Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen No. 8838. Donderdag 1 Mei 1919. 59e Jaargang. &SMEEHTEBAAD. I L I T 1 E. Rantsoen Koffie. Rantsoenen Suiker. De Belgen en Wij. B1NNENLANP. Eerste zitting van den Miiitieraad. De aandacht wordt nog gevestigd op onderstaande bepalingen De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat gedurende bet tjjdvak I t'm 31 M es I919f door detaillisten aan verbruikers mag worden afgeleverd op bon No. 50 eaper Thee- en Koffiekaarl Tevens wordt in herinnering gebracht de liehamen der Koffiekaarten voorloopig te bewaren. Ter Neuzen, 30 April 1919. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. INGEZONDEN. (V e r v o 1 g 20.) Graaf Lode wij k was Brugge ont- vlucht in het schamel ldeed eens werk- nrans, dat eene anne weduwe, in wiei huis hij eene schuilplaats had gezocht, hem verschaft had. Uit land en hof verjaagd. ging hij elders hulp zoeken. De overwiiming der Gentenaren bracht het grootste deel van Vlaande- ren onder het gezag van Philips van Artevelde. Lodewijk van Male, deerlijk in zijnen trots gefnuikt, steunde op zij- nen schoonzoon Philips den Stouten, hertog van Bourgondie en oom van ko- ning Karel VI van Frankrijk, ten einde over zijne oproerige onderdanen te ze- gevieren. Het Fransche hof besloot, den Vlamingen den oorlog aan te doen. Phi lips van Arteveldle trachtte de onweers- bui af te leiden, door den jeugdigen Franschen monarch eenen nederigen brief te zenden, maar had niet de ge- ringstte voldoening van dien stap: zijn bode werd in den kerker geworpen, zijn schrijven geen antwoord waardig ge- keurd. Ook de aanbiedingen, welke hij daarna den Engelschen koning Richard II liet doen, hadden niet het minste ge volg. Ziende, dat de Vlamingen alleen bleven, zonder andere hulpbronnen dan hunnen moed en hunne volharding, was de ruwaard ijverig in de weer, om het land te versterken. Vooral besteedde hij groote zorg aan de vermeerdering van het geschut. Zoo was onder de ka- nonnen, welke hij voor het beleg van Oudenaarde afzond, een van 18 voet lengte en meer dan 1600 K.G. gewicht; men noemde het de Zegepraal, miaar later kreeg het den naam van Dolle Griet. Inmiddels waren de Franschen de Leije overgetrokken en vermeesterden Meenen. Yperen opende hun de poorten, waama het gansche zuidwesten van Vlaanderen zijne onderwerping aan- bood. Philips van Artevelde brak nu het beleg van Oudenaarde op en trok op Gent terug, waar hij alle strijdkrachten, welke hem overbleven, om zich heen vergaderde. Brugge, het Vrije, Sluis, Aardenburg, Gerardsbergen, Aalst, de Vier-Ambachten em het Land van Waas stelden samen 30000 man te zijner be- schikking, waardoor hij' ongeveer 40000 man tegen de Franschen kon aauVoeren, een klein getal in vergelijking van het sterke Fransche leger. Bij West-Rosebeke, tusschen Yperen en Roeselare, stieten beide legers op elkandei'. Met woede vielen de Vlamin gen op de Fransche knjgsmacht aan; maar de vijandelijke ruiters waren zoo talrijk, dat al de Vlamingen in eenen wijden kring gesloten en opeengedron- gen werden, waaidooi' slechts weinigen van hunne wapens gebruik maken kon- den. Binnen twee uren werden meer dan 20000 landzaten gedood. Geen enkele der Gentenaars ontkwam aan den strijd, Het lijk van Philips van Artevelde werd op last van Karel VI aan eenen boom gehangen (27 November 1382). De overblijfselen van het Vla&msche leger verstrooiden zich in alle richtingen. Overal