Ter Feuzensdie Coumt Zaterdag 22 Maart 18(8. do. 88(8. BUITENLA iTpT TW^EEEKDB BLAl)- 8INNENLAND. VAH Doel inzake blijken Waav moet het 'teen. en stainldpunt dim revolutionnairen de vevkoitint vjn'n den weer cms uit hetoecsi arbeidsdag mevr. Ho lland Hoist in dcfi Vooi'bode schrijft: Zoolang het kapii ail de baas blijft, km de bewegjing voor verkorting van arbeids dag geen grenzejn hebben. die bewegi.Ug anoet doiovzelten totdai bet aantal uren be- reikt is, waarbij het kapilaal geen wipst tneer maaild, dus iedere prikkel tot produ- ceeren veHiest. Z66 begrcp m en toegepast, wordl de stakingsbew e gi tig voor verkorting van arbeidstijd eon gevvcidadig wapein in den revolutiomnairen slrijd. Natuurlijk verandert alios, zoodra de a - beiders de maatsehappij en de productie bebeerschen, d.w.z. zoodra zij werk&i niel Hanger voor het kapitaal, niaar voor etkan- der, voor H.e reeds half socialistische ige- meenschap. Het beiang dicr gemeenschap kan cischen de pvoduelie te vermeerdei en 66k door verlenging van den arbeidsdag. En dit zal zfcker noodig zi/n, n« de com- munistisclie gemcensrhap opgroeit ui! de Kuine dcr kapitalistiische werdd, uil ge- brek en ellendef, uit ecfri tekort aan ailes; wat mensnchen tot levcn beb.oeven. Zoo is iliet b.v. zeer good mogdijk, dat; zbo de ar- heiders in Engeland en elders (er in slaag- den oin nog odder het kapitalisinc den zesurendag te krijgen, jjij na de teneerwer- •ping der bourgeoisie, dus na nog" vvcer een stap verder te zijn gekomsn, aanvankelij.k den arbeidsdag tol op 8 uur zouden inoe- ten verlengem. Duidelijker kan bet niet worden gezegd raeent het Centrum. Zoolang bel socialisme niet de baas is, zal men met geen efhkeie verkorting van den arbeidsdag genoegen nemen, maar heeft het socialisme eenmaal overwonben, jajr dan zal er we] weer longer mo gen en jnocten gewerkt worden. Dap hun het belaing der gemeenscbap eisclien de productie te venneerdcren door verlengirg vain den arbeidsdag. Er kan weer eens uit blijken, hoezeer jhet ocialisine met twee maten meet en aan landereh eischen stelt, waaraan het zich- zelf niet gebondeln aeht en die het zteii's, voornemens is gewoohweg overboord te wer- -pen, indiffo bet de macht ia handen heet'L Duitschland- De slachtoff'ers der onlusten te Berliin. Volgens de Lokal Anlz. is het aantal jdooden en gewojaden bij de jongste Berlijn- sche onlusfen, zeer groot Het stedelijke reddingswezen beliandelde van 6—13 Maart 362 inannefn,, 72 vrouwen en 16 kirideronj •die door kogels gewond vverden; 56 li.jken werden daar binnehgebracht. Het zieken- huis Friedi ichsbain bohandelde 5l8 gewoin,- den, waarvan er 158 gedurdude de behan- deling bezweken. Het Augusta Viktorlazle- 'kenliuis te Lichtefaberg 35, van wig er 5 stierven. Ook in lalooze andere ziekenhui- zen etn .noodlazjaretten werd een groot aan tal dooden en gewonden binnengebrachl. Het totaal is voorloopig nog niet t - r- zien. Volgens een andere schatting zijn er on geveer 450 dooden clh ongeveer 1500 ge- wondpn. De verliezesi ider regeeringstroepen zijn groot. Het tram- e'n het spoorweg-ver- keer zijn gedeeltelijk hervat. De veestapel in Belgie. De Belgische regeering heeft bekt-nd ge- maakt, dat Betgie in 1914 317.000 paardejn, bezat tegen 169.000 Sn 1919, zjoodat de Duit- sqhe bezetting .er dus 118.000 heeft donn verdwijnen. Voor bel vee bedraagt het cij- fer 1.877.000 in 1914 tegtrn 898.000 in 1919; voor de varkeriis 1.491.000 in 1914 tegen 319.000 in 1919. GEMEENTEIMAD VAN TER NEUZEN. Vergadering van Dinsdag 11 Maart 1919, des voormiddag# 10 uur. V»orzitter de hecr J. Huizinga, burge- MMster. Tegenwoordig de leden: A. Visser, E. H. T. vbl* Borssum