Provinciale Staten van Zeeland. GEMENGDE BER1CHTEN. Da schipper van den hoogaarts A. G., •h Belgen G. de B. en P. de B., en ds Ter Neuzeasche kooplieden W. D. en M. B., lie zich aan boord bevonden, zyn gearre- «teerd en heden naar het huis van bewaring <le Middelburg overgebracht. Toelatingsexamen R. H. B. S. Bij het toelatingsexamen voor de R. H B. S. alhier zjja creslaaga J. H. Balken steinr B, A. E Hamerlinck, M. Jurrjj, JF. de Kraker, L P. van der Molen, F. J. J. de Feijter, alien te Ter Neuzen. E J Eggermont te Walzoorden, J. Eggermont •«e St. Jansfceen, E. F. van Kemseke te Mtelst, M. Ramelynck en P. J. Stouthamer Sas van Gent, J. A. Yink te Axel. Herexamens P. J. M van der Plassche jgeschiedenis), M. C. Timmerman (Neder- Ssndsch), H. Yisser (rekenkunde), alien te Ter Neuzen, F. k. V. N. Imandt (Fransch) te Siuiskil, P. Dieleman (rekenkunde) en 8. Dregmans (geschiedenis) beiden te Axel. Er hadden zieh aangemeld 29 eandidaten •Jaarvan zjjn toegelaten 12, 6 moeten zich anderwerpen aan een herexamen, terwyl aiefe 1 candidaat terugtrok10 werdan af- fewezan, alle uit Ter Neuzen. Beyorderd. Bij het overgangsexamen van de Middel- sare Handelsdagschool te Middelburg, is eeverderd van de derde naar de vierde klasse om.de jongeheer D. van den Ouden alhier. Geslaagd. Trjjdag slaagde te Ylissingen voor het zxamen 2e stuurman groote stoomvaart, naze vroegere stadgenoot Arie Leunis Jzn. Buitengewoon opzichter. Door den Minister van Waterstaat zgn feenoemd tot buitengewoon Opzichter by de werken van het kanaal van Ter Neuzen, de kseren t K. P. van der Veide te Ureterp (Fr), 0. de Jonge te Ellemeet, en C. van der Elippe te Oosterland (by Zierikzee). Bondsdag van St. Raphael. Zondag 13 Juli had alhier een Katholieken Bondsdag plaats. St. Raphael, de 11.000 aaannen sterke organisatie van Spoor- en Tramwegpersoneel, hield een groote pro paganda en tevens actie-vergadering. Te kwart voor twaalf kwatnen met de boot van Hansweert een 400tal leden uit Tilburg, Breda, Bergen op Zoom, Goes, Ylissingen m Middelburg, opgewacht door de afdeeling is Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen, waarby sch de R.K. bond van Ryksam'btenaren en andere R.K. organisaties hadden aangesloten, direct formeerde zich de optocht, uit een #00 k 10@0 Katholieke spoor- en tram- xjannen bestaande, welke met het muziek- gszelschap De Vereenigde Werkiieden, dat weiwitlende medewerking verleende voorop door het stadje trok. Overal was belang- rielling gewekt en in goede stemming kwam ie stoet in het Patronaat aan, waar de groote vergadering een aanvang nam. Hieromtrent deelt men ons mede De Tilburgsche zangers openden met een keurig uitgevoerd nummer, waarna de voorzitter der afdeeling Ter Neuzen, de heer B. IJsebaert, de vergadering opende met den ehristelyken groet. Na een welkom3twoord aan de aanwezigen, geeft hy het woord aan den Bindssecre- taris, de heer Timmermans, die een over- ^ieht gaf van hetgeen St. Raphael voor de manner/ van Mecbeleu en Gent Ter Neuzen had tot stand gebraeht. Uitvoerig stond rpreker stil, by de rechteloosheid van dit personeel en de slechte belooning. In den loop der jaren is na moeizame actie hierin ienige verbetering gekomen maar hat is nog iang niet wat het zyn moet. Van de Directie der Maatsenappy Mechelen Terneuzen ge- waagde spreker met waardeering, omdat deze Directie toont haar personeel tegemoet te willen komen. Minder was spreker tevreden over de Directie der Maatschappy Gent Ter Neuzen, die hy in een woord, zeer koppig soemde. Spreker hield niet vam dreigen, maar hy gaf de verzekering, dat indien deze directie op haar verouderd standpunt klyft staan, het personeel dan met alle ge- oorloofde middelen zal trachten zyn recht he verkvygen, by welke pogingen alle 