Een nienw feit nit een beroemd gediog. SEMEN6DE BERICHTEN. Laatste Bsrichten. Hatidelsbericli fen Noodlottige ontploffing. Op Texel vond een zoon van den heer S. een projectiel aan het strand, hetwelk hij demonteerde. Het gevaarlgke voor- werp ontplofte eu ontrukte den onvoor- zichtige beide handen en een deel van het aangezicht. Bij verkeert in deerniswaar- digen toestand. Diefstal van geweren. Te Kerkrade (L.) is een persoon gear- resteerd, die geweren, welke door het Kgk in bruikleen waren afgestaan aan den Vrjj- wiiligen Landstorm, verkocht voor f 25 het stuk. De verkochte geweren zgn voor het grootste gedeelte in beslag genomen. Door- dat iemand, aan wien bedoelde persoon ge weren aanbood, zulks aangaf, kwam de zaak nit. In het bezit van den gearresteerde werd een sleutel gevonden, passende op de deur van het loeaal, waar de geweren van den Vrgwiiligen Landstorm bewaard werden. Sterke aardboving. Vrrgdagnacht werd om 1 uur 4 m. Green- wich-tijd aan het Met. Inst, te de Bildt een zeer sterke aardbeving opgeteekend, af- stand 9000 KM. Zeer waarichijulijk in of nabg Noord-Japan. tot f 2,45; Axel, 3 Mei 1919. Veiiingseieren ,/Eierveiling Axel" 12,05 per 100 stuks. Aanvoer 2200 stuks. De Pink Pillen winnen voor de zooveelste maal haar proces tegen de bloedarmoede. Ongeveer dertig jaar geleden begonnen de Pink Piilen haar procea tegea de bloed armoede, men weet met welk saecea. Maar de bloedarmoede is ala een veratokte reci divist en maakt nog altgd nieawe slaoht- offers. Onlanga was een bewoonster van het schoone studje Amboise (Indre et-Loire) nl. Mevrouw Doumas, wonende Rue Nationals 13.3, ten prooi aan een bgzondere hard- nekkige bloedarmoede. Den roem der Pink Pillen kennende, heeft Mevrouw Doumas zich gekaast er haar toe«lucht toe te nemen en als voorheen heeft ook deze keer de bloedarmoede haar prooi plotseling moeten loslaten. z/Ik was zeer hloedarm, schrgft Tins Mevrouw Doumas, ik at bgna niet meer, mgne nachten waren slapeloos en werden verstoord door een versebrikkelijke nacht- merrie. Ik was tenslotte tot uiterste zwakte vervallen. Na eenige dagen de Pink Pillen te hebben gebruikt, gevoelde ik mi) reeds veel beter, mgne eetlust was gezonder en mijn slaap veel rustiger. Op het oogenblik is mgne gezondheidzeergoed". In het algemeen geven de Pink Pillen, de hernieuwer van het bloed en de ver- sterker der zenuwen steeds de beste re- sultaten bij de behandeling van ziekten, aandoeningen en ongesteldheden, die haar oorsprong hebben in een verarming van het bloed of een verzwakking van het zenuwstelsel, zooals bijvoorbeeld, bloed armoede, zenuwzwakte, ziekte der zenuweu, rheumatiek, zenuwpijnen, maagpgnen. De Pink Pillen zgn verkrggbaar a 1.75 per doos en 9.per zes doozen bg het Hoofddtspot der Pink Pillen, Nassaukade 314, Amsterdam, en bij alle goede apothekers en drogisten. iter en .ginder or)ler elk'aar besprekin<|ei^ waar wij alleea een altijel pessimistische aaklank van Jhooren, maar hje'rvani houdi ijcti ecn /elk overtuigd, dat Belgie's geviol- tnaehligden zullen ovei^eqen, een verdrag te nnderteckieafen dat 's lands volkomem hei a[<-l niet waarborgt. Op een (break, die onvermijdelijk schijnj is de jbwolking voorbeneid. De minister-president decide Zaljerdag aan de pars mode, dal dfe toestand buileingfc wodn ernslig (is. De toestand is xooral; pol,te. lig en ismarLenjk. ten aantien van. de seliade- vergoedipg, in het bij/joinf'.er wanmeer men de voorwaanden jaan Belgie aa;r(,!0biod(en, ver- gelijkt met de verbinl;en]ssen (dec verklainng van