ruiten in, waardoor de duurte evenwel niet verminderd, maar op zjjn hoogst wordt uitgewerkt, dat de ministers, die ook de aardappelen niet uit den grond kunnen stampen (verondersteld altjjd, dat hun schoenen het stampen nog toelaten), nog mooier redevoeringen houden, dan een Italiaansche minister toch al van nature niet nalaten kan te doen. Het is zeker niet ten onrechte, dat men Italie de van overheidswege verboden proteststaking van den 21sten met eenigen zorg tegemoet ziet. Want wel heeft de minister gezegd, dat overal deze staking geoorloofd kon heeten behalve juist in Italie, maar een staking breekt nu eenmaal juist altjjd daar uit, waar zjj de noodlottigste gevolgen heeft. Clemenceau heeft al gewaarschuwd, dat er een nieuwe tjjd met nieuwe plichten aanbreekt, een tjjdperk, dat niet minder groot, en stellig ook niet minder moeiljjk is dan het voorafgaande. Deze waarschu- wing komt zeer van pas, daar de onder- teekening van het vredesverdrag als. van zelf aanleiding zou kunnen geven tot een soort van verslapping van de energie en de aandacht voor de nieuwe moejlijkheden zou kunnen afleiden. Er wordt druk onder- handeld over de levering van de Duitsche werkkrachten voor het herstel van het verwoeste gebied, maar hoe groot al die toekomstige moeiljjkheden voor Frankrjjk niet alleen, maar voor de heele wereld znl- len zjjn, dat zal toch waarschjjnljjk eerst bljjken tegen Mei 1921, als wanneer vol gens het vredesverdrag eerst Duitsch land zal kunnen en moeten betalen. De uitvoering van het Vredesverdrag. D'e besprekingen te Versailles over de uitvoering van het vredesverdrag door Duitschland, loopen allereerst over het herstel der verwoeste gebieden in Noord- Frankrjjk. Uit Berljjn wordt gemeld dat Frankrjjk eischt een half millioen Duitsche arbeiders voor het opruimingswerk en den wederop- bouw. Bij het vredesverdrag heeft Duitsch land zich verplicht de schade, door den oorlog veroorzaakt in Noord-Frankrjjk en Belgie, te betalen of te herstellen. Die schade wordt ruw berekend op honderd milliard mark, een in baar geld niet te betalen som. In plaats van geld of gedeelteljjk in plaats daarvan zal Duitsche arbeidskracht geleverd moeten worden. De Duitsche regeering heeft zich bereid verklaard Duitsche werk- lieden naar het vroeger bezette gebied te zenden. Maar er zouden honderdduizenden Duitsche werklieden en voornameljjk vak- arbeiders naar Frankrjjk en Belgie moeten gaan. Welke houding nemen de Duitsche arbeiders zelve in deze kwestie aan Het congres van vakvereenigingen, onlangs te Neurenberg gehouden, heeft te dier zake een voorstel aangenomen, waarin gezegd wordt dat het Duitsche volk het deelnemen van de ,/kapitalisten" aan den weder-opbouw van Belgie en Noord-Frankrjjk, beslist moet weigeren. Alleen indien deze wederopbouw geschiedt krachtens sooialistische principes, zullen de Duitsche arbeiders zich bereid verklaren naar Noord-Frankrjjk en Belgie te gaan. Deze principes zjjn in hoofdzaakde ar beiders moeten zich verbinden krachtens eigen, vrjjea wil zjj houden de rechten, die zjj in Duitschland hadden, ook het recht van vereenigen, vergaderen en sta- kende Duitsche sociale wetten zjjn ook voor hen van toepaseinghet aanwerven en het transport der arbeiders wordt ge regeld -door vertegenwoordigers van de werkliedende achturige werkdag. TER NEUZEN, 18 Juli 1919. Besmettelijke ziekten in Zeeland. Gedurende de week van 6 tot 13 Juli werden aangegeven de volgende gevallen Roodvonk1 geval te Kats, 1 te Oo»- terland, 1 te Retranchement, 1 te Vlissingen en 1 te Wemeldinge. Febris typho'idea (buiktyphus) 1 geval te Ellewoutsdjjk, 4 gevallen te Oudelaade en 1 geval te Zonnemaire. DiphtheritisBiggekerke 1 geval, Elie- meet 1, 1 te Hulst, 2 gevallen te St. Jansteen, 1 te Koewacht, 1 te Sluis en 1 te Vlissingen. Een Bvoudig ongeval. Te Hoofdplaat is een man uit een boom gevallen, waarbij hij beide beenen, beide armen en beide polsen brak. In dezen treurigen toestand werd de 23jarige man naar het ziekenhuis te Vlissingen overge- bracht. KOEWACHT. Woensdag n. m. omstreeks 4 uur brak door een onbekende oorzaak brand uit in de schuur van den landbouwer E. Boone in den Karnemeikpolder. De schuur brandde tot aan den grond af. Een groote hoe- veelheid vlas en wat landbonwgereedschap- pen werden door het vuur vernield. Alles was verzekerd. GRAAUW. De 26jarige A. Sponselee, knecht bjj den landbouwer E. Bujjsrogge, stond op het klaverveld bij zjjne pas gescberpte zeis, toen hjj zonder erg er tegen stapte, en het vljjmscherpe staal hem in den voe; sjiesa iiissohtin aool en eakel, WMrdOBt sen slagader en andere aderea werden door- gesneden. Dadeljjk reed men hem naar de boerderjj het bloed spoot uit de wonde en men had de grootste moeite met afbinden en stelpen, zoodat Dr. Frujjtier, die te Stoppeldjjk telephonisch moest worden gewaarschuwd, nog juist bjj tjjds kwam om doodbloeden