GEMENGDE BERICHTEN. Uatsts Bsrichten. De Landbouwtentoonstelling te Goes. De ongeregeldheden te Sluiskil. Stabende burgerwacht. Twee Aitisterdamsche brandwachts gewond, SO.000 sigaren gestoleu. Een gevaarlijk Iroepje. Een fliuk meisje. Voor het eerst sedert de jaren van den oorlog is in de provincie Zeeland eene landbouwtentoonstelling gekouden en wel in het centrum der provincie, en bovendien eene streek die in koofdzaak van laudbouw bestaat. Ons bestek is veel te klein, om slechts eeniger mate te kunnen opsommen het vele dat daar op het gebied van landbouwwerk- tuigen. landoouwproducten en veestapel is byeengebracht. Het was grootsch. Zooals te verwachten was bij het mooie weerderlaatstedagen,washet bezoek gisteren bijzonder groot. Meer dan 10.000 bezoektrs kwamen ep het terrein. By al het andere zal daaraan zeker heb- ben bijgebracht het bezoek dat dojr de Koningin en den Prins aan Goes en de landbouwtentoonstelling is gebraeht, waar- bij het vorstelijk paar door duizenden al- lerhartelykst werd toegejuicht. Byzouder interessant was voor kenners de collectie paarden, waarvan hetleeuwen- aandeel uit Zeeuwsch Vlaanderen, dat ook in de toeg-*kende pryzen uitdrukking vond. Wegens plaatsgebrek moeten wij de ver- melding der gisteren toegekends pryzen uitstellen en ons bepalen tot de heden be- kend geworden uitspraken. Toegekend zijn voor fokzengen van het Zeeuwsch-Vlaamsch landvarken de le pr. aan Alph. de Maat te Stoppeldyk, 2e pr. aan H. Ch. Haman te Eede, terwyl aan de wed. P. Sarrarens een eervolle vermelding werd toegekend. Fokbeeren van hetzeifde ras J le pr. P. de Blok te Stoppeldykj 2e pr. F. J. van Campen te Stoppeldijk. Helen werden voorgebracht de nationale nummers. In de categorie hengsten, hoogte minder dan 1.65 M. le pr. Indolent van Gebrs De Waal te Ossenisse; 4e pr. Bacha de Boijghen van de Hengstenvereeniging te Sehoondyke. Driejarige merrien 4e pr, Colette van Ph. J. van Dixhoorn5e pr. Lupine, lOe pr. Blondbel, beiden van den heer ^Cammaert te Sehoondyke. Hengsten 4 jaar en ouder3e pr. Laboureur d'Isaac van Ph. J. van Dixhoorn, 5e pr. Nimrod d'Ossogne van de Hengsten vereeniging te Stoppeldyk. Merrien 4 jaar en ouler: 3e pr. Eva van Pu. van Dixhoorn, 5e pr. Juliana van den- zelfden, 8-; pr. Bertha van Van Waes te Zuiddorpe, 9e pr. Duchesse de Mullen van de Deckere te Hulsteervolle vermeldingen Eisa van Alph. de Maat te Stoppeldyk, Snel van Van Hoeve te Zaamslag. Provinciaal kampioen van de merries is Cubus van Ph. J. van Dixhoo'rn. Merries van 4 jaar en ouder le pr. Cubus van Ph. J. van Dixhoorn. Hengsten met afstammelingenle pr. Laboun ur d'lzaak van Ph. J. van Dixhoorn en 4e Monaco van de hengstenvereeniging te Axel. 3jarige hengsten. le pr. Tamboer de Laboureur van L. van Besien Co. te Aardenburg, 3e pr. Gonde van de hengsten vereeniging te Graauw, 5e pr. Rene d'Or van P. J. Lavooys te Aardenburg, 7e pr. Birabas^ van J. F. Steyaart te Graauw, 8e pr. Pol II van de hengstenvereeniging Vooruitgang" te Kioosterzande, lOe pr. Hercu es vau de Wed. F. Hoefnagels te Graaaw, lie pr. Deda van Corn. Zegers te Ter Neuzen. Naiat het hootdbestunr des voormiddags door het gemeentebestuur van Gorg officieel op het stadhuis was ontvangen, had plaat* de ALGEMEENE VERGADERING. De heer Quist van Schoondijke wijst op den toestand, zooals die in Zeeuwsch-Vlaanderen is, waar nog zeer groote partijen aardappelen aanwezig zijn. Daar moet, zegt spreker, uit- lcomst verschaft worden. De heer Iirepel wijst op de wantoestanden op Schouwen en Duiveland. Ook daar zit men nog met voorraden. De Minister van Landbouw krijgt daarna het woord. Hij zegt, dat hij het Rijkskantoor voor aardappelen steeds met zijn geheele verant- woordelijkheid