BUITENLAND. De feestviering te Zaamslag. heid van den Prins te Bern, de hoofistad van den Zwitserschen Bond, eenige politieke beteekenis had of het b.v. in eenig verband stond met den Volkenbond. „Niet in het minst" antwoordde hjj ,ik ben hier als particuher en incognito". De Daily News geefc in haar be- schouwingen over de uitlating van den Prins-Gemaal, dat de aandrang van Duitsch- land zoo moeten komen, het volgende te verstaanBet zou dus de taak van de geailieerden moeten zjjn, Duitschland te dwiagen om van Nederland te vragen. Daitachlands afgezetten vorst uit te leveren om voor zjjn vjjanden terecht te staan. Dat is ten slotte de wetteljjke opvatting en het schjjnt veel eenvoudiger en ook een beetje eerljjker voor de geailieerden hun eisch zelf te stellen. Indien zij werkelijk eensgezind en werkelijk oprecht waren, zou Nederland het waarschijnijjk onmogelgk vinden, zich te verzettenindien naar. het geval schjjnt te zjjn de Ver. Staten en Japan er in het geheim vjjandig tegenover staan en Italie, op zijn best, onverschillig is, zon de eisch natuurljjk veel aan kracht ver- liezen. Indien de geailieerden in deze quaestie werkelgk krachtig wilden optreden, zou het inderdaad heel moeiljjk voor hen zjjn, tegen Nederland op te treden, zonder zich bloot te stellen aan de beschuldiging van tyrannie. De correspondent van de N. ft. Crt. te Londen seint d.d. Maandag nog nader Er bestaat geen bwjjfel aan, of in gematigden en nadenkende kriugen begint zich de'op- vatting baan te breken, dat het terechtstaan van den Keizer een vergissing zou wezen, waaruit niets dan belacheljjkheid en ver- veling zou kannen voortkomen. En deze opvatting vindt met beslistheid uiting in zekere persorganen. In de Westminster Gazette komt een ingezonden stuk voor, waarin er allereerst op wordt gewezen, dat Nederland onder geenerlei verplichting staat om te beletten dat de Keizer of de Kroonprins het land verlaten. Daarna merkt de inzender op, dat uit- levering enkel in bepaalde gevallen moge- Ijjk is, onder welke gevallen het voor den rechter brengen van den Keizer niet ge- bracht kan worden. Eeuwenlang is Neder land een toevluchtsoord geweest voor een ontelbaar aantal vluchtelingen uit alle landen. Het asylrecht is een heilige traditie in de geschiedenis van Nederland, welk land geen andere gedragsljjn zal volgen, dan die, welke in overeenstemming is met zgn nationale eer. De Westminster Gazette schrijft in een hoofdartikel //Het is duideljjk, dat er onder de be- daarde en verstandige lieden ernstig ge twjjfeld wordt aan de wjjsheid van het besluit dat door den eerste-Minister in het Lagerhuis is aangekondigd, n.l. dat de ex- Keizer te Londen zal moeten terechtstaan." De Westminster Gazette wjjst dan op de oneenigheid die er ten dezen onder de ge ailieerden bestaat en op de stem men die zich er hier te lande (Engeland) reeds tegen beginnen te verheffen. Het blad betoogt verder, dat onder deze omstandig- heden de Keizer, wiens positie thans, als gevolg van zgn smadeljjke vlucht, verne- derend is, door een rechtsgeding van twjjtel- achtige wettigheid waarbjj bovendien de rechters duideljjke bljjken geven van het onderlinge oneens te zgn een laatste gunstige kans zou krjjgen. Een politieke medewerker van de Star schrijft in een artikel, waarin hjj krachtig in verzet komt tegen het plan tot berechting van den Keizer Het eefste feit, waarmee wjj rekening heblen te houden