te voorkomen. Ter verdere behandeling is de gewonde in het gasthuis te Hulst opgenomen. Naar wq vernemen is Sponselee tegen ongevallen verzekerd. BOSCHKAPELLE. De verkoop van het tuberculose-bloempje leeft hier 36.05 opgebracht. Verscheidene jonge werkkrachten van 1215 jaar oud verdienen tegenwoordig lier een groot daggeld met het snjjden van grasaren, waarvoor zjj 4 cent per LG. krjjgen. BIERVLIETs Het salaris van den predikant is met 400 verhoogd ea bedraagt nu /-2000. De heer P. G. de Jonge, president- terkroogd der Ned. Rerv. gemeente, heeft wegens ongesteldheid voor zjjn betrekking jedankt. De heer W. A. Verplaake, diaken, werd tot kerkvoogd benoemd. Gerst en Vlas. In Oosteljjk Zeeuwsch-Vlaanderen is men met het gerstsnjjden begonnen. De opbrengst zal verre beneden het middelmatige bljjven, en zeker niet meer dan 1800 K.G. per H.A. bedragen. Het stroo is ook kort gebleven. Ook is men begonnen met het vlastrekken. Goede perceelen ziet men zeer weinig, slechte daarentegen zeer veel. Schip verbrand. In de haven van den Vanhaaftenpolder te Oud-Vossemeer brandde Dinsdagnacht het schip van schipper Kalle van Goede- reede geheel afdes nachts werd de schipper en zjjn gezin gewekt en men kreeg ge legenheid eenige eigen goederen te redden, De lading, boonstroo, ging verloren. Van de oorzaak weet men niets afassu rance dekt de schade. Mnziek in de gevangenis. Te Oldenzaal bevinden zich in de ge vangenis onder het gemeentehuis vjjf Oosten- rjjksche muzikanten alle broeders, die daar zjjn ondergebracht, omdat hun passen niet van het vereischte visum waren voorzien. Het muzikale vjjftal geeft nu elken dag in en bjj zjjn eel uitvoeringen, waarbjj steeds een talrjjk publiek tegen woordig is. Zich doodgedanst. In het cafe van J. van Helvoirt aan de Pntstraat te Waalwjjk, is de 18-jarige S. uit Baardwijk, ten gevolge van overmatig veel dansen, waardoor hjj reeds enkele malen niet goed^was geworden, dood neergevallen Van een vaandel. Masque de Fier lierinjuert in de. Figaro aan ecu gescniedenis uit het beleg van Straatsbuirg im 1870. De stad was gevallen. Er werden officijereh aangewezen om over de capitulalie te on(derliafi|dele.n, p.a. kolo- nel Petitpjied, conunajndant van het 20ste regiment artillerie. Hij weigerde, evenals hij niet de heloilc wilde te.ekenen om niet meer tegen Duiitschlapid te dienen. In den kelder van zijn hnis verstopte hij het re- gimenitsvaahdel en ging daarop in gevangeh- schap naar Cobleinz. Daar voegde zijn vrouw zich bij hem met haar kind van twee jaar. Zij vernam het geheim van liet vaandel. Middeui in den winter ging zij naar StraaLsburg, kwam er onder de groot ste moeiiijkheden aan en haalde het vaan del voofi" den dag, dat zij terugbracht, ge- niaaid in den mantel van haar kind. Dit vaandel is thafris te Parijs, in (de ,,Imvalides". Het kind van toen is de Fransche consul te 's Gravenliagje, de lieer Henri Petitpied. De Afrikaansche oiifant bedreigd. De „Times" laat een krachtig woord van protest hooren, tegen de door de bevoegde autoriteiten goedgekeurde plannen tot uit- roeiing van de olifanten in de Addo Bush Reserve. Als hier iets tegen gedaan wordt, zal een afzonderlijk ras van den Afrikaanschen oiifant ophouden te bestaan en binnenkort nog alleen maar door enkele exemplaren in dierentuinen en menagerieen vertegenwoordigd zijn. En dergelijke in gevangenschap levende dieren krijgen wel eens jongen, al is het zel- den, maar een tweede geslacht is onbekend. De „Times" dringt er dus op aan, dat men een flink aantal der dikhuiden in een daartoe geschikt gebied bij een brengt. Het blad acht dit zelfs de plicht der Zuid-Afrikaansche re geering, die er voor te waken heeft, niet al leen in 't belang van de Uni-regeering, maar in dat van de geheele bschaafde wereld, dat de fauna van Zuid-Afrika met zorg in stand worde gehouden. Met de „beschaving" heeft de jacht a outrance op allerlei wild in Afrika haar intrede gedaan, en het is noodig dat hier eindelijk eens paal en perk wordt gesteld, anders zullen giraffen, zebra's, olifanten, wil- debeesten, casuarissen, struisvogels, neusho- rens, nijlpaarden, tapirs en andere zeer merk- waardige Afrikaansche dieren spoediger dan men denkt tot het verleden behooren. (Nadruk verboden). TER NEUZEN. Huwelijks-aangiftea. 10 Juli. Machiel Slot, oud 27 j., jm. en Anna Theodora Koch, oud 19 j., jd. 11 Juli. Aarnout Jacobus Bliek, oud 28 j., jm. en Aaltje de Witte, oud 27 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 9 Juli. Jacob van der Zegen de Beer, oud 34 j., jm. en Maria Louisa Wieland, oud 28 j., jd. Geboorten. 9 Juli. Pieter, z. van Jan Dieleman en van Clara van der Hooft. 11 Juli. Jacobus, z. van Abraham Kaijser en van Francoise van Doese- laar. 12 Juni. Francois Louis, z. van Francois Louis Rijnberg en van Laurence Gijsberta Donze. VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1919 | | pagina 5