heeft gedekt. Dat er een te- veel aan kleiaardappelen is geweest, geeft spreker toe, maar na de aanvaarding van zijn ambt is er een vergadering gehouden met aile regeeringscommissarissen, waarin men meen- de, dat men in dit voorjaar voor een tekort aan kleiaardappelen zou komen te staan; daarom moesten eerst de veen- en zandaard- appelen opgegeten worden. Tevens zijn de opgaven van de aanwezige voorraden, zelfs nog in April, te laag opgegeven. Nu echter is gebleken, dat er een te veel aan aardappelen is, is spreker bereid, nog heden het verbod van uitvoer van aardappelen op te heffen. De voorzitter brengt den Minister dank voor zijn toezegging, doch wenscht nog gaame te vernemen, voor wiens risico nu de uitvoer van aardappelen zal plaats hebben. De regeering heeft namelijk de aardappels feitelijk reeds lang in bezit genomen. Spreker meent ook, dat Zeeland vrij juist de voorraden aardappelen opgegeven heeft. De beer Spanjaard licht de houding van het Rijkskantoor voor aardappelen toe. Officieel heeft de rijkscommissaris in Zeeland nooit ge wezen op de groote voorraden, waarvan nu nog in Zeeland sprake is. Bovendien moeten de Zeeuwsche aardappelen steeds voor de laatste weken bewaard blijven. De heer Van Bierum licht met cijfers de houding van het Rijkskantoor toe. In het begin van den winter was alle voorzichtigheid aan- bevolen, doch door verschillende omstandig- heden is de toestand veranderd. Aan de hand van de cijfers van de regeeringscommissarissen betoogt spreker, dat alles wat officieel is op gegeven, vrijwel is afgenomen. Nu blijkt, dat er nog een groote voorraad aardappelen is, zal getracht worden eet$ uitweg te vinden. Spreker had echter gaarne meer medewerking van de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij ge- had. Tegen deze opmerking protesteert de voor zitter, die zegt, dat men steeds verwezen wordt naar „Ons Belang" en met deze ver- eeniging wil men niet te maken hebben. De heer Hanken wijst op het eigenaardige optreden van die vereeniging. Zoo zit hij nog slteeds met 6000 H.L. aardappelen. De.heer Leenhouts, lid van het Hoofdbestuur der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij, wijst er op, dat de taxatie steeds benaderd blijft. Hij meent, dat wel degelijk al lang genoeg is gewezen op de voorraden aardappelen in Zee- land aanwezig. De heer Hombach meent, dat uit de houding van den Minister van Landbouw ten duidelijk- ste blijkt, dat men in Den Haag inziet. dat hier geholpen moet worden. Voorts hoopt spreker, dat voortaan daar inlichtingen zullen worden gevraagd, waar ze gegeven kunneu worden. De Minister dringt er op aan. niet langer te gaan zoeken, waar dc fouten gemaakt zijn. Laat men een paar menschen aanwijzen, om met het aardappelkantoor te onderhandelen. De voorzitter stelt voor te" benoemen de heeren Leenhouts, Koning en Scheele. Een algemeen applaus bewees, dat de ver gadering met deze oplossing zeer was inge- nornen. De voorzitter zeide den Minister dank Hierna brengt de heer Stevens verslag uit van de werkzaamheden van het provincial bemiddelingsbureau voor den landbouw. De voorzitter brengt den heer Stevens dank voor het verrichte werk en sluit daarna de vergadering. TWEEDE KAMER. Om halfelf werd de algemeene vergadering der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij ge- opend. Onder de aanWezigen waren de Minister van Landbouw, de heer Van IJsselsteijn, de leden van Gedeputeerde Stalen van Zeeland, eh Dr. Molhuyzen, Secretaris van het Kon. Nederl. Landbouweornite, De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom aan den Minister, van Landbouw en aan de andere autoriteiten en bracht dank aan den heer H. A. Hanken voor het beschikbaar stellen van het