Waalke*, J. J. de Jager, It. Scheele, J. de Bruijue, M. Eijke, D. Scheele, R. 2 G. Nolson, L. T. van Hasselt, L. J. Geelhoedt, G. de Bidder, J. de Feijter en H. J. Ti.i den Ouden. (Vervolg). Herziening jaarwedden gemeente-ainb- tenaren. De voorzitter acht de voorgestelde cijfers niette hoog, wanneer men ziet naar andere gemeenten. Te Purmerend begint de adjunct- commies met een minimum van f 1325, te Zeist met 1600, te Deventer met 1400 en te Ter Neuzen is nu ook 1400 voorgesteld, dan zou 1600 als aanvangssalaris voor den commies niet evenredig zijn. De heer D. Scheele wil in dat opzicht zijn voorstel terugnemen, en het minimum op 1800 laten, maar stelt voor, om het maximum op f 2200 te stellen en dan de 2 laatste ver- hoogingen op /100 in plaats van f 200 te stellen. De heer Dc Jager: En tevens bepalen, dat hij belast wordt met het verriehten der werk- zaamheden voor den burgerlijken stand. De voorzitter: Dat is reeds het geval, in ar- tikel 6 der ve rordening is dat bepaakl, het bedrag dat van zijn jaarwedde gekort wordt moet in verband met de verhooging der jaar wedde van den ambtenaar van den burgerlij ken stand worden verhoogd tot /320. De heer Van Hasselt acht het juist, dat het geheele bedrag van het salaris gaat, daar de werkzaaroheden geschi^tlen in gemeentetyd en in gemeentedienst. De heer D. Scheele is het hiermede eens; het vereischt van den ambtenaar geen meer- dere werkkracht. Het ar-endement van den hecr D. Scheele, om het maximum van den commies te stellen op 2200 wordt verworpen met 10 tegen 3 stern- men; voor stemmen de heeren D. Scheele, De Jager en R. Scheele; tegen etemmen de hee- rm JSifke, Nelson, Van Hasselt, Geelhoedt, De Bidder, De Feijter, Van den Ouden, Visser, WaalkoS en Do Bruijne. De hecr D. Scheele vraagi. hoe oud een schryver moet zijn, voor wie thans een jaar wedde van f 500 als minimum wordt voorge steld. De voorzitter geeft te kennen, dat als regel wordt aangenomen, dat de schrijvef's den leef- tijd van 18 jaar moeten bezitten. Door bijzondere omstandigheden is daarvan v66r een paar jaren afgeweken ten behoeve van W. van Dijke, doch toen werd deze aan- vankelijk tijdelijk werkzaam gesteld, tot hij den gewenschten leeftijd bereikt had. Voor de uitgeloofde jaarwedde wordt iemand aangesteld, die niet alleen kan schrijven, maar ook van een en ander iets afweet en dus op administratief gebied te gebruiken is. De heer D. Scheele vraagt, of er ook voor- keur bestaat voor jongens of meisjes wanneer beide zich aanmelden. De voorzitter geeft te kennen, dat daarom- trent -bij burgemeester en wethouders geen regel en zijn vastgesteld. Zoolang volgens de Nederlandsche wetten de mannen en vrouwen gelijke rechten hebben voor het aanvaarden van ambten, zal men dat aan de praktiik moc ten toetsen. Nadat in de laatste alinea van het artikel het woord „eveneens" is geschrer* en in ar tikel 6 270 veranderd in f 320, wordt het voostel aangenomen met algemeene stemmen. b. Herziening jaarwedde van den gemeen- tebode. Burgemeester en wethouders stellen voor, in de verordening tot regeling der jaarwedde van den gemeentebode, zooals die is vastge steld in de raadszitting van 18 Augustus 1916, met intrekking van het raadsbesluit van 15 Augustus 1918, in artikel 1 te bepalen, dat de aanvangsjaarwed.de bedraagt 700, met 4 verhoogingen van 100, telkens na 3 jaar dienst, maximum alzoo f 1100 (thans is de jaarwedde bepaald op 650/900). Dit voorstel wordt aangenomen met alge- meene. stemmen. c. Herziening der jaarwedde van den in- specteur en de agenten van politie. 