Saint-Adress© ;cn( hot zevende dec veer- ben pun tail van Wilson. De ministerraad ;za! hadenmiddag bijjeeav tomen oni de houding van Belgie vast te stelkn, Bij bet ministerie van buitenland- srfhe zaken vervvacht men, dat dfe o.n(dei'te^- kening van £e'l verdrag (door de geallieer aeai Juitorl'ijk VVoenisdag zal plaats lrehbeit. den zal van die cnfaa'e dageuj respijt gebruik uiaken om de onderhant je1 i:nigen> voort te rotten. Fen aanzion, (v-an de dagbladberiehten. be- Ux-ffende de aan Bfelgie aanf.jeboden voor- waanden,, die niet in ovenpen.slemnijng zijn m-et hetgeen (nifri hoopte en gfeloofde met recti I van de geallie^nden te kun^leni ver- ^achten. wordt Jiet volgende meegedeeld De twee pn een half milliard, die de Raad van Drie aan Belgie toewijst van de eerste petal ing van 25 milliard, door de Duitschers te vokkisn. zullen njet onmiddellijk wor sen toegestaan, maar zullen zich uitstixek- ken over een periode van twee jaar. 3 'on aanzigqj dan de teruggave door Duitschland van, de zes milliard mark, die de rijksbank in haar kluizen bewaart, bc- paalt bet verdrag niet den voet van terug- betaling. Wal tetreft ;de verhouding van Eielgie teal opzichle van Nederland, wordt er itiets wijzigd. De geallieerden .stemden top in de herzie- aing der yerdragen.' van 1839. De oiid^rlian- delingen lusschen Nederland, Engeland, Frankrijk en Belgie zullen pas na de onder- et^ening van ■f.et vredesverdrag "fcfoor "de geaTtieerden?) beginrffn. Tot dusvei- isTfilgie nog niiTin veffbinding geh-eden met iS'edfer- rand. TER NEUZEN, 5 Mei 1919, Het weerbericht van het meteorologisch in- strtuut te De Bildt van heden luidt als volgt: Hoogste barometerstand 783,5 Haparanda. Laagste barometerstand 762,7 Breslau. Verwaehting tot den avond van 6 Mei: Zwakke tot matige, des middags krochtigo ooordwestelijke tot oostelijke wind, licht tot half bewolkt, droog weer, zelfde tempera tuuE Bevorderd Met 1 Mei is bevorderd bij de Rijksverzeke- nngsbank tot adj.-commies de heer F. de Bree, vroeger alhier. Promotie Aan de vrije universiteit te Amsterdam is :>-promoyeerd tot doctor in de rechtsweten- sehap de heer W. A. Vrolijk, geboren te Zaam- dag, op het proefschrift,,Enkele opmerkin- gen over de verhouding van den Staat en de circulatiebank in Engeland, Frankrijk, Duitsch land en Nederland. Provinciate Electriciteitsmaatschappij Zaterdag werd in het gebouw van het Pro- vinciaal Bestuur te Middelburg opgericht de Naamlooze Vennootschap „Provinciale Zeeuw- sche Electriciteits-Maatschappij". Als com- tnissarlssen der vennootschap treden op de heeren J. H. Blum, Jhr. Mr. E: A. O. de Casembroot en Mr. P. Dieleman, leden van (jledep. Staten van Zeeland, A. van der Weijde, lid der Prov. Staten van Zeeland te Ellemeet pn W. Koning, directeur der maatschappii „De Bathpolders" te Rilland-Bath; als directeur de heer H. Streefkerk te Middelburg, tot 1 Mei j.I. directeur van bet gemeentelijk electrici- seitsbedrijf aldaar. Onderwij zers-c.xamen Fe Middelburg slaagoe voor de acte lager artderwijs mej. S. Boone te Oostburg. Huldebetoon Op het Belgisch consulaat te Oostburg is door den Engelschen consul uit Vlissingen, de zflveren medaille uitgereikt aan C. van den Heovel, commandant van de reddingsboot te Cadzand en ook aan de bemanning g-eschonken door den Koning van Engeland, voor het red den op 15 Augustus 1918, uit het mijnenveld aan de Wielingen te Cadzand van een Engel schen vliegenier. Bovendien is aan Van den Heuver een prachtig goud horloge, chronome ter, ter hand gesteld van den Engelschen ▼tiegdienst. Verordeningen ingetrokken De commandant der stelling van de monden iei' Maas en der Schelde (commando Zeeland) heeft ingetroleken de verordeningen van 3 Mei 1918 waarbij het verkeer in de Zanddijkstel- ling werd geregeld en die van 1 Augustus 1918, houdende bepalingen omtrent het opla.