is, dat het om den Keizer in handen te krggen noodig zou wezen te beginnen met het oefenen van dwang op Nederland, om hem te doen uitleveren. Het is ondenkbaar, dat de Koningin der Nederlanden met een Duitschen Prins Gemaal den Keizer zou uitleveren, tenzjj Zjj daartoe werd gedworigen. En aldus zou de Volkenbond er mee beginnen, op de meest drastische wjjze, die maar mogeljjk is, inbreuk te maken op de on afhankeljjkheid van kleine volken. Wjj zouden niet in oorlog, maar in vredes- tjjd er mee beginnen, Nederland te dwingen den Keizer uit te leveren. Daarna zouden wjj hem voor een recht- bank brengen, die hjj absoluut zou weigeren te erkennen. Stel eens, dat de centrale mogendheden het hadden gewonnen en zjj de vorsten en staatslieden van de entente voor een gerechteljjke commissie hadden gebracht, door henzelf benoemd, wat zouden dan wjj, wat zou de wereld hebben gezegd Welke bevoegdheid heeft de volkenbond om te trachten, den ex-regeerder van een souvereinen staat, die geen lid is van dien bond, te berechten voor misdaden, bedreven voor dat die bond in het leven was geroepen De besprekiDgen in het Lagerhuis hebben ook in Daitschland het vraagstuk van de aitlevering van den keizer weer op den voorgrond gebracht. Theodor Wolff schrjjft in een hoofdartikel in het Berliner Tage- blatt, dat de entente thans door het proees- gedoe het rechts- en betameljjkheidsgevoel aantast, de hartstochten opwekt, de moreele gezondheid nog meer belast en Duitschland den plicht ontneemt om klaarheid in eigen kring te scheppen. De Vorwarts wgst er herhaaldeljjk op, dat het vonnissen van een enkeling, die bovendien weerloos is, het beste middel is om propaganda voor hem te maken. De hardnekkigheid, waarmee Engeland de ver- oordeeling van den gewezen Keizer bljjft eisehen is koren op den molen van hen, die een continentale buitenlandsche politiek voorstaan, volgens wie Engeland Duitsch- lands ernstigste en meest onverzoenljjke vijand is en die daaruit de conelusie trekken dat aansluiting bjj Rusland voor Duitsch- lands toekemst den eenigen uitweg biedt. Reuter meldt uit Londen Bonar Law heeft in het Lagerhuis, in antwoord op een vraag, medegedeeld, dat tot nu toe door de geallieerde regeeringen nog geen vertoogen zgn gericht tot de Nederlandsche regeering betreffende de uit- levering van den voormaiigen Keizer. Echter worden de noodige stappen in deze zaak gedaan. Dalziel vroeg, of er inofficieele mededee- lingen (aan Nederland) waren gedaan. Bonar Law antwoorde //Daarover laat ik mjj lie ver niet uit." Murry vroeg, of hjj wist dat niemand er bjjzonder naar verlangt dat de ex-Keizer naar Engeland zal worden gebracht (toe- juichingen). Hierop gaf Bonar Law geen antwoord. Nadere onderzoeking naar Kalizonten' De Minister van Landbouw heeft een wetsontwerp ingediend, waarin hij 65,000 aanvraagt voor het doen verrichten van nadere onderzoekingen naar kalizeuten door de Rjjksopsporing van Delfstoffen, in ver band met de uitkomsten der boringen bjj Ratum en Plantengaarde. Dr. Tesch heeft nameljjk aan den Minister bericht, dat naar zijn opvatting het in het eindverslag der Ryksopsporing voor Delfstoffen uitgesproken oordeel over deze boringen een al te on- gunstige voorstelling van de zaak geeft. Integendeel zouden de bereikte uitkomsten juisfc aantoonen, dat een redeljjke kans op het vinden van ontginbare kali-zout- afzettingen nog steeds niet uitgesloten is. Een vergeljjking