dacht men aan onderwerping. Brugge kocht de plundering af voor eene som van 120000 gouden kronen; Kortrijk echter werd geplunderd, ver- brand en uitgemoord. Andermaal stond Gent in den strijd alleen, waar door de bezielde woorden der leiders het gezon- ken vertrouwen was wedergekeerd. Het land rondom de stad stond onder water, en de Franschen waagden het niet, bij het naderen van den winter het mach- tige Gent aan te tasten. Koning Karel VI deed den Gentenaren vredesvoor- stellen; zij hadden er geene ooren maar en benoemden den sluwen, moedigen Frans Ackerman tot ruwaard. Onder zijne aanvoering verontrustten zij in Januari 1383 de Fransche bezetting te Aardenburg en maakten zich tot twee- maal toe van de stad meester en toen zij in Mei van Engeland hulp ontvingen, veroverden zij o.a. Grevelingen en Duin- kerken. Wei stieten zij het hoofd voor Yperen, maar het g'ewichtige Oude naarde werd door Ackerman bij verras- sing genomen. Onder wisselenden strijd was de zo- mer ten einde gespoed, en de koningen van Frankrijk en Engeland werden het eens over de voorwaarden van eene wa- penschorsing, waarin ook, zeer tegen den zin van den Vlaamschen graaf, de Gentenaren waren begrepen. Den 29sten Januari 1384 werd Lodewijk van Male onverwachts uit het leven gerukt. Zij ne doehter Margareta, gehuwd met her tog Philips van Bourgondie, volgde hem op. Hoe machtig Philips de Stoute, wien zijne gade Margareta de dagelijksche zaken geheel overliet, ook was, de on- buigzame Gentenaren volhardden in hun verzet, ook toen alle verdere toevoer uit Zeeland en de Vier-Ambachten, waaruit zij groote voorraden ontvingen, werd belet, zoodat zij weder den hongers- nood te duchten hadden. In het begin van October 1384 rustte Frans Acker man zeven gewapende schepen uit, om Biervliet te bemachtigen, terwijl eene landmacht van 10000 man bij den aan- val medewerken zou. In het voorbij- trekken maakten deze troepen zich van Oostburg meester, waar zij verse,hrikke- lijk huishielden. In hunne wanhoop sta- ken de bewoners eenen dijk door, om het omliggende land onder water te zetten. De opflikkerende vlammen deden de Vrijlaten en de Bruggelingen toesnellen, waarop de plunderaars afdeinsden, niet zonder gevoelige verliezen geleden te hebben. Ruwaard Ackerman ging het evenmin naar \venschtoen hij* met zijne schepen voor Biervliet kwam, noodzaak- te een geweldige storm hem, naar Gent terug te keeren. Den 12den April 1385 werd te Kame- rijk het huwelijk voltrokken van Jan van Nevers, den erfgenaam van hertog Philips van Bourgondie, met Margareta van Beieren, en dat van Willem van Oostervant, den erfgenaam van hertog Albrecht van Beieren, met Margareta van Bourgondie. Zoodra de huwelijks- feesten ten einde waren. begaf hertog Philips zich naar Vlaanderen. om er de orde en de rust te herstellen. De tegenstand, welken de Gentena ren bleven bieden, viel te moeilijker te bedwingen, doordat de Engelschen hen bij voortduring ondersteunden. In Mei landden Engelsche troepen op het eiland Gadzand. Door hunne hulp konden de schepen der Oosterlingen aanzienlijke voorraden naar Gent bren- gen; maar voor de bevolking van Cad- zand had de komst dier troepen treuri-. ge gevolgen: het eiland werd door de Engelschen in eene woestenij herseha- pen. De Gentenaren poogden Antwerpen en Aardenburg te verrassen, beide kee ren vergeefshet ongelukkige Oostburg echter werd opnieuw door hen geplun derd. Nadat de Engelschen aan den