11000 Jeden van St Raphael als een man achter konne Zeeuwsch-Vlaamsche vrienden zouden staan. Thans was de organisatie vast be- •loten voor het personeel recht te verkrygen. duidelyke en spontane instemming welke de talryke vergadering met deze woorden betuigden, gaf te verstaan dat de aaannen als een man zullen optrekken. Ten slotte brengt spreker hulde aan de voorbeeldige organisatieirouw der Zeeuwsch- Ylaamsche spoormannen en vooral aan den pionier der beweging den heer B. IJsebaert. Deze hulde werd door de geheele ver gadering door een stormachtig applaus ©nderstreept. Met e«n beroep op alle kameraden om door taai vasthouden aan de organ sitie het aware werk dat de toekomst vraagt, tot een goed einde te brengen, sluit deze spreker zyn luide toegejuichte *ede. Intusschen gaf een symphonie-orkest, onder de gracieuse leiding van Mej. Kramer eenige mooie en correct uitgevoerde num- mers ten gehoore. Ook de Tilburgsche zangers lieten zich wear hooren, waarna de heer Horvers een rede hield over de positie van het trampersoneel in Zeiuwsch- Ylaanderen. Spreker zette uitvoerig uiteen, dat voor het trampersoneel in Zeeuwsch - Ylaanderen, vooral ten aanzien van de rechtspositie van het personeel, een goede stap in de juiste richting is gezet. De organisatiegee3t onder dit personeel !aat echter nog te veel te wenschen over en daarom wijst spreker de trammannen op hetschoone voorbeeld hunner Zeeuwsch. Vlaamsche spoorvrienden Krachtige organi satie zal ook voor het trampersoneel var- dere uitkomst brengen. Verder behandelt spreker het nut en noodzakelykheid van Katholieke organisatie in het algemeen en zet in een nauwkeurige rede uit een waarom de Katholieke organisatie aiet alleen kan stryden voor de zuiver stoffelyke zaken, maar hoogere idealen nastreeft en in de bereiking dezer hoogere idealen de oplos- sing der sociale kwestie ziet, ookdeze spre ker werd met een uitbundig applaus beloond. Nadat nog eenige keurige zang- en orkest- nummers warea uitgevoerd, werd deze uitstekend geslaagde betooging gesloten. Besmetteijke ziekten. Gedurende de maand Mei werden blykens het Maandblad van den Centralen Gezond- heidsraad in de provincie Zeeland aangege- ven 2 gevallen van febris typhoidea, 44 van roodvonk, 44 van diphtheritis en 10 van scabies. In meer dan gewone mate werd diph theritis waargenoaaen te Stoppeldijk. Aangegeven werd 1 geval van overlyden wegens febris typhoidea, 1 wegens rood vonk en 4 wegens diphtheritis. Broodkaarten. Naar de Tel. verneemt, ligt het in de bedoeling van den Minister, de wittebrood- kaarten te doen roortduren tot 1 April 1920. SLUISKIL. Zaterdagavond 1.1. had het Bestuur van de Bouwvereeniging aihier belanghebbende en belangstellende mwoners van Siuiskil tot eene vergadering uitgenoodigd. In deze byeenkomst werden de Statuten en het Huishoudelijk Reglement voorgelezen. Door den voorzitter, den heer Colsen, werden eenige artikelen daaruit nader verklaard en de aanwezigen aangespoord lid te worden der Vereeniging tegen een contributie van 2.50 per jaar. Daar de hunr der te bouwen woningen 2.50 tot 8 per week zal bedragen, meenden velen dat de ar- beider deze huur niet kan opbrengen en hy aiettegenstaande den woningnood zoo'n wo- aing niet zal kunnen bewonen. Slechts een zevental personen, traden als lid dezer Veree niging toe. In de Woensdag alhier gehouden ver gadering van stembevoegde ingelanden van den //Dekkerspolder." werd het dijkgeschot vastgesteld op 4.per hectare. De inkomsten over het afgeloopen dienst- jaar 1918/1919 bedroegen /777,44, de uit- gaven 671,57 alzoo een batig slot van 105.87. De begrooting voor het dienstjaar 1919/1920 werd vastgesteld op 469,58 in ontvangst en uitgaaf, met een post onvoorziene uitgaven groot 39.04. -- H.M. de