- den van voertuigen, hooger dan 4 M. hover, den beganen grond. Vervallen is de bekend- making va.n 24 Januari 1916, regelende het aanroepen van automobielen en motorrijwie- len door schildwaehten. AXEL. Zaterdagmiddag maakten de kinderen van de bewaarschool alhier een rijtoer door de stad. De kinderen, alien getooid met oranje, reden op een voor deze gelegenheid keurig groen, bloemen en vlaggen versierden met het L wagen door alle straten van Axel. Op marktplein en bij de bewaarschool werd een foto genomen. Na afloop werden de kinderen nog eenigen tijd aangenaam bezig gehouden en kreeg ieder kind nog een versnapering. Deze rijtoer Icon Woensdag wegens het slechte weer niet doorgaan, zoodat deze nu Zaterdag onder begunstiging van prachtig weer plaats bad. ZAAMSLAG. J.I. Woensdag werd door het Comite vai^ Actie tegen annexatie allfler ter gelegenheid van den jaardag van Prinses Juliana aan het Koninklijk Huis een gelukwensch verzonden. Op 3 Mei werd door den voorzitter van het comite het volgende schrijven ontvangen. „Hare Vlajesteit de Koningin draagt mij op, bet comite van actie tegen annexatie te Zaam- slag Hoogstderzelver oprechten dank te be- tuigen voor de gelukwensehen der Koninklijke familie aange'ooden ter gelegenheid van den verjaardag- van H. K. H: Prinses Juliana. De hernieuwde verzekering van trouw aan het Oranjehuis werd door Hare Majesteit met veel erkentelijkheid vernomen. De adjudant van dienst, RUIJS. BRESKENS. Nabij de haven alhier is een groot terrein aangekocht voor den bouw van eene lucifers- fabriek en van eene guanofabriek. SAS VAN GENT: In de knip. In den laten avond van Donderdag op Vrij- dag- werd door de kommiezen de hand gelegd op een persoon, die gedistilleerd ongedekt ven-oerde naar zijn paardenstal. De flesschen waren in bossen hooi verborgen. Als verdacht van medeplichtigheid werd nog cen tvve&de persoon aangehouden en bei- den werden in verzekerde bewaring gesteld. Uitvoer van paarden. Vrijdag 2 Mei. Drukke dag aan het douane- kantoor. Van heinde en verre komen zij weer opdagen, de zware Zeeuwsche trek- en land- bouwpaarden, die op dezen dag weer over de grens mogen gevoerd worden, alle jonge die- ren, die het aan te zien is, dat zij niet, als wij menschen, op een schraal rantsoentje heb- ben nioeten winteren. Hoeveel er precies over de grens gegaan zijn kan ik niet met zeker- heid zeggen, maar te oordeelen naar de menig- vuldige koppels moeten op dezen dag weer voor vele tienduizenden aan jonge paarden in Belgie zijn ingevoerd. Eene benoeming Bij Koninklijk jtoesluil is bemjoemd tot dijk- graaf van den van Wuijckhuisepolder, de liecr P. van Cadzand te Ter Neuzem De broodvoorziening. Met ingang van 16 Mei zal er een belang- rijke wijziging- komen in de regeling der voor- ziening van brood en meel en wel in dien zin, dat voortaan de brooddistributie van rijkswe- ge zal vervallen, maar uitsluitend de grond- stoffen aan bakkers gedistribueerd zullen worden, met dien verstande, dat het bakken van brood uit de verstrekte grondstoffen aan de bakkers wordt vrijgelaten en de broodprij- zen niet meer aan een regeling van rijkswege zullen onderworpen zijn. De rantsoeneering der hoeveelheden blijven echter voor afzienbaren tijd gehandhaafd. Bij