mond der Somme een groot aantal Fran sche koopvaarders V add en buit gemaakt, zeilden zij naar den Scheldemond terug, om in vereeniginj met de Gentenaren Biervliet nogmaals aan te tasten. Hoe hevig zij de v'este beschoten, hunne po- gingen werden veri.ideld door graaf Wil lem van Oostervant' en jonker Willem de Haze, die evenwel niet konden ver- hinderen, dat de aftrekkende Engel schen uit spijt eenige dijken doorstaken. Frans Ackerman besloot thans, zich van eene andere haver, meester te maken. In den nacht van den 16den Juli over- rompelde hij Damme, dat echter voor de Gentenaren een hachelijke post werd, toen Karel VI met 80000 Franschen, bij wie zich 20000 Bruggelingen en Vrij laten gevoegd hadden, naaf de Lieve oprukte. Ackerman, die niet meer dan 1500 man onder zijne bajiier kon vereenigen, weerde drie weken lang alle aanvallen af, maar, tot de overtuiging gekomen, dat er op ontzet riet te rekenen viel, besloot hij, naar Gent terug te keeren, waar zijne tegenwoordigheid dringend noodig was. Op listige wijze wist hij met zijne vrienden uit Damme te ontsnap- pen. De Franschen gaven de stad aan de vlammen prijs en richtten er een af- grijselijk bloedbad aan. Daarop ver- spreidden de koninklijke soldmieren zich over „het vruchtbare land, aan de gren- zen van Zeeland gelegen, met schoone weiden, eenen overvloed Van levensmid- delen en eene talrijke bevolking". Aldus had men Karel VI de Vier-Ambachten beschreven. De inwoners verdedig-den zich dapper tegen de overweldigers, maar niets was gereed voor eenen tegen stand, waarvan zij de noodzakelijkheid niet hadden voorzien. Zij werden met gruwelijke volharding veiwolgd. Kas- teelen, doi-pen, gehuchten, hutten, alles wei'd verwoestde oogst werd verbrand, en wijl de vrouwen en de kinderen eene wijkplaats in de bosschen hadden ge zocht, werden ook deze verbrand, opdat niemand den dood ontkomen zou. Koning Karel verlegde zijn hoofd- kwartier naar Ertvelde, om tot een be leg van Gent over te gaan, maar liet dit voornemen varen, toen men hem voor- hield, dat het gnnstige jaargetijde tie ver verstreken was. Inmiddels had zich binnen Gert eene partii gevormd, welke naar vrede ver- langde. Vooral de koonlieden en hand- werkslieden, wier bedrijf stil stond, wa ren den oorlog moede. Deze stemming bleef hertog Philips niet verborgen. Door den ridder Jan van Heiile, die, steunende op de achting, welke hi.i alom genoot, zich binnen het oproerige CenA waagde, werden onderhandelingen aan- geknoopt, en dsn 18 December 1385 kwam te Doornik een vredesverdrag tot stand, waarbij Philips van Bourgondie ziinen Vlaamschen onderzaten voile ver- giffenis schonk en Gent; in al de voor- rechten en vrijheden, welke het in den loop der tijden verkregen had, hersteld werd. Ten einde de rust in Vlaanderen te bestendigen, bouwde hertog Philips in onderscheiden plaatsen vestingwerker. Zoo vereees te Sluis een verbazend sterk kasteel met muren van twaalf voet dik- te, dat den oosfelijken mond van het Zwin dekkeni moest, en toen Willem van Namen in 1386 de haerliikheid Sluis af- stond in ruil voor de heerliikheid Bethu- ne, richtte Philips thgenover het kasteel eene nieuwe sterkte op, welke den naam van Toren van Bourgondie ontving. (Wordt vervolgd.) Wyzigins der lager onderwyswet In het voorloopig verslag der afdeelingen van de Tweede Kamer is gevraagd, of de Minister een staat zou kunnen overleggen, waaruit blykt, hoeveel de jaarwedden der