Koningin-Moeder heeft de door haar ingestelde medaille, bestemd terer- "kenning van buitengewone daden bij poging tot redding van schipbreukelingen, verleend aan I. J. Sorber van Axel, thans te Schiedam, naar aanleiding van zyn moedig en mensch- lievend gedrag by de redding op 19 Maart van de bemanning van het zeilschip //Semper Spera". Hieromtrent vernemeu wij, dat de met een medailie begiftigde Axelaar zich bij de schipbreuk aan boord bevond met de overige bemanning, bestaande uit den kapitein, den stuurman en 2 matrozen met den koksmaat. Daar geen hulp kwam opdagen, bood hij zich om als zynde de eenige zonder gezin, aan, om te trachten naar den wal te zwem- men en zoo hulp te zoeken voor de anderen. Men bond hem een lyn om zyn middel, waarna hy te water sprong en na een worsteling van twee uur met de golven, gedurende welken tyd hij zich in het water van zyn kleeren ontdeed, bereikte hy den wal, waarna langs den lyn zyn kameraden k-mden gered worden. De laatst aan boord blyvende, de kapitein, werd daarop door hem ook nog van boord gehaald en behou- den aan wal gebracht. Een vliegende dorainee. Onmiddellijk na afloop van zijn preek in de dankstonde, die ter gelegenheid van het sluiten van den vrede in de pardehiekerk te Blackpool, in Engeland, werd gehouden, begaf zich Zondagmorgen ds. A. W. R. Little per trein naar Blackburn om daar 's avonds in de Drieeenheidskerk te preeken. Na afloop van den dienst vloog hy terug naar Blackpool in een Auro-vliegtuig en Ugde den afstand van 50 K.M. af in on geveer 20 miauten. Hy kwam op tyd te Blackpool aan om een toespraak te houden in den grooten dankdienst, die daar in de open lucht werd gehouden. Een jubile. Woensdag 16 Juli a.s, herdenkt de heer D. Potters, kapitein bij den Provincialen stoom- bootdienst, lijn VlissingenTer Neuzens-Bres kens den dag waarop hij voor 25 jaar in dienst der provincie trad. AXEL. In de Vrijdag voortgezette vergadering der Provinciale Staten van ons gewest waren 40 leden aanwezig. Behandeld werd het voorstel van Ged. Sta ten om in hun handen ter afdoening te stel- len het verzoek van D. de Back, eervol ont- slagen steigerknecht te Borsselen om verhoo- ging van zijn pensioen, dat nu slechts f 150 bedraagt. Door mevrouw Duiker wordt voorgesteld op dit pensioen een toeslag te geven van f 150, wat door den heer van Niftrik wordt onder- steund, terwijl de heer van Bompu dit namens Ged. Staten bestreed. De heer de Veer onderschreef dit, hij wil het als recht geven en niet als een aalmoes. In afwachting dat eene nieuwe pensioen- regeling zal worden ontworpen werd voor dit jaar met algemeene stemmen het pensioen van de Back met 75 verhoogd, daar hij in 1919 slechts een half jaar zal zijn gepension- neerd. Inzake de verzoeken om bij de salarisrege- ling van de bureelambtenaren van den water staat ook de tijd die zij als buitengewoon op zichter werkzaam waren te doen mede tellen werd eene motie aangenomen van den heer Onderdijk om Ged. Staten te verzoeken daar- aan te voldoen en in het vervolg wat ruimer uitvoering te geven aan het besluit der staten om ,overeenkomstige betrekkingen" mede te tellen. Het voorstel van Ged. Staten om af te wij- zen de verzoeken van P. J. Boone te Zierikzee en J. J. A. Sprenger c. s. te Middelburg over een nadere regeling der pensioenen en salaris- sen van de ambtenaren en van W. Kuiper en C. Dommisse te Vlissingen om verhooging hunner jaarwedden, lokte veel discussie uit. Door den heer Perrels werd voorgesteld het pensioen te berekenen over de laatste 12 maan- den salaris en Ged. Staten uit te noodigen in de najaarszitting te komen met nieuwe pen- sioensregeling zonder bijdrage van de belang- hebbenden. De heer Onderdijk stelde eene verhooging voor van de jaarwedden der bureelambtenaren