prachtige ter rein voor de tentoonstelling. Vervolgens gaf hij een overzicht van den toestand van de Maatschappij, van land- en tuinbouw, paardenfokkerij en veeteelt in het afgeloopen jaar. De landbouw zag zich ge- noodzaakt zich te regelen naar de regeerings- voorschriften. Het akkerbouwbedrijf was loo- nend te noemen. De inzameling Van graneri en erwten had een regelmatig verloop. Het oogs- ten van de bruine boonen werd zeer bemoei- lijkt door de regen-periode in Augustus. De aflevering van vlas via het Vlaskantoor liet te wenschen. Verbittering heerschte er tegen het rijkskantoor voor aardappelen, waar de handelaren de baas speelden. De resultaten van de fruitte'elt waren over het algemeen on- bevredigende, aangezien ziekte moeilijk was te bestrijde'n door de stijging vap de prijzen van de bestrijdingsmiddelen, De tuinbouw was zeer afwiselend. De fruitteelt breidt zich uit. Het plan bestaat, in Den Haag een groote tentoonstelling te houden van Zeeuwsch fruit. De veeteelt beleeft moeilijke tijden. De paardenfokkerij nam een ongekend hooge vlucht. De Zeeuwsche Landbouwmaatschappij pro testeert tegen de plannen tot verplaatsing van de maatschappij Zeeland. Spreker acht de toekopist niet rooskleurig en noemt organisatie noodzakeliik. Aan de cooperatie zal voile aandacht moeten worden gewijd. Een vrije cultuur is noodig om den pachtet* geleger.heid te geven bij intensieve beschouwing de hoogste opb'rengst van den bodem te krijgen. Vervolgens wordt de quaestie van de aard- appellevering ter zake gebraeht. De voorzit ter hoopt, dat kan. worden uitgevischt waar eigenlijk de gemaakte fouten te zoeken zijn. Dc heer Hanken zegt, dat hij als directeur van den Wilhelminapolder de regeerings-maat- regelen steeds goed heeft uitgevoerd. Daar om wil hij nn eens vertellen, dat hij op 12 dezer nog 6000 hectoliter aardappelen had, waarvan hij toen 800 H.L moest afleveren, welke echter met aanmerkingen van den con- troleur werden ontvangen. Nu vraagt spreker: wie, die als boer aardappelen op zoo'n laat tijdstip moet behandelen, weet niet, dat men dan geen prima-aardappelen meer kan 1c- veren Op vragen van den heer Oudegeest be- treifende ongeregeldheden te Sluiskil in verbahd met het spreken aldaar van mevrouw Duiker, lid der Provinciale Staten van Zeeland, luidt het antwoord van den Minister vau Justiiie By het ingestelde onderzoek is gebleken, dat aan de afdeeling Ter Neuzen der S. D. A. P. door den burgemeester van Ter Neuzen vergunning was verleecd tot het houden van een byeenkomst by den heer Faas, cafehouder te Sluiskil, op welke bijeen- komst mevrouw Duiker een redevoering zoude houden. Deze cafehouder meende na rijp beraad ten slotte zyn localiteit niet beschikbaar te moeten stellen voor de bedoelde vergadering waarin een vrouw als spreekster zou op treden en heeft daarvan kennis gegeven aan het bestuur der afdeeling Ter Neuzen van de S. D. A. P. Desniettegenstaande ging mevrouw Duiker op 16 Mei j 1. meteukele partygenooten naar Sluiskil en ving de byeenkomst aan op het voor het pn'oliek toegankelyke plein (Stationsplein) voor het cafe van den heer Faas, voorgevende, dat zij aldus gedekt was door de vergunning van Men burgemeester, waarin sprake was van ffby den heer Faas". Voor deze byeenkomst in het openbaa- had men echter'geen vergunning van den burgemeester van Ter Neuzen. Bovendien zou zoodanige vergunning niet eens vol- doende geweest zijn, waar schrifteiyke ver gunning noodig was van den militairen commandant van Zeeland aangezien Ter Neuzen en dus ook Sluiskil gelegen zyn in het in staat van beleg verklaarde gebied. Aan den voorzitter en mevrouw Duiker is derhalve door de aanwezige politiebeamb ten duidelijk gemaakt, dat zy zich door