1. Burgemeester en wethouders stellen voor, in de verordening tot regeling van de jaarwedden van den inspecteur en de agenten van politie, zooals die is vastgesteld in zijne vergadering van 18 Augustus 1916, gewjjzigd 21 Februari 1918, met intrekking van het raadsbesluit van 25 Augustus 1918, in artikel 1 de jaarwedde van den inspecteur (thans be paald op f 13001700) vast te stellen op een aanvangssalaris van f 1600, met 4 driejaar- lijksche verhoogingen van f 100, maximum al zoo f 2000. De heer Van Hasseltstelt voor, het maxi mum van den inspecteur evenals dat van den commies ter secretarie te stellen op 2400. De heer Nolson steunt dit voorstel. De heer De .Jager informeert naar de ge- volgen, die deze wijziging zoude kunnen heb ben, indien, bij het ontslag nemen van den tegenwoordigen titularis alhier eens een com- missaris van politie werd aangesteld, onder wie dan inspecteurs zouden komen te staan. De jaarwedde zou nu van dien aard worden, dat ze voor een commissaris gepast is. De heer Van Hasselt verkiaart, dat het hem weinig kan schelen, hoe men den titularis noemen wil. De inspecteur is nu het dienst- doend hoofd van de politie, en hij meent, dat die in jaarwedde gelijk moet staan met ande re hoofdarnbtenaren, die een zelfstandigen werkkring hebben. Hij heeft voor dc drie titu- larissen die hij hier op het oog heeft evenveel waardeering, zij zijn alle chef van dienst. Als er eenmaal een commissaris komt, zal daar- voor ook wel een tractement worden vastge steld. De voorzitter geeft te kennen, dat burge meester en wethouders van meening waren, dat hun voorstel een goeden maatstaf aangaf. De heer D. Scheele steunt het voorstel van burgemeester en wethouders, hij kan heele- maal niet inzien, dat de. inspecteur met den commies ter secretarie en den bouwmeester gelijk moet staan, terwijl dan de verhouding tot de agenten weer veel te groot wordt; hij vindt het voorgestelde reeds een mooi salaris. De voorzitter wijst er nog op, dat, als een commissaris wordt benoemd, dit geschiedt door de kroon, evenzeer als de vaststelling van het salaris. De heer De Ridder merkt op, dat de com mies ter secretarie en de bouwmeester geen bijbetrekkingen mogen waarnemen en de in specteur van politie wel, want die is ook wa- terschout; daar moet ook rekening mede ge- houden worden. De heer Van Hasselt zou dan, wat hij als zoodanig verdient, er ook af willen trekken, evenals bij den commies voor den burgerlijken stand. De voorzitter merkt op, dat dit niet gaat, aangezien dat een particuliere betrekking met wisselende inkomsten is. De heer D. Scheele wijst er op, dat de in specteur ook een toelage voor kleeding ge- niet, wat de andere ambtenaren niet krijgen. De heer Van Hasselt wil naar aanleidiwg daarvan zijn voorstel wijzigen, door het mi nimum op f 1800 te stellen, met 4 driejaar- lijksche verhhoogingen van f 100, maximum aldus 2200. Dit voorstel wordt aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. "on: stemmen de heeren Eijke, Nolson, Van Hasselt, De Feijter, Van den Ouden, Visser en R. Scheele; tegen stemmen de heeren D. Scheele, Geelhoedt, De Ridder, Waalkes, De Jager en De Bruijnte. Voorts wordt op voorstel van burgemeester en wethouders met algemeene stemmen be- sloten in artikel 2 het bedrag dat de inspec teur geniet als abonnement voor ambtsklee- ding en schoeisel te verhoogen van 75 tot j 125, daar het toegestane bedrag de laatste jaren telkens te laag bleek. zoodanlge besddiglng mag genieten, dat deze niet ten schter komt te staan bij een gemeen- teveldwachter ten plattelande, 't geen nu wel het geva! is, daar bij brief van den Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland aan de besturen der gemeenten gericht, de salarissen