en wel voor de eerste klasse f 18002400 en voor de tweede klasse 8001600, en tevens vergoeding voor huishuur voor alle ge- huwden ook die beneden 28 jaar, tegen welke voorstellen de voorzitter bezwaar maakte, om- dat zij niet voldoende zijn voorbereid. De heer van der Weijde wil de bureelambtenaren in afwachting van verbetering der jaarwedde al vast f 100 geven. De heeren Moelker en Vienings wijzen op de groote wenschelijkheid deze salarissen te ver- hoogen. De heer Fruijtier meent dat men toch ook rekening moet houden met de financieele draagkracht der belastingplichtigen. Na eene pauze worden de discussies voort- gezet, terwijl ten slotte wordt aangenomen met 38 tegen 1 stem een motie-van Niftrik om Ged. Staten uit te noodigen een betere pensioensregelling te ontwerpen. De motie-Perrels om het pensioen premie- vrij te doen zijn werd ook aangenomen met 22 tegen 15 stemmen. Een motie-Duiker om Kuijper tot adjunct-commies en Dommisse tot eerste klerk" te bevorderen wordt verworpen met 31 tegen 9 stem man. Ten slotte wordt het voorstel van Ged. Staten aangenomen met 25 tegen 15 stemmen. In plaats van het verzoek van den Nederl. Federatieven Bond van personeel in openbaren dienst inzake regeling van diensttijden enz. in handen van Ged. Staten te stellen werd met 23 tegen 17 stemmen overeenkomstig een voor- stel-Adriaanse besloten dit verzoek aan te houden tot de najaarsvergadering, opdat Ged. Staten dan met andere voostellen kunnen komen. Het voorstel van Ged. Staten om in het reg lement op de wegen en voetpaden eene bepa- ling op te nemen om het schoonmaken der wielen van wagens te belasten werd bestreden door den heer van der Weijde, die meende dat de bepaling voor belanghebbenaen zeer be- zwarend is en dat het niet te doen is om het beetje slijk of modder maar om het meerdere onderhoud aan de wegen. Spr. zegt, dat de rintwegen niet goed zijn, zij moeten een on- ergrond hebben van steenslag. De heer Gerlach meent ook dat de bepaling erg bezwarend is en wil het aan de gemeente- besturen overlaten. De heer Lanftsheer is daarenteg-en voor het voorstel en hij gelooft niet dat de politie de takt zal missen in deze op te treden. Ook de heer Yan Niftrik is voorstander van de bepaling en ziet geen heil in het verplich- tend stellen van breede vellingen, als noemt hij ieder die die aanschaft verstandig. De heer Van Dixhoom wijst op de groote practische bezwaren door de landbouwers, de knechts zullen gestraft worden, terwijl de land bouwers eigenlijk de schuldigen zijn. De heer Vogelaar spreekt van ondervinding in de gemeente Kruiningen en is voor de be paling, De heer Kakebeeke meent ook dat de prak- tijk leert dat de bezwaren niet groot zijn. De heer Sprenger zegt, dat men niet voor- overdreven dienstijver van de nolitiemannen bsvreesd behoeft te zijn. Het voorstel wordt aangenojnen met 27 tegen 13 stemmen en met 38 teg-en 2 stemmen de bepaling, dat zonder noodzaak niet de lin- kerzijde van een weg mag worden bereden. Vaste arbeiders. Bij het voorstel tot het maken van een nieuwe verordening voor de vaste arbeiders op de wegen, stelt de heer Lindeijer voor hieraan toe te voegen, dat het salaris bij schorsing al leen wordt achtergehouden, als ontslag voigt. De heer Welleman wil bepalen dat de hoofd- ingenieur bij schorsing daarvan een gemotl- yeerd rapport uitbrengt en beroep bij Ged. Staten mogelijk is. De heer De Veer meent dat beide voorstel len tullen leiden tot veel spoediger schorsen en stelt voor te bepalen dat de schorsing ge- schiedt behoudens beroep op Ged, Staten. Dit wordt aangenomen met algemeene stemmen. De heer Welleman trekt zijn voorstel in, dat van den heer Lindeijer wordt aangenomen met 22 tegen 17 stemmen. Aangenomen werden de voorstellen tot wij- ziging