niettegenstaandehet gemis van laat3(bedoeide vergunning toch de vergadering verder te houden en een redevoering uit te spreken, zouden sehuldig maken aan een strafbaar feit en dat derhalve in dat geval proces- verbaal zou moeten worden opgemaakt. Mevrouw Duiker vervolgde desah iettemin haar rede. Proces-verbaa.l is daarna op gemaakt. De rede werd belemmerd door gejoel en geroep van een aantal kinderen en vrouwen onder het omriugend publiek, die met tot propjes gevormde strooibiljetten naar spreekster wierpen. Door mevrouw Duiker is toen aan de politiebeambten verzocht te gelasten, dat het pubhek stil zou zyn, opdat zij gelegenheid bad rustig door te spreken dit is vermoedelyk bedoeld met de woorden in de door den heer Oudegeest gestelde vraag ,/uitgenoodigd de orde te hand- haven" e en wel heeft de politic tot het geven van dien last geen aanleiding ge- rond n, waar spreekster door het houden van de redevoering, niettegenstaande het gemis van vergunning en de waarschuwing der politic, zelf in stryd handelde met de wettelijke voorschriften, hetgeen juist het gewraakte optreden van een deel van het publiek tengevolge had. Geenszins is door de politie geweigerd de persoon van mevrouw Duiker (e be- schevmen. Deze bescberming was overigens geheel onnoodig. Van eenige ernstig op te vatten bedreiging was geen sprake, evenmiu van eenige feitelijkheid buiten het genoemde rumoer en het werpen met de strooibiljetten, terwyl het werpen met enkele kiezelsjteentjes, waardoor de spreekster naar haar fceweren gebinderd werd, niet is waargenomen door iemaud anders. Woorden, waarin van verdrinken gespro- ken werd, zijn slechts door enkelen verno- men als een losse individueeie uiting en door de politiebeambten z«-lf niet gehoord. Zy hadden, hoe laakbaar ook, niet het karakter van een bedreigicg. Mevrouw Duiker heeft, toen zy zich niet meer verstaanbaar kon maken, haar rede voering atgebroken en is met haar party genooten heengegaan, een eindweegs gevolgd door een aantal zingpnde en joelende kin deren. De politie, niet verwachtend, dat de vertrekkenden eenig molest, dat haar optreden zou noodig makon, zouden on- dervinden, is ter plaatse achter gebleveu. Het eenige molest, dat mevrouw Duiker bij haar vertrek heeft ondervonden, is geweest, dat eenige kinderen aan haar fiets wilden komen. Die kinderen zyn door een van haar gezelschap aanstonds op zy geschoven. Voorts is het gezelschap vertrokken, ge- volgd door kinderen, die vaderlandsche liederen zongen, terwyl de socialisten soci- listische liederen zongen, volgens de ver klaring van een hunner. De zaak komt dus hierop neder, dat er geen openbare vergadering was, maar dat mevrouw Duiker poogde zonder vergunning een openbare openluchtvergadering te houden, terwijl zij hoogstens kon meenen een vergunning te" hebben voor een ver gadering in het lokaal van den heer Faas; dat zij dus harerzijds begonnen is met een ongeregeldheid en daarmede is voortgegaan niettegenstaande de politie haar daarop had gewezen dat een deei der bevolkiog, hoofd- zakelijk kinderen, haar in haar poging hebben gehinderd door leven maken en gooien met propjes papierdat de politie aan de uunoodiging van mevr. Duiktr om de orde te handhaven, zooals die uit- noodiging klaarblykelijk was bedoeld, niet kon voldoen, omdat er geen vergadering was waarin de orde moest worden ge- handhaafder was in tegendeel een bij - eenkomst. die uiteen moest gaandat er geen reden was om de veiligheid van mevr. Duiker te bescbermen, omdat die, al had de jeugd zich behooren stil te houden en het met proppen gooien moeten nalaten, niet werd bedreigd. Daar het onderzoek geep plichtsverzaking van de politiebeamten heeft aan het licht gebraeht, heeft de