onderwijzers bedragen met en zonder bijslagen volgens de beataande verorde- ningen en hoeveel dit zou worden bjj de totstandkomicg van bet ontwerp. De Minister heeft daarop, met redenen omkleed, geantwoord, dat de voldoening aan dit verzoek hem niet' uitroerbaar is gebleken. De commissie van rapporteurs heeft er alsnog hjj den Minister op aangearongen. niettemin voor zoover mogelijk aan bet verzoek te voldoen. Zjj zou gaarne zien, dat de Minister uit bet materiaal waarover hg bescbikt, een staat deed samenstellen, waarin de gewenscbte gegevens voor ten aantal gemeenten, tot verschillende klassea behoorende, werden verwerkL Duitsche oorlogsschepen. Men schrjjft aan de //N. Ct.": Menschijnt voornemensom eenige Duitsche oorlogsschepen, waarvoor de geallieerden zelf geen emplooi hebben, te doen zinken. D« vraag schjjnt nu overwegenswaard, dat wg die overnemen van de mogendbeid, aan welke zy zyn toegewezen. Voor ons, inzonderheid met het oog op Indie en de West, kunnen die allicht goede diensten bewijzen aan de Marine en wjj zouden roisschien kunnen betalen met scbuld, die Duitschland aan ons heeft. De verkoopende mogendbeid vindt daarbjj meer baat dan by vernietiging der schepen. Koffie. De Min. van Landbouw, overwegende dat de toenemende aanvoeren van koffie hier te lande, indien hierin geen onver- wachte wending komt, znlien leiden tot het opheffen van de distributie van dit artikel, waardoor het wenscbelyk wordt dat grootere voorraden dan tot dusverre by de beperkte rantsoenen noodig, zoowel bij koffiebranders als by winkeliers aan- wezig zyn, ter veikryging van eene regel- matige en normale voorziening van de verbruikers in Nederland, nadat de distri butie zal zyn beeindigd dat de ter aan- vulling, a's bovenbedoeld. benoodigde IrcJ- fie niet mag zyn belast met geheven distributiekosten in het geval, dat de dis tributie wordt gestaakt, voo-dat aflevering overeenkomstig de thans nog bestaande voorschriften kan hebben plaats gevoaden heeft bepaald, met intrekking voor zooveel noodig van bet in de beschikking van 36 Jan. 1918 bepaalde, het Rykskantoor voor thee en koffie op te dragen, tot 31 Mei s. s. geen distributiekosten te beflfen, on- derscheidenljjk reeds betaalde distributie kosten aan belanghebbenden te restitueeren, voor alle partyen ongebrande ki.ffie, waar van de aflevering uit het veem wordt, of reeds is aangevraagd ter aanvulling van de Yoorraden bij de branders, boven de boe- veelheden, die deze branders noodig hebben voor de afleveringen van koffie, dienende voor het rantsoen van verbruikers in Mei 1919. Het T. K. D. zal op de by dit kan- toor gebruikelyke wijze bepalen welke partyen beschouwd moeten worden als vcor- raad, dienende voor het rantsoen van ver bruikers in Mei. Dertien nieuwe leden ultgenoodigd. De tekst van de Volkerenbond overeen- komst is gepubliceerd. Er zyn reeds reel bepalingen officieus bekendgemaakt. Bsbalve de 32 oorspronkeiijke leden zyn nog 13 sfaten, onder welke ook Nederland, uitgenoodigd om toe te treden tot de overeenkomst, welker grondgedacbte is, dat een natie, die, met veronaehtzaming van de overeenkomst, tot ooriogsmaatregelen orergaat, ipso facto geacht zal worden, een oorlogsdaad tegen alle overige leden te hebben bedreven. Eieren-zwendel Het heeft sterk de aandacht getrokken dat de eierpryzen niet alleen niet dales zooals wanneer de wet van vraag en aar> bod op normale wjjze lucetioneerden bet geval zou zyY, in