van de uitkomsten van boringen in het gebied om Wesel en Xanten met de drie boringen bjj Plantengaarde en Ratum en de Duitsche boring Christa bjj Oeding, doen zien, dat het kalizoutvoor- komen in het gebied van Winterswjjk een ontwikkehng vertoont, welke geheel analoog is^ met de ontwikkeling in bet gebied van Wesel en Xanten, waarmede het via Dingden ongetwjjfeld samenhangt. Ook binnen onze grenzen zullen rgkere en armere plekken afwisselen en er bestaat naar het oordeel van Dr. Tesch geen redenen om de hoop op kalizout uit eigen bodem geheel op te geven, zoolang niet alle punten, waar de permiscne zoutformatie behoorljjkbereikbaar is, grondig zgn onderzocht. Daarom vraagt de Minister reeds f 65,000 aan voor dit jaar, terwjjl de kosten van het gebeele onderzoek op f 215,000 worden geraamd. Voorloopig geen ophefflng der N. U. M. Naar aanleiding van hetgeen in de pers de ronde doet omtrent opheffing van de N. U. M. in verband met te verwachten opheffiug der agreements met de geasso- cieerden, wordt van welingelichte zjjde medegedeeld, dat er van een liquidatie van de N. U. M. nog geen sprake is, en zeer zeker ook geen termijn kan worden ge- noemd, waarbinnen een opheffiog van dit lichaam kan worden tegemoet gezien. Allereerst zal de Miuister van Landbouw, zoodra de agreements buiten werking zgn gesteld, moeten overwegen welke uitvoer- verboden kunnen worden opgeheven, en zal dus het voortbestaan van de N. Q. M. daarvan afhankeljjk zjjD. Waar de N. U. M. nu sinds ruim D/g jaar bemoeienis heeft gehad met het uitgeven van uitvoerconsenten, zgn haar bureaux uit den aard der zaak op het spoedig uitreiken daarvan ingericht, en zal, wanneer tengevolge van het opheffen van de agreements het niet meer noodig zal zgn bjj allerlei commissies en bureaux inliehtingen in te winnen, in het uitreiken van consenten geenerlei stagnatie ontstaan, wat bij het onderbrengen onder andere bureaux te vreezen zou zgn. Uiteraard zal bij het opheffen van uit- voerverboden het werk zeer verminderen en zal het personeel in verhouding daartoe aanmerkeljjk worden ingekrompen. Rijks Hoogere Burgerschool te Ter Neuzen. Overgangsexamen. Bevorderd zgn van de eerste tot de tweede klasseR. J. H. van Blaricum te Hulst (taak voor Hoogduitscb), P. J. Brand te Hulst, E. Buijs te Kapellebrug, R. P. E. van Dom- melen te Walsoorden, Tj. Duizendstra te Ter Neuzen, J. le Feber te Axel, J. W. Goslinga aldaar, C. J. de Baan te Ter Neuzen, D. A. van Houte te Axel, A. G. M J. Kaan, J. Th. Koene (taak voor Hoog- duitseh), H. J. M. Kwaak te Ter Neuzen, C. M. Neeteson te Sas van Gent, G. van de Pitte te Ter Neuzen, M, L. Retnerg te Westdorpe, F. G. G. Renier en S. Salome te Ter Neuzen, Wr. Seheele te Schoondgke, F. Swagemakers te Philippine, A. Veeiistra te Ter Neuzen, A. Vervaet te Westdorpe (taak voor stelkunde), A. Voerman te Ter Neuzen (taak voor idem). Niet bevorderd 14 candidaten. van de tweede tot de derde klasse R. E. Begheijn, C. Dees, J. A. Klaassen, F. C. van Overbeeke (taak voor stelkuude), en L. Ribbens, alien te Ter Neuzen, J. H. Blankstegn en N. Meger te Zaamslag, A. J. Dees en D. W. F. van Doeselaar te Hoek, M. S. A. Luwema te Othene, J. A. de Smidt te Sas van Gent. Niet bevorderd 4 candidaten. van de derde tot de vierde klasseD. J. J. de Bruijne te Ter Neuzen, A..Beuken- horst te Sluis, A. S. M. Blanksteijn te Zaamslag (taak voor meetkunde), L. M. van Dis te Zaamslag, A. Delvaux