de niemve regeling zullen de meelprijzen voor de bakkers intusschen niet onbelangrijk wor den verhoogd. Voor bloem van 30 tot 40 cent, van meel voor brain brood van 4,50 op 13 naar gelang van de plaatselijke bedrijfstoe- standen op een minimum van f 10 en van rog- gemeel van f 10 op f 13,50, hetgeen beteekent, dat de vroegere prijs wordt verhoogd van wit brood van 36 tot 43% cent, van bruinbrood van 12% tot 16% cent, van roggebrood van 14% tot 16% cent per kilogram. De te ver- strekken hoeveelheid blijft echter dezelfde. Niet onmogelijk is het, dat door lagere pro- ductiekosten en concurrence in bepaalde plaatsen de prijs beneden de bedoelde bedra- gen zal dalen. De nieuwe regeling zal een belangrijke be- sparing voor het rijk bedragen. Vliegtocht naar Kopenhagen Zondagvoormiddag 10 uur is van het mari- nevliegkamp de Mok op Texel een' Neder- landsch vliegtuig bemand met de marine- officieren-vliegers Backer en Bakker, naar Ko penhagen vertrokken, alwaar zij des namid- dags behouden aankwamen. De vliegtocht had plaats na bekomen rnachtiging der Deensche regeering. Commissie van aanslag rijks inkomsten- belasting. Door Gedep. Staten zijn herbenoemd tot le den der commissie van aanslag voor de rijks- inkomstenbelasting te Ter Neuzen de heeren JJde Jager en C. Wolfert Hzaldaar, en de heeren C. J. Burm te Hulst en A. E. C. ICruijsse te Axel. zijn salaris te widen herzien. Waar de trakte- menten van ongeveer alien in dienst der ge- meente Ter Neuzen verbetering hebben onder- g*aan, hoopt hij, dat ook aa.n hem ei^hige ver- hooging zal worden toegekend. De voorzitter stelt voor, dit adres om be- richt en raad te stellen in handen van burge- meester en wethouders. De heer Nolson vraagt, of deze zaak niet ineens kan worden afgehandeld, het is geen salaris van veel beteekenis. De voorzitter verldaart, indien de raad dat wenscht, geen bezwaar te hebben tegen dade- lijke behandeling; hij lierinnert, dat burge- meester en wethouders bij behandeling van vroegere adressen van adressant van gelijke strekking, in verband met het door hem ver- richte werk en vergelijking van het bedrag waarop het graven van een gxaf der gemeente komt te staan, op het R. K. gedeelte met de kosten van de graven op de algemeene be- graafplaats, steeds geen vrijheid konden vin- den em hooger bedrag toe te staan. De heer Nolson vraagt, of het ook een ge- menteambtenaar is en na verkregen bevesti- gend antwoordt, stelt hij voor, waar in den laatsten tijd de jaarwedden van alle gemeen- teambtenaren zijn verhoogd, de jaarwedde van adressant te verhoogen van f 60 tot 90, met ingang van Januari 11. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. q: Een schrijven vair de ambtenaren tm secretarie A. P. de Vos en W: van Dijke, die daarin dank zeggen voor de nieuwe regeling hunner jaarwedde. Aangenomen voor kennisgeving. waarbij benoeming van het hoofdstem- r. Een schrijven van W. Estor, deze te kennen geeft, gaarne de tot plaatsvervangend lid bureau aan te nemen. Aangenomen voor kennisg'eving. s. Eene missive van gedeputeerde staten van Zeeland, d.d. 11 April 1919, waarbij wordt toegezonden eene beschikking van dat mlle<re naar aanleiding van een bezwaarschrift van L. van Waesberghe te Hulst tegen zijnen aan slag in den hoofdelijken omslag over 1918, waarbij deze aanslag wordt vernietigd, daar deze ten onrechte is gegrond op artikel 245, eerste lid, sub 2o, der gemeentewet, aangezien baigemeester en wethouders niet aannemelijk hebben gemaakt, dat de reclamant op het al hier gevestigd