ondeigeteekende geen aanleiding gevonden om hun eenige be- merking te maken. Te Grubbenvorst-Lottum heeft, naar wy vernemen, de burgerwacht gestaakt, omdat de burgemeester geen toestemming wild verleenen tot dansen met de kermis. Te Zaandam is tijdens een brandweer- feest, waarby o.m. ook de Haagsche biand- weer vertegenwoordigd was, een ongeval gebeurd. Tegen het eind van het fees werd brand ontdekt in polder VI, waar een boerderij in licbtelaaie stond. Dadelijk trok veel brandweermateriaal en personeel er heen, maar de hoeve was reeds tot den grond afgebrand. Twee Amsterdauische brandwachts, die helpen wilden, werden door een vallenden .schoorsteen getrolfen. De eene, Hoevers, werd bloedend verwond de tweede, Van den Berg, scbeen er met liehte kwetsuren en den schrik afgekomen te zijn. Beiden werden naar Amsterdam vervoerd. In den nac'at van Zaterdag op Zondag hebben die.en zich, door over de daken te kiimmen, toegang verschaft tot het pak- huis van den heer Gootjes, Brouwersgracht 274 te Amsterdam, waarin een half mii- lioen sigaren zyn opgeslagen. Zij hebben een party van 30.000 sigaren ontvreemd. Aan inspecteur Hoogeboom van het bureau Westerstraat is het gelukt twee personen te doen arresteeren die dezen diefstal met inbraak op hun geweten hebben. Ook op het grootste deel der gestolen party sigaren is heslag gelegd. Zaterdagnacht heeft men getracht in te breken in een boerdery nabij het dorp Ransdorp. Een paar Amsterdamsche re- chercheurs waren vacaf de Tolhuispont het verdacht uitziende tweetal gevolgd. In de rabijheid van de boerdery vond men het wenschelyk hen te arresteeren. De knecht van den veehouder was in het complotbe- trokken. Toen de rechercheurs de woning binnenkwamen lag de knecht nog te bed en ineende dat zijn kornuiten de trap op- kwamen. Tot niet geringe verbazing van de agentec, die zich van den dorurae hielden, decide de knecht mede waar het geld ver- borgen was en gaf verdere byzonderheden. Geleid voor den burgemeester van Ransdorp bekende hij het plan van de inbraak en ook dat men bij verzet den veehouder zou hebben van kant gemaakt. Verder Meek dat een der verdachteu een breeder van den knecht wordt gezocht wegens po- giug tot rnoord bij gelegenheid van een nbraak. De drie verdachten zyn aan de justitie overgeleverd. Zij waren in het be zit van valsehe snorren en maskers. On- getivijfeid heeft men met een' paar zeer govaarljjke inbrekers te doen. Woensdagavond werd aan een paar Iand- loopers, op hun dringend verzoek, door den landbouwer J. Bos te Voorthuizen, onderdak verschaft. .De bewoner was zelfs zoo vnendelyk, den zwervers kokend water en melk te verschaffen. Hoe teleurgesteld keek hy op, toen hy den volgenden morgen bemerkte, dat er met de loge's ook een zak met schapenwol uit de schuur ver- dwenen was. Dadelijk toog de dochter des huizes er op uit, voigde het spoor van bet karretje, totdat zy het tweetal, nog in het bezit van de gestolen wol, te Soeren by Apel- doorn aanrrof. Zonder veel complimenten trad het onverschrokken meisje hier als rechter op, nam de gestolen wol in beslag en bracht ze triomfantelijk per rijwiel weer op haar vaders erf terug. Verkooping Woonhuizen. Heden middag- werd in het Hotel de Com merce alhier, door notaris Van der Moeiy, ten verzoeke van de Erven J. 