dezen tijd maar integen deel een tendenz vertconen tot stijgicg. Bij onderzoek is aan de ,/Tel."'gebleken dat de oorzaak eenvoudig deze is, dat weet enorme hoeveelheden wordenaehtergebouden met speculatieve bedoelingen. Het is, volgens dat blad, weer de Y. P. N., die zich hieraan schuldig maakt. Er 38 op het oogenblik kalk-verbod, des- ondanks ontving een groote bekende firma bier ter stede van de V. P. N. een cireu- laire van den volgenden inboud#0p aanvraag maken wij u speciaal voordeelige aanbiedingen voor de levering van prima kalkeieren gedurende den a s. winter voop ziekenhuzien en hotels." 1EK De Borgemcestcr der gemeente TER NEUZEN ai&fot bekend,dat eene Openbare Vergadcring van dea Gemeenteraad zal worden gehouden op Roaderdag den I Jlei 1919, des voor- mfddags tea 10 are. Ter Nenzen, des 28 April 1910. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De Burgemeester der Gemeente TER NEUZEN. brengt bij deze het navolgende ter openbare bennis. In de eerste sitting van den Miiitieraad wordt in het algemeen uitsprnaV gedaan omtrent a. vrijstelling van den dienst wegens eigen vrij- ivtlligen dienst en wegens hroederdienst b. uitsluiting van den dienst. Voor zooveel betreft vrijstelling van den dienst we gens aanwezigheid van in het selfd jaar ge- boren bOCders, doet de Miiitieraad eerst uit spraak in zijne tweede zitting. welke later zal wor den bekend gemaakt. De ingesohrevenen dezer Gemeente voor de licli- ting van het volger.d jaar, die vrijstelling wegens eigen vrijwiUigen dienst of wegens hroeder dienst hebben aangevraagd zullen in de gelegen- heid worden gesteld desgewenscht die arnvragctoe te lichten of te doen toelichten en vervolgens de uitspraak hieromtrent van den Miiitieraad te ver- nemen op Donderdag, den 1 Mei e.k., te 2 uur na- middags, te Middelburg in het Stadhuis aldaar, (ingang Helm.) De uitspraak zal voorts door ondergeteekende sehriftelyk ter kennis worden gebracht van den inge- sehrevene, die aanvrage om vrijstelling deed. Teg en de uitspraak van den Miiitieraad omtrent vrifstelling of uitsluiting kan binnen TIEN dag en, te rekenen van den dag, waarop die uitspraak is geschied, bij Gedeputeerde Slaten der Provincie beawaar worden ingebraclit door den Militie- commissaris en door: lo. den ingeschrevene, wiert de uitspraak geldt, *f door zijn vader, moeder, voogd. of curator 9o. elk der overige,voor degemeenteingeschrevenen of door zyn vader, moeder, voogd of curator. Eg of zij, die bezwaren inbrengt, levert het daartoe slrekkend verzoekschrift, dat behoorlijk met redenen omkleed moet zijn, in ter Secretarie ilezer Gemeente. Van de inlevering wordt een bewjje van ontvangst uitgereikt. Bezwaarschriflen, niel ingericht of niet inge- Irverd op de hierboven aangegeven wijze, kunnen gem gevolg hebben. In bovengenoemde zitting heeft gem geneeskundig ondereoek plaats, opdat zij, die meenen wegens gebreken ongeschikt voor den militie,dienst te zijn, gem vergee/sche reis maken. Voor zoover omtrent cod en ander nadere inlichtingen worden gewenecbt, vervoege men zich ter Gemeente- secretarie op een werkdag tusschen 9 en 12 our voormiddag. Ter Neuzen. den 29 April 1919. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. 1 OD8 Koffie. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt ter voldoening aan Circ. No. 73082 afd. Volksvoeding dato 26 April jl. bekend, dat met ingang van 5 Mei e. k. het rant soen Suiker (Melis of bijsoorten) wordt verhoogd tot 350 gram per hoofd en per week. Ter Neuzen, 30 Aprii 1919. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De zwarfe lijst. In overmenstemming met de officiee'.e mc- dedccling, die »ns Minisle.ie van Buiten'- landsehe Zaken laali de pers vei-slrekt heeft, is ook -te Louden ol'fi 'iecl Ixikfend gemaakt, dat de zwarte lijsten van de gealtieerden en geasso'. ieerden nedert Maaiulag na niM- dei~nacht niet meer geldem. Olien en vet ten. Blijkens door de N.O.T. on Ivangen meder deeling is legelijk met dp opheffing dei- rantsoenen voor alle goededen de verplich- ting vervalLcn om voor de i aanvoer van. olien. en vet ten vergnnrjiug te vragen aafi de te I.onden gevestig»:]|e Oils Seeds Exe cutive. De Nederlandsch-Belgische grens. Havas scint uit Brussel. Van 15 Juni af zal de Nedcrland.scli-Bel- gischc gren.s yoor den vrijen handel geopenjd worden. De toewijzmgen aan Belgie. Volgens inlichtingen nit goedc bron he- vat de lektst der vredesprjeHmi,nairen, naar uit Brussel aan de Tel. gemeld wordt, wel ke aan de Duitsclie gedcTegeevd^en te Ver sailles overliandigd zal worden, een i'ec- tificaiie van de Belgische grens in het Oos- ten. Belgie zou onzijdig en Pruisisch Mo- resnet krijgen, alsmode de districteni Eupen en Malmedy {met St. Vith. Voor die beide Streken wordt jechter het voorttehoud ge maakt, dat de bevolking onder controle van den Volkerenbond Jiaar wenschen zai kun- nen u i ten Vei-der zullen (de Belgische troepen deel- nemen aan 'de bewaking voor de Hijjrlhue gedurende twee £)f drie jaar, te zamen n:pt de Engelsche, Amcrikaansche en Frarrche troef/en en gedurende eeai twcvde pcriode van 12 jaar met de Fransche troepen, daar de Amerikanen er op reke ien in 1921 of 1922 te ,vcrtrekken. Deze hezelting zal Belgie finamtieeie en pci-soonlijke lasten wpleggen, daar een grod- ter troepen-effee(tief jgehandhaafd zal moe- ten worden. Xaarmale de Dui tschers de vrediesvoor- waarden nakome®, zullen de Belgische troe pen gedeellen yajnJ liret bezftlie gebied ont-< ruimen, waarme.de jdan tevens een verm un der ng van bet effertief gppaard zal kuiD- nen gaan. Protesten tegen losscheuring van Duitsch gebied. Het W. B. maakt melding van verschij- lende betoogingenj pn moties als pretest te gen eventueel<e losscheuring van Duitsch ge bied en waarschuwipgeai voor de gevolgen daai~v,an. Herhaaldelijk dook daarbij liet denlebceld van revanche op, waarvoor bet publiek wet ontvankelijk scheen). De Vorwiirts schrijft daarovcr echter ols volgt: Wij willen hiertegenover ten scherpste doen uitkomen, dat de sociaal-democratie ten stelligste weigert, zich tot draag- ster van een of andere revanche-gedaelite te maken. Integendeel, wij zullen iedere propaganda voor een toekomstigen- verjel- dingsoorlog ten Lrachtigste besb-ijden. Niet van nieuwe moorden maar van de over- winni{ng |va;n het reclif, de ineavschelijkjheid en hel gezopd verstand verwacWfen wij de verwijdering van het onreebt. Daaroyer zijn wij liet (eens en daannede zullen de vijan- den reksning jmoeten boudpnj; hoe onrecht- vaardiger ide ja.s. vrede ten opzichte van, Duitschland uitva.lt, ides te moeilijker zal het Voor tms zijn, de revanche-propaganda met sucoes te besti'ijden. De Belgische vrijnioedigheid. Het ..Bulletin Offieiel du Touring- Club de Belgique, Societe Royale, sous la presidence d'honneur de Sa Majeste le Roi" geeft in een zijner laatste afleveringen blijk van annexio- nistische