kantoor der Firma L. van Waesberghe-Janssens het bankiersbedrijf in zijn voile omvang uitoefent en dat kantoor g-edurende meer dan 90 dagen van het belas- tingjaar voor zich beschikbaar te hebben ge houden tot persoonlijke uitoefening van het bankiersbedrijf. Aangenomen voor kennisgeving. t. Eene missive van gedeputeerde staten van Zeeland, d.d. 11 April 1919, waarbij wordt toegezonden eene beschikking van dat college op een bezwaarschrift tegen zijn aanslag in den hoofdelijken omslag voor 1918 van J. A. Hans, waarbij het beroep ongegrond wordt verklaard. Aangenomen voor kennisgeving. De voorzitter geeft te kennen, dat hij het gewenscht acht de volgens de agenda thans aan de orde komende zaken betreffende grondverkoop eerst in commissoriale vergade- ring te bespreken en zal deze aanhouden tot aan het eind der vergadering. Hij stelt alsnu aan de orde: 3- Voorstel tot toekenning van een sub- sidie aan het Roode Kruis. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. Vergadering van Donderdag 1 Mei 1919, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge- meester. Tegenwoordig de leden: J. de Jager, R. Schehle, J. de Bruijne, F. Eijke, D. Scheele, R. G. E. Nolson, L. J. Geelhoedt, G. de Rid- der, J. de Feijter en H. J. van den Ouden. Afwezig de heeren A. Visser, E. H. T. van Borssum Waalkes en L. T. van Hasselt. (Vervolg.) p: Een adres van P. de Rijk, grafdelver op de Roomsch-Katholieke begraafplaats, die zich tot den raad wendt met beleefd verzoek Naar aanleiding van het in hunne handen om bericht en raad gestelde adres van H. J. van den Ouden en L. J. de Smidt, vertegen- woordigende de commissie voor huisverpleging van de afdeeling Ter Nenzen van het Nerier- landsche Roode Kruis, waarin verzocht wordt voor de wijkverpleging, waai-van de kosten niet geheel uit vrijwillige bijdragen kunnen worden bestreden, eene jaarlijksche subsidie' van f 300 te verleenen, deelt de voorzitter mede, dat aanvankelijk bij de wethouders geen geneigdheid bleek het voile gevraagde bedrag toe te kennen, doch een der laatste vergaderingen heeft een der wethouders gead- viseerd het voile gevraagde bedrag te geven. De heer De Jager meent gehoord te hebben dat er ook een desbetreffende aanvraag te verwaehten is van de vereeniging „Het Groe- ne Kruis" alhier. In verband daarmede stelt hij vqov, deze aanvraag aan te houden, tot ook de aanvraag voor die inrichting is ingekomen om ze dan gemeenschappelijk te behandelen. De heer D. Scheele vraagt, of er. van wege de vereeniging „Het Roode Kruis" ook een staat van ontvangsten en uitgaven is over- gelegd. De voorzitter wijst er op, dat die op de achterzijde van het adres voorkomt. Er wordt als ontvangst aan contributie opgegeven f 500, doch dit zal naar hij meent thans wel reeds tot f 525 zijn gestegen; voor giften in ver band met verleende hulp wordt geraamd f 100, van verschillende liefdadige instellingen, de armbesturen hoopt de vereeniging een 400 te krijgen en aan toevallige baten 50, somen f 1050. De uitgaven zijn: f 900 salaris voor de ver- pleegster, voor hulpmiddelen f 100, er. voor verschillende kleine kosten f 50, ssmen ook 1050. De vereeniging wilde niet vender springen dan haar polsstok lang was en heeft de ver- pleegster daarom maar voor een half jaar be- noemd, om eens te kunnen zien wat het is en hoe de wijkverpleging zoude werken. De re- sultaten zijn gunstig, en het is zeer gewenscht dat werk voort te zetten. Spreker zou dus rpoeten ontraden om de beslissing aan te hou den, daar het voor de vereeniging gewenscht is