te Sas van Gent (taak voor Engelsch), W. Hame- lynck te Sas van Gent, W. Hugenholtz te Axel, J. Prey te Oostburg en G. Ramme- loo te Philippine. Her-examenH. E, E. Basse te Ter Neuzen en F. K. Wisse te Zaamslag, beiden meetkunde. Niet bevorderd2 candidaten. van de vierde tot de vgfde klasse: J.E. Ysebaert te St. Jansteen (taak mechanica), N. Klaassen te Ter Neuzen (taak natuur- kunde) en A. F. H. M. Koch. Het verloop der annexatiebeweging en het sluiten van den vrede heeft de inge- zetenen van Zaamslag aanleiding gegeven tot het vieren van een feest. En dat ze tevreden zijn met' het verloop van voor- noemde zaken, blijkt wel uit den gver, waarmede zg zich hebben aangegord om het feest zoo luisterrijk mogelgk te maken. Er liepen reeds vroeg mededeelingen, dat de feestcommissie een goed onthaal vond en dat men op een paar dubbeltjes niet zou behoeven te zien. We waren gisteren in de gelegenheid om net resultaat te aanschouwen en moeten erkennen, dat we dit dorp, dat zich zoo bg uitstek voor versiering leent, nog nimmer zoo uitgedost hebben gezien als thans het geval was. Letterlgk alle straten waren versierd overal waren sparrenboompjes geplant, welker aanblik werd verlevendigd door de duizenden papieren bloemen die daarin waren aangebracht, terwgl ook een groot aantal zeer fraai versierde eerepoorten waren geplant, voorzien van toepasselgke opschriften. Een tocht door de kom der gemeente deed het oog aangenaam aan en over de versiering was maar een roep. Met het weer was het ook goed getroffen het was niet te warm en toch droog. Met statig klokgelui werd het feest te 8 uur geopend, waarna te half 9 uur de burgemeester, de heer Joh. de Feijter, van de pui van het gemeentehuis eene groote verzamelde menigte toesprak en de betee kenis van dezen dag uiteenzette. Daarna had te 9 uur eene feestelgke bgeenkomst plaats in de overvulde Ned. Herv. Kerk, waar de aldaar werkzame predikanten eene toespraak hielden en zoo- wel het Mannenkoor als de zangvereenigiDg //Zingt den Heere een nieuw lied" hunne medewerkiDg verleenden. Om half 11 uur werden op het dorps- plein verschillende versierde fietsen voor- gebracht en na de keuring op het gemeente huis aan de overwinnaars de prgzen uit- gereikt. Nu was er gelegenheid om nog eens een ommegang door het dorp te maken en werd het oog ook getrokken door verschil lende mooi versierde etalages. Ook de winkeliers hadden op deze wgze meege- werkt het feestelgk aanzien van het geheel te verhoogen. Het glanspunt van dien dag zou de op- tocht zgn. Tegen den tijd dat die zou uittrekken was eene groote menigte bezoe- kers uit de naburige gemeenten herwaarts gekomen, zoowel met den tram als per anto werden velen aangebracht, terwgl bet aantal wielrijders ontelbaar was. Er was voor den optocht veel belang- stelling. Zg werd geopend door 2 herauten te paard, daarop volgde Napoleon met zgne generaals, in rjjtuigen gezeten, daarachter een partg vluchtende soldaten, hetgeen natuurgetrouw werd nagebootst door de groote verscheidenheid van uniformen, die aan de interneering voor eenige jaren deed denken. Daarachter vormde het muziek- gezelschap De Volharding", de muzikanten ook in militaire uniformen uit het begin der vorige eeuw gestoken. Vervolgens kwamen nog herauten, offi cieren en soldaten, een rijtuig met Van Hogendorp, Van Limburg Styrum en Van der Duyn van Maasdam, en daarna Prins Willem van Oranje met gevolg, het