van het besluit tot aanleg van den ver- bindingsweg tusschen de beide deelen van Zeuwsch-Vlaanderen en dat tot verhooging van de duurtebijslag op de verpleegingskosten van krankzinnigen in Vrederust en van de kleed- gelden. Het laatste voorstel, dat Vrijdag behandeld werd was dat tot bepaling dat vanaf 1 Oct. 1919 de kosten van de veipieginc van arm- lastige krankzinnigen voor de helft ten laste van de provincie zullen komen en voor de helft ten laste der gemeenten, De heer Van Niftrik acht dit te bezwarend voor de gemeenten en de heer Lantsheer stelt voor 1/3 voor de gemeenten en 2/3 voor de provincie. De heer Blum zet in den breede uiteen dat de provinciale financien-tot dit voorstel dwon- gen, de belastingen kunnen haast niet meer worden opgeschroefd zonder ook minder be- deelden te treffen. Het amendement Lantsheer wordt verwor pen met 22 tegen 18 en het voorstel van Ged. Staten met 20 tegen 18, waarna de vergadering tot Zaterdagmorgen 10 uur wordt geschorst. In de Zaerdagmorgen voortgezette verga dering waren 38 leden aanwezig, afwezig waren de heeren Nolson, Van Nieuwkuijk, Dekker en Dumoleijn. Direct na de opening stelde de voorzitter namens Ged. Staten voor in geheime vergade ring over te gaan. Na ongeveer een uur werd de vergadering heropend en was het eerst aan de orde het voorstel tot verleenen van een crediet van 100 vOor de Tuinbouwtentoonstelling te Sluis in September a. s., dat Ged. Staten naar aan leiding van de discussies in de afdeelingen hadden aangevuld met de bepaling, dat de tentoonstelling des Zondags niet voor 12 uur mag worden geopend. De heer Van Zuijen zeide, dat dit ook niet in het plan ligt. De heer Van Alten is over de toevoeging van Ged. Staten niet voldaan, hij wil absolute Zondagsheiliging zooals dat door God's orde- nantien wordt voorgeschreven. De heer Perrels wijst er op, dat men ieder vrij moet laten hoe hij zijn vrijen tijd en ook den Zondag wil besteden en arbeiders hebben in de week geen tijd om te gaan kijken. De heer Van Zuijen zeide, dat vroeger toch ook deze bepaling niet werd gemaakt, en dat juist voor de arbeiders de tentoonstelling zoo van belang zal zijn. De heer Vieniirgs zegt dat de katholieken zich op het standpunit plaatsen van Zondags- rust en Zondagsheiliging, maar dat wil niet zeggen, dat, na dat men zijn godsdienstige plichten heeft waargenomen, niet een gepaste ontsparining zou zijn toe te laten en dit !s niet in strijd met God's ordenantien. De heer Van de Putte is het eens met den heer Van Alten en zal ook tegen stemmen. De heer Blum zeide, dat men eerst 'niet ge- zien had dat de tentoonstelling ook Zondags open zou zijn, toeoi dit duidelijk was maakte men de bepaling die o. a. ook tiidens de ten toonstelling van Zeeuwsche kleedej^lrachten gold. Met 30 tegen 8 stemmen werd de subsidie toegekend Het voorstel tot instellen van een schoon- heids- en archeolgische commissie vond op fi nancieele gronden bezwaren bij den heer De Veer. De heer Lindeijer rneende dat de commissie niet alleen op uitnoodiging van Burg, en Weth. advies moet geven. De heer Verhorst vreesde voor vergrooting yan den woningnood en zeide dat er behoefte is aan goc-de woningen, maar daarbij komt het uiterlijk er niet op aan. De heer Perrels meent dat ook arbeiders wo ningen van buiten mooi moeten zijn. De heer Vienings bracht hulde. voor dit voorstel aan Ged. Staten, die toonen niet al leen de materieele maar ook de idieele belan- gen te willen bevorderen. De heer Adriaanse acht veel voor, en ook veel tcgeiy bet voorstel aan te voeren en zal om financieele redenen tegen stemmen. De heer Blum zegt dat de woningnood niet zal vermeerderen door het aannemen van dit voorstel. In de vorige eeuw is reeds zoo veel verknoeid. De 1500 zijn toch geen