't Gilde, in het open- baar verkoeht: Een woonhuis met toebehooren, verderen op- stal .en erf, aan de Kazernestraat alhier, groot 45 centiafen. Kooper hiervan werd de heer W Elve, alhier, voor f 1600. Een woonhuis met toebehooren, verderen op- stal en erf, aan de Dwarsstraat alhier, g-root 75 centiaren. Kooper hiervan werd de heer Fr. Harms alhier, voor f 625. TWEEDE KAMER. In de vergadering van heden werden ver schillende kleine onderwerpen aangenomen. Eveneens werd aangenomen het wetsontwerp tot wijziging der Woningwet met het oog op de snellere onteigeningsprocedure en de ver- vanging van het college van bijstancl door den woningraad, die te dier zake adviezen zal heb ben uit te brengen. GMEENTERAAD VAN TER NEUZEN Vergadering van Donderdag 12 Juni 1919, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge meester. Tegenwoordig de leden: E. H. T. van Bors- sum Waalkes, J. J. de Jager, R Scheele, M. Eijke, D. Scheele, R. G. E. Nolson, L. J. Geelhoeclt en G. de Ridder; later ook de heer J. de Bruijne. Afwezig de heeren: A. Visser, L. T. van Hasselt, J. de Feijter en H. J. van den Ouden. (Vervolg.) m. Naar aanleiding van een adres van J. A. Muller, l'ijwiel- en motorhersteller, die daarin vergunning verzoekt voor het bevesii- gen van een uitgangbord ter breedte van 46 c.M. en ter lengte van 90 c.M., hangende over den openbaren weg, aan een schuurtje, staan- de in de Donze-Visserstraat no. 88, voor aan- duiding zijner werkplaats, gelegen aan het verbindingstraatje tusschen de Donze-Visser straat en de Tholensstraat, stellen burgemees ter en wetliouders voor, de gevraagde ver gunning* te verleeneii, o. m, onder voorwaarde dat de afstand tusschen de straat en den onderkant van het uithangbord niet minder mag zijn dan 4,50 M., en ter erkenning van het eigendomsrecht der gemeente Ter Neuzen op den grond waarboven het uithangbord zal worden aangebracht de verzoekev jaarlijks eene retributie zal betalen van 25 cent. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 0 n De voorzitter deelt mede, dat, naar aan leiding* van de*klacht van eenige ingezetenen, betreffende het begraven in paden, gelegen langs de graven, waardoor een geregeld of ordelijk bezoek van het graf hunner dierbare ovei'ledenen niet meer zou kunnen plaats heb ben, door den gemeentebouwmeester het vol- gende wordt gerapporteerd Op de eerste en derde klasse der algemeene begraafplaats alhier zijn nog tot ongeveer 1 Juni 1920 een voldoend aantal grafruimten beschikbaar voor het begraven van lijken. Op de tweede klasse is thans in alle be- schikbare grafruimten, buiten die in de tijde- lijk aangelegde hulppaden begraven. Deze hulppaden zijn in 1914 aangelegd, om gedurende bet begraven van lijken, behoorlijk bij de grafruimten te kunnen komen, doch kun nen daarna weer voor het begraven worden be- stemd. Het bezwaar van adressanten is thans op- gelost, door voorloopig een ander hulppad voor het begraven van lijken te bestemmen. De voorzitter geeft naar aanleiding hiervan nog te kennen, dat de bijpaden indertijd zijn aangelegd, om gemakkelijker bij de graven te komen, doch dat thans, nu de overige ruimte gebruikt is, die tijdelijke paden in gebruik ge nomen moesten worden. Men heeft die ten onrechte beschouwd als een ruimte waarop niet moet worden begraven. "Er is nu echter besloten, dat van de andere zijde zal worden begonnen waar het langer geleden is dat be graven werd, en liij acht, dat op deze wijze aan het bezwaar van de adressanten is tege- moet gekomen. De heer Geelhoedt gelooft, dat adressanten g-elijk hebben; hij acht het begraven, op de wijze zooals het nu geschiedt niet behoorlijk en ziet niet in, waar er nog ruimte over is, zij het dan ook in eene ruimte bestemd voor eene andere klasse, dat er nu in de paden moet begraven worden, te meer, waar toch het voornemen bestaat om het volgend jaar de nieuwe begraafplaats in gebruik te nernen. Als nu op een andere plaats van de begraaf plaats voor de tweede klasse wordt gebruik gemaakt, zal men aan de bezwaren tegemoet komen. De voorzitter betoogt, dat burgemeester en wethouders nu feitelijk de dupe zouden wor den van hun