te weten, of zij met het werk al of niet kan voortgaan, alvorens-het half jaar waarvoo? de verpleegster is aangesteld, is verstreken. Als er moet worden gewacht op eene samen- spreking tusschen de besturen van het Roode en van het Groene Kruis, zal dat te langduren. De heer D. Scheele moet verklaren, dat hij daar toch ook veel voor gevoelt, als de raad nu aan het Roode Kruis subsidie geeft en later komt het Groene Kruis, dan zal men die ver eeniging niet kunnen afwijzen en behoort op den ingeslagen weg voort te gaan. Hij meent, dat het eigenlijk met al die zaken den verkeer- den weg op gaat, er worden allerlei vereeni- gingen opgericht, velen hij wil dat erken- nen met een zeer goed doel, maar om het doel dat men beoogd te bereiken, komt men maar steeds om subsidie, hetzij bij gemeente, provincie of rijk. Plij zou dit punt ook nog eens will en aan- houden, opdat in een volgende vergadering wellicht zoude kunnen worden nagegaan, wat ten opzichte der wijkverpleging; kan worden gedaan. De heer Nolson is vcor het verleenen der gevraagde subsidie, omdat hij het werk der wijkverpleging, door het Roode Kruis begon- nen, een nuttig werk acht. Hij vraagt echter of er geen regeling zoude kunnen worden ge- troffen, dat de gegoede klasse, indien die de hulp der verpleegster inroept, voor die huip betaalt; hij acht het'toch niet noodig, dat die ook gratis geholpen wordt. Hij zou de ge vraagde subsidie wil] en voteeren, omdat het vooral de mindere klasse is, voor wie dit werk van groot nut is. Als later het Groene Kruis met een dergelijk verzoek zoude komen, zou hij geen bezwaren hebben ook daaraan steun te verleenen. De heer De Jager zou het toch gewenscht achten, dat het bestuur vrn het Roode Kruis eens een samenspreking hield met dat van het Groene Kruis, dan kan tcsch over acat of vcer- tien dagen wel eene beslissing genomen wor den en het bestuur nog voor Juni omtrent de aanhouding der verpleegster beslinsen. De heer D. Scheele meent, dat dit laatste voor net bestuur toch geen bezwaar kan zijn; er blijkt voldoende hoe de geest in deze ver gadering is en dat het op g-rond dier waarne- men best met het werk kan voortvaren. De heer Nolson moet verklaren niet het doel te begrijpen dat men met aanhouding bebogt. De heer D. Scheele verklaart, dat ook niet te begrijpen, maar wenscht daaromtrent meer licht; de voorzitter heeft zelf van eene samen spreking tusschen de besturen der beide ver- eenigingen gerept. De heer De Jager voelt ook veel voor het denkbeeld van den heer Nolson, om de gegoe- den voor de hulp te laten betalen; werd dat ingevoerd, dan zoude missehien met een lie- drag van vier tot vijf honderd gulden voor de beide vereenigingen kunnen worden volstaan. De heer De Ridder vraagt, wat eigenlijk het verschil is, tusschen de working van het Roode en van het Groene Kruis. Hij meent, dat in elk geval eevstgenoeemde vereeniging met het instellen der wijkverpleging een stap in de goede richting heeft gedaan en dat dit werk steun verdient. De voorzitter geeft te kennen, dat het heb ben van een verpleegster reor wijkverpleging in deze gemeente reeds gedurende eenige jaren langs anderen weg beproefd is. Geruimen tijd heeft het ook bij het bestuur van het zieken- huis een punt van ovei-weg-ing uitgemaakt, om eene zuster voor wijkverpleging beschikbaar te sttellen. Tot uitvoering van dit plan is het echter niet gekomen, zoowel naar spreker meent om financieele redenen als omdat bleek, dat in het ziekenhuis geen zuster kon gemist worden. Ook in de vereeniging het Roode