der gemeenteveldwachters zoodanig zijn ver hoogd, dat deze. overeenkomei^ met den levens- standaard. Adressanten verzoeken daarom bij verorde ning de volgende salarisregeling ten behoeve der agenten van politie in te voeren: 1. aanvangssalaris /24 per week, na 2, 4, 6 en 8 jaar dienst respectievelijk /25, /26, /27 en 28 per week; 2. geen aftrek voor pensioen; 3. het aanvangssalaris te doen ingaan met terugwerkende kracht van af 1 Januari 1919; 4. als diensttijd voor de verhoogingen in aanmerking te doen komen de tijd als agent van politie in deze gemeente doorgebracht. By dit adres is overgelegd een ongetee- kende opgave van de inkomsten en uitgaven van een het minimum-salaris trekkend agent van politie te Ter Neuzen, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen. Zuiver inkomen per wok f 12,81. Minimum uitgaven per week: huishuur 2,1 K.g. vleesch 3,—, aardappels f 1,50, groenten 0,90, brood f 3,een pond boter f 2,20, 1 pond margarine 0,50, andere arti- kels, b.v. rijst, gort, peper, zout, lucifers, kaas enz. enz., 3,brandstof f 2,50, 7 liters melk 1,40, licht /0,50, buiten'gewone uit- gaaven, b.v. belasting, kleeding, schoeisel, doctersrekeningen enz. 3,totaal f 23,50. Beleefd wordt verzocht hiervan nota te nemen. Door burgemeester en wethouders wordt voorgesteld in artikel 3 der verordening, re- gelemle de jaarwedden der agenten, het mini mum vast te stellen op f 1000, met 4 drie- jaarlijksche verhoogingen van 50, maximum alzoo 1200. Thans is de jaarwedde bepaald op 600900). In de toelichting op dit voorstel geeft de burgemeester te kennen: Uit een onderhoud met de agenten van po litie bleek my, dat enkelen hunner gebrek leden. Deze toestand mag niet worden bestendigd, wijl dan de yver voor hunne betrekking in de ze gemeente verflauwt en zij naar andere ge meenten vertrekken, of wel dat zij met min- dere nauwgezetheid hunnen pliCht volbrengen, door gevaar van verleid te worden tot plichts- verzuim. Als voorbeeld dat elders ee.n zooveel hoo- gere jaarwedde wordt betaald mag blijken, uit de volgende voorbeelden: Meppel, alwaar Boersma ontvangt f 1000 salaris, /200 voor woninghuur en /200 v(% kleeding, somen 1400. Brielle, alwaar Weststra ontvangt j 1100 jaarwedde en 80 voor kleeding, samen 1180. Woerden, alwaar Van Doeselaar ontvangt J 1100 jaarwedde, f 100 huishuur en f 80 voor kledding, samen 1280. Voorts verwijst hij naar het Prov. blad van 2 Nov. 1918, waarin de commissaris der ko ningin een regeling heeft voorgesteld voor de gemeente-veldwachters. Hij vertrouwt, dat de raad dit voorstel wel zal willen aannemen, overtuigd, dat de vraag niet buitengewoon j hoog kan worden genoemd. De heer De Jager acht de voorgestelde be- dragen zeker niet te hoog, als gelet wordt op hetgeen voor de werklieden wordt voorgesteld, aangezien die hun vaste werkuren hebben, wat bij de politie niet het geval is. De voorzitter merkt op, dat de bedragen niet geheel gelijk zyn. De agenten krygen ook nog vrije kleeding. De heer De Jager betoogt nader, dat er van de politie veel meer gevergd wordt, die heb ben nachtdienst, Zondagsdienst en op ver- schillende feestdagen zwaren dienst, daarme- de hebben de werklieden in 't geheel niets te maken. De heer D. Scheele heeft geen bezwaar te gen het maximum, maar meent, dat het mi nimum toch wel iets lager zou kunnen, als een agent aangesteld wordt, moet hij het vak nog gaan leeren en is dus voor den dienst nog niet zooveel waard, als na eenigen tyd opge- leid te zyn. De voorzitter voert hiertegen aan, dat er wel eenig verschil is in de aanstelling van agenten buiten vroeger. Er worden nu agen ten aangesteld, die wel al het een en ander