vroegere tegemoetkoming, De begraafplaats is aldus aangelegd, dat op groote perken zou'-worden begraven. Teneinde het begraven wat te vergemakkelijken, zijn, omdat er nog voldoende plaats was, tijdelijke paden aangelegd. Nu de overige .beschikbare begraafruimte gebruikt is en men die ruimte, ingenomen in de tijdelijke paden, noodig heeft, wordt tegen het gebruik dat daarvan wordt gemaakt voor het oorspronkelijk doel, bezwaar gemaakt. Hij dacht, dat op de wijze zooals nu gebeurt, aan de bezwaren voldoende was tegemoet gekomen en zoo is het ook door de heeren Eijke en De Jager, die als commissie van bijstand daar zijn gaan kijken, ook be- vonden. Als men ruimte van eene andere klas se zoude innemen, zou dat moeten zijn van de eerste klasse, en dan bestaat de kans, dat menschen, die daarvan vroeger gebruik heb ben gemaakt, om restitutie van betaalde rech- r? f°uden komen vragen, daar zij hebben betaald voor de eerste klasse en dan zouden kunnen beweren, dat er nu tweede klasse van gemaakt werd. De heer Geelhoedt vreest dat laatste niet: het betalen van het recht spruit toch niet zoozeer yoort uit het verschil van ligging der graven dan wel van het meerder recht dat men er op krijgt. Al zou men naast de graven van de eerste klasse er brengen van de derde klasse, daarin zou hij niets stootends zien. Als wordt voortgegaan zooals het nu is voor- geschi even, bestaat nog meer de kans, dat over de graven moet worden geloopen. De heer De Ridder wijst er op, dat er nog een ander stuk op de begraafplaats ligt, waarvan het meer dan 30 jaren geleden is, hat er is begraven.Hij geeft in overweging eens te onderzoeken, of dat misschien niet geschikt is. De voorzitter meent, dat dan eerst eens zal moeten worden nagegaan of daarvan, in ver- band met de begrafeniswet reeds gebruik mag gemaakt worden. De lieer De Ridder verklaart zich daarom- trent reeds verg*ewist te hebben, volgens de wet zijn de daar plaats gehad hebbende ter- aardebesteilingen verjaard. De voorzitter verwacht, dat, als men zou gaan begraven op plaatsen waar reefls een "Otal jaren geleden begraven werd, men wedr andere bezwaren zal hooren opperen. In elk geval is het te onderzoeken. D-e heer De Bruijne, in aanmerking* nemen- de, dat het toch de bedoeling is, dit jaar de begraafpaats te sluiten, zou er ook zoo geen bezwaar in zien, dat, ten behoeve eener lagere klasse een stukje van eeri hoogere werd afge nomen. De voorzitter zegt toe, Meze kwestie opnieuw bp burgemeester en wethouders te zullen aan- gangig* maken. Het schrijven wordt voor kennisgeving aangendmen. De heer De Ridder vraagt, hoe het nu staat met de paaltjes, op de derde klasse. De voorzitter deelt mede, dat die zullen worden aangebracht; zij zijn reeds vervaar- digd. De heer Geelhoedt zegt, dat ze er nog niet staan en dat het geen gewoonte sehijnt ge weest te zijn, ze daar te plaatsen. Hij acht dit evenwel dringend noodig, om in sommige gevallen, b.v. bij gerechtelijke opgravingen, de mdentiteit van lijken te kunnen vaststellen. \oorts geeft hij in overweging, om er bij het, aanleggen van de nieuwe begraafplaats rekening mede te houden, dat er voldoende paden zullen worden aangelegd. opdat er voor het begraven niet over de graven behoeft te worden geloopen. Er is daar dan ruimte genoeg. De voorzitter zegt toe, dat eventueel het plan aan den gemeenteraad zal worden over- gelegd, alvorens tot den aanleg wordt over- gegaan. 