ge- meentebestuur van Den Haag, generaals, enz. enz. Nu kwam een mooie wagen, een voor stelling van De Nederlandsche Maagd, de elf provincien, nog eene afdeeling soldaten en twee gecostumeerde commissarissen te paard. Daarop reden in den stoet de leden der feestcommissie, daarachter het muziekgezel- gezelschap /,St. Cecilia" van Stoppeldgk hare zustervereeniging van Zaamslag met lustige marschen er den gang hielp inhouden. Nog volgden het Mannenkoor, het Ge- mpngd koor, buurteommissien, een praal- wagen van de Voetbalclub met kranige turners en een mooi versierde wagen waarop een aantal vlgtige leerlingen der naaischool hun werk verrichtten. Deze stoet trok door alle straten van het dorp. Zg trok allerwege veel belang- stelling. Toen zg de eerste maal het raad- huis passeerde werden de Prins met zgn gevolg en de bestnren der zang- en muziek- gezelschappen aldaar ontvangen. Op de weide van den heer Brugnzeel werd de stoet ontbonden, nadat de Prins den heraut Riemens tot Ridder van Zaam slag had geslagen. De toestand. De Duitsche statencommissie hesft de ratl- ficatie van het vredesverdrag al goedgekeurd, de andere lichamen, die daar bij te pas komen, zullen spoedig volgen. Men heeft het werk- program van de Nationale Vergadering aldus opgemaakt, dat de politieke redevoeringen en debatten eerst na de onderteekening van de oorkonde van ratificatie komen. Belemmerin- gen en vertragingen zijn dus vrijwel uitge sloten. De spoorwegstaking te Frankfort is opge heven. Hierdoor is de algemeene staking voor onbepaalden tijd van de baan, en het is zeker, dat de overige partieele stakingen nu ook spoedig tot het verleden zullen behooren. In de tramstaking te Berlijn geen verande- ring. Twee merkwaardige dingen worden er over gem eld: de stakers hebben bij de bevol king alle sympathie verloren, en Berlijn begint zich aan den ftieuwen toestand te gewennen. Tout comme chez nous derhalve. Zelfs in een wereldstad als Berlijn blijkt dus een tramsta king geen afdoend dwangmiddel te zijn. En dat de tramdirectie tegen een nieuwe verhoo- ging van het tarief opziet, is iets, wat wij te Rotterdam ook goed kunnen begrijpen, achrh'ft de N. R. Crt. Dat de loonen niet boven een zekere grens kunnen worden opgeheven, zonder dat de ar- beidersklasse het zelf betaalt, is meer gezegd, maar het is toeh wel merkwaardig het te lezen in een circujaire van de Berlijnsche federatie van de sociaal-democratische party. Behalve vier van zijn zoons en zijn gewezen rijkskanselier, behoort nu ook al zijn generaal- veldmaarschalk tot hen, die in plaats van den gewezen Keizer voor het gerecht willen ko men. Op deze en dergelijke verzoeken (er zullen er nog wel meer komen) zal de entente wel geen acht slaan, maar zfj kunnen als tee- ken gelden, hoezeer reeds de enkele aankon- diging van het proces in Duitschland de sym pathie voor de gewezen monarch heeft doen toenemen, A De Gneisenau. Het Handelsblad van Antwerpen schrijft: De stoomboot Gneisenau, wier kelderen in 't begin van den oorlog en wier vlotbrengen door de Duitschers, gepaard gaande met groote feestelijkheden, door onze lezers gekend zbn, Is dus als oorlogsbuit verkocht geworden en werd Vrijdagnamiddag op de Beurs te Antw erpen te koop gesteld door den heer se- kwester Francis Delbeke en den heer deur- waarder Frans De Laet. Daar de inzetprijs een millioen was, waren er enkel groote" koopers tegenwoordig, die eerst aarzelend