weten. Er zijn ook reeds burgerjongens, die zich beslist bekwamen voor agent van politie en dus reeds iets weten als ze worden aange steld. Behalen ze het diploma, dan krijgen ze f 25 meer. De heer De Jager voert hiertegen aan, dat er gesproken wordt over een 8urigen werk- dag, doch dat, naar hij vermoedt, hiervan by de politie wel geen sprake zal zijn. De voorzitter acht de voorgestelde jaarwed- deregeling alleszins gerechtvaardigd. Hij ge- looft, dat een woord van waardeering ten op- zichte van de politie ten zeerste op zijn plaats is. Hij herinnert, dat in het afgeloopen najaar 6 diefstallen ter kennis der politie zijn ge- bracht, en dat ook die zes diefstallen van veld- vruchten tot klaarheid kwamen. Daar blijkt toch zeker uit, dat de agenten actief zijn. Het voorstel van burgemeester en wethou ders wordt aangenomen met algemeene stem med. De voorzitter geeft te kennen, dat hy nog gaarne zou ingelascht zien een artikel, dat aan een agent, welke bij gebleken gesehikt- heid benoemd wordt tot agent-rechercheur, daarvoor eene belooning van f 50 per jaar wordt toegekend. De heer D. Scheele vraagt hieromtrent ln- lichtingen. Wanneer is dergelijke agent ge- komen, of, is die speciaal benoemd. De voorzitter antwoordt, dat die is inge- groeid. Het voorstel wordt aangenomen met alge 2. Jaarwedderegeling der agenten. In verband hiermede is ingekomen een adres van Ch. Meulbroek, J. Witte, M. A. Kwaak, W. van Doorn, J. C. Sol, M. de Bart en B. van der Wal, agenten van politie alhier, die daarin te kennen geven, dat, door het groote wereldgebeuren gebleken is en nu in- tcrnationaal onder de breede lagen der be- voiking tot uiting komt-, dat de pjatselijke politie, zijnde een onderdeel van 't gezag in den lande, waarop een wettige regeering by eventueele oproerige bewegingen vertrouwen kan, eon betere bezoldiging behoort te genie- ten, dan zulks voor en tjjdens den oorlog en nu nog 't geval is; dat toch zeker een agent van politie een meene stemmen. c. Herziening der jaarwedde van den ge- meente-bouwmeester. Burgemeester en wethouders stellen voor, met intrekking van het besluit van 15 Augus tus 1918, in de verordening tot regeling der jaarwedde van den gemeente-bouwmeester zooals .die is vastgesteld in de raadszitting van 18 Augustus 1916, in artikel 1 te bepalen, dat de minimumjaarwedde bedraagt f 1600, met 4 driejaarlijksche verhoogingen van f 200, maximum alzoo f 2400. bit voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. d. Herziening der jaarwedden van de ge- meentewerklieden. Ingekomen is een adres van W. van der Have en P. van de Veorde, reap, voorzitter en sec- taris van den Nederlandsehen Chr. bond van personeel in publieken dienst. en E. J. Bakker en C. Hangoor, resp. voorzitter en secretaris van de afdeelig Ter Neuzen van genoemden bond, waarin zij beleefd en dringend verzoe ken, te willen besluiten het loon der werklie den te doen zijn een weekloon; dat zij het loon der vaklieden wenschen te zien gebracht op f 19 en dat der niet-vaklie- den op f 17, benevens 5 eenjaarlijksche verhoo gingen van f 1 per week, zoodat resp. de maxi mums komen na 5 jaar op 24 en f 22; dat zij bij eventueele aanneming verzoeken, rekening te willen houden met het aantal dienstjaren reeds doorgebracht in gemeente dienst en deze loonregeling te doen zijn van terugwerkende kracht van 1 Januari 1919. Zij verwyzen verder naar de volgende me- morie van toelichting: „Indien adressanten aandringen op verhoo ging der minimums-me.ximums, dan doen zij dat, omdat het nu geldende loon geen com pensate voor de vermindering van de koop- kracht die het onderging door de groote prijsstijging