3. Verzoek van het plaatselijk steuneomite om subsidie over de maand Juni. De voorzitter deelt mede, dat door het plaatselijk steuneomite verzocht wordt, om, voor het doen der uitkeering aan werkeloozen over de maand Juni weder de noodige gelden toe te staan. Spreker beschikt op het oogenblik niet over de juiste gegevens, maar kan toch mededee- len, dat de uitkeei'ingen zijn gedaald tot f 1200 en f 900 per week, terwijl zij 1500 hebben beloopen. De heer Eijke deelt mede, dat de laatste week f 712 beliep. De voorzitter deelt mede, dat, al is het cijfer voor dezen tijd van het jaar niet onbeduidend, het er toch ook niet onrustbarend uitziet. Aanvankelijk bestond het voornemen reeds, om in het steuneomite de vraag te bespreken of het niet mogelijk zoude zijn, het steuneo mite te ontbinden, de krachtige werklieden op te nemen in de werkloozenverzekering en voor de ouden en gebrekkigen eene regeling te treffen, dat die door het Burgerlijk Armbe- stuur kunnen worden geholpen. Dat voorstel was_ nog in behandeling kunnen komen, doch nu is er een circulaire gekomen van het ko- mnklijk nationaal steuneomite waarin' wordt te kennen gegeven, dat een andere regeling zal behooren te worden getroffen, ongeveer in den geest zooals hier reeds besproken was. De gemeente zal zich dan bij het Werk- loozenbesluit moeten aansluiten en er zullen door de werklieden kassen moeten worden gevormd. Wat betreft de vraag die hier gesleld is, om werk te verschaffen, deze is door burge meester en wethouders en de commissie van bijstand ernstig* overwogen. Er is maar een werk, dat daarvoor in aanmerking zou kunnen komen, n.l. het aanvullen van deh inham ach ter het bastion 2, aan de Scheldekade. De kosten der uitvoering van het daar noodige werk, worden geraamd op 16.000, waarvan evenwel slechts ongeveer een viifde deel ar- beidsloon, terwijl de rest zou noodig zijn voor aankoop ,van steen en hout en het aanbrengen van zand van de zandbanken in de Schelde. Het arbeidsioon te betalen voor het verwer- ken van ongeveer 2000 M3. grond van den dijk zou dus ten goede komen aan de werk- verschaffing. Dit is wel iets, maar daar de uitvoering* van dit werk ten slotte maar zes tot zevenduizend gulden terug in de gemeen- tekas zoude kunnen brengen, achten burge- meestert en wethouders het niet faadzaam dit werkt thans uit te voeren. De lu*er Nolson vraagt, van wie het denk- beeld, om opheffing van het steuneomite te bespreken, is uitgegaan. De voorzitter: Van de commissie van toezicht uit den gemeenteraad. Hedenavond komt in de vergadering van het comite de circulaire van het koninklijk nationaal steuneomite in be- spreking. De heer Nolson zal dan hiepover thans maar niet verder spreken. Hij wil dan voorloopig het dempen van dien inham ook laten rusten, maar vraagt, of er niet een ander werk is, dat kan uitgevoerd worden, bijvoorbeeld het in orde maken van de nieuwe begraafplaats. De voorzitter geeft te kennen, dat daaraan geen noemenswaard werk zal zijn, daar het terrein vlak ligt en het noodige werk zich in hoofdzaak zal bepalen tot het planten van een heg. De heer Nolson vraagt, of er voor het dem pen van den inham niet een bijdrage van het koninklijk nationaal steuncomitte zoude kun nen worden verkregen. De voorzitter meent van wel, maar dat zou dan toch alleen zijn voor het overdragen van den grond en hij is van meening dat het voor- deel dat men hiervan zou hebben, niet opweegt tegen de nadeelen. De heer De Ridder .vraagt, waarom de ar- beiders niet, evenals elders zijn ingeschreven bij de arbeidsbeurs. De voorzitter deelt mede, dat ieder werke- looze zich bij de arbeidsbeurs kan doen in- schrijven, Verschillende Bavenarbeiders zijn ook ingeschreven, maar er zijn er ook, die be zwaar hebben zich naar elders te verplaatsen. Straks evenwel, als de gemeente zich bij het werkloozenbesluit heeft aangesloten, zullen de werkeloozen, die ondersteuning willen ont vangen, zich moeten laten inschrijven.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1919 | | pagina 2