opboden; maar vervolgens ging het er op los, en met bommen van 100,000 fr. bestormden ze malkander. Zoo ging het tot 2,800,000 fr. aan welken prijs de Gneisenau finaal werd toegewezen aan kapitein Giacomo Mangiarotti, van Genua. Met de kosten, 10 op het eerste millioen en 5 op de rest, komt het schip aan den inkooper op 2,900,000 fr. te staan. Om het schip in orde te brengen zullen er nog wel voor 2% millioen fr. werken moeten in uitgevoerd worden. Men hoopt, dat die werken in Antwerpen zullen uitgevoerd wor den. Vuistgevecht. De buitenlandsche bladen staan vol met uit- voerige beschrijvingen over het vuistgevecht te Toledo (V. St.) tusschen de beide reuzen Willard en Dempsey. Acbteraf is gebleken, dat de toeschouwers minder talrijk waren dan aanvgnkelijk was gemeld. Er waren slechts 40,000 betalende kijkers, waaronder ongeveer 200 damesi. Ook schijnt Willard in de eerste ronde niet vijf maal, maar slechts tweemaal tegen den grond t'e zijn geslagen. In drie rohden was het gedaan. Het procede van Dempsey, den over- winnaar, was bet-rekkelijk eenvoudig. Hij gaf Willard een klap op een oog, dat dadelijk „dicht was". De heele wang wSs opgezet. Ook met het andere oog kon Willard zoo goed als niets meer zien. Dempsey danste nu verder om zijn tegenstander heen, hem al maar op het dichte oog hamerend. Willard was te ver- suft en te blind om iets van beteekenis terug te doen. Willard kreeg het ergste pak slaag, nog ooit in een strijd om het wereldkampioensehap uitgedeeld. Tien minuten na den afloop lag hij nog versuft achterover in zijn stoel. In de kleedkamer kreeg hij een flauwte en de dokter moest er aan te pas komen. Het gelaat van den verslagen wereldkampioen zag er uit als een rauwe beafstuk. Het rechteroog zat solide dicht, het linker was gewond, de lippen bloed- den de tanden waren hem uit den mond ge slagen en de maagstreek zag scharlakenrood. Niettegenstaande de verbodsbepaling, werd er te Toledo den avond voor den grooten strijd heel wat drank verkocht. Whisky was er in overvloed; en het werd een ruwe dronkemans- vertooning. Volgens de couranten was er meer drank te krijgen dan voedsel. Op den dag van het gevecht was het in To ledo, evenals in tal van andere plaatsen in de V. St. verstikkend warm: Verscheiden toe schouwers vielen flauw. Per luchtschip over den Oceaan Het reusachtige Engiflsche luchtschip, de R 34, heeft zijn doel bereikt. Was het kortge- leden egn Engelsch vliegtuig, dat den over- tocht over den Oceaan volbracht, thans een Engelsch luchtschip. Het telegram aan de Amerikaansche tor- pedojagers waarin gevraagd werd zich gereed te houden, veroorzaakte bezorgdheid. Het te legram werd verzonden daar de benzinevoor- raad ten einde liep. De voorraad bleek echter voldoende en om halfzes in den ochtend daalde het luchtschip gisteren te Hazelhurstfield, na een afstand van 3100 mijl afgelegd te hebben in 100 uur en 12 minuten. Een bericht uit Mineola vertelt een aantal bijzonderheden over den tocht van het lucht schip. Water werd wel eigenaardig gedu- rende de geheele reis slechts bij korte tus- schenpoozen gezien, tengevolge van de zware bewolking. Het eenigste wat men onderweg gezien heeft, zijn twee ijsbergen geweest. Den vierden Juli 's morgens om tien voor twee kwam land in zicht. Toen men boven land kwam stond de ge steldheid van den dampkring het luchtschip toe te dalen tot 800 voet boven de uitgestrek- te wouden van gigante