der levensbenoodigdheden enz. Het bezwaar, dat de gem eenteraad zou kun nen opperen, dat de huidige gedrukte toestand van voorbijgaanden aard zou zijn, vindt zijn bestrijding in uitspraken van verschillende eco- nomen van naam, w.o. Prof. Treub, Prof. Die- penhorst en anderen, zoodat een tijdelijken maatregel absoluut onvoldoende zou blijken. Ook mag niet uit het oog worden verloren, dat een loonregeling voor werklieden in par- ticulieren dienst, vastgelegd in een collectief contract, gewoonlijk slechts geldig is voor ten hoogste een jaar, terwijl voor gemeente-per- soneel zulk een regeling voor vier of 5 jaar wordt vastgelegd. Ons verzoek om de nieuwe loonregeling van terugwerkende kracht te doen zijn, behoeft weinig toelichting. Door het tekort in loon, is de achterstand in de gezinnen groot, met groote moeite kun nen zij het hoofd boven water houden. De lin- nenkast eischt aanvulling, het beddegoed en de kleeding eischen vemieuwing, van het op- doen van kolen enz. kan geen sprake zijn, zoodat, indien het loon bepaald werd van te rugwerkende kracht te zyn, de achterstand eenigszins tot een minimum beperkt zou worden. Ten slotte willen adressanten niet ont- veinzen, dat hetgeen zy voorstellen, finan- cieele offers zal kosten voor de gemeente. Echter hebben zy zich daardoor niet laten leiden, om de eenvoudige reden, dat de toe stand der gemeentefinancien niet van invloed mag zijn op de loonen, welke door de gemeen te aan hare werklieden moet worden uitge- keerd en alleen de eischen van billijkheid en rechtvaardigheid alleen den doorslag moeten geven. Ware dit anders, dan zou Rotterdam zijn personeel hooger bezoldigen dan Amsterdam, dan zou Kampen, dat, zooals algemeen be- kend is, ryk is, bijzonder hooge loonen uitkee- ren om niet te spreken van verschillende plat- telandsgemeenten. Besluiten in zulke gemeenten, om bijzonde re liooge tractementen uit te keeren aan bur- gemeesters, secretarissen en andere ambte- noren, staande onder controle van hooger ge zag, hebben dan ock steeds vrrzet ontmoet bij gedeputeerde staten. Welnu, als dat het geval is, dan mag ook een minder gunstige financieele tiestand nimmer voerer tot't drukker. e'er loonen. In ongunstige omstandighedenmoet de zuinigheid betracht worden en meer dan ooit toegezien worden op hen, die over de gemeentegelden beschik- ken, opdat alle verkwisting voorkomen worde, doch de zuinigheid mag zich niet uitstrekken tot de loonen. Niet de leuze hoe hoog zai maar hoe hoog moet het loon zijn, moet de grondslag zijn van de berekening ten opzichte van loon. Adressanten hopen, dat de raad zal kunnen besluiten om aan de in het adres gedane ver zoeken te voldoen. Loonsverhooging is hoogst noodzakelijk en wil de raad voorkomen dat de armoede onder het personeel niet nog meer toeneemt, dan kan spoedige hulp niet uit- I blijven. pe gemeente-bouwmeester rapporteert hier omtrent, dat hij zich met deze voorgestelde loonregeling wel kan vereenigen, onder voor- waarde, dat de 5 verhoogingen van 1 per week worden uitbetaald om de twee jaren in plaats van elk jaar. Bij een arbeidsduur van 50 uren per week ontvangt een gewoon werkman bij zijne in- diensttreding 34 cent per uur en na tien jaar 44 cent per uur en een vakman bij zijne in- diensttreding 38 cent per uur en na tien jaren 48 cent per uur. Wordt de arbeidsduur verminderd tot 8 uren per dag, met den vryen Zaterdagmiddag, dan dus totaal 5X8 1X4 44 arbeidsuren, dan moet het aantal werklieden met twee wor den vermeerderd en vermoedelijk gedurende drie dagen per week e£n paard met voerman meer dan thans geleverd worden. Burgemeester en wethouders stellen voor, het weekloon