Kruis is deze kwestie anderhalf jaar aan de orde geweest. De vereeniging het Greene Kruis heeft in de eerste plaats ten doel het aanschaffen van hulpmiddelen voor verpleging van zieken en in de tweede plaats huisverpleging terwijl ook sommige afdeelingen een ziekenwagen hebben aangeschaft. De vereeniging het Groene Kruis heeft in de jaren van haar bestaan in deze gemeente zich alleen bepaald tot het eerstge- noemde doel, en heeft zich, hoewel zij daartoe overigens gelegenheid had, niet met huisver pleging bezig gehouden, zij heeft voor dat doel geen pleegzuster kunnen aanstcllen. Bekend is het, dat de wijkverpleging niet be hoort tot het onmiddellijk doel van het Roode Kruis en deze vereeniging voornamelijk ten doel heeft verpleging in tijden van oorlog, bij brand, spoorwegongeiukken en dergelijke, maar toch is er niets tegen, dat zij eene pleegzuster aanstelt en deze ter beschikking der ingezetenen stelt. Eerst is evenwel ge- tracht den financieelen basis voor het aan- stellen van eene verpleegster in de te brengen. Ook dit had toch in het verleden het Groe ne Kruis kunnen doen, al moet worden toege- geven, dat het werk dier vereeniging ook is belemmerd door den oorlog en door de lang- durige ongesteldheid en het daarop gevolgd overlijden van den heer Le Nobel, secretaris en medeoprichter der vereeniging. Voor een deel had het bestuur van het Roo de Kruis de financien bijeen, voldoende om een proef met wijkverpleging te beginnen, toen de nu aangestelde zuster naar men wist van betrekking zoude veranderen, en wel ge- negen bleek zich hier voor het beoogdc werk tijdelijk te laten benoemen. Deze omstandig- he^en waren voor het Roode Kruis gunstig, daar men, zoolang niet vaststond of het werk hier zoude slagen en ook of er voldoende gel- den voor zouden kunnen worden verkregen, geen pleegzuster uit eene vaste betrekking kon halen om naar hier te komen voor iets dat wellicht maar tijdelijk zoude zijn. Zij bleek bereid het voor een half jaar te probeeren en de vereeniging had den moed het werk aan te vangen en zuster Dieleman te benoemen; zij mag zich met deze proef gelukwensehen, daar men een eminente zuster heeft getroffen, die- algemeen in haren werkkring voldoet. Nu eenmaal is gebleken, dat cTe wijkverple ging hier goed werkt, schijnt ook de vereeni ging het Groene Kruis daarmede te willen aanvangen. Althans de voorzitter dier vereeni ging is nu bij spreker gekomen en heeft daar- over gesproken, vragende, of in deze geen sa- menwerking van de twee vereenigingen moge- lijk was. Hij zeide vernomen te hebben, dat door het Roode Kruis aan de gemeente sub sidie was aangevraagd en gaf bij bevestigend antwoord daaromtrent te kennen: dan komen wij ook. Aldus is de eigenlijke toestand. Naar aanleiding van het denkbeeld van den heer Nolson, om de g-egoeden voor verleende hulp te laten betalen, geeft spreker te ken nen, dat de pleegzuster voor de geheele ge meente kan geroepen worden, om in acute ge- vallen hulp te verleenen. Wanneer het gegoe- den beta-eft, die gedurende langen tiid hulp noodig hebben, kan de verpleegster van het Roode Kruis niet in die hulp voorzien, maar moeten deze eene verpleegster nemen van el ders. Spreker acht het de beste regeling, dat de zuster in het algemeen gratis beschikbaar is, ook voor de gegpeden, terwijl verwacht wordt, dat dezen dan voor de genoten hulp wel dubbe'l zullen betalen in den Vorm eener gift aan de vereeniging. De zuster heeft hulp verleend in gezinnen wonende in de Varkens- buurt en zal ook komen wanneer ze geroepen