pijnboomen, waarvan heerlijke geuren tot het luchtschip opstegen die door de bemanning verrukt werd inge- haald. Het leven aan boord was uitstekend. Het ontbijt bestond uit ham en eieren, terwijl men verder voor de overige maaltijden vleesch, aardappelen, busgroenten, chocolade, enz. te zijner beschikking had. Een gramophone was aan boord welke de laatste populaire liedjes deed hooren, terwijl een gedeelte van de bemanning in hun hang matten lag, welke zacht gewiegd werden door de deining van het luchtschip. Uit Mineola meldt men nog, dat het lucht schip ongeveer 9 uur, New-Yorksche tijd, de landingsplaats naderde. Toen zij op een hoogte van 1000 voet boven het veld vlogen en door middel van draad- looze tefefonie vernomen hadden, dat alles in orde was om hen te ontvangen, verliet een van de bemanning met een parachute het lucht schip en kwam ongedeerd nabij het hoofd- kwartier van den commandant op den grond. Vijfhonderd Engelsche officieren, Ameri kaansche matrozen en soldaten waren behulp- zaam bij het verankeren van het luchtschip. Het luchtschip zal zoo spoedig mogelijk, waar- sehijnlijk Woensdag de terugreis weer aan vaarden. Men zal nacht en dag doorwerken met het inladen van de brandstoffen en le- vensmiddelen, 's nachts bij het schijnsel van reusachtige zoeklichten. Kapitein Fryatt. Zondagochtend is het stoffelijk overschot van kapitein Fryatt, gezagvoerder van de „Brussels", die tijdens de bezetting door de Duitschers is terechtgesteld, van Brugge uit naar Antwerpen vervoerd. Langs den gehee- len weg stond een plechtig gestemde menigte geschaard. De Britsche gezant, de Begische Minister Ruzette, alsmede burgerlijke en ci- viele autoriteiten waren hij de begrafenis te genwoordig. De troepen brachten de militaire eer. Bij aankomst in Antwerpen werd het stof felijk overschot van kapitein Fryatt van het station naar de Schelde gebracht, waar het op een Britschen torpedojager werd geplaatst, die onmiddellijk naar Engeland vertrok Vo6r de inscheping legde generaal Hanoteau na- mens Koning Abert op de Britsche vlag, die den baar bedekte, het kruis der Leopoldsorde. TER NEUZEN, 9 Juli 1919. Het weerbericht van het meteorologisch in- stituut te De Bildt van heden luidt als volgt: Hoogste barometerstand 765,7 Vlissingen Laagste barometerstand 755,6 Breslau. Verwachting tot den avond van 14 Juli: Matige Noordelijke tot Westelijke wind, aanvankelijk nog betrokken tot zwaar bewolkl! later wellicht opklarend, mogelijk eenige re- gen, aanvankelijk zelfde temperatuur, later iets warmer. Rijkselectriciteitswerkeh Bij ministerieel besluit is benoemd tot ma chinist bij de rijkselectriciteitswerken van het kanaal van Gent naar Ter Neuzen. de heer P. A. de Doelder alhier. Bevorderd Bxj het overgangsexamen aan het Marnix- gymnasium te Rotterdam is o.m. bevorderd van de derde naar de vierde klasse de jonge- heer P. van Strien alhier. Aan het Gereformeerd gymnasium te Iyampen is bevorderd van de derde naar de vierde klasse de jongeheer H. G. Wolfert, alhier. Aanbesteding. Bij de door het bestuur van den calamiteu- sen polder Walsoorden gehouden aanbesteding van de onderhoudswerken aan dat calamiteuse waterschap werd ingeschreven door de heeren: J. Elenbaas te St. Annaland voor f 16.500, P. A. Voet te Kloosterzande voor 14.999, C: Klaassen te Zaamslag voor 14.993, J. P. de Vos te Ter Neuzen voor f 14.620 en R. Verschelling te Ter Neuzen voor 14.500. Behoudens