voor de werklieden te bepalen op een minimum van 19 per week, met 4 verhoogingen, telkens na 2 jaar dienst, met f 4 per week, maximum alzoo 23 per week. Voor de niet-vaklieden wordt voorgesteld een minimum van f 17 per week, eveneens met 4 verhoogingen van 1 per week, telkens na 2 jaar dienst, maximum alzoo /21. De heer De Jager is het met die voorge stelde regeling niet eens, die ook afwijkt van de practijk in het particulier bedrijf. Een vakman zal. naar hij meent, op 25jarigen leeftijd evenveel waard zijn als 12 jaren later. Waarom hem dan aanvankelyk 19 en later f 23 per week betaald Bij het particu lier bedrijf ontvangt een 25jarig vakman even veel als een van 35 jaar. Dat .er eenig verschil is tusschen het loon bij indiensttreding en het loon na eenigen tijd dienst en gebleken ge- schiktheid, is iets anders. De heer Van Hasselt gevoelt meer voor het voorgestelde stelsel, dat iemand, als hij ouder wordt, in jaarwedde vooruitgaat. Er wordt daarbij toch niet alleen op dienstprestatie maar ook op andere omstandighedeu gelet. De heer D. Scheele betoogt, dat iemand op 20jarigen leeftijd zijn weekloon ook hard noo dig heeft en zou den termyn voor het bereiken van het maximum willen verkorten het mini mum iets hooger en het maximum dan wat lager stellen. Hij geeft in overweging een minimum weekloon van f 20 en na 2 jaar f 22, voor de vaklieden. De heer Van Hasselt is daar niet voor; hij meent. dat een dergelijke regeling de voort- durende loonaetie nog meer zou in de hand werken. Hij zou het loon willen stellen van 20 tot 24 ais maximum, De heer D. Scheele betoogt, dat er toch eenig verschil met de politieagenten behoort te zijn. Deze menschen hebben in het vooruit- zicht een 45 tot 48urigen werktijd, terwijl daar van bij de politie geen sprake is. Die hebben op hun beurt nachtdienst, voorts Zondags dienst en op de feestdagen dikwijls dubbelen dienst. Op grond daarvan meent hij, dat de werk lieden niet gelijk met de agenten kunnen wor den bezoldigd. De voorzitter stelt, naar aanleiding van het geen de heeren De Jager en Scheele aanvoe- ren in het licht, dat het loon geregeld wordt naar verschillende factoren. Er wordt betaald loon naar bekwaamheid, maar er wordt ook rekening gehouden met de behoefte. Iemand die op middelbaren leeftijd komt, ziet de be- hoeften van zijn gezin, met het opgroeien der kinderen toenemen. Daarom is voorgesteld f 19 als minimum en f 23 als maximum, na 12 ja ren dienst. Men zou ook kunnen bepalen, dat voor ieder kind beneden de 14 jaar 25's jaars toeslag wordt verleend. De heer De Jager meent, dat d&ar wel iets voor te zeggen valt, al is het ook, dat de hier in dienst zijnden meest ongehuwd of kinder- loos zyn. De heer D. Scheele noemt dit een nieuw ele ment, dat in het debat wordt gebracht en acht dit onjuist, daar had men dan van begin af rekening mede moeten houden. Daarmede voor den dag komen, nu de andere jaarwedden ge regeld zyn gaat niet- aan. De voorzitter moet dat toegeven, daar had dan zeker bij de politie ook rekening mede behooren te worden gehouden. De tractemen ten voor de werklieden zijn in dezelfde lijn vastgesteld als die voor de politie. De heer De Jager, opmerkende dat zijn voor stel niet gesteund wordt, trekt dit in. Het voorstel van burgemeester en wethou ders, een weekloon van 1923 voor de vak lieden, waarmede het hoofd van den beerrui- mingsdieaist wordt gelijk gesteld, wordt aan genomen met algemeene stemmen en evenzoo het weekloon voor de met-vaklieden 1721. De voorzitter deelt mede, dat burgemeester wethouders biraisnkort een werkliedenre- en glement zullen indien en. Voorloopig geeft hij hieromtrent te ker.nen, dat het college vast- houdt aan den lOurinen arbeidsdag; het kan nog geen vrijheid vinden een korteren termyn voor te stellen. Ondertusschen is de beslissing daaromtrent aan den gemeenteraad, die er zich nu eens op kan beraden. Met algemeene stemmen wordt bepaald, dat alle de vastgestelde loonregelingen zullen wor den geacht te zijn ingegaan op 1 Januari 1919. 