wordt aan de Scheldekade, maar een tariff voor verpleging invoeren acht spreker niet gewenscht. vv anneer oe raad echter eene zoodanige oorwaarde aan de-subsidiezoude verbinden, zoude het bestuur zich daar niet halsstarrig tegen verzetten, al is het ook dait zij het meer raadzaam acht, de zuster ter beschikking der burgei'ij te stellen zonder meer. Als het Groene Kruis met het Roode Kruis wil samenwerken in dit opzicht, zal dit toch nog altijd kunnen geschieden. Wellicht is het dan toch mogelijk, om het voorloopig met een zuster te doen en kan eerst later, zoo noodig tot het aanstellen van eene tweede worden besloten. De heer D. Scheele zoude toch eerst willen weten, of er overeenstemming tusschen de twee vereenigingen zoude kunnen worden ver kregen. De voorzitter zou dien eisch voor het ver leenen der subsidie te hard vinden. Het Roode Kruis heeft de organisatie weten tot stand te biengen en nu zou het toch niet aangaan om te zeggen: je krijgt geen hulp of je moet met een ancierc vereeniging samenwerken. De heer Van den Ouden zou het jammer vinden, als de aanvraag werd aangehouden; de wijkverpleging werkt uitstekend, de zuster wordt allerwege in haar optreden en hulpver- leening gewaardeerd en als er geen zekerheid is van het verkrijgen van subsidie kunnen we haar - zegt spreker na 1 Juni niet meer houden. Hij zou het jammer vinden, dat deze zaak op die wijze zou worden opgehouden. op gevaar af, dat de wijkverpleging moet w orden gestaakt, omdat het Groene Kruis nu ook te kennen geeft met wijkverpleging te willen beginnen. De heer D. Scheele meent, dat er voor het bestuur van het Roode Kruis volstrekt geen mien kan zijn, om met het werk voort te gaan. De geest der vergadering is toch in Let algemeen welwiliend voor het doel gestemd. (Wordt vervolgd.) ROTTERDAM, 5 Mei 1919. VEEMARKT. Aangevoerd waren 254 vette runderen, 119 vette kalveren, 11 nuchtere kal- veren, 255 schapen en lammeren, 477 varkens. Noteering: Koeiem f 2,65 tot f 2,80; 2e kwa- lieteit 2,60 tot /2,50;»3e kwaiiteit 2,40 tot ,2,20; Ossen le kwal. f 2,60 tot 2,75; 2e f 2,55 li 3e kws 2,30 tot kwal. 2,10; Stieren le kwal. ,f2.40 tot 2,50; 2e kwal2,30 tot j 2,103e kwal. f 1,90; kal veren le kwal. f 2,70 tot f 2,85; 2e kwal. f 2,50 tot 2,25, 3e kwal. /2,10 tot 1,90; schapen le kwal. 1,85 tot f 2,—; 2e kwal: 1,75 tot 1,60; 3e kv/al. f 1,50 tot /1,40; lammei-eir 1,80 tot 2,varkens le kwal. f 2,35 tot 2,45 en 2e kwal. f 2,25 tot f 2,15; 3e kwal. f 2,10 tot 1,40licht soort f 2,tot 1,90. EIEREN. Zeeuwsche en Overmaassclre dooreen f 13,tot /13,50. De handel in vette koeien en ossen van alle kwaliteiten was matig, die in vette kalveren zeer traag, slechts zeer prima kwaliteiten werden met afwijkende prijzen verkocht. Bij den aanvang van de naarkt was de handel in varkens vlug, later matig, met eenigszins te- ruggaande prijzen. Schapen en lammeren met teruggaande prijzen: SCHEEPVAARTBEWEGING 2 Mei, Ned. motorsch. Volkerak, 954, phos- phaat, van Gent naar Nantes. 2 Mei, Eng. s:s: River Ribble, 3145 M3., ledig van Gent naar Goole: 2 Mei, Eng: s:s: Hull, 3202 M3., ledig, van Gent naar Hull. 2 Mei, Eng. s:s: Cormorant, 4493 M3., stuk- goed, van Manchester voor Gent. 3 Mei, Eng: s:s: Liberty, 2533 M3., stuk- goed van Goole voor Gnet. 4 Mei, Eng. s:s: Compass, 906 M3., stukgoed, van Londen voor Gent. Van 2 tot en met 4 Mei werden lar Oostsluis alhier 21 binnenvaartuigen afgeschut; langs de Mi-ddensluis 0 geschut; langs de Westsluis 0 sclmt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1919 | | pagina 2