bedoelingen ten opzichte van Neder- land. De hoofdredacteur van het orgaan, tevens vice-president van den Belgischen Toeristen- bond, Georges Leroy, maakt in een hoofd- artikel propaganda voor afschem-ing van Zeeuwsch-Vlaanderen en het grootste deel van Limburg van Nederland. Ren kaartje, waarop duidelijk uitkomt, wat Belgie terug- eischt („territoires revendiques par la Bel gique") illustreert het vrijmoedig betoog van den annexiorn stischen heer Leroy, die zegt te spreken in het welbegi-epen belang van de Maastrichtenaren en nog we] zoo goed is om Nederland in ruil een strook van Duitschland toe te zeggen! De heer Leroy is in goed gezelschap! Im- mers, de heer Pierre Nothomb bespreekt en natuurlijk! lost op de kwestie van de Maas en van Limburg. Ook bij dit opstel piaatjes met pakkende onderschriften om het nog pakkender betoog kracht bij te zetten. Dat Limburg bij Belgie behoort zit in de Limburgers zoo ingeworteld zegt de heer Nothomb dat men zelfs in die provincie, spreekt van „naar Holland gaan" als men b.v. naar Rotterdam gaat! De heer Nothomb, toerist als nij is, moest eens een kijkje gaan nemen in Friesland, Gro- ningen en Overijsel en hij zou bespeuren, dat ook de bewoners van die provincies spreken van „naar Holland gaan", als ze zich naar Amsterdam, den Haag of Rotterdam begeven. Er is nog meer in dit merkwaardige Toe- risrtenblad. Het woord is vender nog aan den heer Leon Hennebicq. Ook deze schrijver-toerist heeft niet te kla- gen over tekort aan vrijmoedigheid. Hij lost met groot gemak en geniaal gebaar de Schel- de-kwestie op en eindigt simple comme bonjour met den eisch: il nous faut les deux rives et les deux bras de l'Eseaut! Deze rubriek is niet de plaats om uitgebreid op dit geschrijf in te gaan. Wij verm eld en een en ander slechts, opdat men in sportkringen gewaarschuwd zij. Toen er onlangs sprake was van de hervat- ting der intemationale ontmoetingen tusschen Nederlanders en Belgen en wij den raad meen- den te moeten geven daar vooralsnog niet toe over te gaan, waren er, die ons toevoegder.in Belgische sportkringen wil men van annexio- nisme niets weten. is men Holland goed gezind Welnu, dit blijk van goedgezindheid moch- ten we niet achterwege laten! Het feit, dat in een der geallieerde landen het officieel orgaan van de machtigste orga- nisatie op sportgebied (de Belgische Toeris- tenbond telt ongeveer 80,000 leden) op een zoo schaamtelooze wijze propaganda maakt, voor de annexionistische plannen zal de op- timisten te onzent, hopen wij, tot nadenlcen brengen. Slecht brood. Het persbureau Vaz Dias meldt: Daar de laatste dagen op bevel van de re- geei-ing een meelmelange is sameirgesteld, waai van het brood door het publiek geweigerd wordt wegens een onaangename lucht en smaak heeft de vereeniging van „Ceres"-depothou- ders te Amsterdam gemeend, in het belang van het publiek een actie te voeren, om daar- door de regeering te dwingen een betere sa- menstelling te verordenen. Zij hebben daarom in een vergadcring' besloten aan de bevoegde autoriteiten een ultimatum te moeten steiien; indien binnen tweemaal 24 uur de regeering aan de meelfabrieken geen orders geeft meel van betere samenstelling- te leveren, zullen de 90 depots der broodfabrieken „Ceres" zoo noo dig sluiten, daar zij hun zaken niet wenschen te leenen om brood van minderwaardige kwali- teit te verkoopen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1919 | | pagina 1