16- Stemming over d« motie van den heer L. T. van Hasselt e.a. waarover in de vorige vergadering de stemmen staak ten. De voorzitter stelt aan de orde de stemming over de motie van den heer Van Hasselt e.a., waarover de vorige vergadering de stemmen staakten, luidende als volgt: „De raad der gemeente Ter Neuzen, „gehoord de verklaringen van het col lege van burgemeester en wethouders „omtrent het uitkeeren eener vergoe- „ding van f 700 aan den wethouder .,Van Borssum Waalkes, voor onderzoek „en toezicht in verband met de zeep- „fabricage in deze gemeente, „gezien artikel 94, laatste lid der Ge- „meentewet in verband met artikel 1, „alinea 2 der Distributiewet, „spreekt zyne ernstige afkeuring uit, „in het bijzonder tegenover den wethou „der Van Borssum Waalkes, over de „door het college gevolgde handelswijze, „noodigt het college uit, ten spoedigste „te zorgen, dat het onrechtmatig uitge- „geven bedrag worde gerestitueerd, „gaat over tot de orde van den dag." De heer De Ridder wenscht, alvorens tot de stemming wordt overgegaan, nog een vraag te stellen. De voorziter geeft te kennen, dat er nu niets meer hieromtrent te vragen is. De heer De Ridder meent, dat de gemeen teraad toch kan besluiten de besprekingen te heropenen. De heer Geelhoedt zoude nog iets willen vragen, alvorens dit punt aan de orde komt. De voorzitter merkt op, dat de tijd van debatteeren hierover nu voorbij is, er moet gestemd worden. De heer De Bruijne, er op wijzende dat hy de vorige vergadering niet aanwezig was, zou toch nog eene iniichting wenschen. De voorzitter houdt vol, geen besprekingen meer te kunnen toelaten; de heer De Bruijne heeft kunnen lezen, wat hieromtrent behan- deld is. Het zou in stryd zijn met parlemen- taire gebruiken, over dit punt opnieuw dis- cussie te houden, hij zou dat niet kunnen toelaten. Tot stemming wordt overgegaan en de mo tie aangenomen met algemeene stemmen; de heeren Geelhoedt en De Ridder geven bij het uitbrengen hunner stem te kennen, dat zij er den wethouder Visser van uitsluiten. 17. Nummering huizen. De voorzitter deelt mede, dat het bestuur der Woningbouwvereeniging „Werkmansbe lang" verzocht heeft, in verband met de aan- staande verhuring en bewoning der 42 wo- ningen, daarop nummerplaatjes te willen aan- brengen. Met algemeene stemmen wordt de voorzie- ning hierin overgelaten aan burgemeester on wethouders. 18- Reclames hcofdelijken omslag. Ingekomen is een adres van K. Dees, civiel- ingenieur, te Amsterdam, die zich bezwaar gevoelt met zijn aanslag in den hoofdelijken omslag voor het jaar 1918, omdat hy alhier wel zijn domicilie heeft overgebracht, omdat het hem practisch onmogelijk was dat ergsns anders te hebben, doch dat hij hier slechts ongeveer 40 dagen heeft doorgebracht ver- deeld ^pver de maanden Juli tot December. Hij b*icht zijn domiclie naar hier over, om dat hij op 1 Juli 11. te Delft klaar was met zijn studie, terwijl hy op 10 Juli weer in mi- litairen dienst is getreden. De voorzitter stelt namens burgemeester en wethouders voor, op dit verzoek afwijzend te beschikken. Adressant is terecht alhier aangeslagen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. Hierna sluit de voorzitter de vergadering.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1919 | | pagina 5