over- wegend bezwaar. Met 27 tegen 10 stemmen werd het voorstel aangenomen. Bij het af wij zend voorstel van Ged. Staten op het verzoek om een bijdrage voor de op- richting en onthulling van het monument voor Frans Naerebout te Vlissingen merkte de heer Moelker op dat hij wel een bijdrage wil geven. De heer Vienings kan thans geen hulde brengen aan Ged. Staten. Er is ook hier geen materieel belang, maar het geldt de huldiging van een vredesheld, die in de harten der menl schen voortleeft. Al was helt maar 2V2 cent, een bijdrage wil spr. geven. De heer Viruly was het met den heer Vie nings eens en stelt voor een bijdrage van 100. De heer Dieleman is ook voorstander van steun en vormde in Ged. Staten een minder- heid. De heer Blum wees erop, dat eigenlijk geld gevraagd wordt voor de feestviering. Als Nae rebout nog in de harten leeft is een monument niet noodig. Het voorstel-Viruly werd aangenomen met 35 tegen 3 stemmen. De rekening over 1917 werd vastgesteld op f 986.473.51 V2 in ontvang en in uitgaaf f 950.252,40Mi, alzoo een voordeelig slot van f 36.221,14. Goedgekeud werden wijzigingen in de be- grootingen voor 1918 en 1919. Bij de laatste kwam de heer Hensel op tegen den post van f 1000 voor de ambtenaar die het griffierschap heeft waargenomen, maar na uitleg door den heer De Casembroot deed hij geen verdere voorstellen. De heer Onderdijk deed ook nu een poging de bureelambtenaren te helpen, maar kon het niet verder krijgen dan het verhoogen van den post duurtetoeslag met f 1500 speciaal voor deze ambtenaren, wat Ged. Staten ovemamen ais tenminste de Staten tot deze extratoeslag besluiten. (Hegeen niet is geschi.ed). Bij de algemeene beschouwingen over de be grooting voor 1920 werd het eerst het woord gevoerd door den heer Welleman, mede na mens zijn partijgenooten, om uiteen te zetten hoe naar hunne meening het Provinciaal be stuur zich in de naaste toekomst zal hebben te bewegen, Spreker wees er op," dat de oor- logsjaren onafwijsbaar hebben' aangetoond, hoe diep afhankelijk een land is van zijn eigen productie en de overheid getracht heeft in dezen regelend op te treden. Spreker is over- tuigd, dat van absolute vrijheid in het voort- brengingsproces geen sprake meer zal kunnen zijn, en dat de overheid zich daarmcde blij- vend zal hebben te bemoeien. Hij heeft daar- mede meer indirecte dan directe" middelen op het oog. De tegenwoordig door de arbeiders gestelde billijke eischen inzake loon, ai-beids- tijd enz. kan geen enkele werkgever negeeren en ook niet de provincie als werkgeefster. Gedeputeerde Staten moeten er zich niett op beroepen, dat „de verordening nog zoo kort geleden herzien is", zij moeten begrijpen, dat de Staten veranderd zijn en als er fouten zijn moet men die zoo gauw mogelijk uit den weg ruimen. De ideeen wijzigen zich tegenwoordig snel en is een achterstand, het loon der amb tenaren is beneden peil en op het pas her- ziene salaris moet een duurtetoeslag worden gegeven en daarmede komt men nog niet aan de koopkracht van voor den oorlog, Verder moet de vacantietijd geregeld wor den, terwijl ook een scheidsgerecht meer gang- baar begrip wordt. Met de vakvereenigingen moet overleg worden gepleegd. Spreker be- grijpt, dat ditmaal Gedeputeerde Staten zich demissionair voelden, maar thans zijn ze dit niet meer en zij weten, dat de Staten hen •zullen steunen hij voorstellen, die gaan in de richting van dezen tijd. De Staten moeten de leiding nemen waar dit mogelijk is en hun ter- rein van werkzaamheden niet al te zeer afba- kenen. Voor verhooging van het productiever- mogen is noodig het kweeken van goed ge- schoolde arbeidskrachten en het bevorderen van snelverkeer en goede verkeerswegen. Daarbij is noodig goede toestanden op het platteland als water, licht, telefoon