nadere goedkeuring van gede- puteerde staten is het werk aan den laagsten inschrijver gegund. Een on geval Maandag-namiddag was de aannemer van het maken van voorziening aan de glooiing aan het remmingswerk in de oostelijke bui- tenhaven alhier, de heer Adr. Kaan, onder aan den dijk werkzaam, toen een zware paal naar beneden rolde. Wegens zijn doofheid hoorde de heer Kaan het waarschuwend geroep van zijn werklieden niet, al zou het hem misschien toch niet mog-elijk zijn geweest zich nog te redden, en kreeg den balk tegen de beenen, waardoor zijn rechterbeen aan den en kel brak, doch bovendien ook nog gekneusd gelijkt. Hij is naar het ziekenhuis overge- bracht en omrent den aard der gevolgen van het ongeval kon nog niets worden gezegd. Jacht op waterwild. De opening der jacht op waterwild is door Ged. Staten van Zeeland bepaald op Maandag 14 Juli a.s. Zeeland's deelname aan h'et historisch feest te - Arnhem Maandag waren eenige personen in de so- cieteit St. Joris te Middelburg bijeengekomen op uitnoodiging van het bestuur der vereeni- ging tot bevordering van het Vreemdelingen- verkeer op Walcheren, onder wie mannen uit verschillende deelen van Zeeland om naar de uiteenzetting van den heer D. J. van der Ven te komen luisteren over de plannen voor het Vaderlandsch Historisch Volksfeest te Arn hem in September a.s. Na een korte inleiding van den heer H. J. G. Hartman, verkreeg de heer Van der Ven het woord, die zeide dat het feest een bljjls moet geven van de nationale saamhoorigheid en die achetste waar het feest zal plaats hebben, namelijk op het terrein van het Nederlandsch openlucht museum, bij welks doel tuj nog even stil stond. Uit tal van streken van het land zijn reeds zeer belang- rijke toezeggingen van deelname aan het feest ingekomen, door volksspelen, volkstooneel, deelname aan den op tocht, plattelandsnijver- heid enz. Ook uit Zeeland kwam reeds een blijk van lust tot deelname en wel van mejuffrouw Cornelia Willemse uit Zaamslag, die hieraan uiting gaf in een brief aan den burgemeester van Arnhem en waaruit een correspo-ndentie voortsproot, die tot verdere conaectie atdaar voerde. Men wendde zich tot Vrcemdelingeti- verkeer, omdat ook in andere streken deze vereeniging reeds veel hulp verleende. Ook Zeeland moet zorgen goed vertegenwoordigd te zijn door ringrijderijen, oude wagens, volksspelen, kleederdrachten enz. Waarvoor ook een comite moet worden gevormd. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd door verschillende aanwezigen gebruik ge— maakt, waarbij voornamelijk werd gewezen op de finantieele zijde van de kwestie. Ter wijl de heer Van der Ven. meende dat een Subsidie van 1000 tot 1500 voor Zeeland voldoende zou zijn, noemde men van andere zijde veel grootere bedragen, gezien de hooge transportkosten voor paarden, wagens enz. en de dure reis- en verbiyfkosten, waartegenover de spreker weer wees op de gelegenheid tot goedkoop logeeren in militaire kamptenten en bij particulieren. Vele der aanwezigen achten het niet wel doenlijk financieelen steun bjj de deelnemers te vinden. Ten slotte werd een comite opgericht, be- staande uit personen uit verschillende deelen van Zeeland, hetwelk nog zal worden uitge- breid, en dat zal trachten financieelen steun te verkrijgen en plannen tot een goede ver- tegepwoordiging van Zeeland op het feest zal ontwerpen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1919 | | pagina 2