enz. enz. betere volkshuisvesting, genees- en verloskun- dige hulp. Bij dit alles kan de provincie cen- traliseerend optreden. Ged. Staten kunnen de gemeentebesturen een wenk geven ten op- zichte van goed onderwijs, schoolartsen enz. Betere waterafvoer kan worden verkregen door strenge toepassing van het nieuwe reg lement op de polders. Ook vraagt spr. of niet de tijd is aange- broken voor een grondige herziening der ver- schillende waterschappen. De verbindings- wegen te water moeten betere aansluiting geven en verder verkeerswegen moeten worden bevorderd. Als Ged. Staten in deze richting verder wer- ken zullen zij daarmede voeren een Zeeuwsche welvaartspolitiek en dit zal hun kracht geven. De heer Hensel wees op den door den heer Blum Vrijdag zoo juist geschetsten slechten financieelen toestand der provincie en stelde daarmede in verband de volgende motie voor: De Staten der provincie Zeeland, gehoord de mededeelingen van Ged. Staten, dat de mid delen waarover kan worden beschikt, ontoe- reikend zijn, om zelfs noodzakeljike uitgaven te kunnen dekken, dewijl de provinciale wet belasting heffing door de provincie slechts toe- laat binnen de. door haar gestelde grenzen; overwegende, dat de wet geen beletsel behoort te bevatten waardoor het voor een publiek lichaam onmogelijk wordt in zijn noodzake- lijke uitgaven op legale wijzen te voorzien, achten het noodig dat zoo spoedig mogelijk door wijziging van genoemde wet, de provincies althans de provincie Zee- land in de gelegenheid word an gesteld om te beschikken over de middelen, die tot een behoorlijke vervulling van haar taak nood- zakelijk zijn; verzoeken Ged. Staten, deze mo tie ter kennis te brengen van de Regeering en van de Tweede Kamer der Staten Gene- raal." De heer Lindeijer kon kort zijn na het ge- sprokene van den heer Welleman, waarmede hij het geheel eens is. Spr. hoopte dat bij een volgende begrooting meer met den polsslag van den tijd zal rekening worden gehouden De salarissen in 1918 vastgesteld zijn verre beneden hetgeen thans noodig is. Zoolang nog gestreden moet worden voor f 100 toeslag, zijn lie loonen veel te klein. De provincie moet invloed uitoefenen op gemeenteraden en an dere lichamen in het belang van loonen en ook in dat van de volksgezondheid. Ook vroeg deze spreker of niet meer rijkssubsidie \ooi de stoom bootdiensten zou kunnen worden gevraagd; f 4000 dateert van 50 jaar terug en beteekent thans niet veel. De heer Verhorst meende, dat men moet gaan rnzien, dat het leven van voor den oorlog met kan worden voontgezet, ieder moet be- zuimgen. De heer Fruijtier meende, dat de Staten niet tot taak hebben zelf op te treden zij moeten slechts het werk van anderen steunen. Het herzien yan den polder samenstellingen stuit op vele bezwaren. Of een circulaire van Ged veel zal helpen betwijfelde de heer Fruijtier'. Met de motie van den heer Hensel vereenigde hij zich en ook met de woorden van den heer yeihorst, lemand die vroeger een reisje naar 1 arijs maakte, blijft nu in het iand, hij die 20 sigaren rookte, neemt het nu minder. De heeren Welleman en Lindeijer repiicee- ren, waarna de motie Hensel met 28 tegen 3 stemmen en 6 onthoudingen wordt aange nomen. Hiema wordt tot de artikeisgewijze be- handeling- overgegaan. Hierbij bepleitte de'heer Perrels vrij reizen voor de leden der Staten op de door de pro vincie gesubsidieerde lijnen. De voorzitter wijst er op dat dit weer een voorstel is dat op zich zelf staat en niet als amendement kan worden beschouwt De heer Fruijtier zeide, dat het hier wat andiers is als met de leden der Tweede Kamer, die reizen het geheele jaar heen en weer maar de Statenleden slechts twee maal per jaar. Ged. Staten zullen de zaak nader overwegen. De heer Onderdijk drong aan op papierbe- sparmg, de heer De Veer op het niet uitgeven van twee stel oude notulen per jaar. Bij de artikels betreffende de booten vroeg de heer Van Zuijen om een boot om vier uur van Vlissingen naar Breskens, drong de heer Lindeijer aan op beter i0011 en meer vrije dagen voor het personeel der booten, vroeg de heer Perrels om een wachtlokaal te Veere en geiijkstelling van de agenten van den dienst op de Ooster-Schelde met hunne collega's de heer Hensel en Van de Putte op inkrimping van den dienst op Zondag," evenals de heer Van Dixhoorn op betere verbinding voor het bereiken van de rechtbank, de heer Van der Weijde op verbetering van den dienst op Schouwen. De heer Van Rompu acht uitbreiding van den dienst op Breskens nielt mogelijk en zeide toe dat de andere zaken zullen worden over- wogen. De heer Van Zuijen wijst op de groote wen schelijkheid het makkelijk te maken van Zeeuwsch-Vlaanderen naar Walcheren te komen anders gaat men weer naar Belgie, hierbij sluiit de heer Lindeijer zich aan. Bij de post subsidie voor paardenfokkerij enz. wilde de heer Onderdijk en zijne partij genooten gerekend worden te hebben tegen- gestemd, Bij de post subsidie aan de tram Brouwers- havenBurgh wees de heer Lindeijer op de treurige behandeling van het personeel en werd den heer Van der Weijde toegezegd, dat Ged. Staten bij de Staatscommissie zullen wij zen op de wantoestanden bij dit deel der Rot- terdamsche tram. Bij de post subsidie voor militaire tehuizen stelt de heer Lindeijer voor dezen post te schrappen, wat bestreden werd door de heeren Vienings, Verhorst en De Veer, de laatste zei de dat het woord militair werkt op de sociaal- democraten als de roode lap op een stier. Het voorstel-Lindeijer wordt verworpen met 33 tegen 4 stemmen. De heeren Hensel en Moelker drongen aan op meer subsidie voor de tuberculose bestrij- ding dan f 4000, dit zal worden overwogen. Hierna werd de begrooting zonder hoofde- lijke stemming goedgekeurd in ontvang en uitgaaf op 1.279.023,50%, met een post voor onvoorzien ad 30.966,17. De opcenten op de rijksbelastingen werden vastgesteld op 48 op de grondbelasting op de ongebouwde en 40 op de gebouwde eigendom- men, 33 op de personeele, 14 op de vermogens en 14 op de inkomstenbelasting. De heer Van Zuijen diende thans een voor stel in om bij het rijk op staatsexpl.oitatie der bootdiensten aan te dringen, welk voorsel in handen van Ged. Staten werd gesteld om er in de najaarszitting op te rapporteeren. Nadat in geheime zitting de notulen van die van 's morgens waren goedgekeurd, bracht de heer Van Dixhoom namens de 22 nieuwe leden dank voor de onitvangst en voor de wijze waarop de voorzitter hun taak had verlicht. Onder applaus der vergadering sprak hij den wensch uit dat de voorzitter ziin taak nog jaren zal kunnen vervullen. Hiema sloot de voorzitter in naam der Ko- ningin de zomerzitting. Hantastelijke schippers. Te Emmercompascum heeft de schippers- staking tot wanordelijkheden geleid. Een schipper, die op grond van de regeerings- maaitregelen, buiten de beurt om een lading turf vervoerde, werd belet te vertrekken. Bo- vwidien werd het schip aan het wankelen ge bracht waardoor een deel der bovenlading in het water terecht kwam, en werd in het woon- vertrek veel materieele schade aangericht. De schipper is ten slotte onder politie geleiden vertrokken. De daders zijn niet aan te wijzen. ■Slakkenplaag Men herinnert zich op de Friesche zand- gronden niet, ooit zooveel last gehad te hebben van slakken op de akkers, als thans. 't Is in een woord enorm. Een gaarder haalde van eenige roeden aardappelen een kruiwagen vol zwarte slakken. Wat een schade die dieren doen, is te begrijpen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1919 | | pagina 2